Menu Zavrieť

Výber najlepších vertikálnych myší | Ako vybrať vertikálnu myš

ergonomická myš

Počítačovú myš mnohí z nás používajú aj niekoľko hodín každý deň a pri práci s počítačom svojou myš prakticky z ruky nepustíte. Nie je výnimkou, že niektorí z nás pracujú na počítači pokojne aj 10 hodín a niektorí možno aj viac. Mnohí z nás si vôbec neuvedomujeme, aké je dôležité, aby počítačová myš mala ergonomický tvar.

Po niekoľkých rokoch nepretržitej práce pri počítači si môžeme bohužiaľ vytvoriť syndróm karpálneho tunela a potom nás čaká nepríjemná bolesť ruky. Ako tomu predchádzať prípadne zmierniť príznaky? Riešením je vertikálna ergonomická myš.

Ergonomická myš je benefitom pre každého a nezáleží na tom, či ste počítačový hráč alebo pracujete na počítači denne či ste len bežným užívateľom počítača.

Ergonomické (vertikálne) myši si kladú za cieľ znížiť riziko vytvorenia karpálneho tunela a to vďaka zníženiu dlhodobej záťaže na vašu ruku. Naša ruka sa pri práci s bežnou myšou námahou a to najmä vďaka kríženie kostí medzi lakťom a zápästím pri použití klasickej počítačovej myši.

Zdravotné dôvody pre ergonomickú myš

Ergonomické myši majú veľký prínos pre vaše zdravie, pretože sa náramne hodí k prevencii vzniku syndrómu karpálneho tunela. Táto nepríjemnosť je jedným z najznámejších následkov každodenného používania počítača ak nedbáte na správnu ergonómiu pri práci.

Tento syndróm je rozšírený najmä aj medzi počítačovými hráčmi a nevyhýba sa ani zamestnancom v kancelárii alebo užívateľom, ktorí pracujú s počítačom veľmi dlho. Tento syndróm by sa dal označiť aj ako zdravotná následok vďaka vašej práci.

Za nejaký čas vám telo dá vedieť, že ste nedbali na správnu ergonómiu. A to sa prejavuje najmä bolesťou vašej ruky. Karpálny syndróm sa väčšinou vyvíja postupne. Začína to malými nenápadnými bolesťami a môže prejsť až k silnými bolestiam nielen ruky, ale aj ramien a celkovou slabosťou vašej ruky.

A syndróm karpálneho tunely nie je jediným, ktorý si môžete nesprávnym používaním myši vytvoriť. Ďalej môžete trpieť napríklad tzv. Poškodením z opakovaného namáhania (RSI). Najčastejšie sa prezentuje ako tenisový lakeť alebo môžete mať poškodenie hybnosti ramenných pletencov.

Ak pociťujete bolesti ruky po práci na počítači, mali by ste vyhľadať lekára, môže sa jednať o spomínaný syndróm karpálneho tunela alebo RSI.

Ako tomuto všetkému predísť? Tieto problémy rieši správna ergonomická myš.

10 najlepších ergonomických myší pre váš počítač

Vytvorili sme pre vás prehľadnú tabuľku s 10 najlepšími ergonomickými myšami. Výber modelov prebiehal na základe kladného hodnotenia užívateľov a skúseností s jednotlivými myšami. V tejto tabuľke je väčšina dôležitých parametrov a tabuľku si môžete zoradiť podľa vlastných preferencií. Ak je pre vás dôležitá cena, tak jednošue kliknete na cenu a zoradíte si modely podľa ceny.

NázovVzhľadDPI rozlišenieTyp snímaniaTyp (drôtová - bezdrôtová)Veľkosť (dĺžka x šírka x výška)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
C-Tech VEM-07Ergonomická vertikálna myš C-Tech VEM-071600OptickéBezdrôtová102 x 72 x 82 mm12,17Zobraziť v obchodoch
Trust Verto Ergonomic Mouse 22885Ergonomická vertikálna myš Trust Verto Ergonomic Mouse 228851600OptickéKáblová120 x 63 x 75 mm13,00Zobraziť v obchodoch
Tracer Flipper TRAMYS44214Ergonomická vertikálna myš Tracer Flipper TRAMYS442141600OptickéBezdrôtová125 x 63 x 75 mm13,11Zobraziť v obchodoch
Logitech MX 910-005448Ergonomická vertikálna myš Logitech MX 910-0054484000OptickéBezdrôtová120 x 79 x 78,5 mm110Zobraziť v obchodoch
Connect IT CMO-2500-BKErgonomická vertikálna myš Connect IT CMO-2500-BK1600OptickéKáblová122 x 62 x 61 mm (L)12,10Zobraziť v obchodoch
Verbatim Go Ergo 49017Ergonomická vertikálna myš Verbatim Go Ergo 490171000OptickéKáblová116 x 76 x 41 mm10Zobraziť v obchodoch
Connect IT FOR HEALTH CMO-2900-BKErgonomická vertikálna myš Connect IT FOR HEALTH CMO-2900-BK1600OptickéBezdrôtová138 x 74 x 68 mm22,80Zobraziť v obchodoch
Evoluent VM4RBErgonomická vertikálna myš Evoluent VM4RB2600LaserovéBezdrôtová106 x 83 x 75 mm93Zobraziť v obchodoch
Hama EMW-500 182699Ergonomická vertikálna myš Hama EMW-500 1826991800OptickéBezdrôtová115 x 86 x 71 mm13,90Zobraziť v obchodoch
Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse 5LV-00002Ergonomická vertikálna myš Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse 5LV-000021000OptickéBezdrôtová98,2 x 74,9 x 56,7 mm45,24Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov vertikálnych myší.

Ako vybrať vertikálne myš

Na trhu môžeme nájsť mnoho modelov vertikálnych myšou a vďaka tomu nemusí byť úplne jednoduché si vybrať ten ideálny model vertikálne myši, ktorý vám bude plne vyhovovať. Preto sa poďme pozrieť na to, ako správne vybrať vhodný model vertikálne (ergonomické) myši. Výber nemusí byť tak zložitý, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. V nasledujúcej časti článku sa pozrieme na dôležité parametre, ktoré by ste pri výbere ergonomický myši nemali opomenúť. Pozrieme sa na to, aké je potrebné rozlíšenie, akú technológiu si môžete vybrať a mnoho ďalších dôležitých parametrov, ktoré sú potrebné pre výber ergonomické myši. Ergonomické myši sú vhodné ako pre stolové počítači, tak aj pre notebooky a všetky prístroje, ku ktorým sa dá pripojiť myš cez USB vstup.

Technológia

Medzi prvé parametre sme zaradili technológiu daného modelu myši. V dnešnej dobe si môžete vyberať myši optické alebo laserové. Nie je to tak dávno, čo sme si mohli zakúpiť ešte myši guličkové. Dnes sa už s guličkovými myšami nestretnete.

Môžete si vyberať teda medzi optickou alebo laserovú myšou. Laserová optická myš sa bude hodiť napríklad pre hráčov, pretože má citlivejšie technológiu snímania povrchu a má teda aj vyššie DPI rozlíšenia.

  • Optická ergonomická myš – Hodí sa na bežnú prácu, kde neriešite, ako veľmi citlivú myš máte.
  • Laserová ergonomická myš – Hodí sa pre hráčov hier a grafiky, pretože pre nich je citlivosť veľmi dôležitá.

DPI Rozlíšenie

Ďalším parametrom, ktorý by vás pri výbere vhodnej ergonomické myši mal zaujímať, je aké DPI rozlíšenie má daný model vertikálny myši. Tento parameter je dôležitým predovšetkým pre tých, ktorí potrebujú vysokú citlivosť myši. Typicky to platí pre hráčov počítačových hier, dizajnérmi a grafiky. Pri bežnej kancelárskej práci alebo pri robení bežných počítačových činností tento parameter vôbec nemusíte riešiť. Rozlíšenie myši sa udáva v DPI. Čím väčšiu má myš rozlíšenie, tým lepšie pre vás.

Drôtová vs bezdrôtová myš

Môžete si zakúpiť dva typy ergonomické myši a to bezdrôtovú a drôtovú. Pre akú sa rozhodnúť? Poďme si povedať dôvody, pre ktorú typ ergonomické myši sa rozhodnúť.

Drôtová ergonomická myš

Je to typ myši, ktorý sa pripája k počítaču pomocou USB kábla. Býva najrozšírenejším typom myši a to platí aj u ergonomických myší. Medzi výhody tejto myši môžeme zaradiť jej spoľahlivosť, nižšiu cenu, nižšiu hmotnosť a fakt, že vám nikdy nedôjdu batérie a nemusíte ju tak nabíjať.

Nevýhodou pre vás môže byť jej kábel, ktorý je občas otravný a prekáža. Navyše sa kábel môže postupom času pri náročnom používaní zničiť alebo inak poškodiť a myš tak môže prestať fungovať.

Drôtová myš prináša ďalšie parameter, na ktorý je vhodné myslieť a to je dĺžka kábla. Tá závisí od toho, ako ďaleko máte počítač. Avšak väčšina myší má v dnešnej dobe úplne dostačujúce dĺžku usb kábla.

Ergonomická myš bezdrôtová

Druhým typom je ergonomická myš bez kábla. Výhodou je, že vám na pracovnej ploche neprekáža jej kábel a nemusíte ani riešiť dĺžku kábla. Navyše sa táto myš dobre a ľahko prenáša. A pretože je táto myš úplne bez kábla, je napájaná z batérie. Vďaka tomu ju musíte čas od času nechať nabiť.

Nevýhodou tohto riešenia bezdrôtovej ergonomické myši môže byť jej vyššia cena a nutnosť ju občas nabíjať. Navyše vďaka batérii môže byť táto myš o niečo málo ťažšie ako myš drôtová. Tento typ má tiež o niečo horšie presnosť.

Ďalšou nevýhodou môžu byť zvýšené náklady vo forme obmeny batérií, ktoré je nutné čas od času vymeniť, pretože sa občas môžu pokaziť. Pozitívnym faktorom je, že kvalita bezdrôtových myší sa neustále zvyšuje, takže u mnohých modelov ani tieto nevýhody nemusí platiť.

Cena vertikálne ergonomické myši

Posledným kritériom pre výber myši je jej cena. Hoci ergonomické myši nie sú najdrahšie, aj tu sa môžete stretnúť s niekoľkými cenovými kategóriami a drahšími modelmi, ktoré majú oveľa viac funkcií a ešte premyslenejšie ergonomický dizajn.

Cena do 40 €

V tejto cenovej hladine zakúpite lacné, ale zároveň kvalitné ergonomické myši. Väčšina myší býva vybavená optickou technológiou a bývajú vybavené usb káblom.

Cena od 40 € do 80 €

Zlatá stredná cesta pre ergonomickú myš. Táto kategória býva najobľúbenejšie a vyberiete si tú rad kvalitných ergonomických myší. Vyberiete si modely, ktoré majú kvalitné materiály a spracovanie. Nájdete tu ako laserové tak optické myši a vyberiete si aj bezdrôtové prevedenie.

Cena nad 80 €

Najvyššia cenová hladina presahujúcu cenovku dvoch tisíc korún. Ak si chcete vybrať úplne tie najkvalitnejšie modely, nájdete ich v tejto cenovej kategórii. Vyberiete si absolútne presné modely s vysokým rozlíšením. Vyberiete si tu ako bezdrôtové tak i drôtové modely.

Značky ergonomických myší

U ergonomických myší nájdete viac výrobcov. Stretnete sa najčastejšie so značkami ako je Trust, Logitech, Hama, Connect IT, Wow a pár ďalších. Pokiaľ chcete kvalitné myš, vyberajte si ju od známych výrobcov, ktorí dbajú na kvalitu. Z čínskych výrobcov to môže byť napríklad značka Xiao, ktorá vyrába veľmi kvalitné prístroje.

Údržba ergonomické myši

Ako udržiavať ergonomickú myš? O vertikálne myš je so treba riadne starať, rovnako tak ako o každý prístroj. Riadnu údržbou prístroja docielite toho, že vám vydrží fungovať čo najdlhšie. Myš je dôležité pravidelne čistiť. Rad štúdií ukazuje, že na myši sa nachádza až 3 krát viac baktérií.

Takže po nejakej dobe používania myši je nutné ich riadne vyčistiť, aby sa na nej nemnožili nebezpečné baktérie. Čistenie ergonomické myši je celkom jednoduché.

Ako správne vyčistiť vašu ergonomickú myš?

  • Použite vatovú tyčinku pre vyčistenie záhybov na myši.
  • Pre vyčistenie povrchu vertikálne myši použite ľahko namočený handričku. Ten by nemal byť príliš vlhký pretože nechcete, aby vám do myši natiekla voda. Na čistenie môžete použiť aj čistiace dezinfekčné obrúsky.

Po dokončení čistenia vysušte vašu myš suchou handrou, aby nezostala na myši vlhkosť. Ergonomickú myš čistite zasadnú iba ak ju máte odpojenú. Je tiež dobré si prečítať priložený návod od vášho výrobcu myši. Vždy si ako prvým prečítajte návod, vďaka tomu viete, či svoju myš čistíte správne a či nepotrebuje špeciálnu starostlivosť.

Záverom

Kvalitná ergonomická myš je vhodná pre naše zdravie. Pre správny výber ste potrebovali poznať dôležité parametre ako je rozlíšenie myši, typ technológie fungovanie myši, cena a ďalšie. Tieto parametre sú dôležité pre výber toho správneho modelu. Dúfame, že sme vám pomohli s výberom toho ideálneho modelu ergonomické myši a vy ste si vybrali tú najvýhodnejšiu možnosť.

3.8/5 - (15 votes)