Menu Zavrieť

Vákuovačky – Test a výber 10 najlepších vakuovaček

vakuovacka

Pokiaľ chcete uchovať potraviny čo najdlhšie, bude sa vám hodiť vakuovačka. Vakuovačkou, alebo tiež zváračka fólií, je dobrým pomocníkom do vašej domácnosti, ktorý vám pomôže uchovať potraviny čo najdlhšie. Vakuovačkou vám pomôže nielen s uchovaním potravín, ale aj s tým, aby vám potraviny nijako nenačichly. Tento prístroj vám predĺži životnosť potravín o niekoľko týždňov. Nebudete teda musieť plytvať potravinami, pretože vám oveľa dlhšie vydrží. Vakuovačkou funguje tak, že v obale vytvorí vákuum. Vo vákuu nie je kyslík, preto sa v obale nemôžu šíriť všetky nebezpečné baktérie a rôzne mikroorganizmy, ktoré zapríčiní skoré pokazenia jedla.

Vysávaním všetkého vzduchu z vaku alebo nádoby odstraňujete všetok kyslík. Chladené potraviny vystavené kyslíka sa kazí oveľa rýchlejšie. Mnoho výrobcov zváračiek fóliou hovorí, že ich modely dokážu predĺžiť skladovateľnosť potravín o päťkrát viac ako u bežných spôsobov skladovania.

Vakuovačkou býva tiež často označovaná ako: zváračka fólií, vákuová balička, vákuová balička potravín, vakuovačkou na potraviny, vakuovací zváračka, vakuovačkou nádob, zatavovačka alebo potravinová zváračka.

Vákuové baličky potravín možno použiť pre krátkodobé a dlhodobé potreby skladovanie potravín. Toto zariadenie možno použiť pre vzduchové utesnenie vybraných častí mäsa, hydiny, rýb a ďalšie. Možno tiež použitý pre vákuovanie niektorých druhov ovocia a zeleniny pre dlhodobé skladovanie. Avšak vakuovací prístroje potravín nie sú len pre potraviny . Môžete ich použiť napríklad aj pre ďalšie balenie, treba zabalíte svoje strieborné šperky. Striebro vo vákuovo uzavretom balení ochránite pred poškodením a stmavnutím a zamedzíte tiež strate ich lesku.

Vákuová zváračka fólií vám tiež pomôže ochrániť všetky vaše dôležité dokumenty. U nich vákuové utesnenie ochráni papier pred poškodením a externými vplyvmi. To znamená, že rôzne dokumenty a ďalšie papiere, ako sú rôzne zmluvy a iné dôležité dokumenty sa nikdy nepoškodí. S niektorými modelmi vakuovaček môžete tiež dokonale odsávať všetky tesniace nádoby, alebo veľké vákuové vaky.

Najlepšie vakuovačky na domáce použitie

V tejto tabuľke nájdete najlepšie vakuovačky potravín pre domáce vákuovanie. Vybrali som ich na základe zákazníckeho hodnotenia, takže si zvolíte ten najkvalitnejší prístroj na vákuovanie potravín. Tabuľku sme pre vás prehľadne rozdelili a uviedli všetky tie najdôležitejšie parametre, ktoré sú nutné pre výber toho najlepšieho prístroja. Tabuľku si môžete sami filtrovať a zoradiť podľa vašich preferencií.

NázovVzhľadPríkon (W) Dvojitý zvar Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Maxxo VM PROFIVakuovačka Maxxo VM PROFI130Áno104,90Zobraziť v obchodoch
Maxxo VM5000Vakuovačka MAXXO VM5000130Nie56,90Zobraziť v obchodoch
Profi cook VK 1080Vakuovačka Profi cook VK 1080120Nie68,50Zobraziť v obchodoch
Concept FRESH VA-0010Vákuovačka Concept FRESH VA-001090Áno53,70Zobraziť v obchodoch
Status HV500Vakuovačka Status HV500200Nie119Zobraziť v obchodoch
ETA Freshie 2762Vakuovačka ETA Freshie 2762110Nie60,90Zobraziť v obchodoch
ETA Electronic 0762Vakuovačka ETA Electronic 0762135Áno27,90Zobraziť v obchodoch
Steba VK 6Vakuovačka Steba VK 6170Nie107,80Zobraziť v obchodoch
Catler VS 8010Vakuovačka Catler VS 8010120Nie149Zobraziť v obchodoch
Sencor SVS 1010WH110Nie42,41Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov vakuovaček.

Ako vybrať vakuovačku potravín

Vakuovačky majú ako domáce, tak i komerčné využitie. Môžete treba vákuovať klobásy, syry, údeniny a mnoho ďalších potravín. Možno s nimi uchovať prakticky všetky potraviny. Kuchynské použitie však nie je jediným využitím zváračky fólií.

Na tejto stránke Vám pomôžeme s výberom vhodnej vakuovačky. Pozrieme sa na parametre, na ktoré je nutné pri výbere myslieť. Ak si chcete vybrať vakuovačkou čo najlepšie, čítajte ďalej v našom článku.

Vákuová balička potravín je jednoduchým prístrojom. Avšak je nutné poznať základné parametre pre výber vhodného produktu, ktorý vám odvedie skvelú službu a nikdy vás nenechá v štichu. Pre výber vhodného prístroja je nutné poznať niekoľko parametrov, ktoré si predstavíme v nasledujúcej časti článku.

Pozrieme sa na základné typy prístroja, jeho vlastnosti ako je jeho rozmer, hlučnosť a mnoho ďalších dôležitých parametrov, ktoré by ste rozhodne nemali zabúdať. Ďalej si povieme niečo o použití tohto prístroja a ako ho používať čo najefektívnejšie.

Teraz sa už poďme pozrieť na to, ako vybrať vakuovačkou pre vaše potraviny.

Typy vakuovaček potravín

Základným rozdelením vakuovaček je podľa použitia danej vakuovačky. Na trhu nájdete domácej vakuovačky a vakuovačky vhodné pre komerčné použitie, ktoré sú dimenzované na vákuovanie väčšieho počtu potravín.

Základné rozdelenie vakuovaček teda je na tieto druhy:

 • Domáca zváračka fólií
 • Komerčná vakuovačka

Mnoho vakuovaček sa liší v parametroch, ako je dizajn, kvalita spracovania, spôsob vkladania sáčkov a materiálom, z ktorého je daný prístroj vyrobený. Drahšie prístroje pre vákuové balenie potravín bývajú vyrobené z nerezovej ocele.

Najviac sa s nerezovou oceľou stretnete u prístrojov, ktoré sú určené pre komerčné využitie.

Ďalej môžeme rozdeliť vakuovačky na:

 • Ručná vakuovačka (vákuová zváračka fólií)
  – Ručná vakuovačka potravín sa hodí na občasné použitie. Je teda vhodná hlavne do domácností. Väčšinou vie odsávať z krabičky a býva oveľa lacnejšie ako automatická vakuovačkou.
 • Automatická vakuovačka (vákuová zváračka fólií) – Tiež ju môžeme nazvať automatickú zváračkou fóliou. Tá vie odsať vzduch a ešte vám vrecúško zvarí. Tým je vrecúško absolútne nepriedušné a dokonale zvarený.

Rozdelenie zváračiek fólií podľa princípu fungovania

Vakuovačky sa dajú deliť aj podľa princípu fungovania. To nám tiež ovplyvní, koľko toho jednotlivý prístroj zvládne. Vakuovačky môžeme rozdeliť podľa princípu fungovania na otvorené, komorové, zatavovacie a voľne stojace.

Otvorené vakuovačky (domáce použitie)

Do otvorenej vakuovačky, označované tiež ako externý vákuové baličky, sa vkladajú sáčky z vonku. Ich najčastejšie využitie je práve pre vákuovanie sáčkov. Preto s nimi budete hlavne vákuovať tuhé potraviny.

Externé vakuovačky fólií sú vhodné pre občasné vákuovanie potravín. Ak by ste s nimi chceli vákuovať každý deň, poobzerajte sa po o niečo dokonalejších vakuovačkách.

Tieto vakuovačky sa typicky hodí do vašej domácnosti, pretože vakuovačkou nebudete používať každý deň, ale maximálne tak párkrát do jedného týždňa.

Komorové vakuovačky (domáce aj komerčné použitie)

U komorových vakuovaček sa sáčok vkladá do ich vnútra. Tieto vakuovačky oveľa lepšie zvládajú vákuovanie tekutých potravín.

Výhodou týchto komorových vákuovacích baličiek je to, že zvládajú náročnejšie prevádzku a hodí sa teda aj do komerčných prevádzok. Možno v nich vákuovať až niekoľko hodín.

Zatavovacie vakuovačky (komerčné použitie)

Ide o odolnejšie komorové vakuovačky. Sú viac objemné a vydrží toho oveľa viac, než komorové baličky potravín.

Majú oveľa väčší objem a rozmerom prístroja je teda mnohonásobne väčší. Tieto vakuovačky sa hodia do náročných priemyselných prevádzok.

Voľne stojace vakuovačky potravín (komerčné použitie)

Svojim princípom fungovania sú vakuovačky voľne stojace vlastne tiež skoro rovnaké ako komorovej vakuovačky. Majú rozdiel v tom, že sú prevažne určené do potravinárskeho priemyslu.

Preto nájdu uplatnenie vo väčších firmách. Tieto voľne stojace baličky majú vnútri vaničky, vďaka ktorým sú ideálne do nielen výdajní jedál, ale možno ich použiť aj vo výrobniach.

Rozmery prístroja

Pri výpočte parametrov nesmieme zabudnúť ani na rozmery prístroja. Je to dôležité vedieť preto, aby sme vedeli, či sa nám daná vakuovačkou zmestí na kuchynskú linku. Na kuchynskej linke budete mať zváračku fólií najčastejšie. Tiež si rozmyslite, kde budete vakuovačkou skladovať.

Rozmery prístroja ovplyvní tiež veľkosť vašej rodiny. Ak je vaša rodina malá, bude vám stačiť tiež aj o niečo menší vakuovačkou. Ale pre väčšie rodiny odporúčame o niečo väčšie vakuovačky, pretože budete musieť za-vákuovať oveľa viac jedla a potravín.

Myslite tiež na hmotnosť prístroja, aby miesto, kde budete mať vakuovačkou, jej unieslo. Typické umiestnenie zváračky fólií bude na kuchynskej linke. Rozdielne modely vakuovaček majú rozdielnu hmotnosť.

Príkon

Príkon nám udáva, koľko elektrickej energie daná vakuovačka potravín (zváračka fóliou) spotrebuje. Jej hodnoty sa pohybujú v rozpätí od 100 Wattov až do 2 400 Wattov.

S vyšším príkonom budete mať pri modeli aj vyšší sací výkon. Ten sa u niektorých lepších modeloch dá meniť a regulovať pomocou prepínača.

Hlučnosť

Pri výbere myslite aj na hlučnosť, pretože vakuovačkou budete používať často. Najmä ak vám vadí hlučné prístroje, mali by ste myslieť aj na hlučnosť a nezanedbávať tento parameter pri výbere.

Avšak vákuovanie trvá len pár sekúnd. Záleží teda len na vás, či je hlučnosť pre vás dôležitým parametrom.

Vákuovacie vrecká

Pri výbere vakuovačky je nutné myslieť aj na to, aké sáčky model vakuovačky používa. Dôležité je sa pozerať na to, akú veľkosť majú vrecká u konkrétneho modelu vakuovačky potravín. Práve do sáčkov budete vkladať potraviny a v nich je budete po väčšinu času uchovávať.

Myslite tiež aj na to, koľko vás budú sáčky v budúcnosti stáť pri bežnom používaní vakuovačky. Niektoré modely vakuovaček totiž môžu mať svoje unikátne sáčky a nebudete môcť použiť iné sáčky ako sú sáčky od značky výrobcu vašej vakuovačky. Tiež sa pred zakúpením vakuovačky pozrite na to, koľko dané sáčky stojí a ako často ich budete musieť dokupovať.

Veľkosť sáčku nám ovplyvňuje hlavne to, aká veľká potravina sa do neho zmestí. Ak budete vyberať model s väčšími sáčky, bude musieť byť aj vaša vakuovačkou o niečo väčší.

Pred výberom modelu vakuovací baličky sa pozrite aj na to, koľko sáčkov je pribalené pri modeli, pretože niektoré modely sa môžu predávať aj bez vákuovacích vrecúšok a potom si ich budete musieť dokúpiť zvlášť. Niektoré typy sáčkov sú použiteľné aj opakovane, ale záleží aj na potravine, ktorú budete chcieť do vrecka uložiť.

Funkcie a príslušenstvo vakuovačky

Vákuovačka potravín môže mať aj mnoho funkcií a príslušenstvo. Hlavným cieľom a účelom vakuovačky je vákuovanie potravín. U lepších modeloch sa môžete stretnúť aj s viacerými funkciami, ktoré vám uľahčia používanie tohto prístroja.

Aké sú dostupné funkcie a príslušenstvo u vakuovaček?

 • Integrovaná odsávačka vzduchu – Vďaka tejto funkcii ste schopní odsávať vzduch zo špeciálnych nádob a sáčkov. Uchováte tak napríklad cestoviny, zeleninu a dokonca aj polievku a iné jedlá. Odsávačku vzduchu využijete aj pre odsatie vzduchu z fľaše vína a z rôznych dóz a nádob, ktoré sú pre toto určené.
 • Funkcia mäkkého odsávanie – Táto funkcia vám prinesie možnosť odsávať vzduch z tekutých potravín. Môžete tak odsávať vzduch z polievok, omáčok alebo štiav.
 • Dvojitý zvar – Vďaka funkcii dvojitého sváru vie vákuovačka zabezpečiť potraviny v sáčku dvojitým zvarom, ktorý sáčok ochráni viac. Ak by sa prvé zvar náhodou poškodil, máte v sáčku ešte druhý, takže vaše potravina zostane dokonale ochránená.
 • Poistka proti prehrievaniu – Táto funkcia je bezpečnostného charakteru a dnes jej má už mnoho prístrojov dostupných na trhu. Táto funkcia zabraňuje prehriatiu prístroja a prípadným komplikáciám z prehriatia.
 • Indikátor / displej – Mnoho prístrojov je vybavené jednoduchými indikátormi alebo displejom. Tie vás informujú o stave vákuovania, nastavenie a mnohých ďalších užitočných informácií.
 • Príslušenstvo – Ako príslušenstvo sa najčastejšie dodáva príslušenstvo v podobe náhradnej fólie.

Cena vákuovačky


Rozpočet je ďalším nemenej dôležitým faktorom pri nákupe akéhokoľvek elektrického zariadenia a vakuovačkou nie je výnimkou. U týchto prístrojov je celkom široká škála dostupných cenových ponúk. Z tohto dôvodu bude dôležité určiť, koľko chcete najprv investovať do vákuovej baličky. Pred nákupom sa pozrite, či vákuová zváračka už obsahuje náhradné fólie. Ak nie, budete musieť ďalšie náhradné fólie neskôr dokúpiť.

Potom môžete ľahko nájsť lacný prístroj vhodný pre vašu kuchyňu. Nezabudnite, že by ste mali mať dobrý rozpočet, ak sa chystáte na nákup väčšieho a najlepšie vybavené zváračky fólií na vákuové balenie potravín.

Lacné modely do 50 €

Najlacnejšie modely sa zmestia pod cenovku, ktorá nepresiahne 50 €. Tie úplne najlacnejšie modely sa dajú zakúpiť už za cenu, ktorá štartuje na 16 €. Tieto prístroje bývajú čo najmenšie a nemôžete od nich očakávať žiadne funkcie navyše. Tiež väčšinou nevie zvárať. Väčšinou tu zakúpite ručné vakuovačky, ktoré sú napájané batériami.

Modely s cenou do 300 € (Zlatá stredná cesta)

Ak to myslíte s domácou vákuovačkou vážne, potom sa pozrite do tejto cenovej hladiny. Za cenu 300 € zakúpite už plnohodnotný prístroj na vákuovanie potravín. Tieto spotrebiče už zvládnu s prehľadom mnoho požadovaných funkcií. U týchto modelov sa stretnete so základným príslušenstvom a dostanete k nim niekoľko vrecúšok vhodných pre vákuovanie potravín. Stretnete sa tu aj s náhradnou fóliou.

Drahšie modely – cenové rozpätie 300 € až 400 €

V cenovej hladine 300 € až 400 € zakúpite už veľmi kvalitné modely vakuovaček. Tieto modely ponúkajú už mnoho funkcií, ako je LED indikácia, marinátor, časovač, regulácia vákuovanie tlačidlom stop, vstavaná rezačka fólie a ďalšie funkcie. Tieto spotrebiče ponúkajú oveľa viac príslušenstva.

Najdrahšie modely s cenou nad 400 €

Najdrahšie modely s cenovkou 400 € a viac sú tie najprofesionálnejšie vakuovačky. Zvyčajne bývajú určené do profesionálneho prostredia. Majú využitie predovšetkým vo firmách a v potravinárskom priemysle. Môžu pracovať prakticky nepretržite a k dispozícii majú tiež rad rôznych funkcií a príslušenstva.

Ako môžeme vakuovačkou používať?

Vakuovačkou môžeme použiť na vákuovanie mnohých potravín. Uchováte s ňou perfektne zeleninu, rôzne druhy mäsa a mnoho ďalšieho.

Vákuovačka nielen pre potraviny

Vakuovačka vie uchovať aj omnoho viac vecí než len potraviny. Môžete s ňou napríklad uchovať aj oblečenie. Záleží teda na veľkosti vašich sáčkov, ale nič nebráni tomu, že môžete pomocou vákuovanie uchovať prakticky skoro všetko. Môžete tak uchovať oblečenie, utierky alebo aj uteráky dokonale čisté a sterilizované.

Vlastné domáce rýchle jedlo

Môžete si sami vopred pred-pripraviť rýchle a kvalitné jedlo na celý týždeň. Stačí ho len za-vákuovať a potom ho už len každý deň ohriať na obed. Môžete si tak napríklad pripraviť svoje obľúbené jedlo doma a potom si ho len jednoducho vziať do práce vo vákuovej nádobe alebo sáčku. Odpadáva vám tak starosť s náročnou prepravou jedla.

Alebo si môžete pred-pripraviť sendvič na desiatu alebo raňajky, ktorý vydrží dlho čerstvý.

Predpríprava surovín na varenie

Vďaka vakuovačce si tak môžete napríklad deň vopred pripraviť zemiaky na varenie. Deň vopred je olúpete a prípadne nakrájate. Následne je uchováte vo vákuu v sáčku alebo nádobe. Tým zaistíte, že vám zemiaky vydržia čerstvé do druhého dňa. Ďalší deň je len vyberiete a môžete hneď variť. Ušetríte tým tak veľa času.

Môžete si tak vopred pripraviť suroviny, ktoré uchováte va vákuovom obale. Tým budete mať v deň varenie oveľa viac času a vďaka tomu tak môžete nielen svoju rodín oslniť dokonalým jedlom.

Uchovanie chipsov, semienok, krekrov pomocou zváračky potravín

Uchovanie chipsov alebo iných krekrov pomocou zváračky – ak vám ostali nedojedené zemiačiky a chcete si ich uchovať na neskôr, potom ich vložte do vhodnej nádoby alebo vrecka a odsajte z nich vzduch za pomocou vakuovačky. Niekedy možno použiť aj pôvodné balenie. Vďaka tomu si uchováte zemiačiky na ako dlho chcete. Vďaka tomu nebudú zemiačiky zvlhnuté a budú tak uchované čerstvé a chrumkavé aj pre neskoršie použitie.

Možno tak dokonale uchovať nielen chipsy, ale aj rôzne semienka, krekry, snacky a mnoho ďalšieho.

Marinovanie mäsa

Vďaka vakuovačce môžete oveľa efektívnejšie marinovať mäso (aj iné potraviny) do marinády. Ako to urobiť? Je to jednoduché. Do fólie dajte plátky mäsa a pridajte do nich marinádu. Proces vákuovania zaistí, že sa póry na marinované potravine otvoria a tým sa lepšie bude potravina marinovať.

Pri marinovanie mäsa myslite na to, či to vaša vakuovačkou vie. Vyberajte teda vakuovačkou s funkciou pre vákuovanie tekutých potravín. Táto zváračka fólií bude obsahovať aj dodatočné príslušenstvo.

Pár slov na záver

Ak si chcete potraviny uchovať čo najdlhšie, je pre vás vakuovačkou potravín tou najlepšou voľbou. Zváračky vie vákuovať prakticky všetky potraviny. Vakuovačkou možno použiť na mnohé potravinám a hodí sa aj na ďalšie účely, ako je napríklad uchovanie aj iných predmetov ako sú potraviny.

Vakuovačkou sa môže používať pre rad účelov. Vakuovačkou dokáže udržať vaše jedlo čerstvé päťkrát dlhšie ako bežné spôsoby skladovania vašich potravín. Počas vákuového utesnenie potravín odstraňuje tento stroj vzduch a extra vlhkosť. Vlhkosť môže viesť k včasnému znehodnotenie potravín a rastu plesní. Preto je odstránenie vlhkosti veľmi dôležité a docielite toho za pomocou úžasného prístroja menom vakuovačkou.

Dúfame, že sme vám s výberom vhodnej vakuovačky pomohli a že si tak vyberiete model, ktorý vám bude spoľahlivo fungovať po mnoho rokov bez jedinej závady. Od nákupu už vás delí iba pár kliknutí.

4.6/5 - (27 votes)

Mohlo by vás zaujímať