Menu Zavrieť

Glukomery: Ako vybrať glukomer + Test a recenzie 10 najlepších

glukometr
Zháňate nový glukomer? Ak áno, potom ste tu správne, pretože v tomto článku sa dozviete o 10 najlepších glukomerov a tiež si povieme aj o tom, ako vybrať ten najlepší model glukomera z mnohých rôznych modelových radov, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Glukomer je diagnostickým prístrojom, ktorý slúži na meranie hladiny cukru v krvi hlavne pre diabetikov. Vďaka svojej veľkosti je glukomer veľmi praktickým prístrojom na meranie hladiny cukru v krvi. Ak chcete vedieť o čo najpresnejších hodnotách, mali by ste si vybrať ten najlepší a zároveň najpresnejšie glukomer za dobrú cenu. A pretože takýto úloha nie je úplne jednoduchý vďaka ponuke rôznych modelov od všelijakých výrobcov, spísali sme pre vás článok, ktorý vám s výberom glukomera pomôže.

Glukomery slúžia predovšetkým k zmeraniu hladiny cukru v krvi pre diabetikov. Vďaka výsledku z toho prístroja si potom aplikujete správnu hodnotu inzulínu.

Glukomer je malým prístrojom, ktorý je určený k domácemu meranie glykémie. Tento prístroj je tu s nami už od cca 80. rokov. Od tejto doby bol však značne vylepšený. Oproti starým prístrojom je ten dnešný malý, dobre skladný a hlavne jednoduchý na používanie a je možné ho používať každý deň, čo je pre diabetikov ideálne.

Porovnanie 10 najlepších glukomerov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali tých 10 najlepších modelov glukomerov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ako sme tieto modely glukomerov vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia ich užívateľov a porovnali tak veľa rôznych modelov glukomerov. Tieto modely sme potom zoradili do nasledujúcej prehľadnej tabuľky. Tabuľku si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad čo najdostupnejšia cena, môžete si zoradiť modely glukomerov podľa orientačné ceny s DPH podľa vašej potreby.

Najlepšie glukomery

NázovVzhľadBez kódovanieOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
SD Codefree Glukometr - setglukometer SD Codefree GlukometrÁno22Zobraziť v obchodoch
GlucoLab Glukometerglukometer GlucoLab glukometerNie13,17Zobraziť v obchodoch
Diamond Prima Glukometrglukometer Diamond Prima glukometerÁno, Bezkódovací prúžky18,49Zobraziť v obchodoch
Wellion CALLA LIGHT Glukometr setglukometer Wellion CALLA LIGHT glukometer setÁno14,52Zobraziť v obchodoch
Contour plus Glukomerglukometer Contour Plus GlukometrÁno14,90Zobraziť v obchodoch
SD-GlucoNavii NFC glukometrglukometer SD-GlucoNavii NFC glukometerÁno27,29Zobraziť v obchodoch
Beurer Glukometr GL 50glukometer Beurer glukometer GL 50Áno44,39Zobraziť v obchodoch
Wellion LUNA DUO Glukometerglukometer Wellion LUNA DUO glukometer setNie, kódovací čip16,15Zobraziť v obchodoch
Contour Plus One Glukometrglukometer Contour Plus One glukometerNie19,23Zobraziť v obchodoch
Accu-Chek Performa Nano Kitglukometer Accu-Chek Performa Nano KitNie25,10Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov glukomerov.

Ako vybrať glukomer

Ako sme už naznačili v úvode článku, výber toho správneho a najlepšieho modelu glukomera nemusí byť úplne jednoduchý. A to hlavne vďaka tomu, že na našom trhu je k dispozícii mnoho rôznych modelov glukomerov s rôznymi parametrami. Sú ponúkané tiež aj mnohými rôznymi výrobcami, preto nemusí byť úplne jednoduché si vybrať ten najlepší glukomer.

Okrem presnosti sa musíte zamerať aj na celý rad iných parametrov a ak nechcete stráviť výber aj niekoľko dní a plytvať tak váš drahocenný čas výberom glukomera, prečítajte si nasledujúce časť tohto článku.

Tu si popíšeme najdôležitejšie parametre, ktoré je dobré poznať pre výber modelu glukomera, ktorý bude mať vami preferované ideálne parametre. Zameriame sa teda na to, ako vybrať ten najlepší glukomer. Zameriame sa na typ glukomera a potom na parametre ako je veľkosť displeja, presnosť merania, cena, meracie prúžky (testovacie prúžky), počet testovacích prúžkov a ďalšie.

Glukomer: Typ

Na trhu stretnete sa 2 typy glukomerov podľa princípu fungovania. Rozdelili sme ich podľa ich princípu fungovania a vyhodnocovanie výsledkov. Stretnete sa s fotometrickými glukomery a elektrochemickými glukomery.

Fotometrické glukomery

Glukomer s fotometrickým meraním fungujú pomocou enzymatické reakcie. Ďalej potom dôjde k farebnej reakcii na testovacom prúžku. Podľa intenzity farby potom glukomer vyhodnotí hladinu glukózy v krvi.

Elektrochemické glukomery

Elektrochemické glukomery meria vďaka biochemické reakcii, ktorá je tvorená elektrickým prúdom. Podľa toho potom glukomery zmeria hodnotu cukru v krvi.

Meranie a presnosť glukomera

Presnosť merania je veľmi dôležitým parametrom na ktorý je so nutné zamerať pri výbere vhodného glukomera. Aktuálna hladina cukru je veľmi dôležitým údajom a je dobré poznať čo najpresnejšiu hodnotu. Teda je nutné si vybrať čo najpresnejší prístroj na meranie hladiny glukózy v krvi.

Glukomery, ktoré si zakúpite pre osobné použitie však nemajú tak vysokú presnosť ako profesionálne lekárske zariadenie. Aj cez to ale tieto prístroje ukazujú celkom presné hodnoty.

U glukomerov sa stretnete s odchýlkou ​​merania. Tá je najčastejšie udávaná v nmol/l. Je dobré si vybrať modely, ktoré majú certifikovanú hodnotu odchýlky merania. Najčastejšie si vyberiete moderné prístroje, ktoré dosahujú odchýlky okolo 0,8 nmol/l.

Glukomer a displej

Ďalším dôležitým parametrom je displej, pretože práve na ňom sú zobrazované všetky dôležité informácie vrátane hodnoty hladiny cukru v krvi. Z toho dôvodu je dobré vybrať si prístroj s dostatočnou veľkosťou displeja. Veľkosť displeja by mala byť dostatočná tak, aby užívateľ prečítal všetky dôležité informácie.

Pokiaľ chcete ešte lepšiu viditeľnosť, môžete si zakúpiť i modely s LCD alebo LED displejom, ktoré môžu byť navyše aj podsvietené. Takéto modely sú však rádovo o niečo drahšie. Záleží teda hlavne na vašich preferenciách.

Meracie odberové prúžky u glukomera a lancety

Meracie odberové prúžky (tiež testovacie prúžky) sú nepostrádateľnou súčasťou každého glukomera. Na meracie odberové prúžky sa totiž aplikuje krv z prsta. Tento prúžok sa potom následne zasunie do glukomera a ten zmeria hodnotu glukózy v krvi. Väčšinou má skoro každý glukomer svoje vlastné meracie prúžky a nemožno väčšinou napríklad kombinovať jednotlivé testovacie prúžky medzi prístrojmi od rôznych výrobcov glukomerov či medzi rozdielnymi jednotlivými modelovými radmi.

Súčasťou balenia je aj odberové pero a sterilné lancety. Odberové pero slúži na odber krvi. Odber krvi je dôležitý pre použitie glukomera

Ďalšie náhradné lancety si budete musieť postupne kúpiť. Súčasťou balenia býva aj balenie niekoľkých testovacích prúžkov.

Kalibrovanie prístroja

Ak si vyberiete glukomer, ktorý používajú staršie technológiu, budete ho musieť zrejme kalibrovať pri otvorení novej tuby s meracími prúžkami. Glukomer sa kalibruje vložením čipu alebo pomocou kombinácie čísel. Moderné prístroje sú oveľa užívateľsky prívetivejšie, pretože fungujú bez nutnosti kalibrovanie pomocou čipu. Tieto prístroje bývajú označované ako „codefree“ alebo „no code„.

Glukomery sa najčastejšie kalibrujú na plnú krv alebo plazmu. Väčšina prístrojov na meranie hodnoty v krvi v dnešnej dobe je kalibrovaná na plazmu. Ako správne kalibrovať váš prístroj sa dočítate v priloženom návode, ktorý bol dodaný s vaším modelom glukomera.

Funkcie a príslušenstvo glukomera

Hoci sa glukomer javí ako prístroj u ktorého nemožno očakávať žiadne funkcie navyše, tak budete prekvapení, pretože aj u glukomerov sa stretnete s prídavnými funkciami, ktoré vám uľahčia používanie tohto prístroja a teda vám oveľa lepšie spríjemnia váš život. Lepšie funkcie si však vyberiete najmä u drahších modelov, ktoré ponúkajú oveľa viac výbavy. S akými funkciami sa u glukomerov dostupných na našom trhu najčastejšie stretnete?

Najčastejšie funkcie a príslušenstvo glukomerov:

  • Funkcie Bluetooth – S funkciou Bluetooth si môžete preniesť dáta o hodnotách cukru v krvi z glukomera do vášho počítača alebo smartphone.
  • Funkcia zobrazenia priemernej hodnoty – Táto funkcia vám umožní zobraziť si priemernú hodnotu glukózy v ľubovoľnom času podľa vašej potreby. Záleží však na danom modeli, aké časové obdobie vám umožní použiť.
  • Uloženie výsledkov (pamäť) – Niektoré modely môžu byť vybavené pamäťou, ktorá vám umožní priebežne ukladať vaše namerané hodnoty podľa potreby.
  • Zobrazenie stavu batérie – Táto funkcia vám indikátorom zobrazí vybitú batériu, takže viete, kedy máte svoj glukomer dať nabíjať.
  • Signál pre pripomenutie meranie – Táto funkcia je veľmi užitočná, pretože vám pripomenie dobu, kedy je nutné zmerať si aktuálnu hodnotu cukru v krvi. Táto funkcia vám najčastejšie pripomenie merania pomocou akustického signálu. Funkcia je najlepšie pre pravidelnú starostlivosť.

Pri niektorých modeloch sa môžete stretnúť aj s viacerými funkciami. Tu sme si vymenovali tie najdôležitejšie a najbežnejšie funkcie, s ktorými sa stretnete na našom trhu najčastejšie u rôznych dostupných modelov glukomerov.

Cena glukomera

Pri výbere glukomera je dôležitá aj cena. Nejedná sa síce o príliš drahý prístroj, ale aj tak môže byť cena veľmi dôležitým parametrom najmä pre seniorov. Výhodou je, že sa jedná o prístroj, ktorý môže byť hradený vašej zdravotnou poisťovňou.

Poisťovňa vám tiež môže prispieť aj na meracie prúžky. Či vám vaša zdravotná poisťovňa hradí či prispieva na glukomery je vhodné sa informovať priamo u vašej zdravotnej poisťovne. Podmienky sa totiž v priebehu času môžu meniť. Poisťovne najčastejšie prispievajú podľa individuálneho stavu pacienta. Je teda nutné sa informovať u ošetrujúceho lekára či priamo v zdravotnej poisťovni.

K používaniu glukomera potrebujete aj meracie prúžky. Tie sú nevyhnutné pre používanie tohto prístroja. Preto musíte aj cenu za testovacie prúžky započítať do celkovej ceny glukomera. Myslite tiež na to, že každý človek potrebuje iný počet meracích prúžkov (počet sa líši podľa stavu pacienta a frekvencie používania prístroja). Počet prúžkov sa môže líšiť u každého predajca. Niektoré modely môžu mať vo výbave aj odberové pero.

Najlacnejšie modely glukomera s cenou do 20 €

Tie najlacnejšie modely glukomera si môžete zakúpiť už za cenu do 20 €. Tieto glukomery môžu byť však menej kvalitné a mať horšiu kvalitu spracovania.

Glukomer s cenou od 20 € do 80 €

V tejto cenovej kategórii zakúpite prístroje, ktoré sú vybavené LCD displejom s dostatočnou veľkosťou. Ďalej potom sú tieto modely vybavené i úložiskom (majú pamäť), takže si na neho môžete ukladať namerané hodnoty cukru v krvi. Možno si vybrať aj modely s podsvietením displeja, takže môžete prečítať hodnoty na displeji aj za zhoršených svetelných podmienok.

Glukomer s cenou nad 80 €

Glukomery, ktoré svojou cenou presahujú hodnotu 80 €, ponúkajú mnoho viac funkcií ako predchádzajúce lacnejšie modely. Možno si vybrať modely napríklad s veľmi pokročilými funkciami ako je napríklad Bluetooth alebo funkcie pripomenutie pre meranie.

Glukomer: Prečo si zakúpiť glukomer?

Pravidelné meranie hladiny cukru v krvi vám zaistí dokonalý prehľad o stave pacienta. Vďaka pravidelnému merania možno sledovať, či nedochádza k zhoršovaniu cukrovky. Vlastné meranie glukomerom vám pomôže ochrániť pred hypo a hyperglykemickou stavy. Tiež pomocou merania lepšie porozumiete vašej cukrovke a budete ju oveľa lepšie zvládať.

Dostupné značky glukomera

Na trhu je dostupná celý rad rôznych výrobcov. Poďme sa s tými najčastejšími zoznámiť. Je dobré vedieť, čo sa dá od týchto výrobcov očakávať.

Na našom trhu sa najčastejšie stretnete s týmito značkami glukomerov:

  • Glukomer Bayer
  • Glukomer GlucoLab
  • Glukomer Wellion
  • Glukomer Beurer
  • Glukomer Accu-Chek

Samozrejme sa stretnete aj s viacerými značkami. S týmito značkami glukomerov sa však stretnete najčastejšie na našom trhu. Nižšie sa podrobnejšie zoznámime s týmito značkami. Pozrieme sa na to, aké výrobky predávajú a tiež sa stručne pozrieme aj na ich históriu. Budete mať tak celkom dobrý prehľad o tom, čo tieto značky na našom trhu ponúkajú.

Glukomer Bayer

Firma Bayer AG je významným nemeckým výrobcom z oblasti farmácie. Môžete si od nej zakúpiť rôzne lieky a farmaceutické výrobky. Firma Bayer bola založená už v roku 1863. Možno si o dní zakúpiť aj kvalitný glukomer. Glukomery od firmy Bayer sú najčastejšie predávané pod značkou Contour. Od firmy Bayer si zakúpite moderné a presné prístroje na meranie cukru v krvi pacienta na domáce použitie.

Glukomer GlucoLab

GlucoLab je výrobcom, ktorý predáva glukomery a príslušenstvo k nim (testovacie prúžky). Jedná sa najmä o modely, ktoré sa vyznačujú dobrým pomerom cena / výkon. Tieto glukomery vám umožní pravidelnú a presnú kontrolu hodnoty cukru v krvi za veľmi prijateľnú cenu. Pokiaľ chcete cenovo dostupný glukomer, môžete si ho vybrať od značky GlucoLab.

Glukomer Wellion

Značka Wellion sa zaoberá distribúciou a predajom zdravotníckych potrieb. Zakúpite si od nej ako príslušenstvo k meranie glukózy a glukomery, tak aj výživové doplnky, Autolanceta a mnoho ďalšieho. Od tejto značky si zakúpite glukomery, ktoré ponúkajú dobrý pomer cena / výkon a veľmi dobrú kvalitu.

Glukomery Beurer

Firma Beurer tu s nami je už viac ako 90 rokov. Jedná sa o nemeckú značku, ktorá ponúka širokú ponuku rôznych prístrojov a spotrebičov. Táto značka sa zameriava predovšetkým na inovácie a tvorbe tých najmodernejších produktov v mnohých rôznych oblastiach. Táto firma disponuje širokou ponukou rôznych zdravotníckych produktov. Firma úspešne expandovala ďalej do Európy. Napríklad už v roku 1992 bola postavená výrobná linka firmy Beurer v Maďarsku.

Táto značka ponúka viac ako 120 rôznych druhov výrobkov určených pre zdravotnícke a well-being použitie. Môžete si od značky Beurer zakúpiť ako glukomery, tak i teplomery, tlakomery, inhalátory či nožný masáže a oveľa viac ďalších rôznych produktov a prístrojov, ktoré sú určené pre starostlivosť o vaše telo a zdravie.

Glukomer – Ako ho používať? Pozrite sa na toto video

Ak chcete vedieť, ako glukomer používať, potom sa pozrite na nasledujúce video, ktoré popisuje používanie glukomera. Nasledujúce video bolo pripravené a nahrané lekárňou Dr. Max. Používanie glukomera sa môže líšiť u rôznych modelov glukomerov. Preto si vždy pred prvým použitím pozorne prečítajte originálny návod na použitie.

Glukomer a pár slov na záver

V tomto článku sme si povedali o tom, ako si vybrať glukomer. Povedali sme si niečo o dôležitých parametroch, ktoré je vhodné poznať k výberu toho ideálneho glukomera. Pri výbere je dôležité sa zamerať hlavne na presnosť merania, veľkosť displeja a cenu. Pred nákupom glukomera si vždy starostlivo prečítajte dostupné parametre udávané ako predajcom, tak i výrobcom a preštudujte si dostupné informácie. Dúfame, že sme vám pomohli vybrať si ten najlepší model glukomera a ušetrili vám tak čas. Ďalej dúfame, že vám daný glukomer bude fungovať spoľahlivo každý deň bez jedinej závady. Vybrať glukomer s nami bolo jednoduché.

Teraz vás už od nákupu toho najlepšieho a preferovaného glukomerov delí už len pár kliknutí. Teraz stačí sa už len prekliknúť pomocou tabuľky vyššie do niektorého z internetových obchodov a dať si potom daný model glukomera už len do virtuálneho nákupného koša a zakúpiť ho. Pred nákupom na internete si vždy prečítajte recenzie k danému internetovému obchodu a kúpte si glukomer iba v preverených e-shopoch.

4.3/5 - (9 votes)