Menu Zavrieť

Android tv box – Recenzie a test – Ako vybrať Android TV Box

smart tv box android
Lacný TV box

🤑 Náš favorit 🤑

Sencor SMP 5004PRO

Android TV Box Sencor SMP 5004PRO

1 GB RAM
Procesor Amlogic S905X, 4 jádra – 2.0 GHz
8 GB kapacita pre súbory
Android

Orientačná cena s DPH

62,10 €

➡️Zobraziť v obchodoch

Zlatá stredná cesta

Náš favorit

Xiaomi Mi Tv Box S

Android TV box Xiaomi Mi Tv Box S

2 GB RAM
Procesor Cortex-A53 Quad-core – 2.0 GHz
8 GB kapacita pre súbory
Android 6.0.1

Orientačná cena s DPH:

82,31 €

➡️ Zobraziť v obchodoch

Pre náročných

Náš favorit

Minix NEO U9-H

Android TV Box Minix NEO U9-H

2 GB RAM
Procesor Quad-Core Cortex A53 – 2.0 GHz
16 GB kapacita pre súbory
Android 6.0 Marshmallow

Orientačná cena s DPH:

149,98 €

➡️ Zobraziť v obchodoch

Android TV box je riešením pre všetkých, ktorí majú doma len „hlúpu“ televíziu, ktorá nemá žiadne smart funkcie. Ak chcete využívať funkcie chytré televízie, ale nechce sa vám kupovať najnovší model za desiatky tisíc, potom je android tv box tým najlepším riešením.

Android TV box malý prístroj, ktorý má ale veľa funkcií a svojou veľkosťou na to vôbec nevyzerá, že by toho ponúkal toľko. Väčšina Smart TV boxov je vybavená operačným systémom Android, ktorý vám umožňuje nainštalovať množstvo užitočných aplikácií, ktoré môžete pohodlne používať na vašej televízii. Android TV box vám umožní hrať hry, prehrávať filmy, hudbu a mnoho ďalšieho na akejkoľvek televízii. A najlepšie je, že smart tv box nestojí veľa peňazí a je veľmi cenovo dostupný.

S Android TV boxy sa tiež stretnete pod názvom IPTV box alebo Smart TV box.

Niekedy môže byť ťažké sa medzi jednotlivými modelmi vyznať, pretože na slovenskom trhu nájdete mnoho výrobkov označených ako Smart tv box či android tv box od rôznych výrobcov. Preto sme pre vás spísali tento článok, v ktorom vám pomôžeme, ako vybrať android tv box. Po prečítaní tohto článku zistíte, že výber Android TV boxu nebol toľko zložitý.

10 najlepších modelov Android TV Box

V tejto tabuľke sme pre vás vybrali a zoradili 10 najlepších modelov Android TV boxov. Vyberali sme ich podľa toho, ako sú s nimi spokojní ich užívatelia. Urobili sme si analýzu celého trhu, aby sme vám mohli prezentovať tie najlepšie smart tv boxy, ktoré sú dostupné na trhu tento rok. Tabuľka s TV boxy je prehľadná a navyše si ju môžete zoradiť podľa vašich preferencií. Ak teda preferujete najlacnejší produkt, stačí kliknúť na cenu a zoradiť od najmenšej ceny. Vďaka tejto tabuľke si vyberiete ten najlepší Android TV Box.

NázovVzhľadProcesorFrekvencia procesoru (v GHz)RAM Pamäť (v GB)Operačný systémKapacita pre súbory (v GB)Orientačná cena (s DPH v €)Dostupnosť
Xiaomi Mi TV Box 3Android TV Box Xiaomi Mi TV Box 3Cortex-A53, 4 jadra22Android 6.0 Marshmallow869Zobraziť v obchodoch
Venztech ANDROID 4K TV BOX 1GB RAM 8GB FLASH V10Android TV Box Venztech ANDROID 4K TV BOX 1GB RAM 8GB FLASH V10Quad Core ARM 64-bit Cortex A53, 4 jadra21Android858,06Zobraziť v obchodoch
Xiaomi Mi Tv Box SAndroid TV box Xiaomi Mi Tv Box SCortex-A53 Quad-core 64bit, 4 jadra22Android 8.1882,31Zobraziť v obchodoch
Tesla MediaBox QX4Android TV Box Tesla MediaBox QX44 jádrový 64bitový procesor22Android 7.1.2 Nougat1669,70Zobraziť v obchodoch
Sencor SMP 5004PROAndroid TV Box Sencor SMP 5004PROAmlogic S905X, 4 jádra21Android 6.0.1846,90Zobraziť v obchodoch
Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX-M8-HDRAndroid TV Box Evolveo MultiMedia Box M8 MMBX-M8-HDROsmijadrový 64bitovy, 8 jader23Android 7.11699,57Zobraziť v obchodoch
Strong SRT 2022Android TV Box Strong SRT 2022Cortex-A53, 4 jadra21Android 7.1872Zobraziť v obchodoch
Rikomagic MK22Android TV box Rikomagic MK22Amlogic S912, 8 jader22Android 6.0 Marshmallow16103,33Zobraziť v obchodoch
Minix NEO U9-HAndroid TV Box Minix NEO U9-HQuad-Core Cortex A53, 4 jadra22Android 6.0 Marshmallow16149,98Zobraziť v obchodoch
Formuler Z7+Android TV Box Formuler Z7Hisilicon Hi3798MV200, 4 jádra22Android 7.0 Nougat- (možno dokúpiť sd karty)89,90Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaci server Heureka. Na ňom si možno porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia užívateľov u rôznych modelov TV Boxov.

Ako vybrať najlepší Android TV box

Android TV box je vlastne takým multimediálnym centrom pre vašu televízii. Vďaka operačnému systému Android môžete robiť s týmto šikovným TV boxom prakticky všetko na čo si spomeniete. Pôvodné multimediálne centrá vznikla pre prehrávanie filmov a hudby, a nedispinovali skoro žiadnymi šikovnými funkciami a neboli prakticky ani pripojené k internetu.

To sa zmenilo po príchode chytrých telefónov a chytrých gadgetov, ktoré dokážu využiť schopnosti operačných systémov ako je Android. Android TV box sa vie pripojiť cez Wi-Fi k internetu, cez bluetooth k vášmu mobilu a urobíte s ním naozaj veľa vecí. Môžete hrať hry, prezerať internet, sledovať streamery alebo YouTubery na TV, pozrieť sa na e-mail a mnoho ďalšieho. Ak chcete urobiť z vašej televízie užitočného a chytrého pomocníka, kúpte si túto múdru čiernu krabičku.

Mnoho Android TV boxov má rozličné technické parametre a preto sa teraz poďme pozrieť na to, podľa čoho sa treba riadiť pre výber ideálneho chytrého modelu.

Môžete naraziť aj na chytré TV boxy, ktoré sú vybavené inými operačnými systémami, ako je napríklad Linux, Chrome OS a ďalšími. Najpopulárnejšie sú však Android TV boxy, ktoré sú vybavené operačným systémom Android od Googlu.

Procesor prístroje (CPU)

Procesor u Android TV boxu je veľmi dôležitou súčasťou a preto je dôležité sa pri výbere vhodného TV boxu na neho tiež zamerať. Výkonný procesor budete potrebovať najmä ak chcete sledovať videá vo 4k alebo vyššom rozlíšení alebo sa zabaviť hraním hier.

U Android TV boxov sa stretnete s viacjadrovými procesormi. Tie toho zvládnu už veľa a môžete tak hrať napríklad náročnejšie hry alebo prehrávať videá vo vysokom rozlíšení (4k +).

Operačná pamäť Android TV box

Ram pamäť je ďalším dôležitým parametrom pri výbere Android TV boxu. Na operačnú pamäť sa neukladajú dáta. Operačná pamäť slúži ako prevádzková pamäť pre rôzne aplikácie. Čím máte väčšiu pamäť, tým náročnejšie aplikácie môžete používať. Ak chcete naozaj rýchle zariadenie, je dôležité aby malo dostatok operačnej pamäte (RAM). Čím viac operačnej pamäte je model vybavený, tým väčšinou přístroj býva drahši. U najlacnejších modelov sa väčšinou stretnete s RAM okolo 1 GB.

Najčastejšie sa stretnete s týmito veľkosťami RAM:

  • 1 GB – stačí na bežné používanie (prehliadanie internetu, prehratie videa atď.), už nemusí stačiť na hranie hier alebo sledovanie filmov vo vysokom rozlíšení
  • 4 GB – zvládne aj náročnejšie úkony, ako sú napríklad hry alebo náročnejšie apliakce.
  • 8 GB a viac – s 8 gigabajty dát toho zvládnete naozaj veľa. Prakticky nie je aplikácia, ktorú by ste nespustili. Android TV box by mal bežať úplne plynule bez akýchkoľvek zásekov. Stretnete sa aj s väčšou operačnou pamäťou.

Kapacita úložného priestoru pre vaše súbory

Kapacita flash pamäte je dôležitá, pretože nám určuje, koľko dát si môžete do konkrétneho Android TV boxu uložiť. Ak sa chcete pozerať na filmy vo Full HD, 4k alebo s vyšším rozlíšením, budete potrebovať dostatok miesta. Tiež aplikácie zaberajú nejaké miesto. Ak chcete využívať Smart TV box efektívne, je dôležité mať dostatok voľného miesta. Pri výbere ideálneho modelu sa zaujímajte o veľkosť kapacity úložného priestoru. Stretnete sa s veľkosťami okolo 8 GB. Tie lepšie modely sú vybavené veľkosťou 16 GB a viac.

Niektoré modely sú vybavené rozšíriteľnosť pamäte, teda si môžete dokúpiť viac miesta v podobe rôznych typov SD kariet. Výber modelu podľa kapacity pamäte záleží na vašich osobných preferenciách.

Funkcie

Android TV boxy môžu byť vybavené rôznymi funkciami, ktoré vám uľahčí ovládanie daného prístroja. Aké to najčastejšie sú? Poďme sa pozrieť na najčastejšie funkcie.

  • Hlasové ovládánie – Umožňuje vám ovládať Android TV box pomocou vášho hlasu a nemusíte tak používať ovládač, ani nič iné. Funkcia je vhodná pre všetkých, ktorým nevadí komunikovať a ovládať hlasom Smart TV box.
  • Google Cast – funkcie Google Cast vám umožní streamovať obsah z iných chytrých zariadení, ktoré sú vybavené operačným systémom Android. Ak nemáte radi malú obrazovku na vašom telefóne, potom si môžete zobraziť to, čo vidíte na vašom telefóne na vašej televízii vybavenej tv boxom. Vďaka tomu máte k dispozícii oveľa väčší obraz.
  • Wi-Fi – Umožní pripojenie k internetu pomocou Wi-Fi. Potrebujete mať dostupnú Wi-Fi siet na použitie tejto funkcie. Ak doma nemáte Wi-Fi sieť, tak si ju najskôr zariaďte, pretože používanie smart tv boxu bez prístupu k internetu nie je zrovna efektívna a nevyužívate tak moc funkcií smart tv boxu. Niektoré modely sú vybavené vstupom RJ45, ktorý umožní pripojiť internet cez kábel.

Lokalizácia užívateľského prostredia

Pri výbere sa tiež zamerajte na to, či daný Android TV box disponuje slovenskou lokalizáciou (slovenské názvy a texty). Väčšina modelov má slovenskú lokalizáciu, ale môžete naraziť aj na neoficiálne distribúciu, ktorá má napríklad iba angličtinu.

Vstupy a výstupy

U každého modelu sa stretnete s radou portov, ktoré vám umožňujú pripojiť rôzne zariadenia. U väčšiny modelov sa stretnete s HDMI výstupom, pomocou ktorého sa prenáša obraz a zvuk do televízie. Štandardom u všetkých modelov je vstup pre napájanie elektriny. Potom sa možno stretnúť s AV výstupom, pomocou ktorého si môžete zapojiť slúchadlá alebo kvalitné reproduktory. Niektoré modely vám umožňujú pripojiť internet pomocou Rj 45 portu. Vďaka tomu nemusíte mať v domácnosti Wi-Fi sieť a na internet sa pripojíte pomocou kábla.

Ďalej môžu byť modely vybavené USB porty (verzia 2.0 alebo 3.0). Ak je model vybavený USB portom 3.0, môže dochádzať k rýchlejšej výmene dát, ak to vaše pripájané zariadenie podporuje. USB port 3.0 je spätne kompatibilný s verziou 2.0. Pomocou USB portu pripojíte flash disk, externý disk alebo ďalšie zariadenia vo forme klávesnice, herných zariadení (joysticku) a mnoho ďalšieho ak to daný Android TV Box podporuje.

Android TV box sa ovláda buď pomocou ovládača alebo ho môžete ovládať pomocou vášho inteligentného telefónu s príslušnou aplikáciou.

Príslušenstvo k Android TV Box

K android tv boxom si môžete zakúpiť množstvo príslušenstva, ktoré vylepšia váš zážitok. Môžete si zakúpiť príslušenstvo na hranie hier, klávesnicu a mnoho ďalšieho. Možno tak urobiť z android tv boxu plnohodnotnú hernú konzolu z čoho budete mať dokonalý herný zážitok alebo ho môžete pretvoriť k pracovnému počítaču na ktorom si môžete prezerať e-maily a mnoho ďalších užitočných vecí.

Verzia operačného systému

U dostupných modelov na našom trhu sa stretnete s modelmi, ktoré majú rozdielne verzie operačného systému. Všeobecne môžeme povedať, že čím novšie verzie operačného systému je k dispozícii na danom zariadení, tým lepšie pre vás. Pokiaľ sa jedná o staršie modely, môžu obsahovať aj staršie verzie operačného systému Android. Nevýhodou starších verzií môže byť nefunkčnosť niektorých nových aplikácií.

Operačný systém Android ponúka aplikácie Google Play, pomocou ktorej môžete sťahovať rôzne aplikácie, tak ako na šikovnom mobile. Môžete si tak nainštalovať aplikácie ako je Skype, Messenger, YouTube, Twitch, Firefox a mnoho ďalších čo urobí z vašej televízie multimediálne centrum.

Najčastejšie sa stretnete s týmito verziami operačného systému:

  • Android 7.1 Nougat
  • Android 8.0 Oreo
  • Android 4.4

A stretnete sa aj s mnohými ďalšími verziami. Niektoré prístroje ponúka možnosť upgradu operačného systému, takže si môžete vždy nainštalovať najnovšiu verziu Androidu.

Ak by vám nevyhoval OS Android, môžete si zakúpiť prístroj menom Apple TV, ktorý je vybavený operačným systémom od Apple a môžete ho prepojiť tak s vašimi ostatnými prístrojmi značky Apple.

Cena smart tv boxu

Pri výbere Android TV boxu pre vás môže dôležitú úlohu zohrávať aj cena. Pred výberom by ste si mali premyslieť, koľko chcete do tejto smart tv krabičky investovať.

S akými cenovými hladinami sa u Smart Android TV boxov stretnete?

Cena do 50 €

Ak chcete si zakúpiť najlacnejšie Smart TV boxy do 50 €, potom máte na výber z niekoľkých modelov. V tejto cenovej kategórii si vyberiete veľmi jednoduché zariadenia, ktoré nemajú moc voľného priestoru a výkonu. Ponúknu vám smart funkcie za veľmi priaznivú cenu. Ak vám stačí prehrávanie filmov a prezeranie internetu vrátane používania pár nenáročné aplikácie, potom sú tieto modely skvelou voľbou.

Cena 50 € až 100 €

V tejto cenovej kategórii zakúpite decentné zariadení, ktoré sú vybavené mnohými funkciami a dostatočnou kapacitou pre mnoho rôznych aplikácií.

Cena 100 € a viac

S cenovkou viac ako 100 € zakúpite modely, ktoré sú výkonné a disponujú radom funkcií. Niektoré modely napríklad môžete ovládať hlasom a majú dostatok miesta k dispozícii pre vaše aplikácie.

Dostupné značky u Smart TV box

U smart tv boxov sa môžete stretnúť s mnohými značkami. Stretnete sa napríklad so značkou Xiaomi, Samsung, Google, Apple, Evolveo a mnoho ďalších. Mnoho tv boxov je vyrábané technologickými firmami v Číne. Prakticky už nenájdete moc prístrojov, ktoré by nepochádzali z tejto krajiny. U čínskych značiek narazíte na kvalitné značky jaky je napríklad Xiaomi alebo potom na NoName značky. Ale to neznamená, že neznačkové prístroje vám nemôžu slúžiť dobre. Niektoré vás naopak veľmi milo prekvapí.

Android TV box a Pár slov na záver

Smart TV box je skvelým príslušenstvom k vašej televízii. Rozšíri ju tak o veľa funkcionalít. Môžete používať rôzne aplikácie vďaka operačnému systému Android. Zahráte si tak aj hry na vašej televízii, môžete sledovať YouTube a mnoho ďalšieho. Ak si chcete vylepšiť vaše zážitky s televíziou, je Android TV Box skvelým prístrojom.

V našom článku som si prešli tie najdôležitejšie parametre, podľa ktorých si pohodlne a jednoducho vyberiete ideálny model tv boxu. Dúfame, že vám bude dané chytré zariadenie fungovať po mnoho rokov bez jedinej závady a prinesie vám veľa hodín zábavy.

Pozrite sa tiež na android tv boxy v češtine.

3/5 - (7 votes)