Menu Zavrieť

Mlynček na kávu: Test mlynčekov na kávu – Ako vybrať mlynček na kávu

mlynek na kavu

Káva už po mnoho rokov patrí neodmysliteľne k našim životom. Po celom svete ju vypije denne niekoľko miliárd ľudí. A nie je nič lepšie, ako mať čerstvo zomletú kávu každé ráno. Aróma čerstvo pomletých zŕn je nezameniteľnou vôňou. Kvalitné čerstvo namletá káva vás dokáže ráno skvelo nakopnúť a dodá vám tak energiu na niekoľko hodín. Skvelá káva by mala byť súčasťou každej raňajok. Naviac sa mnoho odborníkov zhoduje na tom, že má veľa benefitov pre naše zdravie.

Pre všetkých milovníkov kávy sme vybrali tie najlepšie mlynčeky na kávu, s ktorými nameliete kávu dokonale. Mlynček na kávu je naozaj najlepším pomocníkom pri príprave skvelej kávy. Mlynček na kávu býva dosť často označovaný tiež ako kafemlejnek alebo kávomlynček. Vyberte si najlepšie kávomlynček podľa vhodných parametrov. V našej prehľadnej tabuľke sme vám vybrali tie najlepšie mlynčeky na kávu na základe hodnotenia od zákazníkov. A najlepšie na tom je, že si tabuľku môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Pokiaľ teda zháňate napríklad najlacnejší mlynček na kávu, potom si môžete zoradiť tabuľku podľa ceny.

Najlepšie elektrické mlynčeky na kávu

V tejto tabuľke sme pre vás vybrali tie najlepšie elektrické mlynčeky na kávu.

NázovVzhľadKapacita kávových zŕnPrincíp mletie kávyNastavenie hrubosti mletiaPríkon (W)Počet stupňov mletiaOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
DeLonghi KG 520MMlynček na kávu DeLonghi KG 520M170 gMlecie kameneÁno15014129Zobraziť v obchodoch
Sencor SCG 5050BKMlynček na kávu Sencor SCG 5050BK180 gMlecie kameneÁno1101730,10Zobraziť v obchodoch
Graef CM 702Mlynček na kávu Graef CM 702250 gMlecie kameneÁno12824115,90Zobraziť v obchodoch
Bosch MKM6003Mlynček na kávu Bosch MKM600375 gTrieštivý nôžNie180114,30Zobraziť v obchodoch
Krups GVX242Mlynček na kávu Krups GVX242225 gMlecie kameneÁno1101757,90Zobraziť v obchodoch
DeLonghi KG 89Mlynček na kávu DeLonghi KG 89120 gMlecie kameneÁno13501248,90Zobraziť v obchodoch
Domo DO 442KMMlynček na kávu Domo DO 442KM215 gMlecie kameneÁno100942,86Zobraziť v obchodoch
Sencor SCG 1050BKMlynček na kávu Sencor SCG 1050BK50 gTrieštivý nôžÁno150011,90Zobraziť v obchodoch
DeLonghi KG 49Mlynček na kávu DeLonghi KG 4990 gTrieštivý nôžÁno170327,90Zobraziť v obchodoch
Sencor SCG 2050RDMlynček na kávu Sencor SCG 2050RD60 gTrieštivý nôžNie150020,50Zobraziť v obchodoch

Najlepšie ručné mlynčeky na kávu

V tejto tabuľke sme pre vás vybrali tie najlepšie ručné mlynčeky na kávu.

NázovVzhľadKapacitaMlecie kameneOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Hario SkertonMlynček na kávu Hario Skerton100 g (namletej kávy)Kónické keramické kamene29,90Zobraziť v obchodoch
Hario Mini Mill Slim PlusMlynček na kávu Hario Mini Mill Slim24 gKónické keramické kamene23,88Zobraziť v obchodoch
Lodos TempMlynček na kávu Lodos Temp55 gOceľové kamene12,92Zobraziť v obchodoch
Lodos RondoMlynček na kávu Lodos Rondo-Kamene z kalenej ocele29,66Zobraziť v obchodoch
De Gusto ColumbiaMlynček na kávu De Gusto Columbia100 gMlecie kamene24,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch “ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov ručných mlynčekov.

Ako vybrať vhodný mlynček na kávu

Ak ste milovníkom kávy a neviete si bez nej predstaviť deň, potom by ste si mali zakúpiť mlynček. Ten vám pripraví naozaj čerstvú kávu z kvalitných zŕn. Až vyskúšate čerstvo zomletú kávu, už nikdy nebudete chcieť piť instantnú kávu, ktorú zakúpite v supermarketoch. Vďaka použitiu mlynčeka máte presnú kontrolu nad tým, z akých zŕn si umeliete kávu. Nikdy neviete čo za zmes zŕn je namleté v už mletej káve. V tomto článku vám presne povieme, ako si vybrať ten najlepší mlynček na kávu. Na konci článku budete mať presnú predstavu o tom, aký prístroj potrebujete. Nie je nič lepšie, než si zomlieť kávu z pohodlia vášho domova vo vašej kuchyni.

Typy mlynčekov na kávu

Vybrať vhodný typ mlynčeka na kávu je dôležité. Prvou nutnou voľbou je sa rozhodnúť, aký typ mlynčeka vlastne chcete. Existujú 2 typy mlynčeka na kávu a to elektrický a ručný mlynček na kávu.

Rozlišujeme dva základné druhy mlynčeka na kávu a to:

  • Ručný mlynček na kávu
  • Elektrický mlynček na kávu

Ručný mlynček na kávu

Ručný mlynček na kávu

Ručný mlynček na kávu môžete poznať už od dôb našich babičiek a prababičiek. Je to klasický štýl mletie kávy. Kávu tak umeliete ručne. Vďaka tomuto typu budete mať každé ráno klasický rituál k príprave vašej kávy, ktoré poznajú ľudia už po mnoho rokov.

Celý proces mletie kávy máte vo svojich vlastných rukách.

Pri ručných mlynčekov si môžete vybrať modely, ktoré majú retro vzhľad a vyzerajú ako zo starých filmov.

Pokiaľ si chcete užiť rituál ručného mletie kávy, vyberte si ručný mlynček. Tento mlynček odporúčame ak budete mlieť kávu pre seba a maximálne pre 2 ľudí. Ak by ste mleli kávu pre viac ľudí, stane sa tak mletie kávy už fyzicky náročné a možno aj pre vás nepríjemné po nejakej dobe.

Tiež myslite na to, či máte svoj lakeť v poriadku, pretože nie je dobré si poraniť či zlikvidovať svoj lakeť. Preto je vhodné používať ručné mlynček iba pre mletie kávy pre menší počet ľudí, ideálne 1 až 2.

Výhodou ručného mlynčeka je to, že je výrazne lacnejšie ako elektrický. Tiež vám nebude spotrebovávať žiadnu elektrickú energiu.

Elektrický mlynček kávy

Elektrický mlynček kávyElektrický mlynček na kávu je logicky napájaný elektrinou. Elektrický mlynček vám kávu pripraví naozaj jednoducho podľa vašich požiadaviek. Stačí len nasypať kávu, zastrčiť mlynček do zásuvky, prípadne nastaviť program a ďalšie funkcie, a zomlieť ju. Nemusíte robiť nič namáhavějšího. Navyše s ním jednoducho pripravíte kávu pre mnoho ľudí.

Pri lepších modeloch môžete tiež nastaviť hrubosť mletia kávy, dávku mletie kávy a prípadne ďalšie funkcie, ktoré majú drahšie modely k dispozícii. Vďaka elektrickej energii sa môžu mletá zrná v prístroji zahrievať, najmä keď je vybavený oceľovými nožmi.

Pri drahších mlynčekov je toto eliminované. U tohto typu mlynčeku však odpadá klasický rituál ručného mletia kávy. Ak však preferujete pohodlie nad rituálom, je elektrický mlynček pre vás vhodnou voľbou.

Jemnosť mletia kávového zrna

Nastaviteľnosť hrubosti mletia kávy je tiež dôležitým kritériom pri výbere mlynčeka. Väčšinou u oboch dvoch typov mlynčeku, ručného i elektrického, sa stretnete s možnosťou nastaviť hrubosť mletia kávového zrna.

Hrubosť mletia kávy je dôležitá pre mletie daného typu kávy. Každý druh kávy si môže zaslúži inú hrubosť mletia. Ak si chcete vychutnať vynikajúcu kávu, nie je vhodné podceňovať hrubosť mletia a je dobré si hrubosť pre váš typ kávových zŕn naštudovať.

Hrubosť u ručného mlynčeka

Pri ručnom mlynčeka je nastavenie hrubosti mletia kávy naozaj jednoduché. Jednoducho to urobíte jednoducho tak, že pritiahnete alebo povolíte mlecie kamene. Tým spôsobíte, že sa medzi mlecími kameňmi urobí väčšie či menšie medzera a tým tak jednoducho nastavíte hrubosť mletia. Pri ručnom mlynčeka je to naozaj veľmi jednoduché.

Hrubosť u elektrického mlynčeka

Tie úplne najjednoduchšie a najlacnejšie mlynčeky ani nemusí mať možnosť nastavenia hrubosti.

U o niečo málo drahších modelov sa stretnete s mlynčeky s nastavením pomocou páčok podľa stupnice. U najlepších modelov máte možnosť si nastaviť hrubosť mletia podľa displeja alebo dokonca aj dotykovej obrazovky.

Vzhľad mlynčeka

Ak dbáte na vysokú kultúru prípravy kávy, budete zrejme vyžadovať aj vzhľadný mlynček na kávu. Rozhodne nezabúdajte na vzhľad vášho mlynčeku. Dizajn je subjektívna záležitosť pre každého z vás. Ak sa vám páči retro, vyberiete si tiež svoj mlynček. Výrobcovia ponúka mnoho farieb, štýlov a designov pre mlynčeky kávy. Môžete si tiež vybrať mlynčeky z rôznych exotických drevín. Vzhľadom si určite vylepšíte svoj rituál prípravy kávy. Tiež je vhodné myslieť na dobrú ergonómiu mlynčeku tak, aby sa vám káva mlela príjemne. Elektrické mlynčeky sú väčšinou vyrobené z plastového materiálu. Môžete sa ale stretnúť aj so sklenenými mlynčeky alebo nerezovou oceľou. U týchto typov ale moc neočakávajte retro vzhľad.

Princíp mletie kávy

Mechanizmus mletie kávy má vplyv na správne zomletia. Tým tiež docielite to, aby káva bola čo najviac aromatická. Správny mechanizmus mletie kávy rozhoduje o mnohých dôležitých parametroch.

Stretnete sa s 2 mechanizmami mletie kávy:

  • Mlynček na kávu s trieštivým ostrím
  • Mlynček na kávu s mlecími kameňmi

Trieštivé ostrie

trieštivé ostrie
S trieštivým ostrím sa stretnete u všetkých elektrických mlynčekov. Tieto mlynčeky dosahujú vysokých rýchlostí a otáčok, teda dokážu rýchlo zomlieť kávu.

Nevýhodu môže byť, že sa toto ostrie u lacnejších modelov zahrieva a môže tak znehodnotiť vašu zomletú kávu. Zrná tiež môžu byť zomletá nerovnomerne a to pre vás môže byť ďalšie negatívne vlastností pre tento mechanizmus mletia.

Výhodou u tohto mechanizmu je, že sa pri mletí nezraníte. Vaše prsty tak zostanú úplne nedotknuté a nebudete mať žiadne porezané prsty. Ďalej je výhodou, že sa tento mechanizmus jednoducho čistí. Tieto modely s trieštivým ostrím patrí k lacnejším modelom. Tieto mlynčeky s trieštivým ostrím sú označované tiež ako nožovej mlynčeky. Môžete ich využiť nielen na mletie kávy, ale zomelú aj oriešky, suché korenie, usušené chilli papričky a mnoho ďalšieho.

Mlecie kamene

mlecie kamene

Vďaka mlecím kameňom docielite rovnomernému a oveľa kvalitnejšiemu zomletia kávových zŕn. Tento mechanizmus býva úplne najčastejšia u ručných mlynčekov, ale stretnete sa s nimi aj pri elektrických mlynčekov. Elektrické mlynčeky s týmto mechanizmom bývajú o niečo drahšie, ale oplatí sa si za ne rozhodne priplatiť.

Môžete si jednoducho nastaviť hrubosť mlecích kameňov. Tento mechanizmus drví kamene rovnomerne a vďaka tomu sa uvoľňujú oleja. To robí z kávových zŕn oveľa aromatickejší mletú kávu než u iného mechanizmu.

Môžete si vybrať buď oceľové mlecie kamene alebo keramické mlecie kamene. Oceľové kamene môžu viac zahrievať alebo aj prepaľovať kávu pri mletí. Naopak keramické mlecie kamene z toho nič nerobia a ani nijako neskreslia chuť kávy, ale sú o niečo drahšie.

Možno si vybrať z viacerých druhov mlecích kameňov

  • Ploché mlecie kamene – Tieto kamene sa vyznačujú rýchlosťou pri elektrických mlynčekov od 900 až po 1 300 otáčok za minútu. Majú výkonnosť okolo cca 9 až 18 Kg za hodinu.
  • Kónické mlecie kamene – Ich priemerná rýchlosť u el. mlynčekov je okolo 400 až 550 otáčok za minútu. Výkonnosť je okolo cca 15 až 70 Kg za hodinu.

Aké sú negatíva u mlecích kameňov? Ak si zakúpite mlynček s mlecími kameňmi, budete ho musieť dôkladnejšie čistiť. Z kávových zŕn sa totiž uvoľňujú oleja mletím kamene.

Kapacita mlynčeku

Nad kapacitou mlynčeka by ste mali tiež premýšľať. Voľbu podľa kapacity zvažujte podľa toho, pre koľko ľudí budete pripravovať kávu a koľko kávy budete denne variť.

Údržba a čistenie mlynčeka

Príprava kávy v mlynčeku je jednoduchá, ale nezabúdajte na jeho čistenie. Kávomlynček je nutné pravidelne čistiť a vymývať. Ako som už spomenuli, mlynčeky na kávu s mlecími kameňmi je nutné čistiť o niečo dôkladnejšie. Na čistenie mlynčeka môžete použiť kefku (štetec) pre čistenie zvyškov kávového prášku. Možno tiež môžete použiť čistiace granule, ktoré vám pomôžu lepšie vyčistiť mlecie kamene.

Udržiavať váš mlynček je nutné pravidelne. Je vhodné kávomlynček vyčistiť na konci dňa po celodennom použití.

Cena

Nákupom mlynčeka na kávu si spríjemníte mnoho dní. Ako je to s cenou u mlynčekov na kávu? Záleží to na tom, aký typ kávomlynčeka si vyberiete. Môžete si zakúpiť dizajnový mlynček na kávu, ktorý bude o niečo drahšie. Tiež záleží na funkciách vášho kávomlynčeka.

Môžete si zakúpiť modely v mnohých cenových hladinách. Možno si zakúpiť kávomlynček už do 1 000 Sk alebo tiež môžete zakúpiť modely s cenou viac ako 5 000 Sk. Za túto sumu si už vyberiete skvelé a precízne mlynčeky. Tieto modely budú mať skvelé spracovanie a mnoho funkcií, ktoré vám pomôžu k výrobe prevoňané aromatické kávy.

Obľúbené značky mlynčekov na kávu

Na trhu nájdete mnoho značiek mlynčekov kávy. Poďme sa na jednotlivé značky mlynčekov pozrieť.

Mlynček na kávu DeLonghi

Delonghi

DeLonghi je taliansky výrobca spotrebičov pre domáce použitie. Táto firma vznikla v roku 1902 v Taliansku. Značka DeLonghi ponúka mnoho spotrebičov ako kuchynských, tak i domácich. DeLonghi môžete tiež poznať vďaka výrobe skvelých kávovarov. DeLonghi sa tiež zaoberá výrobou mlynčekov na kávu. Tieto mlynčeky sú nielen vzhľadné, ale aj kvalitné. Majú tiež veľmi dobrý pomer cena / výkon. Od tejto firmy si zakúpite sofistikované elektrické mlynčeky na kávu s nastaviteľnou hrubosti mletia. Užívatelia si kávomlynčeky od firmy DeLonghi veľmi chváli.

Mlynček na kávu Bosch

bosch

Bosch je nemecká firma založená v roku 1886. Zaoberá sa výrobou mnohých kvalitných výrobkov. Pod značkou Bosch zakúpite mnoho modelov mlynčekov na kávu. Zakúpite od firmy Bosch mlynčeky na kávu s dobrým pomerom cena výkon. Výrobky od Bosch sú vysoko kvalitné. Zákazníci hodnotia tieto výrobky veľmi dobre. Mlynčeky od Bosch toho vydrží naozaj veľa. Môžete zakúpiť mlynčeky elektrické, ktoré sú veľmi jednoduché s trieštivou čepeľou. Aktuálne Bosch ponúka 6 mlynčekov na kávu, ktoré sú elektrické. Od firmy Bosch nájdete praktické elektrické mlynčeky na kávu. Nehľadajte u nej tak dizajnové modely.

Mlynček na kávu Tefal

Tefal

Firma Tefal je známa tým, že v roku 1954 vynašla nepriľnavou panvicu. Zaoberá sa výrobou mnohých domácich spotrebičov, ktoré sú pekné a zároveň kvalitný aj cenovo dostupné. Od firmy Tefal si zakúpite veľmi lacný kávomlynček, ktorý môžete použiť aj na mletie orieška, maku, korenie a mnoho ďalšieho.

Porlex

Od firmy Porlex zakoupíte kvalitní ruční mlýnky na kávu, které jsou z kvalitního kovového materiálu. Jsou to ideální ruční mlýnky na domácí použití. Nevýhodou může být, že tyto kávomlýnky mají menší nádobu na kávu. Tyto mlýnky mají kvalitní a robustní keramické kameny. Tyto mlýnky se vám rozhodně neopotřebují ani při každodenním používaní.

Sage

sage
Značka Sage vstúpila na slovenský trh len nedávno. Zaoberá sa výrobou a predajom domácich spotrebičov. Sage sa zaoberá predovšetkým predajom spotrebičov, ktoré sa týkajú jedla a prípravy kávy. Nie je teda prekvapením, že ponúka i mlynčeky na kávu. Značka Sage pochádza od austrálskej firmy Breville. Tá vznikla v roku 1932. Od firmy Sage aktuálne zakúpite profesionálne mlynčeky na kávu u ktorých máte mnoho funkcií a možností.

Sencor


Značka Sencor vznikla v Japonsku. Zaoberá sa predajom a výrobou spotrebného tovaru a vznikla v roku 1969 v Japonsku. Od 90. rokov túto značku vlastní česká firma Fast ČR. Zaoberá sa predajom mnohých spotrebičov, ktoré sú cenovo dostupné. Kúpite od nej aj mlynčeky kávy Sencor. Nájdete od nej veľmi jednoduché i o niečo pokročilejšie mlynčeky na kávu.

Od tejto firmy zakúpite mnoho mlynčekov v rôznych cenových hladinách a prevedeniach. Od tejto firmy zakúpite elektrické mlynčeky na kávu. Zakúpite tak modely s rôznou vybavenosťou a funkciami. Prednosťou tejto značky je hlavne dostupná cena, ktorá je naozaj pre každého.

Gorenje

Gorenje je slovinskou spoločnosťou. Bola založená v roku 1950. Patrí medzi popredných európskych výrobcov domácich spotrebičov. Dodáva spotrebiča do viac ako 70 krajín po celom sveta vrátane Česka. Aktuálne zakúpite od značky Gorenje kávomlynčeky s bezpečnostným spínačom, s navijakom prívodného kábla, nastavenie času mletia a mnoho ďalších výnimočných funkcií.

Domo

Domo je pôvodne belgická značka s 30 ročnou tradíciou. Výrobky tejto firmy sú dodávané na náš trh od roku 2009. Kávomlynčeky od značky DOMO majú pekný dizajn a kvalitné spracovanie. Jej mlynčeky sú medzi zákazníkmi veľmi často obľúbené.

Hario

Od firmy Hario Japan si zakúpite mnohé ručné mlynčeky na kávu. Vyberiete si od nej aj kávomlynčeky, ktoré majú retro dizajn. Väčšina týchto kávomlynčeka je vybavené karmickými kamene, ktoré nemajú žiadny kovový zápach. Tieto mlynčeky sa dajú ľahko umyť.

Graef

Od firmy Graef zakúpite precízne funkčný aj vzhľadovo pekné elektrické mlynčeky na kávu. Vďaka týmto kávam pripravíte vysoko kvalitné mletú kávu, uchováte s nimi arómou. Ďalej majú vysoko precízne nastaviteľnosť hrubosti.

ECG

Pod značkou ECG nájdete výrobky za tú najlepšiu možnú cenu. Od značky zakúpite atraktívne výrobky, ktoré sú dostupné naozaj pre každého. Kávomlynčeky od značky ECG majú najnižšiu cenu a sú tak dostupné pre všetkých zákazníkov, ktorých hlavným kritériom je cena. Pod touto značkou nájdete elektrické mlynčeky, ktoré vám urobia dobrú službu za veľmi priaznivú cenu. Nečakajte však od nich nejaké pokročilé funkcie, urobia vám základnú službu a to namletia zŕn kávy pomocou elektrickej energie.

Mlynčeky na kávu ETA

Kto by nepoznal českú značku Eta? Pamätáme si ju ako výrobca vysávačov. Táto firma sa dnes zaoberá výrobou mnohých domácich spotrebičov vrátane mlynčekov na kávu. S mlynčekom na kávu ETA si doprajte krásne aromatickú a jemne namletú kávu. Tieto prístroje od výrobcu ETA majú rôzne funkcie, pomocou ktorých nielen pripravíte skvelú a prevoňanú kávu, ale nastavíte si aj hrubosť mletia a ďalšie užitočné funkcie ktorý na vás čakajú u mlynčekov na kávu českej značky ETA. Od ETA zakúpite ako lacné kávomlynčeky s dobrým pomerom cena / výkon tak aj o niečo pokročilejšie mlynček na kávu, ktorý ma veľký objem zásobníka na kávu a má tiež mnoho pokročilých funkcií. Má tiež mnoho stupňov nastavenia jemnosti mletia zŕn kávy.

Pár slov na záver

Dúfame, že sme vám pomohli s výberom vhodného kávomlynčeka, ktorý vám urobí veľa službu a poteší tak každého milovníka kávy. S čerstvo pomletú kávou už nebudete chcieť piť instantnú kávu. Pri výbere vhodného kávomlynčeka myslite na to, aký typ mlynčeka chcete, na jeho dizajn, princíp mletie alebo sa budete riadiť hlavne podľa ceny, potom dúfame, že si vyberiete ten najlepší mlynček na kávu, ktorý urobí službu nielen vám, ale aj vašim rodinným príslušníkom a návštevám, ktorá sa u vás stavia na výbornú čerstvo mletú kávu. Vďaka vlastnému mletie kávy viete presne z akých zŕn je vaša káva zomletá a pripravíte si tak najlahodnejšie a najlepšiu kávu, ktorú si určite zamilujete a nebudete chcieť piť už nikdy lacnú instantnú kávu.

 

5/5 - (2 votes)

Mohlo by vás zaujímať