Menu Zavrieť

Indukčné sporáky

indukčný sporák

Indukčný sporák je moderný kuchynský spotrebič poháňaný elektrickou energiou. Podstatou indukcia je silné elektromagnetické pole. Indukčné cievka, ktorá je vo varnej doske umiestnená, sa aktivuje až dotykom dna hrnca. Zahrieva iba miesto, ktoré sa dotýka dna nádoby. Vďaka tomu je všetko teplo efektívne využité a neplytváte elektrickou energiou.

Tepelná úprava jedál s pomocou elektromagnetickej indukcie pri varení zaisťuje maximálny komfort. Indukčné sporáky vám varenie uľahčí a spríjemní vďaka veľkému množstvu užitočných funkcií. Indukčné dosky sú výkonné, rýchle, úsporné a bezpečné.

Indukčné sporáky: 10 najlepších indukčných sporákov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších indukčných sporákov. Ako sme tieto modely vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena indukčného sporáku, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

Názov sporákuVzhľad sporákuObjem rúry (l)Príkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť sporáku
Mora I 878 AWIndukčný sporák Mora I 878 AW7010400489,01Zobraziť v obchodoch
AEG 47036IU-MNIndukčný sporák AEG 47036IU-MN7410886629Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKI54950OX PlusSteamIndukčný sporák Electrolux EKI54950OX PlusSteam589918559Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKI6451AOXIndukčný sporák Electrolux EKI6451AOX7410900579Zobraziť v obchodoch
Beko FSM 69300 GXTIndukčný sporák Beko FSM 69300 GXT729600519Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKI6450AOXIndukčný sporák Electrolux EKI6450AOX7410886579Zobraziť v obchodoch
Gorenje EIT5351WDIndukčný sporák Gorenje EIT5351WD7010300499Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKI6771DOXIndukčný sporák Electrolux EKI6771DOX7210900657,90Zobraziť v obchodoch
Electrolux EKI6779TOXIndukčný sporák Electrolux EKI6779TOX739000659Zobraziť v obchodoch
AEG 47795IQ-MNIndukčný sporák AEG 47795IQ-MN6010446619Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia indukčných sporákov od ich užívateľov.

Ako vybrať indukčný sporák

Na trhu nájdete celý rad rôznych indukčných sporákov a preto nemusí byť jednoduché sa medzi týmito modelmi vyznať. Sporáky majú rôzne parametre a keby ste mali všetko študovať, tak nad tým strávite veľa času. Preto sme pre vás spísali tento návod, kde sa dozviete všetky dôležité parametre, ktoré je dobré poznať k výberu kvalitného indukčného sporáka.

Typy sporákov

Pri nákupe sporáka máte na výber z niekoľkých typov. Rôzne modely sa od seba líšia zdrojom tepla, funkciami, výkonom, dizajnom a rozmermi. Druh sporáka vyberajte predovšetkým na základe dostupného zdroja energie a priestorových možností kuchyne.

Podľa zdroja tepla sa sporáky delí na sporáky na tuhé palivo, sporáky plynové, elektrické a kombinované.

Elektrické sporáky podľa typu varnej dosky môžu byť platničkový alebo so sklokeramickou doskou. Sporáky so sklokeramickou doskou majú buď výhrevné teleso alebo indukčnú dosku.

Sporák môže byť samostatne stojace alebo zabudovateľný.

Sporáky na tuhé palivo

Sporáky na tuhé palivo sú ideálne do domu alebo na chalupu. Pomocou sporákov uvaríte, upečiete, vykúrite interiér, oheň zútulnia priestor, a navyše ušetríte za energie. Nevýhodou je, že musíte stále udržiavať oheň a mať dostatok paliva a miesto pre jeho uskladnenie.

Plynové sporáky

Plynové sporáky majú varnú dosku aj rúru na zemný plyn. K ich používanie je potrebná prípojka na plyn alebo propán-butánová bomba. Výhodou je rýchlosť ohrevu a jednoduchá ovládateľnosť varnej dosky. Plynová rúra však hreje iba zo spodnej časti a teplo sa v nej horšie reguluje.

Elektrické sporáky

Elektrické sporáky sú ideálne nielen pre domácnosti, kde nie je možnosť vybudovania prípojky zemného plynu. Sú vyrábané v troch základných prevedeniach podľa typu varnej dosky, ktorá môže byť liatinová, sklokeramická alebo indukčné.

Elektrické sporáky na svoju prevádzku potrebujú iba pripojenie na elektrinu trojfázovú zásuvkou.

Elektrické sporáky majú mnoho funkcií a programov, pričom vlastnosti varnej dosky sa líšia podľa jej typu. Platničky sa zahrievajú aj chladnú pomaly, takže sa na nich horšie varí a dochádza k stratám tepla. Sklokeramická doska s indukciou naopak ponúka bleskový ohrev i chladnutia. U rúry je možné voliť medzi klasickým alebo teplovzdušným pečením s presným nastavením teploty.

Kombinované sporáky

Kombinované sporáky sú kombináciou plynové varné dosky a elektrické rúry. Zdrojom energie je zemný plyn a elektrina. Tento typ sporáka rýchlo varí a rúra dobre pečie.

Dizajn a veľkosť sporáka

Podľa priestorových možností a zostavenia vašej kuchyne si môžete vybrať sporák samostatne stojaci alebo kúpiť zvlášť vstavanou varnú dosku a rúru.

Voľne stojace sporáky sú lacnejšie, jednoducho sa inštalujú a môžete ich v prípade potreby ľahko premiestniť. Nevýhodou sú medzery okolo sporáka, do ktorých zapadávajú nečistoty.

Vstavané sporáky pôsobí luxusne a elegantne a sú súčasťou kuchynskej linky bez nevzhľadných a nepraktických medzier. Integrujú sa priamo do kuchynskej linky a nemožno ich teda premiestňovať. Ich obstarávacia cena je vyššia ako pri sporáku voľne stojacich.

Dizajn sporáka si vďaka širokému výberu modelov rôznych dizajnových prevedení, materiálov a farieb, môžete vybrať tak, aby ladil s interiérom vašej kuchyne a vyhovoval vášmu osobnému vkusu.

Sporáky sa vyrábajú v šírke od 40 do 90 cm. Podľa miesta, ktoré na sporák máte, si vyberiete jeho veľkosť. Do menších kuchýň pre jedno alebo dvojčlennú domácnosť sú dostačujúce sporáky so šírkou 40 cm.

Najbežnejšia veľkosť sporáka je 60 cm. Takýto sporák už vyhovuje potrebám viacčlenné rodiny.

Špeciálne sú potom sporáky so šírkou 70 až 90 cm, ktoré pri varení poskytnú maximálny komfort v podobe 5 a viac varných plôch.

So šírkou sporáka súvisí aj počet a veľkosť varných zón. Podľa toho môže mať sporák 2-6 varných zón. Najbežnejšie sú 4 zónové varné dosky, vybavené rôznymi funkciami.

Indukčné sporáky

Indukčné varné dosky pracujú na princípe elektromagnetickej indukcie. Po zapnutí varnej dosky sa nič nedeje. Doska sa aktivuje až vo chvíli, keď na ňu položíte riadu. V tej chvíli medzi dnom nádoby a doskou vznikne silné magnetické pole, vďaka ktorému sa dno nádoby začne ohrievať. Ohrev je rýchly a po vypnutí rýchlo chladne aj doska, ktorá je len zahriata od dna hrnca.

Varenie na indukčnom sporáku je veľmi pohodlné a efektívne, pretože nedochádza k zbytočným stratám tepla. Jedlo, ktoré vám počas varenia na dosku kvapne, sa nepripaľuje a stačí ho po varení iba zotrieť.

Medzi nevýhody indukčných sporákov patrí ich vyššia nákupná cena a to, že pre varenie na indukčnej doske musíte používať iba špeciálne nádoby na to určené.

Pre niekoho môže byť tiež nepríjemné bzučanie, ktoré indukčná doska vydáva.

Príkon

Príkon označuje výške spotreby elektrickej energie. U sporákov je žiaduce čo najvyššiu príkon – podľa príkonu spoznáte rýchlosť ohrevu. Teda čím vyššia príkon, tým efektívnejšie varenie a pečenie. Vysoko výkonné modely majú príkon cca 10 000 – 12 000 W.

Energetický štítok

Energetický štítok elektrického sporáka ukazuje hodnoty rúry. Údaje vyložene pre varnú dosku na ňom nie sú uvedené.

Na štítku nájdete tieto údaje:

Energetická trieda
Energetická trieda označuje efektivitu spotrebiča. Je označená farebnou škálou. Zelená je najúspornejší, červená potom najmenej úsporná. U sporákov nájdete na energetickom štítku triedy od A +++ až D, pričom A +++ je najúspornejší.

Typ spotrebiče
Na štítku je obrázok ukazujúci, ktorý zdroj energie spotrebič využíva – či plyn alebo elektrinu (teda či je rúra plynová alebo elektrická).

Hlučnosť
Hlučnosť sporáka meraná v decibeloch – dB

Objem vnútorného priestoru
Hodnota uvedená v litroch – l. Objem rúry býva od 45 do 70 litrov.

Spotreba
Údaj o spotrebe energie počas jedného cyklu ohrevu nájdete v pravom dolnom rohu rúry. Podľa typu rúry môže byť uvedená spotreba za cyklus bežného pečenie alebo aj za cyklus teplovzdušného pečenia. Čím objemnejší rúra, tým vyššia spotreba energie. Spotreba energie je uvádzaná v kilowatthodinách – kWh.

Funkcie varné dosky

Indukčné varné dosky disponujú množstvom zaujímavých a užitočných funkcií, ktoré zaistia komfort pri varení, bezpečnosť a energetickú úsporu. Zistite si, aké funkcie varnej dosky majú a podľa toho si vyberte typ sporáka.

Bezpečnostné funkcie varnej dosky

 • Ukazovateľ zvyškového tepla – ukazovateľ zvyškového tepla vás upozorní rozsvietenou kontrolkou alebo signalizáciou na časť dosky, ktorá je po varení ešte zahriata.
 • Detská poistka – detská poistka umožňuje zamknutie ovládacieho panelu dosky. Nemusíte teda mať obavy, že dieťa dosku bez vášho vedomia zapne.
 • Ochrana proti prepätiu a podpätiu – prepätia je krátkodobé napätie, ktoré presahuje najvyššiu hodnotu prevádzkového napätia v elektrickom obvode. Pri podpätí dochádza ku krátkodobým poklesom napätia, počas ktorých môže dôjsť k nadmernému opotrebovaniu spotrebičov alebo dokonca k ich zničeniu. Pri prepätie alebo podpätie vás na vzniknutú situáciu varná doska upozorní signalizáciou a vypne sa, aby nedošlo k poškodeniu obvodov dosky.
 • Ochrana proti pretečeniu – ak dôjde k pretečeniu obsahu nádoby na varnú dosku, plocha sa vypne, aby sa var zastavil a nedošlo k ďalšiemu pretekaniu.
 • Zámok – zámkom varné dosky chránite nielen deti, ale zabránite tomu, že niekto dosku nechcene aktivuje alebo zmení jej nastavenie.

Ďalšie funkcie varné dosky

 • Stop & amp; Go – vďaka funkcii Stop & amp; Go môžete v prípade potreby platničku pozastaviť a po ľubovoľnej dobe pokračovať s rovnakým výkonom, aký bol nastavený pred jej vypnutím.
 • Automatické vypnutie – ak je doska zapnutá a nie je na nej riadu, po určitej dobe sa sama automaticky vypne, čím sa šetrí energia.
 • StayWarm – StayWarm je praktická funkcia, ktorá pokrm po jeho uvarení udržuje po potrebnú dobu teplý ako napríklad prídu všetci stravníci na obed alebo ako dovaríte zostávajúcu časť chodu.
 • Časovač – časovač umožňuje nastavenie doby varenia. Po uplynutí tejto doby sa sám vypne. Je to vychytávka ako pre roztržité zábudlivé jedinca, tak i pre uľahčenie práce napríklad pri ťahaní vývaru – nastavíte si, za koľko hodín sa má platnička vypnúť a nemusíte už čas strážiť.
 • Časovač ECO – tento časovač vypne platničku chvíľu pred koncom varenia. Pokrm dovaríte na zostatkovom teple a ušetríte tak energiu.
 • Booster / Boost / JetStart – po aktivácii tejto funkcie ihneď dochádza k zvýšeniu výkonu platničky na maximálny výkon. Funkciu využijete napríklad k rýchlemu privedenie vody do varu.
 • FlexiZone / BridgeZone / FlexiCook / MaxiZóna / IndyFlex – vďaka tejto funkcii môžete podľa potreby zväčšiť varnú zónu alebo prepojiť dve menšie zóny v jednu veľkú a prispôsobiť tak varnú dosku veľkosti dna práve používanej nádoby.

Funkcie rúry

Rovnako tak ako varné dosky, majú aj moderné rúry niekoľko zaujímavých a užitočných funkcií.

Bezpečnostné funkcie rúry

 • Chladenie dvierok – dvierka rúry sú vybavené chladením. Aj pri pečení tak budú iba teplá. Vďaka tomu sa o rúru nikto nepopália.
 • Detská poistka – aktiváciou detskej poistky zabránite nechcenému spusteniu rúry.

Čistenie

 • AquaClean – funkcia AquaClean pomáha uvoľniť nečistoty v rúre pomocou pary. Pred spustením tejto funkcie sa do rúry vloží nádoba s vodou. Nečistoty, ktoré sa pôsobením pary uvoľní, potom ľahko zotrite.
 • Katalýza – rúry s katalytickým čistením sú vybavené špeciálnou vnútornou povrchovou úpravou, ktorá vsakuje mastnotu a nečistoty a tie sa následne pri pečení vyparujú. Životnosť týchto špeciálnych dosiek však nie je príliš dlhá a pri častejšom používaní rúry je potreba je po niekoľkých rokoch vymeniť.
 • Pyrolýza – rúra, ktorá disponuje touto funkciou, spáli pri pečení pri veľmi vysokých teplotách všetky nečistoty na prach a následné čistenie potom prebehne úplne bez námahy.

Ďalšie funkcie

 • Osvetlenie rúry – štandardom u snáď každej rúry je osvetlenie jej vnútra. Umožňuje vizuálnu kontrolu pripravovaných jedál.
 • Teleskopické rošty – systém teleskopických roštov umožňuje bezpečnú manipuláciu s horúcim pekáčom a významne tak znižuje riziko popálenia
 • Gril – gril je už tiež súčasťou takmer každej rúry. Umožňuje grilovanie potravín pomocou horného výhrevného telesa.
 • Rýchly ohrev – funkcia rýchleho ohrevu urýchľuje predhriatie rúry, čím skracuje dobu pečenia na minimum.
 • Šetrné rozmrazovanie – funkcia šetrného rozmrazovania nám umožňuje využiť rúru k pomalému rozmrazenie potravín.
 • Keep Warm – funkcia, ktorá udrží už hotové jedlo (alebo taniere) teplé, než budete jedlo servírovať alebo dovaríte zostávajúcu časť chodu.

Pravý alebo nepravý horúci vzduch

Pravý horúci vzduch

Pravý horúci vzduch je zaistený funkciou ventilátora a kruhového výhrevného telesa. Zadné kruhové teleso vytvára teplo, ktoré je pomocou ventilátora vháňané dovnútra rúry. Jedlo sa vďaka tomu pečie rýchlo a rovnomerne vo všetkých častiach rúry.

Nepravý horúci vzduch

U rúry bez kruhového telesa ventilátor iba napomáha cirkulácii teplého vzduchu vo vnútri rúry, čo pečenie zefektívňuje, ale výsledky nie sú také, ako pri pečení pravým horúcim vzduchom.

Ovládanie indukčného sporáku

Ovládanie indukčných sporákov býva často oddelené zvlášť pre varnú dosku a zvlášť pre rúru. Ovládanie indukčnej dosky je väčšinou dotykové. Rúry mávajú ovládanie mechanické, aj keď pri niektorých modeloch sa stretnete aj s ovládaním dotykovým. Výber dotykové alebo mechanické varianty záleží na preferenciách užívateľa. Dotykové ovládanie sa ľahšie udržuje, pretože nemá škáry, v ktorých by sa udržiavali nečistoty. Súčasťou každého indukčného sporáka je displej, ktorý vám ukazuje informácie o prebiehajúcom pečenie alebo varenie.

Indukčný sporák a cena

Oproti ostatným typom sporákov, sú indukčné sporáky drahšie. Vyššia investíciu však vyváža úspora energie, komfortnosť užívanie prístroje a množstvo jeho funkcií.

Indukčné sporáky do 400 €

Najlacnejšie indukčný sporák kúpite už za cenu okolo 400 €. Sú to sporáky s menšou kapacitou rúry a nedisponujú toľkými funkciami, ako sporáky vyšších cenových kategórií.

Indukčné sporáky od 400 € do 800 €

V tejto cenovej kategórii nájdete už veľmi dobre vybavené a dizajnovo spracované sporáky.

Indukčné sporáky nad 800 €

Ak patríte k najnáročnejším zákazníkom, potom si svoj sporák vyberiete v tejto cenovej kategórii. Sporáky môžu mať viac varných zón, veľkú kapacitu rúry, exkluzívne spracovanie a dizajnový vzhľad.

Indukčný sporák a pár slov záverom

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať indukčný sporák do vašej kuchyne. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať k výberu tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového indukčného sporáku pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný model, ktorý bude presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár posledných krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík. Indukčný sporák nájdete skladom v mnohých internetových e-shopoch.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na server Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom indukčného sporáka. Dozviete sa tam tiež, kde sú indukčné sporáky skladom a za akú sa predávajú cenu (vývoj ceny vás upozorní napríklad na rôzne zľavové akcie).

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať