Menu Zavrieť

Homeopatiká na kašeľ

Homeopatiká na kašeľ

Homeopatiká na kašeľ: Porovnanie 7 najlepších homeopatík na zmiernenie príznakov kašľa podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 7 homeopatík na kašeľ. Ako sme tieto homeopatiká vyberali? Vyberali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto homeopatiká na kašeľ sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť homeopatiká podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie homeopatikum na kašeľ.

NázovVzhľadTypVýrobcaForma liekuOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť na sklade
Drosera gra.1 x 4 g 5CHHomeopatikum na kašeľ Drosera gra.1 x 4 g 5CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Antimonium Tartaricum gra.1 x 4 g 30CHHomeopatikum na kašeľ Antimonium Tartaricum gra.1 x 4 g 30CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Ipecacuanha gra.1 x 4 g 9CHHomeopatikum na kašeľ Ipecacuanha gra.1 x 4 g 9CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Spongia Tosta gra.1 x 4 g 30CHHomeopatikum na kašeľ Spongia Tosta gra.1 x 4 g 30CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Natrum Muriaticum gra.1 x 4 g 15CHHomeopatikum na kašeľ Natrum Muriaticum gra.1 x 4 g 15CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Phosphorus gra.1 x 4 g 200CHHomeopatikum na kašeľ Phosphorus gra.1 x 4 g 200CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Sambucus Nigra gra.1 x 4 g 5CHHomeopatikum na kašeľ Sambucus Nigra gra.1 x 4 g 5CHHomeopatikumBoironForma granulí4,29Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia homeopatík na kašeľ od ich používateľov.

Čo je to kašeľ?

Kašeľ je prirodzený reflex, ktorým vaše telo odstraňuje dráždivé látky z horných (hrdlo) a dolných (pľúca) dýchacích ciest. Kašeľ pomáha telu liečiť sa a chrániť sa.

Ako kašeľ ovplyvňuje vaše telo

Príležitostný kašeľ je normálnou zdravou funkciou vášho tela. Hrdlo a dýchacie cesty sú vybavené nervami, ktoré vnímajú dráždivé látky a snažia sa ich rozptýliť. Táto reakcia je takmer okamžitá a veľmi účinná.

Hrdlo a pľúca zvyčajne produkujú malé množstvo hlienu, ktorý udržiava dýchacie cesty vlhké a vytvára tenký obal, ktorý slúži ako ochranná bariéra proti dráždivým látkam a choroboplodným zárodkom, ktoré môžete vdýchnuť. Občasné vykašliavanie pomáha mobilizovať hlieny a nemá škodlivé účinky na organizmus. Kašľanie tiež umožňuje rýchle odstránenie všetkých nežiaducich častíc, ktoré ste náhodne vdýchli.

Druhy kašľa

1. Vlhký kašeľ

Vlhký kašeľ zvyčajne pri kašli produkuje nejaký druh hlienu. Tento hlien by ste mali pokiaľ možno vypľuť, pretože jeho prehltnutie môže viesť k bolestiam žalúdka alebo zvracaniu. Vlhký kašeľ je zvyčajne spôsobený infekciou nejakého druhu, ako je prechladnutie alebo chrípka, a je to spôsob, ako sa vaše telo zbaviť prebytočného hlienu, ktorý infekcia vytvorila. Astma môže byť tiež príčinou vlhkého kašľa, ale ak máte aj upchatý nos, nádchu, bolesť v krku alebo horúčku, je celkom bezpečné povedať, že máte jednoducho nádchu alebo infekciu dýchacích ciest. Chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP) zvyčajne tiež vedie k vlhkému kašľu, a to sa môže objaviť, aj keď vaše pľúca nie sú obzvlášť podráždené.

Vlhký kašeľ je normálnym príznakom:

 • nachladnutie alebo chrípka
 • astma
 • bronchitída
 • chronická obštrukčná choroba pľúc (CHOCHP)
 • zápal pľúc.

2. Suchý kašeľ

Tento typ kašľa vzniká vtedy, keď hrdlo neprodukuje dostatok hlienu, čo vedie k podráždeniu hrdla.

Lekári môžu odporučiť demulgátor na zakrytie hrdla a zmiernenie podráždenia horných dýchacích ciest. Medzi prijateľné demulgátory patrí voda, tvrdé cukríky, citrón, med, mentol alebo jednoduchý sirup.

Suchý kašeľ môže byť príznakom:

 • prechladnutie alebo chrípka
 • alergie
 • astma
 • COVID-19
 • zápal
 • gastroezofageálna refluxná choroba (GERD)
 • dráždivé látky, ako sú znečistený vzduch, prach alebo dym
 • zápal hrtana
 • lieky, ako sú ACE inhibitory
 • zápal vedľajších nosových dutín
 • bolesť v krku
 • zápal mandlí

3. Kašeľ s paroxyzmálnymi záchvatmi

Záchvatovitý kašeľ je prudký a nekontrolovaný kašeľ, ktorý je vyčerpávajúci a bolestivý. Môžete mať ťažkosti s dýchaním a dokonca môžete zvracať. Pertussis alebo čierny kašeľ je najčastejšou príčinou čierneho kašľa. Medzi ďalšie príčiny patria:

 • astma
 • dušenie
 • COPD
 • zápal pľúc
 • tuberkulóza

Homeopatiká na liečbu kašľa

Homeopatikum na kašeľ Drosera Rotundifolia – liek na suchý kašeľ

Drosera Rotundifolia je veľmi účinný homeopatický liek na suchý kašeľ. Na použitie Drosera je hlavným indikátorom suchý, dráždivý (dráždivý) kašeľ. Kašeľ prichádza v záchvatoch, ktoré na seba rýchlo nadväzujú. K epizódam kašľa dochádza výrazná únava. Medzi ďalšie doprovodné príznaky patrí pálenie v hrdle, pocit škrábania (ako pri bolestiach v krku) a smrdiaci dych s kašľom. Môže sa objaviť aj vracanie s kašľom. Kašeľ sa obyčajne zhoršuje po hovorení alebo smiechu.

Kašeľ, ktorý sa objaví počas osýpok alebo po nich, sa tiež dobre lieči týmto liekom. Drosera je tiež dobre indikovaná pri kašli, ktorý začína v ľahu.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/drosera-gra-1-x-4-g-5ch/#prehlad/

Homeopatikum na kašel Antimonium Tartaricum – liek na chrastavý kašeľ

Antimonium Tart funguje veľmi dobre v prípadoch chrastavého kašľa. Pacient má uvoľnený, chrastavý kašeľ a pľúca sú plné hlienu. Kašeľ zostáva konštantný po celý deň a noc. Pacient čelí nadmerným ťažkostiam pri zdvihnutí hlienu. Spolu s tým sú prítomné ťažkosti s dýchaním (najvýraznejšie v noci). Obtiažne dýchanie núti človeka sedieť z polohy na bruchu (v ktorej je to horšie). Okrem vyššie uvedených príznakov môže byť prítomný pocit pálenia na hrudi. V niektorých prípadoch sa tiež objavuje bolesť na hrudi pri kašli. Kašeľ, ktorý sa zhoršuje po každom jedle, je ďalším charakteristickým znakom ukazujúcim na použitie antimoniového tartu.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/antimonium-tartaricum-gra-1-x-4-g-30ch/#prehlad/

Homeopatikum na kašel Ipecac – pre kašeľ s ťažkosťami pri vykašľaní

Ipecac je vhodným liekom pre kašeľ so ťažkosťami pri vykašľaní. Pacient má uvoľnený chrapľavý kašeľ s výraznými ťažkosťami pri vykašľaní. Môže sa objaviť pocit stiahnutia na hrudi a dýchavičnosť. Kašeľ môžu doprevádzať dusivé záchvaty. Väčšinou je tiež prítomná nevoľnosť a zvracanie s kašľom.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/ipecacuanha-gra-1-x-4-g-5ch/#prehlad/

Spongia Tosta – na suchý kašeľ

Spongia Tosta je liek, ktorý je veľmi užitočný pri kašli s extrémnou suchosťou všetkých dýchacích ciest. Kašeľ je výhradne suchý, štekavý, štekavý typ. K kašľu sa môže pripojiť zimnica. Teplé nápoje môžu ponúknuť malú úľavu. Spolu s tým môže byť prítomná aj dušnosť a namáhavé dýchanie.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/spongia-tosta-gra-1-x-4-g-30ch/#prehlad/

Natrum Mur – liečba kašľa s bielou sekrétom

Natrum Mur je blahodarným liekom na kašeľ s vykašliavaním bielouho hlienu. Hlien môže byť podľa chuti slaný. Ďalšími sprievodnými príznakmi sú kašeľ s vytiekaním slz z očí, bolesti hlavy praskajúceho charakteru a dýchavičnosť. Môže sa objaviť aj bolestivý, pohmoždený pocit na hrudi. Ďalším príznakom, ktorý sa môže objaviť, je mimovoľné močenie pri kašli.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/natrum-muriaticum-gra-1-x-4-g-200ch/#prehlad/

Fosfor a Hepar Sulph – na kašeľ pri bronchitíde

Fosfor a Hepar Sulph sú prospešné lieky na kašeľ pri bronchitíde. Charakteristickými indikátormi pre použitie Phosphorus sú kašeľ s vykašliavaním spúta hnisavej povahy, penivý alebo krvou zafarbený spútum. Hlien môže byť podľa chuti slaný alebo sladký. Silný zápach môže vyvolať kašeľ.

Spolu s kašľom môže byť prítomná tíšeň na hrudi, útlak na hrudi a ostré šitie na hrudi. U niekoľkých jedincov, ktorí potrebujú fosfor, sa môže objaviť pocit tepla/pálenia na hrudi.

Hepar Sulph je významný liek na bronchitídu u starších dospelých. Symptómy indikujejúce použitie Hepar Sulph sú uvoľnený chrastivý kašeľ s hustým, húževnatým, žltým spútom. Kašeľ sa môže zhoršiť pôsobením studeného vzduchu, zatiaľ čo teplo ho zmierňuje.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/phosphorus-gra-1-x-4-g-200ch/#prehlad/

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/hepar-sulfuris-calcareum-gra-1-x-4-g-30ch/#prehlad/

Arsenicum album – na astmatický kašeľ

Arsenicum Album je vynikajúcou voľbou lieku na astmatický kašeľ. Príznaky indikujejúce použitie Arsenicum Album sú kašeľ s dýchavicou a sípaním/pískaním na hrudi. Môže sa tiež objaviť tlak na hrudi. Môže sa objaviť húževnaté vykašliavanie žltej/zelenej farby. Ďalším doprovodným znakom sú dusivé záchvaty počas spánku. U osôb s vyššie uvedenými príznakmi sa môže objaviť úzkosť a neklud.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/arsenicum-album-gra-1-x-4-g-9ch/#prehlad/

Sambucus Nigra – proti kašľu u detí

Sambucus Nigra je vhodným liekom na liečbu kašľa u detí. Kašeľ je zvyčajne záchvatový. Najťažší čas pre kašeľ je v noci. V nočných hodinách sa vyskytujú náhle záchvaty, najmä dýchavičného kašľa. Dieťa, ktoré potrebuje Sambucus Nigra, často v noci sedí kvôli kašľu. Spolu s kašľom je vo väčšine prípadov prítomný aj šuchot z hrudníka.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/sambucus-nigra-gra-1-x-4-g-5ch/#prehlad/

Nux Vomica – na kašeľ s kyslosťou (GERD)

Nux Vomica je dôležitý liek na kašeľ s kyslosťou. Príznaky naznačujúce jeho použitie sú kašeľ a problémy s dýchaním s nahromadením plynu v brušnej dutine. Nevoľnosť, zvracanie, plnosť žalúdka a kyslé/hořké rehotanie sú nápadne prítomné s kašľom.

https://lieky-volne-predajne.heureka.sk/nux-vomica-gra-1-x-4-g-9ch/#prehlad/

ČO JE TO HOMEOPATIKUM?

Homeopatia je lekársky systém založený na presvedčení, že telo sa dokáže vyliečiť samo. Tí, ktorí to praktikujú, používajú malé množstvá prírodných látok, ako sú rastliny a minerály. Veria, že tieto stimulujú proces hojenia.

Vznikol koncom 17. storočia v Nemecku. Je bežný v mnohých európskych krajinách, ale v Spojených štátoch nie je taký populárny.

Teória 1: Podobné lieči podobné

Hlavná teória homeopatickej medicíny je jednoduchá: „podobné lieči podobné“.

Predpokladá sa, že ak niečo spôsobuje symptómy u zdravého človeka, môže to vyliečiť rovnaké symptómy u človeka s chorobou. Ak trpíte napríklad nespavosťou, homeopatickým liekom môže byť veľmi slabý roztok obsahujúci kávu.

Homeopatia tvrdí, že to funguje, pretože malé množstvo látky spôsobujúcej ochorenie stimuluje vaše telo, aby sa uzdravilo.

Hoci je homeopatia z veľkej časti nedokázaná, jej základná myšlienka nie je modernej lekárskej vede cudzia. Vakcíny v podstate fungujú tak, že vás vystavia malému množstvu mŕtveho alebo inaktivovaného choroboplodného zárodku, ktorý naučí váš imunitný systém rozpoznať a zničiť ho, čím vás ochráni pred chorobou.

Teória 2: Zosilňovanie

Ďalšou teóriou, ktorá je základom homeopatie, je teória potenciácie. Odborníci sa domnievajú, že čím viac sa zložka riedi, tým je silnejšia.

Ide o to, že riedenie a miešanie (intenzívne pretrepávanie) zložky aktivuje jej liečivé schopnosti a zvyšuje jej účinnosť. Sila v homeopatických roztokoch sa udáva tromi spôsobmi:

 • X alebo D (desiatková stupnica zriedenia): Zložka sa zmieša s alkoholom alebo destilovanou vodou v pomere 1:10. Napríklad jedna časť kávy (alebo inej liečivej prísady) na desať častí vody.
 • C (stupnica centesimálneho zriedenia): pomer 1:100 alebo jedna časť liečivej prísady na 100 častí vody/alkoholu.
 • Q (quinquagintimillesimálne mieridlo): pomer 1:50 000 alebo jedna časť liečivej prísady na 50 000 častí vody/alkoholu.

Tieto riedenia sa môžu uskutočniť niekoľkokrát pred podaním homeopatického lieku. Napríklad roztok 3C sa raz zriedi na stupnicu C (1:100) a potom sa pretrepe. Potom sa zriedi (1:100) druhýkrát a pretrepe sa, potom tretíkrát. Vo výslednom roztoku zostanú len molekuly pôvodnej zložky.

Skeptici to opisujú ako ekvivalent rozpustenia jedného Advilu (ibuprofénu) v oceáne a následného vypitia niekoľkých kvapiek.

Niektorí homeopati tvrdia, že nie je dôležité množstvo samotnej zložky, ale skôr energia zložky, ktorá podľa nich aktivuje proces riedenia a iniciuje terapeutický účinok na telo.

Tri princípy homeopatie

Homeopatia je založená na troch princípoch:

 1. Zákon podobnosti: Teória „podobné lieči podobné“.
 2. Princíp jedinej liečby: Jeden liek by mal pokrývať všetky fyzické, emocionálne a duševné príznaky choroby.
 3. Princíp minimálnej dávky: Najprv sa použije len malé množstvo látky, po ktorom sa postupne nepatrne zvyšuje.

Homeopatická liečba

Pri určovaní liečebného plánu pre danú osobu homeopat zvažuje všetky jej symptómy (fyzické, mentálne alebo emocionálne) a určuje liek, ktorý je schopný u zdravého človeka vyvolať symptómy najviac „podobné“ symptómom, ktorými trpí daná osoba. Homeopatické lieky môžu byť vo forme tekutín, granúl, prášku alebo tabliet. Lekár vám môže v rámci liečebného plánu odporučiť aj všeobecné zmeny životného štýlu a stravovania.

Homeopati naznačujú, že niekedy sa príznaky môžu dočasne zhoršiť pred ich zlepšením. Toto „zhoršenie“ príznakov môže byť súčasťou homeopatickej liečby. Ak sa však u vás vyskytne reakcia, mali by ste o tom informovať svojho homeopata a lekára. Homeopat vás môže v prípade potreby odporučiť k lekárovi alebo inému odborníkovi.

História homeopatie

Homeopatiu vyvinul koncom 18. storočia Samuel Hahnemann, známy nemecký lekár. Hahnemann veril, že „podobné lieči podobné“ a že malé koncentrácie určitého toxínu môžu liečiť presne tie isté príznaky, ktoré by spôsobili vo väčších dávkach. Pri liečbe vyrážky myslite na jedovatý brečtan.

Táto myšlienka „podobné lieči podobné“ bola podobná vznikajúcej vede o očkovaní a inokulácii. A Hahnemannove liečebné postupy boli vo svojej zriedenej podobe oveľa bezpečnejšie ako väčšina lekárskych postupov v jeho dobe, napríklad púšťanie krvi.

Lekári – a najmä chemici – si však čoskoro uvedomili, že homeopatia nemôže fungovať, pretože riedenie je nepravdepodobné, zriedené do takej miery, že v lieku už nie je žiadny liek.

Ďalšie homeopatické lieky na symptómy

V snahe obnoviť rovnováhu, ktorú sa vaše telo snaží udržať, môžu byť princípy homeopatie a jej široká škála liekov skvelou voľbou, ktorú môžete vyskúšať, keď vás budú najbližšie bolieť kĺby, svrbieť hrdlo alebo sa vyskytne iný nepríjemný príznak.

Nižšie sú uvedené niektoré z najčastejších homeopatických liekov a súvisiace príznaky. Nezabúdajte však, že každý človek má individuálne potreby a na bežné homeopatické dávky môže reagovať inak. O konkrétnych dávkach vhodných pre vaše potreby sa preto poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, naturopatickým lekárom alebo vyškoleným homeopatom.

Homeopatia pre alergikov

Je niečo horšie ako obdobie alergií? Ak trpíte bežnými príznakmi, ako sú svrbenie očí, výtok z nosa a škriabanie v hrdle, tablety Sabadil vám môžu pomôcť priniesť úľavu. Táto komplexná zmes pomáha zmierňovať príznaky spojené so sezónnymi alergiami a sennou nádchou.

Homeopatia proti úzkosti

Ak patríte k miliónom ľudí, ktorí trpia úzkosťou, viete, aké ťažkosti môžu sprevádzať pocity nervozity, nespavosti, precitlivenosti a celkového nepokoja. Sedalia je zmes niekoľkých homeopatických liekov, ktoré spoločne podporujú zdravú reakciu na akútny stres.

Homeopatia pri artritíde/bolestiach kĺbov

Pokiaľ ide o bolesť a stuhnutosť kĺbov, Causticum je skvelým liekom v jednom kroku. Ďalšou možnosťou je arnika, obľúbený homeopatický liek, ktorý sa môže používať lokálne alebo perorálne pre svoje vlastnosti zmierňujúce zápal.

Homeopatia na prechladnutie/kašeľ

Nádcha a kašeľ. Nikto ich nemá rád a nikto nie je rád v ich blízkosti. Ak vás trápi dráždivé prechladnutie spojené s kýchaním, Allium cepa je dobrou voľbou. (Navyše má medovú príchuť, ktorá vždy upokojuje a pomáha, keď ste pod psa.) Ak máte náhle vysoké horúčky a intenzívne potenie v dôsledku prechladnutia, Belladonna vám môže pomôcť zmierniť príznaky.

Homeopatia pri infekcii ucha

Ušné infekcie u detí aj dospelých môžu byť bolestivé a vyčerpávajúce. Pri infekciách spojených s prechladnutím môže Pulsatilla pomôcť zmierniť pocity tepla a opuchov so svrbením, ktoré sa môžu v noci zhoršiť. Hepar Sulphurus Calcareum môže pomôcť ľuďom s pokročilými infekciami, ktorí trpia silnou bolesťou a zápalom zhoršeným prechladnutím. Mercurius Solubis je vhodný pri infekciách s nahromadenou tekutinou alebo hnisom a silných vystreľujúcich bolestiach.

Homeopatia pri ekzémoch/psoriáze

Okrem intenzívneho svrbenia a nepríjemných pocitov, ktoré môžu byť spojené s kožnými ochoreniami, ako je ekzém alebo psoriáza, niektorí ľudia bojujú aj s pocitom hanby za to, ako vyzerajú. Grafit môže pomôcť zmierniť nadmerné suché praskanie alebo štiepenie kože spolu so svrbením, výtokom alebo hnisom. Síra pomáha zmierniť nadmerné svrbenie, začervenanie, pálenie a suchosť.

Homeopatia pri depresii

Depresia nie je len „modrý“ pocit, je to vážny stav, ktorý môže spôsobiť celý rad príznakov, ako je letargia, neistota a skľúčenosť. Arsenicum album pomáha bojovať proti pocitom úzkosti, neistoty a perfekcionizmu. K dispozícii je aj Calcarea carbonicum , ktorá môže zmierniť pocity strachu a skľúčenosti spojené s prepracovanosťou, a Causiticum , ktorá môže zmierniť bolesť po zármutku alebo strate.

Homeopatie na bolest hlavy/migrénu

Bolesť hlavy alebo migréna môže vážne narušiť váš deň a v niektorých prípadoch vás úplne znehybniť. Gelsemium môže pomôcť odvrátiť bolesť vyžarujúcu zo zadnej časti hlavy, ako aj citlivosť na svetlo a zvuk. Nux vomica môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy spojené s obávanou kocovinou.

Homeopatia pri chrípke

Hľadáte riešenie, ako prekonať zimnicu, horúčky, bolesti spojené s obávanou chrípkou? Oscillococcinum je obľúbený liek proti chrípke, známy svojím zložením s viacerými príznakmi, ktoré môže pomôcť pri všetkých stavoch od pocitu vyčerpanosti až po nízku horúčku a zimnicu. Bryonia alba môže pomôcť pri celkových bolestiach tela a vysokej náhlej horúčke. A Ferrum phosphoricum je dobrou voľbou pre tých, ktorí trpia slabosťou, horúčkou a bolesťami uší..

Homeopatia pre UTI

V dokonalom svete by na odstránenie infekcie močových ciest stačila brusnicová šťava. Bohužiaľ, vaše telo potrebuje viac, aby sa zbavilo bolesti a nepohodlia. Hoci na trhu existuje množstvo doplnkov vrátane probiotík, ktoré podporujú zdravie močového mechúra a močových ciest, existujú aj skvelé homeopatické možnosti. Ak ste v počiatočnom štádiu infekcie močových ciest, Aconitum Napellus môže pomôcť pri ťažkostiach s močením. Ak máte neustále nutkanie na močenie spojené so silnou pálivou bolesťou, Cantharis je najlepším liekom na zváženie.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *