Menu Zavrieť

Kuchynské roboty

kuchynsky robot

Obsah článku

S kuchynským robotom sa dnes už stretol asi každý. Je to veľmi šikovný pomocník, ktorý vďaka svojim možnostiam zastúpi nejeden spotrebič. Kuchynské roboty sa neobmedzujú len na základné šľahanie a miesenie, ale vďaka bohatému vybaveniu uľahčí prípravu všemožných dobrôt a pokrmov.

Keďže sa v posledných rokoch trh s kuchynskými robotmi rozrástol, nie je tak ľahké si medzi nimi vybrať. Hoci sa to môže zdať ako ľahká úloha, pretože to vyzerá, že sa líšia len svojou veľkosťou, dizajnom a značkou, nie je tomu vôbec tak. Roboty sa mení predovšetkým svojimi možnosťami a funkciami a samozrejme tiež výkonom. V tomto článku si teda predstavíme všetky aspekty, na ktoré je potrebné si pri výbere a kúpe premyslieť.

Na začiatku tohto článku si teda zodpovieme pár otázok, podľa ktorých sa potom ďalej bude uberať náš výber. Potom si predstavíme základné druhy, z ktorých možno vyberať. Ukážeme si aj všetky parametre a funkcie, s ktorými sa dá u výberu stretnúť a na koniec si ukážeme aj možné príslušenstvo, ktoré možno k prístroju obdržať, správnu údržbu prístroja pre predĺženie jeho životnosťou, bezpečnosť, ktorá by sa mala pri manipulácii dodržiavať a samozrejme cenu . Ceny si ako vždy rozdelíme do troch základných cenových kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Kuchynské roboty: Porovnanie 10 najlepších kuchynských robotov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších kuchynských robotov. Ako sme tieto roboty do kuchyne vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto kuchynské roboty sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť kuchynské roboty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie multifunkčný kuchynský robot.

NázovVzhľadObjem nádoby (l)Počet rýchlostíPríkon (W)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Sencor STM 6350WHKuchynský robot Sencor STM 6350WH4,571000195Zobraziť v obchodoch
Bosch MUM 4855Kuchynský robot Bosch MUM 48553,94600159Zobraziť v obchodoch
ETA Gratus Max III. 0028 90061Kuchynský robot ETA Gratus Max III. 0028 900615,581200485Zobraziť v obchodoch
Klarstein Bella Pico 2GKuchynský robot Klarstein Bella Pico 2G56120084,9Zobraziť v obchodoch
Delimano ProKuchynský robot Delimano Pro4,56140095,8Zobraziť v obchodoch
Kenwood KVL 8400 S Chef XL TitaniumKuchynský robot Kenwood KVL 8400 S Chef XL Titanium6,731700665Zobraziť v obchodoch
Bosch MUM4880Kuchynský robot Bosch MUM48803,94600139Zobraziť v obchodoch
Klarstein TK2-BellaKuchynský robot Klarstein TK2-Bella56120099Zobraziť v obchodoch
Sencor STM 4467CHKuchynský robot Sencor STM 4467CH4,581000233,9Zobraziť v obchodoch
ETA Mezo 0034 90000Kuchynský robot ETA Mezo 0034 9000046600135Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia kuchynských robotov od ich užívateľov.

Ako vybrať kuchynského robota?

U výberu kuchynského robota je dobré si ako prvú otázku klásť – Aký druh práce budete od svojho pomocníka najčastejšie vyžadovať – ​​Ak ide o základnú šľahanie, miesenie a mixovaním, odporúčame zaobstarať si model iba so základnou výbavou. Mal by byť lacnejšie ako tie s prídavnými funkciami. Výsledky nášho testu navyše vyvracajú mýtus, že čím viac funkciami robot disponuje, tým lepšie výsledky dosiahne.

Ujasnite si tiež, k čomu a ako často budete kuchynského robota používať. Ak varíte pre veľkú rodinu, ktorá niekoľkokrát týždenne spracováva väčšie množstvo surovín, určite sa vám oplatí zaobstarať si robot s ramenom – ušetrí vám čas strávený v kuchyni a namáhavú prácu zvládne aspoň čiastočne za vás. Pokiaľ si vystačíte s prípravou niekoľkými málo porcií, dobre vám poslúži food processor (robot bez ramena) s potrebným príslušenstvom.

Kuchynský robot: Základné otázky pred výberom kuchynského robota

Ujasnite si, ako často budete kuchynského robota používať.

Podľa tohto sa dá určiť, kde sa vám oplatí priplatiť, a kde zas naopak je to zbytočné. Keď používate robota len raz za čas pre pár nenáročných úkonov, určite vám postačí lacnejší model s menším výkonom. Ak však kuchynský robot využívate často, alebo pre viac osôb a potrebujete miesiť napríklad tuhé a ťažké cesto, je múdre zainvestovať do drahšieho modelu s vyšším výkonom i celkovú veľkostí.

Zvoľte zodpovedajúci objem nádoby podľa počtu pripravovaných dávok.

Ak varíte vo veľkom meradle pre viac osôb, je dobré myslieť aj na väčší objem misy, ktorú robot disponuje, pretože je nezmysel robiť určité úkony na niekoľkokrát.

Vyberajte k robotu také nadstavce, ktoré budete potrebovať na prípravu svojich obľúbených receptov.

Myslite aj na funkcie, ktoré viete, že budete v budúcnosti od robota očakávať. Ak už dopredu viete, že budete piecť bochníky chleba, ktorý sa robí z ťažkého a ťažko promíchatelného cesta, je potrebné myslieť aj na doplnkové funkcie a mieru výkonu.

Rozmyslite, či budete viac šľahať, miešať a hniesť alebo krájať a strúhať.

Každý robot je uspôsobený k niečomu trochu inému, hoci inzeruje, že vie všetko. Pretože sa teda každý typ prikláňa k trochu inému používaniu, je dobré tieto typy poznať a vedieť, čo od akého možno očakávať.

Rozhodnite sa, či bude kuchynský robot na linke alebo ho budete upratovať.

Aj veľkosť robota je v celku dôležitá. Ak máte menšie kuchyňa s malým úložným priestorom, verte, že by vám tam veľký kuchynský robot po čase začal naozaj prekážať a tak je dobré mrknúť okom pri výbere aj na celkovú veľkosť.

Podľa odpovedí sa potom ďalej môžete zaoberať tým, aký typ robota zvoliť, alebo aký výkon je pre vás ten pravý.

Kuchynský robot alebo ručný šľahač?

Kuchynské roboty tvoria rozmanitú skupinu domácich spotrebičov. Do tejto skupiny môžeme zaradiť ako jednoduché modely, tak i prepracované prístroje s nadstavcami a rôznymi funkciami. K tým základným patrí tyčový mixér, čo je pomocník vhodný na mixovanie, sekanie a drvenie. Vďaka kompaktným rozmerom ho budete mať vždy po ruke, pripravíte s ním krémové polievky, omáčky alebo pyré.

Do tejto kategórie zahŕňame aj ručný šľahač, ktorý vyniká jednoduchým ovládaním. Je ideálny na miesenie a šľahanie, na prípravu rôznych druhov ciest, vytvorí tiež dokonalý sneh z bielkov alebo nadýchanú šľahačku.

Niektoré domácnosti sú vybavené odšťavovačom na výrobu fresh džúsu alebo rezačkou (chopper) pre sekanie byliniek, cibule či orechov. Toto všetko a ešte veľa ďalších činností by mal zvládnuť kuchynský robot, ktorý na rozdiel od predchádzajúcich uvedených pomocníkov pracuje automaticky a bez manuálneho držanie.

Druhy kuchynských robotov

Určenie toho správneho druhu vám pomôže pri celkovom výbere, pretože vám tak rozrástol trh zúži na len časť. Poďme sa teda spoločne pozrieť na druhy, ktoré možno nájsť.

Základné rozdelenie je podľa:

  • Spôsobu použitia
  • Konštrukcia

Druhy kuchynských robotov podľa spôsobu použitia

Rozdelenie podľa spôsobu použitia je asi najčastejším rozřazením a rozdeľuje kuchynské roboty na päť skupín.

Ručný šľahač

Ručné šľahače využijete najmä pri šľahaní (so šľahacími metlami) a hnetenie (s hákmi na miesenie). Jedná sa preto o ideálny pomocníkov pre všetkých, ktorí radi pečú .Medzi ich výhody patrí skladnosť a jednoduché čistenie .nevýhodou je, že ich musíte držať v ruke, čo pri ich vyššej hmotnosti môže byť po dlhšej dobe namáhavej (niektoré modely sa preto predávajú aj s držiakom a misou). S mixovacím nástavcom ich môžete využiť tiež k mixovanie, tento spôsob použitia ale nie je príliš efektívne.

Plusy

  • Jednoduchá údržba a čistenie
  • Jednoduchá manipulácia a ovládateľnosť
  • Menšie rozmery

Mínusy

  • Malé množstvo funkcií
  • Malá efektívnosť pri mixovaní

Tyčový mixér

Tento typ sa najviac hodí sa na mixovanie, sekanie a drvenie. Je rýchly a jednoduchý, ľahko sa čistí a vďaka svojim malým rozmerom je vždy po ruke.

Lacné modely majú iba jeden nástavec, drahšie disponujú ďalším príslušenstvom (napr. Šľahacou metlou). Okrem klasického mixovanie je potom môžete využiť aj na šľahanie, sekanie alebo drvenie.

Stáva sa tak doplnkom ku kuchynskému robotu ideálne pre vyznávačov polievok, omáčok alebo rodičia malých detí, ktorým dozaista ušetrí veľa práce.

Plusy

  • Jednoduchá údržba
  • Jednoduchá manipulácia a ovládateľnosť
  • Menšie rozmery
  • Vhodné aj pre spracovanie malého množstva surovín

Mínusy

  • Malé množstvo funkcií
  • Nie je vhodný pre dlhšiu prevádzku
  • Počas prevádzky musíte držať bezpečnostný spínač
  • Nemožno s ním miešať cesto

Kuchynský robot

Kuchynský robot v sebe spája ako funkcie šľahače, ale tak aj mixéra. Tieto všetky úkony zvládne dokonca aj bez stálej asistencie, takže sa dá nazývať aj polo-automatizovaným pomocníkom v kuchyni ..

V závislosti na príslušenstvo zvládne prípadne pokryť funkcie aj ďalších prístrojov, napríklad odšťavovača. Nie je však tak skladný ako predchádzajúce dve možnosti, rovnako tak jeho zostavovania a rozkladanie môže zabrať nejaký čas. Najviac využitie nájde v domácnosti milovníkov varenie a pečenie.

Plusy kuchynského robota

  • Univerzálne využitie
  • Vhodné aj pre dlhotrvajúce prevádzku

Mínusy kuchynského robota

  • Náročnejší čistenie
  • Pomalší pri šľahaní
  • Zaberajú veľa miesta
  • Nevhodné pre spracovanie malého množstva surovín

Tieto roboty sa však dajú ďalej rozdeliť na:

Planetárny kuchynské roboty

Planetárny kuchynský robot jednoducho našľahá bielky a vytvorí hladký krém, alebo uhnetie cesto na chleba, a to úplne sám bez vašej pomoci. Metly či háky vďaka planetárnemu systému dokonale kopírujú okraja misy a zároveň sa otáča okolo svojej osi. Preto dosahujú najlepšie výsledky pri príprave krémov a ciest. Funkcia planetárneho kuchynského robota môžete navyše rozšíriť aj mnohými rôznymi nadstavcami, ktoré sú buď súčasťou balenia, alebo je možné dokúpiť zvlášť. Z klasického robota sa potom počas chvíle stane mixér, mlynček, odšťavovač atď ..

Plusy planetárneho kuchynského robota

  • Pracuje bez pomoci
  • Šetrí čas pri dlhom šľahaní a miesenie
  • Možné dokúpiť ďalšie nástavce
  • Na jemné krémy aj na hutné cesto
  • Niektoré z kovových materiálov
  • Ideálne pre hobby kuchárky i profesionálov

Mínusy planetárneho kuchynského robota

  • Niektoré modely sú ťažšie
  • Zaberajú veľa miesta
  • Misa nie je uzavretá, ingrediencie môžu prášiť

Food procesory

Na rozdiel od ostatných kuchynských robotov, má food procesor menšiu misu osadenú pohyblivú osou. Na tú sa nasadzujú rôzne nadstavce na sekanie, krájanie i strúhanie. Food procesory sú často doplnené aj ďalšie nádobou na mixovanie a vďaka ďalším dokoupitelným nástavcom sa vo funkčnosti vyrovnajú aj kuchynským robotom.

Plusy FOOD PROCESSOR

  • Jednoduché užívanie
  • Široký výber príslušenstva
  • Rýchlo a bez práce pripraví zeleninu
  • Pre každodenné použitie v kuchyni
  • Ľahké
  • Skladné

Mínusy FOOD PROCESSOR

  • Náročnejší na údržbu
  • Hlučné

Kuchynské roboty na strúhanie

Vďaka širokej rade výmenných nástavcov môžete nastrúhať najemno aj nahrubo rôzne druhy zeleniny, plátkový zemiaky aj sekať potraviny hrubšie konzistencie ako napríklad orechy. Okrem toho možno využívať zároveň funkcie klasického robota, ako je šľahanie, miešanie a miesenie cesta, a niektoré modely sú ďalej vybavené tiež mlynčekom na mäso, mixérom alebo nástavcom na výrobu domácich cestovín.

Plusy kuchynského robota na strúhanie

  • Rýchlo a ľahko spracuje rôzne druhy potravín
  • Jemné či hrubé strúhanie
  • Špeciálne nástavce pre vykrajovanie atypických tvarov
  • Využitie funkcií klasického kuchynského robota
  • Multifunkčnosť robota podľa rozšírených nástavcov

Mínusy kuchynského robota na strúhanie

  • Náročnejšie na zostavenie a údržbu
  • Pri vyššom výkone vyššia hlučnosť

Kuchynské roboty s mlynčekom na mäso

S mlynčekom na mäso pripravíte rôzne druhy mletého mäsa na šťavnaté burgery, karbonátky, pikantné tatárske bifteky aj obľúbené mäsové guľky. Kvalitné nerezové prevedenie kuchynského robota zabezpečuje potrebné hygienické podmienky na prípravu mäsa, navyše robot býva vybavený ďalšími nástavcami pre jeho multifunkčné využitie, takže zvládne okrem mletia aj klasické miešanie, miesenie, mixovanie či odšťavovanie potravín.

Plusy kuchynského robota s mlynčekom na mäso

  • Jemné aj hrubé mletie mäsa
  • Jednoduchá príprava domácich údenín
  • Kovové prevedenie pre zabezpečenie optimálnych hygienických podmienok
  • Ďalšie nástavce pre multifunkčné využitie robota

Mínusy kuchynského robota s mlynčekom na mäso

  • Plastové prevedenie býva náchylnejší k poruchám
  • Robot s väčším príkonom má vyššiu spotrebu el. energie

Kuchynské roboty s mixérom

Tento kuchynský pomocník má vo svojej výbave aj mixér, takže môžete s jeho pomocou rozomlieť rôzne druhy potravín. Mamičky tak ľahko pripraví domáce detské príkrmy, ovocné pyré aj kaše, vyznávači zdravého životného štýlu si pochutnajú na rôznych smoothie koktailoch a milovníci tradičnej českej kuchyne využijú mixér pri varení klasických omáčok i polievok.

Plusy kuchynského robota s mixérom

  • Rýchle rozmixovanie ingrediencií
  • Jednoduchá príprava stravy (aj pre malé deti)
  • Spracovanie ovocia a zeleniny do smoothie koktailov
  • Objemná nádoba s lievikom súčasťou mixéra

Mínusy kuchynského robota s mixérom

  • Vyššia hlučnosť pri mixovaní
  • Náročnejší na vymývanie

Kuchynské roboty s odšťavovačom

Odšťavovanie nepatrí ku klasickej výbave kuchynského robota, napriek tomu však nájdete modely, ktoré funkcií odšťavovania disponujú. V takom prípade môžete ľahko spracovávať rôzne druhy ovocia i zeleniny a pripravovať tak zdravé a chutné šťavy, džúsy či nektáre. Kuchynský robot s odšťavovačom pracuje na rovnakom princípe ako klasický šnekový alebo odstredivý odšťavovač, ktorý môžete zakúpiť samostatne, v tomto prípade ho však máte ako súčasť jedného spotrebiča.

Plusy kuchynského robota s odšťavovačom

  • Domáce výroba ovocných či zeleninových štiav
  • Jednoduché spracovanie ovocia
  • Nie je potrebné kupovať ďalšie samostatný spotrebič

Mínusy kuchynského robota s odšťavovačom

  • Náročnejší údržba pri vymývanie
  • Obmedzený výber modelov kuchynských robotov

Kuchynské roboty podľa konštrukcie

Kuchynské roboty sa delí na dve základné skupiny podľa typu konštrukcie a umiestnenie pohonu. Do prvej kategórie patria spotrebiče so sklopným ramenom do druhej potom s pohonom umiestneným zospodu.

Kuchynský robot s ramenom

Medzi spotrebiče so sklopným ramenom (kitchen machine) patrí väčšina moderných spotrebičov. Ich obsluha je jednoduchá – jednoducho sklopíte rameno do misy a zapnete prístroj. Čistenie je jednoduchšie než je tomu u druhého typu. A medzi ich nesporné výhody patrí tiež multifunkčnosť .Na rameno totiž môžete pripevniť najrôznejšie nadstavce (metlu na šľahanie, hák na miesenie, mlynček na mäso, strojček na cestoviny, krájač zemiakov alebo sekáčik na ľad). Na rozdiel od druhého typu sa hodia aj pre spracovanie väčšieho objemu surovín. Ak preto varíte pre veľkú rodinu, odporúčame vám zvoliť práve tento typ.

Kuchynský robot bez ramena

Druhú skupinu tvoria spotrebiče bez sklápacieho ramena (food processor), ktorých pohon je umiestnený zospodu. Metly alebo iné nástavce sa umiestňujú priamo vo vnútri do nádoby, ktorá je na tento účel osadená pohyblivou osou .Kvôli tomu je ale umývanie nádoby aj príslušenstvo náročnejšie . Počítať musíte aj s menším objemom misy. Aj tieto kuchynské roboty ale majú viac funkcií v základnej výbave (napr. Strúhanie syra, strúhanky alebo zemiakov, sekanie bylín a čokolády a krájaní zemiakov). Drahšie prístroje dokonca vie vyrobiť džús, smoothie alebo nasekať ľad.

Stolný mixér

Stolné mixéry patrí medzi väčšie a ťažšie prístroje, ktoré na linke zaberú viac miesta</​​strong>. Podobne ako roboty, aj tieto spotrebiče vynikajú radom praktických funkcií. Najmä ide o mixovanie, sekanie a drvenie, mixovať pritom môžete dlhšie ako u tyčových mixérov. Mnoho modelov ale zvládne aj výrobu smoothie alebo liateho cesta.

Plusy stolného mixéra

  • Veľké množstvo praktických funkcií
  • Vhodné aj pre dlhotrvajúce prevádzku

Mínusy stolného mixéra

  • Náročná údržba
  • Zaberajú veľa miesta
  • Nevhodné pre spracovanie malého množstva surovín

Smoothie maker

Smootie Maker (mixéry) sú ideálnymi pomocníkmi pri výrobe smoothie a najrôznejších koktailov, ale zvládnu aj prípravu detských výživ alebo krémových polievok. Ich základnou funkciou je teda mixovanie a sekanie. Výhodou je pomerne jednoduchá údržba, skladnosť a jednoduchá obsluha.

Jedná sa o menšiu stolný spotrebiče, ktorých súčasťou je prenosná nádoba (s objemom 0,5-0,9 l). Potom, čo v nej suroviny zmixujeme, stačí nasadiť viečko a môžete si vziať svoj obľúbený nápoj kamkoľvek so sebou.

Plusy smoothie makeru

  • Jednoduchá údržba
  • Jednoduché ovládanie
  • Prenosná nádoba s viečkom

Mínusy smoothie makeru

  • Menšie množstvo funkcií
  • Nízky objem nádoby

Dôležité parametre pre výber kuchynského robota

Parametre sú u každého stroja rôzne, hoci možno podľa typu, ktorý si vyberiete, odhadnúť hranice, medzi ktorými sa bude ten vás pohybovať. Pre prípady, kedy si chcete byť naozaj istí funkčnosťou zvoleného pomocníka, je dobré poznať základné parametre, s ktorými sa možno u výbere stretnúť.

Príkon kuchynského robota

Príkon uvádza množstvo spotrebovanej energie za jednotku času. Na jeho výšku však závisí tiež maximálny výkon motora. Veľmi zhruba možno povedať, že čím vyššia je príkon daného prístroja, tým vyššia bude aj výkon motora.

Vysoký výkon je u kuchynských robotov zvlášť dôležitý, závisí na ňom totiž to, ktoré a koľko surovín dokáže spracovať. Napríklad príkon nižší ako 500 W nemožno odporučiť, pretože toho s ním v kuchyni veľa nezmôžete.

Minimálny odporúčaný príkon sa tak pohybuje okolo 500-600 W, na miešanie cesta ale budete potrebovať aspoň 1 000 W, ideálne 1 200 W. Takto výkonné modely zvládnu vymiesiť aj väčšie várku cesta alebo s nimi bez problémov pomeliete mäso. Najvýkonnejší profesionálne prístroje majú príkon okolo 1 400 W, pre bežné použitie je taká hodnota ale zbytočne vysoká.

Výkon je niekedy uvádzaný aj ako množstvo múky (alebo cesta), ktoré je daný model schopný spracovať.

Objem misy a maximálna dávka múky

Veľkosť misy kuchynského robota určuje to, koľko surovín môžete naraz pripraviť. Pokiaľ bude misa príliš malá a budete musieť šľahať, miešať či hniesť viackrát za sebou, bude vás tento proces nielen zdržovať, ale aj rozčuľovať. Všeobecne preto platí, že čím viac je členov domácnosti, tým väčšie množstvo surovín budete naraz pripravovať a tým väčší objem nádoby budete potrebovať.

Veľkosť misy kuchynského robota určuje to, koľko surovín môžete naraz pripraviť. Pokiaľ bude misa príliš malá a budete musieť šľahať, miešať či hniesť viackrát za sebou, bude vás tento proces nielen zdržovať, ale aj rozčuľovať. Všeobecne preto platí, že čím viac je členov domácnosti, tým väčšie množstvo surovín budete naraz pripravovať a tým väčší objem nádoby budete potrebovať.

Objem nádob kuchynských robotov začína na 0,5 litra a končí okolo 7 litrov. 3členná rodina si vystačí s misou do 3 litrov, viacčlenné rodiny s objemom minimálne 4 litre, profesionálni kuchári a pekári by mali vyberať z tých najväčších.

Ak často miešate menšie množstvo surovín, myslite pri výbere kuchynského robota aj na to, že vo veľkej mise sa nemusí málo surovín tak dobre premiešať, ako v menšej mise.

Ovládanie

U kuchynských robotov rozoznávame základné dva spôsoby ovládania. Mechanický a gombíkový. Väčšina prístrojov v sebe kombinuje oba typy – ako gombíkový, tak mechanický. Prvý spočíva v jednoduchom otáčania gombíkom. Je to jednoduché, ale zároveň je také ovládanie viac citlivé a dosiahnutie požadovanej rýchlosti trvá dlhšie. Mechanická páčka je v tomto lepší, jednotlivé stupne rýchlosti v nej často preskakujú a nebudete ich tak nijako zložito ladiť. Nemožno posudzovať, ktorý z týchto typov je lepší.

Rýchlostné stupne

Kuchynské roboty všeobecne ponúkajú výber z rôzneho počtu rýchlosťou. To preto, že každá potravina vyžaduje pre svoje spracovanie niečo iné. Rôzne druhy cesta, rôzne typy zeleniny budú vyžadovať rôznu úroveň výkonu.

Keď vezmeme ako príklad mletie mäsa – to bude vyžadovať vysoký výkon a veľkú rýchlosť, aby sa mäso spracovalo. Naproti tomu zemiakovú kašu alebo šľahačku vytvoríte ľahko aj pri menších rýchlostiach. Počet rýchlostí sa odvíja predovšetkým od kvality prístroja – jednoduché a lacnejšie modely majú bežne tri až štyri rýchlostné stupne. Tie najlepšie ich potom môžu ponúknuť šesť až osem.

Čím viac, tým lepšie, o to jemnejšia bude vaša voľba a tým profesionálnejšie budete v kuchyni pracovať. Niektoré prístroje potom umožňujú plynulú reguláciu.

Ostatné rozmery

Dôležitým parametrom je aj miesto, ktoré vám robot zaberie v kuchyni. Na základe toho je dobré zamerať sa na rozmery a hmotnosť prístroja a tiež na množstvo príslušenstva. Vo veľkej kuchyni, kde môže byť robot permanentne na kuchynskej doske a nie je problém s úložným priestorom, nie je veľmi čo riešiť. Avšak v prípade malej kuchyne sa každé ušetrené miesto počíta.

Hmotnosť kuchynského robota

Hmotnosť robota závisí predovšetkým na kvalite spracovania a počtu funkcií. „Naj“ kuchynské roboty z kovu disponujúci ôsmich a viacerými funkciami môžu vážiť až neuveriteľných 19 kg. Hmotnosť väčšiny prístrojov sa ale pohybuje od 6 do 8 kg. Malé lacnejšie plastové kuchynské roboty s obmedzeným množstvom funkcií váži najčastejšie okolo 4,5 kg.

Dĺžka kábla kuchynského robota

Nezabudnite sa pri výbere zamerať tiež na dĺžku prívodného kábla. Vyberajte ju podľa toho, kam budete v kuchyni prístroj umiestňovať a ako ďaleko od tohto miesta máte zásuvku.

Kuchynský robot a jeho materiál

Ani materiál a aj celkový dizajn je nie je parameter, na ktorý je radno zabúdať. Čo do tvaru sa roboty príliš nelíši – niektoré lacné prístroje sú síce vyrábané z plastu a podobajú sa klasickým mixérom, ale drvivá väčšina má z tela vychádzajúce rameno, ktoré smeruje do misy. Prevedenie väčšiny kuchynských robotov je celokovové, nerezové a bežne bývajú rôzne dozdobené pásky z iných kovov alebo rôznymi farbami. Ak narazíte na značku, ktorá si na vzhľade zakladá (ako napríklad KitchenAid), získate robota, ktorý má jemné krivky miesto ostrých hrán. Pre rad robotov je tiež výraznou dizajnovou súčasťou ovládací gombík alebo páčka.

Hlučnosť kuchynského robota

Každý kuchynský robot je pri vysokých otáčkach hlučnejšie. Pokiaľ máte kuchyňu spojenú s obývacou časťou, počítajte s tým, že môžete rušiť.

Funkcie kuchynského robota

Teraz, keď dokonale poznáme všetky typy i konkrétne parametre, zameriame sa na samotné funkcie, ktoré vám môže kuchynský robot poskytnúť. Vďaka nim sa práve pravdepodobne budete rozhodovať a tak je dobré poznať všetky možnosti.

Základné procesy kuchynského robota

Miesenie, šľahanie

Funkcie, ktoré sa využívajú prevažne pri pečení sladkých i slaných dobrôt. Štandardnou výbavou kuchynského robota sú šľahacie balónové metly na sneh z bielkov, pevné miešacej metly na redšiu cesta a miesiace háky prevažne na cestá kysnuté.

Krájanie, strúhanie

K výbave niektorých kuchynských robotov patrí prídavné nástavce na sekanie a strúhanie, čo ocenia hlavne milovníci zeleniny. Umiestňujú sa spravidla zhora do ramena prístroja a sú odnímateľné, aby nezväčšovali potrebný priestor na robot. Strúhadlá bývajú obojstranná, pre jemné a hrubé strúhanie.

Mletie a mixovanie

Ďalšou skvelou funkciou môže byť mlynček na mäso . K tomuto nástroju však potrebujete výkonnejší motor a tiež mixér, ktorý býva z tvrdého plastu, či v lepšom prípade z nerezu. Tento nástroj vám poslúži napríklad k mixovanie krémových polievok. Zamerajte sa u neho na upnutie noža, ktorý býva buď vyberateľný, alebo napevno upevnený. Ten sa však horšie čistí.

Lisovanie a odšťavovanie

Milovníci zdravého životného štýlu iste ocenia prípravu čerstvých ovocných či zeleninových štiav v pohodlí svojej kuchyne. Aj s týmto prídavným nástrojom sa môžete pri kuchynskom robote stretnúť. Lisovanie aj odšťavovanie však nie je tak kvalitné, ako ho zastanú samostatné špecializované prístroje.

Doplnkové funkcie kuchynského robota

Tepelná úprava potravín

Niektoré prístroje majú funkciu, ktorá dokáže tepelne upraviť potraviny priamo v pracovnej mise – čo šetrí čas a koniec koncov aj špinavý riad.

Displej

Táto funkcia umožňuje nastaviť čas hnetenie či tepelnej úpravy! Budete tak mať kontrolu nad celkovým procesom prípravy pokrmu. Na intuitívnym LCD displeji vidíte jednotlivé časové úseky prebiehajúcich fáz prípravy, ktoré môžete kedykoľvek podľa potreby upravovať.

Protišmykové nožičky

Vypomohla pri bezpečnej manipulácii a posunoch po kuchynskej linke. Ochráni linku proti oderom a zároveň prístroj bude vďaka protišmyku aj pri vysokom stupni otáčok stať ako prikovaný. Zabránite tak nechcenému putovanie robotu po linke či snáď páde z nej. Tiež znížite jeho hlučnosť.

Pulzný spínač a regulácia rýchlosti

Ďalšie užitočné pomôcky pre šetrenie motora sú pulzný spínač a plynulá regulácia rýchlosti. Pulzný spínač využijete napríklad pri krátkom sekanie, prístroj tak zapnete na krátku dobu a vysoký výkon. Plynulá regulácia rýchlosti zase šetrí motor prístroja.

Poistky

Poistka proti prehriatiu motora

Zabráni preťaženiu prístroja pri dlhodobom používaní, napríklad pri miesení viac várok ciest po sebe.

Pulzný spínač a regulácia rýchlosti

Využijete pri kratšej činnosti, kedy prístroj zapnete na krátku dobu, avšak na vysoký výkon. Spínač zopnete a necháte kuchynský robot tvoriť za vás. Vďaka plynulej regulácii rýchlosti šetríte motor prístroja.

Bezpečnostná poistka

Je vhodná pre domácnosti s malými deťmi. Bezpečnostný systém zabráni nechcenému zapnutiu. Taktiež bráni zapnutie pri zlom zasadenie nádoby či metly.

Aretačná poistka

Fixuje rameno robota vo zdvihnutej polohe a umožňuje tak pohodlnú a bezpečnú výmenu nástavcov a ďalšiu manipuláciu s robotom.

Príslušenstvo kuchynského robota

  • Šľahací (balónová) metla
  • Miešacia metla
  • Hnetací hák
  • Nástavec na krájanie a strúhanie zeleniny
  • Nástavec na krájanie a strúhanie zeleniny
  • Nástavec na krájanie a strúhanie zeleniny
  • Nástavec na krájanie a strúhanie zeleniny
  • Nástavec na strúhanie zeleniny
  • Mixér
  • nástavec na krájanie kociek,
  • mlynček na obilniny, strukoviny a ryžu,
  • lis na ovocie,
  • nástavec na cestoviny,
  • mlynček na mäso,
  • mlynček na mak,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlynček na kávu, bylinky a koreniny,
  • formičky na cukrovinky.
  • nástavec na krájanie kociek,
  • mlynček na obilniny, strukoviny a ryžu,
  • lis na ovocie,
  • nástavec na cestoviny,
  • mlynček na mäso,
  • mlynček na mak,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlynček na kávu, bylinky a koreniny,
  • formičky na cukrovinky.
  • nástavec na krájanie kociek,
  • mlynček na obilniny, strukoviny a ryžu,
  • lis na ovocie,
  • nástavec na cestoviny,
  • mlynček na mäso,
  • mlynček na mak,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlynček na kávu, bylinky a koreniny,
  • formičky na cukrovinky.
  • nástavec na krájanie kociek,
  • mlynček na obilniny, strukoviny a ryžu,
  • lis na ovocie,
  • nástavec na cestoviny,
  • mlynček na mäso,
  • mlynček na mak,
  • nástavec na výrobu zmrzliny,
  • mlynček na kávu, bylinky a koreniny,
  • formičky na cukrovinky.
  • Nástavec na krájanie kociek
  • Mlynček na obilniny, strukoviny a ryžu
  • Lis na ovocie
  • Nástavec na cestoviny
  • Mlynček na mäso
  • Mlynček na mak
  • Nadstavec na výrobu zmrzliny
  • Mlynček na kávu
  • Bylinky a koreniny
  • Tvorítka na cukrovinky

Kuchynský robot a jeho údržba

Rovnako ako každého iného kuchynského pomocníka aj tohto budete musieť pravidelne umývať. Preto si vyberajte taký, u ktorého väčšinu súčasťou tvoria kvalitné materiály, ktoré môžete vložiť do umývačky, ktorá sa o vyčistenie postará za vás. U tela prístroja príde vhod jednoduchosť konštrukcie bez zbytočných žliabkov a dierok. Ak zvolíte taký, u ktorého nebudete môcť všetky súčiastky vložiť do umývačky riadu, vždy po použití dajte pracovnej misy aj použité nástroje odmočiť a následne ich umyte vlažnou vodou s umývacím prípravkom a nechajte dôkladne oschnúť.

Bezpečnosť kuchynského robota

Nezabúdajte ani na bezpečnosť a bezpečnostné prvky, ktoré by mali byť samozrejmou súčasťou všetkých kuchynských robotov, a to aj tých najlacnejších. Tento typ spotrebiča totiž môže byť kvôli nožom a ďalším ostrým nástavcom nebezpečný najmä pre malé deti. Ak preto máte deti, voľte radšej prístroje s detskou poistkou alebo zdvojeným bezpečnostným systémom. Takýto spotrebič sa zapne až po vykonaní niekoľkých úkonov.

Bezpečnostná poistka navyše bráni zapnutie prístroja, ak sú nástavce alebo metly zle nasadené. Niektoré spotrebiče sú navyše vybavené poistkou proti prehriatiu motora. Ak motor pret’ažíte, sám sa vypne.

Dôležitým prvkom sú protišmykové nožičky, ktoré zaručujú perfektné priľnutie k povrchu kuchynskej linky. Niektoré prístroje sa totiž môžu pri práci vplyvom vibrácií samovoľne posúvať. Protišmykové nožičky tak účinne bráni možnému pádu, prevrhnutie, ale aj poškrabaniu linky.

Cena kuchynského robota

Ako už to býva zvykom, poslednú kapitolu venujeme cenám. Rozdelíme si je ako vždy do troch základných kategórií a urobíme si predstavu o tom, čo od aké možno očakávať.

Cena robota do 200 € s DPH

V tejto cenovej kategórii možno nájsť kvalitné pomocníkov, ktoré majú obmedzenejšie funkcie, ale pre menej náročných užívateľov, ktorí prístroj využijú raz za čas, pre ľahšie úkony bohato vystačí. Väčšina z nich disponuje slabším výkonom a ich príslušenstvo nie je tak bohaté ako u cenovej kategórie vyššie. Avšak aj medzi touto kategóriou možno nájsť aj rôzne nadstavce a doplnkový tovar, ktoré ocení každá správna domáca gazdinka.

Cena robota od 200 € do 400 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už možno nájsť plne vybavené kuchynské roboty z kvalitných materiálov a s dosť slušným výkonom. Pravdepodobne za túto cenu kúpite aj plnú výbavu, vrátane rôznych nástavcov. Títo pomocníci zvládajú aj ťažké úkonu ako napríklad spracovanie náročnejších ciest.

Cena robota nad 400 € s DPH

Tu už nájdete plne vybavené roboty s tými najlepšími parametrami. Do domáceho prostredia je zbytočné tento typ zhotovovať, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou ani nevyužijete ich možnosti. Tieto prístroje sa najčastejšie kupujú napríklad do cukrární či iných kuchýň, kde je robot v non-stop prevádzky a je dôležité, aby vydržal všetko.

Kuchynské roboty: Kuchynské roboty a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nového kuchynského robota. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového kuchynského robota pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitného multifunkčného robota do kuchyne, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového kuchynského robota zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé kuchynské roboty do kuchyne a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom kuchynského robota. Dozviete sa tam tiež, ktorý kuchynský robot je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať