Menu Zavrieť

VR okuliare: Test, recenzie a porovnanie okuliarov pre virtuálnu realitu

vr-okuliare
Chcete sa preniesť do virtuálnej reality? Teraz máte skvelú možnosť s mnohými VR okuliarmi. Virtuálna realita je zaujímavým svetom do ktorého sa môžete preniesť pomocou VR okuliarov. Na trhu nájdete rôzne modely s mnohými parametrami a môže byť docela ťažké vybrať si ten správny model okuliarov na virtuálnu realitu. VR okuliare sa stávajú stále populárnejšími medzi širšou verejnosťou. Virtuálna realita už nie je výsadou len IT nadšencov. Virtuálna realita je dnes dostupná pre každého. Vďaka tomu prichádza na trh stále širší sortiment okuliarov a je ťažké vyznať sa vo všetkých parametroch. Preto sme spísali tento článok, kde sa dozviete, ako vybrať VR okuliare.

Vďaka VR okuliarom a headsetom sa kompletne môžete preniesť do inej reality. Je to naozaj zážitok. Nemusíte hrať iba hry, ale môžete aj sledovať filmy alebo spoznávať svet pomocou rôznych VR aplikácií.

V tomto článku sa zameriame na všetky dôležité parametre ako je typ okuliarov, displej, snímače, veľkosť hernej plochy, cena a mnoho ďalších parametrov.

TOP 10 VR okuliarov a headsetov pre virtuálnu realitu

Pripravili sme pre vás porovnanie 10 najlepších VR okuliarov a headsetov. Ako sme ich vyberali? Porovnali sme recenzie zákazníkov a dostupné parametre. Tieto modely sme výsledne zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorá je nižšie. Túto tabuľku si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Môžete si tak zoradiť VR okuliare podľa dostupnej ceny s DPH a vybrať si tak tie najlacnejšie modely okuliarov.

NázovVzhľadKompatibilitaZorný uholOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Sony PlayStation VRVR okuliare Sony PlayStation VRPlayStation 4100283.8Zobraziť v obchodoch
Sony PlayStation VR V2VR okuliare Sony PlayStation VR V2PlayStation 4360279.99Zobraziť v obchodoch
Oculus RiftVR okuliare Oculus RiftPC360472.4Zobraziť v obchodoch
Oculus Quest 64 GBVR okuliare Oculus Quest 64 GBSamostatné100572.81Zobraziť v obchodoch
Oculus Rift SVR okuliare Oculus Rift SPC-572.81Zobraziť v obchodoch
HTC ViveVR okuliare HTC VivePC110649Zobrazit v obchodech
RETRAK VR Headset Utopia 360VR okuliare RETRAK VR Headset Utopia 360SmartphoneZáleží na telefóne57.2Zobraziť v obchodoch
Samsung Gear VRVR okuliare Samsung Gear VR SM-R325SmartphoneZáleží na telefóne47.31Zobraziť v obchodoch
VR BOX VR-X2VR okuliare VR BOX VR-X2SmartphoneZáleží na telefóne14.9Zobraziť v obchodoch
Trust GXT720VR okuliare Trust GXT720SmartphoneZáleží na telefóne22.5Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia VR okuliarov a VR headsetov od ich užívateľov.

VR okuliare: Popis, hodnotenia a recenzie najlepších VR okuliarov

Sony PlayStation VR

VR okuliare Sony PlayStation VR

PlayStation VR sú kvalitné VR okuliare dostupné za rozumnú cenu. Najpozoruhodnejšie vecou je to, že nie je ani sama o sebe príliš drahá a ani nepotrebujete drahý počítač k skvelému hernému zážitku. Je dôležité spomenúť, že tieto okuliare fungujú iba na hernej konzole PlayStation.

Ako ste si už už zrejme všimli, na hranie vám stačí len konzola PlayStation 4. Nevýhodou je, že toto zariadenie funguje len s PS4 a nemožno ho pripojiť k počítaču.

V balení u týchto VR okuliarov nájdete PlayStation VR, slúchadlá a prepojovacie káble. Tieto VR okuliare majú zorné pole 100 °.

Tieto okuliare pre virtuálnu realitu sa predávajú za cenu okolo 283,80 € s DPH.

Oculus Rift

oculus rift vr okuliare
VR okuliare Oculus Rift vyžadujú vysoko výkonné herné PC, ktoré má potrebný výkon pre zvládnutie zobrazovanie na dvoch displejoch v rozlíšení 1080 x 1200 vo vr headsetu.

Minimálne špecifikácie požadované pre fungovanie zariadenia Oculus Rift boli pôvodne procesor Intel Core i5 4590 alebo jeho ekvivalent, 8 GB RAM a grafická karta Radeon 290 alebo GTX 970.

Nedávno však boli požiadavky znížené. Je teda zrejmé, že pre efektívne využitie toho, čo ponúka Rift, musíte do svojho počítača urobiť najprv investíciu, ak nie je váš počítač dostatočne vybavený.

Oculus Rift ponúka výkon, ktorý je oveľa lepší ako u Samsung Gear VR alebo PlayStation VR.

VR okuliare Oculus Rift S

Oculus Rift S vr bryle

Ako ste si už mohli všimnúť, Oculus Rift S je veľmi podobný svojmu predchodcovi, pôvodnému modelu Oculus Rift.

Model okuliarov pre virtuálnu realitu disponuje vylepšeným displejom a taktiež i niektorými ďalšími zvláštnymi funkciami, ktoré z neho robí jeden z veľmi dobrých dostupných VR okuliarov.

Oculus Quest 64 GB

Oculus Quest 64 GB vr

Oculus Quest 64 GB sú kvalitné okuliare pre virtuálnu realitu. V balení nájdete všetko. Stačí okuliare len zapojiť a hrať.

Oculus Quest je veľmi dobrý VR headset a je vhodný pre väčšinu hráčov. Quest ponúka veľmi dobrý pomer cena / výkon aj keď je k dispozícii viac prémiových a výkonných VR okuliarov.

Tento samostatný prístroj je rýchlou a jednoduchou voľbou ak chcete kvalitné okuliare pre virtuálnu realitu bez toho aby ste museli dokupovať ďalšie veci.

VR okuliare HTC VIVE

HTC VIVE vr bryle

HTC Vive je nepochybne jedným z najlepších produktov, ktoré ponúkajú užívateľom najkomplexnejšie zážitok z VR sveta. Okrem dvoch senzorových staníc, ktoré majú byť použité na sledovanie pohybu náhlavnej súpravy, obsahuje zariadenie v balení tiež niekoľko ovládačov pohybu.

HTC Vive ponúka dva displeje v rozlíšení 1080p, ktoré ponúkajú vysoko ostrý obraz.

Najvýraznejšou vlastnosťou tohto VR headsetu je, že umožňuje užívateľovi pohybovať sa v priestore, ktorý má rozmery okolo 4,5 × 4,5 metra. To skutočne prispieva k realistickému zážitku, pretože sa môžete pri hraní hier aj hýbať.

Nemusíte používať iba na analógové páčky, ale zároveň využívate vaše nohy k chodenie. Aby ste si pohyb užili na maximum, potrebujete mať v miestnosti dostatočne veľkú plochu, ktorá je prázdna a môžete sa v nej bezpečne pohybovať.

VR Headset Utopia 360

Retrak VR Headset Utopia 360

VR okuliare pre chytrý telefón retraky VR Headset Utopia 360. Tieto okuliare majú nastaviteľné šošovky a sú pohodlné pri nosení. U vybavenia nájdete Bluetooth ovládač.

VR BOX VR-X2

VR BOX VR-X2 brýle pro virtuální realitu

Ďalšie okuliare pre virtuálnu realitu, ktoré fungujú s chytrým telefónom. Jedná sa o VR BOX VR-X2. Sú kompatibilné s telefónmi od s veľkosťou displeja od 3,5 do 6 „. S telefónom sa prepojí pomocou Bluetooth.

Predávajú sa za cenu okolo 14,90 € s DPH.

VR okuliare Samsung Gear VR SM-R325

VR okuliare Samsung Gear VR SM-R325

Samsung Gear VR je jedným z najlepších a najlacnejších spôsobov, ako zažiť virtuálnu realitu, ak vlastníte chytrý telefón od Samsungu. A teraz, keď ich môžete spárovať s ovládačom, je to oveľa väčšia zábava pri hraní.

Najnovšie VR okuliare od Samsungu pre rok 2018 ponúka optimalizovaný, mierne vylepšený dizajn a sú vybavené konektorom USB-C, ktorý sa pripája priamo k telefónom Samsung Galaxy S9 a Samsung Galaxy S9 Plus. Veľkým lákadlom je tu ale bezdrôtový ovládač, ktorý je súčasťou balenia.

Za koľko sa predávajú okuliare Samsung Gear VR? Cena sa pohybuje okolo 47,31 € s DPH.

Trust GXT720

Trust GXT720 vr okuliare

Trust GTX720 sú VR okuliare pre chytré telefóny za veľmi dostupnú cenu. Môžete ich veľmi ľahko používať. Okuliare sú vybavené bluetooth ovládačom. Model okuliarov sa predáva za cenu okolo 22,50 € s DPH.

VR okuliare: Ako vybrať VR okuliare pre virtuálnu realitu

Na trhu možno nájsť mnoho rôznych VR okuliarov a headsetov. Ako spoznať či sú kvalitné? Najprv je dôležité sa zoznámiť s jeho parametrami. Aby ste vedeli, čo ktoré parametre ovplyvňujú, pozrieme sa na ne podrobne tu v tejto časti článku. Tento článok je vhodný pre každého, kto si chce zakúpiť nové okuliare. Je dôležité sa zamerať na hardvér, typ, displej, pomer cena / výkon a ďalšie dôležité parametre. Na všetky tieto parametre a pár ďalších sa tu pozrieme.

Typy VR okuliarov

VR okuliare vám umožní doslova prejsť do sveta videohier a 3D filmov. Okuliare VR vám umožní rozhliadnuť sa vo virtuálnej realite v rozsahu 360 stupňov. Môžete s nimi ľubovoľne pohybovať hlavou. Aké sú typy dostupných VR okuliarov?

Klasické VR okuliare

Klasické VR okuliare môžu byť ponúkané vo viacerých variantoch. Niektoré sú pre konzoly, niektoré fungujú sa smartphone a iné sú samostatné zariadenie, ktoré pripojíte k PC. Pre správne fungovanie VR okuliarov väčšinou potrebujete niekoľko dodatočných zariadení.

Prvým z nich je zariadenie, ktoré vytvára obraz. V menej pokročilých VR okuliaroch to bude váš smartphone a v niektorých prípadoch počítač alebo herné konzoly.

Druhým prvkom je obrazovka rozdelená na dve časti, ktorých obraz prechádza optickými šošovkami k našim očiam.

Posledným prvkom sú senzory (napr. Gyroskopy, akcelerometrami) dostupné na smartphonoch alebo vstavané v pokročilejších VR okuliaroch.

Obraz vo VR okuliaroch je prenášaný do každého oka prostredníctvom nezávislej integrovanej obrazovky (alebo rozdelenej obrazovky smartphonu). Správne posunuté obrázky vytvára optickú ilúziu a vďaka tomu získate dojem 3D priestoru.

Každá zmena polohy je automaticky detekovaná senzory, ktoré okamžite menia zobrazený 3D obraz. Ovládanie aplikácie sa vykonáva tlačidlami na puzdre okuliarov VR, touchpadu, bezdrôtovom ovládači a v najjednoduchších okuliaroch VR to môže byť aj posuvný magnet.

VR okuliare z kartónu

Chcete mať najlacnejší VR okuliare? Môžete si ich vyrobiť prakticky zadarmo z kartónu. Technológiu VR si môžete priniesť do vašej obývačky vyrezaním VR okuliarov z kartónu podľa predlohy a použitím lacných šošoviek.

Potom možno pripojiť smartphone k sade pripravenej pomocou vhodného softvéru. To vám umožní zoznámiť sa s technológiou VR, ale kvalita obrazu, pohodlie pri používaní alebo používateľská príjemnosť a ďalšie parametre sú veľmi zlé. Takéto domáce zariadenia sa rozhodne nevyrovná ostatným ponúkaným VR zariadením.

Kompatibilita VR okuliarov

Pri výbere VR okuliarov je dôležité myslieť na to, s akými zariadeniami chcete vaše VR okuliare používať.
VR okuliare sú pomerne náročné na hardware, takže nečakajte, že budú fungovať na každom zariadení. VR okuliare môžu fungovať s mobilom, počítačom alebo s hernou konzolou.

VR kompatibilný s počítačom

Tieto okuliare fungujú s počítačom a dokážu využiť vysokého výkonu PC. Aby ste mohli zažiť virtuálnu realitu na vašom počítači, potrebujete mať výkonnú grafickú kartu a procesor. Potrebujete aj dostatočnú operačnú pamäť.

VR kompatibilný s mobilom

Na trhu si vyberiete VR okuliare, ktoré sú kompatibilné s mobilnými telefónmi. K týmto okuliarom však potrebujete dostatočné výkonný telefón, ktorý je vybavený gyroskopom a akcelerometrom. Telefón jednoducho umiestnite do VR okuliarov. Aby bol zážitok čo najlepšie, je potrebné aby váš mobil ma rozlíšenie displeja aspoň vo Full HD. Ak vlastníte dostatočne výkonný chytrý telefón, potom sa jedná o najlacnejší variant virtuálnej reality. Očakávajte ale, že váš zážitok nebude taký ako u okuliarov pre PC alebo herné konzoly.

VR kompatibilný s hernou konzolou

Ďalším typom sú VR okuliare kompatibilné s konzolami. Príkladom je headset PlayStation VR, ktorý je kompatibilný s konzolou PlayStation 4. Výhodou je, že konzola disponujú dobrým výkonom a teda budete mať z VR veľmi dobrý zážitok za prijateľnú cenu.

Displej

Displej môže byť buď jednoduchý alebo duálny. Displej je to, na čo sa budú oči najviac sústrediť po celé hodiny. Displeje by preto mali byť spolu s širokým FOV kvalitné a mali by mať vysoké rozlíšenie.

Rovnako ako v prípade televízorov alebo chytrých telefónov je najlepšie rozlíšenie to najvyššie. Jedným z najlepších rozlíšenie dostupných v roku 2019 je 4K.

Ďalej sa môžete zamerať aj na zložitejšie špecifikácie zobrazenie, ako je hustota pixelov, vernosť farieb, dynamický rozsah alebo jas.

Displej u bezdrôtových VR headsetov

Očakávania u bezdrôtových VR headsetov ohľadom displeje sú oveľa nižšie ako u VR, ktorá sa pripojí k počítaču pomocou káblov. VR headsety typu všetko v jednom sú menej výkonné a nemôžu podporovať displeja rovnakej kvality ako VR k počítaču.

Väčšina bezdrôtových VR headsetov má slušné rozlíšenie 2560 x 1440 pixelov.

Čo sa týka VR okuliarov ku smartphonom, tak tu je kvalita displeja ovplyvnená vaším šikovným mobilným telefónom.

Snímanie polohy užívateľa

Snímania polohy je presné sledovanie polohy headsetu VR (a teda pozícia používateľa). Čím presnejšie je sledovanie, tým lepšie je ponorenie do VR sveta. Ak existuje oneskorenie medzi pozíciou používateľa v reálnom živote a v hre, môže to užívateľovi značne spôsobovať ťažkosti.

Je možné mať externé alebo interné sledovania polohy:

  • Externý snímanie polohy – Využíva externé senzory alebo kamery k presnému sledovania polohy VR headsetu v ohraničenom priestore v miestnosti. Funguje to tak, že používateľ musí v miestností nainštalovať väčšinou viac ako dva senzory pre snímanie polohy.
  • Snímanie polohy z VR okuliarov – VR zariadenie používa na detekciu polohy jednu alebo viac kamier smerujúcich dopredu s pomocou značiek alebo bez nich. Tento typ sledovania je všeobecne menej výkonný a oveľa menej presnejšie ako sledovanie pomocou externých snímačov.

Externý senzory umožňujú sledovať polohu používateľa v ohraničenom priestore.

Pred nákupom je nutné zistiť, či máte dostatok miesta v miestnosti, kde chcete VR používať. Je nutné mať dostatočný priestor pre inštaláciu externých senzorov a mať dostatočný priestor na hranie.

VR okuliare a kabeláž

Pri výbere VR okuliarov je dobré sa tiež pozrieť na to, aké káble má daný model. Niektoré VR okuliare sú kompletne bez káblov. To síce zvyšuje slobodu pohybu, ale zase to zhoršuje obrazové vlastnosti. U káblových variantov je dobré myslieť na to, sú káble dostatočne dlhé. Ďalej by vám pri pohybe nemali zbytočne prekážať.

Šošovky

VR displej je veľmi blízko pri očí používateľa. Preto sú pre ohýbanie obrazu a svetla potrebné špeciálne šošovky. To uľahčuje námahu pre vaše oči tým, že to vyzerá, ako by objekty boli v oveľa väčšej vzdialenosti.

Fresnelove šošovky a od nich odvodené šošovky sú najčastejším typom šošoviek pre virtuálnu realitu, pretože sú tenšie a svetlejšie ako normálne šošovky.

Vývojári VR okuliarov však vyvíjajú nové vysoko kvalitné šošovky, ktoré sú ešte ľahšie a rovnejší. Na trhu je však v súčasnosti ešte nenájdete.

Zorné pole (FOV)

Čím širšie je zorné pole, tým lepšie pre vás. Pre zaujímavosť, ľudské zorné pole dosahuje maximálne 220 °.

Väčšina VR headsetov poskytuje horizontálne zorné pole približne okolo 100 stupňov, ale niektoré modely môžu mať zorné pole až 200 °. Ak je zorné pole príliš malé, značne to zhorší pocit z virtuálnej reality.

Zorné pole býva označované tiež skratkou FOV (Field of View).

Hmotnosť

Väčšina hmotnosti sa nachádza pred očami používateľa, pretože šošovka displeja a výpočtovej hardware sú umiestnené pred očami. To môže vyvíjať určitý tlak na nos a lícne kosti.

Preto sa výrobcovia VR headsetov snažia čo najlepšie vyvažovať svoje modely tak, aby na líca kládli menšiu váhu.

Ak sa chystáte zakúpiť VR okuliare kompatibilné so smartphonom, potom musíte vziať do úvahy aj váhu vášho smartphonu.

Ďalším faktorom, ktorý veľmi pomáha, je možnosť nastaviť si VR headset. Väčšina headsetov na trhu má nastaviteľné popruhy na hlavu alebo uťahovacie gombíky pre uvoľnené nosenie.

Cena VR okuliarov

Cena je pre mnoho zákazníkov dôležitým parametrom pri nákupe nových VR okuliarov. Koľko peňazí by ste mali do nového zariadenia investovať? To sa odvíja od toho, či vám stačí VR okuliare pre smartphone alebo potrebujete výkonné okuliare a chcete mať z VR čo najlepší zážitok. Je dôležité brať do úvahy aj nepriame náklady na VR okuliare. Môže sa vám stať, že váš počítač alebo smartphone nebude výkonovo stačiť na virtuálnu realitu a budete si musieť zakúpiť nový stroj.

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé cenovej kategórie nech viete, čo od jednotlivých modelov môžete očakávať.

Najlacnejšie VR okuliare s cenou do 20 €

Čo možno očakávať od najlacnejšej cenovej kategórie? Nájdete tu veľmi lacná VR zariadení, ktoré sú určené predovšetkým pre chytré telefóny. Sú z lacných materiálov a nemôžete od nich očakávať vysoký komfort. Potrebujete k nim tiež dostatočne výkonný mobilný telefón.

Cena od 20 € do 100 €

V tejto cenovej kategórii si tiež vyberiete VR okuliare pre mobilné telefóny. Sú o niečo lepšie vybavené a majú o trošku lepšiu kvalitu ako najlacnejší cenová kategória. Ale ani tu nemôžete čakať veľké zázraky.

Cena nad 100 €

Od 100 € a viac si už zakúpite samostatné VR headsety, ktoré pripojíte buď ku konzole alebo k počítaču. Stretnete sa tu aj so snímačmi pohybu. Od 100 € a vyššie sa už jedná o pomerne plnohodnotný VR zážitok. Ak chcete však čo najlepší zážitok, budete musieť vybrať modely, ktoré svojou cenou presiahnu 400 € s DPH. Úplne tie najdrahšie modely môžu stáť až 700 €.

Môžem použiť VR okuliare s dioptrickými okuliarmi?

Väčšinou dioptrické okuliare budú pasovať do VR okuliarov. Avšak je dobré si pred nákupom vaše okuliare zmerať a porovnať ich s dostupnými parametrami u konkrétnych VR okuliarov.

Ak nosíte doptrické okuliare, mali by ste si skontrolovať, či je pod VR headsetom dostatok miesta. V niektorých prípadoch si môžete objednať VR headset so špecifickými šošovkami na predpis.

VR okuliare a pár slov na záver

V tomto článku sme si povedali o dôležitých parametroch pre výber VR okuliarov a headsetov. Dúfame, že sme vám s týmto neľahkou úlohou pomohli a vy sa teraz ponoríte do virtuálnej reality s veľmi kvalitnými VR okuliarmi.

2.5/5 - (28 votes)

Mohlo by vás zaujímať