Menu Zavrieť

Ryžovary

nej ryzovar

Iste každý z nás pozná prípravu ryže z predpripravených pytlíků alebo prípravu pomocou předsmahnuté ryža, ale tu sa vám môže ryža jednoducho pri príprave nepovést. Najlepšie a najdokonalejšie prípravu ryže nám zaistí ryžovar. Ak varíte veľa ryže alebo chcete len zjednodušiť prípravu vašej večera, môže byť ryžovar skvelým pomocníkom do vašej kuchyne. Niet divu, že Ryžovary stále nadobúdajú väčšiu pozornosť a popularitu.

Najnovšie modely ponúkajú pokročilé funkcie vrátane počítačových senzorov, ktoré vám zaistia, že už nikdy nebudete mať ryžu málo uvarenú alebo naopak pripálenú. Mnoho z najlepších varičov ryže zvláda aj ďalšie úlohy, ako je naparovanie zeleniny, varenie polievok a varenie vajec alebo varenie i iných zŕn, napríklad ovsené vločky. Mnoho ryžovar má aj funkciu ako je napríklad udržanie teploty, takže sa vám už nestane, že by bola ryža pri servírovaní studená.

Široký výber a mnoho parametrov, ktoré sú k dispozícii na mnohých strojoch, však môže byť mätúce. Sme tu, aby sme vám pomohli s našimi recenziami ryžovar a zároveň vám pomôžeme s tým ako vybrať ryžovar. Popíšeme si tie parametre, ktoré sú potrebné na výbere toho najlepšieho ryžovar do vašej kuchyne.

Ryžovar môže byť tiež často označovaný ako hnec na ryžu.

Výber 10 najlepších ryžovarov

V tejto tabluce nájdete výber 10 najlepších ryžovarov. Tabuľka je prehľadná a môžete si v nej zoradiť parametre podľa seba. Ryžovary sme vyberali podľa ich hodnotenia od zákazníkov. Vybrali sme pre vás tie najlepšie hodnotené Ryžovary. V tabuľke sú zastúpené ako najlacnejšie modely, tak aj o niečo drahšie modely. Môžete si teda vybrať podľa parametrov, ktoré sú pre vás prioritné.

NázovVzhľadObjem (v litroch)Príkon (W)ČasovačUdržiavanie teplotyProgramyMax. váha ryža (kg)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Sencor SRM 0600WHRyžovar Sencor SRM 0600WH0,6300NieÁnoNie0,4514,00Zobraziť v obchodoch
Tefal Classic 2 RK102811Ryžovar Tefal Classic 2 RK1028113500NieÁnoNie0,836,90Zobraziť v obchodoch
Sencor SRM 1000SSRyžovar Sencor SRM 1000SS1400NieÁnoNie0,818,90Zobraziť v obchodoch
Russell Hobbs 19750-56Ryžovar Russell Hobbs 19750-561,8700NieÁnoNie1,531,86Zobraziť v obchodoch
ECG RZ 11Ryžovar ECG RZ 111400NieÁnoNie0,720,00Zobraziť v obchodoch
Klarstein OsakaRyžovar Klarstein OsakaViac možností800NieÁnoNieViac možností30,90Zobraziť v obchodoch
Clatronic RK 3567Ryžovar Clatronic RK 35673700NieÁnoNie2,533,00Zobraziť v obchodoch
Gastroback 42507Ryžovar Gastroback 425073650NieÁnoNie146,47Zobraziť v obchodoch
Domo DO9176RKRyžovar Domo DO9176RK1,3500NieÁnoNie0,927,00Zobraziť v obchodoch
Steba RK 3Ryžovar Steba RK 31,8700NieÁnoNie1,271,50Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch “ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov ryžovaru.

7 výhod ryžovarov

Aké výhody má hrniec na varenie ryže? Poďme sa na ne pozrieť prehľadne. Tu je 7 najlepších výhod ryžovaru:

 • Ryža sa vám perfektne uvarí tak akurát
 • Uľahčí vám prípravu a varenie ryže
 • Môžete variť rôzne druhy ryže jednoducho
 • Ryža z ryžovaru sa dá perfektne tvarovať
 • Vie uvariť aj vajcia natvrdo, zemiaky a mnoho ďalšieho
 • Má výhodnú cenu
 • Spestrí vám váš jedálniček

A mnoho ďalších výhod. Ryžovar vám prakticky môže zmeniť život. Objavíte rôzne druhy ryže a zamilujete si rôzne druhy jedál s ryžou, ktoré obohatia váš život. Tento prístroj sa tiež skvelé hodí na prípravu sushi, pretože perfektne uvarená ryža sa dá jednoducho tvarovať.

Ako vybrať ryžovar

Teraz sa poďme pozrieť na to, ako správne vybrať ten najlepší ryžovar podľa niekoľkých najdôležitejších parametrov. Ryžovar sa stáva viac populárnym a preto je na trhu naozaj veľa modelov s mnohými funkciami, parametre a vybavením a môžete sa tak ľahko uvrhnúť do rozhodovacej paralýzy. Keď na to pôjdeme polopate, tak výber nemusí byť nijako zložitý. Poďme sa teda pozrieť na to, ako s pár parametrami vybrať ten najlepší a zároveň cenovo najvýhodnejší ryžovar.

Typy ryžovarov

Ryžovary sa predávajú v dvoch typoch. Môžete si zakúpiť Ryžovary, ktoré sú do mikrovlnnej rúry alebo Ryžovary, ktoré sú elektrické a vedia sami uvariť ryžu.

Ryžovar do mikrovlnky

Hrniec na ryžu do mikrovlnnej rúry je tým najlacnejším ryžovar, ktorý môžete zakúpiť. Tento ryžovar vám bude fungovať len v mikrovlnke. Jedná sa vlastne len o nádobu, v ktorej ľahko pripravíte ryžu vo vašej mikrovlnnej rúre. Ryžovar do mikrovlnky sa vám hodí ak si pripravujete ryžu len občas alebo máte obmedzené finančné možnosti, pretože tento typ ryžovar je tým najlacnejším.

Výhody ryžovarov do mikrovlnky:

 • Tento ryžovar je najlacnejší
 • Jeho prevádzka je lacná
 • Jednoducho sa čistí

Nevýhody:

 • Má malý objem
 • Uvaríte v ňom malé množstvo ryže
 • Malý výber modelov
 • Nemá žiadne funkcie naviac

Ryžovar elektrický

Elektrické modely ryžovarov sú ďaleko praktickejším pomocníkom než ryžovar do mikrovlnky. Vie sami uvariť vašu ryžu a má mnoho funkcií, ktoré sa postarajú o dokonalú prípravu rôznych druhov ryže.

Pri elektrických ryžovarov si môžete vyberať z mnohých modelov od mnohých výrobcov. Elektrické hrnce na ryžu vám prinášajú oveľa viac možností, takže v ňom nielen pripravíte ryžu, ale aj zemiaky alebo dokonca aj vajcia natvrdo. Vnútri bývajú tieto modely vybavené nepriľnavým povrchom, takže sa vám rozhodne v nich nič nepripáli a nepripečie.

Výhody elektrických ryžovarov

 • Majú mnoho funkcií
 • Sami strážia či je ryža už uvarená
 • Majú rôzne možnosti veľkosti objemu
 • Fungujú úplne samostatne
 • Vie pripraviť aj iné potraviny
 • Bezpečnostná poistka, časovač a ďalšie funkcie
 • Úspora času

Nevýhody

 • Elektrický ryžovar je o niečo drahši

Objem ryžovaru

Objem ryžovarov je veľmi dôležitým parametrom, pretože od neho sa odvíja množstvo (počet porcií) uvarenej ryže. U objemu záleží na tom, pre koľko ľudí budete ryžu pripravovať. Ak ste sami, alebo ste v rodine 2, nemá zmysel si kupovať veľký ryžovar s veľkým objemom.

Objem si môžete vyberať najmä pri elektrických ryžovarov, pretože u ryžovarov do mikrovlnnej rúry je objem obmedzený veľkosťou mikrovlnky, teda u nich nie je priestor pre voľbu objemu.

Objem ryžovarov je veľmi osobným parametrom. Ak je vás v rodine okolo štyroch a viac, bude sa vám hodiť ryžovar s objemom od 0,5 do 1 litra.

Pre viac ľudí odporúčame objem od 1 litra viac.

Všetko záleží na tom, pre koľko ľudí chcete ryžu pripravovať.

Príkon

Príkon nám najmä udáva koľko daný spotrebič spotrebuje elektrickej energie k svojmu fungovaniu. Vyššia príkon nám väčšinou udáva aj vyšší výkon. Objemnejšie Ryžovary budú mať typicky väčší príkon. Vyšší príkon pre vás tiež znamená aj väčšie náklady za elektrinu pri porovozu.

Funkcie

Rôzne modely ryžovarov ponúkajú aj širokú škálu dostupných funkcií. Čo sa týka elektrických ryžovarov, tak u nich máte na výber z mnohých užitočných funkcií a to robí z jednoduchých ryžovarov multifunkčné a efektívne prístroje nielen na prípravu ryže. U väčšiny týchto ryžovarov sa stretnete s funkcií ako je časovač alebo automatickú prevádzku.

Pretože dochádza k tepelnej úprave, samozrejmosťou sú aj vysoko pokročilé bezpečnostné funkcie ako je ochrana proti prehriatiu daného spotrebiča.

S akými funkciami sa najčastejšie u ryžovarov stretneme?

 • Automatické vypnutie – Ryžovar sa dokáže sám vypnúť po uvarení ryže. Táto funkcia vám tak pomôže k dokonalej príprave jedla i úspore energie, pretože sa ryžovar vypne v tú najvhodnejšiu dobu.
 • Udržiavanie teploty – Funkcia ktorá vám udrží teplotu uvarenej ryže. Nemusíte sa tak báť, že by ryža bola už vychladnutá v dobe, kedy je potrebné servírovať jedlo na tanier. Čas po ktorý je ryžovar schopný udržiavať teplotu sa líši model od modelu. Niektoré prihrievajú niekoľko minút a niektoré zvládnu dokonca aj niekoľko hodín udržať uvarenú ryžu pri optimálnej teplote vhodnej na servírovanie.
 • Časovač – Funkcia časovača nám umožňuje určiť čas, kedy sa začnú potraviny v ryžovaru variť. Možno si tak naplánovať presne, kedy má byť vaša ryža uvarená. Varenie je možné odložiť o niekoľko hodín, pri niektorých modeloch sa dá varenie odložiť až o 24 hodín.
 • Programy – Ak si chcete jednoducho pripraviť rôzne druhy ryžou, budú sa vám hodiť pokročilé programy. Niektoré programy vám umožní si pripraviť v ňom dokonca aj celé jedlo, ktoré bude ako zdravé, tak i chutné. Pridáte tak len ingrediencie a vyberiete prednastavený program, ktorý vám vaše jedlo dokonale uvarí. Z takéhoto prístroja sa už stáva plnohodnotný multifunkčný pomocník do vašej kuchyne.

Cena

Pri výbere ryžovarov je tiež dôležité myslieť ekonomicky. Je kľúčové si naplánovať rozpočet podľa toho, čo má váš ryžovar vedieť. Ak nechete do ryžovara dať veľa peňazí, môžete si zakúpiť modely už za pár stoviek, ktoré splnia základnú funkciu a to je uvarení ryža. Pokiaľ chcete dômyselnejšie zariadenie, budete musieť plánovať v rádoch niekoľkých tisíc Sk.

S väčším množstvom funkcií sa pochopiteľné cena prístroja zvyšuje. Drahšie modely sú už vyrobené z kvalitných materiálov ako je napríklad nerez namiesto plastu a majú oveľa kvalitnejšie dielenské spracovanie.

Teraz sa poďme pozrieť na dostupnej cenovej hladiny u hrncov na ryžu:

Cena do 20 €

Pokiaľ máte tesný rozpočet a nechcete minúť za ryžovar viac ako 1 000 Sk, potom pre vás je na trhu rad modelov. Tie toho síce nebudú moc vedieť, ale základnú funkciu uvarení ryže splní. Tiež u neho očakávajte výrazne nižší objem, takže ho nebudete používať pre veľkú rodinu. Tieto modely sú ideálne pre nenáročných užívateľov, ktorí si chcú len zjednodušiť prípravu ryže.

Zlatá stredná cesta – 20 € až 30 €

Ak chcete ísť zlatou strednou cestou a chcete mať k dispozícii aj nejaké funkcie, potom sú modely v cenovom rozpätí 20 € až 30 € presne pre vás. Tieto modely majú na našom trhu celkom široké zastúpenie. Takže si vyberiete z celej rady modelov. Majú k dispozícii funkcie, ktoré vám uľahčia prípravu ryže. Ich príkon sa pohybuje cca okolo 900 W a vyššie, takže majú dostatočný výkon pre prípravu viacčlenné rodiny.

Cena 30 € a více

V tomto cenovom rozpätí zakúpite väčšinou tie nejobjemnější modely. Môžete u nich očakávať objem aspoň 5,5 litrov. Logicky sa s vyšším objemom zvyšuje aj ich príkon. V tejto cenovej hladine si vyberiete aj profesionálne Ryžovary, ktoré sú využiteľné aj komerčnom prostredí a to hlavne v restaruacích, ktoré zvládnu prípravu veľkých objemov ryža pre mnoho stravníkov. Tie najdrahšie modely sa pohybujú v cenových rádoch niekoľko desiatok tisíc korún.

Pri výbere daného modelu premýšľajte nad tím, či Všetky funkciám ktore daný prístroj ponuky, využijete. Ak budeme využívať prístroj len pre uvarenej ryže, potom nie je nutné kupovať model s pokročilým funkciám.

Ako používať ryžovar

Používanie ryžovar nie je zložité. Avšak si pred použitím vášho modelu dôkladne preštudujte priložený návod.

Ryža sa v ryžovar pripravuje tak, že do prístroja dáme vhodný pomer vody a ryže. Pred samotným varením je dôležité ryžu prepláchnuť. Ďalej na vašu ryžu pridajte korenie (ak to váš recept vyžaduje). Prístroj uzatvorte a zapnite ho. Ak to váš model vie, tak vyberte vhodný program pre prípravu vášho typu ryže. Až bude ryža hotová, mal by sa daní prístroj sám vypnúť (záleží od modelu). Po dokončení varenia je ryža pripravená na servírovanie, niekedy sa odporúča nechať ryžu po uvarení trochu uležať, stačí cca 10 minút. Vďaka tomu sa chuť lepšie rozloží. Niektoré modely majú funkciu, ktorá bude udržiavať vašu ryžu teplú do tej doby, než sa ju rozhodnete naservírovať na tanier.

Aké druhy ryže možno pripraviť v ryžovar?

Ako sme už spomenuli, v ryžovar môžete pripraviť rôzne druhy ryžou. A aké to sú? Poďme si niekoľko z nich vymenovať, nech viete čo vás čaká za rôzne druhy ryžou, ktoré môžete jednoducho uvariť nielen pre vás, ale aj vašej rodine.

Arborio

Ryža Arborio sa najviac hodí na prípravu rizota. Ak si chcete pripraviť dokonalé talianske rizoto, potom je ryža Arborio pre vás nutnosťou. Táto ryža má dokonalé vlastnosti pre prípravu rizota, pretože je jemná, mazľavá a mäkká a napriek tomu je vnútri pevná. Tiež sa hodí aj na prípravu ryžovej kaše.

Basmati

Ryžu Basmati môžete poznať z mnohých indických pokrmov. Je jednou z najznámejších odrôd. Jej chuť je veľmi lahodná a môže vám chutiť ľahko po orieškoch. Pri varení sa ryže Basmati nelepí. Táto ryža neobsahuje lepok.

Ryža Parboiled

Ryža Parboiled má vynikajúce nelepivé vlastnosti. Teda sa vám pri varení nikdy nezlepí. Najlepšie sa hodí ako príloha k tuhým pokrmom, predovšetkým k mäsu. Nie je vhodná na prípravu rizota.

Carnaroli

Ryža Carnaroli je druhom, ktorý je krátkozrnná. Po uvarení je táto ryža trochu napučané. Dobre sa hodí do rizota alebo na prípravu rôznych kaší z ryže.

Divoká ryža

Divoká ryža, tiež známa ako indiánska, má význačné zabarvaní. Je zafarbená do hneda. Zaujímavosťou je, že obsahuje veľa vitamínu B. Ryža je to dlhozrnná. Hodí sa najmä do šalátov a iných zdravých pokrmov. Ak dbáte na rozmanitú stravu a ste vyznávačom zdravého životného štýlu, potom vo vašej strave rozhodne nesmie chýbať indiánska (divoká) ryža.

Sushi ryža

Táto ryža je špeciálnym druhom, ktorý sa dokonale hodí na prípravu sushi. Má vyšší obsah škrobu a vďaka tomu sa viac lepí, čo je vhodné práve pre prípravu sushi, pretože ryže v sushi musí držať pohromade.

Pár slov na záver

Ryžovary sú naozaj skvelým pomocníkom do vašej kuchyne. Majú mnoho výhod a užitočných funkcií, ktoré vám pomôžu s prípravou ryže a obohatí tak vaše varenie o veľa nových chutí. Vďaka ryžovar tak môžete vyskúšať veľa druhov ryže, ktoré boli do teraz pre vás náročné na prípravu. Prekvapte nielen seba s ryžovar, ale aj svoju rodín a poznáme. Pripravíte im tak veľmi chutné pokrmy s rôznymi druhmi ryže.

Dúfame, že sme vám s výberom vhodného modelu ryžovar pomohli a vyberiete si tak ten najlepší a cenovo najvýhodnejšie ryžovar. Tiež dúfame, že vám bude slúžiť po mnoho rokov bez jedinej závady a bude vám tak slúžiť a uvarí vám veľa ryže.

 

5/5 - (2 votes)

Mohlo by vás zaujímať