Menu Zavrieť

Inteligentné zásuvky

Inteligentna zasuvka

Ovládanie domu alebo chaty na diaľku je snom každého človeka, ktorý má rád maximálne pohodlie. Našťastie dnešné technológie posúvajú hranice míľovými krokmi a vďaka inteligentným zásuvkám je to možné a ešte oveľa viac.

Inteligentná zásuvka vyzerá podobne ako napájacia lišta. Predĺženie do bežnej zásuvky, do ktorej sa zasunie kábel od televízora alebo lampy na nočnom stolíku. Inteligentné zásuvky umožňujú vypínať a zapínať zapojené zariadenia na diaľku. Potrebujete len smartfón, tablet alebo webový prehliadač v počítači.

Inteligentné zásuvky najčastejšie fungujú ako súčasť domáceho pripojenia Wi-Fi alebo cez Bluetooth. Pokročilejšie verzie používajú mobilné siete GSM.

Prostredníctvom tejto aplikácie môžete tiež vytvoriť plán automatického vypínania a zapínania spotrebičov.

Názov aplikácie, ktorú si môžete bezplatne stiahnuť z Google Play alebo App Store, znie česky len náhodou a to, že odkazuje na šetrenie výdavkov, je ďalšia náhoda. V skutočnosti je Kasa v angličtine, ale vzhľadom na jej jednoduchosť to nie je na škodu. Okrem možnosti diaľkovo ovládať zapínanie a vypínanie zásuvky vám aplikácia umožňuje sledovať spotrebu spotrebičov pripojených k zásuvke, a to v reálnom čase aj spätne vo forme štatistík spotreby.

Táto technológia má mnoho variantov, a preto nie je úplne jednoduché vybrať si medzi produktmi. Dnes sa vám tento výber pokúsime uľahčiť, preto si v tomto článku predstavíme základné kritériá výberu, ukážeme si základné typy, z ktorých si môžete vybrať, a predstavíme si parametre a funkcie, ktoré tieto technológie môžu ponúknuť. Ku koncu článku si ako vždy rozdelíme ceny do troch základných kategórií a okrem toho si ukážeme výhody a nevýhody obstarania takéhoto pomocníka.

Inteligentné zásuvky: porovnanie 10 najlepších inteligentných zásuviek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších inteligentných zásuviek. Ako sme inteligentné zásuvky vyberali? Vybrali sme ich na základe hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto inteligentné zásuvky sme potom zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si inteligentné zásuvky zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšiu a najlepšiu inteligentnú zásuvku.

NázovVzhľadSpôsob fungovaniaMaximálne zaťaženie (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nedis WIFIP120EWTInteligentná zásuvka Nedis WIFIP120EWTSamostatne368035,03Zobraziť v obchodoch
TP-Link Tapo P100Inteligentná zásuvka TP-Link Tapo P100Samostatne230012,69Zobraziť v obchodoch
Nedis WIFIP110EWTInteligentná zásuvka Nedis WIFIP110EWTSamostatne250025,80Zobraziť v obchodoch
Gosund Dual smart plug WiFi SP211 3500WInteligentná zásuvka Gosund Dual smart plug WiFi SP211 3500WSamostatne350012,02Zobraziť v obchodoch
Nedis WIFIPO120EWTInteligentná zásuvka Nedis WIFIPO120EWTSamostatne368023,80Zobraziť v obchodoch
Hama 176562Inteligentná zásuvka Hama 176562Samostatne368014,87Zobraziť v obchodoch
Nedis WIFIP130FWTInteligentná zásuvka Nedis WIFIP130FWTSamostatne250018,57Zobraziť v obchodoch
WOOX R4152Inteligentná zásuvka WOOX R4152Samostatne368014,00Zobraziť v obchodoch
D-Link DSP-W118/EInteligentná zásuvka D-Link DSP-W118/ESamostatne368018,90Zobraziť v obchodoch
Nedis WIFIP120FWTInteligentná zásuvka Nedis WIFIP120FWTSamostatne368019,31Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia inteligentných zásuviek od ich používateľov.

Ako si vybrať inteligentnú zásuvku?

Skôr ako si predstavíme základné otázky, ktoré vám môžu výrazne pomôcť pri výbere, predstavíme si základné operácie.

Inteligentné zásuvky stačí umiestniť do bežnej zásuvky a potom už len zapojiť ovládaný spotrebič. Zásuvku zapnete a vypnete prostredníctvom mobilnej aplikácie, čím zastavíte a obnovíte napájanie.

Spôsob pripojenia a ovládania

Na trhu existuje viacero spôsobov ovládania inteligentných zásuviek. Najčastejšie sa môžete stretnúť s centrálnou jednotkou alebo hlasovými ovládačmi. K dispozícii sú aj inteligentné zásuvky ovládané prostredníctvom mobilnej siete GSM. Tie samozrejme vyžadujú vloženie karty SIM do inteligentnej zásuvky. Zásuvka sa potom ovláda pomocou správ SMS alebo zvonením. Môžete tak napríklad poslať textovú správu z mobilného telefónu a okamžite sa dozviete, či je zásuvka zapnutá alebo nie. Môže tiež posielať používateľovi oznámenia a ponúka možnosť odpojenia spotrebiča, ak nefunguje správne alebo spôsobuje skrat.

Parametre

Pokiaľ ide o parametre, musíte si dať pozor najmä na veľkosť a výkon. Veľkosť príkonu by mala zodpovedať počtu zariadení, ktoré bude zásuvka ovládať. Všetky dôležité parametre podrobnejšie rozoberieme nižšie v rovnomennej kapitole.

Funkcie

Keďže ide o novú technológiu, ktorá sa každým dňom posúva ďalej, trh sa jej prispôsobuje. Preto sa výrobcovia snažia ponúknuť maximum funkcií. Niektoré z nich zahŕňajú napríklad časovač alebo LED osvetlenie.

Ďalšie skúsenosti

Pri výbere je určite dobré pozrieť sa aj na konkrétne skúsenosti iných používateľov, ktorí si už výrobok zakúpili.

Cena

V neposlednom rade je cena ďalším dôležitým parametrom, ktorý zásadne ovplyvňuje výber väčšiny zákazníkov. O cene sa podrobnejšie zmienime na samom konci tohto článku, kde ju ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a uvedieme, čo môžete očakávať.

Druhé typy zásuviek pre inteligentnú domácnosť

Inteligentné zásuvky v pravom slova zmysle možno v podstate rozdeliť na produkty len podľa systému a aplikácie, a preto si predstavíme aj podobné produkty, ktoré možno nájsť na trhu. Jednou z častých chýb, ktorých sa zákazníci dopúšťajú, je, že si kúpia inteligentnú zásuvku alebo zásuvky a potom zistia, že ich vôbec nepotrebujú a že im stačí jeden z nižšie uvedených produktov, čo je častou príčinou nespokojných recenzií.

Pozrime sa teda na tieto produkty bližšie.

Chytré zásuvky

Inteligentné zásuvky sa v našej analýze inteligentných ovládacích prvkov určite umiestnili na popredných miestach, pretože ponúkajú množstvo funkcií, ktoré možno využiť na ovládanie napájania, a to aj prostredníctvom mobilnej aplikácie. Môžete ju teda ovládať na diaľku, nastaviť jej zapnutie v určitom čase alebo ju pripojiť k snímačom pohybu, aby sa napríklad lampa rozsvietila, keď vstúpite do chodby. Ďalšou možnosťou zapnutia je hlasový asistent. Ako už bolo spomenuté, inteligentné zásuvky možno ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie alebo hlasom.

Inteligentné stmievače

Stmievače sú založené na princípe zmeny tvaru sínusoidy. Zvyčajne nepotrebujú žiadnu dodatočnú kabeláž a výrobcovia ich ponúkajú vo forme modulárnych zariadení pre rozvádzače, ako aj zariadení na zapustenie do miesta ovládania (zvyčajne je však potrebná väčšia hĺbka v porovnaní s bežným spínačom).

Na zmenu tvaru (deformáciu) napájacej sínusoidy sa používajú polovodičové súčiastky, ktoré odrezávajú jej jednotlivé časti. Veľkosť vypínacej sínusoidy zodpovedá stupňu stmievania. Inteligentné riadiace systémy zvyčajne umožňujú pripojenie inteligentných žiaroviek, svietidiel, ovládacích prvkov a prípadne ďalších zariadení a snímačov (niektoré systémy kombinujú aj vykurovanie a všeobecne „internet vecí“).

Jednotlivé ovládacie prvky sa dajú naprogramovať, takže si môžete sami vytvoriť rôzne scény a správanie osvetlenia. Ovládanie prostredníctvom mobilnej aplikácie je hlavným spôsobom nastavenia. Výhodou je vysoká flexibilita bez nutnosti meniť existujúcu elektroinštaláciu. Nevýhodou môže byť v niektorých prípadoch závislosť od mobilnej aplikácie, nedokonalá mobilná aplikácia alebo závislosť od jedného výrobcu. Nevýhodou môže byť aj vysoká kúpna cena.

Chytré spínače

Inteligentný vypínač umožňuje vypínať a zapínať svetlá, meniť ich intenzitu a farbu. Všetko na diaľku. Ak si zaobstaráte inteligentný vypínač v sade so špeciálnymi žiarovkami, mostíkom a mobilnou aplikáciou, môžete ho pripojiť k termostatom, snímačom a ďalším zariadeniam.

Chytré tlačidlá

Väčšina týchto tlačidiel má väčšie rozmery a funguje bezdrôtovo. Takže ich prilepíte tam, kam majú ísť, a nastavíte mobilnú aplikáciu tak, aby robila to, čo má. Tlačidlá rozpoznávajú rôzne druhy manipulácie, takže môžete nastaviť, že napríklad krátke stlačenie znamená zhasnutie svetla, dlhšie stlačenie stiahnutie žalúzií atď. Častou funkciou je privolanie pomoci, takže sú užitočné napríklad pre starších ľudí, ktorí žijú sami.

Chytré spínače

Teraz, keď už poznáme základné princípy a kritériá výberu inteligentných zásuviek, pozrime sa bližšie na už spomínané dôležité parametre, ktoré by tiež mali zohrávať kľúčovú úlohu pri výbere. Patrí medzi ne predovšetkým príkon a počet zásuviek. Je tiež dobré poznať typ pripojenia a, samozrejme, konektivitu, ktorá určuje, ku ktorému systému sa dá zásuvka pripojiť. Trochu sa zmienime aj o dizajne, ktorý môže tiež zohrávať dôležitú úlohu, ak je zásuvka umiestnená na viditeľnom mieste.

Veľkosť

Najbežnejšou inteligentnou zásuvkou na trhu je jedna zástrčka, ktorá slúži ako samostatný modul, ale za príplatok si môžete zaobstarať aj zásuvku s viacerými zásuvkami alebo ďalšími káblami. V tomto prípade si však pravdepodobne priplatíte a je veľmi dôležité overiť si, či je možné každú zásuvku ovládať samostatne.

Výkon

Najdôležitejším parametrom by sa pre vás mal stať výkon. Drahšie výrobky by mali mať štandardný výkon, ale pri lacnejších výrobkoch buďte veľmi opatrní! Ak je príkon sotva niekoľko stoviek wattov, znamená to, že takáto zásuvka nemá šancu utiahnuť náročnejšie spotrebiče, ako je rýchlovarná kanvica, nehovoriac o mikrovlnnej rúre.

Typ pripojenia

Aplikácie v mobilnom telefóne

Ako už bolo v dnešnom článku niekoľkokrát spomenuté, inteligentné zásuvky možno ovládať prostredníctvom mobilnej aplikácie, ktorá sa v súčasnosti stala najpoužívanejším pripojením. Nevýhodou môže byť, že na ovládanie musíte jednoducho zapnúť aplikáciu. To bude vyhovovať najmä ľuďom, ktorí nedajú telefón z ruky. Hľadanie telefónu po celom byte, keď chcete zapnúť zásuvku priamo pred sebou, vám život neuľahčí.

Hlasový asistent

Tento spôsob ovládania inteligentných zásuviek je síce praktický, ale vhodný len pre ľudí s dobrou angličtinou. Zásuvku pre asistenta pomenujte, ideálne názvom pripojeného spotrebiča. Potom stačí povedať napríklad „Alexa, zapni svetlo v kuchyni“ a vaše želanie sa stane skutočnosťou.

Chytrý prepínač

O inteligentných prepínačoch sme dnes už hovorili aj v tomto článku, takže ich nebudeme ďalej rozoberať. V podstate ide o to, že v aplikácii môžete jednoducho nastaviť spínač tak, aby sa jeho stlačením alebo podržaním zapínala inteligentná zásuvka.

Zapojenie do scenárov

Ako už z názvu vyplýva, ovládanie jednotlivých spotrebičov môžete trvalo naplánovať podľa nejakého vlastného scenára, ale musíte počítať s tým, že sa vám pravdepodobne nepodarí vytvoriť ideálny scenár hneď na prvýkrát, takže chvíľu potrvá, kým prídete na svoj ideálny scenár.

Pripojiteľnosť

Pripojenie sa pravdepodobne nebude často meniť. Pri prevažnej väčšine produktov sa zobrazí možnosť pripojenia prostredníctvom systému Android , Windows , iOS. To uľahčuje pripojenie prostredníctvom mobilných aplikácií, ako je Apple HomeKit, Google Assistant alebo Amazon Alexa.

Dizajn

Ako bolo spomenuté na začiatku tejto kapitoly, veľmi dôležitým parametrom môže byť aj dizajn, najmä ak má byť zásuvka na viditeľnom mieste. Najbežnejším dizajnom je samozrejme biela jemná verzia, ale na trhu možno nájsť aj iné verzie.

Vlastnosti inteligentných zásuviek

Zásuvky termostatu

Termostat sa zvyčajne používa na reguláciu teploty a udržiavanie ideálneho počtu stupňov a nie je to inak ani v prípade zásuviek. Keď si zaobstaráte takúto zásuvku, budete môcť pohodlne ovládať teplotu vo svojom byte alebo dome pomocou mobilnej aplikácie alebo iného pripojenia.

USB port

Port USB umožňuje pripojiť ďalšie zariadenie, ale už ho nemožno pripojiť ani inak ovládať, takže port slúži len na nabíjanie zariadenia.

Osvetlenie

Existujú aj zásuvky, ktoré nielenže ovládajú svetlá, ktoré možno ovládať na diaľku, ale sú samy vybavené svetlami LED s nočným senzorom.

Ochrana proti prepätiu

Bezpečnostný prvok, ktorý v prípade prepätia vypne zásuvku.

Časovač

Časovač, podobne ako pri iných spotrebičoch, umožňuje pohodlne naplánovať zapnutie pripojeného spotrebiča vopred na presne určený čas.

Štatistika

V aplikácii nájdete súhrnné čísla a grafy, ktoré vás informujú o spotrebe a zaťažení pripojených zariadení. Môžete si tak presne vypočítať, koľko ste ušetrili vďaka zásuvke, alebo si kriticky uvedomiť, koľko času denne strávite pred televízorom.

Hlásenie porúch

Túto funkciu oceníte v prípade neočakávaných problémov. Zásuvka rozpozná, že zapojený spotrebič je chybný, sama sa vypne a odošle správu na váš mobilný telefón.

Budík

Spôsob používania inteligentnej zásuvky v domácnosti je na vás. Môže napríklad pomôcť pri rannom vstávaní všetkým ľuďom, ktorí jednoducho zaklapnú klasický budík a spia ďalej. Formu ranného budíka si vyberiete sami. Najprv sa môže rozsvietiť lampa na nočnom stolíku, potom môže hlasno hrať rádio a nakoniec vás môže prebudiť vôňa z elektrického osviežovača vzduchu.

Prospech a nevýhoda inteligentných zásuviek

Prospech

Diaľkové ovládanie spotrebičov a iných spínačov

V každej kapitole tohto článku sme hovorili o tom, že inteligentné zásuvky sú o pripojení k mobilnému telefónu alebo iným prostriedkom na pohodlné a bezproblémové ovládanie domácnosti, a to aj na diaľku.

Kontrola spotreby energie

Vďaka kontrole nad zapínaním a vypínaním spotrebičov máte prehľad aj o spotrebovanej energii, čím šetríte nielen čas, ale aj peniaze.

Nevýhody

Kedy inteligentná zásuvka nemusí fungovať

Zapnutím a vypnutím zásuvky automaticky vypnete zariadenie alebo spotrebič. Aby sa tak stalo, musí sa spotrebič po obnovení napájania sám zapnúť. Mechanický spínač má dva stavy, „zapnutý“ a „vypnutý“. Pri používaní inteligentnej zásuvky musí byť spotrebič vždy nastavený na „on“.

Niektoré spínače však môžu fungovať trochu inak. Takýto odlišný spínač sa ovláda tlačidlom, ktoré neprepína medzi dvoma definovanými stavmi, ale používa pamäť, ktorá si pamätá, ktorý stav je aktuálny, a automaticky prepína spotrebič do druhého stavu. Ak sa však zariadenie medzitým vypne, pamäť sa vymaže. Po opätovnom zapnutí zostane zariadenie v pohotovostnom režime.

Ak teda vlastníte zariadenie, ktoré by ste chceli zapojiť do inteligentnej zásuvky, urobte si malý test. Zapnite zariadenie a odpojte ho od elektrickej siete. Ak funguje automaticky po zapojení do siete, bude fungovať aj s inteligentnou zásuvkou.

Wifi vs. centrálna jednotka

Táto otázka vás možno napadla po prečítaní tohto článku a to je úplne v poriadku. Centrálne jednotky nie sú práve lacné, takže obstaranie dobrej centrálnej jednotky vás môže stáť až niekoľko tisíc. Za tieto peniaze však získate zariadenie, ktoré prepojí všetky prvky vašej inteligentnej domácnosti, pomôže vám nastaviť scenáre, a keďže vám umožní nastaviť domácnosť prostredníctvom ZigBee alebo Z-Wave, odľahčí aj váš WiFi router.

Cena inteligentných zásuviek

Ako vždy, v poslednej kapitole článkov budeme hovoriť o cene. Klasicky teda rozdelíme cenové rozpätia do troch kategórií a uvedieme, čo môžete od ktorej z nich očakávať.

Cena inteligentnej zásuvky do 20 € vrátane DPH

V tejto cenovej kategórii, ktorá sa pohybuje približne od 11 do 20 €, nájdete kvalitné produkty, ktoré však nebudú mať veľa funkcií, ktoré by vám v budúcnosti mohli chýbať. Ak chcete patriť do tejto kategórie, odporúčame vám podrobne si prečítať recenzie ostatných používateľov. Pozor si musíte dávať aj na spotrebu energie a tiež na možnosti pripojenia, ktoré vám nemusia umožniť ani pripojenie do elektrickej zásuvky.

Cena inteligentnej zásuvky od 20 € do 40 € s DPH

V tejto cenovej kategórii môžete naraziť na produkty, ktoré sa dajú pripojiť prostredníctvom mobilnej aplikácie, ako aj prehľadu o spotrebe energie. V niektorých produktoch nájdete aj prémiové funkcie, ako je napríklad port USB alebo osvetlenie. Väčšinou ide o zásuvky s jednou zásuvkou, ale ak budete pozorne hľadať na trhu, môžete nájsť aj zásuvky s viacerými zásuvkami – aj tak však sledujte recenzie od iných používateľov. Tieto zásuvky už majú aj vyšší príkon, takže sa nemusíte obávať, že by nezvládli náročnejšie spotrebiče.

Cena inteligentnej zásuvky nad 40 € s DPH

Ak sa však dostanete na cenu vyššiu ako 40 €, očakávajte už plne vybavenú zásuvku s často viacerými vstupmi. Okrem toho majú pravdepodobne mnoho ďalších funkcií vrátane detskej poistky alebo detektora porúch.

Inteligentné zásuvky: Inteligentná zásuvka a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať novú inteligentnú zásuvku. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej inteligentnej zásuvky pomohli a že si teraz vyberiete kvalitnú inteligentnú zásuvku, ktorá vám vydrží dlho bez jedinej poruchy.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí si zakúpiť nový produkt chytrá zásuvka v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom svoj virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky kliknite na stránku Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé inteligentné zásuvky a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom inteligentnej zásuvky. Môžete tiež zistiť, ktorá inteligentná zásuvka je kde zložená a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

4.7/5 - (12 votes)

Mohlo by vás zaujímať