Menu Zavrieť

Parné hrnce: Test a výber 10 najlepších parných hrncov

parni hrnec 2019

Parný hrniec (tiež naparovací hrniec) patrí medzi kuchynské pomocníkov, ktoré vám dokážu pripraviť o niečo zdravšie jedlo než napríklad pri vyprážaní alebo pečení, pretože nepotrebujete žiadny tuk. Príprava jedla v parnom hrnci prebieha pomocou pary. Teda sa dá výsledné jedlo považovať za zdravšie pokrm než ten, ktorý si pripravíte na panvici alebo v rúre.

Ak chcete žiť zdravým životným štýlom, chcete chudnúť alebo túžite po zdravšie príprave jedla, je pre vás parný hrniec skvelou voľbou.

Naparovanie je metóda tepelného ohrevu, ktorá uvarí potraviny tak, že je obklopí horúcou parou v uzavretom priestore (hrnci). Táto metóda prípravy potravín sa dá radiť medzi najzdravšie a veľmi efektívne metódy prípravy pokrmov, pretože si napríklad potraviny ako je zelenina zachovávajú živiny. Ak je varíte klasicky vo vode, dochádza k rozmiešanie a vylúčenie dôležitých živín z varenej zeleniny. Na varenie v parnom hrnci nepotrebujete žiadny olej ani tuk.

Na našom trhu nájdete mnoho modelov odlišných parných hrncov, ktoré sú vybavené rôznymi parametrami a funkciami. Preto sme pre vás spísali tento článok, v ktorom si povieme, ako najlepšie vybrať parný hrniec.

Výber 10 najlepších parných hrncov 2019

Vybrali sme pre vás 10 najlepších modelov parných hrncov. Vyberali sme ich podľa ich užívateľských hodnotení, takže sme pre vás vybrali tie najlepšie užívateľsky hodnotené modely na trhu. Ak túžite po príprave jedla v pare, sú tieto modely tými ideálnymi práve pre vás. Modely sme zoradili do prehľadnej tabuľky, v ktorej si ich môžete sami rovnať podľa dôležitých parametrov. Ak je pre vás dôležitá cena, zoradíte si modely od najlacnejšieho po najdrahšie.

Parný hrniecVzhľadCelkový objem (v litroch)Príkon (W)Počet nádobDisplejMateriál hrncaOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Tefal Convenient VC140131Parný hrniec Tefal Convenient VC140131620003NiePlast51,11Zobraziť v obchodoch
RUSSELL HOBBS 19270Parný hrniec RUSSELL HOBBS 1927098003NieNerez42,40Zobraziť v obchodoch
Morphy Richards 48780Parný hrniec Morphy Richards 487801016003ÁnoNerez, Plast147,41Zobraziť v obchodoch
Tefal VC 3008109003ÁnoPlast79,90Zobraziť v obchodoch
ETA Steampot 0134Parný hrniec ETA Steampot 013412,2510003NieNerez, Plast41,30Zobraziť v obchodoch
Philips HD 9140Parný hrniec Philips HD 91408,69003ÁnoPlast75,99Zobraziť v obchodoch
Tefal VS 400330Parní hrnec Tefal VitaCuisine Compact VS40033020003ÁnoPlast91,00Zobraziť v obchodoch
ETA 1134 CalderonParný hrniec ETA Calderon Vital 1134918003NiePlast99,58Zobraziť v obchodoch
Tefal VC 1301Parný hrniec Tefal VC 13016,56503NiePlast33,90Zobraziť v obchodoch
Zelmer SC 1002Parný hrniec Zelmer SC 10028,59003NiePlast27,71Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávaciu server Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať recenzie a hodnotenia užívateľov.

Ako vybrať parný hrniec (2019)

Na trhu nájdete mnoho modelov parných hrncov od viacerých výrobcov s odlišnými parametrami, preto nemusí byť úplne jednoduché si vybrať ten ideálny model, ktorý vám bude najviac vyhovovať. Pri výbere je dôležité myslieť na niekoľko parametrov. A ktoré to sú si povieme práve v nasledujúcej časti tohto článku.

Síce si môžete ísť kúpiť ten prvý model na ktorý narazíte, ale nie je dobré podceňovať dôkladný výber a zamerať sa na dôležité parametre. Prečo? Pretože parný hrniec budete používať často a ak si nevyberiete ten vhodný model, nebudete mať taký pôžitok z pripraveného jedla ako z vášho ideálneho modelu. Poďme sa pozrieť na tie najdôležitejšie parametre pre výber parného hrnca. Pozrieme sa na parametre ako je materiál hrnca, jeho veľkosť, príkon, spotreba elektrickej energie, cena, dostupné funkcie a niekoľko ďalších parametrov.

Materiál parného hrnca

Medzi prvé parametre, na ktorej je so dobré zamerať, sme zaradili materiál, z ktorého je parný hrniec vyrobený. Tento parameter nám ovplyvňuje hlavne vzhľad hrnca. Výber materiálu hrnca patrí medzi tie parametre, ktoré sú závislé len na vašich osobných preferenciách.

Parné hrnce môžu byť vyrobené z dvoch materiálov a to z plastu alebo nerezu. Niektoré modely môžu byť vyrobené kombináciou plastu i nerezu. Nerezový materiál býva zvyčajne považovaný za krajší a elegantnejší. Všetko záleží len na vašich preferenciách. Nerezový materiál býva tiež o niečo drahšie, teda si za modely vyrobené iba z nerezu budete musieť o niečo priplatiť.

Nádoby vnútri parného hrnca bývajú vyrobené z priehľadného plastového materiálu, ktorý je kvalitný a perfektne zvláda prípravu potravín pomocou horúcej pary. Vďaka tomu budete presne vedieť o tom, čo sa aktuálne v parnom hrnca deje a budete tak mať úplnú kontrolu nad celým procesom prípravy jedla.

Nádoby

Pri výbere hrnca si rozmyslite, koľko nádob potrebujete. Ďalej je tiež dobré myslieť na to, aké veľké by nádoby v parnom hrnci mali byť. Veľkosť nádob u praního hrnca ovplyvňuje hlavne to, pre koľko ľudí budete jedlo pripravovať a aké veľké porcie jedla máte radi. U najmenších modelov parných hrncov sa stretnete s dvoma nádobami, ktoré však postačia na prípravu cca 2 – 3 ľudí (záleží na veľkosti porcií a vašich preferenciách). Nádoby väčšinou bývajú vyrobené z priehľadného plastu, takže vždy vidíte na jedlo a potraviny, ktoré sa aktuálne pripravujú.

Objem hrnca

U parných hrncov býva udávaný údaj objemu v litroch. Pri jednotlivých sa udáva väčšinou celkový objem všetkých nádob. Ak si chcete vypočítať objem jednej nádoby, jednoducho vydeľte celkový objem počtom nádob a získate tak objem jednej samostatnej nádoby.

Príkon hrnca

Ďalším parametrom, na ktorý sa pozrieme, je príkon parného hrnca. Príkon nám hlavne udáva to, koľko elektrickej energie daný spotrebič pre svoj chod potrebuje. Veličina príkonu sa udáva vo Wattoch („W“). Aký veľký príkon má hrniec nám ovplyvňuje aj to, ako rýchlo sa jedlo v parnom hrnci pripraví. Pokiaľ chcete teda hrniec, ktorý vám jedlo pripraví rýchlo, vyberte si taký model, ktorý má vyšší príkon. Myslite ale tiež aj na to, že takýto model bude spotrebovávať viac elektrickej energie, takže vás bude na porovozu stáť o niečo viac, než model s nižšou spotrebou energie.

Funkcie a príslušenstvo parného hrnca

V súčasnej dobe nájdete na trhu mnoho modelov, ktoré sú vybavené rôznymi funkciami, ktoré vám zjednodušia manipuláciu s hrncom a prípravu jedla. Poďme sa zoznámiť s najčastejšími funkciami, ktorými bývajú rôzne modely parných hrncov vybavené.

  • Funkcia odloženého štartu – Ako už vyplýva z názvu, táto funkcia vám umožní odložiť samotný štart prípravy potravín. Vďaka tejto funkcii si sami nastavíte, kedy sa má spustiť proces prípravy jedla.
  • Signalizácia – Ide buď o funkciu zvukovej signalizácie, alebo optické, ktorá vás upozorní akonáhle je vaše jedlo hotové a dostatočne uvarené.
  • Funkcia udržania teploty – Táto funkcia vám umožní udržiavania teploty aj po tom, čo je jedlo v hrnci pripravené. Vďaka tejto funkcii vám jedlo ani po niekoľkých minútach nevychladne.
  • Displej parného hrnca – Niektoré parné hrnce sú vybavené displejom. Ten vám pomôže, pretože zobrazuje veľa užitočných informácií. Zobrazí vám napríklad aktuálne spušetěný program.
  • Príprava ryža – Niektoré modely sú vybavené nádobou, s ktorou pohodlne a efektívne pripravíte ryžu.
  • Príprava omáčky – U niektorých hrncov sa možno stretnúť s vaničkou na omáčku. Tá vám pomôže s prípravou omáčky.
  • Bezpečnostná poistka – Bezpečnostná detská poistka zamedzí tomu, aby sa zamedzilo nechcenému spusteniu deťmi.

U iných modelov parných hrncov sa stretnete aj s viacerými funkciami. Tieto funkcie bývajú najbežnejšie u väčšiny cenových kategórií hrncov. U naprostej väčšiny modelov hrncov si vyberiete modely s časovačom, ktorý vám umožní si nastaviť, kedy chcete začať s prípravou vášho zdravého jedla.

Dĺžka kábla

Pri výbere by ste sa tiež mali zamyslieť nad tým, aká je dĺžka prívodného kábla. Parný hrniec funguje samostatne a nie je nutné ho dávať na sporák či inak zahrievať. Je preto ho nutné zapojiť do zásuvky. Napájací kábel by mal pohodlne dosiahnuť k zásuvke. Dĺžka prívodného kábla je dôležitý parameter na ktorý by ste nemali zabúdať.

Rozpočet na nákup parného hrnca

Pred nákupom parného hrnca je vhodné sa zamyslieť nad cenou a tým, koľko chcete do modelu parného hrnca investovať. Parné hrnce sa dajú zaradiť medzi dobre cenovo dostupné produkty. Niektoré modely parných hrncov zakúpiť už pod 40 €. S drahšími modelmi prichádza aj väčšia ponuka funkcií a vybavenia.

Cenový rozpočet do 40 €

Pokiaľ do parného hrnca nechcete investovať veľa peňazí, nájdete modely parných hrncov i do 40 €. Prevažná väčšina týchto lacných modelov je vyrobená z plastového materiálu a neponúka toľko funkcií ako drahšie modely.

Cenová kategória od 40 € do 100 €

V tejto drahšie cenovej kategórii nájdete hrnce, ktoré majú cca 2 až 3 nádoby. Stretnete sa aj s viacerými funkciami ako je napríklad časovač. Stretnete sa s modelmi, ktoré majú o niečo vyšší príkon a vďaka tomu vám jedlo pripravia značne rýchlejšie ako modely s nižším príkonom.

Cena od 100 € do 150 €

V tejto cenovej kategórii nájdete modely, ktoré majú kvalitné spracovanie a väčšinou sú vyrobené z vysoko kvalitného nerezového materiálu. Modely majú vyšší príkon a oveľa viac funkcií. Parné hrnce s cenovkou od 100 € do 150 € sa stanú vaším každodenným pomocníkom, pretože niektoré modely môžu plniť aj funkciu multifunkčného prístroja.

Najdrahší modely s cenovkou nad 150 €

Najdrahšie modely parných hrncov ponúka vysoký príkon a veľký objem nádob. Väčšina modelov ponúka tie najlepšie funkcie. Môžete si zakúpiť dokonca aj multifunkčné prístroje, ktoré vedia napríklad aj jedlo mixovať.

Pár slov na záver

Ak hľadáte spotrebič do kuchyne, ktorý vám pripraví zdravú stravu bez tukov, potom je pre vás parný hrniec skvelou voľbou. V tomto článku sme si priblížili najdôležitejšie parametre, ktoré sú dôležité pre výber ideálneho parného hrnca. Povedali sme si o parametroch ako je materiál, počet a veľkosť nádob, objem hrnce, príkon, cena atď.

Dúfame, že sme vám pomohli s výberom toho ideálneho parného hrnca a vybrali ste si teda ten najlepší a najvýhodnejší parný hrniec ktorý vám pripraví veľa jedla. Ďalej tiež dúfame, že vám tento parný hrniec bude slúžiť po mnoho rokov a nakŕmi mnoho stravníkov bez jedinej závady a stane sa tak vaším každodenným pomocníkom vo vašej kuchyni.

5/5 - (1 vote)

Mohlo by vás zaujímať