Menu Zavrieť

Hriankovače

hriankovac

Na každom rohu môžete počuť, že raňajky sú dôležitou súčasťou stravy. Čo si takto dať na raňajky krásne dozlatista prepečený toast alebo klasický chlieb? Skvelá raňajky má pozitívny vplyv na priebeh celého dňa. Na raňajky si môžete dať celý rad rôznych pokrmov. Akonáhle však ochutnáte opečený chlieb v hriankovači, nebudete chcieť už nič iné.

Hriankovač použijete nielen na raňajky, ale aj k príprave veľmi chutné desiaty alebo večere. Hriankovač je užitočným pomocníkom v mnohých domácnostiach. Jedná sa o malý spotrebič, ktorý budete používať veľmi často. Nezaberie vám v kuchyni veľa miesta. Okrem chleba môžete na hriankovači rozpékat aj ďalšie potraviny. A okrem rozpekanie na ňom možno i rozmrazovať.

Na trhu je veľa rôznych modelov hriankovačov od rôznych značiek a nemusí byť jednoduché sa v tejto ponuke vyznať. V tomto článku sa pozrieme na dôležité parametre hriankovače, najlepšie modely a dozviete sa aj, ako vybrať hriankovač. Zameriame sa tu na parametre ako je príkon, počet pripravených porcií, údržba prístroja, cena a ďalšie dôležité parametre pre výber vhodného modelu hriankovača.

Výber 10 najlepších hriankovačov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších hriankovačov. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Modely hriankovačov si môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadPočet hrianokPríkon (W)RozmrazovanieZásuvka na omrvinkyCentrovanieOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Sencor STS 2607BKhriankovač Sencor STS 2607BK2750ÁnoÁnoÁno11,90Zobraziť v obchodoch
Electrolux EAT 3300hriankovač Electrolux EAT 33002940ÁnoÁnoÁno28,90Zobraziť v obchodoch
Severin AT 2509hriankovač Severin AT 250941400ÁnoÁnoNie37,05Zobraziť v obchodoch
Philips HD 2628hriankovač Philips HD 26282950ÁnoÁnoÁno38Zobraziť v obchodoch
Orava HR 108hriankovač Orava HR 10841200NieÁnoNie21,64Zobraziť v obchodoch
DeLonghi CTO 2103hriankovač DeLonghi CTO 21032900ÁnoÁnoNie53,30Zobraziť v obchodoch
Philips HD 2516hriankovač Philips HD 25162830ÁnoÁnoÁno32,90Zobraziť v obchodoch
Bosch TAT 6A001hriankovač Bosch TAT 6A00121090ÁnoÁnoÁno34,88Zobraziť v obchodoch
Electrolux EAT 3330hriankovač Electrolux EAT 33302940ÁnoÁnoÁno24,50Zobraziť v obchodoch
Sencor STS 5070hriankovač Sencor STS 507041600ÁnoÁnoÁno39Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia hriankovačov od ich užívateľov.

Ako vybrať hriankovač

Hriankovač je jednoduché zariadenie, ktoré nezaberie veľa miesta vo vašej kuchyni. Ovládanie hriankovača je tak jednoduché, že to zvládne aj malé dieťa. Čo už nie je tak jednoduché je to, ako vybrať ten správny model hriankovača. Preto sme pre vás spísali tohto sprievodcu nákupom nového hriankovače, kde sa dozviete o všetkých dôležitých parametroch, značkách, cene a ďalších.

Počet porcií

Prvým dôležitým parametrom je počet porcií. Táto hodnota nám určuje to, koľko hrianok môžete opekať v jeden okamih. Tento parameter sa odvíja hlavne od toho, koľko ľudí bude potrebovať jesť opečený chlieb v jeden okamih. Prípadne to tiež záleží na tom, koľko toho zjete.

Mnoho ponúkaných modelov na našom trhu má konštrukciu na opekanie dvoch hrianok. 2 alebo 4 hrianky sú najčastejšie počet hrianok, ktoré dokážu hriankovače pripraviť.

Ak hriankovač používa viac ako 2 ľudí súčasne, bude najužitočnejší hriankovač so 4 otvormi. Pre veľké rodiny sú vhodné dokonca aj modely so 6 otvormi pre hrianky.

Ale narazíte aj na modely s väčším počtom štrbín na hrianky. Pre úplnú väčšinu ľudí bude však dostatočnou hriankovač na 2 hrianky.

Veľkosť štrbín

Ďalším bodom je veľkosť štrbín (otvory pre hrianky). Ak sa rozhodnete pre dvojmiestny hriankovač, uistite sa, že má hlboké sloty. To umožňuje jednoduché a dokonalé opekanie veľkých plátkov chleba.

Príkon

Príkon nám určuje spotrebu elektrickej energie a ovplyvňuje aj výkon hriankovača. Čím vyššie sú wattmi, tým rýchlejšie hriankovač rozpéká. Nízky príkon, ktorý spomalí rýchlosť opekanie, vám opečie hrianku tak, že môže mať žuvacie okraje namiesto dokonale chrumkavých.

Dobrý príkon hriankovače s dvoma otvormi by mal byť okolo 1000 W alebo vyššie a pre hriankovač so štyrmi plátky chleba, 1800 W alebo viac. Typ chleba, ktorý opekáte, má však tiež vplyv na rýchlosť opekanie. Rôzne druhy toastového chleba ovplyvňujú rýchlosť rozpekanie.

Vzhľad a farba

Hriankovače sa predávajú v celej rade farebných štýlov, od špičkových moderných návrhov až po tie s retro vzhľadom. Ak je pre vás dôležité, aby spotrebič ladil s vašou kuchyňou, hľadajte hriankovače, ktoré sa predávajú v rôznych farbách a ponúkajú zodpovedajúce modely.

Ovládanie

Na väčšine hriankovačov nájdete prepínač pre reguláciu výkonu. Tým si nastavíte úroveň prepečenia. To ovplyvní tmavosť a chrumkavosť hrianky. Pri lacnejších modeloch je nevýhoda, že prvý rozpekanie trvá dlhšie ako nasledujúce. To môže spôsobiť to, že si aj pri rovnakom nastavení chleba spálite. Lepšie modely sú vybavené čidlom, ktoré stráži zahrievanie, takže nedôjde k tomuto problému. Ďalšie ovládanie sa líši podľa toho, aký má daný model dostupné funkcie. Stretnete sa s tlačidlom na vypnutie alebo s tlačidlom na rozmrazovanie.

Čistenie a údržba

Pretože sa v hriankovačoch rozpéká pečivo, dôjde k tvorbe omrviniek, ktoré môžu zapadnúť do samotného prístroja. Z toho dôvodu sú niektoré hriankovače vybavené vyberateľným zberačom omrviniek z pečiva. Niektoré modely však touto vymoženosťou vybavené nie sú a budete ich musieť jednoducho obrátiť a trasením vyklepať čo nie je moc pohodlné. Preto si vyberajte modely so zásobníkom na omrvinky, ktorý jednoducho vyberiete a omrvinky vysypete.

Funkcia hriankovače

Hriankovač má rovnako ako ďalšie spotrebiče aj celý rad rôznych funkcií, ktoré vám uľahčia používanie daného prístroja.

S akými funkciami sa najčastejšie stretnete?

 • Rozmrazovanie – Funkcia rozmrazovania je ideálny pre tých, ktorí mali mrazený chlieb alebo iné potraviny. Táto funkcia najprv rozmrazí a potom opečie chlieb alebo toast, všetko v jednom cykle, takže nemusíte znova opekať už rozmrazený chlieb.
 • Funkcia stop – Funkcia stop vám dokáže prerušiť proces ohrievania. Chleba jednoducho vyskočí a prístroj sa vypne. To sa hodí v okamih, kedy prídete na to, že chlieb už je opečený až moc a mohlo by dôjsť k jeho spáleniu.
 • Peek and View – Vďaka tejto funkcii môžete rozpekaní prerušiť a pozrieť sa, ako veľmi je pečivo rozpečené a vrátiť ho späť. Medzi tým si hriankovač udržuje stálu teplotu.
 • Opekanie iba z jednej strany – Funkcia, ktorá umožňuje opiecť iba jednu stranu pečiva.
 • Funkcia udržiavania teploty – Vďaka tejto funkcii udržíte hrianku stále teplú, teda nedôjde k stvrdnutiu pečiva. Hrianku budete mať stále čerstvú aj keď nemáte práve čas ju zjesť.
 • Centrovanie chleba – Táto funkcia vám umožňuje hrianku vycentrovať v štrbine na pečivo. Vďaka tomu dôjde k rovnomernému opekaniu.
 • LED indikátor – Indikátor je jednoduché LED svetielko, ktoré vás informuje o danom stave pečenia. Vďaka tomu viete presne, čo hriankovač práve robí.
 • Bezpečnostná poistka – Poistka, ktorá zabráni prehriatiu prístroja a tým chráni vaše obydlie proti vzniku požiaru.
 • Audio signalizácia – Táto zvuková signalizácia vás upozorní na to, že je pečivo už rozpečenie. Vďaka tomu na zapekanie nezabudnete a nedôjde k tomu, že si spomeniete vo chvíli, kedy bude pečivo už tvrdé.

Cena

Koľko by mal nový hriankovač stáť? Hriankovač nepatrí medzi najdrahšie tovaru a teda je dobre cenovo dostupné prakticky pre každého. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé cenovej kategórie nech viete, čo jednotlivé modely ponúkajú. Vďaka tomu získate rámcovú predstavu o tom, koľko peňazí bude nutné do nového stroja investovať. Tie najlacnejšie modely zakúpite už za cenu okolo 9 €. Čo je naozaj lacné. Môžete si vyberať modely od mnohých značiek ako je Sencor, Eta, Bosch a ďalšie.

Najlacnejšie modely s cenou do 25 €

Čo možno očakávať od kategórie s najlacnejšie cenou? Tieto modely vám ponúknu opekania 2 hrianok. Ďalej vám väčšina z nich ponúkne aj funkciu rozmrazovania. Stretnete sa tu hlavne s modelmi od značky Sencor. Najlacnejšie modely môžete kúpiť už od ceny okolo 15 € s DPH. Niektoré modely vám ponúknu aj funkciu centrovanie, automatické vyhodenie a rozmrazovanie. Toto všetko vám ponúkne napríklad hriankovač Sencor STS 2607BK s cenou okolo 15 € s DPH.

Cena od 25 € do 70 €

Ak prekročíme cenovú hladinu 25 €, otvorí sa nám oveľa širšia ponuka hriankovačov s mnohými zaujímavými funkciami. Tieto modely majú aj krajší dizajn a lepšiu spracovanie. Možno si vybrať aj modely s nerezovým materiálom a tiež si vyberiete model so 4 otvormi na chlieb. Príkon u týchto modelov sa pohybuje od 700 W do 1 000 W.

Cena od 70 € do 130 €

Kategórie od 70 € do 130 € ponúkne už o niečo výkonnejšie produkty hriankovačov. Tieto modely ponúknu LED podsvietené diódy, zásuvku na omrvinky, centrovanie, rozmrazovanie či automatické vyhodenie. Modely sú veľmi vydarené a sú najčastejšie vyrobené z veľmi kvalitnej nerezovej ocele. Bývajú vybavené aj priestorom pre uloženie napájacieho kábla. Príkladom veľmi dobrého modelu z tejto kategórie je Sage BTA 720. Ten sa predáva za cenu okolo 85 € s DPH.

Najdrahší modely s cenou nad 130 €

Ak sa rozhodnete do prístroja investovať viac ako 130 €, môžete si vyberať z modelov, ktoré ponúkajú LED displej, nastaviteľný čas pečenia a vyberiete si tu aj veľmi vyvedené modely s americkým retro vzhľadom. Farba vzhľadu u týchto modelov môže byť rôzna. V tejto kategórii sa vám medze nekladú. Vyberiete si modely s príkonom väčším ako 1 000 W. Napríklad model Boretti B 302 ponúka 1600 W a rozpekanie pre 4 hrianky naraz. Na trhu sa predáva za cenu okolo 150 € s DPH. Pokiaľ máte početnú rodinu, budete hľadať v tejto cenovej kategórii.

Hriankovače: Dostupné značky

Na trhu nájdete mnoho rôznych značiek hriankovačov. Čo od nich môžete očakávať? Ako kvalitný tovar vyrábajú a predávajú? Na to sa poďme zamerať v tejto časti článku.

Na trhu možno naraziť na tieto značky:

 • Sencor
 • Kenwood
 • Eta
 • Philips
 • Electrolux
 • DeLonghi

a ďalšie.

Hriankovače Sencor

Značka Sencor pochádza pôvodne z Japonska. Zaoberá sa predajom a výrobou spotrebného tovaru a vznikla v roku 1969 v Japonsku. Od 90. rokov túto značku vlastní česká firma Fast ČR. Sencor sa zaoberá predajom mnohých spotrebičov, ktoré sú cenovo dostupné. Kúpite od neho aj hriankovače na zapekanie pečiva. Medzi hriankovači sa značka Sencor dokáže predrať medzi modelmi, ktoré ponúkajú dobrý pomer cena / výkon. Majú aj zásuvku na omrvinky a zvládajú rozmrazovanie. Takým modelom je napríklad Sencor STS 2607BK.

Hriankovače ETA

Kto by nepoznal českú značku ETA? Mnohí z nás si ju pamätáme si ako výrobca vysávačov. Táto firma sa dnes zaoberá výrobou mnohých domácich spotrebičov vrátane hriankovačov. Modely od značky ETA sú kvalitné a majú dobrý pomer cena / výkon. Na trhu si zakúpite hriankovače ETA Storia 9166 90020, ETA ELA, ETA Ronny, ETA Tonny a ďalšie modely. S hriankovači ETA si rozpečete veľa pečiva. Samozrejmosťou je zásuvka na omrvinky z hrianok, rozmrazovanie a ďalšie funkcie a príslušenstvo.

Hriankovače Kenwood

Ak nehľadíte toľko na cenu a máte radi pekný dizajn a hľadáte pekné spotrebiča do kuchyne, ktoré sa vo vašu kuchyňu alebo firme nestratí, potom sú produkty od značky Kenwood skvelou voľbou. Značka Kenwood bola založená okolo roku 1947. Jej hlavnou ponukou sú spotrebiče do kuchyne. Hriankovače na zapekanie pečiva od značky Kenwood sú veľmi kvalitné. Ponúka dostatočne vysoký výkon a pripraví vám veľmi lahodné a chrumkavé hrianky.

Záverom

Čo povedať na záver? Snáď len vám popriať, nech si vyberiete ten najlepší možný model. V tomto článku sme si povedali o tom, ako vybrať hriankovač na prípravu lahodných hrianok. Zamerali sme sa na dôležité parametre a porovnali sme si jednotlivé modely.

Dúfame, že sme vám s výberom nového hriankovača pomohli a budete si vychutnávať pekne rozpečené a chrumkavé pečivo každý deň. S hriankovačom je opekania hračka. K nákupu vám zostáva už len posledných pár krokov. Stačí sa pozrieť na tabuľku, ktorá je na začiatku článku a prekliknúť sa do niektorého z internetových obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík vami vybraným modelom hriankovača.

5/5 - (2 votes)

Mohlo by vás zaujímať