Menu Zavrieť

Inteligentné hodinky

Inteligentné hodinky

Tento článok vám poslúži ako komplexný sprievodca pre výber šikovných hodiniek. Zoznámime vás postupne so všetkými parametrami, funkciami a ďalšími dôležitými údajmi, ktoré vám prídu vhod pri výbere hodiniek pre vás aj vaše deti. Dozviete sa, na čo pri výbere myslieť, aké varianty sú dostupné v rôznych cenových reláciách a poradíme vám, aké hodinky vybrať tak, aby boli kompatibilné s operačným systémom vášho mobilného telefónu. Zistíte tiež, že inteligentné hodinky nemusia mať iba športový dizajn, ale môžu sa hodiť aj do spoločnosti. A určite vás tiež zaujmú vychytávky, ktorými niektoré modely disponujú.

Inteligentné hodinky: Porovnanie 10 najlepších smart hodiniek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších smart hodiniek. Ako sme tieto inteligentné hodinky vyberali? Inteligentné hodinky sme vybrali podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto smart hodinky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť inteligentné hodinky podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie inteligentné hodinky.

NázovVzhľadVeľkosť displeja "Veľkosť úložiska (GB)Pohotovostná doba (hod)Podpora NFCOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Samsung Galaxy Watch 4 44mm SM-R870Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 4 44mm SM-R8701,41640Áno150,9Zobraziť v obchodoch
Apple Watch Series 7 45mmInteligentné hodinky Apple Watch Series 7 45mm1,932Áno395,9Zobraziť v obchodoch
Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R890Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 4 Classic 46mm SM-R8901,41640Áno193Zobraziť v obchodoch
LAMAX WatchY2Inteligentné hodinky LAMAX WatchY21,3?100Nie84,9Zobraziť v obchodoch
ARMODD Squarz 9 ProInteligentné hodinky ARMODD Squarz 9 Pro1,72??Nie69,23Zobraziť v obchodoch
Apple Watch SE 40mmInteligentné hodinky Apple Watch SE 40mm1,573218Áno278,9Zobraziť v obchodoch
Garmin vívoactive 4SInteligentné hodinky Garmin vívoactive 4S1,1?168Áno207Zobraziť v obchodoch
Apple Watch Series 7 41mmInteligentné hodinky Apple Watch Series 7 41mm32Áno379,99Zobraziť v obchodoch
Samsung Galaxy Watch 4 40mm SM-R860Inteligentné hodinky Samsung Galaxy Watch 4 40mm SM-R8601,21640Áno148Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Redmi Watch 2 LITEInteligentné hodinky Xiaomi Redmi Watch 2 LITE1,55Nie51,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia chytrých hodiniek od ich užívateľov.

Inteligentné hodinky: Najlepšie chytré hodinky podľa Heureky

Ako vybrať inteligentné hodinky?

V prvom rade si teda zhrňme, na čo je pri výbere hodiniek dôležité myslieť. Túto časť sme rozdelili na niekoľko kategórií, podľa toho, akého parametra sa týka. Na začiatku je dôležité si rozmyslieť, čo od hodiniek očakávate a položiť si pár dôležitých otázok. Ste skôr nenáročným zákazníkom, ktorému stačia základné funkcie, alebo očakávate špičkový výkon a prémiový dizajn? Budete používať hodinky pri športe? O aké konkrétne funkcie máte záujem?

Ďalej je dôležité zistiť, s akým operačným systémom hodiniek je váš telefón kompatibilný. Výber hodiniek tomu musíte podvoliť. V neposlednom rade sa zamyslite nad tým, čo všetko by hodinky mali spĺňať. Je pre vás dôležité, aby ste s nimi mohli bezkontaktne platiť? Chcete s nimi prehrávať hudbu? Akú by mali mať výdrž batérie? Tieto a mnohé ďalšie otázky v článku preberieme a po prečítaní snáď budete mať jasno v tom, aké hodiny sa pre vás budú hodiť.

Typy hodiniek

Chytrý náramok

Chytré náramky sú dostupné takmer pre každého, ide o lacnejší variant oproti šikovným hodinkám. Obvykle majú jednoduchý design. Jednou z ich najväčších výhod je dlhá výdrž batérie. Zvládnu fungovať až týždeň v kuse bez potreby nabíjania a aj celková životnosť samotnej batérie je veľmi vysoká. Hlavným rozdielom oproti šikovným hodinkám je ten, že šikovné náramky majú obvykle zabudovanú sadu aplikácií, ktoré nemožno meniť, a nemôžete si nainštalovať vlastnú. To môže byť mnohými zákazníkmi vnímané ako nevýhoda. Prednastavené aplikácie však zahŕňajú bežné funkcie. Budete s nimi môcť merať ušlé kroky, spálené kalórie, kvalitu vášho spánku a zmeria vám aj tep. Ide o funkčný variant pre menej náročných užívateľov.

Inteligentné hodinky

Hodinky obsahujú oveľa komplexnejšie funkcie a často sú k dostaniu v zaujímavejšom dizajne, poslúžia aj ako módny doplnok. Vyberú si dámy, páni a na trhu existujú aj varianty pre deti.

Ponúkajú rovnaké funkcie ako šikovný náramok, ale okrem toho s nimi môžete aj napríklad počúvať muziku, prijímať hovory alebo si okamžite prečítať prichádzajúce SMS správy.

Jednou z hlavných výhod je možnosť prepojenia s mobilným telefónom. Pri nákupe však dbajte na výber hodiniek, ktoré s vašim telefónom budú kompatibilné. Hlavný rozdiel môže byť pri systémoch Android oproti Apple. Niektorí výrobcovia ponúkajú hodinky kompatibilné buď s jedným operačným systémom, alebo druhým. Pred nákupom si radšej vždy overte, že ich s vašim mobilným telefónom budete môcť prepojiť. Túto informáciu uvádza každý výrobca v popise produktu.

Univerzálne inteligentné hodinky

Univerzálne inteligentné hodinky vynikajú najmä svojou všestrannosťou. Oceníte ich nielen pri športe, ale aj vo voľnom čase, počas spoločenských akcií a ponúkajú aj množstvo zdravotných funkcií. Na trhu je k dispozícii široká ponuka rôznych modelov.

Ak hľadáte hodinky, ktoré nezložíte z ruky, voľte univerzálny variant. Ponúkajú ich rôzni výrobcovia, ale predovšetkým pokiaľ ste užívateľmi výrobkov značky Apple a vlastníci iPhonu, nemali by vám uniknúť špičkové hodinky Apple Watch.

+ využijete ich pri každej aktivite

+ široký výber designov, farieb a typov

+ kvalitné funkcie aj prevedenie

– nedisponujú niektorými pokročilými funkciami pre športovcov

Štýlové inteligentné hodinky

S hodinkami s elegantným a decentným vzhľadom nebudete vyzerať nepatrične ani na spoločenské udalosti či v kancelárii s príslušným dress codom. Ide o kvalitne spracované kúsky vyrobené z prémiových materiálov s luxusnými prvkami. Zachovávajú si kvalitné užívateľské prostredie, budete s nimi môcť monitorovať svoju aktivitu a nechýba im žiadna zo základných funkcií klasických šikovných hodiniek. Obvykle sú vyrobené z materiálov ako je kov alebo koža. Pokiaľ hľadáte kombináciu chytrých hodiniek a bežných ručičkových, môžete zvoliť tzv. hybridné chytré hodinky. Disponujú klasickým ciferníkom, ale aj skrytým displejom, ktorý môžete zobraziť po stlačení tlačidla. Ide o prémiový produkt pre náročných zákazníkov.

+ vyrobené z luxusných materiálov

+ elegantnejšia a subtílnejšia konštrukcia

+ perfektný módny doplnok

– môžu chýbať pokročilejšie funkcie

– menej sa hodí na šport

Športové inteligentné hodinky

Ponúkajú všemožné pokročilé funkcie, ktoré využije každý športovec. Môžete pomocou nich plánovať, merať aj vyhodnocovať priebeh tréningu. Vynikajú svojou vysokou odolnosťou voči vonkajším podmienkam. Remienok je navrhnutý tak, aby odvádzal pot a samotné hodinky sa ubránia prachu, vode aj opotrebovaniu materiálu. Športové hodinky ocenia najmä ľudia, ktorí športom žijú a chcú špičkový monitoring svojich aktivít. Okrem bežných funkcií ponúkajú prepracované a komplexné funkcie ako je napríklad pripojenie k senzorom hrudného pásu, navigačný systém alebo podrobná analýza telesných aktivít.

Hodinky využijete nielen pri trasovaní a analýze telesnej činnosti, ale aj pri plánovaní tréningu a pri regenerácii organizmu po fyzickej námahe.

Obvykle majú zabudovanú funkciu GPS, takže ich môžete využiť na navigáciu. Za zmienku stoja aj outdoorové chytré hodinky, ktoré zvládnu nepriazeň počasia a extrémne vonkajšie vplyvy.

Jedny z najkvalitnejších hodiniek v tejto kategórii sú hodinky Garmin. Výrobca ponúka široký rad rôznych variantov pre športovcov.

Obvykle do tejto kategórie radíme aj športtestery, ktoré sa od športových šikovných hodiniek líšia iba nepatrne.

+ špičkové funkcie pre športovcov

+ možnosť pripojenia externých senzorov pre monitorovanie telesnej aktivity

+ odolnosť proti vonkajším vplyvom

– dizajn sa obvykle nehodí k elegantnejším odevom

Detské inteligentné hodinky

Detské hodinky sa snažia ponúknuť detským zákazníkom a ich rodičom okrem rozmanitých designov aj kvalitné funkcie. Vyrábajú sa v mnohých rôznych farbách as detskými motívmi. Majú menší obvod okolo zápästia, takže perfektne sadnú aj na chudú detskú rúčku. Jednou z ich hlavných výhod je zabudovaný GPS lokátor, s ktorým budete vždy informovaní o pohybe vášho dieťaťa. Skvelou funkciou je aj SOS tlačidlo, pomocou ktorého môže dieťa ľahko zavolať o pomoc. Samozrejmosťou sú funkcie prijímania a odosielania hovorov (aj videohovorov) a správ. Svoje dieťa vždy budete mať na dosah ruky aj keď práve nebudete po jeho boku. Ovládanie je jednoduché a prispôsobené detskému užívateľovi.

+ funkcia GPS lokácie

+ možnosť vložiť SIM kartu a vďaka tomu telefonovať či posielať SMS správy

+ ovládanie prispôsobené deťom a príťažlivý dizajn

– pre detskú ruku môžu byť robustnejšie

– nedisponujú veľkým množstvom funkcií

Inteligentné hodinky: Parametre pre výber chytrých hodiniek

Operačný systém a otázka kompatibility

Veľká obľuba chytrých hodiniek tkvie najmä v tom, že ide prakticky o taký malý mobilný telefón. Rovnako ako smartfón totiž disponujú operačným systémom, čo znamená, že okrem iných klasických funkcií do nich je možné inštalovať aplikácie tak ako do telefónu. Môžete tak sami zvoliť, aké funkcie budú obsahovať. Operačné systémy chytrých hodiniek sa od bežných OS v telefónoch ľahko líšia. Najčastejšie sú do hodiniek implementované tieto OS:

  • watchOS (výrobca Apple)
  • Tizen for Wearables (výrobca Samsung)
  • Wear OS (používajú rôzni výrobcovia)

Ďalej existujú ďalšie, menej často používané alebo špecifické operačné systémy konkrétnych výrobcov. Niektoré z nich sú napríklad Garmin OS alebo FitBit OS pre športové hodinky. Pri voľbe hodiniek myslite na to, že rôzne operačné systémy podporujú vždy obmedzené množstvo aplikácií. Najviac aplikácií budete môcť nainštalovať na často používané OS, zato pri málo známych OS bude aplikácií k dispozícii podstatne menej alebo budú menej kvalitné.

V nasledujúcej časti vás zoznámime s tými najznámejšími platformami.

watchOS

O hodinky od výrobcu Apple je celosvetovo bezkonkurenčne najväčší záujem. Konkrétne ide o Apple Watch s operačným systémom watchOS. Hodinky sa po sprevádzkovaní prepoja s iOS na vašom iPhone a spolupracujú s aplikáciami nainštalovanými v mobile. Z toho vyplýva, že Apple Watch je možné používať iba v prípade, že vlastníte iPhone.

To, že sú hodinky kompatibilné iba s iOS je pre mnoho užívateľov Androidu nevýhodou. Avšak zároveň to značí určitú exkluzivitu, ktorá je pre značku Apple typická. Dávajte však pozor pri nákupe aj keď ste užívateľom iPhonu. Novšia verzia hodiniek totiž nemusí byť kompatibilná so staršími verziami iPhonov, resp. operačných systémov, pokiaľ tak vlastníte model iPhonu starší ako cca 5 rokov, pravdepodobne bude prepojenie s najnovšou verziou Apple Watch problematické.

Vysoká obľuba výrobkov Apple spôsobuje aj veľký záujem vývojárov o tvorbu aplikácií ako pre iOS, tak aj pre watchOS. Vďaka tomu si do svojich šikovných hodiniek môžete stiahnuť špičkové a prepracované aplikácie. Vysoká cena Apple výrobkov, hodiniek nevynímajúc, je úplne oprávnená. Získate za ňu nielen kvalitné produkty, ale aj možnosti v podobe rôznorodých aplikácií, ktoré prekonajú všetky vaše očakávania.

Výhody

+ veľké množstvo špičkových aplikácií

+ prepracovanosť systému

+ perfektné prepojenie s ostatnými produktmi firmy Apple

Nevýhody

– kompatibilný iba s iPhonom

– vyššia obstarávacia cena hodiniek

Tizen for Wearables

Pre skalopevných zástancov Androidu sú jednou z možností chytré hodinky s operačným systémom Tizen for Wearables. Ide o systém vyvinutý firmou Samsung, a sú teda najlepšie kompatibilné s telefónmi od tejto firmy. Možno už tušíte, že ide o hodinky s názvom Galaxy Watch. Systém je kompatibilný s Androidom. Výrobca sa však po vzore firmy Apple snaží okolo produktu vytvoriť určitú exkluzivitu, s telefónmi od iných výrobcov teda nemusia spolupracovať na 100%. Preto pokiaľ nevlastníte Samsung, dajte radšej prednosť hodinkám so systémom Wear OS, o ktorom sa zmienime nižšie.

Samsung používa operačný systém Tizen okrem hodiniek aj u svojich šikovných televízií a iných zariadení. Jednou z hlavných výhod chytrých hodiniek od Samsungu je ich priaznivá cena. Najmä klasickejšie modely zaobstaráte veľmi lacno a za túto cenu získate rad kvalitných funkcií. Pri prepojení s mobilným telefónom Samsung hodinky predvedú špičkový výkon. Napriek tomu, že Galaxy Watch sú vyladeným a funkčným produktom, aplikačná výbava je menej rozmanitá.

Výhody

+ perfektná kompatibilita s telefónmi od firmy Samsung

+ špičkový hardvér a cenová dostupnosť

+ užívateľsky prívetivé prostredie

Nevýhody

– nefungujú tak dobre s mobilmi od iných výrobcov

– menšie množstvo aplikácií na stiahnutie

Wear OS

Systém Wear OS možno poznáte pod jeho pôvodným názvom – Android Wear. Ide o operačný systém vyvinutý firmou Google, ktorý je určený na prepojenie so všemožnými telefónmi s operačným systémom Android. Do svojich hodiniek ho implementujú rôzni výrobcovia hodiniek a jeho hlavnou výhodou je práve flexibilita v prepojení s rôznymi značkami mobilných telefónov. Pretože sa jedná o systém určený najmä pre zástancov Androidu, možno vás prekvapí, že hodinky s Wear OS je možné prepojiť aj s iOS v mobilných telefónoch od firmy Apple, teda s iPhonemi.

V praxi si hodinky s týmto operačným systémom môže kúpiť vlastník takmer akéhokoľvek smartfónu a ony budú fungovať. Výhody, ktoré táto variabilita prináša, sú však vykúpené niektorými z nevýhod. Jednou z nich môže byť napríklad horšia výdrž batérie alebo nižšia kvalita aplikácií. Hoci sa aj hodinky prepoja s akýmkoľvek telefónom, celkový užívateľský zážitok u niektorých zariadení nemusí byť optimálny. Poteší vás ale veľká rozmanitosť a celkové množstvo aplikácií pre tento operačný systém.

Výhody

+ kompatibilný s Androidom aj iOS

+ na trhu je veľký výber hodiniek

+ mnoho aplikácií

Nevýhody

– systém nie je tak vyladený

– niektoré aplikácie sú menej kvalitné

Kompatibilita a podpora dodatočných aplikácií

Pokiaľ si k mobilnému telefónu chcete zaobstarať inteligentné hodinky, dbajte pri výbere najmä na to, aby ste sa uistili, či sú s vašim telefónom kompatibilné, a je možné obe zariadenia prepojiť. Riaďte sa popisom výrobcu a vyberajte podľa výšky vašich nárokov a požiadaviek. Na niektoré lacnejšie modely hodiniek napríklad nie je možné inštalovať dodatočne aplikácie a musíte sa uspokojiť iba s tými od výrobcu.

Najviac aplikácií je k dispozícii pre operačné systémy watchOS od Applu a Wear OS od Googlu. S týmito systémami neoľutujete a váš užívateľský zážitok bude optimálny.

Konektivita šikovných hodiniek

Bluetooth, Wi-Fi a ďalšie technológie

Chytré hodinky je možné prepojiť s mobilným telefónom, ale aj s rôznymi inými zariadeniami. Prepojenie obvykle funguje cez technológiu Bluetooth alebo Wi-Fi. Poďme si teraz tieto bezdrôtové technológie priblížiť:

  • Bluetooth – Úplne základný spôsob, ktorým sa mobilný telefón prepája s vonkajšími zariadeniami, ktorými môžu byť práve inteligentné hodinky, ale napríklad aj bezdrôtové slúchadlá. Ide o technológiu, pomocou ktorej sa prenášajú dáta z jedného zariadenia do druhého. Tento prenos je obojsmerný. Vďaka prepojeniu si môžete na svojich hodinkách zobraziť SMS správy a iné upozornenia, ktoré vám prišli na telefón, alebo telefonovať. Hodinky zase do telefónu môžu posielať dáta, ktoré namerali (množstvo krokov, kvalita spánku, tep atď.) Nevýhodou môže byť menej stabilné pripojenie, napríklad u značiek telefónov Nokia či Huawei.
  • Wi-Fi – Pomocou Wi-Fi sa môžeme bezdrôtovo pripojiť k internetu. Staršie modely hodiniek túto možnosť väčšinou nemali, ale novšie varianty môžeme pripojiť na internet pomocou Wi-Fi rovnako ako telefón či notebook. Vďaka tomu potom môžu ľahko sťahovať aplikácie, ukladať a odosielať dáta aj bez pripojenia k telefónu. Hodinky s dátami pracujú automaticky, samy si potrebné dáta sťahujú a iné zase odošlú priamo do mobilu, kde si ich môžete zobraziť.
  • NFC – Túto technológiu pravdepodobne poznáte z prostredia bezhotovostných platieb pomocou telefónu. Pokiaľ ju však podporujú inteligentné hodinky, je možné platiť aj pomocou nich. Funguje na princípe rýchleho šifrovaného prenosu dát na krátku vzdialenosť.
  • ANT+ – Pomocou tejto technológie môžu hodinky získavať dáta napríklad z hrudných pásov merajúcich telesnú aktivitu alebo wattmetre. Je teda prínosná najmä pre športovcov a nemala by chýbať pri špičkových športových šikovných hodinkách.

Hodinky je možné tiež pripojiť do počítača cez klasické USB, ide však o menej praktický variant.

Dizajn chytrých hodiniek

Pri nákupe šikovných hodiniek sa väčšina ľudí riadi okrem iného ich vzhľadom. Chcú aby boli kvalitne spracované a páčivé, aby okrem ich funkcie poslúžili aj ako doplnok. Obvykle sa však vyrába v športovom dizajne a kladie sa menší dôraz na ich funkciu doplnku. V poslednej dobe sa ale najmä špičkoví výrobcovia sústreďujú na poskytnutie hodiniek, ktoré kombinujú perfektnú funkčnosť, ale aj decentný vzhľad. Všeobecne môžeme hodinky podľa designu rozdeliť do dvoch kategórií:

  • Prvé z nich sú hodinky s hranatým robustnejším displejom. Sú viac nápadné, ale je oveľa jednoduchšie dotykový displej ovládať.
  • Oproti tomu stoja chytré hodinky s okrúhlym displejom, ktoré sú viac decentné a niekedy nerozoznateľné od hodiniek s klasickým ciferníkom.

Čo sa týka designu, mali by sme okrem displeja zmieniť ešte remienky. Výrobcovia tých najobyčajnejších hodiniek väčšinou výmenu neumožňujú, pri väčšine hodiniek je možné zvoliť opasok podľa subjektívnych preferencií. Sú k dostaniu pásky z kože, kovu alebo z gumovej gumy. Výrobcovia šikovných hodiniek väčšinou ponúkajú kompatibilné pásky na výmenu a niekedy je možné použiť aj remienok z klasických hodiniek.

Inteligentné hodinky: Hardwarová výbava

Kvalita hardwaru obvykle vyplyne z toho, zda inteligentné hodinky oplývají pokročilými funkcemi, a také se odvíjí od ceny. Pokud si tedy koupíte dražší hodinky, které poskytují mnoho funkcí, budou mít s největší pravděpodobností velmi kvalitní hardware. Tyto hodinky totiž pro pokročilé fungování potřebují dostatečně velkou paměť ram a dobrý procesor. Ideální je procesor minimálně dvoujádrový. Operační paměť se pak u průměrných chytrých hodinek pohybuje okolo 512 MB, což je dostatečné pro instalaci množství aplikací.

Do kategorie hardware však spadá také baterie a ta je velmi důležitou součástí zařízení. Její kvalita ovlivňuje výdrž a ta je důležitá pro mnoho potenciálních zákazníků. Kapacita baterie se udává v jednotce mAh. Čím vyšší toto číslo je, tím lepší mají hodinky výdrž. Zpravidla je potřeba hodinky nabíjet každý druhý den, novější modely však oplývají kvalitnějšími bateriemi a vydrží v provozu i několik dní.

Ovládanie hodiniek

Na trhu sú k dispozícii hodinky buď s ovládaním pomocou dotykového displeja, alebo pomocou tlačidiel. Zhrňme si teraz výhody a nevýhody oboch možností:

  • Dotykový displej – Výhoda displeja tkvie v tom, že ovládanie je rýchle a pohodlné. Pomocou dotyku displeja sa ľahšie dokážeme orientovať v softvérovom prostredí zariadenia. Nevýhody zahŕňajú menšiu presnosť kliknutí, nemožnosť displej ovládať s mokrými prstami alebo rukami v rukaviciach a pod. Dotykový displej sa hodí pre bežné hodinky na každodenné nosenie.
  • Tlačidlá – Tlačidlá sa spravidla objavujú pri hodinkách pre športovcov. Pri športe je niekedy potrebné hodinky ovládať aj v rukaviciach alebo za dažďa, a dotykový displej by tak nebol ideálny. V praxi je možné hodinky pomocou tlačidiel ovládať aj bez vizuálnej kontroly, čo displej neumožňuje.

Displej

Pomocou displeja korigujeme celkový chod zariadenia. Veľkosť displeja je u hodiniek obvykle niečo medzi 3 a 5 cm. Pri bežných fitness hodinkách je displej obvykle menší a zobrazuje iba hlavné informácie. Drahé a prepracované displeje sú potom väčšie a všetko je na nich dobre viditeľné. Výrobcovia väčšinou kladú menší dôraz na kvalitu rozlíšenia a viac sa sústredia na praktické vlastnosti ako je čitateľnosť na slnku aj za tmy, kontrast a prehľadnosť displeja, teda jeho veľkosť a rozvrhnutie ikon. Pri výrobe displejov nielen pre inteligentné hodinky sa môžeme stretnúť s niekoľkými typmi technológií:

  • IPS displej – Ide o starší variant dotykového displeja, ktorý sa v dnešnej dobe objavuje skôr pri lacnejších hodinkách. Jednou z nevýhod je nízka ostrosť farieb, najmä horšie zobrazenie čiernej, IPS displej má však veľmi silný jas a aj na priamom slnku dobré pozorovacie uhly.
  • OLED/AMOLED displej – Táto prepracovanejšia technológia displejom zaisťuje perfektné zobrazenie farieb, rýchlu odozvu a dobré pozorovacie uhly. Špičková kvalita obrazu však zapríčiňuje vysokú spotrebu energie z batérie, a hodinky tak majú menšiu výdrž.
  • Transflexný displej – Najčastejšie používaný pri športových hodinkách, kvalita farieb nie je taká vysoká, čo spravidla nie je pre šport ani potrebné, zato tento typ displeja vyniká vysokým kontrastom, vďaka ktorému je dobre viditeľný aj na slnku, a možnosťou podsvietenia za tmy.
  • Hybridný displej – Hybridný displej kombinuje vlastnosti klasických ručičkových a šikovných hodiniek. Má fyzické ručičky, ale tlačidlom je možné ľahko aktivovať digitálny displej. Ide o menej často využívaný, ale veľmi zaujímavo riešený design.

Funkčná výbava hodiniek

Dôležitou doplnkovou funkciou býva u hodiniek mikrofón a reproduktor. Pokiaľ týmito zariadeniami hodinky disponujú, je možné s nimi tiež prijímať a vytáčať hovory. Mikrofón sa však môže hodiť aj pre ovládanie hodiniek hlasom as reproduktorom môžete prehrávať hudbu.

Možno ste netušili, že hodinky je možné používať aj bez pripojenia k telefónu, niektoré z nich majú vstavaný slot pre SIM kartu, vďaka čomu môžete telefonovať aj pokiaľ práve nemáte telefón blízko.

Najmä športové hodinky bývajú vybavené modulom GPS alebo senzorom na meranie srdcovej aktivity a ďalšími funkciami.

Hodinky tiež mnoho ľudí volí podľa veľkosti ich vnútorného úložiska. Obvykle hodinky disponujú slotom pre pamäťovú kartu, ktorá rozšíri veľkosť úložiska. Najmä kvalitnejšie modely potom majú k dispozícii pamäť o veľkosti 4 alebo 8 GB. Do užívateľskej pamäte zariadenia si môžete sťahovať napríklad hudbu alebo iné súbory.

Inteligentné hodinky a batérie

Výdrž batérie sa odvíja od množstva funkcií, ktoré sú hodinky schopné plniť, a tiež od kvality displeja. Ak poskytujú širokú výbavu aplikácií a funkcií ak tomu špičkový displej s kvalitnou farebnou škálou, výdrž batérie bude skôr horšia, pretože všetky tieto vyššie zmienené funkcie potrebujú pre svoj chod veľký obnos energie. Oproti tomu lacné hodinky s menším množstvom funkcií vydržia na jedno nabitie dlhšie. Riešením je pri výbere voliť také hodinky, ktoré budú plniť vaše potreby a nebudú obsahovať zbytočné funkcie, ktoré nevyužijete a len by uberali energiu z batérie.

Výrobcovia spravidla poskytujú informácie o výdrži batérie buď pomocou celkového času prevádzky po jednom nabití, alebo kapacity v mAh. Minimálna výdrž hodiniek by určite mala byť aspoň 12 hodín, ide však o skutočne hraničnú hranicu. Optimálna výdrž rádovo niekoľko dní. Ak je údaj uvedený v mAh, mal by byť aspoň 300-400 mAh. Myslite však na to, že ide iba o orientačné údaje, výdrž batérie vždy závisí od intenzity používania zariadenia. Pokiaľ sa chcete uistiť, že vybraný model bude vhodný práve pre vás, odporúčame si prejsť recenzie skutočných užívateľov.

Hmotnosť a rozmer

Myslite pri výbere chytrých hodiniek aj na to, že ich pravdepodobne budete chcieť nosiť takmer celý deň aj počas športových a iných odpočinkových aktivít. Je preto dôležité, aby vám perfektne sedeli na ruke. Nemali by byť príliš voľné ani utiahnuté, okraje displeja by vám nemali nijako prekážať v pohybe. Pri ich nákupe preto voľte správnu veľkosť. Mali by vám sadnúť ako uliate. Niektorí výrobcovia ponúkajú nastaviteľné remienky, ktoré svoje ruky môžete ľahko prispôsobiť. Pokiaľ máte možnosť, určite si hodinky najprv skúste nasadiť na zápästie. Dôležitá je aj hmotnosť, príliš ťažké hodinky sa nebudú nosiť dobre. Nič vám nenahradí komfort perfektne sediaceho doplnku ak čomu vám budú hodinky s radom skvelých funkcií, keď ich nebudete chcieť kvôli nepohodliu nosiť?

Zvuky, vibrácie a hudba

Každé moderné inteligentné hodinky vám umožnia prijímať notifikácie. To znamená, že obvykle disponujú menej či viac kvalitným reproduktorom. Môžu vás upozorniť dvoma spôsobmi, buď zvukovým signálom, čo sa hodí napríklad pri športe, alebo vibrácií. Vibrácie sú nenápadnou formou notifikácie, ktoré si nevšimne nikto iný okrem vás. Túto funkciu môžete využiť počas školských hodín alebo pracovných porád, kedy nechcete okolie vyrušovať, alebo na vibrácie nastaviť budík.

Hodinky s reproduktorom umožňujú aj prehrávanie hudby. Zvuk síce nebude špičkový, ale je to možné. Lepšie je však prepojenie s bezdrôtovými slúchadlami, ktoré umožnia oveľa kvalitnejší výstup. Hodinky obvykle poskytujú dostatočné miesto pre vašu hudbu, a tak napríklad pri športe alebo prechádzke môžete nechať telefón doma a počúvať pesničky iba po prepojení s hodinkami.

Novšie modely obsahujú aj mikrofón, s ktorým môžete zariadenie ovládať hlasom alebo telefonovať.

Odolnosť proti vonkajším vplyvom

Výrobcovia udávajú mieru odolnosti proti vode a prachu na všeobecne uznávanej IP stupnici. Okrem hodiniek sa táto stupnica používa napríklad aj pri mobilných telefónoch. Tento údaj sa skladá z dvoch číslic, pričom prvé z nich udáva odolnosť proti prachu a druhé proti vode (pr.: IP99 = najvyššia možná ochrana, IP00 = žiadna ochrana). Čím vyššie číslo je, tým odolnejšie je zariadenie voči obom vplyvom. Nižšie uvádzame jednotlivé hodnoty, ktoré označenie upresňujú:

Odolnosť proti vode

  • IPX0 – bez ochrany.
  • IPX1 – odolnosť proti stekajúcej vode po dobu až 10 minút.
  • IPX2 – odolnosť proti stekajúcej vode po dobu až 10 minút, a navyše aj proti padajúcej vode pri náklone 15 °.
  • IPX3 – odolnosť proti poškákaniu vodou.
  • IPX4 – odolnosť proti pokropeniu (až 10 litrov za minútu po dobu piatich minút).
  • IPX5 – odolnosť proti striekajúcej vode (po dobu 3 minút na vzdialenosť 3 metre).
  • IPX6 – odolnosť proti silnému prúdu striekajúcej vody (po dobu 3 minút na vzdialenosť 3 metre).
  • IPX7 – odolnosť proti krátkodobému ponoreniu do vody (až 1 meter hlboko po dobu maximálne 5 sekúnd).
  • IPX8 – odolnosť proti nepretržitému potopeniu (až 5 metrov hlboko po dobu až 1 hodinu).

Odolnosť proti prachu

  • IPX0 – bez ochrany.
  • IP1X – odolnosť proti vniknutiu veľkých predmetov.
  • IP2X – odolnosť proti vniknutiu malých predmetov.
  • IP3X – odolnosť proti vniknutiu drobných predmetov.
  • IP4X – odolnosť proti vniknutiu veľmi drobných predmetov.
  • IP5X – čiastočná odolnosť proti vniknutiu prachu.
  • IP6X – úplná odolnosť proti vniknutiu prachu.

Funkcia chytrých hodiniek

  • Telefonovanie a SMS správy – Všetky hodinky majú funkciu, ktorá vás vďaka prepojeniu s telefónom upozorní na prichádzajúce hovory alebo SMS správy. Aby ste však na telefonát mohli odpovedať cez hodinky, musia mať vstavaný mikrofón a reproduktor. U lacnejších variantov obvykle ani nemožno na správy odpovedať, môžete si ich len prečítať.
  • Bezkontaktné platenie – Hodinky umožňujú vykonávať bezkontaktné platby cez platformy ako je Google Pay, Garmin Pay alebo Apple Pay a pod. Platby fungujú za pomoci technológie NFC.
  • Prehrávanie hudby – Hodinky umožňujú prepojenie so slúchadlami. Vo verzii s reproduktorom môžete hudbu prehrávať aj priamo. Je možné nastavovať hlasitosť, prepínať pesničky atď.
  • Ovládanie fotoaparátu – Prínosnou funkciou hodiniek je ovládanie spúšte fotoaparátu v mobilnom telefóne. Nastavte telefón podľa potreby a stlačením tlačidla na hodinkách urobte fotku.
  • Kalendár – Hodinky vás pomocou notifikácie upozornia na plánované akcie, udalosti alebo narodeniny blízkych.
  • Monitorovanie fyzickej aktivity – Túto funkciu ocenia najmä športovci. Hodinky dokážu merať množstvo krokov, prevýšenie, dokážu zaznamenávať trasu pomocou GPS. Umožňujú tak monitorovať priebeh fyzickej aktivity, zistíte, koľko krokov ste ušli, aké ste prekonali prevýšenie a môžete si uložiť trasu. V príslušnej aplikácii potom dáta môžete ukladať, porovnávať a vytvárať štatistiky atď.
  • Meranie tepu – Hodinky dokážu merať tep v oblasti zápästia, ide iba o orientačné meranie, a pokiaľ tak chcete získať presné údaje, je lepšie si zaobstarať hrudný pás, ktorý s hodinkami prepojíte.
  • Meranie okysličenia krvi – Zaujímavou funkciou je meranie množstva kyslíka v krvi, s ktorou môžete sledovať, či sa kyslík pohybuje v normálnych hodnotách.
  • Meranie krvného tlaku – Tlakový senzor na hodinkách vám pravidelne dokáže poskytovať informácie o vašom krvnom tlaku. To je veľmi užitočné pre osoby so srdcovými problémami alebo pre športovcov, ktorí si chcú mať celkový prehľad o svojom zdraví.
  • Tachometer – Meria dosiahnutú vzdialenosť.
  • Teplomer – Meria okolitú teplotu.
  • Barometer – Meria atmosférický tlak.
  • G-senzor – Funkcia, ktorá monitoruje pohyb, dokáže zachytiť naklonenie a zrýchlenie prístroja.
  • Stopky – Môžete merať čas počas vášho športového výkonu a pod.

Inteligentné hodinky a ich cena: Koľko by mali inteligentné hodinky stáť?

Aké chytré hodinky si môžete zaobstarať v rôznych cenových kategóriách?

  • Menej ako 42 eur – Inteligentné hodinky v tejto cenovej relácii sa hodí pre nenáročných užívateľov, ktorí budú využívať iba základné funkcie. Sú vhodné aj pre deti. Nezmeriate si s nimi tep a nemajú obvykle vstavanú GPS navigáciu ani iné pokročilejšie funkcie, ich výhodou je ale okrem nízkej ceny aj dlhá výdrž batérie.
  • 42 eur až 210 eur – Za túto cenu získate pomerne kvalitné, ale stále skôr menej vybavené zariadenia. Najmä pokiaľ ide o výrobky z Číny, je dobré si prejsť dostupné recenzie a zoznámiť sa s parametrami uvedenými výrobcom.
  • 210 eur až 420 eur – Priemerná cenová relácia kvalitných šikovných hodiniek od známych výrobcov. Hodinky obvykle disponujú všetkými hlavnými funkciami a dobrým displejom, budete do nich tiež môcť stiahnuť rad aplikácií. Produkty z tejto cenovej relácie nesklamú žiadneho bežného používateľa chytrých zariadení. Myslite však na to, že spolu s pokročilými funkciami môžu modely prinášať aj horšiu výdrž batérie.
  • 4 200 eur a viac – Do tejto kategórie spadajú prémiové produkty svetových značiek, vrátane Apple Watch. Okrem prepracovaného designu oplývajú aj širokou škálou funkcií a aplikácií na stiahnutie. Ak hľadáte vyladené zariadenie, ktoré vám zaistí špičkový užívateľský zážitok, voľte z tejto kategórie.

Inteligentné hodinky: Pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové smart hodinky. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nových šikovných hodiniek pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nových šikovných hodiniek zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať inteligentné hodinky a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnymi hodinkami. Dozviete sa tam tiež, ktoré šikovné hodinky sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

Hlasovanie

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *