Menu Zavrieť

Mobilný telefón pre seniorov: Test a výber mobilov pre seniorov

mobil pro seniory

Mobilné telefóny pre seniorov sú špeciálne prispôsobené tak, aby sa jednoducho ovládali a vyhovovali tak každému seniorov, ktorému nevyhovujú dnešné inteligentné mobilné telefóny. Mobily pre seniorov však nemusí byť len pre starších ľudí, ale môže si ich kúpiť ktokoľvek, komu vyhovuje klasický tlačidlový telefón oproti moderným dotykovým telefónom.

V súčasnej dobe nájdeme na našom trhu celý rad rôznych mobilných telefónov pre seniorov a nemusí byť jednoduché sa medzi nimi vyznať. Ako vybrať ten najlepší? Výber ideálneho mobilu vám môže zabrať niekoľko dní, a pretože výber toho najlepšieho produktu sa zdá ako náročnou úlohou, spísali sme pre vás tento článok, v ktorom sa dozviete, ako vybrať mobilný telefón pre seniorov.

Mobilné telefóny pre seniorov

V našom článku sme sa zamerali na najdôležitejšie parametre, ktoré sú potrebné na výberu ideálneho mobilu pre seniorov. Ak si chcete vybrať ten najlepší a zároveň cenovo najvýhodnejší mobil pre seniorov, potom ste na tejto stránke správne. Na tomto článku sme pracovali niekoľko hodín a zhromaždili sme pre vás tie najdôležitejšie informácie pre výber toho najlepšieho telefónu, ktorý sa vám bude páčiť.

Výber 10 najlepších mobilov pre seniorov (2019)

V tabuľke nižšie sme pre vás zoradili 10 najlepších modelov mobilných telefónov pre seniorov. Tieto mobily sme vyberali podľa užívateľského hodnotenia. Zanalyzovali sme desiatky modelov a vybrali sme tak pre vás tie najlepšie modely na trhu telefónov pre seniorov. Vybrané modely mobilov pre seniorov sú zoradené do prehľadnej tabuľky. Tabuľka si môžete zoradiť podľa vlastných kritérií. To znamená, že ak je vaším hlavným kritériom cena, tak si môžete zoradiť tabuľku od najlacnejších modelov podľa orientačné ceny.

NázovVzhľadVeľkosť displeja (v palcoch)Rozlíšenie (v pixeloch)Kapacita batérie (v mAh)FotoaparátFM RádioOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nokia 3310 2017mobilný telefón pre seniorov Nokia 3310 20172.4 " 320 x 2401200ÁnoÁno60Zobraziť v obchodoch
Evolveo EasyPhone XDmobilný telefón pre seniorov Evolveo EasyPhone XD2.3 "320 x 240899ÁnoÁno30,80Zobraziť v obchodoch
Nokia 8110 4G Dual SIMmobilný telefón pre seniorov Nokia 8110 4G Dual SIM2.45 "320 x 2401500ÁnoÁno60Zobraziť v obchodoch
Aligator A670 Seniormobilný telefón pre seniorov Aligator A670 Senior2.2 " 220 x 176900ÁnoÁno34,90Zobraziť v obchodoch
Nokia 150 Dual SIMmobilný telefón pre seniorov Nokia 1502.4 "320 x 2401020ÁnoÁno37Zobraziť v obchodoch
CPA Halo 11mobilný telefón pre seniorov CPA Halo 112.4 "220 x 176900NieÁno35,46Zobraziť v obchodoch
Aligator A321 Seniormobilný telefón pre seniorov Aligator A321 Senior1.8 "160 x 128650NieÁno26Zobraziť v obchodoch
Maxcom MM129mobilný telefón pre seniorov pro seniory Maxcom MM1291.77 "220 x 176600ÁnoÁno16,32Zobraziť v obchodoch
Aligator A890 Seniormobilný telefón pre seniorov Aligator A890 Senior2.8 "320 x 2401600ÁnoÁno65,44Zobraziť v obchodoch
Maxcom MM320mobilný telefón pre seniorov Maxcom MM3203.2 "320 x 2401000ÁnoÁno43,91Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov mobilných telefónov pre seniorov.

Ako vybrať mobilný telefón pre seniorov (2019)

V tejto časti článku sa zameriame na jednotlivé parametre, ktoré je potrebné poznať pre výber vhodného mobilu. Starší ľudia môžu mať občas problém s ovládaním mobilného telefónu, teda by mobil pre seniorov mal byť čo najlepšie a najjednoduchšie ovládateľný. Pri výbere je tiež dôležité to, či tento mobilný telefón vyberáte pre seba, alebo pre niekoho iného. Ak pre niekoho iného, ​​mali by ste sa do neho vžiť a premýšľať nad tým, aké funkcie zvládne ovládať.

Dôležité je zamyslieť sa tiež nad tým, či má budúci užívateľ telefón problémy so zrakom, či má iné zdravotné indispozície. To nám ovplyvní napríklad výber podľa veľkosti tlačidiel alebo iných parametrov. Telefóny pre seniorov sú vybavené rôznymi funkciami a záleží len na vás, či tieto funkcie využijete.

Pretože sú mobilné telefóny vybavené rôznymi parametrami a funkciami, nemusí byť ich výber úplne jednoduchý. Preto sa nižšie zameriame na tie najdôležitejšie funkcie, ktoré sú nutné pre správny výber modelu mobilného telefónu pre seniorov v roku 2019. Zameriame sa napríklad na to, ako vyzerajú tlačidlá (klávesnica), displej, hlasitosť telefónu, výdrž batérie a celkovú hmotnosť mobilu.

Tlačidlá telefónu

Tlačidlá na telefóne sú nepochybne jedným z dôležitých parametrov. Ale rozhodne neplatí, že čím sú na mobile pre seniorov väčšie tlačidlá tým lepšie. Tak to nie je. Veľkosť je síce dôležitá, ale s veľkosťou tlačidiel sa spája aj rozostupy medzi nimi. Pokiaľ má telefón veliká tlačidlá, ale malé rozostupy, môže dochádzať k nechcenému stlačeniu iného tlačidla než chcete alebo sa môže stať, že ich stlačíte viac v jeden okamih. Pri veľkosti tlačidiel sa tiež teda zamerajte aj na rozostupy medzi jednotlivými tlačidlami.

Ďalším parametrom u tlačidiel telefónu je to, z akého materiálu sú vyrobené. Tlačidlá môžu byť buď gumová alebo plastová. Každému môže vyhovovať iný materiál. Záleží teda na porade s užívateľom, aký materiál tlačidiel bude preferovať. U gumových tlačidiel musíte vyvinúť väčšiu silu pre stisk.

Tiež si dajte pozor na to, či sú podsvietené tlačidlá dobre vidieť aj na slnku. To sa dozviete v používateľských recenziách pri danom modeli mobilu.

Hlasitosť telefónu

Ďalším parametrom, na ktorý je so vhodné zamerať, je hlasitosť mobilu pre seniorov. Niektorí starší ľudia môžu mať problémy so sluchom, preto by ste vždy mali vyberať modely tak, aby mali dostatočnú hlasitosť. To ovplyvňuje rozsah hlasitosťou pri danom modeli mobilného telefónu. Niektorí ľudia ocenia okrem dostatočnej celkovej hlasitosti aj hlasitosť tlačidiel u mobilného telefónu, to znamená, že tlačidlá budú pri písaní vydávať zvuky.

Pri výbere vhodného modelu pre seniorov je dobré sa pozrieť na recenzie daných modelov od ich užívateľov. Práve tu môžete objaviť, či majú postarší ľudia problémy s úrovňou hlasitosti daného modelu mobilného telefónu pre dôchodcov.

Výdrž batérie u mobilu pre seniorov

Ďalšie parameter, ktorý je veľmi dôležitý, je výdrž batérie. Určite so mnou budete súhlasiť, ak vám poviem, že výdrž batérie je dôležitá pri každom druhu mobilného telefónu, či je to smartphone alebo mobil pre seniorov.

Výdrž batérie by mala byť čo najlepšie, pretože nie je príjemné neustále myslieť na to, že musíte daný mobil nabiť a pred výletom premýšľať o tom, či vám váš mobil na celú cestu vydrží.

Výdrž batérie nám ovplyvňuje to, akú veľkú má batéria kapacitu. Kapacita batérie sa udáva mAh a čím väčšia je táto hodnota, tým lepšie pre vás. Ďalej nám výdrž batérie ovplyvní aj to, akými funkciami je daný model vybavený a ako moc je používate. Napríklad funkcia Wi-Fi, mobilných dát alebo Bluetooth bude oveľa viac spotrebovávať elektrickú energiu ako klasické telefonovanie a posielanie SMS správ.

Tiež nám výdrž batérie ovplyvňuje to, ako výkonný je daný mobilný telefón. Avšak mobily pre seniorov nebývajú vybavené náročným hardvérom a väčšina modelov nemá dotykový displej, teda ich výdrž batérie bude mnohonásobne väčší než u klasických chytrých mobilných telefónov. Mobilné telefóny pre seniorov sú schopné vydržať nabité aj niekoľko dní, však záleží na tom, aký model si vyberiete a akú veľkú má kapacitu batérie a čo všetko dokáže.

Odporúčame si zakúpiť model mobilného telefónu, ktorý má kapacitu batérie aspoň nad 700 mAh. Mobily s nižšou kapacitou batérie sa vám vybijú oveľa rýchlejšie. Avšak stále záleží na vašich preferenciách a na tom, ako hardvérovo náročný je daný mobilný telefón pre staršie osoby.

Displej

Každý mobilný telefón, vrátane tých pre seniorov, je vybavený displejom. Teda nesmieme opomenúť ani displej a jeho parametre. U mobilného telefónu pre seniorov je displej a jeho viditeľnosť veľmi dôležitým parametrom pre výber mobilného telefónu pre seniorov.

Pri výbere je nutné sa pozrieť na tieto kritériá displeja: jas, rozlíšenie, veľkosť a čitateľnosť textu. U väčšiny mobilných telefónov sa však veľkosť textu dá upraviť v nastaveniach mobilu. Jas si môžete upraviť tiež, zaujímať by vás teda mala maximálna hodnota jasu. Čo si ale nemôžete upraviť je rozlíšenie displeja. Čím väčšia bude mať displej rozlíšenie, tým lepšie bude čitateľné a bude zobrazovať viac detailov. Väčšia displeja by mali mať aj zároveň väčšie rozlíšenie.

Ďalším dôležitým parametrom je viditeľnosť displeja na slnku. Väčšina predajcov vám tento údaj zrejme neposkytne, preto je vhodné sa pozrieť na skúsenosti zákazníkov s daným mobilom. Tam sa väčšinou dozviete, či je mobil dobre viditeľný aj keď vonku svieti slniečko.

Neodporúčame modely, ktoré majú malé rozlíšenie displeja a zároveň väčší displej.

Hmotnosť mobilu

Hmotnosť mobilu nie je tým najdôležitejším parametrom, ale pre starších ľudí môže byť príliš ťažký telefón nepríjemný a môže sa im zle držať v rukách. Pokiaľ to ide, vyberajte mobil tak, aby bol čo najľahší. V dnešnej dobe sa používajú ľahké materiály, takže by väčšina mobilných telefónov nemala byť nijako závratne ťažká. Hmotnosť väčšiny mobilných telefónov pre seniorov sa pohybuje okolo hodnoty, ktoré nepresahuje 100 g.

Operačný systém

Rovnako tak ako chytré telefóny, i niektoré modely mobilov pre seniorov môžu byť vybavené operačným systémom. Nie je to však pravidlom. Rozhodne to nie je každý mobil vybavený operačným systémom. To ale nemusí byť na škodu, pretože operačný systém by mohol byť na seniorov príliš zložitý a základné prostredie bez OS by mohlo starším ľuďom viac vyhovovať.

Ak je model operačným systémom vybavený, tak sa stretnete najčastejšie so systémom Android. Výhodou operačného systému je to, že do neho môžete nainštalovať ľubovoľnej aplikácie, ktoré rozširujú funkcie daného mobilu. Nevýhodou je nižšia prehľadnosť a vyššie hardvérové ​​nároky na mobilný telefón a operačný systém vám bude aj spotrebovávať viac energie z batérie.

Ak napríklad chcete, aby váš dedko alebo babička používali veľmi obľúbenou aplikáciu Whatsapp, ktorá sa používa na telefonovanie po internete, potom sa bez operačného systému Android nezaobídete.

Funkcia mobilného telefónu pre seniorov

Telefóny pre seniorov môžu byť vybavené rôznymi funkciami a príslušenstvom. Nemusí byť jednoduché sa v týchto funkciách vyznať, a preto sa vám v tejto časti článku budeme snažiť priblížiť väčšinu dostupných funkcií u tohto druhu mobilných telefónov. Väčšina týchto mobilov zvládne prehrávanie hudby, prezeranie obrázkov, filmov a mnoho ďalšieho. Poďme sa teda na jednotlivé funkcie pozrieť.

Bluetooth

Bluetooth je funkciou, ktorá vám umožňuje prenášanie fotiek, hudby a mnoho ďalšieho medzi rôznymi zariadeniami, ktoré tiež disponujú funkciou bluetooth. Môžete teda prenášať fotografie medzi dvoma mobilu alebo medzi mobilom a notebookom, či si ich môžete zobraziť na vašej televízii, ak má funkciu Bluetooth pripojenia.

Funkcia budíka

Táto funkcia býva dostupná snáď u všetkých modelov mobilných telefónov. Jednoducho si nastavíte budík na dobu, kedy chcete vstávať. A tento budík vás prebudí vašej zvolenú melódií. Starším ľuďom by príliš komplikovaný budík mohol robiť starosti, preto sa pozrite, či je dané nastavenie budík jednoduché. Ak je mobil s preplňovaným vznetovým operačným systémom Android, tak jednoducho môžete nainštalovať aplikáciu budíka, ktorá je vhodná pre seniorov.

Funkcie rádia

Táto funkcia vám umožní počúvať rádio na vašom mobile. Myslite však na to, že na počúvanie rádia potrebujete slúchadlá či externé reproduktory a bez nich väčšinou rádio v mobilnom telefóne počúvať nedá.

Kalendár

Táto funkcia vám umožňuje uložiť si dôležité termíny a dáta do kalendára. Tento kalendár potom väčšinou upozorní na blížiaci sa termín. Už sa vám nestane, že by ste na niečo zabudli. Ak chcete mať istotu, že nezabudnete na žiadnu dôležitú udalosť, potom je funkcia kalendára nutnosťou.

SOS lokátor

Táto funkcia je dôležitá pre všetkých seniorov. Ak by sa vám stalo, že sa vám urobí nevoľno alebo budete mať nejaký zdravotný problém, potom po stlačení SOS tlačidla dôjde k odoslaniu SMS správy, ktorá obsahuje vašej lokáciu. Kam správa doputuje si môžete vopred nastaviť. Správa o núdzovej situácii sa pošle na vopred určené telefónne číslo.

Wi-Fi a internet

Funkcia Wi-Fi vám umožní sa pripojiť na bezdrôtovú internetovú sieť všade tam, kde je k dispozícii. Väčšina modelov však nebýva vybavený funkciou Wi-Fi a niektoré modely ani nedisponujú internetovým prehliadačom.

GPS

Ďalšou funkciou je GPS navigácia. Rovnako ako u Wi-Fi platí, že nie všetky modely sú touto funkciou vybavené. U chytrých telefónov je toto naprostý štandard, ale u telefónov pre seniorov nebýva GPS príliš obvyklá.

Kalkulačka

Funkcia kalkulačky vám umožňuje počítať a rozhodne sa jedná o veľmi užitočnú funkciu. Mnoho telefónov býva kalkulačkou vybavené. Kalkulačky v mobiloch môžu mať rôzne funkcie. Ak kalkulačku potrebujete, rozhodne sa pozrite do parametrov daného modelu, či jej vo svojich funkcií má.

Prehrávanie multimédií

Aj mobily pre seniorov vie prehrávať multimédiá. Koľko toho zvládnu záleží na danom modeli. Rozhodne sa môžete stretnúť s MP3 prehrávačom, ktorý vám prehrá hudbu a prehliadačom fotografií. Či prehráte aj filmy a videá záleží na modeli, táto funkcia nemusí byť u všetkých mobilných telefónov, ktoré sú určené pre starších ľudí.

Cena

Posledným parametrom, na ktorý sa pozrieme, je cena mobilu pre seniorov. Pred nákupom by ste si mali rozmyslieť to, koľko peňazí vlastne chcete do telefónu pre seniorov investovať. Cenu ovplyvňuje to, akými funkciami a vybavením je daný model mobilu vybavený. Môžeme vás upokojiť, že mobily pre seniorov nestojí toľko peňazí ako moderné inteligentné mobilné telefóny. Môžete si zakúpiť tlačidlový mobilný telefón pre seniorov už do 20 €. Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé cenovej kategórie a čo od modelov v týchto jednotlivých kategóriách môžete zhruba očakávať.

Najlacnejšie modely: Cena mobilu do 40 €

Čo môžete očakávať od mobilov pre staršie s cenovkou do 40 €? Ak hľadáte veľmi jednoduché mobily, potom si ich v tejto kategórii vyberiete. Nevýhodou týchto modelov môže byť malý displej. Očakávajte tiež horšie rozlíšenie displeja. Tieto mobily nemajú fotoaparát a ani operačný systém. Tieto mobily môžu mať funkciu FM rádia alebo funkciu prehrávania MP3 hudby. Najlacnejší mobil pre seniorov môžete zakúpiť už za cenu okolo 15 €.

Cena mobilu od 40 € do 80 €

Tieto mobily sú vybavené viacerými funkciami a majú tiež väčšiu veľkosť displeja. Stretnete sa tu aj s výsuvnými mobily. Tieto modely môžu byť vybavené aj SOS tlačidlom. Stretnete sa tu aj s modelmi, ktoré majú operačný systém android. Avšak také modely s operačným systémom nemajú zrovna oslňujúci parametre hardvéru a sú veľa lacné.

Cena mobilu od 80 € do 120 €

V tejto cenovej kategórii zakúpite modely, ktoré majú k dispozícii absolútnu väčšinu funkcií, ktoré by ste mohli potrebovať. Tieto modely majú väčšinou dobrý displej a dostatočné rozlíšenie. Stretnete sa tu aj s niektorými dotykovými modely, ktoré sú prispôsobené pre seniorov.

Cena mobilu nad 120 €

S cenou nad 120 € si už toľko modelov nevyberiete. Tieto modely majú väčšinou dotykový displej a príliš sa nelíši od klasických chytrých mobilov. Majú iba navyše niektoré funkcie, ktoré sú vhodné pre seniorov. Ak hľadáte tlačidlové telefóny, tak tie nájdete iba v lacnejších cenových kategórií.

Záverom o výbere mobilov pre seniorov

V tomto článku sme si povedali o tom, ako vybrať ten najlepší model mobilu pre seniorov v roku 2019. Dúfame, že sme vám s touto úlohou pomohli a vyberiete tak sebe, prípadne svojim známym, ten najlepší model mobilného telefónu pre seniorov. Dúfame, že tento mobilný telefón bude fungovať bez jedinej závady po mnoho rokov a tento mobil sa tak stane užitočným pomocníkom pre bežný život. Pred kúpou modelu si dôkladne prečítajte recenzie zákazníkov a ostatných užívateľov. Tiež si po zakúpení tohto druhu mobilného telefónu prečítajte priložený návod na použitie a naučte sa tento mobilný telefón efektívne používať. Ak túžite po jednoduchom mobilu, potom je tento mobilný telefón veľmi dobrou voľbou.

4/5 - (18 votes)