Menu Zavrieť

Parné čističe: Ako vybrať parný čistič

parni cistic
V tomto článku si povieme o tom, ako vybrať ten najlepší model parného čističa. Parný čistič je veľmi užitočným pomocníkom pri upratovaní a dokáže značne zjednodušiť a zefektívniť celý proces upratovania. Ak ste teda typom človeka, ktorý neznáša upratovanie, potom je parný čistič dobrou voľbou aj pre vás. Čistenie parou je veľmi efektívna, pretože týmto spôsobom sa zbavíte mnohých baktérií, mikróbov, plesní a rôznych nečistôt, ktoré sa zle čistia bežným čistením. Parné čističe sú relatívne novými prístrojmi v kategórii čistiacich pomocníkov. Môžu byť použité na mnoho rôznych typov podláh a kobercov. Ich hlavnou výhodou je to, že dokážu čistiť oveľa lepšie ako iné prístroje. Pre mnoho ľudí je najväčšou výhodou to, že parné čistenie je oveľa šetrnejší a ekologickejšie. A najlepšie na tom je, že k dokonalému čisteniu vám stačí len voda!Nemusíte teda používať žiadne chemické čistiace prostriedky. Všetko vyčistíte organicky, len a len pomocou pary. Všetky jeho výhody sa dočítate v tomto článku.

Parné čističe: Prečo si zakúpiť parný čistič?

Ešte si nie ste istí, prečo si vôbec zakúpiť tento prístroj? Podľa nás vám ponúkne celý rad rôznych výhod. Nižšie sme pre vás spísali 7 dôvodov, prečo by ste mali o kúpe parného čističa uvažovať.

  • Na čistenie vám stačí len voda bez čistiacich prostriedkov
  • Dokáže zabiť mikróby a baktérie
  • Ničí prachové roztoče
  • Efektívne odstraňuje škvrny
  • Dokážete s ním likvidovať aj ploštice
  • Čistenie bez chémie
  • Parný čistič je cenovo dostupný

Výber 10 najlepších parných čističov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších parných čističov.Ako sme ich vyberali? Všetky čističe sme vybrali podľa hodnotenia užívateľov. Zanalyzovali sme veľa užívateľských recenzií a vybrali sme tak tie najlepšie modely parných čističov. Všetky najlepšie modely sme zrovnali do prehľadnej tabuľky nižšie. Túto tabuľku si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak je vaším hlavným kritériom napríklad cena, tak si môžete tabuľku zoradiť podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadTypPríkon (W)Objem nádoby (litre)Dĺžka napájacieho káblaDoba ohrievanie vody (min)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Kärcher SC 3parný čistič Kärcher SC 3Pojazdný parný čistič190014 m0,5131,30Zobraziť v obchodoch
Kärcher SC 5 EasyFixparný čistič Kärcher SC 5 EasyFixPojazdný parný čistič22000,5-3385,90Zobraziť v obchodoch
ETA 1264parný čistič ETA 1264 90000 AquabeloRučný parný čistič10000,225 m338,50Zobraziť v obchodoch
Bissell 2635Jparný čistič Bissell 2635JRučný parný čistič10500,36-156,95Zobraziť v obchodoch
Ariete Xvapor Deluxe 4146parný čistič Ariete Xvapor Deluxe 4146Pojazdný parný čistič15001,66 m8119,00Zobraziť v obchodoch
Kärcher SC 4parný čistič Kärcher SC 4Pojazdný parný čistič20001,34 m4183,00Zobraziť v obchodoch
Sencor SSC 3001YLparný čistič Sencor SSC 3001YLRučný parný čistič10000,35-2,525,52Zobraziť v obchodoch
Hoover SSNH 1000parný čistič Hoover SSNH 1000Ručný parný čistič10000,44 m335,90Zobraziť v obchodoch
Kärcher SC 1parný čistič Kärcher SC 1Ručný parný čistič12000,24 m371,65Zobraziť v obchodoch
Concept CP1010parný čistič Concept CP1010Ručný parný čistič10000,45 m454,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutína odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodova prečítať si tak recenzie a ďalšie hodnotenie užívateľov u rôznych modelov parných čističov.Dozviete sa tak oveľa viac informácií.

Recenzie, opis a test parných čističov v roku 2019

Poďme sa pozrieť na 5 najlepších modelov z nášho porovnania, ktoré je vyššie. Pozrieme sa na ich výhody a popis. Modely sme porovnávali podľa hodnotenia ich užívateľov.

1. Kärcher SC 3

Kärcher SC 3 je veľmi dobrým parným čističom, pretože vodu dokáže zahriať už za 30 sekúnd a má dvojkomorový systém, vďaka ktorému môžete pridávať vodu aj za behu a nemusíte ho vypínať. Tlak pár u tohto modelu je 3,5 baru. Tento model vyniká aj tým, že je vybavený integrovaným systémom proti usadzovaniu vodného kameňa. Tieto systémy sú veľmi dôležité a zabraňujú postupnému zanášaniu vášho čističe. Hadica je veľmi dobre spracovaná. Značka Kärcher ponúka veľmi dobrý parný čistič.

2. Kärcher SC 2 EasyFix

Kärcher SC 2 EasyFix je druhým modelom z nášho porovnania. Parný čistič dokáže odstrániť 99,99% všetkých baktérií. Tento model obsahuje sadu EasyFix, a model obsahuje aj pružný kĺb na hubicu. S týmto modelom môžete pohodlne čistiť podlahy, armatúry, umývadlá, obkladové dlaždice, digestor alebo varnej dosky. Tlak pár u tohto modelu je 3,2 baru. Vykurovací výkon pri modeli Kärcher SC 2 EasyFix je 1 500 W. Objem nádoby na vodu je 1,2 l.

3. ETA 1264 90000 Aquabelo

ETA Aquabelo je malým praktickým ručným parným čističom. Tento pomocník je užitočným predovšetkým v domácnostiach. Má veľmi kompaktné rozmery, takže sa s ním dostanete aj na neprístupné miesta. Tento model má dobu prevádzky okolo 10 minút a je vybavený bezpečnostným ventilom. Tlak u tohto modelu je 3 bary. Príkon je 1 000 W. Dĺžka napájacieho kábla je 5 m. Para je u tohto modelu pripravená za cca 3 minúty. Objem nádrže je 220 ml. Jedná sa síce o malého pomocníka, ale za to veľmi užitočného a dobre cenovo dostupného.

4. Bissell 2635J

Ďalší model, ktorý sa umiestnil v našom porovnanie, tentoraz Bissell 2635J. Tento model je vybavený nádobou s objemom 360 ml. Vydrží teda nepretržite tvoriť páru až po dobu 15 minút. Model má tlak 4,5 baru. Tento ručný parný čistič dokáže byť pripravený už do 1 minúty, čo je veľmi rýchle a môžete tak začať čistiť veľmi rýchlo. Model sa dá použiť pre každodenné čistenie predovšetkým vo vašej domácnosti. Príkon tohto prístroja je 1050 W. Tento model môžeme zaradiť medzi najlacnejšie modely parných čističov, pretože jeho cena sa pohybuje okolo 1 781 €.

5. Ariete Xvapor Deluxe 4146

Ariete Xvapor Deluxe 4146 je ďalším pojazdným čističom v našom porovnaní. Tento sa umiestnil na piatom mieste. Je vybavený jednokomorovým systémom. Objem nádrže je 1,6 l. Model je schopný fungovať po dobu až 60 minút. Dĺžka kábla je 6m, čo podľa nás dostatočná dĺžka. Celkový výkon modelu je 1 500 W a dokáže teda zahriať vodu už za 4 minúty. Tlak pár tohto modelu je 5 bar. Para sa dá pohodlne regulovať prepínačom. Tento model sa dá pohodlne použiť aj na väčšie miesta vďaka dostatočnej dĺžke kábla. Ide teda o veľmi cenovo dostupný model s dobrými parametrami a príslušenstvom. Ak si chcete zakúpiť model za dobrú cenu, je pre vás Ariete Xvapor Deluxe 4146 dobrou voľbou.

Ako vybrať parný čistič (2019)

Výber parného čističa nemusí byť úplne jednoduchou úlohou, pretože na trhu nájdete mnoho rôznych modelov a typov parných čističov. Pripravili sme pre vás tento návod, v ktorom sa dozviete, ako vybrať najlepší model parného čističa. Chceme vám pomôcť ušetriť čas pri vyhľadaní rôznych parametrov a preto sme pre vás spísali nasledujúce výber parametrov, ktoré je vhodné poznať pre výber ideálneho modelu. Všetky informácie potrebné k výberu nájdete v tejto časti článku. Pokúsime sa vám tak uľahčiť vaše nákupné rozhodovanie.

Parné čističe: 3 typy parných čističov

Najprv sa poďme oboznámiť s jednotlivými typmi parných čističov. Každý sa hodí na niečo trochu iné a má odlíšené parametre, preto si poďme jednotlivé typy parných čističov najskôr predstaviť.

  1. Ručný parný čistič
  2. Parný mop
  3. Pojazdný parný čistič

Ručný parný čistič

Ručné parné čističe sú malé a veľmi dobre prenosné. Vďaka ich malej veľkosti sa s nimi veľmi jednoducho čistí. S týmto typom môžete veľmi dobre čistiť menšie plochy. Môžete s nimi napríklad celkom dobre vyčistiť okná alebo rôzne malé plochy, kde sa s väčším čističom nedostanete. Môžete ich použiť napríklad na čistenie v aute, čistenie kuchyne a kuchynských liniek, kúpeľní či rôznych škár. Na druhú stranu ručné čističe už nie sú toľko efektívna, ak sa rozhodnete čistiť väčšie plochy. Vďaka svojej veľkosti oveľa skôr vyprázdni obsah nádržky a vďaka tomu je oveľa kratšia doba čistenia než u ostatných typov. Nevýhodou môže byť aj menší výber príslušenstva. Tento typ parného čističa patrí medzi najlacnejšie. Para sa tvoria rovnako ako u ostatných typov. Hodí sa aj pre rýchle čistenie a nepotrebuje toľko vody.

Parný mop

Parné mopy sú určené predovšetkým na čistenie podláh, dlaždičiek, PVC a kobercov. Hodí sa ako do domácnosti, tak aj pre profesionálne použitie. Parný mop so svojim vzhľadom podobá tyčovému vysávači. Tento typ parného čističa sa veľmi dobre drží a vďaka svojej malej hmotnosti sa s ním lepšie manipuluje. Parné mopy sú veľmi cenovo dostupným parným čističom. Nákupné ceny u tohto typu sa väčšinou líšia podľa rozdielnych parametrov, značky a príslušenstva u jednotlivých modelov.

Pojazdný parný čistič

Pojazdné parné čističe sú o niečo väčšie ako ručné čističe a parné mopy. Pojazdný parný čistič vám svojim vzhľadom určite pripomenie bežný vysávač. Má veľa podobných vlastností ako bežné vysávače. U pojazdných modelov je výhoda v tom, že majú oveľa väčšiu nádržku na vodu a väčší výkon. Jeho para je veľmi vysoko účinná. Pojazdné čističe veľmi dobre čistí rozsiahle plochy. Zvládajú čistenie kobercov aj podláh. Dovoľujú vám tak vyčistiť celú vašu domácnosť alebo dokonca aj kancelárske priestory. Pojazdné parné čističe si môžete zakúpiť s rôznym vybavením, ktoré vám umožnia napríklad aj čistenie okien. Hadica sa u čističe dá predĺžiť pomocou špeciálnych nástavcov. Nevýhodou pojazdného parného čističa je to, že je o niečo väčší a nemôžete ho použiť na čistenie ťažko prístupných priestorov. Doba zahrievania je o niečo dlhšia v závislosti od obsahu nádržky a výkonu. Ak chcete aby bola vaša doba ohrievania čo najkratšie, voľte modely s vyšším výkonom. Pojazdné parné čističe sú tiež o niečo drahšie.

Objem nádoby u parného čističa

Objem nádoby je veľmi dôležitým parametrom pri výbere. Objem nám totiž udáva, ako dlho môžete s týmto prístrojom čistiť. Ak si vyberiete model s menším objemom nádoby, budete nútení počas čistenia častejšie dopĺňať vodu do nádoby čističa. Modely s väčším objemom vám vydrží oveľa dlhšie, ale na druhú stranu u nich bude oveľa dlhšie trvať než sa voda dostatočne zahreje. Ručné čističe a parné mopy mávajú oveľa menšiu kapacitu nádoby. Väčší objem majú naopak pojazdné čističe.

Parné čističe a tlak

Tlak je ďalším veľmi dôležitým parametrom. Je udávaný v baroch (bar). Táto hodnota nám udáva to, ako veľkého tlaku vie daný prístroj dosiahnuť. Čím väčší je tlak, tým je pre vás čistenie oveľa jednoduchšie. Vďaka vysokému celkovému tlaku nemusíte čakať tak dlho na ohriatie vody ako pri modeloch s nižšou hodnotou tlaku. Ručné čističe a parné mopy majú obvykle nižší maximálny tlak. U nich sa pohybuje okolo 3 až 3,5 bar. U pojazdného prístroja sa pohybuje okolo 3,5 až 4,5 bar. Prístroj by ste mali voliť podľa spôsobu použitia. Najčastejšie si vyberiete modely bez hadice.

Parné čističe a hlučnosť

Hlučnosť síce asi nebude tým najdôležitejším parametrom, ale ak vám vadí hlučné prístroja, tak je dobré sa pozrieť aj na tento parameter. Ak vám hlučnosť nevadí, môžete tento parameter s pokojom preskočiť. Parné čističe sú typicky viac tichšie ako vysávače, ale ako vysávača tak aj čističe produkujú určitý stupeň hluku a niektoré z nich môžu byť dosť hlasné. Ak máte obavy z toho, ako hlasný váš parný čistič bude, vyberajte si čistiace prístroje, ktoré udávajú tichší hodnotu hluku. Tiež sa pozrite aj na recenzie modelov od užívateľov a zákazníkov, pretože až v nich sa môžete dozvedieť skutočnú hladinu hluku. Hodnota hluku sa udáva v dB. Čím je táto hodnota nižšia, tým je tiež čistiaci prístroj tichší. Najväčší hluk väčšinou vydáva parný čistič pri zahrievaní vody a tvorbe pary. Pri samotnom čistení nie je samotný prístroj toľko hlučný. Hlučnosť budete asi riešiť hlavne v domácnosti. Niektoré produkty môžu vo svojich špecifikáciách uvádzať úroveň decibelov. Ak je hodnota decibelov uvedená, dá vám táto hodnota celkom dobrú predstavu o tom, ako hlučné zariadenie môže byť. Bohužiaľ len niektoré z najlepších parných čističov uvádzajú úroveň hluku, takže sa možno budete musieť spoliehať len na recenzie zákazníkov, aby ste získali predstavu o tom, ako hlasný je váš preferovaný model.

Príkon

Príkon je tiež dôležitým parametrom pri výbere parného čističa. Príkon sa udáva vo Wattoch (W). Príkon nám hlavne ovplyvňuje to, koľko elektrickej energie daný model spotrebuje k svojmu fungovaniu. Táto hodnota nám ovplyvní aj to, ako rýchlo sa dokáže daný model zahriať a uvariť tak vodu v nádobe. Najčastejšie sa stretnete s príkony od 1 000 W do 2 250 W. S nižším príkonom sa stretnete u ručných modelov a parných mopov. Pojazdné modely majú naopak vyšší príkon.

Príslušenstvo

Väčšina parných čističov obsahuje základné príslušenstvo, ktoré môžete použiť na rôznych typoch povrchov. Toto príslušenstvo vám pomôže vyčistiť rôzne oblasti vo vašom domove alebo kancelárii. Väčšina značiek parných čističov ponúka aj ďalšie príslušenstvo. Stretnete sa aj s dodatočným príslušenstvom pre svoje parné čističe, ktoré si tiež môžete zakúpiť samostatne. Pokiaľ chcete parný čistič, ktorý je na všestranné použitie a možno ho použiť pre veľké množstvo príležitostí, povrchov a medzier, zvážte, aké príslušenstvo je dodávané v balení s modelom. Uistite sa vopred, že daný model, ktorý si chcete zakúpiť, bude mať dostatok funkcií a príslušenstva pre všetky typy upratovacích činností, ktoré plánujete robiť. Aký je dôvod kúpiť si parný čistič, ktorý vám nedovolí vyčistiť všetky miesta, ktoré chcete?

Koľko stojí parné čističe?

Cena parného čističa

Ďalšie a posledný parameter, na ktorý by ste sa mali pri výbere zamerať, je cena. Cenu nám ovplyvní mnoho rôznych predchádzajúcich parametrov (napríklad výkon) a vaše preferencie. Medzi najpredávanejšie značky patrí Kärcher, ETA, Bissell a Ariette. Ceny sú udávané s DPH. Cenu ovplyvní váš vybraný typ parného čističa. To bude mať významný vplyv na cenový rozsah. Ručné parné čističe a parné mopy sa dajú zakúpiť za veľmi rozumné ceny, ktoré nie sú veľkou investíciou. Navyše niektoré modely si môžete zakúpiť za akčné ceny. Niektoré modely pojazdných čističov môžu mať značne vyššiu cenu, ale sú viac užitočné a dajú sa použiť pre širšiu čistenie na viacerých miestach a môžu vám potenciálne ušetriť viac peňazí za iné čistiace prostriedky, rovnako ako ušetriť čas vo zjednodušenie mnohých druhov čistenia. Môžete s ním napríklad umyť okná a urobiť mnoho ďalších čistiacich úkonov. Možno s nimi čistiť prakticky bez námahy. Pokiaľ hodláte tento prístroj často používať na upratovanie parou, odporúčame investovať do trochu vybavenějšího modelu, namiesto toho, aby ste jednoducho išli len po lacné cene. Cena by nemala byť hlavným kritériom pri výbere spotrebiča. Poďme sa teda zoznámiť s jednotlivými cenovými kategóriami, nech si môžete lepšie naplánovať váš rozpočet na výber nového parného čističa. S akými cenovými kategóriami sa najčastejšie na našom trhu stretnete?

Cenová kategória do 400 €

Čo môžete očakávať od tých najlacnejších modelov s cenovkou do 400 € s DPH? V tejto cenovej kategórii si vyberiete rôzne typy parných čističov. Najčastejšie si tu vyberiete ručné čističe alebo lacné pojazdné parné čističe. Dávajte si aj pozor na to, či si nevyberáte čistič kompletne bez príslušenstva. Niektoré varianty populárnych čističov bývajú predávané za nižšiu cenu bez príslušenstva. Niektoré drahšie modely sa môžu dostať do nižšej cenovej kategórie vďaka akčnej cene.

Cena od 400 € do 800 €

V tejto kategórii od 400 € s DPH do 800 € s DPH si vyberiete veľa rôznych parných čističov. Vyberiete si aj parný mopy a rôzne podlahové parné čističe s rôznym príslušenstvom. Môžete si vybrať rôzne modely s výkonom nad 1 500 W. Vyberiete si aj modely s dostatočným tlakom pary.

Cena nad 800 €

Nad 800 € s DPH si vyberiete modely, ktoré sú už veľmi dobré a dá sa povedať, že aj celkom dokonalé. Vyberiete si tu aj profesionálne prístroje, ktoré sa dajú pohodlne použiť aj na profesionálne využitie. Môžete si vyberať modely s vysokým tlakom a dostatočným výkonom. Vyberiete si modely s rôznym príslušenstvom, ktoré sa líšia podľa toho, či si vyberiete domáce čističe alebo čističe na profesionálne použitie. S cenovkou nad 1 500 € s DPH si môžete vybrať aj modely, ktoré nachádza uplatnenie v priemysle. Môžete s nimi čistiť aj na veľkých plochách.

Pár slov na záver

S parným čističom sa vaše upratovania stane oveľa jednoduchším a rýchlejším. S parným čističom sa zbavíte rôznych mikróbov, baktérií a nečistôt. Odstránite s nimi aj prachové roztoče pomocou pary, čo je veľmi vhodné pre alergikov. Vyčistíte s ním naozaj skoro všetko. V tomto článku sme si povedali o tom, ako si vybrať ten najlepší model parného čističa. Dúfame, že sme vám v tomto neľahkom úlohe pomohli a teraz je pre vás výber parného čističa viac jednoduchý. Tiež dúfame, že sa z parného čističa stane váš obľúbený pomocník a pomôže vám s upratovaním a čistením. S parným čističom je starostlivosť nielen o vašu domácnosť naozaj jednoduchá a účinná.

4.5/5 - (4 votes)

Mohlo by vás zaujímať