Menu Zavrieť

Monitory dychu: Ako vybrať monitor dychu

monitor dechu
Monitor dychu (tiež Baby monitor) je zariadenie, ktorý neustále sleduje, či vaše bábätko dýcha. Jedná sa o veľmi užitočnú pomôcku, ktoré vám zároveň uľaví od stresu a úzkostí, či vaše dieťa náhodou neprestalo dýchať. Monitor dychu má zabrániť vďaka kvalitným snímačom pred syndrómom náhleho dojčenského úmrtia (SIDS).

Najčastejšie je tento prístroj najvhodnejší pre mamičky prvorodičky, ktoré môžu byť po prvom pôrode neisté. Navyše pre všetky mamičky je veľmi dôležitý spánok a ten vďaka monitoringu dychu vášho bábätka budete mať o niečo pokojnejšie. Vďaka pokročilým snímačom a alarmu dá monitor dychu rodičom vedieť, či dojča náhodou neprestal dýchať. Ak by dieťa náhodou prestalo dýchať, tak na túto skutočnosť upozorní. V tomto článku sa zameriame na porovnanie najlepších modelov monitorov dychu.

Ďalej sa potom v tomto článku dozviete, ako vybrať ten najlepší monitor dychu a všetky potrebné informácie, ktoré je nutné poznať k tomuto prístroju.

7 najlepších monitorov dychu (2024)

V dnešnej dobe je na trhu mnoho rôznych dostupných monitorov dychu, ktoré sa predávajú v rôznej kvalite a sú od mnohých odlišných výrobcov. Výber toho najlepšieho modelu nemusí byť úplne jednoduchý. Preto sme pre vás vybrali 7 najlepších monitorov dychu pre vaše dieťa. Tieto monitory sme zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorú si môžete filtrovať podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma čo najnižšia cena, môžete si jednotlivé modely zoradiť podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Jablotron Nanny BM02monitor dychu Jablotron Monitor dychu Nanny BM0295Zobraziť v obchodoch
HiSense Babysense 2 Promonitor dychu Hisense Babysense 2 Pro105Zobraziť v obchodoch
Snuza Monitor dychu Heromonitor dychu SNUZA Monitor dychu Hero MD89,90Zobraziť v obchodoch
Angelcare AC403monitor dychu Angelcare AC403149Zobraziť v obchodoch
Hisense Babysense 7monitor dychu Hisense monitor dychu Babysense 7105Zobraziť v obchodoch
Snuza Smart monitor pohybu PICOmonitor dechu Snuza Smart monitor pohybu PICO149Zobraziť v obchodoch
Baby Control Digital BC 200monitor dechu Baby Control Digital BC 20084Zobraziť v obchodoch
Po kliknutína odkaz „Zobraziť v obchodoch“budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodova prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov monitorov dychu.

Ako vybrať monitor dychu (2024)

Výber toho najlepšieho monitora dychunemusí byť úplne jednoduchou úlohou, pretože na trhu sa nachádza veľa rôznych modelov, ktoré ponúkajú rôzne špecifikácie a funkcie. Navyše popularita tohto prístroja stále rastie a na trhu sa objavuje celý rad nových výrobcov. Pri výbere vhodného modelu monitora dychu je nutné sa zamerať na niekoľko kľúčových parametrov, ako je jeho vykonanie, spôsob použitia, dosah, funkcie a mnoho ďalšieho. Na tieto parametre a ešte niekoľko ďalších sa zameriame v tejto časti článku. Ak si chcete vybrať ten najlepší monitor dychu, potom pokračujte v čítaní. Samozrejme sa v článku zameriame aj na ceny jednotlivých modelových kategórií a čo od týchto cenových rozpätí môžete očakávať.

Typ monitora dychu

Monitory dychu sa delia na niekoľko typov. Jedná sa o základné rozdelenie modelov podľa ich spôsobu použitia. Môžete si vybrať z niekoľkých dostupných typov monitorov dychu. Monitory dychu sa delí na tieto typy:

  • Doskové monitory dychu
  • Monitory dychu pre dvojčatá
  • Monitory dychu na plienku
  • Monitory dychu kombinované

Doskové monitory dychu

Doskové monitory dychu patrí medzi najpoužívanejšie typ monitora dychu. Jedná sa o dosku (najčastejšie podložka), ktorá je pripojená k riadiac jednotke. Doskový podložka tohto typu je vybavená potrebnými snímačmi a riadiaca jednotka je schopná pomocou alarmu upozorniť v prípade, že by došlo k náhlej zástave dychu. Dobrou vlastnosťou tohto typu je, že si môžete dokúpiť aj ďalšie monitorovacie dosky s čidlami. Ak by došlo na odpojenie jednej dosky vaším dieťaťom, môžete si pripojiť ešte jednu záložnú dosku. Vďaka tomu nedôjde k falošnému poplachu. Doska u doskového monitore sa najčastejšie umiestňuje medzi matraca. U tohto typu je nutné si teda postrážiť, či sa vám tento typ prístroja vojde do vašej matraca. Rozhodujúca je najčastejšie hrúbka matraca. Doskové monitory dychu sa dajú napríklad umiestniť aj do kočíka a na veľa ďalších miest. Najčastejšie si však svoje miesto nájde v detskej postieľke.

Monitory dychu pre dvojčatá

Tieto monitory dychu sú určené pre dvojčatá. Jedná sa o doskový monitor, ktorý je upravený tak, aby sa dal použiť aj pre dvojčatá. Je to doskový monitor, ktorý je zdvojený. Tento typ býva najčastejšie lacnejším variantom než kúpenie doskového monitora dychu a dokúpenia ďalšej dosky. Môžete si vybrať buď prístroj s dvoma doskami alebo dokonca aj so štyrmi monitorujúcim doskami.

Monitory dychu na plienku

Ak hľadáte pohodlne prenositeľný a mobilné monitor dychu, voľte monitor dychu na plienku. Ďalšou výhodou tohto typu je tiež to, že sa dá pomerne dobre skladovať, pretože je v malom prevedení. Tento typ má veľa výhod oproti predchádzajúcemu doskovému typu. Nemusíte ho napríklad pripájať k riadiacej jednotke. Vďaka tomu sa nestane, že by nepokojné dieťa v noci nechtiac vypojili monitor dychu. Prenositeľnosť tohto typu vám uľahčí mať vaše bábätko pod neustálym dohľadom. Môže teda merať ako v posteli, tak i v kočíku. Nevýhodou tohto typu je, že keď bábätko leží pod perinou, tak alarm môže byť menej počuť. Ďalšou nevýhodou môže byť obmedzenie pohybu dieťaťa. Niektorým deťom môže tento typ pripevnený na plienke vadiť.

Monitory dychu kombinované

Posledným typom s ktorým sa najčastejšie stretnete, je kombinovaný typ monitora dychu. Tento typ kombinuje monitor dychu s funkciami detské pestúnky. Tento typ vie sledovať celý rad vecí u dojčaťa. Sleduje dych, prenáša zvuk a dokonca aj obraz dieťaťa. Kombinovaný monitor dychu pre deti má ešte ďalšiu výhodu a to, že po pol roku môžete v nasledujúcich niekoľkých rokoch používať aj všetky jeho ďalšie funkcie. Nevýhodou týchto kombinovaných prístrojov je ich vyššia nákupná cena.

Funkcie a príslušenstvo

Monitory dychu rovnako ako ostatné elektronické spotrebiče ponúkajú aj rôzne funkcie a doplnky. Monitor dychu je síce veľmi jednoduché zariadenie, ale aj u tohto prístroja sa môžete stretnúť radom funkcií, ktoré vám zjednodušia používanie tohto prístroja a uľahčí stráženie vášho novorodenca. V tomto odseku sa pozrieme na najčastejšie ponúkané funkcie a príslušenstvo u ponúkaných modelov monitorov dychu pre deti na našom trhu. S akými funkciami a príslušenstvom sa najčastejšie môžete stretnúť?

  • Upozornenie pomocou vibrácie– Táto funkcia spúšťa vibrácie vždy, keď senzory monitora dychu znamenajú žiadny pohyb oblasti brucha u vášho dieťaťa.
  • Upozornenie pomocou hlasitého alarmu– Funkcia hlasitého alarmu je veľmi dôležitým bezpečnostným prvkom, pretože hlasný alarm vás dokáže dostatočne upozorniť, že niečo nie je v poriadku. hlasitosť takého alarmu sa najčastejšie pohybuje okolo 85 decibelov, takže takýto alarm býva veľmi dobre počuteľným.
  • Upozornenie pomocou kontroliek– týmto doplnkom býva vybavený takmer každý monitor dychu. Jedná sa o vizuálne upozornenie, ktoré vám dám vedieť ak je niečo v neporiadku.
  • Senzory a čidlá– Monitory dychu sú vybavené rôznymi senzormi a senzormi ktoré sú schopné snímať aj viac vecí naraz. Ak si zakúpite model s mnohými snímačmi, ktoré sú schopné merať veľa vecí naraz, tak sa jedná už multifunkčný prístroj, ktorý sa svojimi funkciami blíži k fungovaniu detské pestúnky.
  • Aplikácia do mobilu– Niektoré chytré monitory dychu ponúkajú aplikáciu do vášho chytrého mobilu. Vďaka nej si môžete na mobiloch s operačným systémom iOS či Android zobraziť dôležité informácie o monitoringu dychu a byť tak vždy informovaní v reálnom čase o tom, čo sa s vaším dieťaťom deje. U niektorých prístrojov je však k dispozícii aplikácia iba v angličtine.
  • Detský matrac ako príslušenstvo– Ponuka matrace zadarmo je veľmi užitočným príslušenstvom. Môžete si dokonca vybrať aj modely, ku ktorým dostanete ako darček matrac zdarma. Táto detská matrac zadarmo býva väčšinou kvalitné. Ak ešte doma nemáte matrac, bude pre vás výhodné balenie, ktoré je dodávané s matracom zadarmo. To ocenia najmä novopečení rodičia.

Cena monitora dychu pre deti

A v poslednej rade sa pozrieme na faktor, ktorý bude zaujímať asi najväčšie množstvo našich čitateľov. Týmto faktorom je cena. Na trhu súčasnej dobe nájdete naozaj veľké množstvo rôznych modelov monitora dychu. Tieto modely sa líšia ako svojou cenou tak i kvalitou. Teraz sa poďme pozrieť na to, čo jednotlivé modely v rôznych cenových kategóriách ponúkajú. Najčastejšie si na našom trhu vyberiete z monitorov dychu a ich značiek ako je Hisense, Jablotron, Luvion, Snuza či Angelcare.

Cena do 40 € – najlacnejšie modely monitoru dychu

Čo môžete očakávať od najlacnejších modelov monitora dychu? Tieto modely sa dajú zaobstarať jednoducho za cenu, ktorá nepresahuje 40 €. Ide teda o veľmi lacné pomocníkov, budú strážiť stav vášho dieťaťa. Ale ako sú tieto modely kvalitné a čo ponúkajú? Poďme sa tu na ne o niečo podrobnejšie pozrieť. V tejto cenovej kategórii si môžete vyberať modely len od niekoľkých málo výrobcov. Jedná sa o veľmi lacné modely, ktoré neponúkajú príliš mnoho funkcií. Stretnete sa s modelmi, ktoré ponúkajú iba jednu podložku. Tieto modely tiež mávajú najčastejšie veľa obmedzení pre matrace, do ktorých sa dajú umiestniť. Preto vždy starostlivo čítajte popisky od predajcov a výrobcov týchto modelov. Myslite tiež na to, že veľa produktov do 40 € je iba doplnky k iným modelom. Modelov monitorov dychu s cenou pod 40 € je naozaj minimum.

Zlatá stredná cesta – cena od 40 € do 140 €

Ak to myslíte s kúpou monitora dychu pre dojčatá vážne, budete musieť hľadať tu v tejto cenovej kategórii, pretože modelov s cenovkou do 40 € je naozaj úplné minimum na našom trhu. Čo môžete očakávať od týchto modelov, ktoré sa zmestia do tejto cenovej kategórie? teto cenovej kategórii si vyberiete úplnú väčšinu modelov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Môžete si vyberať aj z modelov, ktoré ponúkajú 2 meracie dosky. Tieto modely sú schopné ponúknuť aj pokročilejšie funkcie.

Najdrahšie modely s cenovkou nad 140 €

Teraz sa dostávame k najdrahším modelom monitoru dychu pre bábätká, ktoré prekračujú cenu nad 140 €. V tejto kategórii zoženiete veľmi kvalitné prístroje. Môžete si vyberať z rôznych druhov monitora dychu, môžete si napríklad vybrať kombinované prístroje, ale aj plienkové monitory dychu alebo prístroje, ktoré sú určené pre viac detí naraz. Ak nie ste limitovaní peniazmi, môžete si vyberať z technologicky nadupaných kúskov monitora dychu. Môžete si tak napríklad kúpiť monitor dychu, ktorý je vybavený aplikáciou. Táto aplikácia vám pošle dôležité informácie o meraní do vášho chytrého mobilného telefónu. V tejto cenovej kategórii si teda vyberiete aj chytré monitory dychu. Možno si vybrať aj modely, ktoré sa dajú kombinovať s ďalšími prístrojmi, najčastejšie sa jedná o detské pestúnky. Alebo si môžete vybrať aj sety, ktoré majú v ponuke ako detské opatrovateľky, tak i monitor dychu v jednom balení zdarma. Tiež si môžete vybrať aj prístroj, ktorý je ponúkaný s matracom zadarmo.

Monitor dychu: Dôležité informácie k monitorom dychu

Plané poplachy u monitorov dychu

Nezriedka sa stáva, že dôjde k falošnému poplachu. Najčastejšie planý poplach vyvolá odpojenie čidla od riadiacej jednotky. Najčastejším faktorom je detská neposednosť. Často sa môže stať, že nepokojné bábätko, ktoré leží v postieľke, riadiacu jednotku odpojí a dôjde tak k falošnému poplachu. Ďalej môže dochádzať k planým poplachom zlou inštaláciou. aj napriek tomu, že dôjde občas k planým poplachom, je monitor dychu stále prístrojom, ktorý dokáže zachrániť život vášmu dieťaťu nikdy nemôžete vedieť Či dochádza k falošnému poplachu alebo vaše dieťa naozaj prestalo dýchať, hoci len na chvíľočku.

Monitor dychu a kalibrácia

Pokiaľ chcete monitor dychu použiť aj pre ďalšie bábätko, je vhodné nechať tento prístroj kalibrovať v odbornom servise. Kalibráciou tiež zabránite nadmerným planým poplachom a docielite väčšej presnosti. Aby teda nedošlo počas monitorovania k nadmerným planým poplachom, nechajte si prístroj na sledovanie dychu bábätka kalibrovať.

Detská opatrovateľka alebo monitor dychu?

Ak chcete iba sledovať dýchanie, tak voľte lacnejšie monitor dychu. Pokiaľ vám ide o sledovanie celkového stavu vášho dieťaťa, vyberte si detskú opatrovateľku. Detská opatrovateľka je hlavne určená pre snímanie obrazu a zvuku vášho dieťaťa.

Monitor dychu: Dostupné značky monitorov dychu na našom trhu

Na trhu narazíte na rôzne značky a výrobcov, ktorí vyrábajú alebo predávajú najrôznejšie modely monitoru dychu. Aby ste sa v týchto značkách trochu orientovali, zoznámime sa s tými najviditeľnejšími značkami. Povieme si, čo od týchto značiek monitorov dychu môžete očakávať a či ponúkajú kvalitné prístroje. Zoznámime sa tiež so stručnou históriou jednotlivých značiek a povieme si odkiaľ pochádza.

Monitory dychu Jablotron

O firme Jablotron ste už asi niekedy počuli. Ide totiž o českú firmu, ktorá sa zaoberá výrobou rôznych bezpečnostných systému. Výrobky tejto firmy sa starajú o bezpečie ľudí a ich komfort po celom svete. Na našom trhu od tejto českej firmy nájdete aj monitory dychu, ktoré strážia bezpečie vašich detí. V súčasnej dobe nájdete od tejto značky veľa rôznych modelov a modelových radov, dostupné na našom trhu. Užívatelia väčšinou tieto modely chvália veľmi dobre. Jedná sa prakticky o najobľúbenejších modely monitorov dychu dostupných na našom trhu. Používatelia a zákazníci si tieto modely väčšinou hodnotia ako veľmi spoľahlivé a praktické prístroja. Monitory dychu od firmy Jablotron patrí medzi kvalitné zároveň o niečo drahšie prístroje. Najčastejšie predávané modely od tejto značky sú Jablotron Nanny BM 02 a Jablotron Nanny BM02 DUO.

Monitory dychu Hisense

Značka Hisense ponúka tiež veľmi kvalitné monitory dychu. Jedná sa o izraelského výrobcu, ktorý ponúka veľmi kvalitné výrobky. Môžete si vyberať z najrôznejších modelov, ktoré sú určené ako do postieľky tak aj do kočíka. Nevýhodou týchto modelov od značky Hisense môže byť o niečo vyššia cena. Produkty od tejto firmy sú zákazníkmi hodnotené veľmi dobre. Na porovnávacím portálu Heureka sa umiestňujú do TOP 30 najlepších monitorov dychu. Pokiaľ chcete veľmi kvalitné prístroje s mnohými funkciami a nebojíte si priplatiť, potom produkty od značky Hisense sú skvelou voľbou pre všetkých rodičov. Môžete si vybrať napríklad aj bezdotykový monitor dychu od tejto značky. Najpredávanejšími modelmi sú Hisense Babysense 2, Hisense Babysense 2 PRO, Hisense Babysense I a Hisense Babysense 7,

Monitory dychu Luvion

Monitory dychu od značky Luvion sú prístroje, ktoré sú vybavené mnohými rôznymi funkciami. Možno si tak vybrať aj multifunkčné monitory dychu, ktoré sú vybavené aj prenosom obrazu. Máte teda vaše dieťa počas sledovania pod úplnou kontrolou. Jedná sa o kombinované prístroje, ktoré kombinujú monitor dychu aj videoopatrovateľky dohromady v jeden užitočný prístroj. Väčšina dostupných modelov od značky Luvion sa pohybuje za cenu, ktorá prekračuje 200 €. Ide o cenovo náročnejšie modely, ktorá však ponúkajú mnoho zaujímavých funkcií, ktorými budete dokonale monitorovať vaše dieťa.

Monitory dychu Snuza

Od značky Snuza si zakúpite monitory dychu s modernými funkciami. Napríklad monitor dychu Snuza Smart PICO ponúka sledovanie frekvencie dýchania, pohyb bruška, teplotu pokožky a zaznamenanie pádu. Ďalej tento monitor dychu ponúka napríklad aplikáciu, ktorú si môžete nainštalovať na chytrý telefón s OS Android či iOS. Jedná sa teda o šikovný monitor dychu. Produkty od značky Snuza vyhrali v súťaži Across the Board. Značka Snuza ponúka veľmi moderné, inovatívne a chytré monitory dychu. Firma Snuza sa priamo špecializuje na produkciu monitorov dychu.

Monitory dychu Angelcare

Monitory dychu od značky Angelcare sú detské monitory so sofistikovaným dizajnom. Od tejto značky si môžete vybrať prístroj, ktorý monitoruje vaše dieťa pomocou bezdrôtového prenosu. Prístroje od tejto značky vie monitorovať aj pohyby vášho dieťaťa. Môžete si sami nastaviť citlivosť snímania. Na našom trhu nájdete od tejto značky napríklad model Angelcare AC 017.

Pár slov na záver

V tomto článku sme si povedali o tom, ako vybrať monitor dychu. Zároveň sme si povedali o najdôležitejších parametroch, ktoré je vhodné poznať pri vyberaní nového modelu monitora dychu. V našom článku sme vám tiež prezentovali 7 najlepších modelov monitorov dychu, ktoré sú dostupné na našom trhu. Dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli vybrať ten najlepší monitor dychu. Tiež dúfame, že vám tento prístroj bude fungovať po dlhú dobu bez jedinej závady. Teraz stačí už len urobiť pár kliknutí a potom už len naplniť košík a zakúpiť si vami vybraný model v niektorom z internetových obchodov.

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať