Menu Zavrieť

Vysávače na popol

vysavac na popol

Krb vo vašej domácnosti je veľmi užitočný a okrem zahriatie vám navodzuje aj pocit pohodlia. Poslednou dobou krby naberajú na popularite medzi mnohými ľuďmi. S vlastníctvom tejto kratochvíle sa však viaže aj starosť. A tou je ťažké odstraňovanie a čistenie popola. Lopatka a metlička nie sú práve efektívny v 21. storočí. Na trhu ale existuje riešenie aj na tento problém. A tým riešením je špeciálny prístroj menom vysávač na popol (známe tiež aj ako krbové vysávače). Na trhu dnes nájdete pomerne širokú ponuku sortimentu, ktorý obsahuje rôzne vysávača na popol od mnohých výrobcov.

V tomto článku sa zameriame práve na tieto špeciálne vysávača na popol. Pozrieme sa na tie najlepšie modely vysávačov na popol a zameriame sa tiež aj na dôležité parametre pre výber.

7 najlepších vysávačov na popol

Pripravili sme pre vás porovnanie 7 najlepších vysávačov na popol. Ako sme ich vyberali? Porovnali sme rôzne recenzie zákazníkov a dostupné parametre. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky, ktorá je nižšie. Túto tabuľku si môžete zoradiť podľa vami preferovaných parametrov. Môžete si tak zoradiť vysávača na popol podľa dostupnej ceny s DPH a vybrať si tak tie najlacnejšie dostupné modely.

NázovVzhľadCelkový objem nádoby (v litroch)Príkon (W)Teplota popolaHmotnosť v kgOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0Vysávač na popol Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.017600Studený6,9131,32Zobraziť v obchodoch
Powermat PM-ESP-2000Vysávač na popol Powermat PM-ESP-2000201650Horúci do 60 °C3,547,90Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FDU 2002-EVysávač na popol Fieldmann FDU 2002-E201200Do 40 °C451,13Zobraziť v obchodoch
DOMO DO232AZVysávač na popol DOMO DO232AZ201200Horúci do 60 °C559,27Zobraziť v obchodoch
Fieldmann FDU 200601-EVysávač na popol Fieldmann FDU 20060111600Do 40 °C428,59Zobraziť v obchodoch
Gardetech VAC1000Vysávač na popol Gardetech VAC1000181000Do 40 °C3,6630,50Zobraziť v obchodoch
Kärcher AD 2 FireplaceVysávač na popol Kärcher AD 2 Fireplace14600Studený4,4107,44Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia vysávačov na popol od ich užívateľov.

Ako vybrať vysávač na popol

Vysávač na popol sa v mnohých ohľadoch líši od klasického vysávača. Je vybavený bezvreckovou nádržkou vyrobenú z kovu alebo sáčkom u menších modelov. Má tiež lepší filtračný systém a oveľa vyšší výkon. Vďaka tomu dokáže vysať jemný i silný popol, sadze a prach, ktoré sa počas vysávania nedostanú späť do ovzdušia tak ako u klasického vysávača. Zásadné je tiež filtrácia motora. So špeciálnym motorom dokáže tento vysávač povysávať aj popol. Bežný vysávač by sa pri použití na vysávanie popola pri krbe bez takýchto vlastností veľmi rýchlo poškodil.

Takže použiť bežný vysávač nestojí za riziko a bude to lepšie, ak budete investovať do špeciálneho stroja navrhnutého pre tento účel. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu, v ktorom vám povieme, ktorý vysávač na popola si vybrať. Predstavíme si v niekoľkých nasledujúcich odsekoch tie najdôležitejšie parametre pre výber vysávača na popol.

Popol môžete tiež vysať pomocou niektorých priemyselných vysávačov, pokiaľ to výrobca uvádza v návode.

Separátor na popol alebo vysávač popola?

Najprv je potrebné sa vysporiadať s rozhodovacím dilemou, či si vybrať separátor alebo vysávač na popol. Separátor nie je nezávislé zariadenie, ale iba doplnok, ktorý pomôže pri vysávaní popola s domácim vysávačom. Jedná sa o formu filtra, ktorý pripájame ku klasickému vysávaču. V prospech separátora hrá výrazne nižšia cena. Možno ho zaobstarať už za cenu okolo 20 € s DPH.

Pokiaľ chcete plnohodnotné riešenie, vyberte si vysávač na popol. Ten je oveľa dômyselnejšie a pohodlnejšie na používanie. Navyše nehrozí, že by ste si zničili váš bežný vysávač a môžete si vybrať aj vysávač na horúci popol.

Výkon

Vysávače na popol majú relatívne malý výkon od 500 W do maximálne 1 400 W. Ale nenechajte sa oklamať. Vysávač na popol je totiž vybavený špeciálnym motorom, ktorý je riadne chránený proti prachu, takže sa nemusíte báť, že by sa vysávač poškodil pri vysávaní popola. Okrem toho má filtre, napr. HEPA alebo filter na vodu, ktoré zabraňujú šíreniu prachu po miestnosti. Okrem toho má špecifický dizajn, vďaka ktorému je vysávanie veľmi jednoduché a pohodlné.

Typ nádoby

Na trhu sú k dispozícii modely sa sáčky aj s vstavanou nádobou bez vrecúšok, takže túto dilemu nemôžeme ignorovať.

Látkové sáčky

Najprv musíte vedieť, že vysávače sa sáčky nie sú ničím iným ako značne vylepšenou verziou klasického vysávača, ktorý bežne používate na vysávanie podláh a kobercov vo vašej domácnosti. Má však lepšie protiprachové a antialergické filtre a so správne chráneným motorom proti prachu. Vďaka tomu je taký vysávač na popol univerzálny a veľmi praktický. Na druhej strane má jednu nevýhodu, ktorá môže byť docela otravná. A tou je fakt, že s látkovými vysávačmi nemožno vysávať ešte horúci / žeravý popol, pretože by došlo k prepáleniu vrecka.

Nádoba – bezvreckový cyklónový vysávač

Takéto zariadenie pracuje na princípe cyklónového vysávača, vďaka ktorému dokonale zhromažďuje popol a všetky malé prachové častice. Vďaka tomu nedochádza k ďalšiemu šíreniu vysatého materiálu. Tento typ nádoby však tiež nie je bez drobných neduhov.

Aj keď tu nie je žiadny sáčok, nečistoty sa hromadia v nádobe, ktorú treba vyprázdniť a čistenie je občas problematické. Tu stojí za to zdôrazniť, že drahé modely vysávača na popol sú väčšinou tie bezsáčkové modely. Musíte sa teda rozhodnúť, či vám záleží na jednoduchom vyprázdňovaním nádoby alebo skôr na 100% ochrane proti šíreniu prachu a popolu.

Veľkosť nádoby

Každý vysávač na popol je vybavený nádobou na zber nečistôt – môže to byť nádoba alebo vrecko. Na ich veľkosti záleží. Čím je väčší, tým menej často ho musíme vyprázdňovať – ​​a to, ako je známe, ovplyvňuje pohodlie práce. Nezabudnite však, že veľmi veľká nádoba má vplyv na rozmery vysávače. Štandardná veľkosť nádoby u vysávača na popol je zvyčajne 15 až 18 litrov.

Konštrukcia

Dôležitá je tiež konštrukcia vysávača. Nejde len o to, z akého materiálu je vysávač vyrobený, ale aj o rozmery a hmotnosť zariadenia. Ak máte krb aj kotol, bude tiež dôležitá dobrá mobilita týchto zariadení. Okrem toho je tiež dôležité mať možnosť jednoduchého manévrovanie najmä v malých miestnostiach. Okrem toho je pri výbere vysávača vhodné skontrolovať, či je prispôsobiteľný našej výške alebo či má nastaviteľnú dĺžku hubice / rúrky.

Filtrácia

Rovnako ako pri klasických vysávačov by mal byť aj vysávač na popol vybavený vhodnými antialergickými a protiprachovými filtre, ktoré eliminujú nielen prach, ale aj baktérie, roztoče a vírusy. Najčastejšie sa stretnete s filtrom typu HEPA, ktorý dokáže zachytiť aj tie najjemnejšie prachové čiastočky. Vďaka tomu je vysávač vhodný tiež aj pre vysávanie miestností.

Popol a jeho teplota

Pri výbere je dôležité myslieť aj na to, za aké teploty budete popol vysávať. Túto problematiku sme načali už vyššie.

Vysávače na studený popol – Najčastejšie si vyberiete vysávača na studený popol. Tie sú lacnejšie a bývajú vybavené látkovými sáčky. Tie však nie sú odolné voči vysokým teplotám. Možno s nimi vysávať len a len už vychladnutý popol. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu prístroja. Pokiaľ chcete vysávať aj žeravý popol, budete si musieť zaobstarať o niečo drahšie stroje, ktoré to umožňujú.

Vysávače na horúci popol – Tieto vysávače vám umožní vysávať okrem studeného popole aj ten horúci. Tieto stroje bývajú určené pre náročných zákazníkov a teda je vyššia aj ich cena. Tieto modely zvyčajne stojí od 80 € s DPH a vyššie. Tieto vysávače majú oveľa odolnejšie konštrukciu, ktorá je schopná odolať vysokým teplotám. Možno s ním vysávať teda aj horúci popol. To či môžete vysávať žeravý popol záleží na konkrétnom prístroji. Väčšinou môžete vysávať len horúci popol, ktorý má teplotu do 60 ° C. Vždy sa pozrite na špecifikácie modelu a na návod. Je dôležité aby nedošlo k poškodeniu vášho vysávača na popol.

Cena vysávača na popol

Už viete, aké dôležité sú predchádzajúce parametre ako je výkon motora, typ nádoby a skutočnosť, že máte správne filtre, ale stále neviete, do akého zariadenia investovať a koľko peňazí budete potrebovať. Preto sa teraz pozrieme na jednotlivé cenovej kategórie a na to, čo od týchto kategórií vlastne môžete očakávať. Napríklad s výkonným motorom toho môžete vysávať oveľa viac než len popol.

Najlacnejšie modely s cenou do 40 €

Čo nájdete v tejto najnižšej cenovej kategórii? Táto kategória vám ponúkne tie najlacnejšie modely, ktoré zvládnu vysávať len studený popol. Nádoba je u týchto modelov obvykle objemovo menšie. Nenájdete tu mnoho prídavných funkcií. Mobilita týchto prístrojov býva zvyčajne horšie a nejedná sa o tak domyslené prístroja.

Stredná cenová kategória od 40 € do 80 €

Čo ponúka kategória od 40 € s DPH do 80 € Đ s DPH? Nájdete tu mnoho modelov, ktoré zvládnu vysávať ako studený, tak i horúci popol. Tieto modely ponúkajú aj väčšiu kapacitu, čo zlepšuje užívateľský komfort. Výkon je u týchto modelov často dostatočný a nájdete tu aj mnoho dodatočných funkcií, ktoré vám uľahčia prácu s týmto prístrojom na vysávanie popola.

Najdrahší modely s cenou nad 80 €

Kategórie s najdrahšími cenovkami presahujúcej 80 € s DPH ponúka mnoho modelov, ktoré disponujú veľmi vysokým výkonom. Tieto modely zvyčajne zvládajú horúci popol veľmi dobre. Tieto drahšie modely môžete používať aj multifunkčne. Možno ich použiť napríklad aj na stavbách či pri rekonštrukcii vášho domu. Tieto modely majú väčšinou aj vysoký výkon a mnoho príslušenstva navyše.

Vysávače popola a ich značky

Všeobecne platí, že zariadenie od známych značiek majú nižšie poruchovosť. Takisto stojí za to skontrolovať názory na takéto zariadenie. Užívateľské recenzie daného modelu vysávača na popol sú cenným zdrojom informácií o takýchto zariadeniach. S akými značkami vysávačov na popol sa na trhu môžete najčastejšie stretnúť?

Vysávače na popol Kärcher

Kaercher_Logo
Kärcher je etablovanou značkou na trhu spotrebičov pre vysávanie a čistenie pre domáce aj profesionálne použitie. Od tejto značky si vyberiete aj kvalitné vysávača na popol. Populárne modely od tejto značky sú napríklad Kärcher AD 4 Premium, Kärcher AD 2 Fireplace a ďalšie.

Vysávače na popol Hecht

hecht
Hecht prináša na trh tovar, ktorý sa týka záhrady, dielní a stavieb. Vyberiete si od tejto značky aj špeciálne vysávača na popol. Od tejto značky si vyberiete napríklad modely Hecht 20E, Hecht 21 E, Hect 8212 a ďalšie vysávača na popol. Od tejto značky si vyberiete aj separátory na popol.

Vysávače na popol od značky DOMO


Domo je pôvodne belgická značka s viac ako 30 ročnou tradíciou. Výrobky tejto firmy sú dodávané na náš trh od roku 2009. Produkty od značky DOMO majú pekný dizajn a kvalitné spracovanie. Medzi zákazníkmi sú produkty od značky DOMO veľmi obľúbené a na nezávislých portáloch ako je Heureka sú veľmi dobre hodnotené.

Vysávač na popol a jeho ďalšie využitie

Hovoríte si, či má takáto investícia do vysávača na popol zmysel, pretože by sa použila iba na čistenie povrchu okolo krbu a kachlí? Teraz sa dozviete, že má oveľa viac využitie. Takýto vysávač má o niečo širšie použitie. Predovšetkým je perfektný ako vysávač pre zber stavebného prachu. Výsledkom môže byť, že sa tento vysávač počas akejkoľvek renovácie nielen vo vašej domácnosti stane nenahraditeľným pomocníkom.

Záverom

V tomto článku sme si povedali o tom, ako vybrať vhodný vysávač na popol. Zamerali sme sa na dôležité parametre ako je mobilita, konštrukcia, kapacita nádoby, cena a ďalšie. Zamerali sme sa na všetky parametre, ktoré je vhodné poznať pri výbere. Dúfame, že sme vám pomohli vybrať si dobrý vysávač na popol, ktorý použijete nielen vo vašej domácnosti. Teraz vás od nákupu delí už len pár posledných kliknutí. Stačí sa prekliknúť z tabuľky vyššie s porovnaním najlepších modelov vysávač na popol do niektorého z vami vybraných e-shopov. V danom e-shopu si stačí naplniť virtuálne košík a vami vysnívaný model vysávača na popol zakúpiť.

4.6/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať