Menu Zavrieť

Nafukovacie člny

Nafukovacie člny

Je tu sezóna vodných športov a zábavy na vodných plochách. Pokiaľ aj vy hľadáte produkty, ktoré vám tieto hrátky umožnia, mohli by ste zvážiť napríklad nafukovací čln. Nafukovacie člny nie sú však len záležitosťou leta a detí. Využívajú ich aj rybári, vodáci a ľudia ako dopravný prostriedok!

Či tak alebo tak, dnes sme si o nich pripravili dnešný článok. V tomto článku si povieme základné zásady toto, ako si takýto čln vybrať. Ďalej sa pozrieme na samotné druhy a parametre. Tieto informácie sú absolútne nevyhnutné k samostatnému výberu. Ďalej si povieme aj pár vecí o motoroch, ktoré môžu, ale nemusia byť súčasťou vášho člna. Zameriame sa aj na príslušenstvo ktoré si možno k člnu zaobstarať a na ceny, ktoré si rozdelíme do troch cenových kategórií a pozrieme sa, čo od akej možno aj nemožno očakávať.

Nafukovacie člny: Porovnanie 10 najlepších člnov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších nafukovacích člnov na vodu. Ako sme tieto člny vyberali? Člny na vodu sme vybrali podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto člny sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť nafukovacie člny podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší čln.

NázovVzhľadPočet osôbNosnosť (v kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Intex 68347 Seahawk 2 SetČln na vodu Intex 68347 Seahawk 2 Set220080,9Zobraziť v obchodoch
Intex 68325 Excursion 5 SetČln na vodu Intex 68325 Excursion 5 Set5455189,9Zobraziť v obchodoch
Intex 68307 Explorer K2Čln na vodu Intex 68307 Explorer K22181139,9Zobraziť v obchodoch
Intex 58357 Explorer Pro 200 SetČln na vodu Intex 58357 Explorer Pro 200 Set212043,9Zobraziť v obchodoch
Intex 68380 Seahawk 3 SetČln na vodu Intex 68380 Seahawk 3 Set3360138,9Zobraziť v obchodoch
Master Fishman 300 setČln na vodu Master Fishman 300 set226594,6Zobraziť v obchodoch
Kolibri KM-200 PČln na vodu Kolibri KM-200 P1250462,8Zobraziť v obchodoch
Intex 68351 Seahawk 4 SetČln na vodu Intex 68351 Seahawk 4 Set4400188,9Zobraziť v obchodoch
Intex 68370 Challenger 3 SetČln na vodu Intex 68370 Challenger 3 Set325599,9Zobraziť v obchodoch
Aqua Marina Motion SETČln na vodu Aqua Marina Motion SET2185254,95Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia nafukovacích člnov od ich užívateľov.

Nafukovacie člny: Najlepšie člny podľa Heureky

Ako vybrať nafukovací čln?

Nafukovací čln vs. nafukovací kajak

Kvalitný nafukovací čln je ideálny pre rybárov, rekreantov, môže byť používaný aj na tečúcej vode a môžu v ňom byť aj deti pokiaľ je viacmiestny. Kvalitný nafukovací kajak je spravidla pre 1-2 osoby a je ideálny na splavovanie riek a zábavu na vode. Nafukovacie kajaky sú obratné a pomerne rýchle, nafukovacie člny sú stabilnejšie, a pokiaľ nemajú motor tak pomalší.

Nosnosť a počet osôb

Obvykle sa do nafukovacieho člna s dĺžkou najviac 250 cm zmestí komfortne jedna osoba, sú však na trhu aj nafukovacie člny pre viac osôb. Nafukovacie kajaky sú určené pre jednu až dve osoby, výnimočne pre tri. Čo sa týka nosnosti, myslite nielen na prípadnú batožinu, ale aj na hmotnosť pádla. Nikdy údaj o hmotnosti uvedený výrobcom neprekračujte.

Pevná alebo nafukovacia podlaha člnov

Nafukovacie člny môžu mať aj podlahu nafukovaciu, alebo je podlaha pevná, prípadne sa môžete stretnúť s lamelovou podlahou. V skratke – nafukovacia podlaha je komfortná a čln je vďaka nej ľahší, pevná podlaha je zase ideálna pre rybárov, pretože na nej môžu stáť. Nafukovacie člny s lamelovou podlahou sú akýmsi kompromisom, avšak nie sú určené na dlhodobé státie.

Materiál a kvalita člna

Lacnejšie nafukovacie kajaky a člny sú obvykle vyrobené z PVC materiálov a ich hlavnou nevýhodou je krátka životnosť. Akýmsi priemerom sú kvalitné nafukovacie člny a kajaky z vystuženého PVC/PES materiálu, kde je prídavok polyesteru alebo nylonu – vďaka tomu sú také člny a kajaky odolnejšie voči oderu. Najkvalitnejšie nafukovacie člny a kajaky sú vyrobené z gumy, čo je síce na výrobný proces náročnejšie, ale sú odolné a vyznačujú sa dlhou životnosťou. Samozrejme, tieto kvality sa odrazia aj na cene.

Samovylievacie dno a ďalšie parametre

Kvalitné nafukovacie člny a kajaky majú časti aj niečo navyše, čo oceníte pri samotnom používaní. Často sa môžete stretnúť pri kúpe napríklad s tzv. samovylievacím dnom, čo znamená, že taký nafukovací čln má vypúšťací otvor najčastejšie na zadnej strane. Mimoriadne obľúbená je vlastnosť rýchleho nafúknutia a sfúknutia, keď nemáte dostatok času. Určite majte vždy so sebou súpravu na opravu, keby ste ju potrebovali.

Inšpirujte sa pri nákupe

Hľadajte test nafukovacích člnov a kajakov na internete, čítajte recenzie a skúsenosti zákazníkov. Tieto informácie vám pomôžu zorientovať sa na trhu a vybrať si nakoniec to najlepšie.

Druhy nafukovacích člnov

Pevné nafukovacie člny

Pevné nafukovací čluny se snadno prodívají vodou, takže jízda v drsných podmínkách je plynulejší. Struktura trupu dodává podporu a pojme výkonné motory. Odborně se jim také říká RIB čluny. RIB je těžké převrátit a díky tuhé konstrukci je stabilní při vyšších rychlostech. Zůstane také na hladině, i když dojde k zaplavení trupu. RIB nabízí řadu využití, od volnočasových vodáckých aktivit až po komerční využití.
Nafukovací čluny jsou obecně snadno ovladatelné. Novější nafukovací čluny reagují na změny pohybu a směru rychle. Žebra jsou odolná vůči nárazům s nízkým dopadem. Oddělené komory trubek zmírňují náraz. Většina RIB má přetlakový ventil, který zabraňuje nebezpečnému zvýšení tlaku. Hluboký design trupu do V je ideální pro aquaplaning a přispívá ke stabilitě jízdy v letadle.

Konzolové pevné nafukovacie člny

Stredová konzola RIB ponúka manévrovateľnosť a ovládateľnosť. Ich ľahká konštrukcia uľahčuje ťahanie a zvyšuje nosnosť. Sú obľúbené u potápačov, hlbinných rybárov, surferov a rodín. Konzolové RIB zahŕňajú prepracovaný systém riadenia, ovládajúci všetky hlavné funkcie lode z jedného bodu.

Majte na pamäti, že konzolové RIB sú ťažké a poskytujú menej voľného miesta ako štandardné RIB. Na prepravu z vody vyžadujú zložité vybavenie. Navyše, ak sa chystáte kúpiť konzolový RIB, musíte zvážiť svoj rozpočet.

Nafukovacie člny bez vystuženia

Ideálny nafukovací podlahový čln dosahuje rovnováhu medzi prenosnosťou – jednoduchou montážou a kompaktným skladovaním – a tuhosťou potrebnou na výkon lode. Pevné člny s vysoko výkonnými hobľovacími trupmi ponúkajú najlepší výkon, ale často musia byť skladované na prívese alebo na závesných lavičkách. Lode s pružnejšou látkovou podlahou sa skladajú do ľahkého a kompaktného tvaru, ale ich flexibilita môže ohroziť ich výkon a stabilitu na vode.

Vysokotlakové nafukovacie podlahové člny majú pevnú priečku a nafukovaciu podlahu, ktorú je možné ponechať v člne a zrolovať pre rýchle a pohodlné skladovanie. Rovnako ako športové lode majú HPIF nafukovací kýl, ktorý zlepšuje smerovú stabilitu a zlepšuje výkon pri zatáčaní. HPIF rýchlo naskakujú na lietadlá a vďaka svojej nízkej hmotnosti dosahujú skvelý výkon iba s malým prívesným motorom.

Roll Up Lode

Rolovací čluny jsou nejpřenosnějším typem nafukovacích člunů. Lze je rozvinout, nafouknout a spustit během několika minut. Svinovací čluny nemají kýl a mají rovné podlahy s dřevěnými lamelami uzavřenými v látkových kapsách. Jako takové je není nutné odstraňovat kvůli uskladnění. Mají tvrdou příčku, která umožňuje malý přívěsný motor o výkonu pět nebo šest koní.

Roll-up lodě excelují jako nabídky. Vzhledem k jejich malé velikosti, plochému dnu a nízkému výkonu nejsou rolovací čluny schopny hoblovat a nejlépe se používají pro cestování v přístavu, relativně po ploché vodě. Pokud vlastníte malou cestovní plachetnici nebo motorovou loď, rádi kotvíte a potřebujete nabídku, ale nemáte prostor pro uložení nebo postavení větší sportovní lodi, může být pro vás srolovací nafukovací člun to pravé.

Loď s pevnou podlahou

Loď s tvrdou podlahou ponúka vysokú odolnosť a zvýšený výkon. Tento typ podlahy je vyrobený z hliníka alebo dreva. Vďaka tvrdej podlahe je remeslo pevné a odolnejšie ako rolovacie podlahy. Tvrdé podlahy si môžete predstaviť ako chrbticu lode, ktorá poskytuje väčšiu tuhosť a stabilitu.

Pridaná tuhosť umožňuje nafukovacie prietrže v tvare V, ktoré vedú pozdĺž dna lode. Kombinácia tvrdej podlahy a kýlu uľahčuje manévrovanie a otáčanie (aj v rozbúrenej vode) a umožňuje lodi dostať sa do roviny. Pridaná všestrannosť nafukovacích plavidiel s tvrdou podlahou im dáva možnosť použitia pre mnoho vecí, vrátane rybárskych člnov, jachtárskych ponúk, potápačských člnov a ďalších.

Keel alebo No Keel

Podobne ako jachta alebo iná plachetnica sa nafukovacie člny dodávajú s voliteľným kýlom. Nafukovacie prietrže tvoria chrbticu nafukovacieho člna a tiahnu sa pozdĺžne pozdĺž stredu dna trupu. Zabraňuje odfúknutiu lode vetrom do strán. Tiež drží záťaž, ktorá drží loď pravou stranou nahor. Kýlové lode však nie sú vždy nutné. Aký je v tom rozdiel?

Prietržné lode

Mať kýl výrazne zvyšuje výkon lode, všestrannosť a hodnotu. Kýl umožňuje, aby sa nafukovací čln ľahko dostal do lietadla a ponúka väčší výkon na vode. Prietrže tiež umožňujú člnu presekať sa vodou a poskytujú skvelú ovládateľnosť so stabilným výkonom pri otáčaní.

Je nevyhnutné pre každého, kto cestuje na otvorenom oceáne, dostať sa z bodu A do bodu B čo najrýchlejšie. Jednotlivci môžu použiť kýlové lode ako ponuku na rýchly výlet mimo primárnych lodí. Obvykle sa nachádzajú na nafukovacích tendrech a RIB, ktoré ponúkajú výnimočný výkon.

Lode bez prietrže

Lode bez kýlu vám poskytujú viac možností na kompaktné skladovanie. Čas inflácie a deflácie spolu s počiatočnými nákladmi môže byť znížená bez prietrže. Nebudete musieť tráviť čas nafukovaním a vyfukovaním vzduchovej kýlovej komory, keď ste nafukovacia na exkurzii alebo keď ste hotoví a pripravení ju zabaliť. Proces prechodu zo zeme do vody je teda rýchlejší.

Aj keď je rýchle nastavenie výhodou, môžu existovať určité nevýhody. Bez možnosti dostať sa do lietadla alebo prejsť tak ľahko, váš dosah a rýchlosť sú obmedzené v porovnaní s loďami s prietržmi. Tieto nafukovačky môžu byť stále užitočné a stojí za to je zakúpiť pre aplikácie zahŕňajúce krátke výlety z lode na breh na rovnej vode, ako sú krátke rybárske výlety.

Nafukovací čln: Dôležité parametre pre výber

Ako už bolo sľúbené v úvode, musíme sa pozrieť aj na samotné parametre. Pokiaľ si totiž chcete čln vybrať sami a zakúpiť si ho na internete, mali by ste tieto kritériá dokonale poznať!

MATERIÁL PODLAHY

Rôzne typy podláh vám môžu poskytnúť rôzne možnosti pre kompaktnosť, mobilitu a ľahké skladovanie pre loď. Tu je niekoľko typov podláh dostupných pre nafukovacie člny:

Zrolovať podlahu

Jedná sa o najzákladnejšiu podlahu vyrobenú z hliníkových alebo drevených lamiel, často k videniu pri nafukovacích člnoch bez kýlu. Tieto lode sa dodávajú v rôznych dĺžkach, veľkostiach, kvalite a materiáli. Sú lacnejšie ako lode s rôznymi podlahami, pretože nie sú tuhé ani odolné.

Lode s takou podlahou sú kompaktné a pohodlné. Sú známe pre prenositeľnosť a jednoduché nastavenie. Tieto člny sa väčšinou používajú na krátke výlety a prevádzkujú sa veľmi nízkou rýchlosťou.

Tvrdá podlaha

Nafukovacie člny s tvrdou podlahou sú najobľúbenejšou voľbou užívateľov kvôli ich zvýšenému výkonu v porovnaní s člnmi s rolovacou podlahou. Tvrdá podlaha zaisťuje stabilitu lode a vytvára lepší tvar trupu, čo vedie k zvýšeniu rýchlosti lode.

Lode s týmto typom podlahy zvládnu drsné prúdy aj veľké vlny. Ale vďaka stabilite a zvýšenému výkonu vytvorenému tvrdou podlahou sú tieto lode drahé a sú dodávané s kvalitnejším materiálom. Ľahko sa skladajú a vyfukujú.

Vzduchová podlaha

Lodě s tímto typem podlahy zaznamenaly v poslední době rostoucí popularitu. Jsou univerzální při použití, ale jsou náchylné k propíchnutí. Protože je celá podlaha naplněna vzduchem, jsou tyto lodě lehké a mají zvýšenou rychlost.

Nafukovadla se vzduchovou podlahou poskytují vysoký výkon na vodě a mají zvýšenou směrovou stabilitu. Nejsou ideální pro použití na drsných vodách kvůli jejich nízké hmotnosti.

Samovylievacie podlahy

Bežné lode majú funkciu nevysúvania, pretože ich podlaha je vyrobená z utesnených rúrok. To znamená, že ak sa voda počas aktivity rozstrekne vo vnútri lode, zostane vo vnútri, pokiaľ nebude ručne nabratá.

Pri člnoch so samovysúvacími podlahami sú však po stranách podláh starostlivo umiestnené otvory, ktorými môže voda vytekať z lode. Tieto člny sa môžu ukázať ako mimoriadne užitočné pri činnostiach, ako je rafting na divokej vode, keď do člna vstupuje veľké množstvo vody.

Okrem týchto parametrov je nutné vedieť o okolí ao vodných plochách, kde budú tieto nafukovacie člny využívané. Je tiež vhodné mať so sebou náradie potrebné na opravu týchto lodí.

Tieto lode vyžadujú z času na čas údržbu. Keď sa tieto lode nepoužívajú, musia byť správne skladované, aby bol zaistený dobrý tvar a minimálne roztrhnutie a poškodenie lode počas skladovania.

PRENOSTNOSŤ/MOBILITA vodného člna

Hlavnou výhodou každého nafukovacieho člna je mobilita: po vybratí z kufra, nafúknutí, zložení, spustení na vodu je pripravený. Malý nafúknutý čln je možné nosiť aj na ramene. Nie je však úplne vhodný pre veľké modely s priečkou, pevnou palubou, kýlom. V tomto prípade nie je montáž a demontáž lode častá a preprava sa často vykonáva v už zmontovanej podobe, pre ktorú existujú špeciálne prívesy. Ale všeobecne platí, že loď akejkoľvek veľkosti je predovšetkým mobilita jej prepravy na miesto použitia.

Všimnite si dôležité výhody nafukovacích člnov z hľadiska mobility – nemusia mať nutne miesto na parkovisku či kotvisku člna, ako je vyžadované pri veľkých „tuhých“ člnoch a motorových člnoch.

Super-malé plavákové člny (Belly boat) pre rybárčenie, jednoduché. Možno nosiť za chrbtom ako batoh – maximálna mobilita;

Kompaktná veslica pre rybolov, s kapacitou 1-2 osoby. Dostatočne ľahké prenášanie a rýchle zostavenie;

Nafukovacie kanoe – člny pre vodné výlety (na veslá aj pod motor). Mobilita porovnateľná s kompaktnými veslicami;

Motorové nafukovacie člny je už ťažké zaradiť medzi mobilné, aj keď sa oveľa pohodlnejšie pohybujú a skladujú v porovnaní s „tuhými“ člnmi.

VEĽKOSŤ

Záleží na veľkosti modelu nafukovacieho člna? Dobrá otázka. Povedzme, že radi rybárčite sami, alebo plánujete výlety na vodu spoločne s priateľmi. V súlade s tým je možné loď vybrať jednu alebo väčšiu, až do radu modelov. Našťastie je teraz výber v tomto ohľade veľký. Veľkosť kokpitu (vnútorného priestoru člna) sa veľmi líši, sedadlá (zábrany) v moderných nafukovacích člnoch sú posuvné a odnímateľné, čo umožňuje meniť užitočný vnútorný objem člna na rôzne účely. Majte na pamäti, že veľkosť a nosnosť nafukovacieho člna je dobré voliť s malou rezervou na vaše účely. Preťažovanie člna na vode nie je dovolené pre vašu bezpečnosť a bezpečnosť vašich blízkych.

  • KÝL

Kýl je potrebný pre stabilitu výmenného kurzu. Nafukovacie člny s kýlom sú menej náchylné na kývanie do strany v rýchlosti, tj kýl stabilizuje smer lode. Lode s kýlom majú lepšiu manévrovateľnosť, riadenie, rýchly prístup k rýchliku. Na niektorých modeloch motorových člnov je nafukovací kýl, ktorý je výhodou. Pokiaľ vaše plány nepočítajú s rýchlou jazdou s vánkom, vyberte si model lode s rovným dnom.

MOTOR VS. VESLA

Aj tu váš výber závisí čisto od vašich cieľov. Buď sa vzdialiť od brehu na veslách a zakotviť na rybárčenie s udicou na pokojnom mieste, alebo s vánkom kĺzajúcim na voľnej vode pod silným motorom. Pripomeňme, že na veslice je tiež často možnosť inštalácie malého motora na zrkadlo. To znamená, že výber „motora/vesiel“ technicky nezávisí od veľkosti nafukovacieho člna.

  • Malé veslárske modely, ktoré neposkytujú inštaláciu motora.
  • Veslárske modely s možnosťou inštalácie na odnímateľnú priečku prívesného motora s výkonom až 3,5 hp.
  • Člny so stacionárnou priečkou pod motorom od 3,5 do 35 hp.

Motor na nafukovací čln

Pokiaľ si budete chcieť zaobstarať motor na čln, mali by ste si tento parameter naštudovať obzvlášť dobre. Aj napriek tomu, že je tento článok o člnoch, sa motorom venujeme nezvyčajne dlhšie, pretože je to naozaj veľmi dôležité a nám v Testine záleží na vašej spokojnosti!

Typy motorov

Elektrické prívesné motory pre nafukovacie člny

Tento typ elektromotorov pre nafukovacie člny je pomerne obľúbený v komunite RIB, Tender a rybárskych člnov, vďaka vyššiemu výkonu a predĺženej dobe behu.

V podstate s tým získate elektrický prívesný motor a trollingový motor v jednom. Povedzme, že 3hp ePropulsion Spirit by mohol vydržať 28 hodín pri rýchlosti vleku 3,5 km/h na typickej 4metrovej rybárskej lodi z hliníkovej zliatiny, ktorá je ideálna na lov s nástrahami.

A bonusovým bodom pre malé elektrické prívesné motory je to, že sú vysoko integrované, takže nie je potrebné samostatne kupovať sadu na upevnenie batérie alebo motora na nafukovací čln.

Elektrické trollingové motory pre nafukovacie člny

Trollingové motory pre nafukovací čln naopak poskytujú oveľa menší rozsah výkonu s maximálnym zaťažením 112 lb, čo z neho robí preferovanú voľbu iba pre pomalé trolling (hoci typy držiakov na predok vyzerajú veľmi podobne ako elektrické prívesné motory).

Tento typ elektrických nafukovacích člnových motorov sa obvykle vyskytuje na gumových člnoch a rybárskych člnoch, ktoré majú minimálne požiadavky na rýchlosť a preferujú bonusové rybolovné výhody (ako je systém GPS trolling).

Ďalšia vec, ktorú si musíte všimnúť pri tomto motore pre nafukovací čln, je, že je potrebné zakúpiť batérie samostatne od iných výrobcov. A odporúčané batérie AGM sú v porovnaní s lítiovými typmi (obvykle vidieť na elektrických prívesných motoroch) pomerne ťažké s kratšou životnosťou.

A nikdy nezistíte zostávajúcu životnosť batérie (dobu chodu) motora vášho nafukovacieho člna bez vstavaného systému BMS a digitálneho displeja.

Plynové motory pre nafukovacie člny

Plynové motory pre nafukovacie člny sú už dlhú dobu voľbou majiteľov nafukovacích člnov, ale v súčasnej dobe čelia rastúcemu tlaku kvôli obmedzeniu plynu najmä na menších jazerách.

Takže mať plynové motory pre nafukovacie člny by možno znamenalo cestovať na dlhé vzdialenosti, aby ste našli jazerá povolené spaľovacím motorom.

Pokiaľ zháňate plynové motory pre nafukovacie člny, pripravte sa tiež na hlučnosť, zápach, možný únik oleja pri používaní a každoročnú pravidelnú údržbu.

Výkon motora

V dokonalom svete by ste vlastnili elektrický aj plynový motor. Môžete prejsť v závislosti na vašej ďalšej exkurzii. Ak si však musíte vybrať medzi týmito dvoma, musíte si pred výberom plynového prívesného motora alebo elektrického prívesného motora určiť, na čo budete motor používať. Aký je rozdiel v ich výkone?

SKRUTKOVÁ VRTULA, ALEBO VZDUCHOVÁ VRTULA?

Okrem prívesného motora môžete na svoj nafukovací čln namontovať vzduchový motor. Jeho dizajn je veľkou výhodou, pretože nemá žiadne časti pod spodnou časťou lode. Váš nafukovací čln tak dokáže prekonať akékoľvek podvodné prekážky. Vzduchový motor sa bežne montuje na vznášadlá. Existujú napríklad vzduchové člny, ktoré môžu ísť po zasneženom povrchu. Také člny sú pôvodne vybavené pohonnými jednotkami (motor, rám, kôš na odpadky, palivová nádrž, manipulačný mechanizmus). Základ elektrárne tvorí rozmanitosť motorov: od nízkovýkonových jednotiek pre paramotoring a motorových padákových klzákov až po palivové alebo naftové automobilové motory upravené pre vzduchovú vrtuľu. Existujú letecké motory vhodné pre väčšinu tradičných nafukovacích člnov. Hoci sú aeromotory menej obľúbené ako prívesné motory, pretože sú veľké, ťažké a drahšie ako palivový motor so skrutkou – vrtuľou. Ich spotreba paliva je vyššia a výkon je nižší ako pri prívesných motoroch. Toto však nie je úplný zoznam nevýhod. Závesné motory sú preto vhodnejšie a užívateľsky prívetivejšie. Okrem toho vám závesné motory z močiarov umožnia prekonať plytké vody, potopené kmene a podvodnú vegetáciu.

Dĺžka a hmotnosť lode

Pred zameriavaním konkrétneho produktu sledujte parametre a technické vlastnosti lode. Nie každý model môže odolať značnému hmotnostnému štvordobému motoru. Aj keď cestovanie s ním ponúka neuveriteľné pohľady na vodu ako rýchlu cestu k hydrokluzáku a slušnú rýchlosť, 2-taktný motor je oveľa ľahší. Aj keď neposkytuje takú rýchlosť a vyznačuje sa hospodárnosťou na rope, je jednoduchšie na prepravu, je vhodný pre inštaláciu na malé lode a 2-taktný motor sa ľahšie opravuje a servisuje.

Neočakávaný axióm spojený s možnosťami motora pri prepočte dĺžky lode. Jednoducho povedané, prívesný motor s nízkym výkonom si neporadí s 11 stopovým nafukovacím člnom. Riaďte sa preto návodmi testovaných vzťahov: motor s výkonom 15 hp je optimálny pre člny 11–12 ft a výkon 18 koní pre 13–14 ft. Odtlačením od toho je logické predpokladať, že pre člny z PVC kratšie ako 11 stôp by ste mali zvoliť motor s nízkym výkonom.

PRÍSLUŠENSTVO PRE NAFUKOVACIE ČLUNY

PREPRAVA

  • Transportný vozíkVozík môže prepraviť vašu loď alebo súvisiace predmety z vášho vozidla na vodu. Väčšinu vozíkov je možné zložiť a umiestniť do kufra auta. Je to perfektná preprava pre takmer akýkoľvek typ nafukovacieho člna.
  • Kolieska na vozíkyGumové kolieska na vozíky sú obľúbenou voľbou majiteľov lodí. Umožňujú vám ľahko spustiť vašu loď, prepravovať ju na krátke vzdialenosti a chrániť vašu loď pred abrazívnymi látkami. Kolesá sú dimenzované na hmotnosť až 140 kg, vďaka čomu sú vysoko odolné.

Skladovanie člna

Pri skladovaní nafukovacieho člna musíte čln chrániť pred vonkajšími vplyvmi, vrátane slnečného žiarenia, extrémnych teplôt a nepriaznivého počasia.

  • Plné poťahy na člny

Pokiaľ plánujete nechať svoju loď zmontovanú vonku, môžete ju chrániť pred slnkom ochranným UV krytom. Kryt tiež ochráni vašu loď pred vtáčím trusom, morskou vodou a tepelnou rozťažnosťou.

  • Ochranný kryt kormidla

Kormidlo sa môže počas skladovania alebo prepravy poškodiť. Porezanie a škrabance sa časom sčítajú. Najlepší spôsob ochrany kormidla je použitie krytu kormidla. Kryt sa ľahko nasunie a pripevní.

  • Skladovanie na dva vrecká

Veľa nafukovacích člnov je dodávaných s jedným vakom, ktorý drží čln, a niekoľkými doplnkami. Jedna taška však môže byť príliš ťažká. Ak chcete odľahčiť, zvoľte úložnú sadu s dvoma vreckami. Náklad môžete rozdeliť do oboch vakov a uľahčiť tak nakladanie a vykladanie nafukovacieho člna.

Ďalšie príslušenstvo pre člny

  • Mäkké podložky na sedadle nafukovacieho člna PVCVýstelky na brehoch člnov nie sú luxusom, ale naozaj nevyhnutným doplnkom, ktorý eliminuje možnosť nárazu na tvrdé sedadlá nafukovacieho člna na vode.
  • Tašky, kufre, pod sedadlá lodí, PVC alebo predokNa uloženie náhradných dielov, príslušenstva alebo rybárskeho náčinia sú potrebné rôzne tašky a kufre. Umožňujú vám zhromaždiť všetko na jednom mieste bez toho, aby ste ich rozhádzali po celej lodi, čo výrazne zväčšuje voľný priestor aj v malých kokpitoch nafukovacích člnov. Tiež chráni pred postriekaním pri vodných cestách.
  • Kotevné ráfiky, valčeky a valčekyNiektorí rybári považujú ráfiky a valce za prehnané ladenie PVC lodí. Takéto zariadenia však nielen uľahčujú zdvíhanie a spúšťanie kotvy, ale tiež chránia balón lode pred oderom kotevným lanom (lanom).
  • Majitelia a spojovací materiálIch online obchod Aqua Cruiser je prezentovaný v mnohých rôznych sekciách webu (preto neuvádzame aktívny odkaz) a každý z nich robí pobyt na lodi z PVC pohodlným: od držiaka akčnej kamery po sonarový stojan, od držiakov na prúty (tyče, prívlačové prúty) k univerzálnemu stolíka na uchytenie od držiaka navigačných svetiel alebo svietidla na uchytenie čidla echolotu.
  • Priečne kolesású neuveriteľne pohodlným doplnkom najmä pre tých rybárov, ktorí sa k priehrade vydávajú sami. Umožňujú samostatne spustiť pripravený čln na vodu váľaním pozdĺž brehu. Po ukončení rybolovu sa plavidlo s ich pomocou vráti späť.
  • PVC lodné markízyOchrana proti striekajúcej vode zabraňuje navlhnutiu posádky a nákladu. Opaľovacie krémy vám umožnia byť v nafukovacom člne z PVC v najteplejšom počasí. Parkovacie markízy budú potrebné na prepravu alebo skladovanie lodí.
  • Sklopné priečnikyVhodné na inštaláciu motora na ľahkú PVC veslicu, konštrukčne umožňuje chôdzu pod motorom.
  • Tendery a luky pre trolling pre čln z PVCZapínanie na točenie je dôležitou, ale zďaleka nie jedinou funkciou lukov. Pre pohodlný odpočinok av prípade nepriaznivého počasia sú oblúky použité ako podpery na markízu. Tendery a luky s navigačnými svetlami umožňujú použitie PVC člnov v tme.
  • Pevná PVC lodná podlahaSlan mat, slan-book, tvrdá podlaha na palube dodáva lodi tuhosť a umožňuje vám rybárčiť v stoji a pohodlne sa pohybovať v kokpite. Najspoľahlivejšie je tvrdé dno so zámkami z hliníkových profilov (struny + hliníkový profil tvaru Y a H). Používajú sa na kýlovkách, ktoré budú poháňané motormi od 10 litrov. s.
  • Navigačné svetláV určitých situáciách, najmä pri pohybe za tmy, za ranného a večerného svetla, v hmle a za zhoršenej viditeľnosti, je nutné na nafukovacích člnoch z PVC použiť navigačné osvetlenie v miestach aktívneho pohybu plavidiel.
  • PVC ochranný nosník a PVC redánOchranný nosník a redán je možné klasifikovať ako súčasti a príslušenstvo lodí, takže sa často inštalujú okamžite v továrni pri výrobe člnov z PVC, ale mnohí dodatočne inštalujú ochranný nosník sami, aby chránili dno svojich nafukovacích člnov a balónov. Rovnako tak je na balónoch inštalovaná ochranná kotevná lišta na ochranu proti rozstreku ak uchyteniu rúrok (markíza sa vďaka vlnolamu dá uchytiť na háčiky a neuletí). Redan sa používa na zlepšenie jazdných vlastností PVC kýlových lodí.

Nafukovacie člny: Cena vodného člna

Ako už bolo sľúbené, v poslednej kapitole si predstavíme ceny, ktoré si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej možno aj nemožno čakať. Pri nafukovacích člnoch je ale potrebné povedať, že tu nie je radno šetriť, kór pokiaľ chcete čln využívať na vode, kór hlbokej vode a ešte horšie – s rodinou. Nekvalitný čln by totiž mohol za sebou niesť katastrofálne následky.

Cena člna do 550 eur

V tejto cenovej kategórii nájdete predovšetkým detské člniky, ktoré je možné využívať vo vašom záhradnom bazéne, alebo na plytkom rybníku. Veľa kvalitných produktov pre dospelých, ktoré by boli bezpečné, a spĺňali aspoň základné bezpečnostné náležitosti, nenájdete.

Bude sa jednať naozaj o rekreačné a malé člny z PVC matriálov, s ktorými možno zažiť obrovskú zábavu, avšak na splavovanie riek, rybárčenie, ani iné nebezpečnejšie aktivity to rozhodne nie je.

Cena člna od 550 eur do 2100 eur

Tu nájdete naozaj kvalitné a bezpečné člny úplne na akúkoľvek aktivitu. Nájdete tu aj všetky druhy, ktoré sme si v predchádzajúcich kapitolách vymenovali. Tu si vyberie každý!

Cena člna od 2 100 eur a vyššie

Ak hľadáte ten najkvalitnejší a najluxusnejší tovar, môžete zabrúsiť aj do tejto kategórie, ktorá ponúka naozaj kvalitné člny s vystužením s veľkou kapacitou.

Nafukovacie člny: Vodný čln a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový nafukovací čln na vodu. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového nafukovacieho vodného člna pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového nafukovacieho člna zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať člny a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym člnom. Dozviete sa tam tiež, ktoré člny sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

4.7/5 - (16 votes)

Mohlo by vás zaujímať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *