Menu Zavrieť

Vysokotlakové čističe (vapky)

vysokotlakove-cistice-vapky

Vysokotlakový čistič je veľmi užitočným nástrojom. Zvyčajne je spojovaný s umývaním auta, ale toto je len jedno z jeho možných ďalších použití. Môžete ho použiť na čistenie v domácnosti, na záhrade, v garáži a na mnoho ďalších použití. Možno s ním pohodlne mať aj chodníky a mnoho ďalších vecí.

Výhodou vysokotlakových čističov je, že dokážu značne ušetriť vodu. Ak umývate pomocou bežného prúdu vody, potom po nasadení vysokotlakového čističa pocítite značnú úsporu vo vyúčtovaní za vodu.

V tomto článku si povieme o tom, ako vybrať vysokotlakový čistič (vapky). Pozrieme sa tu na dôležité parametre a tiež na tie najlepšie modely vysokotlakových čističov, ktoré sú dostupné na našom trhu.

Výber 10 najlepších vysokotlakových čističov

Pripravili sme pre vás porovnanie 10 najlepších vysokotlakových čističov / vapek. Ako sme ich vyberali? Porovnali sme recenzie zákazníkov a dostupné parametre u jednotlivých modelov vapek. Tieto vapky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorá je nižšie. Túto tabuľku si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Môžete si tak zoradiť vapky podľa dostupnej ceny s DPH a vybrať si tak tie najlacnejšie modely vysokotlakových čističov.

NázovVzhľadTyp ohrievaniaMax teplota vodyVýkon (W)Max prietok (l / hod)Maximálny tlak (bar)Navijak na hadicuOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Riwall REPW 120 SETVysokotlakový čistič vapka Riwall REPW 120 SETElektrický40 °C1500432120Nie69,90Zobraziť v obchodoch
Riwall REPW 150 SETVysokotlakový čistič vapka Riwall REPW 150 SETElektrický40 °C2000468150Áno127,50Zobraziť v obchodoch
Makita HW 120Vysokotlakový čistič vapka Makita HW 1200Naftový90 °C2200510110Nie1499Zobraziť v obchodoch
Bosch Universal Aquatak 135Vysokotlakový čistič vapka Bosch Universal Aquatak 135Elektrický40 °C1900410135Nie144,90Zobraziť v obchodoch
Scheppach HCE 2400Vysokotlakový čistič vapka Scheppach HCE 2400Elektrický50 °C2400450180Nie173Zobraziť v obchodoch
Kärcher K 7 Premium Full Control Plus HomeVysokotlakový čistič vapka Kärcher K 7 Premium Full Control Plus HomeElektrický60 °C3000600180Áno516Zobraziť v obchodoch
Kärcher HD 5/15 CX PlusVysokotlakový čistič vapka Kärcher HD 5/15 CX PlusElektrický40 °C2800500200Áno628,99Zobraziť v obchodoch
HECHT 323Vysokotlakový čistič vapka HECHT 323Elektrický60 °C2200480165Áno120Zobraziť v obchodoch
Riwall REPW 170 SETVysokotlakový čistič vapka Riwall REPW 170 SETElektrický40 °C2500468170Áno224,25Zobraziť v obchodoch
Kärcher K 5 Full ControlVysokotlakový čistič vapka Kärcher K 5 Full ControlElektrický40 °C2100500145Nie278,97Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia vysokotlakových čističov od ich užívateľov.

Ako vybrať vysokotlakový čistič

Ak si ceníte čistoty a chcete ušetriť za vodu, potom je nákup vapky skvelou voľbou. Bude užitočný nielen pre čistenie automobilu, ale aj pre čistenie fasády, záhradnej techniky alebo bicyklov. Ekonomika a efektivita práce sú dva hlavné faktory, ktoré hovoria v prospech tohto zariadenia.

U vysokotlakových čističov môže byť problém vybrať si ten správny prístroj. Modely sú ponúkané v mnohých variantoch ako z hľadiska konštrukcie, výkonu, vybavenia, tak i samotného výrobcu. Pred nákupom sa vám pokúsime s výberom vhodnej vapky pomôcť.

Typ vapky podľa druhu ohrevu

vapky môžeme rozdeliť podľa toho, akým spôsobom sú ohrievané. Stretnete sa s elektrickými vapky, hybridnými vapky a spaľovacími vysokotlakovými čističmi.

Elektrické vapky

Vo väčšine prípadov sú elektrické vapky jednoduché zariadenie a sú odporúčané hlavne pre domáce použitie. Obvykle sú napájané striedavým prúdom zo 230 siete. Jednoducho ich pripojíme do klasickej zásuvky a môžeme elektrickou vapky ihneď používať. Takéto vapky majú všeobecne celkom malú hmotnosť a majú pomerne jednoduchú konštrukciu.

Pre profesionálne použitie existuje zvyčajne požiadavka na vyšší výkon a efektivitu. V tejto situácii bude potrebné vybrať modely napájané zo trojfázovej siete 400 V. Takéto vapky ponúkajú vyšší tlak vody a často možnosť dlhšieho nepretržitej prevádzky.

Vapky s batériou

Jedná sa o zariadenie, ktoré je možné umiestniť niekam doprostred. Sú oveľa účinnejšie než zariadenie pre bežné domáce použitie, ktoré sú napájané len zo zásuvky. Na druhú stranu sú slabé pre profesionálne každodenné použitie. Ako názov napovedá, jedná sa o vapky, ktoré majú hybridný spôsob napájania. Je to hlavne elektrický vysokotlakový čistič, ktorej hlavným zdrojom energie je prúd zo zásuvky (230 V). Táto verzia môže byť navyše vybavená batériami. Vďaka tomu funguje dobre na väčších plochách. Takýto vysokotlakový čistič možno použiť okrem iného vo veľkých záhradách, kde bude vzdialenosť k najbližšej elektrickej zásuvke pomerne veľká. Je však potrebné si uvedomiť, že použitie akumulátorov zvyšuje hmotnosť takého tlakového čističa. Naviac batérie majú obmedzenú prevádzkovú dobu a životnosť, čo so sebou prináša aj ďalšie náklady na výmeny batérií ak prístroj už nie je v záruke.

Vapky so spaľovacím motorom

Spaľovací vapky patrí medzi najmodernejšie a najefektívnejšie modely. Vďaka motorom s vnútorným spaľovaním možno tieto vapky použiť všade, kde nemáme prístup k elektrine. Takéto zariadenia možno ľahko použiť v komerčných podnikoch. Hodí sa teda pre profesionálne použitie. V závislosti od druhu motora môžu byť poháňané benzínom alebo motorovým olejom. Častejšie sa odporúčajú dieselové modely, pretože sú vo svojej práci efektívnejší a hospodárnejšie.

Tlak vody

Tlak vody je parametrom, ktorý je u vysokotlakových čističov veľmi dôležitý. Je uvedený v baroch alebo megapascalech (MPa). U vapek pre domácnosť je maximálny tlak v rozmedzí 80 až 160 barov. U pofesionálních vapek je tlak vyšší ako 200 barov a existujú tiež aj výkonnejšie zariadenia, ktoré majú túto hodnotu ešte niekoľkokrát vyššia.

Zariadenie majú zvyčajne tieto dve dôležité hodnoty:

 • Pracovný tlak
 • Maximálny tlak

Nestojí za to zvážiť len hodnotu maximálneho tlaku, pretože ten použijete len na niekoľko sekúnd pri čistení. Navyše príliš veľa tlaku môže poškodiť čistený materiál. Iný tlak budete potrebovať na chodník a iný na auto, bicykel a pod.

Pozrite sa na zariadení s vyšším maximálnym tlakom, ale iba ak má model možnosť regulovať tlak. Vďaka tomu bude vysokotlakový čistič viac univerzálna a budete s ním moc čistiť oveľa viac vecí.

Maximálny prietok

Okrem tlaku vody je tiež dôležité sa zamerať aj na tento parameter – prietok vody. Udáva aký je maximálny prietok u tlakové umývačky počas jednej hodiny prevádzky. V tomto prípade je hodnota u tohto parametra uvedená v litroch za hodinu (l / hod).

Pokiaľ ide o domáce spotrebiče, je množstvo vody spotrebovanej za hodinu zvyčajne medzi 300 až 350 litrami. Lepšie zariadenia spotrebujú viac ako 500 litrov vody za hodinu. Pri modeloch pre profesionálne použitie sa spotrebuje až 2 000 litrov vody za hodinu.

Predovšetkým stojí za to premýšľať o tom, čo od vapky očakávame. Ak sa má jednať o normálne umývanie áut alebo dlažobné kocky, postačí modely s menej ako 500 litre za hodinu.

Teplota vody

vapky zvyčajne využívajú vodu z vodovodnej siete. Horúca voda je však nutná pri špecifických situáciách pri umývaní niektorých vecí. V takejto situácii je nutné skontrolovať na akú maximálnu teplotu môže zariadenie fungovať, pretože v prípade prekročenia tejto hodnoty môžete poškodiť dôležité súčasti vysokotlakového čističa. Väčšina zariadení dostupných na trhu ponúka možnosť fungovanie až do maximálnej teploty 40 alebo 50 ° C. Ak budete používať vapky iba v domácnosti, nemá táto hodnota pre vás príliš vysoký význam. Drahšie modely zvládajú teplotu aj okolo 90 ° C, čo už je vriaca sa voda.

Výkon vapky

Výkon u vapek sa obvykle udáva vo wattoch. Výkon úzko súvisí s už spomínaným prietokom vody. Zvyčajne sa stretnete s výkonom okolo 1 600 Wattov. Ako je vysokotlakový čistič výkonný je ovplyvnené tiež aj priemerom trysky. Profesionálne zariadenie potom môžu generovať výkon až 2,5 alebo 3 kW.

Materiál hlavy čerpadla

Ďalším parametrom, ktorému by sme mali venovať pozornosť, je materiál, z ktorého bola hlava valca vyrobená. Spravidla môže byť vyrobená z jedným z týchto materiálov: plast, mosadz alebo hliník.

Materiál primárne ovplyvňuje životnosť a efektivitu vysokotlakového čističa. V tomto ohľade je najodolnejšie mosadz a hliník.

Objem nádrže na čistiace prostriedky

Nie všetky modely majú vo výbave nádržku pre čistiaci prostriedok, takže nemajú takú nádržku. S nádržou pre čistiace prostriedky sa obvykle stretnete u drahších modelov. Najčastejšie nájdete pri modeloch nádržku s kapacitou zvyčajne od 1 do 20 litrov.

Hmotnosť vapky a mobilita

Hmotnosť vapky môže značne ovplyvniť komfort pri čistení. Takéto ovplyvňuje jednoduchosť presúvanie a skladovanie. Najmenší a tiež dobre mobilné modely nájdeme s hmotnosťou okolo 4 kg. Vyzerajú celkom ako vysávača. Sú ideálnym zariadením pre malé domáce práce. Sú veľmi užitočné, pretože v mnohých prípadoch ich môžeme držať v ruke, čo uľahčuje prácu. vapky strednej triedy môžu vážiť okolo 20 kilogramov, čo z nich robí ťažšie stroje a zhoršuje to manipuláciu. Takéto modely sú menej mobilné, drahšie, ale máte u nich oveľa väčší rozsah práce, ktorú môžete urobiť s daným prístrojom.

Hmotnosť profesionálnych vapek začína od 50 kilogramov. Čím účinnejšie sú, tým vyššia môže byť táto ich hmotnosť. Najprofesionálnejší verzie vyzerajú ako malé automobilovej prívesy a môžu vážiť až niekoľko ton. Takéto prístroje si ale väčšina zákazníkov zvyčajne kupovať nebude.

Doplnkové príslušenstvo

Ak chcete pracovať pohodlne a efektívne, môžete sa pozrieť aj na ďalšie vybavenie a príslušenstvo vďaka ktorému bude váš vysokotlakový čistič obsahovať oveľa viac funkcií.

Ohrievanie vody

Je všeobecne známe, že nečistoty sa lepšie čistia teplou vodou. V prípade, že nemáme napojenie na vodu ktorá je dostatočne teplá, musíme sa spoliehať na studenú vodu. Mnoho výrobcov však ponúka špeciálnu vysokotlakové čističe s možnosťou ohrevu vody. V závislosti od výrobcu môže byť zahrievaný na teplotu 30 °C alebo dokonca teplotu blížiacu sa bodu varu. Tie už sa približujú funkčnosti parných čističov. Samozrejme si musíte byť vedomí skutočnosti, že táto funkcia výrazne zvyšuje náklady na používanie stroja – zahrievanie môže byť drahšie ako použitie stroja bez ohrevu.

Filter na nečistoty

Filter na nečistoty je mimoriadne užitočným príslušenstvom, ktoré značne predlžuje životnosť stroja. Takýto prvok silne obmedzuje prístup nečistôt k rúrkam vnútri prístroja. V dôsledku toho sa nezanášajú vnútorné súčiastky a znižuje sa potreba údržby a čistenia zariadenia. Filtre sú obzvlášť užitočné pri použití profesionálnych vapek s čerpadlami. Stáva sa, že voda je odoberaná z nie celkom čistých zdrojov, čo zvyšuje riziko zanášanie prístroja.

Sady dodatočných trysiek a kief

V mnohých prípadoch nájdete v balení u vapky sadu ďalších trysiek a kief. Na trhu je veľké množstvo príslušenstva, ktoré vám pomôžu pri odstraňovaní nečistôt. A to znamená, že máte z čoho vyberať. Výrobcovia nám ponúkajú okrem iného trysky a kefy s plochými a rotačnými špičkami, uhlové modely, hadice rôznych dĺžok alebo špeciálne držiaky, vymeniteľné trysky a striekacie pištole. Často ich nájdeme balenia alebo ich môžeme samostatne dokúpiť.

Navijak na hadicu

Navijak na hadicu môže byť užitočný pre uľahčenie práce a skladovanie. V prípade, že máte model s dĺžkou hadice až niekoľkých metrov, práce na krátke vzdialenosti môže spôsobiť, že sa vám bude hadica len všade pliesť. Vďaka funkcii navíjanie môžeme mať hadicu vždy pod kontrolou a ochrániť sa tak pred poškodením hadice vapky.

Cena

Koľko peňazí investovať do novej vapky? To sa odvíja hlavne od toho, aké parametre sú pre vás dôležité a aký výkon potrebujete. Na trhu nájdeme niekoľko cenových kategórií.

Najlacnejšie modely s cenou do 400 €

Čo možno očakávať od tejto kategórie? V tejto kategórii nájdete modely, ktoré sú napájané elektrinou. Tiež u nich je menší výkon a chýba u nich navijak na hadicu. Najlacnejšie modely môžete kúpiť za cenu do 400 € s DPH.

Cena od 400 € do 800 €

Tieto modely zvyčajne majú aj väčšie výbavu a lepší výkon. Nájdete u nich rôzne dodatočné nadstavce a niektoré modely ponúkajú dokonca aj praktický naviják na hadicu.

Najdrahší modely s cenou nad 800 €

Kategórie s cenovkou nad 800 € s DPH ponúka rôzne možností. Možno si tu zakúpiť stroje aj pre priemyselné využitie. Tieto modely ponúkajú veľmi vysoký výkon a mnoho príslušenstva, ktoré využijú profíci. V tejto kategórii nájdete predovšetkým naftové modely vapek. Na trhu nájdete aj modely, ktoré svojou cenou presahujú aj 2 000 € s DPH a niektoré dokonca stojí aj viac ako 3 200 € s DPH. V tejto kategórii si vyberiete model podľa parametrov, ktoré neponúkajú lacné modely.

Ako bezpečne používať vapky

Pred začatím práce s akomkoľvek novým zariadením odporúčame prečítať si jeho návod. Zoznámte sa so všetkými funkciami a možnosťami danej vapky. Pozrite sa vopred na to, k čomu je priložené príslušenstvo a otestujte montáž rôzneho príslušenstva pred použitím vapky. To vám ušetrí zbytočné prerušenie čistenia.

Dostupné značky vysokotlakových čističiek

Na trhu existuje niekoľko značiek, ktoré už po mnoho rokov garantujú vysokú kvalitu vysokotlakových čističov.

Odporúčame nakupovať hlavne vapky od týchto značiek:

 • Bosch
 • Makita
 • Lavor
 • Riwall
 • Einhell
 • Black & Decker
 • Kränzle
 • Kärcher
 • Briggs & Stratton
 • Ryobi
 • Stihl
 • Oertzen

Nákup konkrétne vapky by sa mal odvíjať predovšetkým od toho, čo od nej očakávate a ako často ju budete používať. Nemá zmysel investovať do drahého vybavenia, ak sa bude používať len raz za niekoľko týždňov. S častejším umývaním automobilu, dlažobnými kameňmi, ploty alebo záhradnými prvkami bude toto zariadenie určite užitočné. Preto je vhodné prehodnotiť nákup z hľadiska sily a tlaku vysokotlakového čističa, jeho napájanie, výrobca a predovšetkým vlastných finančných možností.

Záverom

V tomto článku sme si povedali o tom, ako si vybrať nový vysokotlakový čistič. Zamerali sme sa na dôležité parametre. Dúfame, že si vyberiete vysokotlakový čistič, ktorá vám bude plne vyhovovať. Teraz vám stačí k nákupu už len pár krokov. Stačí sa z tabuľky vyššie prekliknúť do niektorého z internetových obchodov a nakúpiť si tak vami vysnívaný vysokotlakový čistič.

3.7/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať