Menu Zavrieť

Fotopasce: Test a výber najlepších fotopascí – Ako vybrať najlepší model

nejlepsi fotopasti

Ak hľadáte tie najlepšie fotopasce, potom ste tu správne. V tomto článku porovnáme špecifikácie, ceny a hodnotenie najnovších a najlacnejších fotopascí, ktorý sú najlepšie na našom trhu. Fotopasce sú obľúbeným prístrojom, ktorý je schopný zaznamenať pohyb zvieraťa alebo dokonca aj človeka. Jedná sa o fotoaparáty, ktoré sú lepšie zamaskované a nie je úplne jednoduché si ich na prvý pohľad všimnúť.

Tieto prístroje sa najčastejšie používajú na sledovanie zvierat, ale dajú sa použiť aj na vyfotenie nepovolaných osôb (napríklad ochrana pred zlodejmi). Pri tomto použití si však dávajte pozor na to, aby ste neporušovali zákon.

Teraz si pravdepodobne uvedomujete, že fotopasce budú mať rôzne silné a slabé stránky a že výber najlepšieho modelu fotopasce nemusí byť úplne jednoduchý, pretože na trhu je rôzne množstvo modelov s rôznymi vlastnosťami. To spôsobuje, že na nájdenie toho najlepšieho modelu potrebujete veľa času. Preto sme pre vás spísali tento článok, ktorý vám pomôže s vybraním fotopasce a ušetrí veľa času, pretože nemusíte stráviť hľadaním veľa hodín na rôznych internetových stránkach.

Po prečítaní tohto návodu budete mať k dispozícii všetky dôležité informácie, ktoré sú potrebné k výberu najvhodnejšieho modelu fotopasce. V tomto článku si teda povieme o dôležitých parametroch a povieme si, ktoré modely sú na našom trhu najlepšie podľa recenzie.

Výber 10 najlepších modelov fotopascí (2019)

Vybrali sme pre vás 10 najlepších modelov fotopascí. Ako sme tieto modely fotopascí vyberali? Vybrali sme tieto fotopasce podľa hodnotenia užívateľov. Zanalyzovali sme teda rad modelov, ktoré sú dostupné na našom trhu. Tieto modely sme pre vás zaradili do prehľadnej tabuľky. Najlepšie na tom je, že tieto modely si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Takže ak je vašou hlavnou preferencií napríklad cena, môžete si zoradiť modely podľa orientačné ceny.

NázovVzhľadRozlíšenie (Mpx)VideoInfra prísvitOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Bunaty Mini Full HDfotopasca Bunaty Mini Full HD16Áno, 60s940 nm113Zobraziť v obchodoch
ScoutGuard SG520 PROfotopasca ScoutGuard SG520 PRO12Nie940 nm98Zobraziť v obchodoch
Solight FP01fotopasca Solight FP0116ÁnoLED Diódy49,62Zobraziť v obchodoch
Bentech 3.0CGfotopasca Bentech 3.0CG12Áno940 nm174,90Zobraziť v obchodoch
Bunaty One Full HDfotopasca Bunaty One Full HD12Áno940 nm136Zobraziť v obchodoch
Evolveo StrongVision R1fotopasca Evolveo StrongVision R116Áno36 diod90,66Zobraziť v obchodoch
Bunaty FULL HD GSMfotopasca Bunaty FULL HD GSM12Áno940 nm291Zobraziť v obchodoch
ACORN 3310 Afotopasca LTL ACORN 3310 A5Áno850 nm119Zobraziť v obchodoch
Bentech TC05fotopasca Bentech TC0512Áno940 nm87Zobraziť v obchodoch
ScoutGuard MG983G-30mHDfotopasca ScoutGuard MG983G-30mHD30Áno940 nm342,28Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov fotopascí.

Ako vybrať fotopasca

Aby ste boli schopní vybrať ten najlepší model fotopasce, je nutné sa zoznámiť so všetkými dôležitými parametrami. S týmito parametrami sa zoznámime v nasledujúcej časti článku. Po prvé musíte pochopiť technické špecifikácie, ktoré výrobcovia fotopascí radi prezentujú a používajú. V tejto časti článku sa zameriame na rozlíšenie fotoaparátu, PIR čidlo, konektivitu, nočné snímanie, pamäťové úložisko a mnoho ďalšieho.

Fotopasca a rozlíšenie fotoaparátu

Rozlíšenie sa udáva v megapixeloch. Megapixely sa udávajú skratkou Mpx. Počet megapixelov nám udáva výslednú kvalitu snímok urobených fotoaparátom. Čím vyšší je počet megapixelov, tým lepšia je výsledná kvalita snímok zachytených pomocou fotopasce. Rozlíšenie fotoaparát je prakticky jediným parametrom, ktorý by ste mali pri fotoaparáte riešiť, pretože o všetko ostatné sa stará automatika.

Mnoho výrobcov ponúka užívateľom rôzne rozlíšenia. To je preto, že v prípade vysokého rozlíšenia sa pamäťová karta zapĺňa pomerne rýchlo. Môžete si vybrať modely s rozlíšením 5 Mpx a samozrejme si vyberiete aj modely s oveľa vyšším rozlíšením.

Možno si vybrať aj modely, ktoré majú rozlíšenie väčšie ako 20 Mpx. Drahšie modely fotopascí môžu mať rozlíšenie v HD alebo dokonca aj vo Full HD.

Fotopasca a Snímač PIR

Ďalším dôležitým parametrom, na ktorý je veľmi dobré sa zamerať, je PIR čidlo fotopasce. PIR čidlo je tepelným čidlom, ktoré je schopné zaznamenávať prítomný objekt. Tento snímač je dôležitou súčasťou fotopasce.

U PIR čidla je dôležité sa zamerať hlavne na vzdialenosť na akú dokáže snímač rozpoznať pohyb. Ako dobre bude PIR čidlo schopné snímať záleží aj na tom, v akej výške bude fotopasca umiestnená.

Fotopasca a konektivita

Najmodernejšie fotopasce podporujú bezdrôtové pripojenie. Táto vlastnosť môže byť obzvlášť užitočná, ak chcete prezerať zachytené snímky, bez toho aby ste museli vyberať SD kartu a zapájať ju napríklad do notebooku.

To vám umožní nechať fotopasca úplne nedotknutou a nemusíte na ňu ani siahnuť. Týmto spôsobom minimalizujete prítomnosť v oblasti, kde máte nainštalovanú fotopascu.

Zachytené snímky si môžete nechať zasielať pomocou GSM modulu. Ten vie zasielať napríklad zachytené snímky pomocou MMS správ alebo emailu. Aby toto fungovalo, musíte si zakúpiť predplatenú SIM kartu, ktorú umiestnite do fotopasce. Pamätajte však, že táto služba je platená a cenník sa pohybuje podľa sadzieb operátora. U niektorých fotopascí si môžete nastaviť limity pre zasielanie týchto správ, aby ste neplatili príliš veľa. Pamätajte tiež na to, že v niektorých oblastiach nemusí byť dostatočný signál a na týchto miestach nie je možné GSM modul naplno využiť.

Konektivitu možno tiež zabezpečiť pomocou Bluetooth, USB portu alebo pomocou Wi-Fi. Všetko záleží teda na vašich preferenciách.

S akou konektivitou sa u fotopascí stretnete?

  • GSM Modul
  • USB Port
  • Wi-Fi
  • Bluetooth

Nočné snímanie u fotopasce

Pokiaľ chcete používať fotopasca i v noci, je dobré sa zamerať aj na parameter nočné snímanie. Nočné snímanie zaisťuje infračervené prisvetlenie. Môžete si stretnúť s týmito typmi prisvietenie:

  • Vlnová dĺžka 850 nm – Táto vlnová dĺžka sa hodí na snímanie zvierat, pretože pri tomto snímaní dochádza k začervenaniu diód, ktoré sa dá zachytiť ľudským okom. Z tohto dôvodu sa táto vlnová dĺžka hodí na sledovanie zveri. Táto hodnota sa skôr hodí na zaznamenanie dlhšie vzdialenosti.
  • Vlnová dĺžka 940 nm – Túto vyššiu vlnovú dĺžku nie je schopné vidieť ľudské oko. Takže sa táto vlnová dĺžka môže použiť aj na ochranu vášho majetku aj v noci a zachytiť tak prípadného zlodeja. Na zlodeja je táto vlnová dĺžka najlepší. Pri tejto vlnovej dĺžke sa dajú robiť snímky na vzdialenosť do desiatich metrov, čo je pomerne kratšiu vzdialenosť ako u predchádzajúceho typu nočného snímania.

Pamäťové úložisko

U pamäťovej karty vo fotopasce máte dve možnosti pamäte: vnútorná pamäť alebo SD karta. Výhodou vnútornej pamäte je, že nepotrebujete dodatočne dokúpiť SD kartu. Avšak vnútorná pamäť nemá tak veľkú kapacitu. Karty SD sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Tiež je oveľa pohodlnejšie prezerať si snímky tým, že kartu SD vyberiete a zapojíte ju do digitálneho fotoaparátu alebo do vášho počítača.

Odporúčame radšej zvoliť externú pamäťovú SD kartu. Po prvé, nie je potreba prenášať celú fotapast, aby ste si zobrazili urobené snímky. Väčšinou si môžete aj dokúpiť ďalšie externú pamäťovú kartu a jednoducho ju vymeniť za vnútornú kartu alebo pomocou nej rozšíriť veľkosť úložiska.

Externú pamäťovú kartu je tiež možné ľahko u fotopasce upgradovať. Kedykoľvek sa rozhodnete pre upgrade, získate SD kartu s vyššou kapacitou a vymeníte ju.

Vo vlastnostiach väčšiny fotopascí sa dočítate, že sú kompatibilné s rôznymi veľkosťami SD kariet. Môžete si vyberať z kapacity od 8 GB do 32 GB a niekedy narazíte aj na väčšie podporovanú veľkosť. Niektoré modely môžu byť obmedzené na podporu iba menších kariet.

Odporúčame vám, aby ste si vybrali modely, ktoré podporujú väčšie veľkosti pamäte a rozšíriteľnosť o ďalšie SD karty. Okrem SD kariet sa môžete stretnúť aj s MMC pamäťovými kartami.

Vhodná kapacita pamäte závisí na tom, aké rozlíšenie má fotoaparát u fotopasce. Záleží tiež na tom, či daná fotopasca vie aj nahrávať video. Ak áno, potom budete potrebovať o niečo väčšiu kapacitu pamäte. Ak chcete snímať zábery s čo najvyššou kvalitou, potom sa poobzerajte po modeloch, ktoré disponujú veľkou kapacitou pamäte.

Batérie a výdrž

Fotopasce sú napájané batériami, pretože vzhľadom na ich umiestnenie nie je iné napájanie možné. Preto je vhodné sa zamerať na výdrž batérie. To je najmä dôležité, ak budete chcieť snímať divokú zver. Je vhodné obmedziť ľudskú prítomnosť na minimum, preto je výdrž batérie veľmi dôležitým parametrom.

Ak budete často chodiť na miesto, kde máte fotopascu, divá zver vo vašej oblasti potom môže vedieť o vašej prítomnosti a následne sa tejto oblasti môže vyhýbať.

Takže výdrž batérie je zásadnou otázkou. Najčastejšie sa používajú lítiové batérie u fotopascí. Fotopasce sú väčšinou vybavené väčším počtom batérií. Stretnete sa s počtom 6 až 12 batérií. Výdrž batérie sa pohybuje podľa toho, akým spôsobom budete celý prístroj používať. Ak budete používať napríklad konektivitu pomocou GSM modulu, tak fotopasca vydrží oveľa kratší čas. Tiež aj použitie Wi-Fi alebo Bluetooth bude skracovať dobu výdrže.

Zorné pole

Zorné pole je tiež dôležitým parametrom u výbere vhodného modelu fotopasce. Zorné pole nám udáva, v akom uhle môže fotopascu zachytávať pohyb. Na našom trhu môžete naraziť na rad modelov s rozličnými zornými uhlami.

S akými zornými uhly sa môžete u rôznych modelov fotopascí stretnúť?

  • Zorný uhol od 43° do 60° – Modely, ktoré sú schopné pracovať v tomto zornom uhle, sú schopné snímať na väčšie vzdialenosti. Vďaka tomuto rozsahu dochádza k robeniu kvalitnejších záberov.
  • Zorný uhol 100° – Tento zorný uhol je najlepšie na krátke vzdialenosti okolo 5 m. Pokiaľ chcete kvalitné detekciu na krátku vzdialenosť, potom voľte zorný uhol 100°.

Displej

Displej síce nemusia byť najdôležitejším parametrom, ale ak si rozhodnete vybrať model s displejom, určite toho nebudete neskôr ľutovať. Displej nie je výbavou pri všetkých fotopascí, ale je užitočnou funkciou, ak chcete zobraziť zachytené snímky priamo na fotopasce bez toho aby ste museli mať sebou počítač alebo snímky zložito preposielať.

Vďaka displeju jednoducho zobrazíte zábery ihneď. Displej väčšinou býva schovaný pod vodeodolným krytom, takže sa nestane, aby sa displej poškodil pôsobením externými vplyvmi.

Vzhľad a maskovanie

Väčšina modelov fotopascí sa vo svojom vzhľade zas toľko nelíšia. Väčšinou sú fotopasce vyrobené tak, aby boli čo najmenšie a teda boli horšie rozpoznateľné.

Fotopasce majú taký vzhľad, aby si ich väčšina zveri vôbec nevšimla. Dizajn je väčšinou maskovacie, teda sa stretnete s farbami ako je hnedá, béžová, zelená alebo sivá. Farbu vyberajte podľa toho, kde budete mať fotopascu umiestnenú.

Natáčanie videa

U niektorých lepších fotopascí máte možnosť aj zhotovovať videa. Pokiaľ chcete lepšiu kvalitu videa, vyberajte fotopasce, ktoré vedia natáčať videá v rozlíšení aspoň 720 pixelov alebo 1080 pixelov. Tiež myslite na to, že natáčanie videí bude vyžadovať vyššiu kapacitu úložiska.

Niektoré prístroje sú schopné robiť videá aj so zvukom. Vďaka tomu môžete zachytiť viac detailov o sledovanej zveri. Ak sa napríklad zviera dostane mimo dosahu objektívu, tak ho aj so záznamom zvuku môžete počuť.

Ako dlho dokáže fotopasca robiť video sa líši model od modelu. Najčastejšie sú schopné natáčať od 3 sekúnd do 300 sekúnd. Pri niektorých modeloch si môžete nastaviť dĺžku natáčanie v nastavení. Pre natáčanie videí budete potrebovať väčšiu kapacitu úložiska. Natáčanie videí tiež bude spotrebovávať viac energie, takže batéria vydrží menej pri natáčaní. Ak plánujete robiť aj videá, pripravte sa na to, že budete musieť batérie meniť o niečo častejšie.

Príslušenstvo a funkcie

Fotopasce rovnako tak ako iné elektronické zariadenia sú vybavené rôznymi funkciami a príslušenstvom. A v príslušenstva nemusí byť úplne jednoduché sa vyznať, preto sa teraz poďme pozrieť na najčastejšie funkcie a príslušenstvo, s ktorými sa môžete pri výbere stretnúť. Príslušenstvo by vám malo hlavne uľahčiť prácu s fotopascí. Niektoré príslušenstvo sa dá neskôr dokúpiť samostatne a niektoré sa zasa nachádza v balení a teda ho nie je potrebné dokupovať.

  • USB port – USB port vám umožňuje stiahnuť si urobené snímky do vášho počítača alebo iného zariadenia cez USB kábel.
  • Wi-Fi – Vďaka Wi-Fi môžete posielať fotografie do vášho mobilu alebo iných zaradenia.
  • Zámok – Zámok umožňuje prichytiť a uzamknúť fotopascu k rôznym predmetom, napríklad k stromu a nikto potom túto fotopascu nemôže ukradnúť.
  • Bluetooth – Vďaka funkcii Bluetooth sa môžete pripojiť k fotopasci pomocou zariadenia, ktoré podporujú bluetooth a stiahnuť si tak vyfotené fotografie alebo nahrané videá.
  • Funkcia robení časozberných snímky – Vďaka tejto funkcii môžete pohodlne zhotovovať časozberné snímky.
  • Funkcia natáčanie videí – Niektoré prístroje ponúkajú aj funkciu robení videí.

Cena fotopasce

Cena je určite tiež nepopierateľne dôležitým parametrom pri výbere novej fotopasce. Na trhu sa stretnete s radom výrobcov a ich modelov, ktoré sa pohybujú v rôznych cenových hladinách. Teraz sa poďme pozrieť na jednotlivé cenovej kategórie nech viete, ako si naplánovať váš rozpočet na kúpu ideálneho modelu fotopasce.

Najlacnejšie fotopasca s cenovkou do 120 €

Čo môžete očakávať od najlacnejších modelov s cenou do 120 €? Tieto modely bývajú vybavené displejom a rozlíšením fotoaparátu okolo 5 až 16 Mpx. Tieto modely bývajú väčšinou vybavené len základným príslušenstvom a funkciami. Ich maskovanie nie je toľko dokonalé ako u drahších modelov.

Fotopasca s cenou od 120 € do 200 €

Modely s cenovkou od 120 € do 200 € majú rádovo lepšie vybavenie a oveľa lepšie maskovanie. Ak túžite po dobre vybavené fotopasce za slušnú cenu, pátrajte v tejto cenovej hladine.

Cena nad 200 €

Čo očakávať od modelov, ktoré stoja viac ako 200 €? V tejto cenovej hladine si môžete zakúpiť modely, ktoré sú vybavené, lepším rozlíšením, lepšie pamäťou a oveľa lepším maskovaním. Možno si v tejto cenovej kategórii vybrať aj modely s GSM moduly. S cenou nad 400 € môžete kúpiť modely s rýchlospúšť a jednoduchým ovládaním. Aj tieto modely obstarávajú veľmi dobré snímky aj v noci.

Ako sa starať o vašu novú fotopasca?

Aby vám vydržala fotopasca čo najdlhšie, je dobré sa o nej správne starať. Pre čo najlepšie údržbu sa pozrite do vášho návodu na použitie, kde nájdete najpresnejší inštrukcie k tomu, ako sa starať o vašu novú fotopascu. Teraz si poďme predstaviť niekoľko pravidiel, ktoré by ste mali všeobecne dodržiavať. Pri správnej údržbe by vám mala fotopasca vydržať fungovať po dlhú dobu. Nižšie uvádzame niekoľko tipov a trikov k čo najlepšej údržbe vašej novej fotopasce.

  1. Vždy kupujte kvalitné batérie a uistite sa, že nie sú nijako poškodené. Pri výmene meňte všetky batérie naraz. Fotopasca je tak dobrá, ako dobré má batérie. Ak plánujete fotopasca nepoužívať po dlhšiu dobu, vždy vyberte všetky batérie.
  2. Je dobré aktualizovať firmware fotopasce. Niekedy môžu mať v sebe chybu a taká chyba sa dá odstrániť aktualizáciou firmvéru vašej fotopasce. Vždy aktualizujte fotopasca podľa oficiálneho návodu od výrobcu a podľa záručných podmienok.
  3. Prenášajte fotopasca tak, aby sa nepoškodila. Pokiaľ ju nesiete v taške, nenoste ju spoločne s ostrými predmetmi a ani s inými predmetmi, ktoré by ju mohli poškodiť.
  4. Vždy nechajte všetko príslušenstvo uschnúť ak sa náhodou namočil. Nikdy nepoužívajte príslušenstvo, ktoré je vlhké.
  5. Pred použitím fotopasce vždy očistite objektív tak, aby bol čistý a bolo na ňom všetko vidieť pri snímaní fotografií alebo videa. Pokiaľ chcete mať snímky v čo najvyššej kvalite, potom je čistá šošovka veľmi dôležitým faktorom pre obstaranie čo najlepšej kvality.
  6. Vždy priebežne sťahujte všetky urobené snímky z fotopasce, nech sa nestane, že v prípade poškodenia prídete o všetky svoje snímky.

Značky fotopascí

Aké značky fotopascí sú dostupné na našom trhu? Poďme si ich vymenovať, nech viete, s ktorými značkami sa môžete stretnúť na našom trhu.

  • Fotopasce Bunaty – Fotopasce značky Bunaty sú určené pre slovenský trh. Výrobca tvrdí, že sú používané aj u Polície ČR. Tieto fotopasce používajú snímania s vlnovou dĺžkou 940 nm.
  • Fotopasce ScoutGuard – ScoutGuard sú veľmi cenovo dostupné fotpasti s dobrým pomerom cena / výkon.
  • Fotopasce Bent – Produkty od značky Bent sú tiež cenovo dostupné. Nájdete ich na našom trhu celý rad.
  • Fotopasce Denver – Fotopasce Denver sú ideálne pre sledovanie a pozorovanie zvierat. Sú cenovo dostupné s dobrým pomerom cena / výkon.
  • Fotopasce Solight – Fotopasce Solight sú vhodné pre sledovanie zveri a ochrane majetku. Možno ju tak nastražiť na zlodeja. Model Solight FP01 od tejto značky sa umiestnil medzi najlepšími modelmi v našom porovnaní.

Fotopasce a pár slov na záver

V tomto článku sme si povedali o tých najdôležitejších parametroch, ktoré je vhodné poznať k výberu vhodného modelu fotopasce. Fotopasca sa okrem zachytenie zveri dá použiť aj na zlodeja a ich zachytenie. Zamerali sme sa na rozlíšenie, konektivitu, čidlo a mnoho ďalšieho. Dúfame, že sme vám týmto článkom pomohli vybrať ten najlepší model fotopasce. Ak sa vám náš článok páčil, môžete nám zanechať nižšie kladné hodnotenie. Vašej spätnej väzby si veľmi vážime.

5/5 - (3 votes)