Menu Zavrieť

Herné volanty na PC, PS4 a XBOX

herny volant g29

Chcete si užiť počítačové hry s riadením na maximum? Nebaví vás už ovládať hry cez WASD, gamepad, myš alebo šípky? Potom jednoznačne potrebujete herný volant. Herné volanty sa snaží napodobniť skutočnou predlohu z motorových vozidiel čo najvernejšie. Ponúkajú rôzne parametre. Na internete nájdete mnoho rôznych modelov herných volantov, ale niektoré nemusia byť kvalitné. Aby ste si boli schopní vybrať ten najlepší volant k PC alebo konzolám, spísali sme pre vás tento článok. Pozrieme sa tu na dôležité parametre ako je maximálny uhol zatáčania, cena, pedále, radiaca páka a ďalšie.

Výber najlepších herných volantov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali niekoľko najlepších herných volantov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ako sme tieto modely herných volantov vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia užívateľov a dostupných parametrov. Tieto modely sme zoradili do prehľadnej tabuľky v ktorej si môžete porovnať jednotlivé modely podľa rôznych parametrov. Ak vás zaujíma najnižšia cena, možno si volanty usporiadať podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadMaximálny uhol otáčaniaSpätná väzbaPodpora PS4Podpora Xbox OnePočet pedálovPriemer venca volantuUchytenie k stoluOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Logitech G29 Driving Forceherný volant Logitech G29 Driving Force900 °ÁnoÁnoNie327 cmSvorky, max. 52 mm224,99Zobraziť v obchodoch
Thrustmaster T150herný volant Thrustmaster T1501080 °ÁnoÁnoNie228 cmSvorky, max. 50 mm163,90Zobraziť v obchodoch
Thrustmaster TMXherný volant Thrustmaster TMX900 °ÁnoNieÁno228 cmSvorky, max. 50 mm156Zobraziť v obchodoch
Logitech G920 Driving Forceherný volant Logitech G920 Driving Force900 °ÁnoNieÁno327 cmSvorky, max. 52 mm332Zobraziť v obchodoch
Thrustmaster T300 RS GT Edition
herný volant Thrustmaster T300 RS1080 °ÁnoÁnoNie228 cmSvorky, max. 50 mm378,62Zobraziť v obchodoch
Thrustmaster T-GTherný volant Thrustmaster T-GT1080 °ÁnoÁnoNie328 cmSvorky, max. 50 mm782,89Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia herných volantov na PC a konzole od ich užívateľov.

Volanty: Hodnotenie, popis a recenzie najlepších herných volantov

V tejto časti článku sa pozrieme podrobnejšie na jednotlivé modely herných volantov. Zameriame sa dôkladne na ich parametre a zameriame sa aj na hodnotenie a recenzie od ich užívateľov.

Logitech G29 Driving Force

herny volant g29 na PC

Značka Logitech je absolútnou špičkou v oblasti herných volantov. Je preto logické, že sa aj najnovší model volantu G29 umiestnil na prvom mieste v našom porovnaní. Tento model vyniká svojim veľmi kvalitným spracovaním a skvelými parametrami, ktoré oslní klasické hráča a zamilujú si ho aj hráči, ktorí holdujú stimulátorom. Tento volant je vybavený kvalitnými pedále vrátane spojky a radiacou pákou. Má najlepšie maximálny uhol otáčania a to 900 °. Je vybavený kvalitnou spätnou väzbou. Spätnú odozvu zaisťuje dva kvalitné motorky. Radenie je bud sekvenčná s páčky pod volantom alebo si môžete dokúpiť radiacu páku.

Volant G29 má k dispozícii 16 tlačidiel, ktoré si môžete ľubovoľne nastaviť. Ďalší argument, ktorý hrá v prospech tohto volante, je funkčnosť na počítači, Mac a konzolách PS4 a PS3. Na XBOX ONE bohužiaľ nefunguje. Ale nezúfajte, možno si zakúpiť Logitech G920, ktorý má kompatibilitu s Xbox One. K týmto všetkým platformám ho pripojíte cez USB kábel 2.0.

Na volante sú použité tie najkvalitnejšie materiály. Obruč volantu má na sebe skutočnú kožu. Páčky sú leštené a pedále sú z nerezovej ocele. Pedále sú konštruované tak, aby nechtiac nešmýkali po zemi pri hraní. Logitech G29 nadväzuje na úspešné predchádzajúce modely Logitech G25, G27 a Logitech Driving Force GT.

Tento model herného volantu sa predáva za cenu okolo 332 € s DPH.

Pozor, Logitech G29 sa väčšinou predáva bez radiacej páky v balení. Väčšinou si ju musíte samostatne dokúpiť.

Aké sú recenzie na tento volant?

Zákazníkom sa páči veľmi kvalitné spracovanie a použitie luxusných materiálov ako je koža. Realistický uhol zatáčania 900 °. Ďalej sa im páči aj jednoduché uchytenie k stolu a realistické pedále. Ovládanie s týmto volantom je veľmi presné.

Thrustmaster T150 RS

Herny volant Thrustmaster T150 RS na PC

Kvalitný herný volant Thrustmaster T150 RS s uhlom otáčania až 1080 °. Je vybavený spätnou väzbou. Je kompatibilný s PS4, PS3 a PC. Je vybavený 2 pedále bez spojky. Radiť môžete pádlami pod volantom. Tento volant sa predáva za cenu okolo 163,90 € s DPH.

Herný volant Thrustmaster T300 RS

herny volant na PC Thrustmaster T300 RS

Veľmi kvalitný herný volant Thrustmaster T300 RS. Volant má priemer 28 cm. Maximálny uhol otáčania u tohto volantu je 1080 °. Je kompatibilný s PC, PS 3 a PS 4. Má na sebe 13 tlačidiel. Pedále sú iba 2. Je vybavený spätnou väzbou, takže ucítite nerovnosti terénu a správanie vozidla v hre. Volant sa predáva za cenu okolo 378,62 € s DPH.

Herný volant Logitech G920 Driving Force

volant na Xbox Logitech G920 Driving Force

Logitech G920 je veľmi vydarený volant od Logitechu. Prakticky sa veľmi nelíši od Logitech G29. Hlavným rozdielom, že tento model je kompatibilný s Xbox One. Naopak tento model nie je kompatibilný s PS4 a PS3. Vďaka kompatibilite s Xbox One má menší počet tlačidiel. Pedále sú tri, rovnako ako u Logitechu G29 a možno k volantu dokúpiť aj radiacu páku. Volant sa uchytí k stolu pomocou svoriek. Uchytenie k stolu je tak veľmi jednoduché a účinné.

Ak si chcete zakúpiť volant k počítaču, vyberte si radšej Logitech G29, pretože má viac nastaviteľných tlačidiel a cena sa toľko nelíši.

Tento volant Logitech G920 sa predáva za cenu okolo 332 € s DPH.

Ako vybrať herný volant

Ak radi hráte závodné hry, simulátory alebo si chcete len tak zariadiť v počítačových hrách, potom je herný volant skvelým zariadením, ktoré vám toto splní. Hranie s týmto zariadením je úplne iný zážitok a do hry vás to úplne vtiahne. Vybrať kvalitný herný volant nie je jednoduché. Preto sa pozrieme na jednotlivé parametre ako je uhol otáčania, spätná väzba, rozmery, pedále, cena, tlačidlá a ďalšie.

Uhol otáčania

Ak chcete zažiť čo najlepší pocit realistickosti pri hraní, je pre vás maximálny uhol otáčania veľmi dôležitým parametrom. Udáva nám ako moc môžete otočiť s volantom. Tie najlepšie volanty majú uhol až 1080 °. Najlacnejšie volanty majú iba uhol otáčania 180 ° a riadenie s nimi nie je moc pohodlné, pretože sa vám s takto malým uhlom otáčania bude blbo zatáčať v hrách. Zatáčanie v hrách s malým uhlom je veľmi rýchle a tým pádom sa vám bude horšie jazdiť.

Použité materiály

Použité materiály ovplyvňujú celkovú kvalitu volantu, spracovania a príjemnosť na dotyk.

U volantov sa najčastejšie stretnete s týmito materiálmi:

 • Plast
 • Nerezová oceľ
 • Koža
 • Nylon

Lacné materiály ako je plast môžu chrumkať alebo vŕzgať, čo nemusí byť práve pohodlné. Lacné materiály tiež značne skracujú životnosť celého volantu.

Ak je volant vybavený spätnou väzbou (force feedback), mal by byť vyrobený z kvalitných materiálov, pretože vibrácie zo spätnej väzby môžu lacný materiál rýchlo opotrebovávať. Plastové prvky a časti nájdete prakticky na každom modeli volante.

Lepšie volanty sa od tých horších líšia tak, že majú dôležité časti vyrobené z kvalitných materiálov ako je nerezová oceľ, koža a nylon. Aj použité plasty sa môžu líšiť vo svojej kvalite. Lacné modely budú z tých najlacnejších plastov a moc dlho vám nevydrží.

Spätná väzba volantu: Force feedback

Spätná väzba (force feedback) je dôležitou funkciou u každého kvalitného volante. Jedná sa o vibrácie na volante, ktoré kopírujú správanie vozidla v hre, ktorú práve hráte. Intenzitu force feedbacku si väčšinou môžete ľubovoľne nastaviť v danej hre. Pokiaľ chcete mať čo najlepší zážitok zo hranie, vyberajte také modely, ktoré touto funkciou disponujú.

Veľkosť venca volantu

Veľkosť volantu ovplyvňuje to, ako realistický pocit budete mať počas hrania. Menšie volanty nie sú tak realistické.

Pedále

Kvalita pedálov je veľmi dôležitá, pretože s nimi ovládate rýchlosť jazdy. Dobré pedále majú odpruženie, takže máte realistický pocit pri brzdení. Pokiaľ chcete mať volant s radiacou pákou, bude volant vybavený aj spojkou. U pedálov hrá dôležitú úlohu aj ich materiál. Lacné volanty majú pedále z plastu. Lepšie pedále sú vyrobené z nerezovej ocele. Pedále by tiež mali byť vybavené protisklzovými nožičkami, pretože nie je nič horšie ako keď sa vám pri riadení budú pedále po podlahe posúvať. Kĺzanie pedálov dokáže dosť pokaziť zážitok počas hrania. U pedálov myslite aj na ich počet. Počet pedálov sa odvíja od toho, či budete mať aj spojku.

Radenie

Radenie je u volantov v niekoľkých variantoch. Možno sa stretnúť s týmito spôsobmi radenia:

 • Radenie páčkami pod volantom
 • Radenie sekvenčné radiacou pákou
 • Radenie klasickou radiacou pákou

Chcete si riadenie užiť so všetkým? Potom budete potrebovať herný volant s radiacou pákou.

Môžete si vyberať buď zo sekvenčné radiacej páky alebo manuálne radiacej páky.

Sekvenčná páka

So sekvenčnou pákou sa dá len pohybovať dopredu a dozadu a neprináša veľký pocit realistickosti.

Manuálne radiaca páka

Ďalší typ radiacej páky sa prakticky veľmi nelíši od tej skutočnej. Na väčšine radiacich pák k hracím volantům nájdete 6 radiacich stupňov vrátane cúvaní. Radiaca páka býva rovnako ako pedále oddelená od volantu, takže jej môžete umiestniť podľa toho, ako vám to vyhovuje. Možno ju ľubovoľne posúvať po stole. Najčastejšie býva vybavená kolíkmi, ktorými ju jednoducho pripevníte prakticky k akémukoľvek stolu.

Jediným rozdielom oproti skutočnosti je, že radiaca páka je v rovnakej výške ako je volant. To sa dá vyriešiť špeciálnou stoličiek alebo dvoma stolmi, keď jeden je nižšia a naň si pripevníte radiacu páku.

Tlačidlá

Predávané volanty môžu mať rôzny počet tlačidiel. Viac tlačidiel sa hodí pri hrania hier na počítači, kde sa dajú tlačidla ľubovoľne prispôsobiť. Väčší počet ovládacích prvkov tiež využijete v simulátoroch.

Pripevnenie k stolu

Kvalitný volant by mal ísť ľahko pripevniť ku každému stolu tak, aby sa pri hraní nehýbal. Toto zvládajú kvalitné a drahšie modely volantov.

Možno sa stretnúť s týmito spôsobmi uchytenia herného volantu k stolu:

 • Svorky – Takýto spôsob uchytenia k stolu je najjednoduchší a zároveň najefektívnejšie. Stretnete sa s nimi u drahších modelov ako je napríklad Logitech G29
 • Prísavky – Nepohodlné riešenie. Najvyššie drží na sklenenom povrchu. S prísavkami sa stretnete u najlacnejších volantov.

U svorkového uchytenie sa tiež pozrite na to, na ako hrubú dosku možno volant umiestniť.

Použiteľnosť s hernými konzolami

Ideálne volant by mal byť kompatibilný so všetkými zariadeniami vrátane konzol. Bohužiaľ pravdepodobne nenájdete model, ktorý bude kompatibilný so všetkými konzolami a počítačom. Volanty, ktoré sú kompatibilné s PS4 väčšinou nie sú zároveň kompatibilné s Xbox One. Ak však chcete použiť volant výhradne pre hranie na počítači, potom máte široký sortiment volantov z ktorého môžete vyberať.

Dĺžka USB kábla

Volant by mal mať dostatočne dlhý USB kábel aby bezpečne dosiahol od stola k počítaču alebo konzolu.

Cena

Iste vás bude pri výbere nového herného volantu zaujímať aj cena. Herný volanty môžeme rozdeliť na 3 cenovej kategórie. Čo vám tieto kategórie ponúknu? Na to sa poďme pozrieť teraz.

Cena do 40 €

V tejto kategórii nájdete úplne tie najzákladnejšie volanty. Zvyčajne majú malý uhol otáčania a sú vyrobené kompletne z plastu. Čo zapríčiní nepríjemné vŕzganie pri hraní. S napodobením reality to tiež nie je nijako extra horúce. Volanty zvyčajne majú malú veľkosť a nedajú sa moc dobre pripevniť k stolu, pretože sú zvyčajne vybavené prísavkami, ktoré moc nedrží. Nečakajte u nich ani extra kvalitné pedále. Obvykle nájdete volanty iba s 2 pedále a len sa sekvenčné radiacou pákou.

Cena od 40 € do 130 €

Ani v tejto cenovej kategórii neočakávajte oslňujúci kvalitu herného volantu. Niektoré volanty sú tu o niečo lepšie, ale stále tu platí neduhy z predchádzajúcej cenovej kategórie.

Cena nad 130 €

V tejto kategórii si už zakúpite veľmi dobré volanty. Avšak pripravte sa na to, že tie skutočne dobré volanty stojí aj viac ako 170 €. Tieto modely ponúkajú dobrý uhol zatáčania okolo 900 °. Obvykle sú kompatibilné s mnohými zariadeniami naraz vrátane konzol. V tejto kategórii si vyberiete modely od značiek ako je Logitech alebo Thrustmaster. Tieto volanty vám ponúknu pevné prichytenie k stolu, kvalitné materiály, dobrý force feedback a pomerne dlhú životnosť. V tejto kategórii si zakúpite modely ako je Logitech G29 alebo Thrustmaster T150 RS.

Pokiaľ si chcete naozaj užiť riadenie v hrách na maximum, vyberajte v tejto cenovej kategórii.

Herné volanty na PC, PS4 a Xbox: Aké hry si môžete s herným volantom zahrať?

Simulátory

Simulátory budete väčšinou hrať na počítači, pretože si vyžadujú vyšší výpočtový výkon a slobodu v prispôsobenia nastavení. K stimulátorom si vyberajte kvalitný volant, ktorý vám umocní zážitok z hry.

Aké simulátory na PC môžete hrať s novým volantom?

 • Euro Truck Simulator 2 – Simulátor riadenie kamiónu, kde sa prejdete po európskych štátoch vrátane Slovenska.
 • American Truck Simulator – Simulátor riadenie kamiónu, kde sa prejdete po amerických štátoch.
 • OMSI 2 – Pokročilý simulátor riadenia autobusov. Vyniká najmä dostupnými modifikáciami, ktoré zahŕňajú aj české / slovenské mestá a autobusy.
 • Bus Simulator 2018 – Ďalšia hra, ktorá obsahuje riadenie autobusu. Je jednoduchšia než OMSI 2. Nemá k dispozícii toľko modifikácií.
 • BeamNG – Simulátor riadenie auta vrátane veľmi realistického deštrukčného modelu. Tento simulátor je skôr na odreagovanie.
 • Farming Simulator – V tejto hre si môžete vyskúšať, aké to je byť farmárom. S volantom tu môžete riadiť rôzne poľnohospodárske stroje od traktora až po veľký kombajn.

A ďalšie simulátory.

Závodné hry

Závodných hier, ktoré možno hrať s volantom, je na trhu pomerne veľa. V akých hrách si môžete pretekať?

 • Forza Horizon 4
 • Dirt Rally 2
 • Shift 2
 • Project Cars 2

Záverom

V tomto článku sme si povedali o tom, ako si vybrať herný volant na PC a konzole. Zamerali sme sa na dôležité parametre. Dúfame, že si vyberiete veľmi kvalitný volant, ktorý vám bude vyhovovať. Teraz vám stačí k nákupu už len pár krokov. Stačí sa z tabuľky vyššie prekliknúť do niektorého z internetových obchodov a nakúpiť si tak vami vysnívaný herný volant.

3.9/5 - (16 votes)

Mohlo by vás zaujímať