Menu Zavrieť

Okružné píly

Okružné píly

Kotúčová píla (známa aj ako okružná píla) je univerzálny nástroj, ktorý je rovnako užitočný v domácich dielňach ako aj vo veľkých priemyselných závodoch. Je vhodný na prácu s plastom, drevom a kovom.

Kotúčová píla je zariadenie, ktoré používajú profesionáli aj domáci majstri. Používa sa najmä na rezanie dreva, hoci niektoré modely sú vhodné aj na rezanie kovov a plastov. Náš sprievodca kotúčovými pílami vám pomôže nájsť ten správny nástroj na prácu. Zozbierali sme dôležité informácie, ktoré rozptýlia vaše pochybnosti, takže akú okružnú pílu si vybrať?

Potrebujete okružnú pílu na rezanie dreva, ale obávate sa, že si vyberiete nesprávne zariadenie? Ak sa pozriete na nižšie uvedený rebríček, určite nebudete ľutovať svoj nákup. Z modelov uvedených v zozname si vyberiete ten, ktorý spĺňa všetky vaše očakávania.

Okružné píly: Porovnanie 10 najlepších okružných píl podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších kotúčových píl. Ako sme tieto kotúčové píly vybrali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto kotúčové píly zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si okružné píly zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a najlepšiu okružnú pílu.

NázovVzhľadTyp pílyVýkon (kW)Hmotnosť (kg)Priemer pílového kotúča (mm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Makita HS7601Okružná píla Makita HS7601Ručný1,24190119,66Zobraziť v obchodoch
Makita SP6000JOkružná píla Makita SP6000JPonorný ručný prístroj1,34,4165282,90Zobraziť v obchodoch
HECHT 1614Okružná píla HECHT 1614Ručný1,23,818540,00Zobraziť v obchodoch
Makita HS6601Okružná píla Makita HS6601Ručný13,9165103,00Zobraziť v obchodoch
Bosch GKS 190Okružná píla Bosch GKS 190Ručný1,44,2190131,50Zobraziť v obchodoch
Scheppach PL 55Okružná píla Scheppach PL 55Ponorný ručný prístroj1,27,1160169,80Zobraziť v obchodoch
Scheppach CS1300Okružná píla Scheppach CS1300Ručný1,34,219058,30Zobraziť v obchodoch
Makita N5900BOkružná píla Makita N5900BRučný27235132,00Zobraziť v obchodoch
Makita HS7601JOkružná píla Makita HS7601JRučný1,24190123,58Zobraziť v obchodoch
Einhell Classic TC-CS 1200/1Okružná píla Einhell Classic TC-CS 1200/1Ručný1,233,716044,90Zobraziť v obchodoch
Kliknutím na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia kotúčových píl od ich používateľov.

Recenzie a popisy najlepších kotúčových píl z porovnania

Kotúčová píla Makita HS7601

Okružná píla Makita HS7601
Okružná píla Makita HS7601

Táto okružná píla sa v našom porovnaní umiestnila na prvom mieste. Okružná píla Makita HS7601 1200 W je zariadenie, ktoré reže rýchlosťou až 5200 ot. Príkon okružnej píly Makita HS7601 je 1200 W a odporúčaný priemer pílového kotúča je 190 mm. Naklonením píly pod uhlom 45 stupňov môžeme rezať až do hĺbky 46 mm a pod uhlom 90 stupňov dokonca až do hĺbky 66 mm.

Makita HS7601 sa dodáva s jedným rezným kotúčom, imbusovým kľúčom, otvorom na odsávanie prachu a paralelným vedením. Táto okružná píla Makita má robustnú základňu z hliníkového tlakového odliatku. Jeho celkové rozmery sú: 30,9 cm x 23,2 cm x 25,5 cm. Model váži 4 kg.

Zariadenie prešlo skúškou kotúčovou pílou, aby sa overila jeho odolnosť. Spotrebitelia potvrdzujú, že zariadenie je odolné voči poruchám a dobre prispôsobené na intenzívnu prácu. Okrem toho sa ľahko drží a manévruje.

Kotúčová píla Makita SP6000J

Okružná píla Makita SP6000J
Okružná píla Makita SP6000J

V našom porovnaní nesmieme vynechať model Makita SP6000J. Je to ručná okružná píla s výkonom 1300 W a maximálnymi otáčkami 5800 ot/min (pri voľnobehu). Kryt stroja je vyrobený z ľahkej horčíkovej zliatiny. Píla má možnosť nastavenia rýchlosti, môže pracovať s vodiacou lištou s dĺžkou 140 cm, 190 cm a dokonca 300 cm.

Rozmery píly sú 34,1 cm x 25,5 cm x 25 cm a váži 4,4 kg. Je to zariadenie s vysúvačom čipov. Balenie obsahuje puzdro na bezpečnú prepravu zariadenia, imbusový kľúč a rezací nôž s priemerom 16,5 cm. Maximálna hĺbka rezu píly je 4 cm pri sklone 45 stupňov a 5,6 cm pri sklone 90 stupňov.

Analyzovali sme recenzie kotúčových píl na drevo od výrobcu Makita a ukázalo sa, že sú obľúbeným zariadením medzi domácimi majstrami. Vyššie opísané zariadenie je chválené pre svoju ľahkosť, robustnosť a nekomplikovanú obsluhu. Píla je praktická aj preto, že sa dá pripojiť k odsávaciemu zariadeniu.

Kotúčová píla Bosch GKS 190

Okružná píla Bosch GKS 190
Okružná píla Bosch GKS 190

Ďalšia vynikajúca okružná píla, ktorá sa umiestnila v našom porovnaní. Tentoraz je to model od spoločnosti Bosch. Konkrétne ide o model Bosch GKS 190.

Bosch GKS 190 je profesionálna okružná píla na drevo s výkonom 1,4 kW. Je napájaný zo siete a má dostatočne dlhý kábel, čo znamená väčší komfort pri práci. Zariadenie umožňuje rezanie mäkkých a tvrdších druhov dreva až do hĺbky 7 cm. Maximálny uhol sklonu zariadenia je 56 stupňov.

Spolu s pílou dostanete: pílový kotúč s karbidovými hrotmi s priemerom 190 mm, adaptér na odsávanie prachu a paralelné vedenie. Ventilátor turbíny poskytuje dobrý výhľad na líniu rezu, takže môžeme zachovať presnosť. Stroj váži približne 4 kg. Voľnobežné otáčky sa rovnajú 5500 ot/min.

Na základe analýzy spotrebiteľských recenzií môžeme povedať, že ide o solídnu okružnú pílu na drevo, ktorá vám umožní udržať poriadok na pracovisku.Stojí za zmienku, že puzdro je odolné nielen voči mechanickému poškodeniu, ale aj voči vysokým teplotám.

Ako si vybrať kotúčovú pílu?

V tejto časti článku sa budeme venovať dôležitým parametrom, ktoré je potrebné poznať pri výbere novej kotúčovej píly.

Zariadením, ako je okružná píla, by mali byť vybavení nielen profesionáli, ale aj každý domáci majster. Toto zariadenie umožňuje presné rezanie dreva a materiálov na báze dreva – preglejky, dosiek atď. V našom sprievodcovi nákupom sme pre vás pripravili niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu nájsť ideálnu pílu.

Existujú dva typy kotúčových píl: stolové a ručné. Model, ktorý patrí do prvej skupiny, profesionáli radi používajú. Má integrovanú stolovú dosku a stabilnú konštrukciu. Stolové zariadenie nám umožňuje rezať veľmi dlhé a ťažké prvky a vďaka praktickým svorkám na doske stola môžeme dosku alebo iný predmet ľahko znehybniť. Tým sa výrazne zvyšuje bezpečnosť práce. Stolové píly sa často označujú ako stavebné stroje. Sú vybavené rezacími kotúčmi s veľkým priemerom. Hoci tieto zariadenia majú mnoho výhod, často sa stretávame s problémom obmedzenej prenosnosti. To však môže závisieť od veľkosti a hmotnosti píly, pretože niektoré modely sú dostatočne malé a ľahké na to, aby sa dali ľahko prenášať alebo dokonca prepravovať v aute.

Ručné okružné píly sú menšie ako stolové píly a pri práci ich držíte v rukách. Ide o mobilnejšie zariadenia, ktoré sú vybavené nožmi s maximálnym priemerom 25 cm. Jednou z výhod manuálneho modelu je, že s ním nemusíme pracovať v garáži. Môžeme ho odviezť na miesto, kde vykonávame opravy, a drevo tam narezať. Nezabudnite, že táto píla nie je vhodná na prácu s veľmi širokými a dlhými prvkami.

Keď už hovoríme o kotúčových pílach, mali by sme spomenúť pokosové píly. Ide o univerzálne, ale aj pomerne drahé zariadenia, ktoré umožňujú mimoriadne presné rezanie dreva pod uhlom. Veľmi často sa tieto zariadenia používajú aj na prácu s inými materiálmi, ako sú kovy a plasty.

Typ kotúčovej píly

Kotúčové píly sa zvyčajne delia na dva typy: ručné a stolové. Tie prvé sú praktické pre domácich majstrov, majú malé rozmery, takže sa dajú ľahko prenášať z miesta na miesto. Ručné modely umožňujú používať pílové listy s menším priemerom, zvyčajne 130 až 250 mm. Ich skladovanie nie je ťažkopádne. Na druhej strane sú stolové zariadenia oveľa väčšie a vyberajú si ich profesionáli. Je to veľmi dobrá voľba do dielne, tento typ píly je dobre prispôsobený na intenzívnu prácu. Umožňujú použitie nožov s priemerom väčším ako 250 mm. Pri kúpe stolového prístroja treba mať na pamäti, že nie každý model sa dá pohodlne prenášať, jeho hmotnosť môže presiahnuť 30 kg.

Čo je ponorná okružná píla?

Kotúčová píla je podtyp ručnej kotúčovej píly. Kotúčová píla má oproti bežnej kotúčovej píle viacero výhod. Hlavnou výhodou je bezpečnosť pri rezaní, pričom rez je oveľa presnejší. Kryt tejto píly je úplne uzavretý. Keď je ponorná píla v pokoji, jej list nie je vôbec viditeľný.

Napájanie kotúčovej píly

Pokiaľ ide o spôsob napájania, ide väčšinou o modely, ktoré vyžadujú pripojenie k elektrickej energii. To nemusí nevyhnutne znamenať obmedzenie voľnosti pohybu a pohodlia, pokiaľ nájdete pílu s dostatočne dlhým napájacím káblom, viac ako 2 m (a mal by byť odolný voči zamotaniu). Pre tých, ktorí často pracujú vonku alebo na miestach bez prístupu k elektrickej energii, odporúčame bezdrôtové zariadenia. Hoci batéria si vyžaduje pravidelné nabíjanie, zariadenie sa dá používať všade, kde je to potrebné. Najlepšia okružná píla je praktická a pohodlná na použitie za každých okolností.

Väčšina reťazových píl je napájaná zo siete, ale existujú aj modely s akumulátorom. Čo je lepšie? To okrem iného závisí od toho, či pracujete len na jednom mieste. V takomto prípade sa vám určite bude pohodlne používať jednotka napájaná zo siete, najmä ak má dlhý kábel. Model napájaný z batérie je vhodný pre ľudí, ktorí pracujú na rôznych miestach a prístup k elektrickej energii nie je všade neobmedzený. Akumulátorová píla vám umožní byť pripravený na všetky okolnosti.

Výkon kotúčovej píly

Výkon kotúčových píl sa pohybuje od 1000 W do 2000 W, ale najobľúbenejšie sú modely s výkonom 1500 W. Čím vyššia je hodnota tohto parametra, tým hrubšie materiály budeme môcť rezať bez obáv z poruchy (prehriatia) motora kotúčovej píly. Treba si však uvedomiť, že nielen vysoký výkon je ukazovateľom praktického využitia reťazovej píly. Dôležité sú aj otáčky, ktoré by mali byť aspoň 2500 ot/min (ktoré si zvyčajne môžeme nastaviť sami).

Výkon stroja určuje účinnosť prevádzky. Čím vyššia je hodnota tohto parametra, tým hrubšie materiály môžeme ľahko rezať. V prípade kotúčových píl sa ich výkon pohybuje od 1000 do 3000 W. Nezabudnite, že slabšie zariadenie nie je tak dobre prispôsobené na intenzívne používanie, takže pri dlhodobej práci bude potrebné robiť časté prestávky. Zohľadnite to pri výbere najlepšej kotúčovej píly.

Rýchlosť otáčania – rýchlosť kotúčovej píly

Otáčky určujú výkon stroja. Maximálna hodnota sa zvyčajne pohybuje medzi 2500 a 6000 otáčkami za minútu. Na základe toho môžeme usúdiť, či je zariadenie vhodné na rezanie hrubších materiálov. Predpokladá sa, že na prácu s tvrdým drevom alebo kovmi potrebujete pílu s otáčkami vyššími ako 5000 ot/min.

Hĺbka rezu

Hĺbka rezu nám ukazuje, ako hrubé drevo sa dá ľahko rezať. Jeho hodnota môže závisieť od uhla píly. Pri 45-stupňovom uhle je to zvyčajne asi 4 cm alebo o niečo menej a pri 90-stupňovom uhle je to až 6 cm alebo viac.

Čepel

Najdôležitejšou časťou konštrukcie kruhového zariadenia je nôž. Ako už bolo spomenuté, môže mať priemer od 130 do viac ako 250 mm. Čím menší je tento prvok, tým presnejšie sa dá vykonať rez a vyhnúť sa charakteristickým nerovnostiam povrchu.

Pri kúpe nezabudnite venovať pozornosť priemeru čepele, ktorý musí zodpovedať výkonu zariadenia. Čím väčší je priemer pripojeného rezného prvku, tým výkonnejšia musí byť píla.

Plášť kotúčovej píly

Z čoho by mal byť vyrobený ochranný kryt píly? Zvyčajne kovové, niektoré prvky sú vyrobené z plastu. To zabezpečuje pevnosť a odolnosť zariadenia voči mechanickému poškodeniu. Teleso nesmie byť náchylné na poškodenie, pretože potom je motor umiestnený vo vnútri náchylnejší na poruchu. Ak si kúpite pílu s odolným krytom, máte istotu, že sa rýchlo nepokazí.

Hmotnosť a rozmery

Ručné zariadenia zvyčajne nevážia viac ako 5 kg. Stolné modely sú oveľa ťažšie, pretože ich hmotnosť zvyčajne dosahuje niekoľko desiatok kilogramov. Pri hľadaní vhodnej okružnej píly musíme brať do úvahy, kde ju budeme používať. Ak sa zariadenie bude používať len na jednom mieste, môžeme investovať do ťažšieho a rozsiahlejšieho zariadenia. Model určený na neustále premiestňovanie z miesta na miesto by mal byť ľahký a malý.

Prenosový materiál

Okrem predchádzajúcich parametrov je dobré pozrieť sa aj na materiál, z ktorého je prevodovka kotúčovej píly vyrobená. Kvalitná prevodovka výrazne znižuje vibrácie počas používania. Najlepšie je, ak je prevodovka vyrobená z kovu. Táto prevodovka vydrží dlho a pozitívne sa odrazí na životnosti kotúčovej píly.

Ďalšie funkcie kotúčovej píly

Kotúčové píly majú často ďalšie funkcie, ktoré majú pozitívny vplyv na pohodlie a bezpečnosť. Patrí medzi ne systém pozvoľného štartu, ktorý minimalizuje riziko preťaženia elektrickej siete pri štarte stroja. Niektoré modely, najmä profesionálne, sú vybavené laserom, ktorý zobrazuje líniu rezu, čo uľahčuje udržiavanie presnosti. Užitočná môže byť aj možnosť pokosového rezu s pílou naklonenou pod uhlom 45 a 90 stupňov.

Príslušenstvo pre kotúčovú pílu

Príslušenstvo, ktoré by sa malo nachádzať v súprave spolu so zariadením, je pílový kotúč. Bez nej nie je možné rezať materiály. Užitočné sú aj prvky ako imbusový kľúč, paralelné vedenie alebo prepravný kufor. Ak máme takúto možnosť, oplatí sa kúpiť pílu s adaptérom na odsávanie prachu. Potom ho budeme môcť pripojiť k vysávaču alebo inému zariadeniu, ktoré zbiera nečistoty vznikajúce pri práci. To výrazne uľahčuje udržiavanie poriadku v dielni a zvyšuje prehľadnosť reznej linky.

Cena kotúčovej píly

Okružné píly pre domácich majstrov nestojí viac ako 3 000 Kč s DPH. Ľahko nájdete modely okružných píl, ktoré stoja menej ako 1 500 Kč s DPH. Za profesionálnu okružnú pílu zaplatíte približne 6 000 Kč s DPH. Je dôležité si uvedomiť, že cenu nákupu okružnej píly ovplyvňuje niekoľko faktorov. Hovoríme najmä o značke, výkone a rýchlosti, počte dostupných funkcií a príslušenstve v súprave kotúčovej píly.

Kto vynašiel kotúčovú pílu?

Hoci na otázku, kto vynašiel kotúčovú pílu, by väčšina ľudí pravdepodobne odpovedala, že to bol človek, nie je to pravda. Jeden z hlavných nástrojov na rezanie dreva vynašla žena menom Tabitha Babbittová. Bola členkou Zjednotenej spoločnosti nasledovníkov druhého príchodu Krista, ktorá sa okrem modlitieb venovala aj práci s drevom. Žena prišla s nápadom na kotúčovú pílu, keď videla mužov používať objemnú pílu s dvoma rukoväťami. Pri tvorbe nástroja vychádzala z práce s kotúčovou pílou. Po tomto objavení sa komunita pustila do sériovej výroby nábytku. Tabitha Babbittová si svoj vynález nikdy nedala patentovať. Dvaja Francúzi, ktorí neskôr našli jej poznámky, tak urobili.

Ako rezať kotúčovou pílou?

Rezanie kotúčovou pílou nie je náročná úloha, najmä pre ľudí, ktorí s ňou už majú skúsenosti. Nie každý však vie, ako tento nástroj používať, a preto hľadá informácie o tejto téme. Pri práci s kotúčovou pílou treba mať na pamäti niekoľko vecí. V prvom rade sa odporúča nosiť ochranné okuliare (ochrana proti drevným trieskam) a v prípade potreby chrániče sluchu. Držte pílu oboma rukami na určenom mieste. Najlepšie je vybrať si modely s protišmykovou rukoväťou. Pred začatím práce nastavte otáčky píly podľa typu rezaného materiálu. Ak chcete vykonávať dlhšie rezy, odporúča sa použiť špeciálnu vodiacu lištu.

Kde naostriť kotúčovú pílu?

Po určitom čase od zakúpenia kotúčovej píly musia domáci majstri vykonávať správnu údržbu, konkrétne ostrenie nástroja. Kde a ako to urobiť? Najlepšie je vziať zariadenie do brusiarne nástrojov na drevo, t. j. do profesionálnej firmy, ktorú vedú kvalifikovaní ľudia. Tieto spoločnosti používajú na ostrenie špecializované stroje, ktoré zaručujú bezpečnosť a dobré výsledky. Okružnú pílu si môžete naostriť aj sami doma (ušetríte tak peniaze). Ostrenie stroja by sa malo vykonávať spredu dozadu, inak z rampy a z rozsahu. Zároveň je dôležité mať na pamäti, že dobre vykonané ostrenie zabezpečí, že okružná píla bude dobre fungovať a vy nebudete musieť ostrenie príliš často opakovať.

Ako rezať rovne kotúčovou pílou?

Kotúčová píla je ideálnym nástrojom na pozdĺžne rezanie dreva. Okrem iného ním môžete nastaviť dĺžku a šírku kuchynskej pracovnej dosky. Ako to urobiť, aby celá práca išla ľahko a línia bola dokonale rovná? V prvom rade si musíte uvedomiť, že na rezanie v priamom smere je potrebné použiť vodidlo. Môžete si ho kúpiť v kamennom obchode alebo nájsť príslušenstvo online. Niektorí domáci majstri si vodítka vyrábajú sami. Niektoré okružné píly môžu zobrazovať aj laserový lúč, ktorý vám pomôže udržať rovnú líniu.

Kotúčová píla na drevo – koľko zubov by mala mať?

Zaujíma vás, aký druh kotúčovej píly si kúpiť a koľko zubov by mal mať takýto nástroj? Kotúčové píly s približne 30 zubami sú vhodné na rezanie relatívne mäkkých materiálov. Ak chcete rezať presne a pomaly, lepšie sú modely s väčším počtom zubov. To znamená, že si môžete vybrať modely s až 60 zubami. Takéto zariadenia sú vhodné aj na uhlové a priečne rezanie, a to aj tvrdých materiálov. Okrem počtu zubov je dôležitá aj odolnosť čepele a dobre padnúca rukoväť. Najlepšie je, ak je potiahnutá protišmykovým plastom.

Kotúčové píly: Kotúčová píla a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú kotúčovú/okružnú pílu. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej okružnej píly pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitnú inteligentnú zásuvku, ktorá vám dlho vydrží bez jedinej poruchy a
vám pomôže s mnohými rôznymi projektmi.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si zakúpite nový produkt okružná píla v jednom z online obchodov a naplníte si tam virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky sa prekliknite na porovnávací portál Heureka.cz, kde môžete porovnať jednotlivé kotúčové píly a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom kotúčovej píly. Môžete tiež zistiť, ktorá okružná píla je na sklade a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať