Menu Zavrieť

Posilňovacie lavice

Ak uvažujete, že začnete posilňovať v domácom prostredí a máte dostatočný priestor, určite oceníte praktickú posilňovacej lavici, ktorá nielen, že vám bude robiť dostatočnú oporu pri všetkých druhoch cvikov, ale sama o sebe dokáže vaše telo posilniť aj bez prítomnosti činiek a ďalšieho príslušenstva.

Spôsobu, ako posilňovaciu lavicu použiť ich veľa a každý si určite nájde ten svoj bez ohľadu na vek i pohlavie.

Väčšinou sa zákazníci dajú rozdeliť do dvoch skupín. Prvú skupinu tvoria tí, pre ktoré sa posilňovanie stalo koníčkom, chcú dosiahnuť nárast svalovej hmoty a sily.

Druhou skupinou sú potom okrem mladých ľudí aj ľudia stredného a staršieho veku, ktorých cieľom je či už zo zdravotných alebo estetických dôvodov túžba po zdravej telesnej schránke bez ochabnutých svalov, vrstiev tuku a boľavých chrbta.

Viac o tom, čo je pre koho vhodné si prečítate nižšie v článku, kde si ukážeme aj konkrétne druhy, paramenty, funkcie i ceny, v ktorých sa posilňovacie lavice pohybujú.

Posilňovacie lavice: Porovnanie 10 najlepších posilňovacích lavíc podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších posilňovacích lavíc. Ako sme tieto posilňovacie lavice vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto posilňovacie lavice sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť posilňovacia lavica podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie posilňovaciu lavicu.

NázovVzhľadOrientační cena (s DPH)Dostupnost
Hop-Sport HS-1080Posilňovacie lavice Hop-Sport HS-108077Zobraziť v obchodoch
Marbo MH-L115 2.0Posilňovacie lavice Marbo MH-L115 2.0139Zobraziť v obchodoch
Hop-Sport HS-1055 PROPosilňovacie lavice Hop-Sport HS-1055 PRO108Zobraziť v obchodoch
Acra WB2900Posilňovacie lavice Acra WB290087Zobraziť v obchodoch
HMS L 8301Posilňovacie lavice HMS L 830195Zobraziť v obchodoch
Master Rambo 3Posilňovacie lavice Master Rambo 3131,8Zobraziť v obchodoch
Trex TX-055Posilňovacie lavice Trex TX-055103Zobraziť v obchodoch
Hop-Sport HS-1035Posilňovacie lavice Hop-Sport HS-103593Zobraziť v obchodoch
Hop-Sport HS-055Posilňovacie lavice Hop-Sport HS-05599Zobraziť v obchodoch
HMS LS7838Posilňovacie lavice HMS LS783895,15Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia posilňovacích lavíc od ich užívateľov.

Ako vybrať posilňovaciu lavicu?

Ešte než sa začnete obzerať po konkrétnych produktoch, je dobré vedieť, na čo sa pri výbere zamerať a na čo si dávať pozor.

Aký ste typ kupujúceho?

Ako už bolo povedané v úvode. Zákazníci sa zvyčajne radia do dvoch základných skupín.

Prvou skupinou sú nadšenci, ktorí majú posilňovanie ako koníček a chcú nabrať trochu svalovej hmoty. Posilňovací stroj domov väčšinou kupujú kvôli strate času pri dochádzaní do posilňovne, či z dôvodu cvičenie v pohodlí domova kedykoľvek majú chuť a čas, bez nutnosti čakania na obsadený stroj. Pre túto skupinu je dôležité zvoliť zostavu, ktorá obsiahne všetky dôležité cviky a svalové partie, umožní cvičenie s dostatočnou záťažou a s použitím „voľných váh“, teda činiek

Druhou skupinou sa stávajú (väčšinou) ľudia postaršieho veku, ktorí nie sú tak nároční na celkovú výbavu a kupujú si posilňovaciu lavicu skôr pre pretiahnutie problematických partií. Ich voľbou býva väčšinou univerzálne posilňovacie veža, prípadne doplnená obyčajnou polohovacie lavičkou umožňujúce cviky s jednoručnými činkami. Obe skupiny zákazníkov by nemali zabudnúť precvičenie dôležitého „svalového korzetu“ teda brušných svalov a vzpriamovačov chrbtice, k čomu slúži samostatné špecializované lavičky.

Aké otázky si klásť pred výberom posilňovacie lavice?

  • Aký typ lavice budete potrebovať?
  • Akú hmotnosť zvládne? – uvedené v popise i návode
  • Všestrannosť, nastaviteľnosť a aké má polstrovanie a príslušenstvo?
  • Aká je cena a vaše možnosti?
  • Aké cviky chcete vykonávať?
  • Koľko miesta máte k dispozícii?
  • Aká by mala byť maximálna nosnosť lavice?
  • Koľko ste ochotní minúť za posilňovaciu lavicu?

Všetky tieto otázky sa vám budeme snažiť v tomto článku zodpovedať. Predstavíme si teda konkrétne typy posilňovacích lavíc, základné parametre, na ktoré by ste si mali dávať pozor, Funkcia i správnu techniku ​​posilňovanie a ako posledný si predstavíme aj cenovej kategórie a ukážeme si, čo od aké možno očakávať.

Typy posilňovacích lavíc

Väčšina produktov má svoje podkategórie a u posilňovacích lavíc tomu nie je inak. Každá má iný účel a na každej z nich sa aj inak posilňuje. Poďme si teda predstaviť sedem základných druhov posilňovacích lavíc.

Keď správe určité druh pre váš účel máte z väčšiny vyhrané, takže odporúčame túto kapitolu naozaj preštudovať, než sa zameriate na samotné parametre a funkcie.

Bench lavica

Primárne slúži ku cviku bench press, najrozšírenejšiemu a najznámejšiemu cviku na rozvoj hrudníka. V priebehu rokov sa z bench presse stala doslova kultovou záležitosť. Každý chce vedieť, koľko zdvihne maximálne na bench, koľko v sériách atp. V prípade bench lavíc s nastaviteľnou lavicou (viď obrázok) možno cvičiť aj tlaky, rozpažky (čo sa prsných svalov týka) alebo cviky mimo hrudník požadujúcich iba klasickú alebo nastaviteľnú lavicu. Bench pressové lavice sú skvelé pre tých, ktorí chcú vybudovať mohutný a silný hrudník.

Nastaviteľné lavice

Disponuje prekážkou na zaistenie nôh, ale sklon operadla môžete nastaviť vo veľkom rozpätí do negatívnej aj pozitívnej polohy (nad aj pod vodorovnú líniu). Slúžiť môže k cvičenie celej škály cvikov s činkami (predovšetkým na hruď a ramená, ale i paže) alebo cvikom na brucho .

Šikmé lavice

Šikmá lavica je určená predovšetkým na posilnenie brušných svalov. Princíp jej fungovania je jednoduchý. Zaklíníte si nohy na vrchnej strane a položíte sa smerom nadol. Na šikmej lavici môžete aplikovať nielen pohyb vytáčaním, ale aj rovným sklápaním, vďaka čomu si vytvoríte pomyselnej „buchty“ na bruchu. Ak by ste použili ešte jednoručné činky, môže vám šikmá lavica poslúžiť tiež k precvičovanie prsného svalstva a ramien.

Rovné lavice

S rovnou lavicou sa stretnete asi úplne v každej posilňovni. Je to najjednoduchšie typ, ktorý možno na trhu nájsť a s trochou vedomostí na nej možno posilniť každý sval, ktorý vás napadne. Keďže toto zariadenie nemá dostatočnú flexibilitu, umožňuje zvýšené svalové zábery, najmä sternokostálnu hlavy. Rovné posilňovacie lavice sa zameriavajú hlavne na deltoidy a tricepsy, čo sú „naj“ benefity tohto typu. Pokiaľ ide o silový tréning, rovná lavička vyhráva medzi svojimi dvoma konkurentmi. Ako už bolo spomenuté vyššie, aktivuje viac svalových skupín stimulujúcich silný signál do tela na budovanie sily a svalov.

Scottová lavica

Ide o špeciálny a jednoúčelovú lavici, ktorá umožňuje izolované a veľmi intenzívne posilňovanie bicepsových svalov .Slúži pre ich rozvoj a dokonalé tvarovanie. Používa sa s jednoručnými činkami alebo obojručné činkou. Existujú aj lavica s vlastným systémom záťaže.

Hyperextenční lavice (Hyperextenzia)

Hyperextenční lavice sú primárne určené na posilňovanie chrbta (široký sval chrbtový). Nohy sú pri tomto cviku fixované mäkko čalúneným, väčšinou nastaviteľným adaptérom. Cvičí sa buď s vlastnou váhou, pokročilí môžu do rúk uchopiť závažie s ľubovoľnej hmotnosti.

Cvičenie a posilňovanie chrbtových partií je veľmi dôležité, pretože zodpovedajú za držanie zvyšku tela. Slabé či ochabnuté chrbtové svaly môžu zapríčiniť pri väčšej dlhodobej námahe alebo vyššej telesnej hmotnosti nepríjemnú bolesť.

Multifunkčná lavica

Špeciálne multifunkčná lavica môžu byť napríklad kombináciou kompletné lavice na bench, navyše sa Scottovú lavicou, časťou pre predkopávanie a zakopávanie a stojanom s kladkou pre príťahy .To je ale iba príkladový prípad. Multifunkčná lavica môže mať rôzne podoby a disponovať rôznymi časťami. Podstatné je, že by mala umožňovať praktizovanie viacero cvikov pre rôzne partie.

Parametre pre výber posilňovacie lavice

Keď už poznáte určité typy posilňovacích strojov, ktoré sú dostupné na trhu, poďme sa zamerať na konkrétne parametre, na ktoré je potrebné si dávať pozor pri výbere.

Rozmery a hmotnosť lavice

Je jasné, že pre kúpu tohto pomocníka budete potrebovať dostatočný priestor, keďže ide o celkom rozložitú posilňovacie pomôcku. Rozmery v zloženom stave pre vás budú zásadné kvôli preprave na miesto určenia a rozmery v rozloženom stave potom pre aktívne používanie.

Aj po rozložení posilňovacieho stroja by ste okolo neho mali mať voľný priestor.

Dôležitá je tiež hmotnosť, a to predovšetkým z pohľadu podlahového materiálu v miestnosti, kde budete mať posilňovaciu lavicu umiestnenú. Veľakrát je vyššia hmotnosť zárukou väčšej pevnosti a celkovej stability stroja. To sa mimochodom premieta aj do výslednej životnosti posilňovacieho prístroja. Váha jednotlivých modelov sa pohybuje od 5 kilogramov a môže presahovať hranicu 160 kilogramov u multifunkčných strojov.

Nosnosť lavice

Nosnosť je potrebné určiť na základe vlastnej váhy a váhy záťaže, s ktorou budete pracovať (a pozor, niektoré časti ako napríklad nastaviteľná operadla, môžu mať vlastné nosnosť, starostlivo čítajte návod a informácie o produkte). Tu veľmi záleží na tom, k akému typu cvičenia a k ako intenzívnemu tréningu budete lavicu používať.

Pri cvičení s vlastnou váhou je to jednoduché. Ak chcete používať činky a časom treba závažia navyšovať a dokupovať, musíte to vziať do úvahy už pri výbere a myslieť dopredu. Nosnosť lavíc sa pohybuje od cca 120 kg (vhodné pre posilňovanie s vlastnou váhou alebo ľahkou záťažou) až po 400 a viac kg (pre intenzívny posilňovací tréning).

Montáž lavice

Pri výbere by ste tiež mali premýšľať nad zložitosťou montáže a predovšetkým na zložitosť zloženie a spätného rozloženie prístroja.

Nastavenie stroja

Pri výbere dávajte prednosť komplexnému materiálu, ktorý vám umožní pracovať na väčšine svalových skupín a praktizovať značné množstvo cvičení .Stále viac sa objavujú posilňovacie lavice, ktoré sú vybavené doplnkami umožňujúcimi zvýšiť množstvo cvikov (leg developper na nohy, veža s kladkou na chrbát a trojhlavý svaly, butterfly na prsné svalstvo, pult na bicepsy …) Ponuka je široká, ale nie všetky doplnky sú nepostrádateľné. Účinné práce dosiahnete aj v prípade, že nemáte k dispozícii všetky doplnky.

Dĺžka záruky posilňovacia lavice

Dĺžka záruky hrá v hlavnej úlohe v celkovej životnosti stroja, pretože aj podľa nej dá určiť približnú očakávanú kvalitu.

Pohodlie a bezpečnosť

S bezpečnosťou to tu nie je tak zložité. Samozrejme sa nepreceňujte a nedvíhajte príliš ťažké záťaže, aby nedošlo k zraneniu. Dbajte tiež na presnosť pohybov, spevnite brušné svaly pri každom z nich a príliš nehrbte chrbát.

Môžete si tiež pozrieť názory používateľov, ktoré vám pri výbere toho pravého prístroja pomôžu!

Väčšina posilňovacích lavíc je ľahko polstrovaná a čalúnená. Pozor si dajte na príliš polstrované modely, ktoré nemusia byť toľko stabilný, a cvičenie na nich môže byť ťažšie. Z obrázka a popisu väčšinou tvrdosť posilňovacie lavice nespoznáte, preto je najlepšie pred nákupom osobné skúška.

Rovno si aj vyskúšajte, ako dobre sa lavice ovláda, ako ľahko sa nastavuje, prípadne ako fungujú najrôznejšie doplnky.

Funkcie posilňovacie lavice a na čo sú dobré

Keď už poznáme konkrétne typy posilňovacích lavíc a ste zoznámenie aj s parametrami, na ktoré je potrebné si dávať pozor, určite príde vhod vedieť aj niečo o samotných funkciách a typoch použitie týchto všestranných pomocníkov.

Posilňovacie lavice: K čomu slúži?

Chudnutie

Pokiaľ chcete cvičiť s cieľom redukcie telesnej hmotnosti, lavice vám môže pomôcť (sekundárne, pretože viac svalovej hmoty vedie k efektívnejšiemu spaľovaniu tukov), ale primárne voľbou sú zvyčajne iné pomôcky, napr. Rotopedy, orbitrek, bežiace pásy apod. Teda predovšetkým pomôcky pre aeróbne tréning.

Zvýšenie svalovej vytrvalosti

Asi najpravdepodobnejší účel, za ktorým si budete chcieť posilňovaciu lavicu zaobstarať, že zvýšenie svalovej hmoty a vytrvalosti. Veľmi však záleží na spôsobe použitia a metodike cvičenia. Veľmi zjednodušene a všeobecne sa dá povedať, že k rozvoju svalovej vytrvalosti vedie predovšetkým cvičenie s nižšou alebo nízkou záťažou a veľkým počtom opakovaní. Dobrou pomôckou (či doplnkom lavice) môžu byť aj ľahšie činky, rôzne expandéry pod.

Budovanie / Udržiavanie svalovej hmoty

Ak už ste zbehlí v posilňovaní vašich svalov a nechcete sa tak často trmácať do posilňovne, určite vám za správneho používania postačí aj posilňovacie lavice. Platí to však predovšetkým u niektorých druhov (bench lavice, Scottová lavica pod.). Posilňovacej lavici oceníte buď ako doplnok, alebo provizórne náhradu návštev posilňovne, napr. V čase časovej tiesne. Začiatočníkom alebo menej náročným cvičencom môže dobre zvolená lavice poslúžiť aj viac menej komplexným spôsobom. K lavici je potom ale treba mať zodpovedajúce vybavenie a cvičiť správnym spôsobom.

Tvarovanie určitých partií

Ak patríte medzi nešťastlivcov, ktorým sa na svojom tele nezdá len určitá časť, ktorú chcú posilniť, alebo zredukovať na nej prebytočný tuk, aj tak vám lavice môže v mnohom pomôcť. Napríklad lavica na posilňovanie brucha, hyperextenční lavice či Scottová lavice sú pre tento účel vhodné. Izolujú alebo intenzívne zapájajú určité partie a venujú im plnú starostlivosť, takže dochádza k ich rozvoju a tvarovanie.

Posilňovanie ako doplnok iného športu

Ak sa venujete nejakému športu, ale chcete sa aj mimo tréningy posúvať dopredu, určite vám posilňovacie lavice ponúkne všestrannú pomoc. Ako už bolo povedané vyššie, tejto pomocník zastane nepreberné množstvo cvičení a tak sa hodí ako doplnok ku každému športu.

Ako správne cvičiť?

Každý sval sa musí nejaký ten čas opravovať po náročnom tréningu. Preto sa nevypláca ku stroju, či k činke prichádzať postupom dňa, ale je takmer nutnosť cvičiť riadne, bez podvádzanie a v sériách. Pri posilňovaní dochádza k potrhaniu svalu, uvoľňuje sa kyselina mliečna a vďaka nej dochádza k novej stavbe svalu.

Cvičenie na brušnej lavici môžete vykonávať napríklad ráno a potom až večer. Kým na lavici chrbtovej by sme mali po dobrom cvičení deň oddýchnuť.

Ak vlastníte alebo vlastniť budete multifunkčnej lavici je pre Vás najlepší cvičiť každý deň treba len dva svaly a ďalší deň zase iné.

Príslušenstvo k posilňovacím laviciam

Závažia a činky

Bez ohľadu na to, akú lavicu hľadáte, budete potrebovať nejaké činky a závažia .Pre bežnú potrebu je pár činiek vašej najlacnejšie a najlepšie stávkou. Lavica so stojanom bude vyžadovať o niečo viac, budete potrebovať súpravu vzpieračské tyče a závažia a dôležitým bodom, ktorý treba brať do úvahy, je uistiť sa, že dĺžka tyče je dostatočne široká, aby sa prispôsobila šírke stojana, inak to nebude kompatibilné.

Kladky

Doplnok rozširujúce varianty cvičenia hlavne na multifunkčných laviciach. Vďaka vhodne zvoleným kladkám namnožíte počet cvikov, ktoré môžete praktizovať.

Podložky

Dostupné sú aj podložky prispievajúce k väčšiemu komfortu pri cvičení.

Adaptéry

Rozširujú počet cvikov vykonávaných na niektorých univerzálnych typoch posilňovacích lavíc.

Posilňovacie lavice a cena

Ako vždy sa v poslednej kapitole pozrieme na cenovej kategórie a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena posilňovacia lavice do 150 € s DPH

V tejto cenovej kategórii nájdete posilňovacie lavice, ktoré sú určené pre rekreačné posilňovanie. Môžete určite počítať s tým, že v tejto kategórii nájdete potrebné lavice šikmé, alebo rovné. Ďalej je však potrebné počítať s menšou nosnosťou, ktorá je väčšinou do 150 kg. Tie najlacnejšie posilňovacie lavice možno kúpiť už od 30 €.

Cena posilňovacia lavice od 150 € do 400 € s DPH

V tejto kategórii nájdete prevažne lavice šikmé, poťažmo Bench lavica s pevnou a stabilnou konštrukciou, ktorá je schopná uniesť vyššiu záťaž. Pri takýchto modeloch vám nebudú chýbať ani najrôznejšie adaptéry, takže si pohodlne precvičíte tiež nohy. V ponuke samozrejme nechýbajú základné multifunkčná lavica pre cvičenie v podstate kompletného svalstva.

Cena posilňovacia lavice nad 400 € s DPH

Lavica v tejto cenovej kategórii možno považovať za produkty, ktoré sú určené na každodenné posilňovanie. Nájdete tu všetky druhy, ktoré sú na trhu k dostaniu. Tieto produkty sa ale skôr kupujú do fitness centier, kde sa počíta s tým, že sa posilňovacie lavice budú používať skoro nepretržite.

Posilňovacie lavice: Posilňovacie lavice a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú posilňovaciu lavicu. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nové posilňovacie lavice pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné posilňovacie lavici, ktorá bude presne podľa vašich predstáv a vydrží vám dlho a odcvičíte na nej mnoho hodín. Dúfame tiež, že vás bude táto nová posilňovacia lavice motivovať k pravidelnému cvičeniu a nebude na ňu len padať prach či sa z nej nestane len drahý vešiak na bielizeň.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej posilňovacie lavice zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé posilňovacie lavice a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom lavica na posilňovanie. Dozviete sa tam tiež ktorá posilňovacie lavice je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

Hlasovanie

Mohlo by vás zaujímať