Menu Zavrieť

Kiteboardy

kiteboard

Dnes si povieme pár vecí o kiteboard a kiteboardingu, ktorý sa v posledných rokoch stal veľmi obľúbeným športom. Možno ste sa už stretli s tým, že niekde na lúke alebo na väčšie vodnej hladine sa niekto preháňal na nejakom doske a nechal sa pri tom ťahať nejakým padákom. Začali ste hľadať viac informácie o tom, čo to je za zaujímavý šport. Nakoniec ste zistili, že sa jedná o kiting, relatívne nový šport, založený na tom, že zdrojom energie pre pohyb je vietor opierajúci sa do plochy draka.

Myšlienka je jasná, keď to tak pekne ťahá, nedalo by sa toho nejako využiť? Dalo! A dokonca sa to využíva a niektoré športy tým získavajú úplne nové možnosti. Možno sa snowboardom a lyžami už nepotrebujete zjazdovku ani žiadny kopec. A freeride tak získava úplne nový rozmer. Jediným limitom je sneh a vietor. Ak sú, nie je problém prejsť „na jeden záťah“ treba 100 Km. To je super, nie? Určite je to lepšie ako jazdiť stále dookola na preplnené zjazdovke. Navyše je to aj lacnejšie, zatiaľ čo za lanovky a vleky sa musí platiť, vietor je možné využívať zadarmo.

V dnešnom článku si teda povieme podľa čoho vybrať správny kiteboard, s akými typmi sa možno na trhu stretnúť, na aké parametre si dávať bacha a nakoniec sa ako vždy zameriame na ceny, ktoré si rozdelíme na tri základné kategórie a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Kiteboardy: Porovnanie 8 najlepších kiteboardov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších kiteboardov. Ako sme tieto kiteboardy vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto kiteboardy sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť kiteboardy podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie kiteboard.

NázovVzhľadZnačka kiteboarduOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
CrazyFly RaptorKiteboard CrazyFly RaptorCrazyFly649Zobraziť v obchodoch
CrazyFly ActonKiteboard CrazyFly ActonCrazyFly399Zobraziť v obchodoch
CrazyFly ChillKiteboard CrazyFly ChillCrazyFly549Zobraziť v obchodoch
CROSS Air 1.5Kiteboard CROSS Air 1.5Cross44,7Zobraziť v obchodoch
CROSS Air 1.2Kiteboard CROSS Air 1.2Cross35Zobraziť v obchodoch
CrazyFly Sculp 9mKiteboard CrazyFly Sculp 9mCrazyFly1399Zobraziť v obchodoch
CrazyFly Sculp 12mKiteboard CrazyFly Sculp 12m CrazyFly1599Zobraziť v obchodoch
CrazyFly Hyper 9mKiteboard CrazyFly Hyper 9mCrazyFly1499Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia kiteboardov od ich užívateľov.

Ako vybrať správny kiteboard

Ak uvažujete nad zaobstaraním kiteboardu bez pomoci odborníka, je dôležité nehľadieť len na vzhľad a cenu, ale je potrebné poznať aj správnu veľkosť, materiál a aj celkovo účel daného druhu.

Čo je potrebné si pred zaobstaraním rozmyslieť:

 • Ciele vašich jázd

Pokiaľ už teraz viete, v akých miestach budete najčastejšie doska využívať, môže to tiež podstatne ovplyvniť celkový výber dosky.

Ďalšia premenná je vypočítaná s prihliadnutím k priemernej sile vetra v mieste, kde budete najčastejšie jazdiť. Ak sa učíte na mieste kde je vietor prevažne slabý, je logické, že musíte mať dosku, ktorej rozsah bude mierne vysoký vzhľadom k vašej hmotnosti. A preto naopak, ak sú vetry silné, potom môžete použiť menšiu dosku v pomere k vašej hmotnosti.

 • Vaša úroveň prípravy

Pred zaobstaraním si treba tiež dobre rozmyslieť, do akej miery viete na „doske štát“. Ak ste úplný začiatočník a budete sa učiť od nuly, alebo ste skúsenejší kiteboardisty – podľa toho sa tiež bude riadiť váš výber. Niektoré dosky sú totiž určené pre skúsenejších jazdcov, pretože sú horšie ovládateľná, ale podávajú lepšie „výkony“. Dosky určená skôr začiatočníkom sú ľahšie na ovládateľnosť, ale pôžitok z jazdy bude priemerný – avšak bezpečný.

Aký štýl zvolíte pre seba, nepochybne ovplyvní výber kiteboardu. Pokiaľ sa jedná o freeride jazdu, inými slovami o jednoduchú jazdu, bez zvláštnych úspechov, mali by ste sa riadiť informáciami z prvého bodu a vybrať kiteboard podľa váhy. Ak už pre vás jazda vpred a vzad nie je zaujímavá, ale chcete skákať, rýchlo jazdiť, dynamika a rýchlosť, potom musíte znížiť pár centimetrov veľkosti kiteboardu. Majte však na pamäti, že v počiatočných fázach výcviku bude problematické sa naučiť na takom kiteboardu, ale potom, keď získate skúsenosti, bude táto doska nenahraditeľná.

 • Vaša rozmery

Aj vaša váha a výška zohráva veľkú úlohu pri samotnom výbere, čo napokon platí nielen pre kiteboardingová dosky, ale aj pre všetky ostatné dosky.

 • Rozpočet

V poslednej rade pred samotným výberom je tiež určiť si daný rozpočet – to znamená, koľko peňazí ste ochotní do dosky a vybavenia investovať.

Na čo si teda dať pri výbere kiteboarda pozor

 • Väčšia veľkosť

Väčšia veľkosť kiteboardu znamená dlhšiu hranu. Toto je dôležité, pretože vďaka nej budete snaží schopní nastupovať proti vetru.

 • Väčšia šírka

Širší kiteboard bude mať väčšiu plochu, ktorá ťa dlhšie udrží nad vodou.

 • Tenšie hrana

Umožní lepšiu zahranění. Opäť dôležité pre elimináciu odpadnutie po vetre

 • konkávy alebo dvojitá konkávy

Výrazne uľahčí nastupovanie.

 • Nastaviteľná pútka

Dnes štandard, ale u starších nie. Nesprávne nastavená veľkosť pútok môže zvýšiť nebezpečenstvo zranenia.

 • Výrazné farby pútok a plutvičiek

Zvýši viditeľnosť kiteboardu na vode a vo vlnách, keď ti spadne z nôh. Farebnejšie nájdeš rýchlejšie a ušetríš tak čas.

Typy kiteboardov

V tejto kapitole si prezradíme akékoľvek dostupné typy vodných dosiek, ktoré možno na trhu nájsť.

twip-Tip

Twin-Tip patrí medzi najčastejšie voľby. Je to teda doska s „useknutou“ špičkou a zadnou časťou .Takýto model boarde upotřebíte najčastejšie pri štýlu jazdy, akým je freestyle alebo freeride. Vhodný je ako pre amatérov a úplných začiatočníkov, tak pre profesionálnych jazdcov. Užívať si s nimi budete nielen rad najrôznejších trikov. Oddávať sa môžete aj bežnému rekreačnému jazdenie.

Výhody

 • Je skladný
 • Dobre sa s ním skáče (má malú váhu)
 • Jednoduché ovládanie
 • Pri zmene smeru netreba prepínať nohy
 • Malé plutvy (sú dobré v plytkej vode)

Nevýhody

 • Pre vlny nie je dostatočná forma
 • Menší rozsah vetra než jednosmerné dosky

Wake-style

Podobný twip-tipe je wake-style. Neznalý človek by nepoznal žiadny rozdiel, ale pri podrobnejšom skúmaní by na nejaké určite prišiel. Medzi ne patrí predovšetkým tuhšia doska a disponujú väčším rockerom čiže prehnutím kiteboardu. Vďaka vybraným konštrukčným prvkom sú tieto výrobky vhodnejšie skôr na jazdu v špeciálnych vodných parkoch, kde sa okrem iného nachádza aj prekážky. K ťahanie tohto kiteboardu sa používa aj motorový čln.

Wave

Wave doska vyzerá ako surf, ale optimalizovaná pre kitesurfing pomocou spojovacích prostriedkov vytvorených vo forme slučiek.

Race

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že táto doska pripomína spojenie modelov twip-tip a wave. To znamená surferská špička a zadné „odrezaná“ časť. Ako už prezrádza názov tohto kiteboardu, race dosky sú primárne určené hlavne pre rýchlu jazdu. To znamená, že majú väčšiu hmotnosť a sú dlhšie.

Parametre pre výber kiteboardu

Veľkosť kiteboardu

Dĺžka

Kiteboard je potrebné vyberať nielen podľa štýlu jazdy, ale aj na základe vašej váhy a výšky. Aj preto sú na trhu prezentovaná ľubovoľne dlhé dosky. Hlavným vodidlom pri výbere dĺžky kiteboardu sa pre vás stane vaša celková telesná hmotnosť. Pre predstavu vám načrtneme niekoľko váhových kategórií s optimálnou dĺžkou boardu.

 • 50 kg 127 – 130 cm
 • 60 kg 130 – 132 cm
 • 70 kg 132 – 135 cm
 • 80 kg 135 – 138 cm
 • 90 kg 138 – 140 cm
 • 100 kg 140 – 147 cm

Šírka

Priemerná šírka kiteboardu sa pohybuje od 40 do 45 cm. Šírka kiteboardu a jeho dĺžka, vzájomne závislé hodnoty a ak sa mení jedna hodnota, druhá sa mení tiež, to znamená, čím dlhší je doska, tým širšie, a to je veľmi dôležité pochopiť pri výbere kiteboardu. Napríklad ak uvažujete o kiteboardu so šírkou menšou ako 40 cm, mali by ste pochopiť, že budete musieť počítať s pridaním určitej dĺžky. Rovnako tak môžete znížiť dĺžku kiteboardu, ak je váš kiteboardu veľmi široký. Malo by sa tiež chápať, že čím širšie je kiteboard, tým ťažšie jazdec bude môcť ísť na ňom.

Materiál kiteboardu

Penové dosky už dnes nájdete skôr len v múzeách, takže sa Sise budeme baviť o drevených a karbónových doskách s prídavkami napr. Vlákien. Drevené jadro sa alchymistickej skladá z doštičiek rôzne poskladaných pozdĺžne aj priečne, čo robí tvrdosť pozdĺžnu, priečnu i v krute. Niektoré dosky majú pridanou vrstvu z karbónu. Karbón je ľahký, extrémne pevný, pružný, ale krehký materiál. Pridáva sa tenká vrstva rôzne vrstvených vlákien s rôznymi uhlami prekrytia. Tým sa určuje pevnosť a pružnosť kiteboardu.

Vnútorná štruktúra robí vlastnosti dosky. Niektoré kiteboardy sú tvrdé, parádne stúpajú, skvele odrážajú do veľkých skokov, ale za hodinu jazdenie z nich bolia kolená. Iné sú mäkké, super na príjemné jazdenie v CHOP, ale do skoku sa proste neodrazíte. Táto vlastnosť na prvý pohľad vidieť nie je, je nutné doska vyskúšať.

Pevnosť

Pevnosť kiteboardu závisí predovšetkým od zloženia materiálov, ktoré tvoria jej celok. To tiež ovplyvňuje váhu kiteboardu, čo je v súčasnej dobe tiež veľmi dôležitým faktorom. Čím silnejšie je doska, tým lepšie ide do vetra a je lepšie zni skákať, ale horšie to absorbuje malé vlny (Chop), je to pocítenia vibráciami na nohách. Na druhú stranu mäkká doska absorbuje lepšie vlny, ale naopak je horšie pri skákaní.

Doska – Kite

 • Nafukovacie kite

Nafukovacie drak, ako napr. Naish Park, je typický svojou pevnou konštrukciou, ktorá sa vytvorí po jeho nafúknutí ručnou vzduchovou pumpou. Nafukovacie kity vznikli pre potreby predovšetkým letné obdoby tohto športu – kitesurfingu, kedy nafúknutá konštrukcia zaisťuje jednak to, že sa kite na vode nepotopí a tiež drží žiadaný tvar kitu pre ľahký reštart draka z vody a správne letové vlastnosti. Tento typ sa začal na snehu používať z logických dôvodov. Kiteboardisté ​​ho mali k dispozícii a na snehu sa samozrejme použiť dá.

Nevýhodou pri použití na snehu môže byť u niektorých modeloch problematické štartovanie zo snehu, oproti komorovým drakom zaberie strojenia (nafukovanie, nadväzovanie riadiacich šnúr) aj odstrojování o niečo viac času než u komorových kitov a problémom predovšetkým pre začínajúcich snowkitery môže byť menšia životnosť oproti komorovým kiting drakom.

 • Komorový kite s otvorenou nábežnou hranou

Protipólom k nafukovacím kitom vznikli kity komorové, ktoré sa svojou konštrukciou podobajú paraglidovým padákom. Tvar týchto drakov je daný sústavou samonafukovatelných komôr. U otvorených komoráčů, ako je Peter Lynn Lynx, sú tieto komory na nábežnej hrane draka otvorené.

Výhodou týchto otvorených komôr je to, že sa kite „nafúknete“ (pomocou vetra) rýchlo a ľahko a kite má oproti komoráči s uzavretými komorami tiež o niečo väčší výkon. Odolnosť proti poškodeniu pri snowkitingu u komorových drakov je oproti nafukovacím oveľa lepší, tiež strojenia a balenie je rýchlejší a samozrejme reštart zo snehu je takmer bezproblémový. Otvorený komorový kite je proste ideálny pre všetkých 100% vyznávačov snowkitingu. V lete na vodu sa s ním teda ale radšej nepúšťajte, pri páde na vodu ho už z vody do vzduchu nedostanete, pretože sa komory zalejú vodou!

 • Komorový kite s uzavretou nábežnou hranou

Tento kite sa od otvoreného komoráče líši špeciálnou uzavretou konštrukciou prednej hrany, kde otvorené komory nahrádza systém vstupných otvorov, ktoré umožňujú prúdenie vzduchu dovnútra komôr, ale zabraňujú vytekaniu vzduchu von, a čo je najpodstatnejšie, zabráni natečeniu vody do komôr pri prípadnom páde kitu na vodnej hladinu. Takýto komorový kite možno potom bez problémov použiť aj na vodu, reštart draka z vody je jednoduchý. Ale pozor, nie každý uzavretý komoráč je vhodný na vodu!

Ďalšie možné prvky

ABS hrana

Špeciálna hrana chrániaci drevené jadro dosky. Tento prvok prináša svoje výhody predovšetkým pri nájazde na kameň či inú prekážku. ABS hrana taký náraz roznesie, poprípade sa pokazí, nezničí sa však samotné doska.

Profilované dno

Dno kiteboardu má špeciálne prelisy, ktoré sa kladným spôsobom podpisujú na lepších jazdných vlastnostiach a ovládateľnosti. Musíte ale počítať s tým, že za profilované dno si priplatíte.

konkávy

Prvok kiteboardu zaisťujúce lepšiu stúpavosť.

Cena kiteboardu

Ako už to býva zvykom, poslednú kapitolu venujeme práve cene. Ceny si ako vždy rozdelíme do troch cenových kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena kiteboardu do 400 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdeme skôr dosky pre začiatočníkov. Ich rozmery sa nebudú pohybovať vyššie než u výšky 140 cm sa šírkou do 44 centimetrov. Budú pravdepodobne vyrobené z obyčajných materiálov.

Cena kiteboardu od 400 € do 1 000 € s DPH

Pri tejto cenovej kategórie už sa dostávame k profesionálnejším doskám a s trochou šťastia tu nájdete všetky už spomínané druhy dosiek. Čo sa týka rozmerov, už si tu každý nájde svoje.

Cena kiteboardu nad 1 000 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už nenájdete iba všetky dostupné druhy na trhu, ale aj dosky s prídavkami špeciálnych funkcií, ako je špeciálne prispôsobený plavák, alebo materiál, za ktorý si mnohokrát priplatíte slušnú čiastku.

Kiteboardy: Kiteboard a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový kiteboard. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového kiteboardu pomohli a vy si teraz s ním užijete veľa hodín zábavy.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového kiteboardu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé kiteboardy a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom kiteboardu. Dozviete sa tam tiež, ktorý kiteboard je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať