Menu Zavrieť

Alkohol testery: Test a výber 10 najlepších alkohol testerov

nejlepší alkohol tester

Chcete si sami skontrolovať aktuálnú hladinu alkoholu v krvi? V tom vám pomôže prístroj menom alkohol tester. Tento prístroj v dnešnej dobe už nie je výbavou len u policajných hliadok, ale zakúpite ho v mnohých internetových obchodoch, takže ho môže použiť úplne každý. Možno ho teda použiť ako pre profesionálne, tak i osobné použitie.

Alkohol tester najčastejšie použijete na to, aby ste zistili, či pred riadením dopravného prostriedku už v krvi nemáte žiadny alkohol, pretože v SR platí nulová tolerancia alkoholu v krvi. Použijete ho v akejkoľvek situácii, kedy potrebujete zistiť hladinu alkoholu.

Na trhu v dnešnej dobe nájdete rad modelov, a nemusí byť jednoduché sa medzi rôznymi modelmi alkoholtesterov vyznať. Preto sme pre vás pripravili tento článok, v ktorom sa dozviete, ako vybrať alkohol tester.

Výber a test 10 najlepších alkohol testerov 2019

Nižšie nájdete test alkohol testerov a výber 10 najlepších modelov. V tejto prehľadnej tabuľke, ktorá je nižšie, sme pre vás vybrali 10 najlepších modelov alkohol testerov, ktoré sú najlepšie hodnotené ich užívateľmi. Zoradili sme ich podľa recenzií. Zoradili sme ich do prehľadnej tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak preferujete najlacnejší model, môžete si zoradiť modely podľa orientačné ceny.

NázovVzhľadOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
V-net AL 5500Alkohol tester V-net AL 550049,40Zobraziť v obchodoch
Sencor SCA BA50FCAlkohol tester Sencor SCA BA50FC45,90Zobraziť v obchodoch
Solight 1T04Alkohol tester Solight 1T0434,99Zobraziť v obchodoch
Alkohit X5Alkohol tester Alkohit X581,30Zobraziť v obchodoch
V-net DA 8000Alkohol tester V-net DA 8000144,90Zobraziť v obchodoch
Dräger Alcotest 3820tester Dräger Alcotest 3820365Zobraziť v obchodoch
Alkohit X60tester Alkohit X60128,30Zobraziť v obchodoch
AlcoForce Professionaltester AlcoForce Professional99,13Zobraziť v obchodoch
V-net AL 7000Alkohol tester V-net AL 700097,60Zobraziť v obchodoch
Sencor SCA BA02Analyzér alkoholu Sencor SCA BA0218,34Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov alkohol testerov.
Podrobnejšie test alkohol testerov si môžete prečítať tu už čoskoro. Usilovne pracujeme na článku, ktorý bude obsahovať test alkohol testerov.

Ako vybrať alkohol tester

Výber alkohol testeru sa môže zdať ako jednoduchá záležitosť, ale rovnako ako pri výbere akéhokoľvek iného spotrebiča by ste mali aj u alkohol testeru myslieť na dôležité parametre. Výber sa bude líšiť podľa toho, či vyberať model pre osobné použitie alebo profesionálne použitie. Okrem vzhľadu, ceny a funkcií sa zameriame aj na presnosť prístroja, čo je ten najdôležitejší parameter pri výbere alkohol testeru pre osobné aj iné použitie.

Typ snímania

Prvým parametrom, na ktorý sa zameriame, je typ snímanie dychu u alkohol testerov. Typ snímania nam ovplyvňuje to, akým senzorom je daný model alkohol testeru vybavený.

Detekčná trubička

Úplne najlacnejším typom detekcie sú modely s detekčnou trubičkou. Tieto testery väčšinou bývajú určené len na jedno použitie. Tieto prístroje bývajú len na orientačné určenie hladiny alkoholu v dychu. Väčšinou sa jedná o prístroj, ktorý sa skladá z balónika a náustku. Jedná sa o úplne najlacnejšie modely na meranie alkoholu, zároveň sú ale aj veľmi nepresné. Dá sa použiť na orientačné testy.

Polovodičový senzor

Ďalší typ, s ktorým sa stretnete medzi modelmi alkohol testerov, je model s polovodičovým senzorom. S polovodičovými alkohol testery sa stretnete ako s najlacnejšími modelmi. Tieto modely majú presnosť merania okolo hodnoty 10%. Výsledok je zobrazovaný na digitálnom displeji. Ich hlavnou výhodou je dostupná cena. Táto technológia je jednoduchá. V súčasnosti je prekonaná modernejším typom snímaním a to elektrochemickým, ktorý zistí oveľa lepšie alkohol v dychu.

Aké majú nevýhody polovodičové alkohol testery? Medzi hlavné nevýhody môžeme zaradiť to, že môže dochádzať ku skresleniu podľa sily v dychu.

Elektrochemický senzor

Elektrochemický senzor patrí medzi moderné technológie snímania. Tento senzor je oveľa viac presnejšie a nie je divu, že je teda využívanie aj v profesionálnom prostredí. Môžete sa s týmito alkohol testery stretnúť aj u polície alebo u rôznych firiem.

Nevýhodou týchto alkohol testerov s elektrochemickým senzorom môže byť o niečo vyššia cena.

Merné jednotky

Modely môžu merať v rozdielnych merných jednotkách. Je dobré sa pozrieť na to, v akých jednotkách daný model meria.

Môžete sa stretnúť s týmito jednotkami pri prístrojoch na alkohol:

 • Promile ‰ – Táto jednotka sa používa vo väčšine alkohol testerov, ktoré sú určené na bežné použitie. Táto jednotka vyjadruje obsah alkoholu v krvi. 1 ‰ je tisícina, takže to znamená, že v 1 litri krvi sa nachádza 1 ml alkoholu.
 • miligram na liter (mg / l) – Táto jednotka meria obsah alkoholu v dychu. 1mg / l znamená, že v litri vydýchnutého vzduchu sa nachádza 1 mg alkoholu.
 • BAC – blood alcohol content (%) – Táto jednotka pochádza z Ameriky, Kanady a Austrálie. Táto jednotka (BAC) vyjadruje percentuálny obsah alkoholu v krvi. Vzťah medzi jednotkou promile a BAC je v pomere 1:10.

Presnosť merania

Úplne tým najdôležitejším parametrom pri výbere alkohol testera je presnosť merania. Presnosť merania sa udáva v percentách. Táto hodnota nám hovorí, ako veľmi presný je daný model alkohol testeru a udáva chybu merania. Čím menšia je táto hodnota, tým lepšie.

S akou chybovosťou sa najčastejšie stretnete? Na to sa pozrieme v tomto zozname nižšie.

Chybovosť merania

 • Chybovosť 15% – 10% – S touto chybovosťou sa stretnete u najlacnejších modelov. U týchto modelov musíte počítať s odchýlkou ​​10 – 15% v meraní. Väčšina alkohol testerov, ktorá je polovodičová, má chybovosť okolo 10%.
 • Chybovosť 5% – Modely s chybovosťou okolo 5% sú veľmi dobré. Dosť často sa používajú aj pre profesionálne použitie.
 • Chybovosť pod 5% – Modely s chybovosťou pod 5% patrí medzi tie najdrahšie modely a radí sa medzi najpresnejšie prístroje, ktoré si môžete zakúpiť na meranie prítomnosti alkoholu. Možno ich použiť pre profesionálne použitie. Sú to najlepšie analyzátory na alkohol v dychu.

Rozsah merania

Ďalším paremetry, ktorý súvisí s meraním, je rozsah merania. Rozsah merania nám definuje spodnú a hornú hranicu, do ktorej je schopný prístroj merať hodnoty alkoholu v krvi. Zvyčajne sa stretnete s modelmi, ktoré majú rozsah od hodnoty 0 promile, ale môžete sa stretnúť aj s prístrojmi, ktoré majú rozsah od hodnoty 0,1 alebo 0,2 promile. Horná hranica merania sa obvykle pohybuje okolo 5 promile. Ďalšie modely môžu mať rozsah iný.

Rozlíšenie u nameraných hodnôt

U väčšiny modelov sa stretnete s parametrom, ktorý sa volá rozlíšenie. Tento parameter nám udáva to, na koľko desatinných miest je prístroj schopný merať. Lepšie rozlíšenie vám ukáže výsledok, ktorý je na viac desatinných miest. Tým máte o niečo presnejšie výstupnú hodnotu. Avšak rozlíšenie nám nijako neovplyvňuje presnosť namerané hodnoty alkoholu v krvi, len vám udáva viac desatinných miest. Na tento parameter sa oplatí zamerať vo chvíli, keď má váš alkoholtester veľmi dobrú presnosť merania.

Rýchlosť meraní

Tento parameter nie je tým najdôležitejším pri výbere tak ako napríklad presnosť merania a ostatné parametre, ale je dobré sa na rýchlosť merania pri výbere tiež pozrieť. Doba merania nám udáva, ako rýchlo dokáže daný alkoholtester zmerať hodnotu alkoholu v krvi. Táto hodnota sa udáva v sekundách. Pokiaľ chcete mať hodnotu zistenú čo najskôr, zamerajte sa na rýchlosť merania. Rýchlosť meraní sa väčšinou pohybuje okolo 5 – 7 sekúnd, ale nie je problém sa stretnúť aj s modelmi, ktorým trvá meranie okolo 50 – 60 sekúnd.

Kalibrácia prístroja

Pred zakúpením alkohol testeru je dôležité sa zamerať na informácie o kalibrácii. Po nejakej dobe sa každý alkohol tester začne viac odchyľovať od skutočných hodnôt. Je teda nutné nechať si alkohol tester kalibrovať. Túto činnosť budete musieť robiť pravidelne. Každý model by mal mať označenie budúceho dátumu kalibrácie v priloženom návode. Alkohol tester si väčšinou nedokážete sami skalibrovať a budete si ho musieť nechať kalibrovať u odborníka.

Pred nákupom sa teda pozrite na to, kde výrobca modelu ponúka možnosť kalibrácie. Tiež je dobré sa pozrieť na to, koľko vás bude kalibrácia stáť. Kalibrácia alkohol testeru je nutné robiť pravidelne. Ako často záleží na danom modeli a jeho technológiu, ktorú používa. Ostatné modely môžu mať rozdielne dátum kalibrácie. U polovodičových alkohol testerov zvyčajne musíte kalibrovať po cca 500 meraniach alebo po 12 mesiacoch používania. Osatatní modely to môžu mať inak. Vždy sa pozrite do návodu vášho modelu, pretože doba kalibrácia sa môže u každého modelu líšiť.

Niektorí výrobcovia vám môžu ponúkať prvé kalibráciu zadarmo. Ďalšie kalibrácia ale už nie sú zadarmo a budú platené.

Batérie

Ďalším faktorom pri výbere, na ktorý sa je vhodné zamerať je to, akým typom batérií je daný alkoholtester vybavený.

Pretože sú alkohol testery prenosné, sú napájané batériami. Väčšinou sa stretnete s modelmi, ktoré fungujú na bežné AA alebo AAA batérie a dajú sa zakúpiť v každom obchode. Väčšina modelov potrebuje k svojmu fungovaniu aspoň 2 články batérie. Ostatné modely môžu byť vybavené dobíjacím akumulátorom. Niektoré modely sa dajú nabíjať zo zapaľovača v aute.

Náustky

Niektoré modely vyžadujú k svojej funkčnosti použitia náustkov. Ak budete používať prístroj iba vy, môžete náustok používať aj niekoľkokrát. Väčšinou nie sú len na jedno použitie, môžete ich používať opakovane. Avšak čas od času by ste ich mali vymeniť a zakúpiť nové náustky. Väčšina modelov máva v obsahu balenia pribalené niekoľko kusov náustkov do začiatku.

Pred nákupom sa tiež pozrite na to, koľko pri danom modeli stojí potrebné náustky. Niektoré modely vás núti použiť len originálne náustky. Preto je vopred vhodné sa pozrieť na ich cenu a spočítať si tak náklady na prevádzku alkohol testeru.

Funkcie modelu

Niektoré alkohol testery toho zvládnu oveľa viac, než len samotné meranie hladiny alkoholu a môžu byť vybavené rôznymi užitočnými funkciami, ktoré vám značne uľahčí samotný proces meranie alkoholu. S akými funkciami a vybavením sa teda najčastejšie stretnete u dostupných modelov na našom trhu?

 • Interný úložisko – Užitočné vybavenie pre alkohol tester, ktoré vám umožňuje uložiť informácie a archivovať je tak pre neskoršiu analýzu alebo pre nejaké ďalšie použitie.
 • Stiahnutie dát / konektivita – Ak si potrebujete uložiť dáta, pozrite sa na to, či sa dá daný alkoholtester pripojiť k počítaču alebo preniesť dáta napríklad cez Bluetooth. Táto funkcia sa vám bude hodiť pre profesionálne použitie.
 • Signalizácia – Budete upozornení na to, že bol nameraný zvyškový alkohol. Väčšinou je táto signalizácia pomocou zvuku. Niektoré modely tiež môžu byť tiež vybavené aj diódou, ktorá pomocou rôznych farieb signalizuje výsledky.
 • Funkcia automatického vypnutia – Táto funkcia je dôležitá pre šetrenie batérií. Ak by ste náhodou tento prístroj zabudli a nechali ho zapnutý, tak sa sám automaticky po nejakej dobe vypne. Vďaka tomu sa šetrí batériu a nedochádza tak ich zbytočnému vybitia.
 • Displej – Väčšina modelov býva vybavená displejom. Displej vám udáva presné informácie o nameraných hodnotách. Väčšinou sa ponúkajú modely, ktoré sú vybavené LCD displeji. Môžete si vybrať aj modely, ktoré majú LED displej.
 • Ochranný obal – Ide príslušenstvo, ktoré vám váš alkoholtester ochráni na cestách a nedôjde tak k jeho nechcenému poškodeniu. Do tohto ochranného obalu môžete väčšinou aj uložiť ďalšie príslušenstvo.

Záručné podmienky

Pred nákupom sa tiež pozrite na záručné podmienky. U väčšiny modelov sa napríklad dočítate, že nedodržaním termínu kalibrácia porušíte záručné podmienky a nedodržania termínu sa neberie za závadu. Preto si pred zakúpením podrobne prečítajte záručné podmienky k danému prístroju na meranie alkoholu v krvi.

Cena alkohol testeru

Pred nákupom alkohol testeru je vhodné si naplánovať váš rozpočet. Tiež do vášho rozpočtu započítajte i cenu náustkov a cenu za kalibráciu (prvá býva občas zadarmo). Aby ste vedeli, v akých cenových hladinách sa rôzne modely alkohol testerov pohybujú, tak sme pre vás pripravili túto časť článku. Pozrieme sa na to, čo môžete očakávať od rôznych cenových hladín. Zameriame sa ako na najlacnejšie modely, tak aj zlatú strednú cestu a aj na najdrahšie prístroja.

Najlacnejšie modely s cenou do 40 €

Úplne tie najlacnejšie modely si môžete zakúpiť aj za cenu, ktorá nepresahuje hranicu 40 €. Je dôležité spomenúť, že tieto modely nebudú mať oslňujúci presnosť merania. U týchto modelov môžete očakávať vybavenosť základným displejom a jednoduchou signalizáciou. Pokiaľ hľadáte maximálne presné modely, pozrite sa na drahšie možnosti.

Cenová hladina od 40 € do 140 €

V tejto cenovej hladine sa stretnete s modelmi, ktoré sú vybavené LCD alebo LED displejom. Ich presnosť sa pohybuje okolo 5 až 10%. Doba merania sa pohybuje okolo cca 10 sekúnd. Môžete si vybrať medzi polovodičovými alebo elektrochemickými alkohol testery. V tejto cenovej kategórii zakúpite najlepšie cenovo dostupné modely, ktoré majú celkom dobrú presnosť merania.

Cenová hladina od 140 € do 240 €

V tejto cenovej kategórii nájdete najviac modelov alkohol testerov. Väčšinou zakúpite elektrochemické modely, ktoré majú presnosť merania okolo 5%. U týchto modelov sa napríklad stretnete s funkciami, ktoré vám umožní stiahnuť si dáta cez usb do vášho počítača. Dosť často sú modely vybavené prenosným puzdrom alebo dokonca aj praktickým kufríkom, ktorý vám uľahčí prenášanie prístroja vrátane jeho ďalšieho príslušenstva.

Cena nad 240 €

Akými parametre sú vybavené modely, ktoré presahujú cenovku 240 € a dajú sa považovať zároveň za najdrahšie modely? Tieto modely patria medzi tie najlepšie, mávajú najlepšie presnosť a tieto modely sa dajú už použiť aj pre porfesionální použitie. Úplne tie najdrahšie alkohol testery sa dajú zakúpiť aj za cenu, ktorá presahuje niekoľko desiatok stoviek €.

Alkohol testery a ich značky

Na trhu sa môžete stretnúť s mnohými rôznymi značkami a výrobcami alkohol testerov a nemusí byť úplne jednoduché sa medzi nimi vyznať. Preto sa poďme pozrieť na rôzne značky, s ktorými sa pri výbere stretnete. Popíšeme si jednotlivé značky, ich históriu a zameriame sa na to, čo od týchto značiek alkohol testerov môžete zhruba očakávať.

Značka alkohol testerov V-net

V-net je značkou a spoločnosťou, ktorá pôsobí na našom trhu od roku 2003. Táto značka sa priamo špecializuje na dovoz a predaj alkohol testerov vrátane ich servisu. Od tejto značky zakúpite ako polovodičové modely, tak aj modely, ktoré sú vybavené elektrochemickou technológiou snímania. Ceny u tejto značky sa pohybujú od 40 € do cca 240 €. Najviac modelov od tejto značky sa nachádza v cenovej relácii od 80 € do 120 €. Modely patrí teda medzi lepšie vybavené a o niečo drahšie prístroje na našom trhu.

Značka Sencor

Značka Sencor ponúka celý rad produktov na našom trhu a od tejto značky si môžete zakúpiť prakticky čokoľvek. Táto značka ponúka aj alkohol testery. Čo môžete od alkohol testerov značky Sencor očakávať? Tieto modely patria medzi veľmi cenovo dostupné modely. Väčšinu modelov od značky Sencor zakúpite za cenu, ktorá nepresiahne 80 €.

Značka Alkohit

Alkohit je európskou značkou, ktorá na náš trh dodáva kvalitné modely alkohol testerov. Tieto modely sú vybavené LCD alebo LED displejom a majú oveľa viac funkcií ako modely od lacnejších značiek. To prináša aj vyššiu cenu týchto modelov od značky Alkohit. Väčšina modelov sa pohybuje s cenou okolo 120 € a možno si vybrať aj modely za cenu okolo 240 €. Presnosť merania pri modeloch Alkohit sa pohybuje okolo 5%.

Značka Solight

Od roku 2009 k značka Solight dováža rôzne typy produktov a spotrebičov. A zakúpite od nej aj alkohol testery. Od tejto značky zakúpite hlavne dobre cenovo dostupné modely, ktoré zvládnu základné meranie alkoholu v krvi. Niektoré modely sú napríklad vybavené s funkciou, ktorá umožňuje uloženie nameraných hodnôt. Modely od značky Solight sa na našom trhu pohybujú s cenovkou okolo 40 €. Tieto modely disponujú presnosťou merania okolo 0% až 0,008%. Záleží na danom modeli, ktorý od značky Solight vyberiete.

Pár slov na záver

Tu v tomto článku sme si porovnali tie najdôležitejšie parametre pre výber vhodného modelu. Pozreli sme sa na parametre ako je presnosť merania, cena, vybavenie, funkcie, kalibrácia a pár ďalších. Dúfame, že sme vám pomohli s výberom a vyberiete si tak najlepšie a cenovo najvýhodnejší model. Zároveň dúfame, že tento model vám bude najpresnejším pomocníkom pri meraní hodnoty alkoholu v krvi. Pred nákupom si dôkladne preštudujte parametre rôznych prístrojov a zároveň sa pozrite aj na záručné podmienky.

 

5/5 - (6 votes)