Menu Zavrieť

Záhradné traktory

zahradny-traktor

Majitelia veľkých nehnuteľností sa často stretávajú s problémom kosenia veľké plochy. Konvenčné kosačka často nedokáže zvládnuť tak veľkú plochu a majiteľ by musel každý deň tráviť sekaním veľa času. Našťastie je teraz možné zakúpiť traktorovú kosačku na trávu, inak známu ako záhradný traktor, ktorý majiteľovi pomôže kosiť trávu v sede za veľmi krátku dobu. Čo je teda záhradný traktor?

Ako si vybrať najlepšie, spoľahlivý a lacný traktor na kosenie trávy na záhrade? Aký motor by takéto vybavenie na kosenie trávy malo mať? Aká je cena traktora s dobrými parametrami?

Na to všetko a mnohé ďalšie sa pozrieme v tomto článku. Pomôžeme vám s výberom najlepšieho záhradného traktora a zároveň sa pozrieme aj na najlepšiu ponuku a porovnanie záhradných traktorov na trhu.

Záhradné traktory: Porovnanie 10 najlepších záhradných traktorov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších záhradných traktorov. Ako sme tieto traktory na kosenie záhrady vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto záhradné traktory sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť záhradné traktory podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie záhradný traktor.

Názov traktoraVzhľadVýkon (HP)Objem koša (litre)MulčováníPočet nožovPrevodovkaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Stiga Estate 3084 HZáhradný traktor Stiga Estate 3084 H7,8240Áno2Hydrostatická1999Zobraziť v obchodoch
Stiga Estate 2084 HZáhradný traktor Stiga Estate 2084 H7,8200Áno2Hydrostatická1799Zobraziť v obchodoch
RIWALL PRO RLT 92 TZáhradný traktor RIWALL PRO RLT 92 T14,5240Nie2Transmatic1659Zobraziť v obchodoch
Solo by AL-KO T 15-93.9 HD-AZáhradný traktor Solo by AL-KO T 15-93.9 HD-A15220Nie2Hydrostatická1990Zobraziť v obchodoch
Riwall PRO RLT 92 H Power KitZáhradný traktor Riwall PRO RLT 92 H Power Kit14,5240Nie2Hydrostatická1849Zobraziť v obchodoch
Stiga Estate 3098 HZáhradný traktor Stiga Estate 3098 H16240Áno2Hydrostatická2298Zobraziť v obchodoch
MTD LE 180/92 HZáhradný traktor MTD LE 180/92 H18240Nie2Hydrostatická2499Zobraziť v obchodoch
Stiga Estate 6102 HWZáhradný traktor Stiga Estate 6102 HW22300Áno2Hydrostatická3199Zobraziť v obchodoch
Cub Cadet XT1 OR95Záhradný traktor Cub Cadet XT1 OR9517,5320Nie2Hydrostatická2499Zobraziť v obchodoch
Cub Cadet XT2 PR106IEZáhradný traktor Cub Cadet XT2 PR106IE22,5360Nie2Hydrostatická3699Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia záhradných traktorov od ich užívateľov.

Ako si vybrať záhradný traktor?

Voľba je zvyčajne extrémne obtiažna. To je spôsobené veľkým množstvom vybavenia ponúkaného v obchodoch. Je ťažké vybrať lacný traktor, ktorý bude navyše odolný a zároveň lacný a bude mať tiež najlepší sekacie mechanizmus a veľký lapač trávy. Na začiatku stojí za zmienku, že záhradný traktor na trávu v skutočnosti vyzerá ako minimalizovaná forma tradičného traktora, ktorý farmár vezme na pole. Pre niektorých to môže byť realizácia nesplneného sna o riadení traktora a práce v poľnohospodárstve. Pri nákupe sa zákazníci veľmi často riadi zásadou, že čím lacnejšie, tým lepšie, pretože kosačka na trávu musí iba kosiť. To je však veľmi mylná predstava.

Typ záhradného traktora

Na prvý pohľad si môžete povedať, že je predsa len jeden typ záhradného traktora. Lenže nie všetko, čo vyzerá ako záhradný traktor, je záhradný traktor. Môžete si teda vyberať z dvoch druhov záhradných traktorov. Jedným je záhradný traktor a druhým rider. Okrem ceny sú medzi nimi rozdiely a dávajte si pozor na to, ktorý typ zariadenia vlastne kupujete.

Záhradný traktor

Záhradný traktor je robustné zariadenie. Je to taká menšia verzia skutočného traktora. Umiestnenie motora je vpredu. Jeho výhodou je vysoký výkon a dostupnosť rôzneho príslušenstva. To robí z tohto typu univerzálneho pomocníka, ktorého nebudete používať len na kosenie trávy, ale aj na odhŕňanie snehu a môžete si k nemu aj pripojiť vozík na prepravu väčšieho nákladu.

Ďalej má tento typ väčšiu hmotnosť. Je o niečo drahšie ako rider. Tento typ zvláda pomerne náročnú prácu na veľkých oblastiach na kosenie. Obvykle tiež pojme viac trávy ako druhý typ a kosí trávu za oveľa kratší čas vďaka svojmu vysokému výkonu. Obvykle býva záhradný traktor vybavený víceválcovým motorom, lacné modely môžu byť osadené dvoutaktovým jednovalcovým motorom.

Rider

Ďalším typom je rider. Ten vyzerá veľmi podobne ako záhradné traktory. Avšak má inú konštrukciu a pri bližšom pohľade vyzerá mierne odlišne. Tiež má volant. Avšak nie je tak výkonný. Štandardom je tu jednovalcový motor. Motor sa tu nachádza pod sedadlom vodiča ridera. Hodí sa pre kosenie menších plôch zarastených trávou. Jednoducho sa vďaka dobrej manévrovateľnosti vyhnete prekážkam ako sú kríky alebo stromy. Jeho výhodou je nižšia cena. Ridery však neponúka veľa príslušenstva ako klasické záhradné traktory.

Motor záhradného traktora

Najbežnejšie dostupné záhradné traktory majú štvortaktné jednovalcové motory, ktorých celková konštrukcia je uložená v kovových konštrukciách, ktoré sú zase vyrobené z oceľových profilov. Vyberiete si aj modely s dvojtaktných motorizáciou. Viacstupňová ponuka iste osloví ľudí, ktorým záleží nielen na rýchlej dobe kosenia, ale aj na neuveriteľné presnosti sekacieho traktora.

V závislosti od modelu, s ktorým pracujeme, môže vyhodenie trávy prebiehať do strany alebo do koša. Niektoré drahé verzie traktorov na záhradu umožňujú drvenie trávy, čo znamená, že sa do koša zmestí oveľa viac trávy. (Mulčovanie)

Ľudia, ktorí si vyberú traktor, musí tiež zvážiť, kde vodič sedí. Preto stojí za to skontrolovať, či je stolička pohodlná na sedenie a či poloha po nejakej dobe nespôsobuje nepohodlie. Mali by ste tiež skontrolovať rozsah nastavenia sedadla vodiča.

Prevodovka záhradného traktora

Osobitnú pozornosť pri výbere záhradného traktora je potrebné venovať tiež prevodovke, zariadenie, ktoré prenáša krútiaci moment z motora na kolesá. Skúsení vodiči sa môžu rozhodnúť pre manuálnu prevodovku, je lacnejšie, ale riadenie takýchto traktorov môže byť pre začiatočníka ťažké. Modely s hydrostatickou prevodovkou (automatická prevodovka) sú teraz veľmi žiadané. V tomto systéme je rýchlosť určená tým, ako silno zošliapnete pedále.

Žací mechanizmus

To je možno kľúčový bod, pretože všetko naozaj záleží na kosačke. Každá kosačka na trávu, známa tiež ako kosačka na trávu, má iný sekacie mechanizmus a je vhodná pre kosenie rôznych plôch. Najobľúbenejšie modely majú dve rotujúce čepele. Rozdiely sú však viditeľné v šírke oblasti, ktorú hodláme kosiť. Šírku traktora je potrebné prispôsobiť šírke sekacie plochy. Čepele možno usporiadať rôznymi spôsobmi. Môže byť pod alebo dokonca pod rámom stroja. Druhá možnosť stojí za výber, keď chceme neuveriteľnú presnosť.

Šírka záberu kosenia trávy

Ďalej dôležitým parametrom, ktoré je potrebné riešiť, je šírka záberu. Tento parameter je potrebné voliť podľa toho, akú veľkú plochu chcete kosiť záhradným traktorom. Šírku záberu nám veľa ovplyvní to, koľko nožov sa v žacom mechanizme nachádza. Zvyčajne je traktor vybavený dvoma nožmi.

Záber kosenia a vhodná rozloha pre kosenia:

  • Záber kosenia okolo 60 cm – vystačí na rozlohu približne do 500 m2
  • Záber kosenia okolo 60 cm až 90 cm – vystačí na rozlohu približne do 3 km2
  • Záber kosenia okolo 90 cm až 100 cm – vystačí na rozlohu približne do 4 km2
  • Záber kosenia okolo nad 100 cm – vystačí na rozlohu približne nad 5 km2

Počet nožov

Ďalším parametrom je počet nožov pri záhradnom traktore. Väčšinou sú traktory vybavené dvoma nožmi na kosenie. S jedným nožom sa stretnete predovšetkým u riderov.

Kapacita koša na trávu

Každý, kto sa rozhodne kúpiť masívne kosačku na trávu – záhradný traktor, by mal chcieť tiež veľkú nádobu na trávu. Vďaka tomu nebude vyprázdňovanie koša tak časté ako v prípade malého koša. Môžete si tiež kúpiť deflektor, ktorý vám umožní rovnomerne rozložiť pokosenú trávu.

Traktory vám ponúkajú tieto možnosti vysporiadania sa s pokosenou trávou:

  • Zbieranie trávy do zberného koša vzadu
  • Bočné vyhadzovanie pokosenej trávy
  • Mulčovanie trávy

Zberný kôš na trávu

S týmto typom zberu trávu sa stretnete najčastejšie. Ide o najmenej prácny spôsob a tiež najviac úhľadný. V zadnej časti záhradného traktora býva uložený zberný kôš do ktorého sa ukladá pokosená tráva. U zberného koša myslite predovšetkým na kapacitu. Kapacita koša vám ovplyvní to, ako často ho budete musieť vyprázdňovať. Ridery majú zvyčajne menší objem koša. Záhradné traktory majú zvyčajne oveľa väčší objem zberného koša. Ten sa pohybuje okolo 200 až 300 litrov. Všeobecne platí, že dobrý traktor by mal mať objem zberného koša na trávu aspoň 200 litrov na zber pokosenej trávy.

Po naplnení zberného koša je nutné ho vysypať. Vysypanie pokosenej trávy prebieha najmä týmito dvoma spôsobmi. A to buď manuálne alebo hydraulicky.

  • Manuálne vysypanie koša záhradného traktora – Pomocou páky vysypete kôš. Tento spôsob je pracnejšie a menej pohodlný.
  • Hydraulické vysypanie koša záhradného traktora – Automaticky vysypete kôš. Stačí vám k tomu stlačiť iba jedno tlačidlo a dôjde k vysypanie zberného koša na trávu.

Bočné vyhadzovanie

Ďalším typom je bočné vyhadzovanie. V pravidelnom usporiadaní za traktorom zostáva pokosená tráva. Túto trávu môžete nechať zetlít alebo ju môžete usušiť. Bočné vyhadzovanie sa hodí na kosenie veľkých plôch a nemusíte tak často vysypávať kôš.

Mulčovanie pokosenej trávy

Mulčovanie je zaujímavé riešenie. Tento typ je dokáže rozsekať pokosenú trávu na naozaj malinké kúsočky trávy. Prístroj je zvyčajne vybavený mulčovaciu hlavou. Tieto kúsky sa následne vyhadzujú na posekanú trávu. Táto pokosená tráva potom pôsobí ako hnojenie pre váš trávnik. Jedná sa prakticky o najviac ekologický spôsob riešenia zvyškové pokosenej trávy z posekaného trávnika.

Záhradný traktor vs. Rider

Medzi dostupné produkty patria traktory a ridery. Všetky tieto zariadenia sa líšia funkčnosťou, cenou a miestom použitia. Traktory majú vpredu motory a dole radlice. Riadi sa podobne ako automobil. Budú si viesť skvele vo veľkých oblastiach na kosenie trávy. Stojí za to ich použiť, keď v teréne nie sú žiadne prekážky vo forme stromov a kríkov. Je to dobré riešenie pre golfové ihriská a športové ihriská a veľké záhrady.

Ridery a záhradné traktory majú rôzne polohy nožov. U traktora sú umiestnené vpredu. Sú tiež vybavené dvojrýchlostným systémom riadenia, čo z nich robí extrémne torzná zariadení. Záhradné traktory budú mať dobrý výkon v oblastiach s prekážkami v podobe stromov, kríkov alebo iných prekážok, ktorým sa treba vyhnúť. S traktorom sa môžete dostať na hranu a presne manévrovať.

Ridery sú vybavené volantom a pákou na ovládanie výkonu. Majú v porovnaní s traktorom menšiu kapacitu sekanie a sú určené k menším oblastiam. Na druhú stranu sú tiež výrazne lacnejšie.

Príslušenstvo záhradného traktora

Aby naše zakúpené zariadenia malo viac funkcií, je dobré vedieť, či výrobca poskytol možnosť pripojenia ďalšieho príslušenstva. Nie je možné jasne určiť, ktorá kosačka sa v tomto ohľade odporúča, pretože obaja výrobcovia používajú rôzne riešenia a ponúkajú mnoho prvkov, ktoré môžu s traktorom fungovať. Nie všetky prístelky musí byť v našej záhrade užitočné. Môže to byť napríklad sada pre orbu, brány, rehabilitáciu, prevzdušňovač, postrekovač, rozmetadlo a mnoho ďalších. Veľmi populárny je tiež používanie traktora ako snehového pluhu. Nájdeme tiež spotrebný materiál, ktorý vám umožní používať zariadenia ako pieskovač, rozmätač soli, trávny valec alebo čelný nakladač. Príves je dobrovoľne použiteľné príslušenstvo k záhradnému traktory.

Vďaka dodatočnému príslušenstvo si môžete urobiť zo záhradného traktora multifunkčného pomocníka, ktorý toho zvládne naozaj veľa.

Celkovo si môžete vyberať napríklad z tohto príslušenstva záhradného traktora:

  • Radlica na sneh – Toto príslušenstvo sa vám bude hodiť v zimnom období keď napadne sneh. Už nemusíte odpratávať sneh ručne, ale využijete svojho letného pomocníka aj v zime. Ešte k tomu môžete dovybaviť záhradný traktor aj snežnými reťazami.
  • Prívesný vozík na záhradný traktor – Ak potrebujete previezť väčší náklad, potom sa vám bude hodiť prívesný vozík, ktorý jednoducho k danému záhradnému traktoru pripojíte.
  • Valce k záhradnému traktoru – Ak chcete používať traktor aj na siatie, potom je toto váš nenahraditeľný pomocník. Vďaka valcami sa jednoducho všetko zatlačí do pôdy.
  • Prevzdušňovač – Toto je príslušenstvo, ktoré vám pomôže prevzdušniť vašu pôdu.
  • Rozmetadlo – Príslušenstvo vo forme rozmetadlá vám umožní rozsievať trávu a ďalšie plodiny.
  • Deflektor – Toto príslušenstvo vám rozšíri otvor pre vyhadzovanie trávy pri záhradnom traktora.
  • Zametacie kefy – Toto je zaujímavé príslušenstvo, ktoré vám umožní veľmi ľahko upratať mnohý neporiadok a zamiesť tak napríklad štrk po zime.

Ďalšie možnosti záhradného traktora – funkcia záhradného traktora

Nakoniec stojí za to venovať pozornosť niekoľkých funkciám podporujúcim prácu a ktoré zároveň značne uľahčujú obsluhu záhradného traktora. Často sa stáva, že pri riadení traktora sami ničíme trávu, na ktoré idú kolesá traktora. Preto stojí za to požiadať, aby kupované vozidlo malo kolesá, ktoré nepoškodzujú trávu.

Ďalšou výhodou bude sedadlo pre vodiča s nastavením, rovnako ako so všetkými ovládacími funkciami v dosahu sediacej osoby. Ergonómia a jednoduché použitie sú pre dlhodobú prácu dôležité. Jednou z týchto funkcií je posilňovaný volant, ktorý uľahčuje zatáčanie a toľko sa pri sekaní nenadriete. Nebudú vás z toho jednoducho povedané bolieť ruky.

Ktoré funkcie si môžete u záhradných traktorov vybrať?

  • Funkcia tempomatu – Tempomat určite poznáte z automobilov. Môžete si nastaviť konštantnú rýchlosť aby ste nemuseli šliapať na pedál.
  • Posilňovač riadenia – Posilňovač riadenia vám uľahčí pri zatáčaní. Je to skoro rovnaký systém ako pri automobiloch.
  • Palubný počítač – Palubný počítač je užitočným zariadením v záhradnom traktore. Umožní vám pomocou displeja zobraziť si rôzne informácie ako je rýchlosť, stav paliva, režimy kosenia a mnoho ďalších užitočných vecí. Umožní vám tiež zmeniť režimy kosenia. (Záleží na modeli záhradného traktora)
  • Funkcia proti zachyteniu – Vďaka funkcii proti zachyteniu nedochádza ku skalpovanie trávniku. To sa deje predovšetkým na členitých terénoch.
  • Elektrický ovládač kosenia – Vďaka tomuto ovládaču spustíte kosenia pomocou jedného tlačidla a nemusíte používať žiadne manuálne páky.

Cena záhradného traktora

Koľko peňazí by ste mali investovať do nového záhradného traktora? Poďme sa pozrieť tu na jednotlivé cenovej kategórie nech o tom máte lepší prehľad.

Ceny sa odvíja od vybavenia, kvality použitých materiálov, dodatočného príslušenstva, funkcií a tiež značky výrobcu. Možno zohnať záhradné traktory, ktoré stoja aj ako nový automobil – tzn. cena sa vyšplhá aj nad 15 400 €. Ak však nechcete absolútne profesionálny stroj na sekanie záhrady, potom sa vojdete pokojne aj do 2 000 € s DPH. Nečakajte tu však mnoho príslušenstva ako u drahších modelov záhradných traktorov.

Cena záhradného traktora do 2 000 € s DPH

Čo vám ponúkne cenová kategória do 2 000 € vrátane DPH? V tejto cenovej kategórie je pomerne obmedzená ponuka. Avšak si tú vyberiete. Nečakajte však u takéhoto modelu mnoho príslušenstva a skôr vám bude stačiť len na kosenie trávy. Šírka záberu záhradného traktora je tu skôr priemerná. Výkon motora nie je extrémne silný. Zvyčajne sa pohybuje okolo 15 až 17 koní. Avšak pre nenáročného používateľa budú modely v tejto cenovej relácii stačiť.

Cena záhradného traktora od 2 000 € s DPH do 4 000 € s DPH

Stredná cenová kategória vám ponúkne pomerne širokú ponuku modelov záhradných traktorov. Tieto modely ponúkajú vyšší výkon motorov ako tie lacnejšie. Zvyčajne majú traktory na kosenie trávnika na záhrade výkon okolo 20 koní. Priemer záberu kosenia sa pohybuje od 102 cm až do cca 105 cm.

Cena záhradného traktora nad 4 000 € s DPH

Čo vám ponúknu modely s cenovkou nad 4 000 € s DPH? Tieto traktory sú určené pre náročnejší terén. Niektoré modely ponúkajú pohon všetkých kolies (pohon 4 x 4). Vyberiete si tu profesionálne záhradné traktory aj profesionálne ridery. Vyberiete si tu vlajkovej lode preverených výrobcov záhradných traktorov.

Ako správne kosiť a udržiavať trávnik

Trávnik by mal byť hustý, sýto zelený, zdravo vyzerajúce, jednoliaty a ucelený. Nemal by byť zahnednuté s burinou alebo prázdnymi miestami. Takých výsledky dosiahnete práve vďaka vretenové kosačke, ktorou ho budete upravovať šetrným spôsobom.

Pred s úpravou trávnika začnete, máme pre vás niekoľko rád:

  • Analyzujte stav trávnika pomocou špeciálnej pôdne sondy.
  • Ak je trávnik ušliapaný, bude po ňom voda stekať, nedostane sa ku koreňom a rovnako tak ani hnojivo s živinami.
  • Najmenej dvakrát za rok vykonajte vertikulaci trávnika. Počas vertikulace dochádza k prerezaniu drnov, vďaka čomu sa ku koreňom trávy lepšie dostane vzduch, voda a živiny. Prerezávanie špeciálnym prístrojom alebo hrabľami by malo byť do hĺbky od 2 do 5 milimetrov.
  • Po ukončení vertikulace trávnik dosejte.
  • Odstráňte burinu. Pokiaľ je v trávniku buriny málo, stačí, ak ho odstránite mechanicky. Ak je však trávnik zaburinené viac, pomôžem slektivní herbicídy. Herbicídy používajte 2 až 3 dni po kosení trávy za nižších teplôt. Počkajte, až herbicíd prestúpi z listov ku koreňom trávy. Tento proces trvá týždeň až desať dní. Nemali by sa medzi tým na trávu dostať deti a domáci miláčikovia. Ideálne teda je, postriekať trávnik pred odchodom na dovolenku.
  • Pravidelné kosenie trávnika podporuje odnožovania trávy. Výsledkom je jednoliaty hustý trávny porast. Podľa typu trávnika ho sčíta od 2 do 5 centimetrov. V lete okolo asi 4 centimetrov. Nikdy trávnik nekoste menej ako na 2 centimetre, došlo by ku skalpovanie. Trávu skracujte iba nanajvýš o jednu tretinu jej výšky.
  • Nože kosačky musia byť ostré. Tupé nože spôsobujú štiepeniu trávy.
  • sekaním trávnik prichádza o veľké množstvo biomasy. Ak necháte trávu voľne pohodenú, aby trávnik zahnojila, je nutné ho dohnojovat. Ideálne 2 až 3 dni po kosenie trávy raz za mesiac 20 až 30 gramami hnojiva na meter štvorcový.
  • Dusík, ktorý je najdôležitejšou zložkou hnojív, rast trávnika podporí. Hnojivá obsahujú okrem iného aj železo, vďaka ktorému trávnik získa sýto zelenú farbu. Existujú aj „inteligentné hnojivá“, ktoré obsahujú selektívny herbicíd – trávnik teda hnojíte a súčasne sa zbavujete burín.
  • Trávnik podľa potreby – predovšetkým potom po jeho hnojenie, zavlažujte.

Záhradné traktory: Záhradný traktor a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový záhradný traktor. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového záhradného traktora pomohli a vy si teraz s ním pokosíte mnoho trávy na vašej záhrade.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového záhradného traktora zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé záhradné traktory a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom záhradného traktora. Dozviete sa tam tiež, ktorý záhradný traktor je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať