Menu Zavrieť

Krovinorezy

Krovinorezy: Ako vybrať krovinorez, recenzie a porovnanie

Potrebujete kvalitného a všestranného pomocníka, ktorý urobí veľa nepríjemné práce nielen na vašej záhrade? Potom si vyberte kvalitný krovinorez. Ten najlepší krovinorez dokáže urobiť veľa práce. Tento stroj vám pokosí krovia a trávu a dokonca s ním osekáte aj vetvičky na stromoch. Krovinorez sa perfektne hodí na horšie dostupné miesta a oblasti. Krovinorez tiež pohodlne upraví svah či priekopa, ktorý by ste upravovali bez krovinorezu len veľmi ťažko. Vaša záhrada bude po použití krovinorezu perfektne upravená.

Tu v tomto článku sa pozrieme na výber najlepších modelov krovinorezov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Ďalej sa tiež pozrieme na to, ako vybrať krovinorez. Vďaka nášmu článku si budete schopní vybrať ten najlepší stroj.

Ak vás nebaví hľadať a porovnávať stovky rôznych modelov, potom ste tu správne. Pretože sme pre vás vybrali tie najlepšie stroje, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Krovinorezy: 10 najlepších krovinorezov

Najlepšie stroja nájdete tu. Vybrali sme pre vás tie najlepšie krovinorezy. Týchto 10 najlepších modelov sme pre vás vybrali podľa hodnotenia užívateľov a zákazníckych recenzií. Tieto stroje sme zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorú si môžete zoradiť podľa vlastných preferencií. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si tieto stroje zoradiť podľa orientačné ceny s DPH.

KrovinorezVzhľadTyp motoraNapájanie / palivoVýkon (kW)HmotnosťOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Demon RQ580Krovinorez Demon RQ5802 taktnýBenzín3,87 kg85Zobraziť v obchodoch
Dolmar MS 335.4UKrovinorez Dolmar MS 335.4U4 taktnýBenzín1,077,1 kg419,90Zobraziť v obchodoch
GEKO G81061Krovinorez GEKO G810612 taktnýBenzín37,5 kg107,10Zobraziť v obchodoch
Stihl FS 55Krovinorez Stihl FS 552 taktnýBenzín0,754.9 kg249Zobraziť v obchodoch
VeGA BC520PROKrovinorez VeGA BC520PRO2 taktnýBenzín1,5668,7 kg163,94Zobraziť v obchodoch
Riwall PRO RPB 420Krovinorez Riwall PRO RPB 4202 taktnýBenzín1,26,5 kg99,99Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FZS 3005-BKrovinorez Fieldmann FZS 3005-B2 taktnýBenzín0,86,6 kg77,90Zobraziť v obchodoch
Hecht 142 BTSKrovinorez Hecht 142 BTS2 taktnýBenzín1,4916,8 kg109,99Zobraziť v obchodoch
Makita DUR365UPT2Krovinorez Makita DUR365UPT2BezuhlíkovýAkumulátor-4,7 kg509,90Zobraziť v obchodoch
Husqvarna 525 RXKrovinorez Husqvarna 525 RX2 taktnýBenzín15,1 kg425Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia krovinorezov od ich užívateľov.

Ako vybrať krovinorez

V tejto časti článku sa zameriame na to, ako vybrať krovinorez. Pozrieme sa tu na tie najdôležitejšie parametre, aby ste boli schopní si vybrať ideálny stroj. Ide o tieto parametre: typ motora, typ prístroja, hmotnosť a ďalšie parametre.

Krovinorez je praktický stroj, ktorý slúži na údržbu hustého trávneho porastu a krovia. Možno ho použiť doma na záhrade či v lesoch a na mnohých ďalších miestach.

Pred výberom je dobré sa zamyslieť nad tým, ako a kde budete tento prístroj používať.

Kedy strunová kosačka (vyžínač) už nestačí a je potreba krovinorez?

Strunové kosačky, čiže vyžínače, stačí na relatívne malé a ploché záhrady. Pre všetky ostatné už strunové kosačky na trávu nemusí stačiť a prácu na záhradách s priekopami, krovím a veľkých plochách už nestačí. Vyžínače majú limitovaný výkon a môžu sa jednoducho zaseknúť vo vysoko zarastenom porastu. Môže sa vám dokonca vyžínač prehriať a spáliť. Struna sa tiež môže ľahko zlomiť pri sekaní zložito zarasteného porastu.

Kvalitná krovinorez je omnoho viac spoľahlivý než bežné strunové kosačky na trávu. Krovinorezy sú o niečo drahším strojom ako strunové kosačky, ale majú aj oveľa výkonnejší motor a zvládnu toho oveľa viac než vyžínače a strunové kosačky. Ak máte veľké problémy s burinou, je pre vás krovinorez skvelou voľbou.

Krovinorezy: Benzínový alebo elektrický krovinorez?

V dnešnej dobe si môžete vybrať medzi elektrickým a benzínovým pohonom u mnohých záhradných prístrojov a nástrojov a krovinorezy nie sú výnimkou. Ktorý typ pohonu je však lepšie? Veľa záleží na tom, na čo budete chcieť krovinorez používať.

Benzínové krovinorezy

Benzínový krovinorez vám dokáže vyprodukovať oveľa väčší výkon ako elektrický. Ide o najvýkonnejší verziu krovinorezu. Tento typ vám bude vyhovovať vo veľmi náročnom teréne. Hodí sa pre kosenie veľmi veľkých plôch. Nemusíte mať zdroj energie a nemusíte ho nijako nabíjať, stačí vám len benzín a nepletú sa vám nikde káble. Môžete s ním ísť prakticky kamkoľvek bez obmedzenia. Jedná sa o výkonnú a mobilnú verziu krovinorezu. U benzínových motorov si môžete vyberať z dvojtaktného a štvortaktného motora. Nevýhodou u tejto verzie je vysoká hlučnosť a vyššiu hmotnosť.

Budete však taký výkon potrebovať? V mnohých prípadoch vám bude stačiť elektrický krovinorez.

Elektrické krovinorezy

Pri elektrických krovinorezov si môžete vyberať medzi akumulátorovú verzií a verzií napájanú z elektrickej siete.

Akumulátorové krovinorezy

Akumulátorové krovinorezy v posledných rokoch prešli značným vývojom, ale niekedy s touto technológiou môžu byť stále menšie problémy. Jedná sa o mobilný krovinorez, ktorý je napájaný z akumulátora. Nevýhodou je vyššia hmotnosť akumulátorové batérie a tiež obmedzená doba kosenia trávy, vďaka obmedzenej kapacite akumulátora. Výhodou oproti benzínovej verzii je nižšia hlučnosť.

Krovinorezy napájané zo siete

Modely, ktoré sú napájané z elektrickej siete, predstavujú výhodu v podobe prísunu stabilného elektrického prúdu. Máte kedykoľvek k dispozícii spoľahlivý zdroj energie a nestane sa vám tak, že sa vám prístroj vybije počas kosenia. U tejto verzie je pri výbere tiež nutné myslieť na dĺžku napájacieho kábla.

Motory pri benzínovom krovinorezu

Ak ste si vybrali benzínovú verziu a potrebujete vyšší výkon, prichádza teraz na vás ďalšie rozhodovanie a to či zvoliť dvojtaktný alebo štvortaktný motor. Každý typ motora má isté výhody či nevýhody. Typ motora u benzínovej verzie sa odvíja od toho, ako budete benzínový krovinorez používať.

Motor štvortaktný

Štvortaktné motory majú rad výhod. Značnú výhodou u tohto motora je jeho tichší chod a tým pádom nebude toľko trpieť váš sluch počas kosenia trávy. Nevýhodou je, že tento motor nie je toľko výkonný ako dvojtaktný motor. Ďalšou nevýhodou je, že tento typ motora je o trochu komplikovanejšia konštrukcie a teda sa môžu predražiť aj jeho prípadné opravy. Výhodou je, že produkuje menej splodín, pretože motor spaľuje len benzín.

Motor dvojtaktný

Dvojtaktné motory sú oveľa viac predávané, pretože sú jednoduché konštrukcie. Vďaka tomu sa pomerne ľahko udržujú a ak ste skúseným používateľom, môžete jeho opravy zvládnuť vo svojej dielni. Tento typ motora vám prináša oveľa vyšší výkon, pretože dvojtaktný motor ide oveľa lepšie do otáčok. Nevýhodou u tohto modelu je o niečo vyššia hlučnosť. Tento model tiež vďaka vyššiemu výkonu vydáva vyššie vibrácie. Tento model taktiež produkuje vyššie množstvo splodín. Nevýhodou je tiež nutnosť naplniť nádrž olejom a benzínom v správnom pomere.

Krovinorez a jeho výkon

Výkon krovinorezu je pri výbere veľmi dôležitým parametrom. Ovplyvňuje na tom totiž to, kde budete môcť s týmto prístrojom pracovať a ako ho budete používať. Pokiaľ si vyberiete prístroj s vyšším výkonom, bude sa vám oveľa lepšie pracovať v málo dostupnom teréne a v hustejším poraste. S vyšším výkonom sa vám nestane tiež to, že by ste ho mohli preťažiť. Ak však nepotrebujete príliš výkonný stroj, nemá cenu si kupovať stroj sa zbytočne vysokým výkonom. Bude vás akurát oveľa viac stáť za prevádzku a obstaranie a jeho potenciál ani nevyužijete na maximum.

S akými hodnotami výkonu sa najčastejšie stretnete u ponúkaných krovinorezov?

  • Výkon 2-3 kW a viac – Táto kategória vám ponúkne prístroje, ktoré sa skôr hodia na profesionálne využitie. Sú vhodné do veľmi zarastených porastov a ťažkých terénov. Takto výkonný stroj si poradí prakticky úplne so všetkým.
  • Výkon 1-2 kW – Tieto prístroje sa dajú označiť ako poloprofesionálne. Zvládnu väčšie zarastené plochy, veľké záhrady a zle prístupný terén. Poradí si najmä s vysokou trávou, pokosí kríky a dokonca mu nerobia problémy ani slabé dreviny.
  • Výkon 0,65 – 1 kW – Krovinorezy s nízkym výkonom. Ak si chcete pokosiť záhradu, bude vám takýto stroj vyhovovať. Ide o prístroje, ktoré sú určené najmä na domáce použitie. Skvele pokosí nižšiu trávnatý porast.

Krovinorez a rukoväť

Môžete si vyberať buď modely s řidítkovou rukoväťou alebo modely s jednoduchým držadlom. Pamätajte na to, že typ rukoväte vám je schopný ovplyvniť celkovú ergonómiu krovinorezu. Pokiaľ chcete kosiť pohodlne, vyberajte si kvalitné rukoväť.

Stretnete sa s týmito rukoväťami:

  • Madlo – Dá sa dobre skladovať. Výhodou je jeho nízka hmotnosť.
  • Řidítková rukoväť – Je oveľa pohodlnejšie na ovládanie. Oproti klasickému madlu sa horšie skladujú.

Krovinorez a jeho hmotnosť

Hmotnosť krovinorezu nám ovplyvní celkovú ergonómiu a mobilitu. Možno si vybrať z krovinorezov, ktoré majú hmotnosť okolo 3 až 4 kg. Tie sú vhodné pre ľudí, ktorí by ťažšie stroja neuniesli. Stretnete sa aj s modelmi, ktoré svojou hmotnosťou môžu presiahnuť aj 10 kg.

Krovinorez a príslušenstvo

Aj u krovinorezov sa stretnete s radom dostupného príslušenstva. Toto príslušenstvo vám môže značne pomôcť pri práci. U niektorých modelov je príslušenstvo dokonca súčasťou balenia.

K rôznym krovinorezom si môžete dokúpiť rôzne ďalšie nástavce, ktoré vám umožnia napríklad prerezávať dreviny. Každý model vám ponúkne trochu iné príslušenstvo.

Ochrana

Je dôležité dbať na ochranu a vybrať si tak vhodné ochranné príslušenstvo.
Každý, kto chce pracovať s krovinorezom, by si mal zakúpiť bezpečnostné príslušenstvo, pretože zdravie máme iba jedno! Rozhodne si prikúpte toto príslušenstvo pracovné rukavice, ochranné okuliare či chrániče sluchu. Ochrana vášho zdravia je veľmi dôležitá.

Krovinorez a cena: Koľko peňazí by mal krovinorez stáť?

Koľko bude nutné investovať do nového krovinorezu záleží predovšetkým na vašich preferenciách.

Najlacnejšie modely si možno zakúpiť za cenu do 80 € a naopak tie najdrahšie za cenu, ktorá presahuje 430 € a nie je si problém zakúpiť i modely s cenovkou nad 1 200 €.

Pokiaľ chcete výkonné modely, bude nutné si za ne priplatiť. Ak vám stačí model na domáce použitie pre jednoduché kosenie a nepotrebujete príliš veľa výkonu, bude vám vyhovovať cenová kategória do 80 €.

Krovinorez a pár slov na záver

V tomto článku sme si povedali o parametroch, ktoré je vhodné poznať pre správny výber nového krovinorezu. Povedali sme si o tom, ako vybrať krovinorez. Dúfame, že sme vám s úlohou výbere nového krovinorezu pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný krovinorez pre jednoduché kosenie, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa preklikne na porovnávaciu server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností.

4.3/5 - (12 votes)

Mohlo by vás zaujímať