Menu Zavrieť

Zavárací hrniec: Test a výber najlepších zaváracích hrncov

zavařovací hrnec 2019

Máte radi zavárané uhorky, papriky, kompóty a celkovo všetko čo je zavarené? Sa zaváracom hrncom to zvládnete všetko sami z pohodlia vášho domova. Pokiaľ máte svoju záhradku a máte veľa ovocia a zaleniny, ktoré nedokážete zjesť a spracovať, potom je pre vás zaváranie skvelou voľbou, ako uchovať zeleninu a ovocie. Zaváranie pohárov je skvelé pre neskoršie spotrebovanie surovín.

Zavárací hrniec patrí medzi moderné pomocníkov, ktoré vám značne uľahčí prácu vo vašej domácnosti. Výhodou tohto prístroja je nielen samotná schopnosť zaváranie, ale aj to, že s nimi dokážete pripraviť napríklad svařák alebo dokonca aj grog. Pripravíte si tak svařák jednoducho a z pohodlia vášho domova.

Na trhu môžete nájsť veľa modelov zaváracích hrncov a ich výber nemusí byť úplne jednoduchý. Preto sme pre vás spísali tento článok, v ktorom vám povieme o tom, ako vybrať zavárací hrniec. Tieto hrnce sú skvelým pomocníkom pre zaváranie pohárov.

Výber 10 najlepších zaváracích hrncov

Vybrali sme pre vás 10 najlepších modelov zaváracích hrncov, ktoré sú skvele hodnotené a majú dobré recenzie od zákazníkov. Vyberali sme ich podľa recenzií užívateľov a vyberiete si tak najlepšie hodnotený model zaváracieho hrnca. Modely sme pre vás zoradili do prehľadnej tabuľky v ktorej si môžete porovnať parametre a recenzie u jednotlivých modelov zaváracieho hrnca. Ak vás zaujíma hlavne cena, môžete si zoradiť modely od najlacnejšieho po najdrahšie.

Zavárací hrniecVzhľadObjem (v litrech)TypPríkon (W)DisplejMateriál hrncaOrientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Domo DO42325PCzavařovací hrnec Domo DO 4232527Automatický2000ÁnoNerez109,90Zobraziť v obchodoch
Professor ZVH 272Zavařovací hrnec Professor ZVH 27227Automatický1800ÁnoSmaltovaný plášť74Zobraziť v obchodoch
Professor ZVH 273Zavařovací hrnec Professor ZVH 27327Automatický1800ÁnoNerez99Zobraziť v obchodoch
Vigan ZH 27Zavařovací hrnec Vigan ZH 2727Automatický1800ÁnoNerez90,40Zobraziť v obchodoch
Sencor SPP 2100Zavařovací hrnec Sencor SPP 210027Automatický1800NieSmaltovaný plášť64,80Zobraziť v obchodoch
Guzzanti GZ 183Zavařovací hrnec Guzzanti GZ 18327Automatický1800NieSmaltovaný plášť dvouvrstvý64Zobraziť v obchodoch
Hyundai PC 200Zavařovací hrnec Hyundai PC 20027Automatický2000NieNerez69,90Zobraziť v obchodoch
Professor ZVH 271Zavařovací hrnec Professor ZVH 27127Automatický1800NieSmaltovaný plášť72,60Zobraziť v obchodoch
Concept ZH0030Zavařovací hrnec Concept ZH003027Automatický2000NieNerez99Zobraziť v obchodoch
Bielmeier BHG 665Zavařovací hrnec Bielmeier BHG 66529Automatický2000NieSmaltovaný plášť dvouvrstvý109,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací server Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať recenzie a hodnotenia užívateľov.

V najbližšej dobe tu zverejníme test zaváracích hrncov 2019. Predstavíme vám tie modely, ktoré sú najlepšie vrátane ich popisu a recenzie.

Ako vybrať zavárací hrniec

Na trhu zaváracích hrncov môžete nájsť veľa výrobcov, ktorí ponúka niekoľko desiatok modelov, ktoré sú vybavené rôznymi parametrami a ich teda na trhu celý rad. Aby váš výber bol čo najjednoduchší, pozrieme sa na detailné a zároveň jednoduchý návod na výber toho ideálneho zaváracieho hrnca, ktorý vám bude parametrovo vyhovovať. Preto sa poďme pozrieť na parametre zaváracích hrncov.

Typ zaváracieho hrnca

Pri výbere sa stretnete s 2 základnými typy zaváracích hrncov. Prvá je klasický zavárací hrniec a druhý je elektrický zavárací hrniec. Ktorý je lepší? Poďme si ich predstaviť nech viete, ktorý je pre vás ten ideálny typ zaváracieho hrnca.

Zavárací hrniec klasický

Klasický zavárací hrniec sa dá naozaj nazvať klasickým, pretože sú používané už od čias predchádzajúcich generácií a z čias našich babičiek. Ide o špeciálny typ hrnca, ktorý je určený na zaváranie. Nie je elektrický, má otvor pre teplomer a ucha. Viac toho u klasického hrnca nenájdete.

Klasický hrniec na zaváranie sa nevedia samostatne zahrievať, preto ho musíte umiestniť na váš sporák, kde tento zavárací hrniec zahrejete aby ste dosiahli požadovanej teploty. Pre dosiahnutie požadovanej teploty budete potrebovať teplomer, aby ste mohli kontrolovať aktuálnu teplotu. Je vhodný skôr pre tých, ktorí majú so zaváraním už nejaké skúsenosti. Pri zaváraní musíte strážiť správnu hodnotu teploty aby došlo k dokonalému utesnenie pohárov a tiež vám nádoby nesmie prasknúť.

Tento proces zaváranie s klasickým hrncom je ako časovo náročnejšie, tak i ťažšie pre začiatočníkov ako u elektrického. Hlavnou výhodou klasického zaváracieho hrnca je hlavne to, koľko klasický hrniec stojí. Sú to jednoduché zariadenia, takže ich kúpite veľmi lacno.

Zavárací hrniec elektrický

Elektrický zavárací hrniec vám ušetrí veľa času i starostí pri procese zaváraní. Vďaka moderným technológiám sa nemusíte prakticky skoro o nič starať. Elektrický zavárací hrniec sa sám dokáže zahriať, teda ho nemusíte dávať na sporák alebo iný zahrievacie prístroj. Výhodou je, že vie sám udržiavať potrebnú teplotu pre zaváranie, teda nepotrebujete teplomer a zavárací hrniec sa o toto postará sám. Hodnotu teploty pri zaváraní stráži termostat.

Zavárací hrniec možno odporučiť a pre neskúsených, alebo pre ľudí, ktorí majú radi pohodlnú prípravu alebo chcú ušetriť čas. Vďaka týmto všetkým výhodám je logicky cena o niečo vyššia ako u klasického zaváracieho hrnca.

Materiál hrnca

Pri výbere predovšetkým elektrického hrnca sa stretnete s 2 typy materiálov z ktorých je hrniec vyrobený. Materiál ovplyvňuje nielen iba cenu, ale aj kvalitu daného prístroja na zaváranie.

Pri prechádzaní jednotlivých modelov hrncov na zaváranie sa stretnete s 2 odlišnými modelmi zaváracích hrncov.

S akými materiálmi sa stretnete?

  • Smalt – Hrniec vyrobený z tohto materiálu sa vymyká predovšetkým svojou cenovou dostupnosťou. Nevýhodou smaltovaného materiálu je napríklad to, že sa neudržiava práve najlepšie. Ďalšou nevýhodou je, že musíte dbať na to, ako s ním zaobchádzate, pretože tento materiál je celkom náchylný na poškodenie.
  • Nerezový materiál – Nerezový materiál je etalónom mnohých kuchynských doplnkov. A stretnete sa s nerezom aj u zaváracích hrncov. Jeho najväčšou výhodou je, že je značne odolný. Vďaka tomu znesie aj o niečo drsnejšie zaobchádzanie. Väčšinou sa vám ho nepodarí poškrabať a môžete ho tak jednoducho a ľahko umyť. Dôležitou informáciou je tiež to, že nerez na seba neviaže žiadne zápachy. Nevýhodou tohto materiálu je o niečo vyššia cena celého hrnca.

Objem hrnca

Ďalším veľmi dôležitým faktorom pre výber dobrého zaváracieho hrnca je jeho objem. Objem hrnca rozhoduje hlavne o tom, koľko toho na jeden záťah zavaríte. Na tento parameter by ste rozhodne nemali zabúdať. V niektorých modeloch si môžete pripraviť aj horúce nápoje (napríklad grog). Najčastejšie sa stretnete s objemom okolo 27 litrov. Stretnete sa aj s menšími alebo väčšími hrncov.

Pri výbere by ste mali premýšľať o tom, na čo a ako budete daný model hrnca používať.

Príkon zaváracieho hrnca

Príkon prístroja patrí medzi parametrami, na ktoré by ste rozhodne nemali nazpomenout. Príkon má veľmi dôležité poslanie. Ovplyvňuje nám efektivitu a rýchlosť ohrevu. Znamená to ako dlho trvá, než hrniec dosiahne požadovanú teplotu. To nám celkovo ovplyvní dobu prípravy a zaváranie. Príkon prístroja je udávaný vo wattoch (skratka W).

Dá sa povedať, že čím väčšia bude mať model príkon, tým rýchlejšie bude celý proces hotový. Avšak je dôležité myslieť na to, že príkon nám určuje hlavne to, koľko elektriny daný model spotrebuje. Teda vás prevádzka modelu elektrického hrnca s vyšším príkonom bude stáť o niečo viac, pretože model spotrebuje viac elektriny.

Funkcie a príslušenstvo zaváracieho hrnca

Hoci to tak nemusí vyzerať, aj zaváracie hrnce môžu byť vybavené radom funkcií a dodatočného príslušenstva, ktoré vám uľahčia prácu alebo dokonca celý proces zaváranie urýchli. S funkciami sa stretnete hlavne pri elektrických hrncov, preto sa zameriame hlavne na ne. Poďme sa pozrieť na to, s akými funkciami sa u hrncov stretnete. Pozrieme sa na funkcie ako je časovač, displej, ventil alebo odložený štart.

Poďme sa teda pozrieť na funkcie, ktorými bývajú zaváracie hrnce najčastejšie vybavené.

  • Časovač – Funkcia časovača vám umožní pohodlne si nastaviť dobu, po ktorú sa budú vaše zaváraniny zavárať. To vám značne uľahčí používanie zaváracieho hrnca.
  • Funkcie displeja – Displej vám uľahčuje celkovú prácu s elektrickým hrncom. Môžete si na ňom zobraziť teplotu, koľko zostáva dokonca a mnoho ďalších užitočných informácií, ktoré vám pomôžu v procese zaváranie.
  • Termostat – Vďaka termostatu si pohodlne nastavíte iba teplotu zaváranie. Tento prepínač sa dá pohodlne nastavovať a udržujete teplotu, ktorá je pre váš proces zaváranie vhodná a veľmi dôležitá.
  • Výpustná ventil – S výpustným ventilom sa stretnete hlavne pri elektrických hrncov. Tento ventil je predovšetkým iba pre odlievanie vody zo zaváracieho hrnca. Dá sa tiež použiť pre vypúšťanie pripraveného horúceho nápoja.
  • Poistka proti suchému zapnutiu – Táto bezpečnostná funkcia vám zaistí, že sa vám nič nepripáli pri zaváraní.
  • Funkcia odloženého štartu – Táto funkcia je užitočná, pretože vám uľahčí prípravu s pomocou odloženého štartu.

Rozpočet na nákup

Cena môže byť pre vás pri výbere nového zaváracieho hrnce jedným z veľmi dôležitých parametrov. Pri výbere vhodného hrnca je dôležité si tiež dobre naplánovať svoj rozpočet na nákup. Všetko sa odvíja od toho, aké funkcie a príslušenstvo by váš hrniec mal mať. Cenu prístroja ovplyvňujú jednotlivé parametre a spracovanie daného modelu hrnca. Pri výbere nezabúdajte ani na značku. Výrobca môže značne ovplyvňovať to, ako je daný model spracovaný. Niektoré značky môžu ponúkať cenovo dostupné model s dobrým pomerom cena / výkon a niektoré vyrábajú prémiové produkty. Najčastejšie sa stretnete s produktmi od značiek Domo, Klarstein, Professor, Sencor, Vigan, Hyundai, Guzzanti, Concept a pár ďalších.

Modely s cenovkou do 70 €

V tejto cenovej kategórii sa stretnete s modelmi, ktoré majú niečo nižší príkon a väčšinou majú aj menší objem nádoby. V tejto kategórii si vyberiete ako klasické hrnca tak i niektoré elektrické modely zaváracích hrncov. U týchto modelov však nemôžete očakávať mnoho funkcií a príslušenstva.

Zlatá stredná cesta s cenovkou od 70 € až 200 €

Zlatá stredná cesta, v ktorej nájdete mnoho modelov dobrých zaváracích hrncov s dobrým pomerom cena / výkon a s veľa funkciami. Väčšina modelov v tejto cenovej hladine je vybavená LCD displejom, termostatom a mnohými ďalšími užitočnými funkciami, ktoré vám značne uľahčí celý proces.

Cena nad 200 €

Najdrahšie modely s cenovkou nad 200 €. S čím sa u nich môžete stretnúť? Väčšina elektrických modelov s touto cenovkou má väčší objem a oveľa viac funkcií. Stretnete sa aj s podsvieteným displejom. Nie je problém si zakúpiť model s objemom 30 litrov a viac. Nechýba ani výbava časového spínača.

Záverom

Dúfame, že sme vám pomohli vybrať ideálny zavárací hrniec podľa našej recenzie a že s ním zavaríte veľa zeleniny a vytvoríte mnoho kompótov. Zavárací hrniec sa určite stane vaším praktickým pomocníkom vo vašej kuchyni. Dúfame tiež, že daný model zaváracieho hrnca vydržia po mnoho rokov bez jedinej technickej závady.

4.8/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať