Menu Zavrieť

Vysávače: Test vysávačov a výber 10 najlepších vysávačov

vysavač

Vysávače

V tomto článku sme sa snažili popísať, ako najlepšie vybrať rôzne druhy vysávačov. Ďalej vám popíšeme, ako vysávač funguje, najčastejšie mýty o vysávači a vyberiete si typ vysávača vhodný presne pre vás. Urobili sme rozsiahlu analýzu produktov na trhu tak, aby sme vám mohli odporučiť tie najlepšie modely pre váš účel. Nájdete tú najlepšiu recenzie a test vysávačov . Zameriame sa na najčastejšie používané typy dostupné na trhu. Našim hlavným cieľom je kvalitný vysávač pre bežné domáce použitie.

Pre tento článok sme investovali veľa hodín do dôkladnej rešerše mnohých modelov vrátane analýzy najpredávanejších vysávačov. Výsledky tejto analýzy sme spracovali do prehľadnej tabuľky. Pomôžeme vám teda s tým, ako vybrať vysávač.

Vysávanie je ľahký úkon, ale už nemusí byť ľahké vybrať si ten najlepší vysávač. Toľko parametrov, až z toho môže ísť hlava okolo. Preto vám poradí naše recenzie a test vysávačov. Neprepadajte panike, preto sa vám budeme nižšie snažiť jednoducho poradiť v našom teste, ako vybrať ten najlepší vysávač pre vás. Pripravili sme pre vás ten najlepší test vysávačov.

Ak sa snažíte čítať rôzne recenzie dostupné na internete, tak je to veľa informácií, ktoré sa môžu stať neprehľadnými alebo zmätenosti.

Tak ako teda vybrať ten najlepší vysávač? Najprv sa poďme oboznámiť s parametrami produktov potrebných na vybratie vhodného prístroja. Pri čítaní nasledujúceho textu majte na pamäti, na čo všetko chcete vysávač používať. Máte tvrdé drevené podlahy? Budete vysávať dlaždičky, podlahu, koberec alebo všetko dohromady? U tvrdých podláh je potrebné myslieť na pár vecí. Je dôležité si vybrať správny vysávač na tvrdé podlahy.

Máte doma domáceho maznáčika, ktorý zanecháva chlpy? Mali by ste tiež myslieť na to, či máte alergiu na prach. Máte veľa neprístupných miest, kde sa zle upratuje a pohybuje, alebo budete vysávať vo veľkých miestnostiach, kde vám nič neprekáža v ceste? Budete vysávať veľa kobercov?

Na tieto všetky otázky, a ešte možno mnohé ďalšie, by ste si mali vedieť odpovedať a brať ich do úvahy. Náš článok vám s nimi poradí.

Existuje aj niekoľko druhov – vysávače na záhradu pre vysávanie lístia, na okná, tyčový, robotický, vysávač krbov a popola, bazénov a víriviek.

Najlepšie vysávače pre domácnosť

Top 10 a výber niekoľkých finalistov z nášho hodnotenia v tabuľke nižšie.

Nižšie je tabuľka testu najlepších modelov pre domácnosť za tento rok. Tieto modely sú ohodnotené podľa hodnotenia užívateľov a zákazníkov. Táto tabuľka je výsledkom agregáciou mnohých recenzií, ktoré sú verejne dostupné na internete.

Tabuľku si môžete zoradiť podľa potreby. Vyberte si teda kritérium, ktoré je pre vás veľmi dôležité. Môžete si tak vysávač porovnať podľa ceny, ak vás zaujíma napríklad najlacnejší model.

NázovVzhľadHlučnosť (v dB)PrevedenieObjem nádoby (v litroch)Príkon (W)Dĺžka kábla (v m)Energetická triedaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Rowenta Silence Force RO6477EAvysavač Rowenta Silence Force RO6477EA66Sáčkové4,57508,4A248,90Zobraziť v obchodoch
Electrolux Pure D9 PD91-8SSMvysavač Electrolux Pure D9 PD91-8SSM69Sáčkové54009A++310,90Zobraziť v obchodoch
Rowenta X-trem Power RO6963EAvysavač Rowenta RO6963EA75Bezsáčkové2,57506,2A179Zobraziť v obchodoch
Miele C2 Powerlinevysavač Miele C2 Powerline78Sáčkové4,516006,5F189Zobraziť v obchodoch
Hoover TE 75011vysavač Hoover TE 7501166Sáčkové3,57006A99Zobraziť v obchodoch
Electrolux EUO9GREENvysavač Electrolux EUO9GREEN65Sáčkové58509A189Zobraziť v obchodoch
Sencor SVC 9000BKvysavač Sencor SVC 9000BK69Sáčkové480011A149Zobraziť v obchodoch
ETA Canto II 3492 90000vysavač ETA Canto II 3492 9000069Sáčkové47008A149Zobraziť v obchodoch
Rowenta RO 3798 EAvysavač Rowenta RO 3798 EA79Bezsáčkové1,57506,2A105,60
Electrolux ESP73RRvysavač Electrolux ESP73RR70Sáčkové3,55509A+95,80Zobraziť v obchodoch

Väčšina týchto modelov zároveň patrí k najpredávanejším vysávačom.

Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch “ budete presmerovaný na porovnávaci server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny v jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia od užívateľov u rôznych modelov vysávačov.

Test vysávačov a ich porovnanie

Poďme si popísať prvých päť najlepších klasických (domácich) vysávačov roku 2019 z našej tabuľky vyššie. Jedná sa o test vysávačov pre tento rok. Jednotlivé modely vysávačov z tabuľky vyššie si popíšeme a povieme si ich výhody a prípadné nevýhody. Tiež sa zameriame na to, čo užívateľom a zákazníkom vyhovuje a čo naopak nie. Test vysávačov a recenzie 10 najlepších modelov z nášho porovnania:

1. Rowenta Silence Force RO6477EA

vysávač Rowenta Silence Force RO6477EA

Model vysávača, ktorý sa umiestnil ako prvý v našom porovnaní je Rowenta Silence Force RO6477EA. Hlavnou prednosťou tohto modelu je jeho výkon a veľmi tichý chod. Pri vysávaní totiž dosahuje hlučnosti okolo 66 dB. Tento model vysávača ponúka veľmi komfortné ovládanie. Obsahuje prehľadný LED panel, ktorý je podsvietený, takže je perfektne vidieť. Vysávač je vhodný aj pre alergikov, pretože má veľmi dobrý filter, ktorý dokáže zachytávať alergény a dokonca aj baktérie. Sáčok sa dá veľmi ľahko vymeniť a pri výmene sa nevíri prach ako u niektorých lacných modeloch vysávačov. Objem vrecka je 4,5 litrov.

Ako je model vysávača Rowenta Silence Force RO6477EA hodnotený jeho užívateľmi? Zákazníci a užívatelia tento model hodnotia veľmi kladne, páči sa im tichý chod, veľmi dobrý sací výkon, regulácia intenzity vysávanie alebo bohaté príslušenstvo. Čo sa používateľom naopak nepáči? Niektorým užívateľom sa nepáči príliš krátka hadice.

2. Electrolux Pure D9 PD91-8SSM

vysávač Electrolux Pure D9 PD91-8SSM
Ďalším vysávačom v našom porovnaní je model Electrolux Pure D9 PD91-8SSM. Jedná sa o veľmi dobrý klasický vreckový vysávač, ktorý má príkon 400 W. Hlučnosť modelu sa pohybuje okolo 69 dB. Model je určený na suché vysávanie. Model má veľmi dobrú energetickú účinnosť. Jedná sa o dobrý model s dobrým pomerom cena / výkon.

Ako je tento model hodnotený jeho užívateľmi? Užívatelia veľmi dobre hodnotia tichý chod, dobrú dĺžku prívodného kábla, ľahkú manipuláciu a veľmi dobrú cenu s ohľadom na pomer ceny a výkonu.

3. Rowenta X-trem Power RO6963EA

vysávač Rowenta X-trem Power RO6963EA

Ďalším model v poradí je bez vreckový vysávač Rowenta X-trem Power RO6963EA. Jedná sa o bezvreckový model, ktorý má XL objem. Objem nádoby je 2,5 l. Jedná sa o veľmi dobrý bezvreckový vysávač, ktorý je vybavený HEPA filtrom. Je určený len na suché vysávanie. Príkon modelu je 750 W a dĺžka prívodného kábla je prijateľných 6,2 m. Hmotnosť vysávača je 5,1 kg. Model má vydarený dizajn, ktorý sa vám určite bude páčiť. S týmto vysávačom veľmi dobre aj vyčistíte auto, pretože obsahuje nástavce, ktoré využijete pri vysávaní v aute.

Ako je tento model hodnotený užívateľovi? Užívateľom sa páči tichý chod vysávača, dobrý sací výkon a dostatočne dlhý prívodný kábel. Čo sa používateľom naopak nepáči? Väčšinou sa im nepáči ťažká sacia hubica a niekomu sa nepáči regulácia výkonu, pretože zaberá veľa miesta. A niekomu chýba absencia turbokefy v príslušenstve.

4. Miele C2 Powerline

vysávač Miele C2 Powerline
Jedná sa o klasický vreckový vysávač Miele C2 Powerline. Model je o niečo hlučnejšie než predchádzajúce modely. Jeho hodnota hlučnosti je 78 dB. Príkon vysávača je tiež značne vyššia, tentoraz je to 1 600 W. Vďaka tomu má tento model o niečo horšie energetickú triedu a to triedu C. Jeho účinnosť teda nie je tak skvelá a za jeho prevádzku zaplatíte o niečo viac ako pri modeloch s lepšou energetickou triedou. Výhodou pre niekoho môže byť, že model je vybavený schopnosťou diaľkového ovládania. Objem vrecka je 4,5l. Dĺžka prívodného kábla je 6,5 m, čo je dostatočná dĺžka na vysávanie po byte. Model je vybavený šetrnými kolieskami. Ľahko sa s ním manipuluje vďaka 3bodovému konania. Akčný rádius modelu je 10 m.

Ako je model Miele C2 Powerline hodnotený jeho užívateľmi? Hodnotenie tohto modelu je naskrz pozitívne. Ľuďom sa páči dobrý ťah pri vysávaní. Niektorí užívatelia kritizujú príliš malé kolieska a niekomu vadí dĺžka napájacieho kábla (čo je veľmi individuálna vec).

5. Hoover TE 75011

vysávač Hoover TE 75011
Ďalším modelom vysávača z nášho porovnania je Hoover TE 75011 . Jedná sa o dostatočne výkonný vreckový vysávač. Má veľmi dobrú energetickú náročnosť. Sáčok tohto modelu má kapacitu 3,5 l. Je vybavený príslušenstvom ako je štrbinová hubica alebo prachová kefa. Vysávač patrí medzi veľmi tiché modely, jeho hlučnosť je 66 dB. Model je tiež vhodný pre alergikov, pretože vydáva veľmi nízke prachové emisie. Príkon vysávača je 700 W.

Ako je tento model hodnotený jeho užívateľmi? Užívateľom sa páči pomer ceny / výkon. Páči sa im ľahká manipulácia s vysávačom, dostačujúce dĺžka prívodného kábla. Tiež sa im páči nízka hlučnosť pri vysávaní. Niekomu sa nepáči to, že model nemá ukazovateľ plnosti vrecka. Inak sa jedná o veľmi dobrý model so skvelým pomerom cena / výkon.

Ak hľadáte ďalšie testy a recenzie vysávačov, prekliknite sa u jednotlivých modelov v našej tabuľke na odkaz „ Zobraziť v obchodoch “ kde si môžete prečítať aj ďalšie recenzie a informácie o modeli. Informácie v tomto porovnaní môžu po čase zastarať, preto si pred kúpou daného modelu vždy znovu dôkladne prečítajte hodnotenia, parametre a informácie. Nezodpovedáme za prípadné chyby v tomto porovnaní / testu.

Vysávače: Ako vybrať ten najlepší model?

Vysávanie je jednoduchá úloha. Ale vybrať ten najlepší vysávač, to už môže byť ťažšie. Poďme sa teda pozrieť na kritériá, podľa ktorých vyberiete ten najlepšie vysávač pre vás a vašu rodinu , alebo vysávač na iné určenie.

Vysávače a ich druhy

Rozlišujeme niekoľko typov podľa použitia. Existujú klasické domáce vysávače, multifunkčný, tyčové, ručné, 2v1, robotické vysávače alebo centrálnej vysávanie.

 • Klasický vysávač

Klasický vysávač ponúka dostatočný výkon na domácej vysávanie. Má dobrý pomer ceny k výkonu. Zároveň je najpoužívanejším typom. Býva najčastejšie nakupovaným typom. Vie dobre vysávať ako podlahy, tak i koberce. Väčšinou býva dodáva s množstvom príslušenstva, ktoré vám uľahčia vysávania doma. Môžete vyberať sáčkový tak i bezvreckový model.

 • Priemyselný / multifunkčný vysávač

Väčšinou vie vysávať mokré aj suché povrchy. Máva vysoký výkon a väčší objem nádoby na nečistoty. Nevýhodou môže byť jeho mohutnosť a horšie prenosnosť. Tiež je drahšie ako iné typy. Hodí sa do priemyselného prevádzky.

Multifunkčné – Vie vysávať a vytierať koberce a čalúnenie. Väčšinou bývajú väčšie a ťažšie. Bývajú používané na upratovanie väčších priestorov, preto sa hodí aj do firiem a menších / stredného priemyselného prevádzky.

 • Vysávač tyčový

Tyčový – je vhodný do malých domácností. Má jednoduchú manipulovateľnosť a dostane sa na mnoho ťažko prístupných miest. Má malú hmotnosť. Ale tiež musíte počítať s nižším výkonom a horšie efektivitou pri vysávaní kobercových materiálov.

Môžete si vybrať akumulátorový vysávač alebo model s napájacím káblom. Väčšinou nemôžete počítať s automatickým navíjaním. Je ľahký a ľahko prenosný.

 • Ručný vysávač

Ručný vysávač je jednoducho prenositeľný a hodí sa na chvíľkové vysávanie. Môže sa napríklad hodiť na vysávanie vášho vozidla. Väčšinou býva ručný vysávač napájaný z batérie, preto jeho nevýhodou môže byť postupné opotrebovanie batérie a tým následná strata výkonu. Hodí sa na upratovanie drobného neporiadku.

 • Robotický vysávač

Robotický vysávač dokáže pravidelne a automaticky upratovať aj keď nie ste doma. Väčšinou býva drahšie a nehodí sa na všetky typy povrchov. Dnes si väčšina modelov už vie jednoducho poradiť s prekážkami vo vašom byte, dome či v kancelárii. Niektoré robotické vysávače však môžu byť veľmi zmätené z káblov, to sa deje väčšinou u najlacnejších modelov.

Už neplatí mýtus, že robotický vysávač je nepoužiteľný. V dnešnej dobe sa vedia skvele navigovať. Tento typ vám ušetrí čas, ktorý by ste strávili vysávaním s klasickým modelom.

Nevýhodou je, že sa nevedia premiestniť do iného poschodia. Môžu teda vysávať len v jednom poschodí. Tiež si nevie otvoriť dvere. Musíte mu nechať priestor. Pretože sú tieto modely malé, nemajú veľký priestor na smeti. Preto teda nutné čistiť a meniť nádobku na smeti častejšie, než ste zvyknutí u bežných klasických typov.

 • Centrálne vysávanie

Kedy zvoliť centrálne vysávanie? Centrálne vysávanie býva vhodným pomocníkom pre tých, ktorí sa nechcú ťahať s veľkými vysávačmi. Ponúka vysoký výkon. Hodí sa skôr do veľkých domov alebo do firiem. Oplatí sa v niekoľkoposchodových budovách o veľkom rozmere, kde je veľmi náročné, alebo nevhodné vysávať s vysávačom, ktorý je moc veľký. Ďalej odpadá nutnosť výmena vrecka alebo čistenie nádobiek pre nečistoty. V každej miestnosti je hadica, ktorú možno použiť pre vysávanie. Tomuto typu vysávanie sa v našom teste nevenujeme dopodrobna.

Viac vysávačov podľa druhu použitia

Vysávače do auta: Vhodné vysávače do auta

Aké sú vhodné modely na upratovanie vášho auta? Pri vysávaní vášho auta by ste mali myslieť na to, že tento vysávač bude stačiť na rýchle upratovanie vášho auta. Pozbiera omrvinky, chlpy od vašich domácich maznáčikov a ďalších nečistôt v interiéri vášho auta. Môžete si vybrať modely, ktoré sú nabíjané z akumulátora alebo modely, ktoré sú napájané z auto zásuvky (zapaľovanie).

 • Akumulátorový vysávač do auta má svoju zabudovanú batériu. Nemusíte ho preto zapájať do zapaľovania. Ale je u neho nutnosť nabíjania. Tento vysávač sa hodí aj na viac použití ako len v aute. Majte ale na pamäti, že slúži iba na menšie upratovanie a jeho batérie sa môže postupom času opotrebovávať a strácať tak postupne na svojom výkone. Môžete tiež použiť aj tyčový vysávač.
 • Do zásuvky: Ďalej si môžete vybrať vysávač do auta, ktorý sa dá napájať z 12V zásuvky vo vašom aute. Nevýhodou u tohto modelu je, že vám bude vybíjať batériu vo vašom aute. Tiež musíte myslieť na to, že s autom najskôr musíte ísť, aby ste ho potom mohli vysávať zapojením do auto zásuvky.

Ďalšími parametrami, ktoré si môžete vybrať je napríklad možnosť LED osvetlenie. To vám pomôže pri vysávaní v tmavých miestach, čo sa do auta naozaj hodí. Môžete si tiež vybrať ručný vysávač do auta so schopnosťou mokrého vysávania. Tým tak môžete lepšie vysať vaše auto a bude tak dokonalejšie čistejšia. Nezabúdajte tiež na dĺžku napájacieho kábla u výberu modelu, ktorý sa dá zapojiť do autozásuvky alebo výdrž aku model, pretože sa budete musieť starať o jeho nabíjanie.

Vysávače do auta: Porovnanie vysávačov do auta

Vybrať si vysávač do auta

Vysávače do bazénov

Bazénový vysávač je špeciálnym typom, ktorý je schopný vysávať vo vašom bazéne a zbaviť ho tak hŕbu nečistôt, ktoré sa usadia na dne bazéna. Mal by patriť k základnej výbave každého bazéna. Môžete si vyberať od robotických po ručnej. Dostupné značky pre bazénové modely sú napríklad Maytronics, Marimex, Laguna, Zander, Intex, Astrapool, Vágner Pool, Bestway a mnoho ďalších.

Väčšina z týchto vysávačov bude aku (akumulátorový). Budete sa musieť starať o jeho nabíjanie.

Vysávače do bazéna: Porovnanie vysávačov do bazénov

Porovnať vysávače do bazéna

Vysávače do vírivky

Do vírivky oproti bazéne nemusíte mať tak dokonalý prístroj na vysávanie, pretože sa obvykle jedná o menšiu vysávanú plochu. Tieto typy sa príliš veľa nelíši od vysávačov do bazéna.

Porovnať vysávača do vírivky

Vysávače na okná

Ak vás nebaví umývať okná, alebo máte veľa okien a umývanie sa tak stáva neefektívnym, je vhodné sa poobzerať po vhodnom vysávači na okná. Môžete s ním umyť zrkadlá, okná, a dokonca aj sprchové kúty. Vysávač na okná funguje podobným spôsobom ako mop na okná. Môžete si vybrať modely, ktoré za vás odvedú všetku prácu alebo vysávač, ktorý bude užitočným pomocníkom pri umývaní okien. Vďaka vysávačom na okná je vyčistíte dokonale a bez šmúh a konečne zase skvele uvidíte von. Vďaka tomu je vysávanie veľmi jednoduché a šetrné. Modely na okná sú väčšinou napájané batériou.

Čím sa riadiť pri výbere vysávača na okná?

 • Výkon: Je jedným z dôležitých parametrov. Čím má prístroj vyšší výkon tým dokáže vytvoriť väčší tlak na čistenie okna. Minimálny výkon by mal byť okolo 12 W.
 • Objem nádrže: Objem nádrže je nemenej dôležitým parametrom. Niektoré modely majú k dispozície viac zásobníku. Jeden je na špinavú vodu a druhy na čistú. Väčšinou sú zásobníky o objeme cca 150ml.
 • Výdrž batérie: Pri výbere vhodného modelu tiež myslite na výdrž batérie, pretože nič nie je nepríjemnejšie ako zistiť, že vám došla energia u uprostred vysávania. Preto si vyberte model s dostatočnou kapacitou batérie.

Môžete si vyberať okenné vysávače od mnohých výrobcov. Tieto modely ponúkajú spoločnosti ako Kärcher, Ecovacs, Leifheit, Vileda a mnoho ďalších.

Vysávače na okná: Porovnanie vysávačov na okná

Porovnať vysávače na okná

Vysávače na popol

Modely na popol, tiež krbové, sa perfektne hodí na vysávanie sadzí z krbu alebo kachlí. Tiež sa hodí na vysávanie na záhrade a vo vašej chalupe.

Rozlišujeme 2 základné druhy modelov na vysávanie popola:

 • Vysávač studeného popola – Tento typ sa dá len použiť len na vychladnutý popol.
 • Vysávač horúceho popola – Môže vysávať popol zahriaty na teplotu okolo 30 až 60 ° C. Ale myslite na to, že žiadny prístroj nezvládne vysať žeravý popol.

Aké sú parametre pre výber prístroje na popol?

 • Výkon – Pre vysávanie menších kachlí sa hodia modely s menším výkonom.
 • Objem zbernej nádoby – dôležitým kritériom je objem zbernej nádoby. Tento objem ovplyvňuje, ako často budete musieť nádoby vysypávať. Čím väčší objem nádoby, tým toho vysajete viac. Ak budete vysávať veľa popola, vyberte si model s väčším objemom. Vyberajte modely aspoň s objemom od 10 do 15 litrov.
 • Filtrácie: Filtrácia je ďalším z dôležitých parametrov. Môžete si vybrať modely s bavlneným filtrom, mikrofiltrom a HEPA filtrom. Platí, že mikrofilter je precíznejšie než bežný filter a HEPA filter je precíznejšie než mikrofilter. HEPA filter rozhodne prispeje k veľmi čistému vzduchu.
 • Hlučnosť– Vysávač popola je v prevádzke viac hlučnejšie než bežný domáci model, pretože potrebuje o niečo viac výkonu na vysanie popola, a aj jeho konštrukcia je málinko odlišná. Môžete vyberať modely s hlučnosťou od 70 dB do 80 dB. Čím menšia hodnota hlučnosti, tým lepšie pre vás. Neplatí, že čím je hlučnejší, tým výkonnejší. Hlučnosť je závislá na konštrukcii modelu a precíznosti odhlučnenie.

Porovnanie vysávačov na popol (krbové vysávače)

Porovnať vysávača na popol

Vysávače lístia

Je vaša záhrada plná lístia a chystáte sa k upratovaniu? Špeciálny typ na suché lístie je vhodným nástrojom nielen na vašu záhradu. Najviac ho oceníte, ak je práve jeseň a potrebujete odpratávať opadané lístie. Stále zhrabávať a zametať lístie nie je moc efektívny, a navyše ak máte nejaký zdravotný problém, nie je to pre vás optimálny. Preto výber vhodného vysávača lístia môže byť pre vás kľúčový a ušetrí vám tak veľa času, starostí a ušetria tak aj vaše zdravie a nervy. Záhrada už nikdy nebude plná nepekného lístia. Uľavte si od nepríjemných činností skvelým pomocníkom, ktorý splní vaše potreby.

Vysávače na suché lístie sú ľahko mobilné a prenosné. Pomôžu vám vysať malé vetvičky a ďalší odpad, ktorý sa usadí na vašej záhrade. Budete tak mať dokonale čistú záhradu, že vám vaši susedia budú závidieť. Nájdete veľa lacných záhradných vysávačov a dúchadiel. Tieto modely na lístie bývajú celkom veľké.

Pri modeli pre vysávanie suchého lístia si môžete vyberať z mnohých značiek, ako je napríklad Hecht, Gardena, Fieldmann, Powerplus, Bosch, Black & amp; Decker, Greenworks, Metabo a mnoho ďalších výrobcov.

Pri výbere vhodnej vysávače na suché lístie je potrebné sa zamerať na tieto parametre:

 • Výkon je veľmi dôležitým parametrom a ovplyvňuje nám účinnosť. Mali by ste počítať s veľkosťou upratovanej plochy. Sací výkon by sa zvyčajne mal pohybovať okolo 800 m 3 za hodinu.
 • Hmotnosť je tiež veľmi dôležitým parametrom. Pretože je výber vysávača na lístie uľahčením práce, mali by ste si vybrať ľahký model. Hmotnosť by rozhodne nemala presiahnuť 5 kg. Pamätajte tiež, že pri vysávaní sa bude hmotnosť prístroja zvyšovať pri naplnení nádoby na nečistoty.
 • Kombinovateľnosť – niektoré prístroje majú možnosť kombinovaného použitia. Môžete si vybrať modely, ktoré sú schopné drviť lístie alebo ponúka možnosť fúkania, vďaka ktorému je schopný odfoukat lístie napríklad z cesty.

Tomuto prístroji je vhodné venovať o niečo viac starostlivosti, pretože funguje na vzduchu vo vonkajšom prostredí. Preto mu doprajte dostatok starostlivosti.

Porovnanie vysávačov na lístia

Porovnať vysávače na lístie

Vhodné vysávača na zvieracie a psie chlpy

Na vysávanie chlpov vašich domácich maznáčikov postačí vhodné domáce vysávače, ktoré majú kvalitné filtráciu. Napríklad hepa filter. Pri vysávaní chlpov musíte častejšie počítať s častejším vymieňaním vrecúšok a vyspáváním nádoby. Vyberajte tiež prístroj s dostatočným sacím výkonom. Ak ste alergici na prach, alebo máte doma alergika na prach či chlpy, vyberte si modely, ktoré vysávajú do vody a nedôjde tak k následnému víreniu chlpov po celom byte.

Ďalej tiež vyberajte málo hlučné vysávača. Ide o to, aby ste vysávačom zbytočne nedesila vaše domácich miláčikov. Vyberajte preto naozaj model s tichým chodom.

Starostlivosť o vysávač, keď máte zvieracie miláčikov, bude musieť byť o niečo dôkladnejšie.

Porovnať vysávače pre domácnosť so zvieratami

Vysávače priemyslové

Priemyselné vysávače sa proti bežným líši v niekoľkých veciach. Väčšinou mávajú oveľa vyšší sací výkon a oveľa odolnejšie konštrukciu, pretože sa počíta s tým, že sa bude používať v zložitejších podmienkach než vysávanie u vás doma. Môžete vyberať model s oklepom, bezvreckový a vreckový vysávač. U výberov priemyselného modeli zase myslite na to, že príkon sa nerovná sací výkon. Vyberajte preto priemyselný typ s menším príkonom, pretože tak ušetríte na elektrickej energii, a to vám urobí radosť pri výpise ceny za elektrinu.

Pri priemyselných prístrojov proti bežným môžete očakávať rôzne funkcie navyše. Väčšinou mávajú indikátor upchatého prachu, reguláciu výkonu, možnosť šampónovanie a dostupnosť vyfukovania, ktorý odfouká nečistoty z prostredia, kde nie je možné jednoducho vysávať.

U tohto typu môžete tiež očakávať rôzne druhy sacích hadíc a širokých hubíc. Ďalej môžete očakávať šampónovacia nadstavce a rôzne kefy na čalúnenie, ktoré vyčistí sedačky, pohovky a rôzny čalúnený nábytok.

Porovnať priemyslové vysávače

Vhodné vysávače na stavbu

Pracujete na stavbe nebaví vás zametať, pretože sa všetok stavebný prach a piliny víri všade okolo? Nie je to vhodné pre vás ani vaše zdravie. Vyberajte vhodné profesionálne priemyslové spotrebiča. U výberu vysávača na stavbu platí všeobecne uvedené kritériá rovnako ako u klasického. Dávajte si pozor, ak chcete tiež vysávať suť, či to daný model umožňuje. U niektorých výrobcov by ste mohli prísť o záruku. Preto si vždy detailne prečítajte špecifikácie daného modelu.

Porovnať priemyslové vysávače

Vysávač a dôležité kritériá pri výbere – Ako vybrať vysávač

Hlučnosť

Hlučnosť bude pre vás zrejme jedným najdôležitejších kritériami pri rozhodovaní kúpy vášho nového vysávača. Rozhodne neplatí, že tiché modely nemajú výkon. Pokiaľ chcete vysávať v dome, kde s vám býva aj ďalšie osoby, alebo máte citlivé susedov, oplatí sa vybrať málo hlučný stroj. Tichý vysávač sa aj hodí, ak chcete pri vysávaní počúvať hudbu. To s hlasným vysávačom nemôžete.

Dnes nájdete v ponuke aj extra tichý typ, ktorého činnosť sluchom prakticky nezaregistrujete a budete si hovoriť, či vôbec vysáva. A áno, vysáva a to skvele.

Hluk je dôležitou veličinou, ktorá sa udáva v decibeloch. Pri niektorých modeloch sa môže hluk pohybovať okolo 80 decibelov. Tiché modely mávajú hlučnosť nižšia ako 70 decibelov. Spravidla tichý chod bude okolo 60 dB. Hluk znižuje výnimočná konštrukcia.

 • Hlučnosť 60 dB môžeme pripodobniť k hlasitosti ľudskej reči
 • Hlučnosť 75 dB odpovedá veľmi rušnej ceste

Cena

Cena býva tiež dôležitým parametrom a práve pre vás môže byť cena tým najdôležitejším. Pamätajte, že najlacnejšie modely sú lacné. Teda sa na niečom muselo šetriť. Prvou je dizajn, takže nemôžete čakať krásavca. Ďalej najlacnejšie vysávača budú hlučnejšie.

Myslite tiež na to, koľko stojí údržba. Pozrite sa, koľko stojí sáčky a či prípadne môžete zakúpiť alternatívne vrecúška, ktoré nie sú od výrobcu vysávača. Ďalej sa pozrite, koľko stojí filtre a príslušenstvo. Môžete síce kúpiť na prvý pohľad ideálne lacný vysávač, ale výrobca si to potom môže vybrať na vreckách a ďalších spotrebných doplnkoch k vášmu vysávaču.

Rozhodne môžete nájsť na rôznych e-shopoch akcie. Vďaka tomu ich môžete zakúpiť za veľmi výhodnú cenu. Oplatí sa ho zakúpiť za akčnú cenu. Špeciálnu cenu ide nájsť na porovnávači ako je napríklad heureka.

Vďaka našej prehľadnej tabuľke si môžete cenu zoradiť podľa toho ako potrebujete.

Kolieska

Ďalším kritériom, na ktoré sa často zabúda, je, ako kvalitné sú kolieska u vysávača. Môžete si vybrať modely, ktoré majú kolieska, ktoré bývajú plastová alebo gumová. Mäkčená kolieska sú šetrnejšie k tvrdým podlahám, vďaka mäkčeným kolieskam tak nedôjde k ich poškrabaniu či inému poškodeniu, zaistíte si tým dlhú životnosť nielen koliesok u vysávača, ale aj vašich podláh.

Vhodná kolieska sú dobrým predpokladom pre to, aby sa vysávač dobre pohyboval po rôznych materiáloch a nepoškodil napríklad plávajúcu podlahu. Preto nezabúdajte na kolieska, mnoho ľudí toto kritérium zanedbáva.

Príslušenstvo vysávače

Ďalej je nutné myslieť na to, či vami vyhliadnutý model má pri sebe dostatočné príslušenstvo a aby ste ho potom nemuseli zbytočne dokupovať. Vysávače väčšinou bývajú vybavené úschovným priestorom, v ktorom sú schované rôzne typy hubíc.

Ktoré príslušenstva najčastejšie nájdete u klasických vysávačov?

 • Štrbinová hubica – táto hubica slúži na vysávanie v úzkych štrbinách. Niekedy býva dodávaná s prídavným kefou. Môžeme túto hubicu použiť napríklad pri vysávaní rebrovanie u radiátorov.
 • Kefová hubica – táto hubica slúži na vysávanie mäkkých materiálov. Môžete s ňou vysávať záclony, čalúnený nábytok alebo dokonca aj závesy.
 • Turbo hubica – Táto hubica slúži na čistenie podlahových plôch a kobercov. Vie vykefovať skvele podlahy. Odstráni nite a vlasy. Jej pohyb býva zabezpečený rotujúcou kefou.

Vysávač a mobilita

Ďalším kritériom je manipulovateľnosť daného prístroja. Pokiaľ máte horšie zdravie, napríklad vás bolí chrbát, mali by ste vyberať model, s ktorým sa ľahko manipuluje. Z pravidla to bývajú ľahšie prístroje, ktoré zaručia jednoduchú manipulovateľnosť. Myslite teda tiež na hmotnosť.

Výber vreckového či bezvreckového vysávača

Ďalej je dobré sa uistiť, či chcete vysávať sa sáčkovým alebo vysávačom bez vrecka. Rozdiely medzi nimi si popíšeme nižšie.

Bezvreckový (cyklónový) vysávač

Vysávač, ktorý nepoužíva sáčky. Je známy pod názvom cyklónový vysávač. Ukladá nečistoty do nádoby. Nemusíte u neho tak nakupovať sáčky a vymieňať ich. Nevýhodou ale je, že multifunkčné vysávače majú viac filtrov. Takže namiesto sáčkov musíte vymieňať filtre v cyklónový vysávači. Avšak nie je to nutné robiť tak často, ako výmenu vrecka u vreckového vysávača.

Jeho výhody a nevýhody

Výhody bezvreckového prístroje:

 • Už nemusíte stále investovať do nových sáčkov
 • Nedochádza k poklesu výkonu ako u vreckového vysávača
 • Väčšinou sa cyklónovej vysávača hodí aj na mokré vysávanie

Jeho nevýhody

 • Vysáva hlučnejšie než sáčkový typ
 • Musíte častejšie meniť filtre a často ho čistiť
 • Musíte vysypávať nádobu, niekedy je vysypanie nepríjemné
Spôsob filtrácie

Aký je spôsob filtrácie? Na kvalite filtra veľa záleží, pretože je dôležitou súčasťou tohto typu.

 • Mikrofilter – mikrofilter je najzákladnejším typom filtra u bezvreckových vysávačov. Vyrába sa väčšinou z tkaniny. Niekedy môže byť vyrobený dokonca aj z molitanu.
 • HEPA a EPA – tieto filtre môžu zachytávať mikročastice, a to veľmi účinne.
 • Filter umývateľný – umývateľný filter je veľmi ľahký na údržbu. Stačí ho len jednoducho umyť a máte postarané.
 • Vodná filtrácie – existujú modely s vodnou filtráciou. Tieto modely fungujú tak, že preháňa vzduch nádobou, v ktorej je voda. Všetky nečistoty sa tak zachytávajú do vody a po vysávaní stačí vodu len vymeniť.
Veľkosť nádoby

U bezvreckového typu nezabúdajte na vhodnú veľkosť nádoby. Je to dôležitý parameter. Čím väčší objem, tým budete menej musieť nádobu vysypávať či vylievať z nej vodu.

Najčastejšie veľkosti objemu nádoby:

 • Objem 2 litre – Väčšinou stačí do vášho domova. Hodí sa na vysávanie menších priestorov (zvyčajne do 200m2).
 • Objem viac ako 2 litre – Hodí sa do väčších domov. Uplatníte ho v rodinných domoch alebo vo väčších priestoroch.
Mokré vysávanie

Aj toto zvládajú typy bezvreckových vysávačov. Výhodou je, že pri mokrom vysávaní sa vám po byte nerozvíri prachové čiastočky, takže čistenie prachu je o to viac efektívnejšie ako pri bežnom vysávaní do vreckového vysávača.

Vreckový vysávač

U vreckového typu sa ukladajú nečistoty a prach do vrecka. Tento sáčok býva buď vyrobený z papiera alebo textilu. Existujú sáčky ako na raz použitie, tak aj na viacnásobné použitie. Vrecká na jedno použitie možno jednoducho vybrať a vyhodiť do koša. Myslite na to, akú veľkosť má sáčok a koľko sáčky pre váš model stojí. Nech nie ste prekvapení, koľko stojí sáčok. Preto sa na sáčky a ich kompatibilitu pozrite ešte pred tým, než daný model zakúpite.

Aké sú výhody vreckového typu?

 • Vrecká sú jednoduchšie na údržbu, stačí ich vziať a vyhodiť

A aké sú nevýhody?

 • Je nutné dokupovať nové sáčky
 • Pri naplnení sáčku stráca výkon
 • Nedajú sa vysávať mokré povrchy

Sací výkon vysávača

Medzi ľuďmi koluje jeden celkom častý mýtus. A tým mýtom je: Čím vyššia má vysávač príkon, tým lepší má sací výkon.

A toto ale nie je pravda! Príkon nemá s výkonom zas toľko spoločného. Medzi výkonom a príkonom neplatí priama úmera. Orientačne sa dá tvrdiť, že sací výkon tvorí cca 20% príkonu.

Výkon vysávača ovplyvňuje jeho konštrukcia . Ďalším dôležitým faktorom pri výkone je spracovanie hubica . Ďalej výkon ovplyvňuje štruktúra povrchu, ktorý vysávate. Príkon má na výkon veľmi malý vplyv.

Čo určuje príkon? Príkon je označenie len pre to, koľko elektrickej energie daný vysávač spotrebuje.

To ďalej aj vyvracia mýtus o tom, že nám Európska Únia zakázala výkonné vysávača. Nie je to totiž pravda. Iba sa tým usporí spotreba elektrickej energie, pretože si ľudia nezmyselne kupovali modely s vysokou spotrebou elektrickej energie. Od septembra 2017 si teda nemôžete zakúpiť vysávače s príkonom nad 900 W. Vďaka tomu celá Európa ušetrí veľa elektrickej energie a nedochádza tak k jej zbytočnému plytvaniu.

V posledných rokoch sa vďaka inováciám mnohých výrobcov podarilo zlepšiť konštrukciu a tým mnohonásobne zlepšiť výkon vysávačov. Vďaka tomu je možné za zníženie príkonu zvýšiť sací výkon.

Ako teda spoznať skutočný sací výkon?, sací výkon vyčítate z energetického štítku spotrebiča. Je označený písmenami od A po G. A znamená najlepší výkon.

Pokiaľ chcete výkonný vysávač, vyberte si model s vysokým sacím výkonom.

Príkon

Príkon sa nerovná výkon. Čím je menší príkon, tým lepšie pre vašu peňaženku , pretože prístroj tak spotrebuje menej elektrickej energie. Vyberajte model podľa energetického štítku a zabudnite na mýtus o príkone.

Energetický štítok vysávače

Každý bežný vysávač musí byť zo zákona vybavený energetickým štítkom. Zároveň tento štítok musí byť zverejnený pred vašim nákupom. Odkaz na energetický štítok nájdete v tabuľke s porovnaním vysávačov.

Táto regulácia sa netýka robotických a ručných batériových vysávačov. Regulované sú len modely, ktoré sú napájané rovno zo zásuvky.

Energetický štítok by ste teda mali nájsť na stránkach predajcu, u ktorého si chcete vybranú variantu modelu zakúpiť.

Ako sa vyznať v energetickom štítku?

Vysvětlení a popis obrázku
Energetický štítok ukazuje energetickú efektivitu označenú na stupnici od A do G. A platí, že A je najviac efektívna a G je naopak najmenej efektívne.

Na energetickom štítku je tiež graficky vyobrazené, na aké typy povrchov sa môže daný model používať.

energeticky stitek vysavaca

 

 1. Označenie spoločnosti, ktorá vyrobila, alebo uviedla daný model na trh
 2. Označenie modelu
 3. Označenie efektívnosti vysávača – A je najviac efektívne a G najmenej
 4. Označenie spotreby elektrickej energie za rok
 5. Označenie efektivity filtrovanie prachu tak, aby sa cez filtre nedostal späť do ovzdušia – A skvelé, G neefektívne
 6. Označenie efektivity vysávanie kobercov – A je najlepšia efektivita
 7. Označenie efektivity pri vysávaní na tvrdých podlahách – A je najlepšia efektivita
 8. Označenie pre maximálnu hodnotu hluku (v decibeloch) – čím menej, tým lepšie
Trieda energetickej účinnosti (efektivity)

Toto hodnotenie sa pohybuje na škále od A po G. Hodnotenie zohľadňuje príkon a efektivitu premeny príkonu na schopnosť vysávať prach a nečistoty.

Energetický štítok vám pomôže vybrať kvalitný vysávač.

Kapacita vrecka a nádoby

Aká je vhodná kapacita?

 • Veľkosť do 40 m2 – zodpovedá objemu 2 – 3 litrov. Táto veľkosť bude stačiť pre malý byt
 • Veľkosť 40 – 120 m2 – zodpovedá objemu 3 – 4 litrov. Táto veľkosť je vhodná pre priemerné byty a obydlia.
 • Veľkosť nad 120 m2 – zodpovedá objemu 4 litrov a viac. Táto veľkosť je vhodná pre veľké byty a ďalšie budovy.

Doplnková výbava vysávača a príslušenstvo

U vysávačov si môžete vybrať z doplnkovej výbavy. Čo to zahŕňa?

 • Indikátor plnosti prachového vrecka: Táto funkcia vám povie, kedy mát plný sáčok. Vďaka tomu sa nemusíte do vrecka pozerať a kontrolovať ho, pretože to vidíte na indikátore. Táto funkcia vám určite pomôže a zlepší život pri častom vysávaní.
 • Automatické vypnutie: Táto funkcia je bezpečnostná. Zaistí totiž to, že sa vysávač vypne tak, aby nedošlo k jeho nechcenému prehriatiu. Ak by došlo k upchatiu vzduchovej cesty a začal sa nečakane prehrievať, dôjde k jeho bezpečnostnému vypnutiu. Táto funkcia ochráni nielen vás ale aj váš majetok.
 • Indikátor zanesenia filtra: Táto indikácia už podľa názvu indikuje, ako veľmi je daný filter vo vysávači zanesený. Nemusíte tak otvárať vysávač a zisťovať, či je zanesený. Táto funkcia vám tak šetrí čas a nervy.
 • Soft Start: Niektoré modely vysávačov majú funkciu tzv. Soft Start. Táto funkcia umožňuje šetrné štartovanie motora. Vďaka tomu sa motor vo vysávači šetrí a zostane tak dlhšie účinnejšia.

Navijak

Väčšina klasických modelov domácich vysávačov je vybavená automatickým navíjaním šnúry. Pri navíjaní postupujte opatrne, nech nepoškodíte navíjací mechanizmus.

Pri vyťahovaní napájacieho kábla si dávajte pozor na to, nech nepreťahujeme napájací kábel. Na napájacom kábli väčšinou býva značka, kde vidíte, že máte už plne vytiahnutý kábel a nie je ho už potrebné viac naťahovať. Káble vyťahujte s citom, ak s k nemu budete správať hrubo, môže dôjsť k jeho poškodeniu a tým aj k znefunkčnenie vášho vysávača, pretože bez napájacej energie nemôže fungovať.

Pri niektorých modeloch môže byť doba navíjanie o niečo dlhšia. Avšak doba navíjanie pre nás nie je kľúčovým parametrom, ale má pre nás nižšiu prioritu.

Regulácia výkonu vysávača

Väčšina vysávačov je vybavená reguláciou výkonu. Keď vysávate napríklad rôzne materiály z textilu, napríklad koberce alebo iné materiály, potrebujete znížiť výkon, aby nedošlo k jeho prípadnému poškodeniu. Reguláciu výkonu majú snáď všetky dnes klasické vysávače. Reguláciou výkonu nedisponujú prenosné ručné vysávače a rôzne akumulátorové vysávača. Preto ak chcete regulovať výkon, kúpte si model, ktorý disponuje prepínačom na reguláciu výkonu.

Dĺžka napájacieho kábla

Pri výbere vhodného modelu rozhodne nesmiete zabúdať na dĺžku kábla. Čím dlhšia je kábel, tým lepšie pre vás. Pokiaľ má vysávač navíjací systém, potom vyberajte model s čo najdlhšou dĺžkou kábla. Rozhodne odporúčame si vybrať model, ktorý obsahuje navíjací systém.

Ak by ste vybrali model vysávača bez navíjania, potom je tu kratši kábel lepšie, pretože sa vám môže pri vysávaní pliesť na vysávanú plochu.

Dizajn vysávača

Design vášho vysávača väčšinou nebýva hlavným kritériom. Ak chcete nejaký výnimočný dizajn, budete si zaň musieť priplatiť. Na trhu existuje niekoľko výrobcov, ktorí majú veľmi pekný dizajn u svojich modelov vysávača.

Predávajú sa modely rôznych farieb, s rôznymi kolieskami, tvary hadice, rôzne tvary sacích trubiek a mnoho ďalšieho.

Myslite tiež na to, aby dizajn neobmedzoval praktickosť výrobku. Je síce fajn mať nádherný vysávač, ale ak je ťažký a zle sa s ním manipuluje, potom je lepšie sa poobzerať po praktickom dizajne.

Dostupné značky domácich vysávačov

Aké sú najznámejšie a najdostupnejšie značky vysávačov?

Rowenta

Rowenta je nemecká značka založená roku 1909. Ponúka skvelé výrobky za dobrú cenu. Má dobrý dizajn a vysokú úroveň efektivity. Táto značka je v partnerstve so Svetovým fondom na ochranu prírody. Vysávače od Rowenty sa značí vysokou účinnosťou čistenia. Modely pravidelne dosahujú najvyšších hodnotení na energetických štítkoch. Od Rowenty nájdete mnoho modelov na slovenskom trhu a tiež zakúpite od nej modely v rôznych obchodoch.

Electrolux

Electrolux je švédsky koncern. Je to najväčší výrobca domácich aj profesionálnych spotrebičov. Môžete ho poznať vďaka mnohým výrobkom, ktoré sa používajú nielen v domácnosti. Zaujímavosťou je, že výraz „vysávať“ vychádza z pôvodného názvu Lux. Za úspechom Luxu stojí aj to, že sa zo značky stalo synonymum pre vysávanie, teda vysávanie. V roku 1912 bol pod názvom Lux I uvedený na trh prvý vysávač vyrobený spoločnosťou Lux v Štokholme. Jeho cena bola 44 dolárov. Od tej doby sa vysávanie u nás hovorí tiež luxovanie.

Vysávače Sencor

Sencor je japonská značka, ktorej sa podarilo expandovať do celého sveta, vrátane Slovenska. Vysávače Sencor vsádza na širokú ponuku sortimentu. Značka Sencor ponúka rôzne druhy vysávačov najmä s označením SVC, od bezvreckových, tyčových až po sáčkové a robotické vysávače. Vysávače Sencor sú predovšetkým známe vďaka svojej rade SVC. V našom porovnaní nájdete model Sencor SVC 9000BK.

Hoover

História firmy Hoover, založenej v USA, sa viaže až k roku 1908. Začínala výrobou vysávačov. Značka Hoover ponúka hlavne valcové vysávača (bezsáčkové), akumulátorové, robotické, stojaté, ručné a čističe matracov.

Zelmer

Zelmer je firma, ktorá vznikla v roku 1951 v Poľsku. Firma sa začala rozvíjať viac od roku 1970. Firma prekvapila tým, že začala vyrábať pre západné trhy a dokázala vyrobiť prístroje, ktoré dokázali obstáť na kapitalistickom trhu. Zelmer sa vyložene špecializuje na podlahové vysávače, ale od Zelmer môžeme naraziť aj na iné druhy výrobkov.

ETA

ETA je českou firmou a nejznámejšiou českou značkou pre domáce spotrebiče. Bola založená podnikateľom Janom Prošvicom. Najprv sa ETA preslávila výrobou elektrických žehličiek. Po znárodnení za socializmu bola na výrobu pridružená aj výroba vysávačov. Táto výroba sa počas krátkej doby stala jej hlavným výrobným programom. V roku 1981 bolo napríklad vyrobené až 2 500 000 kusov ETA x400. Modely ETA sa môžu radiť medzi tie najlepšie vysávača.

V dnešnej dobe ETA ponúka niekoľko druhov vysávačov. Môžete si u nej vybrať sáčkové, bezsáčkové, viacúčelové, ručné a tyčové vysávača.

Philips

Holandská značka Philips sa zaoberá tiež výrobou mnohých druhov vysávačov. Najčastejšie od nich zakúpite modely so sáčkom s klasickou konštrukciou. Zakúpite od nich aj Philips tyčový vysávač. Ich tyčové vysávače majú dobré nabíjanie a sú vhodné pre domácnosť.

Bosch

Firma Bosch je u nás tiež veľmi dobre známa. Jedná sa o Nemeckú firmu založenú Robertom Boschom. Bosch produkuje výrobky už takmer 130 rokov. Robí veľa domácich spotrebičov, ktoré potrebujete každý deň vo svojej domácnosti vrátane vysávačov. Od tohto výrobcu si môžete vybrať kompaktné univerzálne vysávače na hrubé a mokré nečistoty. Ďalej si môžete od neho zakúpiť typy na vysávanie kamenného prachu, dreveného prachu a mnoho ďalších. Vyberiete si u nich skôr priemyslové vysávače.

Dyson

Táto značka u nás nie je zas toľko známa, pritom jej hlavnou prednosťou je, že napomohla k vynájdenie bezvreckového vysávača. Zároveň vlastní mnoho patentov. Predáva teda kvalitné vysávača. Od značky Dyson si môžete vybrať akumulátorové, cylindrické a skvelé ručné vysávače pre rýchle upratovanie doma. Ďalšou výhodou vysávačov od značky Dyson je, že majú neopozeraný dizajn a dávajú veľký dôraz na hlučnosť výrobkov.

Kärcher

Táto spoločnosť bola založená v roku 1939. Zaoberá sa hlavne výrobou čistiacej techniky ako pre domáce, tak i profesionálne použitie. Môžete u nich očakávať vysokú kvalitu spracovania. Od firmy Kärcher si môžete vybrať úsporný vysávač VC6 alebo pre alergikov DS 5800. Tieto prístroje sa hodia do veľkého i malého bytu. Môžete si vybrať typ s vreckom aj bez neho a môžete si od firmy Kärcher vybrať mnoho vysávačov.

Rainbow

Pod značkou Rainbow od americkej firmy si môžete zakúpiť multifunkčné vysávače kombinované s ďalšími funkciami. Môžete si vybrať napríklad kombinovaný vysávač s čističkou. Tieto prístroje sa hodia na veľké upratovanie a upratovanie veľkých plôch. Sú extrémne prívetivé pre všetkých ľudí, ktorí trpia alergiami, pretože modely ukladajú prach do kvapaliny a tým sa vysávaný prach nikde nevíri.

Vorwerk

Vysávače od značky Vorwerk sú možno síce trochu drahšie, ale za to sú vysoko kvalitné. Zakúpite u nich vysoko sofistikované prístroje na viac druhov použitia. Sú tiež vhodné pre alergikov. Tieto vysávače vie aj prať koberce.

Ako lepšie upratovať za pomocou vysávača

Vysávanie nie je veda, ale aj tu sa dá urobiť pár chýb. Pri vysávaní koberca zásadne prechádzajte rovnomerne a pomalšie ako cez hladké povrchy. Tým vysávač dokonalejšie pozbiera omrvinky a iné nečistoty vo vašom koberci. Ďalej je vhodné pri vysávaní otvoriť okná, tým sa vysávaný prach dostane z vašej miestnosti vďaka prúdeniu vzduchu. Ak vysávate textilné látku alebo predmet a je potreba viac sily pri vysávaní, znížte výkon posuvníkom. Vďaka tomu oveľa lepšie povysávate danú látku. Najlepší vysávače budú skvele vysávať aj za zníženého výkonu.

Hubice

Pre správne vysávanie je dobré vedieť, na čo dané hubice používať. Pre to si k danému modelu prečítajte návod, ako dané hubica používať. Pomôže to pri efektívnom vysávaní.

Vrecko / nádoba

U vysávača pravidelne čistite sáčok / nádobu na nečistoty, prípadne sáčok vymeňte podľa inštrukcií v návode na použitie. Ak nádoba alebo vrecko bude moc plný, vysávač začne postupne strácať na výkone a dochádza tak k strate efektivity u vášho vysávania. Vďaka tomu stratíte vysávaním oveľa viac času. Preto pravidelné čistenie vrecka vám vo výsledku ušetrí viac času ako vyhýbaním sa jeho vyčistenie alebo výmene.

Filtre

Je nutné pravidelne vymieňať alebo omývať filtre tak, aby sa neblokoval prúd vzduchu vo vysávači. Vďaka čistému filtru bude vysávač zachytávať prach mnohom efektívnejšie ako pri zašpinenom filtra.

Čistenie a údržba

Čistenie vysávača môže rapídne predĺžiť jeho životnosť. Čistite prístroj podľa inštrukcií výrobcu, ktoré sú uvedené v manuáli dodanom v originálnom balení dodaného u vášho tovaru. Vyčistite všetky hubice a doplnky u vášho vysávača.

Zaujímavosti o vysávači

Vysávače sú zariadenia, ktoré vytvára čiastočné vákuum. Používa sa najčastejšie na vysávanie prachu a iných nečistôt. Používa vzduchovú pumpu na vytvorenie vákua. Používa sa na čistenie podláh a rôznych povrchov. To, čo vysávač vysaje, sa ukladá najčastejšie do vrecka (záleží na type). Sú rôzne druhy vysávačov, od ručných vysávačov až po priemyselné rôznych tvarov a farieb.

História

Vysávač nie je moderný prístroj, pretože tu s nami je už od cca 19. storočia. Avšak tento vynález potreboval ďalších 100 rokov na to, aby sa stal súčasťou skoro každej bežnej domácnosti. A vďaka vysávaču si žijeme oveľa lepšie a zdravo, pretože nás zbavuje nepríjemného prachu a iných nečistôt v našom obydlí.

Na tvorbe vysávača do podoby, z ktorej ho poznáme dnes, sa podieľalo veľa chytrých hláv. Nie je to tak vynález jedného muža, pretože sa vyvíjal postupne a inovoval sa po mnoho dekád. Vynálezcovia mali rozdielne vzdelanie a pochádzali z rôznych pomerov. Preto je vysávač dnes prakticky pre každého, či je bohatý, alebo chudobný. Vynálezcovia alebo upratovačky, tí všetci prispeli k skvelému prístroju, s ktorým upracete veľmi ľahko.

Vysávače sú produktom priemyselnej revolúcie. Objavili sa ako riešenie na mnoho problémov, ktoré revolúcia priniesla.

V histórii sme mali veľa variácií vysávačov. Všetky fungovali na podobnom princípe ako fungujú dnes.

Prvý mechanický nástroj na čistenie podláh vymyslel Daniel Hess v roku 1860. Mal rotujúce kefu a mechy, ktoré robili efekt sania. Ďalej v roku 1869, Ives W. McGaffe vytvoril prístroj, ktorý mal ručne poháňaný ventilátor. John S. Thurman v roku 1898 vymyslel prístroj poháňaný benzínom. Bol tak veľký, že sa musel zapriahnuť za koňa. Ale jeho efektivita vysávanie bola pramalá.

Prvý vysávač, ktorý sa princípom podobal dnešnému, tak ako ho poznáme dnes, bol vynájdený od Huberta Cecila Bootha v roku 1901 v Anglicku. Jeho prístroj mal motor, ktorý poháňal pumpu. Dokonca mal aj filter. Bol veľký a nevošiel sa skoro do žiadnej budovy a musel byť zapriahnuté za koňa.

Prvý vysávač, ktorý používal vákuum, bol navrhnutý v roku 1905 Walterom Griffiths. Nasledovalo ešte mnoho vylepšení od mnohých vynálezcov a dizajnérov.

Vysávač bol luxusným tovarom. Po konci druhej svetovej vojny si ho väčšinou na západe mohla dovoliť stredná trieda. Stával sa tak pomaly súčasťou skoro každej rodiny. V dnešnej dobe máme veľa typov vysávačov. Niektoré používajú filtre, iné môžu vysávať aj kvapaliny. Sú tu väčšie i malé dostupné modely. Môžete si zakúpiť dokonca aj robotický vysávač.

Ako funguje vysávač

Už nemusíte udierať do koberca, aby ste z neho dostali všetky omrvinky, vlasy a ďalšie nečistoty. Ak si doma rozsypete napríklad strúhanku, použijete na to zrejme vysávač. Vysávanie sa deje vďaka rozdielu tlakov u vysávača. Motor poháňa ventilátor, ktorý vytvára rozdiel tlaku. V trubicu vznikne nízky tlak, ktorý nám zoberie všetky omrvinky a nečistoty. Navrchu trubica je nízky tlak a váha atmosféry nám tak pomôže s vysávaním. Ďalej nečistoty putujú do vrecka. Nasatý vzduch je potom hnaný cez filtráciu von. Z vášho prístroja tak vychádza čistý vzduch, ktorý je ohriaty vďaka vysávanie.

Časté mýty o vysávačoch

Vysavače nájdeme takmer v každej domácnosti. Preto nie je nezvyčajné, že sa v priebehu niekoľkých dekád vytvorili o vysávačoch mýty. Poďme si teraz o všetkých povedať a poďme ich spoločne vyvrátiť. Nie je dobré veriť mýtom.

Mýtus – bezvreckový vysávač prestane čoskoro fungovať

Nie je to pravda. Bezvreckový vysávač navyše prináša mnoho výhod navyše, nemusíte kupovať vrecúška a nedochádza k strate výkonu pri naplnení nádoby ako u vreckového vysávača. Ak sa o vysávač budete pravidelne starať a nádobu vysypávať, potom vám tento druh bude fungovať po mnoho rokov bez poruchy. Tiež záleží na tom, koľko ste ochotní investovať. Ak investujete málo, musíte čakať, že výrobca na niečom musel ušetriť.

Príkon je rovnaký ako výkon

Príkon je ďalším mýtom o vysávačoch. Možno to platilo pri upratovaní pred 20 rokmi, ale v dnešnej dobe to už rozhodne neplatí. Dnes príkon ukazuje iba to, koľko daný prístroj spotrebuje elektrickej energie. Sací výkon totiž veľmi ovplyvňuje jeho kvalita konštrukcie. V dnešnej dobe urobili výrobcovia veľa pokrokov

Pár slov na záver

Výber vysávače nakoniec nie je toľko zložitý. V tomto obsiahlom článku sme si povedali, ako vybrať rôzne typy vysávačov. Dúfame, že sme vám s výberom vhodného modelu pomohli a už viete aký model kúpiť a vyberiete si tak najlepšie vysávač, ktorý vám bude slúžiť po mnoho rokov a nebudete s ním mať žiadne starosti.

Či už si zvolíte najpredávanejší model alebo si dôkladne vyberiete podľa nás ten ideálny model s perfektnými parametrami, určite neoľutujete.

Vhodný model vie byť verným pomocníkom pri upratovaní nielen vo vašej domácnosti a ušetrí vám veľa času a starostí. K nákupu vám už stačí len len pár kliknutí. Teraz stačí si už len naplniť virtuálny košík v niektorom z online obchodov jedným z vami preferovaných vysávačov. Ku spokojnému nákupu odporúčame si dôkladne prečítať recenzie jednotlivých obchodov. U rady obchodov je doprava zadarmo pri nákupe vysávača a prípadne ďalšieho tovaru. Vyberte si obchod s dopravou zadarmo ak chcete ušetriť. Tiež sa pozrite pred nákupom daného stroja, aký jeho výrobca ponúka servis. Ďalej sa tiež pozrite, kde sa daný servis nachádza, kde sú servisné miesta a aké sú záručné podmienky spotrebiče.

5/5 - (1 vote)

Mohlo by vás zaujímať