Menu Zavrieť

Rotopédy: Test rotopedov a Ako vybrať rotopéd

rotoped

Výber správneho modelu rotopedu pre cvičenie je dôležité. Ak si chcete udržať fyzickú kondíciu aj doma, potom je rotopéd presne pre vás. Rotopedy sú skvelé pre kardio. Posilní vám svaly a spáli prebytočné tuky a sformuje postavu.

Vďaka vlastnému rotopedu nemusíte chodiť do fitcentra a ani si nemusíte najímať svojho osobného trénera. Dá sa povedať, že váš vlastný rotopéd vám teda ušetrí čas aj peniaze. Navyše v pohodlí domova máte svoje súkromie.

Tiež som si zakúpil svoj rotopéd. A musím povedať, že som nad hľadaním informácií o rotopédoch strávil celé popoludnie a niekoľko ďalších dní. Nájsť ten perfektné rotopéd nebola ľahká úloha. Všade kopa parametrov až mi z toho išla hlava okolo.

Toľko možností, že ma to totálne paralyzovalo.

Rozhodol som sa teda pre vás spísať tento článok, ktorý vám s výberom pomôže a odporučím vám tie najlepšie modely rotopedov. Nájdete tu tak ucelené informácie o tom ako vybrať rotopéd.

Dal som si s týmto článkom veľa práce, tak snáď ho oceníte, tak ako by som ho ocenil ja pri výbere svojho rotopedu. Našťastie môj rotopéd neskončil ako vešiak, aj keď mal niekedy namále.

Prečo nie je výber modelu jednoduchý? Jednoduchý výber nie je, pretože na trhu je veľa modelov, ktoré majú rôzne parametre a môžu byť určené aj na rôzne účely použitia.

Preto som v tomto článku spísal test rotopédov a vybral pre vás tie najlepšie modely, ktoré rozhodne neskončí ako vešiak na bielizeň.

Ako teda vybrať rotopéd? Poďme sa na to pozrieť v nasledujúcom texte. Nedá sa to opísať v pár vetách.

Prejdeme preferencie, kritériá výberu a dôkladne si vysvetlíme, čo všetko znamená.

Pred kúpou rotopédu

Pred kúpou rotopédu je dôležité si uvedomiť, aké máte ciele a plány s rotopedom.

Porozmýšľajte nad tým ako často budete rotopéd používať. Dosť často sa stane, že sa ľudia precení a zakúpia tak ten najdrahší dostupný model na trhu s rôznymi funkciami.

A potom u tohto kola nevyužijú jeho plný potenciál. Takže väčšina funkcií je nevyužitá a pritom by im stačilo si kúpiť oveľa lacnejší model.

Najlepší rotopédy

V tejto tabuľke som pre vás vybral tie najlepšie steppery pre tento rok. Môžete si ich zoradiť podľa vašich preferencií.

NázovVzhľadNosnosť (v kg)Systém bŕzdMaximálna výška pre človeka (v cm)PočítačPočet programovOvládanie záťažeOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
HOUSEFIT TIRO 100 iTrainHOUSEFIT TIRO 100 iTrain150Magnetický190Áno, LCD Displej, Bluetooth, Google Mapy12Elektronicky407Zobraziť v obchodoch
Kettler Cycle MRotoped Kettler Cycle M110Magnetický185Áno110Ručne221,40Zobraziť v obchodoch
HouseFit Tiro 70Rotoped HouseFit Tiro 70150Magnetický190Áno, LCD Displej21Elektronicky295Zobraziť v obchodoch
HOUSEFIT TIRO 30HOUSEFIT TIRO 30120Magnetický185Áno, LCD Displej1Ručne194,90Zobraziť v obchodoch
Hop-Sport HS-2070 OnyxHop-Sport HS-2070 Onyx120Magnetický180Nie, iba počítadlo na tužkové batérie0Ručne118Zobraziť v obchodoch
HMS M 0410-iRotoped HMS M 0410-i150MagnetickýBez obmedzeniaÁno12Elektronicky215Zobraziť v obchodoch
Kettler Cycle PKettler Cycle P130Magnetický200Áno, LCD displej130Elektronicky328,90Zobraziť v obchodoch
DUVLAN Silentrotopéd DUVLAN Silent130Magnetický185Áno, LCD displej0Ručne179Zobraziť v obchodoch
Spartan Magnetic 400rotopéd Spartan Magnetic 400110Magnetický175Nie, iba počítadlo na tužkové batérie0Ručne109Zobraziť v obchodoch
Hop-Sport HS-010Hrotopéd Hop-Sport HS-010H120Mechanický?Nie, iba počítadlo na tužkové batérie0Ručne68Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov rotopédov.

Rotopéd a jeho opis

Dočítali ste to až sem? Super! Potom si asi naozaj chcete zakúpiť rotoped. Poďme si rotoped popísať.

Rotopéd je vlastne taký bicykel, akurát bez kolies. Rotoped sa nikam nepohybuje a šliape sa teda na mieste. Záťaž zaistí zotrvačník.

Prvý rotoped vznikol už na konci 19. storočia. Používali sa k cvičenie športovcov počas zimy.

Rotopédy sa líšia hlavne v použití odporového systéme. Najčastejšie sa používajú magnetické a elektromagnetické systémy.

Vyberáme rotopéd

Výber vhodného modelu je dôležitý. Možno si myslíte, že si stačí len tak prísť do obchodu a nejaký lacný rotopéd si len tak kúpiť.

Ale verte, že je vhodné si dôkladne vybrať ten ideálny model, ktorý vám bude vyhovovať. Dôležité je to napríklad pre to, aby vás z daného stroja nebolela chrbát. A pretože cvičenie je náročné ako psychicky tak fyzicky, je dôležité si zvoliť vhodný stroj.

Ak to s rotopédom myslíte vážne, oplatí sa investovať do modelu s viacerými funkciami. Ďalej je vhodné myslieť na pohodlie a to v nastaviteľnosti sedadla a opierok.

Ak máte vyššiu hmotnosť, mali by ste si zakúpiť kvalitnejšie rotopéd s lepším vybavením aby pre vás jazda bola tak oveľa pohodlnejšie.

Typy rotopédov

Hlavné a najzákladnejšie rozdelenie je podľa typov konštrukcie. Podľa toho ich môžeme rozdeliť na 3 kategórie a to na Vzpriamenej rotopédy, Spinningové rotopédy a Ležatá kolesá.

Vzpriamený rotopéd

rotopéd

Rotopéd vzpriamený je asi najznámejší a najpoužívanejší v domácnostiach. Tento typ je lacnejšie než ostatné varianty. Jednoducho sa ovláda a toľko vám doma nebude prekážať.

Konštrukcia vzpriameného kola je tou najlepšou náhradou za cyklistické koleso.

V tomto článku sa hlavne zameriam na vzpriamené rotopédy.

Na čo sa hodí tento typ rotopedu?

  • Tvarovánie postavy
  • Zlepšenie fyzickej kondície
  • Je vhodný pre začiatočníkov i pokročilých jazdcov

Spinningový bicykel – cyklotrenažér

spinningovy bicykel

Táto konštrukcia spinningového kola je najpoužívanejší vo fitness centrách, ale môžete si ho zakúpiť aj domov. Hodí sa pre pokročilejších užívateľov a športovcov. Cvičenie na tomto druhu sa podobá klasickej jazde na bicykli. Tento typ je o niečo drahšie ako klasický rotoped.
Na čo sa hodí tento typ rotopédu?

  • Zvyšuje kondíciu
  • Zvyšuje vašu výkonnosť
  • Vhodný pre pokročilejších užívateľov

Ležiaci rotopéd

Ležiaci rotopéd
Konštrukcia ležatého kolesá nie je úplne toľko rozšírená. V domácnostiach totiž nie je obvyklá. A to preto, že sú určené najmä pre invalidov používateľa. Ďalej je vhodná táto konštrukcia pre užívateľov, ktorí sa chcú rehabilitovať a zabrániť tak ochabnutie svojich svalov. Ich výhodou je, že ich možno použiť aj po zranení a urýchliť tak regeneráciu. Tieto rotopédy bývajú drahšie a menej skladné ako predchádzajúce typy rotopédov.

Výber podľa použitia – kto na ňom bude cvičiť?

Dôležitým kritériom pri výbere je to, kto bude rotopéd používať. Rôzne modely rotopédov majú totiž rôzne sedla aj riadidlá a rôznu maximálnu nosnosť.

Ak teda máte vyššiu váhu, myslite tiež na maximálnu nosnosť rotopédu. Pozerajte sa pri modeloch na ich maximálnu nosnosť. Pri tejto nosnosti býva nejaké rezerva, ale nie je vhodné rotoped zbytočne preťažovať. Radšej si zakúpte rotoped s vyššou nosnosťou.

Pri výbere rotopédu pre viac ľudí si vyberajte nosnosť podľa najmohutnejšieho človeka v tejto vašej skupine ľudí.

Sedlo u rotopédu

Väčšina rotopedov má nastaviteľné sedlo a to do výšky. Lepšie modely rotopédov potom majú nastavenie aj dopredu smerom k riadidlám. U lepších modeloch sa tiež dá nastaviť jeho sklon, čo môže výrazne pomôcť pre pohodlnejšie sedenie pri vašom cvičení. Pohodlné sedenie je pri cvičení veľmi dôležité.

Je tiež dôležité myslieť na to, koľko meriate (akú vysokú máte postavu). Ak máte vysokú postavu, je dôležité sa pozrieť na maximálne nastavenie výšky sedla pre daný rotoped.

Aké je vhodné nastavenie sedadla? Vhodné nastavenie sedla by malo byť také, že vaše koleno má byť v spodnej polohe pred prepnutím.

Nezabúdajte tiež myslieť na kvalitu sedla. Budete cvičiť niekoľko desiatok minút a počítajte s tým, že sa na sedlu spotíte. Je dôležité teda vybrať rotoped so sedlom z kvalitného a pohodlného materiálu.

Sedadlo rotopedu je najčastejšie vyrobené z gélového materiálu. Ich kvalita sa môže líšiť model od modelu.

Riadidlá u rotopédu

Riadidlá u rotopédu by mala byť tiež vhodne nastaviteľná. Vďaka ich vhodnému nastavenie vás nebudú bolieť chrbát alebo krčné svaly. Väčšina lacných modelov má základné nastavenie rukovätí (možno ich pritiahnuť k sebe a od seba). Riadidlá by vám pri cvičení nemala kĺzať.

Je vhodné si nastaviť riadidlá tak, aby ste mali vhodnú oporu a cítili ju. Tiež je nastavte tak, aby ste pri cvičení nehrbili chrbát. Pri vhodnom nastavení zabránite zvyšovanie napätia u vašich krčných svalov.

Rám u rotopédu

Pre pohodlné cvičenie je tiež dôležití rám vrátane jeho konštrukcia. Konštrukcia rámu súvisí s maximálnou nosnosťou u rotopedu.

Lepšie a masívnejšie konštrukcie nám teda zaistí vyššiu maximálnu nosnosť ako pri modeloch s menej masívnou konštrukciou.

Rám rotopedu nám tiež ovplyvňuje jeho dizajn. Je vhodné vyberať rotoped s dostatočne ergonomickou konštrukciou a tom vám zaručí, že vás tréning bude baviť. Čo je veľmi dôležité pre tvorbu vašich cvičiacich návykov.

Systém bŕzd

Každý rotopéd má rôzny typ brzdného systému. Brzdný systém nám tvorí záťaž pre cvičenie. Brzdný systém brzdí vaše šliapania a tým vytvára odpor a to robí šliapania náročnejším.

Mechanické brzdy

Mechanické brzdy sú najlacnejším systémom. Stretnete sa s ním u najlacnejších modelov. Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť a menšiu účinnosť.

U väčšiny modelov sa však už stretnete s magnetickým systémom.

Magnetický systém

S magnetickými rotopedy sa stretnete najčastejšie. Je to jeden z najlacnejších a najpoužívanejších systémov bŕzd u dostupných rotopedov. Ponúka tak dobrý pomer cena / výkon. Je tiež tichý.

Indukčný systém

Indukčný systém bŕzd pri rotopédoch je najvyspelejším systémom bŕzd u rotopedov. Jeho hlavnou výhodou je vysoká životnosť, maximálnu účinnosť a veľmi tichý chod. Avšak tento systém má vyššiu cenu a stretnete sa s ním tak u najvyspelejších modelov rotopedu.

Hmotnosť záťažového kolesa

Hmotnosť záťažového kolesa je dôležitá pre maximálnu účinnosť a stabilitu rotopedu. Čím je jeho hmotnosť vyššia, tým je pre vás i tréning namáhavejšie. Jeho hmotnosť je väčšinou od štyroch do desať kilogramov. (4 – 10 kg)

Pedále

Pedále u rotopedu by mali byť kvalitné a pohodlné. Pedále bývajú väčšinou plastové.

Nastavenie záťaže

S nastavením záťaže sa stretnete naozaj u každého modelu.

K dispozícii sú u rotopedov 2 typy nastavenia záťaže a to:

  • Mechanické nastavenie záťaže – Otáčate ručne kolieskom a tým si sami nastavujete záťaž
  • Elektronické nastavenie záťaže – u elektronického nastavenia si dopredu môžete navoliť simuláciu trasy a záťaže a tá sa vám počas cvičenia sama prispôsobuje

Ak chcete väčší komfort pri vašom cvičení, potom voľte elektronické nastavenie záťaže.

Meranie a ďalšie funkcie rotopédu

Veľa moderných a najlepších rotopedov vám toho umožní mnohonásobne viac než len bežné jazdenie.

Lepšie modely vám pomôžu vaše cvičenie lepšie zorganizovať. Niektoré modely majú dokonca k dispozícii vytvorenie spätnej väzby a uloženie vašich údajov o jazdách do vášho počítača.

Každý rotoped vám bude sledovať vašu tepovú frekvenciu. Pri lacných modeloch sa stretnete s meračom na tužkové batérie. Pri drahších modeloch budete mať elektronickú obrazovku, ktorá je napájaná z elektrickej siete.

Ďalej tiež lepšie modely majú počítač, ktorý môže ukladať dobré informácie o vašom tréningu. Teda máte dokonalý prehľad o tom, koľko ste kedy išli a budete poznať svoj progres.

Dostupné značky rotopédov

Niektoré značky môžu byť zárukou kvalitného prevedenia. Preto si poďme predstaviť jednotlivé výrobcu a značky. Vymenujeme si asi 5 najznámejších a najdostupnejších značiek – Kettler, Housefit, Hop-Sport, Olpran a inSPORTline.

Rotopedy Kettler

Nemecká firma Heinz Kettler GmbH sa zaoberá výrobou širokého sortimentu pre voľný čas a predáva ich pod značkou Kettler. Vyrába fitness prístroje, záhradný nábytok, bicykle i rotopedy. Bola založená v roku 1949 v Nemecku. Zamestnáva viac ako 1700 zamestnancov. Predáva po celom svete vrátane Slovenska. Mnoho zákazníkov má dôveru v značku Kettler a vyzdvihujú jej kvality.

Firma Kettner dodáva na slovenský trh desiatky dostupných modelov. Mnohým z nich získava dobré hodnotenie.

HouseFit

Od firmy HouseFit sa predáva značný sortiment fitness nástrojov a prístrojov vrátane rotopedov. Firma HouseFit bola založená koncom 70. rokov 20. storočia. Firma Housefit ponúka veľa dostupných rotopedov ako pre amatérov tak i pokročilých užívateľov a športovcov.

Hop-Sport

Od značky Hop-Sport zakúpite veľa rotopédov s dobrým pomerom cena / výkon. Zakúpite od tete značky mechanické aj magnetické prístroje. Užívateľom výrobky tejto značky väčšinou ako veľmi dobré.

Rotoped Olpran

Česká firma Olpran z Olomouca bola založená v roku 1991. Olpran je známa česká značka a zaoberá sa aj predajom rotopedov, ktoré majú dobrý pomer cena / výkon. Táto česká firma sa postupne rozšírila aj na ďalšie trhy a má tak úspech.

Rotopedy inSPORTline

Značka inSPORTline je asi najznámejší v SR. Je známa ako predajca rôzneho fitnes náčinie vrátane rotopedov. Jedná sa o českú firmu. Jej korene siahajú do roku 1995. Na trhu nájdete od tejto firmy desiatky modelov so skvelým hodnotením.

Ako k vám rotoped doputuje až domov?

Pokiaľ si rotoped objednáte v e-shope, tak vám ho domov doručí doručovateľ (Slovenská pošta, DHL, PPL atď.) Rotoped vám väčšinou príde zabalený v krabici. Potom si ho budete musieť sami zložiť. Urobte to podľa návodu dodaného výrobcom. Všetko starostlivo zmontujte dohromady ako začnete cvičiť na rotopede.

Teraz už vám zostáva si len vytvoriť plán a vytvoriť si tak návyk na cvičenie.

Ako cvičiť na rotopéde

Pokiaľ máte už objednaný rotoped a je dobre zmontovaný, potom prichádza na rad cvičení. A je dôležité začať cvičiť správne.

Ešte pred začatím cvičenia je dôležité si rotoped správne nastaviť a prispôsobiť tak vašej postave.

Pred cvičením je vhodné urobiť rozcvičku pre zahriatie vášho tela.

Pre vhodné cvičenie je veľmi dôležitá správna tepová frekvencia . Vďaka správnej tepovej frekvencii budete lepšie spaľovať tuky.

Viac dôkladnejších informácií o tom, ako cvičiť na rotopede, nájdete tu.

Pár slov na záver

Ďakujem vám za prečítanie celého článku. Snáď som vám k výberu vhodného rotopede pomohol pomocou môjho článku.

Pamätajte, že pre vhodný výber rotopedu je nutné myslieť na to, kto bude rotoped používať, na jeho váhu a proporcie.

Dôležité je u cvičení vytrvať. Keďže je náš mozog naučený na okamžité odmeny, bude pre vás začať cvičiť náročné. Je dôležité si vytvoriť si návyk na cvičenie. Postupne si na to zvyknete a cvičenie na rotopede sa tak pre vás stane rutinou. Odmenou pre vás potom bude zlepšená kondície, posilnenie svalov a zlepšenie nálady vďaka vyplavenie endorfínov po cvičení.

Ak pracujete hlavne hlavou, potom je nevyhnutné cvičiť, pretože cvičenie je potom formou relaxácie pre vašej myseľ i telo.

Cvičenie na rotopede je jednoduché a efektívne. Nemusíte nikam chodiť a môžete cvičiť a trénovať aj keď je vonku zima alebo prší.

4.8/5 - (6 votes)