Menu Zavrieť

Fotomobily

Chystáte sa zakúpiť nový mobilný telefón, ale zároveň máte radi fotografovanie alebo jednoducho chcete fotiť tak, aby fotografie boli veľmi dobré? S týmto vám pomôže fotomobil. Fotomobily sú veľmi dobrým kompromisom medzi mobilným telefónom a fotoaparátom. Ak si chcete robiť veľmi kvalitné fotky, potom je práve fotomobil pre vás skvelou voľbou.

Mobily dnes už len neslúžia iba na telefonovanie a posielanie SMS, ale vie aj robiť veľmi dobré fotografie. Súčasné modely fotomobilov sú vybavené veľmi kvalitnými fotoaparáty, ktoré sú vhodné nielen pre profesionálnych fotografov, ale môže ich používať ktokoľvek, kto si chce zaobstarať veľmi kvalitné a pekné fotografie. Ak idete na dovolenku, na cesty alebo len nechcete používať bežný fotoaparát, potom je pre vás fotomobil veľmi výhodným a praktickým zariadením.

Výber vhodného fotomobilu nemusí byť úplne jednoduchou záležitosťou, pretože na našom trhu je veľa rôznych mobilných telefónov s rozdielnymi parametrami, a preto sme pre vás spísali tento článok v ktorom vám pomôžeme s výberom vhodného mobilu na fotenie a zároveň sa pozrieme na dôležité parametre a porovnáme si jednotlivé modely medzi sebou. Ak nechcete tráviť hľadaním toho najlepšieho fotomobilu niekoľko hodín, prípadne niekoľko dní, potom si prečítajte celý náš článok o výbere vhodného fotomobilu.

Fotomobil sa prakticky zas toľko nelíši od bežného smartphonu, ale jeho hlavným rozdielom, ktorým sa odlišuje od bežného chytrého telefónu, je veľmi kvalitný fotoaparát, ktorý dokáže zhotovovať fantastické fotografie alebo veľmi kvalitné videá. Ak túžite po bezchybnom a kvalitným fotomobilu, potom si prečítajte niekoľko nasledujúcich odsekov, v ktorých sa dozviete, ako vybrať fotomobil.

Test a výber 7 najlepších fotomobilov

V tejto tabuľke sme pre vás zoradili 7 najlepších fotomobilov tohto roka. Ako sme jednotlivé modely vyberali? Vybrali som ich hlavne podľa hodnotenia užívateľov. Zanalyzovali som veľa recenzií a parametrov u každého modelu. Modely sme pre vás zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorú si môžete zoradiť presne podľa vašich preferencií. Je vašou hlavnou preferencií cena? Žiadny problém! Tabuľku si môžete zoradiť podľa orientačné ceny a teda si môžete vybrať najlepší a zároveň lacný fotosmartphone.

NázovVzhľadOperačná pamäť RAM (v GB)Rozlíšenie displejaRozlíšenie fotoaparátu (Mpx)Operačný systémOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Apple iPhone XSfotomobil Apple iPhone XS42436 x 112512iOS 121089Zobraziť v obchodoch
Google Pixel 3fotomobil Google Pixel 342160 x 108012,2Android 9.0 (Pie)999Zobraziť v obchodoch
Samsung Galaxy S9 Plusfotomobil Samsung Galaxy S9 Plus62960 x 144012Android 8.0 (Oreo)567,90Zobraziť v obchodoch
OnePlus 6Tfotomobil OnePlus 6T62340 x 108016Android 9.0 (Pie)619Zobraziť v obchodoch
Motorola Moto G6 Plusfotomobil Motorola Moto G6 Plus42160 x 108012Android 8.0 (Oreo)269Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 8 Plusfotomobil Apple iPhone 8 Plus31920 x 108012iOS 11717,60Zobraziť v obchodoch
Sony Xperia XZ2 Premiumfotomobil Sony Xperia XZ2 Premium63840 x 216019Android 8.0 (Oreo)458,10Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov fotomobilov.

Najlepšie fotomobily a ich opis

V tomto odseku si predstavíme jednotlivé foto mobily zo porovnaní najlepších 7 modelov mobilov, ktoré je v tabuľke vyššie. Teraz si predstavíme týchto 7 najlepších fotomobilov. Povieme si niečo o týchto modeloch, dozviete sa ich parametre a zároveň sa pozrieme na to, ako si tieto modely hodnotí ich užívatelia a čo sa im naopak nepáči u týchto mobilov.

1. Apple iPhone XS

fotomobil apple iphone xs

Ak máte radi Apple a hľadáte skvelý foto mobil, potom je mobil Apple iPhone XS skvelou voľbou pre všetkých milovníkov kvalitného fotenie. Môžete si ho vybrať ako výborný fotomobil, pretože je vybavený veľmi dobrým fotoaparátom. Je skvelým mobile aj na selfie. iPhone XS je síce celkom drahým mobilom, ale ponúka za to veľmi dobrú kvalitu fotoaparátu a aj v ostatných parametroch vôbec nezaostáva. Fotoaparát je dvojitý 12Mpx. Jeden má svetelnosť f / 1.8 a druhý f / 2.4. Predná kamera u tohto mobilu má rozlíšenie 7MP. Je vybavený operačným systémom iOS.

Ako je Apple iPhone XS hodnotený jeho používateľmi a zákazníkmi? Užívatelia kladne hodnotí rýchlosť tohto chytrého mobilu, páči sa ním funkcia rozpoznávania tváre alebo perfektné odozva. Niektorým zákazníkom sa nepáči cena tohto mobilného telefónu.

2. Google Pixel 3

fotomobil Google Pixel 3

Google je známy skôr pre svoj vyhľadávač a operačný systém Android. Ale zaoberá sa aj výrobou mobilných telefónov. A zrovna Google Pixel 3 je veľmi dobrým fotomobilom. Ponúka totiž veľmi dobrý fotoaparát, ktorý je skvelý tak na fotenie tak aj natáčanie. Pokiaľ je teda vaším cieľom zhotovovať veľmi kvalitné fotografie alebo kvalitné videá, je Google Pixel 3 dobrou voľbou. Zadné fotoaparát má 12,2 MP a predné 8 MP. Svetelnosť objektívu u tohto mobilu je f / 1,8. Veľkosť úložiska u tohto mobilu je buď 64 GB alebo 128 GB. Google Pixel 3 je rozhodne jedným z najlepších fotomobilov. Výsledky fotografií u tohto modelu sú fantastické. Tento mobil má aj skvelý „nočný mód“, s ktorým urobíte skvelé fotky aj za zníženej viditeľnosti. Jeho displej je vybavený technológiou OLED. Tento mobil beží na operačnom systéme Android. Výhodou tohto mobilu je fakt, že má dokonale zladený operačný systém s hardvérom. Dokáže teda plne konkurovať v tomto ohľade mobilom od Apple.

Ako je Google Pixel 3 hodnotený jeho užívateľmi? Tento mobil býva užívateľovi aj odbornými recenzentmi hodnotený ako telefón s najlepším fotoaparátom v súčasnosti. Nevýhodou síce môže byť jeho cena, ale priplácate si za skvelú kvalitu a odladěnost celého systému.

3. Samsung Galaxy S9 Plus

Samsung Galaxy S9 Plus je veľmi dobrým fotomobilom, predovšetkým vďaka jeho svetelnosti. U tohto mobilného telefónu si vďaka variabilnej clone môžete vyberať z viac nastavení svetelnosti. Vďaka tomu sa dokáže tento mobil lepšie prispôsobiť mnohých rozdielnym svetelným podmienkam. Model je vybavený skvelými parametrami, takže okrem svižného chodu ponúkne aj skvelé natáčania videí, ktoré sú tiež veľmi kvalitné. Mobil je ďalej vybavený aj režimom Live Focus, ktorý umožňuje vytvárať fotografie s rozostreným pozadím. Mobil ponúka natáčanie videí až pri 960 snímkach za sekundu. Vďaka tomu zachytíte úplne každý okamih na vaše video. Tento model mobilu je vybavený operačným systémom Android 8.0 Oreo. Pamäť RAM je 6 GB. Veľkosť displeja je 6.2″. Rozlíšenie fotoaparátu je 12Mpix. Fotoaparát ponúka automatické zaostrovanie, vstavaný blesk alebo predné kameru. Mobil je vybavený duálnym fotoaparátom.

Ako je Samsung Galaxy S9 Plus hodnotený jeho užívateľmi? Používatelia tento mobil hodnotia veľmi kladne. Najviac sa im páči dizajn, fotoaparát, rýchlosť a celkový výkon prístroja.

4. OnePlus 6T

fotomobil OnePlus 6T

OnePlus 6T je dobrým a kvalitné mobilom, ktorý dokáže fotiť kvalitné fotografie. Je vybavený fotoaparátom strednej veľkosti. Jedná sa o značne lacnejšie a napriek tomu aj tak kvalitný šikovný mobil, ktorý má kvalitné foťák. Je to dobrý fotomobil so skvelým pomerom cena / výkon. Je vybavený dvoma zadnými fotoaparáty (16MPx a 20MPx). Tento mobil OnePlus 6T má skvelú svetelnosť f1,7. Dobre sa s ním fotia aj za zhoršených podmienok. Mobil vie natáčať video vo slow motion v 480 snímkach za sekundu. Ak nechcete za kvalitnú fotomobil míňať veľa peňazí, potom je OnePlus 6T veľmi dobrou voľbou. Obrazovka tohto modelu má technológiu AMOLED.

Ako je OnePlus 6T hodnotený jeho užívateľmi? Zákazníkom sa predovšetkým páči rýchly chod a dobrý pomer cena / výkon.

5. Motorola Moto G6 Plus

Motorola Moto G6 Plus fotomobil

Model od Motoroly, Moto G6 Plus, je veľmi dobrým fotomobilom za veľmi výrazne dostupnú cenu. Jedná sa o najlepšie cenovo dostupný fotomobil, jeho cena sa totiž pohybuje okolo 269 €. Je vybavený IPS displejom s Full HD rozlíšením. Má operačnú pamäť 4GB. Zadné fotoaparát je 12 + 5Mpx a predné 8 Mpx. Moto G6 Plus síce nie je tým najlepším fotomobilom, ale na svoju cenu ponúka veľmi dobrý výkon pri fotení aj natáčanie. Svetelnosť tohto prístroja je f / 1,7.

Ako je Motorola Moto G6 Plus hodnotený jeho užívateľmi? Užívateľom sa páči výborný displej, dobrá čitateľnosť na slnku, šikovná gestá a zvláda veľmi solídne fotografie.

6. Apple iPhone 8 Plus

Fotomobil Apple iPhone 8 Plus

Na šiestom mieste sa v našom porovnaní umiestnil Apple iPhone 8 Plus. Apple iPhone 8 Plus síce nie je tým najnovším mobilom od značky Apple, ale stále ponúka veľmi solídne parametre vrátane dobrých kamier. Fotoaparát je iPhone 8 Plus duálne. Má rozlíšenie 12Mpx. Mobil ponúka dobré farebné filtre, hlbší pixely a optickú stabilizáciu obrazu. Ďalej má aj portrétne režim, ktorý dokáže prirodzene rozostřovat pozadia. Mobil má aj dobrý optický zoom. iPhone 8 Plus má aj veľmi dobrú prednú kameru, takže je to skvelý mobil na robenie selfie.

Ako je Apple iPhone 8 Plus hodnotený užívateľmi? Väčšina užívateľov je s týmto mobilom od Apple veľmi spokojná. Jedná sa o veľmi kvalitný telefón. Užívateľom si páči kvalitný fotoaparát a natáčanie kvalitných videí. Zákazníkom sa tiež páči aj dobrá výdrž batérie.

7. Sony Xperia XZ2 Premium

Sony Xperia XZ2 Premium Dual SIM fotomobil

Ak je vaším cieľom natáčanie videí, potom siahnite po modeli Sony Xperia XZ2 Premium. Svetelnosť zadných kamier je f / 1,8 a f / 1,6. Tento telefón od Sony nie je úplne najlacnejšie, ale ponúka tie najlepšie možnosti pre natáčanie veľmi dobrých a kvalitných videí. Tento mobil dokáže natáčať perfektné videá ako za zníženého svetla tak aj precízne za svetla denného. Veľmi zaujímavým parametrom u tohto mobilu je to, že dokáže natáčať videá vo slow motion v 960 snímkach za sekundu a tieto videá sú natáčaná vo Full HD. Rozlíšenie objektívov je 12 Mpx a 19 Mpx. Fotografie však nie sú už tak skvelé ako natáčanie videí ak budete fotiť len v automatickom režime. Ak si však pohráte s nastavením, potom z tohto mobilu idú vytvoriť veľmi dobré fotografie.

Ako vybrať fotomobil (2019)

Ako vybrať ten najlepší model chytrého fotomobilu? Výber vhodného prístroja v dnešnej dobe nie je vôbec jednoduchý, pretože sa stále rastúci ponukou chytrých mobilov od rôznych výrobcov nájdete na trhu naozaj veľa rôznych modelov, ktoré majú mnoho rôznych parametrov až z toho môže ísť aj hlava okolo. Ak nechcete tráviť veľa hodín prehľadávaním internetu o parametroch fotomobilu a nie ste expertom na fotografovanie, potom sme pre vás pripravili tento návod na výber najlepšieho mobilu vhodného na fotografovanie.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú milovníci veľmi kvalitných fotografií a chcete takej kvality dosahovať aj so svojím mobilom, potom je pre vás fotomobil najlepšou voľbou. U výberu vhodného modelu je potrebné myslieť na oveľa viac parametrov než je len rozlíšenie fotoaparátu. Na všetky potrebné parametre sa pozrieme v niekoľkých nasledujúcich odsekoch.

Rozlíšenie fotoaparátu fotomobilu

Prvým parametrom pri výbere vhodného mobilu na ktorý sa je vhodné zamerať je aké rozlíšenie má daný fotoaparát. Rozlíšenie sa udáva v megapixeloch (Mpx). Táto hodnota nám udáva, ako detailne je fotografia zachytená. Megapixely ale nie sú všetko. Platí, že vyšší počet magepixelů sa automaticky nerovná lepším a kvalitnejším fotografiám. Nie je teda vhodné sa zameriavať len na rozlíšenie. U väčšiny fotomobilov si môžete vyberať od 8 Mpx až do cca 16 Mpx. Väčšinou sa však stretnete s rozlíšením okolo 12 Mpx.

Svetelnosť fotomobilu

Ďalším parametrom, s ktorým sa stretnete pri výbere fotomobilov, je svetelnosť. Je to jeden z dôležitých parametrov pri výbere. Svetelnosť objektívu nám udáva to, koľko svetla je schopný spracovať čip pri danom modeli smartphone. U svetelnosti platí, že nižšia hodnota je lepšia. Ak si zakúpite modely, ktoré majú svetelnosť nižšia ako f / 1,8, tak sa jedná o veľmi dobrú svetelnosť. Svetelnosť nám ovplyvňuje to, ako dobre môžete fotiť aj za zhoršených svetelných podmienok. S dobrou svetelnosťou môžete fotiť skvelé fotky aj za nočného svetla. Svetelnosť tiež ovplyvňuje to, koľko šumu bude na výslednej fotke. Čím lepšie má model svetelnosť, tým má aj menej šumu. Avšak šumu sa nikdy nezbavíte, aj u najlepšieho fotomobilu sa stretnete s istou mierou šumu na výslednej fotografii.

Funkcia expresného fotografovanie

Funkciu expresného fotenie iste niekedy využijete. Nie je to síce úplne najdôležitejšie funkcie, ale v určitých chvíľach môže byť veľmi potrebná. Táto funkcia umožňuje zapnúť fotoaparát za pomocou určitých gest. Vďaka tomu môžete fotiť aj ak máte uzamknutú obrazovku.

Stabilizátor

Každý správny fotomobil by mal byť vybavený optickou stabilizáciou. Tá vám pomáha v prípade, že nie ste schopní ochrániť mobil proti otrasom. Dobrý stabilizátor vás ochráni proti tomu, aby ste mali rozmazané či nekvalitné výslednej fotografie. U mobilných telefónov je optický stabilizátor veľmi dôležitou výbavou.

Operačný systém

Ďalším parametrom pri výbere fotomobilu je jeho operačný systém a jeho verzia. Môžete vyberať buď z operačného systému Android alebo iOS (iba u mobilov od Apple). Ak nekupujete mobil od Apple, stretnete sa v 99% s fotomobilom, ktorý je vybavený Androidom. U Androidu si môžete vyberať z rôznych verzií. Vždy je najlepšie si vybrať tú najnovšiu verziu operačného systému. Výrobcovia väčšinou ponúkajú aj update pre operačný systém, ale nie vždy.

  • Operačný systém Android – Jedná sa o veľmi rozšírený operačný systém, ktorý sa vyskytuje na prakticky väčšine mobilných telefónov.
  • Operačný systém iOS – Tento operačný systém sa nachádza iba na mobilov od značky Apple. Tento operačný systém ponúka vysokú stabilitu a je veľmi dobre optimalizovaný, pretože je veľmi dobre vyladený.​​

Rozpočet a cena fotomobilov

Ďalším parametrom pre výber vhodného fotomobilu je veľkosť vášho rozpočtu. A aby ste vedeli aký cenový rozpočet si máte naplánovať, pozrieme sa na jednotlivé cenovej kategórie. Je dobré sa pripraviť na to, že fotomobily majú o niečo drahšie cenovku. Najlacnejšie modely môžete zakúpiť pod 300 €. Drahšie sa už predávajú nad 600 €. Najdrahšie môžete zakúpiť aj za cenu, ktorá presahuje 800 €.

Pár slov na záver o fotomobilu

V tomto článku sme si povedali o tom, ako si vybrať ten najlepší model fotomobilu. Dúfame, že sme vám pomohli k výberu toho najlepšieho mobilu na fotografovanie. Tiež dúfame, že sa vám z vášho mobilu stane veľmi užitočný pomocník pre fotografovanie, natáčanie videí aj pre bežné používanie a zachytíte s ním zaujímavé okamihy a úžasné momenty. Fotosmartphone je rozhodne vhodnou alternatívou za bežný fotoaparát strednej triedy.

5/5 - (2 votes)

Mohlo by vás zaujímať