Menu Zavrieť

Ako vybrať najlepší plynový gril + Test plynových grilov

Máte radi letnú pohodu na záhrade so svojimi priateľmi u dobrého jedla a pitia? Ak áno, potom je grilovanie tou najlepšou formou ako pripraviť skvelé jedlo svojim priateľom. Voľbou dobrého plynového grilu budete u nich za hviezdu, pretože vami pripravené jedlo bude skvelé a chutné.

Pri voľbe grilov máte na výber z niekoľkých prevedení grilov a to elektrických, grilov na drevené uhlie a grilov plynových. Dnes sa zameriame na plynové grily. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vybrať plynový gril. Pozrieme sa na parametre, ktoré sú nutné pri výbere toho najlepšieho plynového grilu.

Prečo plynový gril?

7 výhod plynového grilu

 • Nemusíte čakať na rozpálení
 • Môžete grilovať prakticky hneď
 • Mäso sa nevysušuje
 • Jednoducho regulujete intenzitu horenia a teplotu
 • Grilovanie je lacnejšie v dlhodobom horizonte
 • Grilovanie je s plynom veľmi jednoduché
 • Minimálny odpad po grilovaní s plynovým grilom

Plynové grily: 10 Najlepších grilov

V tejto tabuľke sme pre vás vybrali 10 najlepších plynových grilov. Vyberali sme ich podľa hodnotenia zákazníkov, ktoré je vyskúšal svojim varením. V tomto teste a tabuľke sme sa zamerali na najdôležitejšie parametre. Tabuľku si môžete zoradiť podľa svojich preferencií.

NázovVzhľadPočet horákovPočet bočných horákovVýkon (v kW)TeplomerKrytHmotnosť (kg)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
G21 California BBQ Premium linePlynové grily G21 California BBQ Premium line3112,6ÁnoÁno34308Zobraziť v obchodoch
Activa HalifaxPlynové grily Activa Halifax215,5ÁnoÁno19,6150Zobraziť v obchodoch
Char-Broil Onyxplynový gril Char-Broil Onyx3110,5ÁnoÁno45312Zobraziť v obchodoch
HECHT CONTACT 3Plynové grily HECHT CONTACT 33010,5ÁnoÁno20169,99Zobraziť v obchodoch
Weber Genesis II E-310GBSPlynové grily Weber Genesis II E-310GBS3011ÁnoÁno63999Zobraziť v obchodoch
G21 Oklahoma BBQ Premium LinePlynové grily G21 Oklahoma BBQ Premium Line3010,5ÁnoÁno32228,80Zobraziť v obchodoch
Campingaz 3 SERIES WOODY LXPlynové grily Campingaz 3 SERIES WOODY LX309,6ÁnoÁno40450,90Zobraziť v obchodoch
Weber Q 3200Plynové grily Weber Q 3200206,3ÁnoÁno36599Zobraziť v obchodoch
Weber Spirit E 210 ClassicPlynové grily Weber Spirit E 210 Classic207,6ÁnoÁno41499Zobraziť v obchodoch
NAPOLEON Rogue 425 SBPKPlynové grily NAPOLEON Rogue 425 SBPK3115,6ÁnoÁno68799Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov plynových grilov.

Ako vybrať plynový gril

Pri vyberaní plynového grilu je nutné sa zamerať na niekoľko nutných parametrov. Na začiatok je nutné si povedať, že nie je vhodné si kúpiť hneď ten prvý gril, ktorý vám padne do oka. Je ľahké nechať sa ukolísať skvelou cenou a na prvý pohľad priaznivú ponukou.

Pred nákupom je dobré sa poriadne zamyslieť a premyslieť výber nového grilu, pretože kúpenie nového grilu rozhodne nie je lacnou investíciou. Porovnanie modelov, a výber podľa dôležitých faktorov z našej recenzie, vám pomôže dôjsť k múdremu rozhodnutiu. Vďaka nám si tak vyberiete ideálny plynový gril.

Na internete nájdete mnoho modelov plynových grilov s rôznymi parametrami a teda ich vyberanie môže byť celkom zložité. Preto sme vám spísali tento článok, aby sme vám výber plynových grilov značne uľahčili.

Cena plynového grilu

Pred nákupom vhodného plynového grilu je nutné si ujasniť, aký veľký máte rozpočet na nákup nového plynového grilu. Cena je pre mnoho ľudí veľkým faktorom pri rozhodovaní o tom, aký plynový gril si vybrať. Je nutné spomenúť, že plynové grily vám vydrží aj desiatky rokov. A mnoho kvalitných výrobcov vám dá záruku až na 10 rokov.

Pri plynových grilov je pre všetkých zákazníkov výhoda, že je na našom trhu veľa výrobcov a výrobcovia si navzájom veľa konkurujú. Vďaka tomu sú ceny pre vás veľmi priaznivé.

Pozrime sa na to, aké cenové rozpätie môžeme očakávať pri plynových grilov.

Cenová hladina do 100 €

Aké kúpime plynové grily v tejto najnižšej cenovej hladine do 100 €? Pod päť tisíc si možno dovoliť grily, ktoré majú menší výkon ako drahšie modely. Tento gril bude v pohode stačiť pre vašej rodinu a priateľov. Tieto opekanie väčšinou majú piezo zapaľovanie a odkladacie plochy. Vďaka svojej cene tieto lacné grily bývajú vyrobený z lacných materiálov a musíte počítať s tým, že budú vyhovovať pre menší počet ľudí. Tieto plynové grily sú vhodné pre cca maximálne 4-5 ľudí.

Zlatá stredná cesta – cenová hladina od 100 € do 400 €

V tejto cenovej hladine od 5 tisíc do 10 tisíc korún si vyberiete plynové grily, ktoré sú vhodné pre väčší počet ľudí a to cca 5 až 10. Tieto grily majú o niečo väčší výkon. Je vhodný pre početnejšiu rodinu alebo na akcie pre viac osôb. Pokiaľ chcete plynové grily s mnohými funkciami, pozrite sa ešte do vyššej cenovej kategórie.

Cenová hladina nad 400 €

Ak sa rozhodnete so svojím rozpočtom ísť nad 400 €, tak v tejto cenovej hladine nájdete veľmi vysoko výkonné opekanie. Majú dobrú výbavu. Ich konštrukcia je kvalitné a zároveň sa stretnete s kvalitnými materiálmi. Pri niektorých modeloch sa dá rošt pohodlne umyť vo vašej umývačke. U týchto modelov nájdete mnoho funkcií a príslušenstva. Tieto grily vám budú fungovať po mnoho rokov a zároveň sa hodí na časté grilovanie pre mnoho ľudí.

Grilovacia plocha

Pri výbere grilu je nutné myslieť na veľkosť grilovacej plochy. Veľkosť sa odvíja od toho, pre koľko ľudí máte v pláne grilovať.

Platí, že medzi jednotlivými grilovanými pokrmy by mala byť medzera aspoň 1,2 cm.

Ak budete grilovať hamburgery, tak jeden americký hamburger bude zaberať plochu cca 130 cm 2.

Plynové grily patrí k tým väčším grilom a preto majú aj oveľa väčšiu grilovaciu plochu než ostatné prevedenie grilov. Niet teda divu, že malé modely môžu mať plochu väčšiu ako 1 500 cm 2, táto plocha je ideálna pre cca 4 osoby.

Pokiaľ chcete grilovať pre 10 ľudí, budete sa musieť poobzerať po griloch s plochou od 3 000 cm 2 do 3 500 cm 2.

Grilovací rošt

Grilovací rošt je ďalšou veľmi dôležitou časťou na plynovom grile. U roštu myslite na to, že by mal byť hlavne bytelný.

Vhodný materiál u roštu je liatina, emailová úprava alebo nerezový materiál. Vhodný rošt nám prispejú k tomu, že sa teplo bude rozvádzať optimálne.

Počet horákov

Počet horákov je veľmi dôležitým faktorom pri výbere grilu na plyn. Dobrý plynový gril by mal mať aspoň 2 horáky. Viac horákov sú nutnosť pre dvojzónovej grilovanie. Dvojzónovej grilovanie je najužitočnejší a zároveň najlepšou technikou grilovanie. V dnešnej dobe sa stretnete s aspoň 2 horákmi aj u najlacnejších modelov.

Čím viac má váš gril horákov, tým lepšie. Pretože s väčším počtom horákov sa lepšie reguluje teplo. Ďalej potom väčší počet horákov pomáha rovnomernému rozloženiu tepla.

Niektoré modely majú naviac aj bočné horáky. Tie slúžia k pohodlnej príprave zeleniny, príloh alebo omáčok.

Výkon plynového grilu

U grilov na plyn udávajú výrobcovia a predajcovia väčšinou hodnotu výkonu samostatne pre každý horák. Ak chceme získať celkový výkon všetkých horáka, tak nie je nič jednoduchšie, než všetky hodnoty výkonu jednotlivých horákov sčítať. Pokiaľ chcete grilovať pre cca 4 osoby, bude vám stačiť gril s výkonom cca 5 kW. Pokiaľ chcete grilovať pre viac ľudí, je vhodní si vybrať gril na plyn s výkonom aspoň 10 kW. Môžete zakúpiť grily aj s väčším výkonom.

Myslite na to, že s väčším výkonom stúpa spotreba plynu.

Regulovanie teploty

Regulácia teploty u plynového grilovania je naozaj jednoduchá. Teplota sa reguluje jednoduchým uberaním plynu. Aby ste vedeli na akú teplotu varíte, tak u mnohých modelov nechýba vo vybavení teplomer, ktorý vám pri grilovaní na plyne veľmi pomôže.

U najlacnejších modelov je nutné počítať s tým, že niektoré teplomery môžu mať istú odchýlku pri meraní. Preto je niekedy vhodné si zakúpiť svoj vlastný a presný teplomer.

Grilovací systémy

Horáky sú najdôležitejšie súčasťou na plynovom grile. Nad horáky je umiestnená grilovací systém. Tento systém šíri horúco ku grilovaciemu roštu. A prevedenie tohto systému je ďalším faktorom, ktorý by vás mal zaujímať pri výbere.

S akými grilovacími systémy sa stretneme?

Lávové kamene

Lávové kamene sú pre grilovanie na plyne veľmi populárne. Dobre sa hodí na grilovanie rýb, mäsa a zeleniny, pretože sa na nich griluje rovnomerne. Plynový horák zahreje lávové kamene, ktoré ohrievajú grilované jedlo po dlhú dobu.

Výhody a nevýhody plynového grilu s lávovými kameňmi

Výhody lávových kameňov
 • Rozheřívají sa rovnomerne
 • Zachytávajú odkvapkávajúci tuk
 • Sú skvelé pre mäsa, ryby a zeleninu
Nevýhody lávových kameňov
 • Môžu sa vznietiť a spáliť tak pripravované jedlo
 • Je nutné ich čas od času meniť
 • Stojí peniaze

Oceľové profily

Oceľové profily (tiež Flavorizer) sú v súčasnej dobe trendom. Sú umiestnené nad plynovým horákom. Tieto oceľové profily plní dve hlavné funkcie a to rozvod tepla a vytvára aróma vďaka pare, ktorá vzniká vďaka tomu, že sa z nich odparuje odkvapkávaniu šťava a tuky. Oceľové profily prakticky eliminujú nevýhody lávových kameňov, ale sú zase o niečo drahšie ako lávové kamene.

Príslušenstvo plynového grilu

Aj u plynových grilov sa môžete stretnúť s veľa príslušenstvom.

 • Zabudovaný teplomer – Pomôže vám s presnou prípravou jedla a meraním teploty pri grilovaní
 • Veko – veko je pri grile na plyn nutnosť. Vďaka veku získava grilované jedlo oveľa lepšiu chuť a arómu.
 • Elektrické zapaľovanie – Zapaľovanie elektricky poznáme už od plynových sporákov. Vďaka elektrickej iskre sa jednoducho zapáli plyn bez nutnosti používania zápaliek. Je to jednoduché, len stlačíte tlačidlo a horáky sa zapáli. Je to značne uľahčenie pri grilovaní.
 • Odkladacia plocha – Odkladacia plocha je veľmi pohodlným doplnkom. Nemusíte nikam chodiť pre ingrediencie. Proste ich necháte na odkladacej ploche.
 • Pojazdné prevedenie – Pojazdnosť plynového grilu vám veľa pomôže, pretože plynové grily sú väčšie a oveľa ťažšie. Preto pojazdné prevedenie výrazne zvýši mobilitu a vďaka tomu ho jednoducho premiestnite

Zásady bezpečného používania grilu na plyn

Pri používaní plynového grilu by ste mali byť veľmi opatrní, pretože plyn môže explodovať. Plyn môže byť značne nebezpečný.

Pri manupulování s plynovými fľašami je nutné byť extrémne opatrný. Poškodené fľaše môžu predstavovať riziko. Pokiaľ je plynová fľaša prázdna, správajte sa k nej ako keby bola plná, pretože v nej môže byť zvyšok plynu.

Pokiaľ má fľašu poškodený ventil, nikdy ju nepoužívajte!

Fľaše s plynom musia byť pripojené ku grilu v stabilnej a zvislej polohe. Plynové fľaše vám rozhodne nikdy nesmie spadnúť. Dĺžka plynovej hadice by nemala byť dlhšia ako 1,5 metra.

Plynová hadica by mala byť menená maximálne raz za 5 rokov. Častejšie výmenou nič nepokazíte.

Plynový gril by ste nikdy nemali prevádzkovať v uzavretom priestore. Používajte ho len na grilovanie v otvorenom priestore.

Plynové bomby si musíte vyzdvihnúť v predajniach osobne, pretože ich nemožno poslať z bezpečnostných dôvodov bežnými dopravnými spoločnosťami.

Pár slov na záver

V tomto článku sme si popísali dôležité parametre pre výber vhodného grilu na plyn. Dúfame, že sme vám pomohli s výberom vášho ideálneho plynového grilu a bude vám fungovať po mnoho rokov na vašej záhradke. Ďalej dúfame, že vás grilovanie na vašom novom grile bude baviť a ugrilujete tak veľa skvelého a chutného jedla pre vás i vašich priateľov.

Plynové grily v češtině.

5/5 - (3 votes)

Mohlo by vás zaujímať