Menu Zavrieť

Set top box

set-top-box

Set Top Box nie je najnovšie prístroj ani nejako extra nová technológia. Jeho boom začal po prechode z analógového vysielania na digitálne (DVB-T). Set top box prichádza do úvahy, ak nechcete kupovať novú televíziu a chcete si stále užívať pozemné české televízne programy vo vašej TV.

Pripravili sme pre vás článok, kde vás prevedieme výberom nového set top boxu, ktorý podporuje najnovšie štandardy. Pozrieme sa tu teda na to, ako vybrať set top box. Ďalej sa tu zameriame aj na najlepšie modely set top boxov, ktoré sú dostupné na našom trhu.

5 najlepších set top boxov

Vybrali sme pre vás 5 najlepších set top boxov. Urobili sme test a recenzie set top boxov. Ako sme tieto produkty vyberali? Vybrali sme ich podľa dostupných hodnotenia a recenzií od ich užívateľov. Tieto set top boxy si môžete ďalej usporiadať podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma najnižšia cena, môžete si set top boxy zoradiť podľa orientačné ceny s DPH.

NázovVzhľadVysielanieHDMISCARTWi-FiDisplejOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
TESLA TE-310Set top box TESLA TE-310DVB-T2ÁnoÁnoNieÁno24,9Zobraziť v obchodoch
Skyworth SKWT21FTASet top box Skyworth SKWT21FTADVB-T2ÁnoÁnoNieÁno25,9Zobraziť v obchodoch
Amiko A5 ComboSet top box Amiko A5 ComboDVB-T2ÁnoÁnoNieNie66,9Zobraziť v obchodoch
Maxxo T2 H.265Set top box Maxxo T2 H.265DVB-T2ÁnoÁnoÁnoÁno31,49Zobraziť v obchodoch
Emos EM190-SSet top box Emos EM190-SDVB-T2ÁnoÁnoNieÁno24,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia set top boxov od ich užívateľov.

Ako vybrať Set top box?

Na trhu dnes existuje priehrštie rôznych modelov set top boxov. Vďaka tomu je ťažké sa medzi týmito modelmi vyznať. Ponuka je pestrá a rôzne modely od rôznych výrobcov majú rozdielne parametre. Aby ste výberom nestrávili desiatky hodín, spísali sme pre vás tento návod, kde sa dozviete, ako vybrať set top box. Prečítate si tu o najdôležitejších parametroch ako je typ set top boxu, spôsob pripojenia, pamäť, cena a ďalšie parametre.

Typ Set Top Boxa

Najprv než sa pozrieme na ďalšie parametre, je dobré sa rozmyslieť, aký typ set top boxu budete potrebovať. Existuje ich niekoľko. Základné delenie typov set top boxu je pomerne jednoduché. Set top boxy delíme podľa toho, aký signál podporujú.

Pozemný signál (DVB-T2)

Pozemné signál je šírený cez anténu. Ak potrebujete pozemný signál, zakúpte si set top box, ktorý podporuje DVB-T pozemný signál. Pozemný signál je poskytovaný zadarmo. Ak nemáte v TV tuner na DVB-T2, budete si musieť zakúpiť set top box, ktorý tento pozemný signál podporuje.

Satelitné vysielanie (DVB-S)

Ak máte doma satelit, potom sa vám bude hodiť set-top box, ktorý podporuje satelitné vysielanie. Vyberiete si set top boxy s podporou satelitného vysielania DVB-S2. Samozrejme k úspešnému fungovaniu takého set-top boxu potrebujete aj dekódovaciu kartu od poskytovateľa satelitného pripojenia.

Káblové vysielanie (DVB-C)

Pre káblové vysielanie si môžete vybrať set top boxy s podporou káblového vysielania DVB-C. Káblové vysielanie je platenou službou.

Internetové vysielanie (IPTV)

Niektoré set top boxy podporujú internetové vysielanie IPTV. Set top boxy, ktoré podporujú takýto štandard sú schopné prenášať internetové vysielanie. To býva zvyčajne platené a musíte si ho zariadiť u niektorého z poskytovateľov.

Kombinácia

Tie najlepšie set top boxy sú schopné kombinovať niekoľko typov vysielania naraz. Možno si tak vybrať kombinovanej set top boxy, ktoré podporujú pozemné aj satelitné vysielanie, pozemné a IPTV a mnoho ďalších iných kombinácií. Také multifunkčné set top boxy sú však o niečo drahšie. Ak nevyužijete niekoľko vysielanie na raz, nemá cenu si taký prístroj kupovať.

Spôsob zapojenia k TV

Ďalším veľmi dôležitým parametrom pri výbere Set top boxu je to, akým spôsobom ho budete pripájať k vašej televízii či k inému zobrazovaciemu zariadeniu. To sa najmä odvíja od toho, ako veľmi novú máte televíziu. Ak máte novú televíziu, určite bude podporovať pripojenie cez HDMI. Staršie televízory sú vybavené SCART vstupom. Ďalšie staršie televízia môžu byť vybavené anténovým vstupom.

HDMI prepojenie

Prepojenie cez HDMI je v dnešnej dobe najbežnejším spôsobom. HDMI je jeden z najmodernejších spôsobov prenosu videa a obrazu digitálne. Zaisťuje vysokú kvalitu obrazu a zvuku. Nájdete ho u novších televízorov. Prakticky skoro každý set top box je vybavený výstupom pre HDMI.

SCART

So SCART prepojením sa stretnete najmä u starších klasických televízií. Veľa modelov set top boxu na trhu je vybavené SCART výstupom. SCART má o niečo nižšiu kvalitu obrazu než HDMI.

AV prepojenie

Niektoré televízory môžu byť vybavené ešte starším AV prepojením. Ak nemáte na TV SCART ani HDMI, budete musieť použiť prepojenie cez AV. Tu si dávajte pozor na to, či takýto vstup vami vybraný model set top boxu má. Tento spôsob prepojenia nie je v dnešnej dobe už toľko bežný ako SCART alebo HDMI.

Ovládanie

Všetky set top boxy majú v balení diaľkové ovládanie. Čo sa u konkrétnych modeloch líši je to, či majú na sebe set top boxy tlačidlá pre prepínanie kanálov. Ak sa vám vybíja baterky v ovládači, tak sa ovládanie zabudované priamo na set top boxu hodí.

Displej

Mnoho set top boxov je vybavené displejom, ktorý zobrazuje aktuálne číslo kanála a prípadne ďalšie informácie. Ak chcete vidieť aktuálne číslo kanála, myslite na to, aby bol daný model set top boxu vybavený LCD displejom.

Aktualizácia firmware

Niekedy sa vo vašom novom set top boxu môže objaviť chyba alebo výrobca môže ponúkať nové funkcie v novšej aktualizáciu firmware. Preto sa možnosť aktualizácie firmware hodí. Niektoré modely ponúkajú aktualizáciu cez Wi-Fi. Pri iných musíte stiahnuť aktualizáciu na flash disk a nainštalovať ju, čo môže byť pre menej technicky zdatných používateľov ťažšie. Niektoré modely naopak nemusia ponúkať aktualizácie firmvéru vôbec.

Zaujímavé funkcie

Aké užitočné funkcie môže set top box ponúkať? Je ich dosť veľa a niektoré z nich určite budete potrebovať. Poďme sa pozrieť na najzaujímavejšie a najžiadanejšie funkcie u set top boxov.

EPG – Funkcia EPG (elektronický programový sprievodca) vám umožňuje zobraziť televízny program všetkých staníc, ktoré máte naladené vo vašom set top boxu. Je to užitočná funkcia, ak chcete rýchlo zistiť, čo kde dávajú za program.

Nahrávanie – Umožňuje nahrávať vysielanie. Väčšinou musíte pripojiť externý flash disk alebo externý HDD. Len málo prístrojov má svoju zabudovanú pamäť. Pri nahrávaní sa tiež pozrite na to, v akých formátoch je schopný set top box nahrávať.

YouTube – Niektoré modely môžu byť vybavené funkciou, ktorá vám prehrá videá z YouTube. Tieto set top boxy sú zároveň vybavené aj funkciou pre pripojenie na internet.

Internetové pripojenie (Wi-Fi, LAN) – Ak chcete viac funkcií, bude sa vám hodiť internetové pripojenie. Najčastejšie vo forme Wi-Fi alebo LAN. K Wi-Fi pripojenie musíte mať doma urobenú vlastné Wi-Fi sieť a k set top boxu si zvyčajne musíte dokúpiť aj Wi-Fi anténu, ktorú zapojíte do USB vstup v set top boxu. Funkcia internetového pripojenia je nevyhnutná pre ďalšie funkcie ako je DLNA, HbbTV, YouTube a ďalšie internetové aplikácie / funkcie.

HbbTV – Funkcia HbbTV kombinuje digitálne a internetové pripojenie. HbbTV ponúka napríklad prístup do online obsahu. Tam si môžete prehrať relácie, ktoré ste zmeškali v TV.

DLNA – DLNA je zaujímavou funkciou, ktorú nie je vybavené veľa set top boxov. Jedná sa o protokol, ktorý umožňuje prenášať filmy, videá, zvuky a obrázky z vášho počítača, mobilu alebo do iného zariadenia, ktoré je pripojené do vašej internetovej siete. S touto funkciou sa stretnete len pri prístrojoch, ktoré umožňujú pripojenie k internetu cez Wi-Fi alebo LAN. Na svoj chytrý mobil alebo počítač si môžete nainštalovať rôzne aplikácie / programy, ktoré vedia prenášať DLNA protokol.

TimeShift – TimeShift je funkciou, ktorá vám umožní sledovať váš obľúbený program v TV s určitým oneskorením. Táto funkcia potrebuje ďalšie úložisko. Najčastejšie musíte pripojiť externé úložisko v podobe externého HDD alebo flashky.

Prehrávanie z USB – Táto funkcia sa vám hodí, ak si chcete vo vašej televízii prehliadať obrázky, počúvať hudbu alebo pozerať sa na videá, ktoré si stiahnete z vášho PC na externý flash disk či HDD. Je to veľmi užitočná funkcia a v dnešnej dobe je jej vybavená úplná väčšina set top boxov. Dávajte si len pozor na to, aké formáty je set top box schopný prehrávať.

Cenové kategórie set top boxu

Najlacnejšie set top boxy s cenou do 40 €

Táto cenová kategória je najrozšírenejší na našom trhu. Zrejme si aj vy zakúpite set top box v tejto cenovej kategórie. Vyberiete si tu zo širokej ponuky. Najlacnejšie set top boxy majú väčšinou len základné funkcie. Niektoré disponujú aj o niečo pokročilejšími ako je napríklad Wi-Fi alebo YouTube. Väčšina produktov v tejto kategórii podporuje pozemné vysielanie v DVB-T2 formáte. U týchto set top boxov nenájdete funkcie ako je HbbTV. Často chýba aj duálny tuner.

Cena od 40 € do 75 €

Čo môžete čakať od set top boxov, ktoré sa predávajú za cenu od 40 € s DPH do 75 € s DPH? Tieto set top boxy vám dokážu ponúknuť už duálny tuner a pripojenie k internetu. Niektoré modely ponúkajú aj HbbTV.

Cena nad 75 €

Táto cenová kategória je skôr pre náročných užívateľov. Nad 75 € s DPH zakúpite napríklad prémiové set top boxy od značky Technisat. Tie ponúkajú mnoho funkcií a veľmi kvalitný signál. Niektoré set top boxy v tejto kategórii umožňujú prenášať signál až vo 4k (ak to kanály umožňujú). U týchto modelov sa tiež myslia na ergonómiu a pekný vzhľad. Vyberiete si tu aj kombinované set top boxy, ktoré vie prehrávať niekoľko signálu naraz (napr. DVB-T2 a DVB-S, atď.)

Dostupné značky Set-top boxov

S akými značkami sa najčastejšie stretnete na našom trhu? Poďme sa na ne pozrieť, nech máte prehľad o tom, čo ktorá značka predáva za set top boxy na našom trhu.

Set top boxy Sencor

Set top box Sencor

Značka Sencor vznikla pôvodne v Japonsku. Zaoberá sa predajom a výrobou spotrebného tovaru a vznikla už v roku 1969. Od 90. rokov túto značku vlastní česká firma Fast ČR. Zaoberá sa predajom mnohých spotrebičov, ktoré sú cenovo dostupné vrátane set top boxov. Kúpite od nej aj set top box Sencor. Nájdete od nej veľmi jednoduché i o niečo pokročilejšie setoboxy.

Od tejto firmy zakúpite mnoho prístrojov v rôznych cenových hladinách a prevedeniach. Zakúpite tak modely s rôznou vybavenosťou a funkciami. Prednosťou tejto značky je hlavne dostupná cena, ktorá je naozaj dostupná pre každého. Aké modely si najčastejšie od tejto značky Sencor zakúpite na našom trhu? Najčastejšie to sú tieto set top boxy: Sencor SDB 520T (v našom porovnaní), Sencor SDB 550T, Sencor SDB 5003T, Sencor SDB 5104TD alebo Sencor SDB 5002T. Všetky set top boxy Sencor podporujú DVB-T2. Najčastejšie zakúpite set top boxy od Sencor za cenu okolo 30 € s DPH.

Set top boxy Tesla

Set top box Tesla

Od značky Tesla Electronics zakúpite celý rad rôzne elektroniky, ktorú využijete nielen vo vašej domácnosti. Od značky Tesla si zakúpite aj dobré set top boxy, ktoré majú dobrý pomer cena / výkon.

Značku Tesla môžete poznať už z dôb minulých. Funguje totiž už od roku 1946. Vtedy fungoval národný podnik Tesla a tak to vydržalo až do roku 1990. Od roku 2011 vlastní firma INTER-SAT LTD licenciu na používanie značky Tesla. Snaží sa nadviazať na tradíciu a históriu, ktorú táto značka má na našom území. Od tejto značky zakúpite okrem set top boxov i robotické vysávače, elektrické hrnce, pomalé hrnce a mnoho ďalšie užitočné elektroniky. Produkty od značky Tesla získavajú dobré hodnotenie v našich testoch a porovnaniach a sú dobre hodnotené aj zákazníci na portáloch ako je Heureka.

Set top boxy Emos

Set top box Emos

Značka EMOS je českou značkou, ktorá bola založená v roku 1991 v meste Přerov. Od značky EMOS si zakúpite meteostanice, set top boxy, reflektory a veľa ďalšej elektroniky. Od tejto značky si zakúpite kvalitnú a dobre cenovo dostupné modely. Tieto modely majú dobré hodnotenia a recenzie od zákazníkov a nájdete ich skladom v mnohých obchodoch.

Set top boxy Technisat

Set top box Technisat

Značka Technisat ponúka drahšie set top boxy, ktoré bývajú niekedy označované ako prémiové. Značka Technisat sa zaoberá prijímacie technikou pre príjem signálu. Nie je teda prekvapením, že od tejto značky zakúpite aj kvalitné set top boxy. Produkty od značky TechniSat sa pohybujú v cenovej relácii okolo 40 € až 150 € s DPH. Jedná sa teda o celkom drahé prístroje, ktoré sú ale veľmi kvalitné. Najpredávanejšie modely set top boxov od tejto značky sú tieto: Technisat DigiPal ISIO HD, Technisat DIGIPAL T2 DVR alebo Technisat DigiPal T2 / C DVR.

Set-top box a pár slov záverom

Tento článok vám ukázal recenzie set top boxov a ako vybrať nový set top box. Dúfame, že sme vám s úlohou, ako vybrať set top box, pomohli. Teraz stačí si vybrať vami vyhliadnutý set top box zakúpiť si v niektorom z internetových obchodov a porovnať si ich ceny. Od nákupu vás už delí posledných pár krokov. Z tabuľky na začiatku článku sa môžete prekliknúť na porovnanie internetových obchodov na porovnávacím portáli Heureka.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať