Menu Zavrieť

Elektrobicykle

Elektrobicykle

Elektrické bicykle sa v posledných rokoch stala veľkým fenoménom a sú čím ďalej tým viac k videniu ako v mestách, tak v prírode na výletoch. Či už teda hľadáte menšie dopravný prostriedok k prejazde do práce, alebo chcete udržať krok s kamarátmi na výletu bez väčšej námahy, je to správna voľba.

Elektrické bicykle majú dojazd až 100 kilometrov na jedno nabitie a zvládajú aj ťažké terény, takže máte istotu, že Vás nenechajú v štichu. Na trhu existujú rôzne typy týchto pomocníkov a vyznať sa v parametroch tiež nie je vždy najľahšie a od toho sme pre vás pripravili tento článok.

Poradíme Vám ako správne vybrať a ako sa vyznať v parametroch a funkciách, ktoré vám elektrobicykel môže ponúknuť. Ďalej sa tiež zameriame na jeho údržbu a starostlivosť o batériu. Nakoniec článku sa ako vždy pozrieme na tri cenovej kategórie a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Elektrobicykle: Porovnanie 10 najlepších elektrických bicyklov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších elektrických bicyklov. Ako sme táto elektrobicykle vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Táto elektrobicykle sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť elektrobicykle podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie elektrobicykel.

NázovVzhľadPohlavieTyp bicyklaMax. dojazd (km)Kapacita batérie (Wh)Umiestnenie motoraOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Crussis e-Atland 5.6 2021Elektrobicykel Crussis e-Atland 5.6 2021PánskéHorské115468Stredový1490Zobraziť v obchodoch
Leader Fox BendElektrobicykel Leader Fox BendPánskéTrekking/cross130630Stredový1589Zobraziť v obchodoch
Leader Fox Exeter dámskéElektrobicykel Leader Fox Exeter dámskéDámskéTrekking/cross130630Stredový1770Zobraziť v obchodoch
Crussis e-Guera 5.6 2021Elektrobicykel Crussis e-Guera 5.6 2021DámskéHorské115468Stredový1490Zobraziť v obchodoch
Apache Matta E6 2020Elektrobicykel Apache Matta E6 2020DámskéTrekking/cross110468Nábojový1259Zobraziť v obchodoch
Kellys Tygon 10 2020Elektrobicykel Kellys Tygon 10 2020PánskéHorské120504Nábojový2190Zobraziť v obchodoch
Apache Tuwan MX-I 3 2020Elektrobicykel Apache Tuwan MX-I 3 2020UnisexHorské160576Stredový1959Zobraziť v obchodoch
Crussis e-Largo 7.6 2021Elektrobicykel Crussis e-Largo 7.6 2021PánskéHorské130522Stredový1659Zobraziť v obchodoch
KTM Macina Race 291 2020Elektrobicykel KTM Macina Race 291 2020PánskéHorské195500Stredový2899Zobraziť v obchodoch
Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 625 2021Elektrobicykel Cube Stereo Hybrid 140 HPC Race 625 2021UnisexTrekking/cross190625Stredový4549Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia elektrobicyklov od ich užívateľov.

Výhody elektrobicyklov

 • Najväčšou výhodou u elektrobicyklov je rozhodne sloboda pohybu bez ohľadu na vek, postavu i schopnosti užívateľa v akomkoľvek teréne.
 • Využitím elektrobicyklov šetríte prírodu a stáva sa to tak doprava ekologicky zamerané budúcnosti.
 • Elektrobicykle vyrovnávajú výkonnostné rozdiely medzi parametrami.
 • Ak cestujete napríklad do práce, máte istotu, že keď nechcete, neprídete zapoteniu.
 • Ľahko vyjdete každý kopček a na výlete zvládnete aj niekoľkonásobok trasy, čo by ste zvládli na normálnom bicykli.

Nevýhody elektrobicyklov

 • Ak sa vám bicykel nešťastnou náhodou vybije pred koncom trasy, je šliapanie s ním fakt záhul.
 • Elektrobicykle nepatrí medzi najľavejšiu výrobkami, takže aj vyššia obstarávacia cena sa musí zaradiť medzi neodmysliteľné nevýhody.

Ako vybrať elektrobicykel?

Hoci sa výber elektrobicykle môže zdať ako ľahká úloha, nie je tomu tak. Aby vám bicykel padl vo všetkých smeroch, je potrebné si pred samotným ponorením do výberu zodpovedať pár otázok, ktoré rozhodnú o tom, do akej kategórie spadáte. S tým vám táto kapitola pomôže.

Ponuka dnes zahŕňa celý rad viac či menej kvalitných aj nekvalitných elektro bicyklov, pričom každé z nich je niečím iné a každé z nich je vhodné pre iného užívateľa. Pri výbere bicykla doporučujeme nehľadieť len na cenu, ale aj na to, na aký typ využitie bicykel kupujete. Len tak sa vyhnete sklamaniu z kúpy nového produktu, ktorý nesplní Vaše očakávania či potreby. Majte na pamäti, že elektro bicykel si nekupujete na jednu sezónu, ale malo by Vám v ideálnom prípade zložiť niekoľko tisíc kilometrov počas mnohých rokov.

Povieme si teda 3 základné otázky, na ktoré je potrebné pred výberom poznať odpoveď.

Kto bude bicykel používať? – Typ rámu a ostatné technické parametre

Ako prvé by ste mali zvážiť, kto na bicykli vlastne bude jazdiť. Podľa tejto informácie potom stanovíte technické parametre, ako je veľkosť, výkon, typ rámu, ovládacie prvky. Nemýľte si tieto parametre so samotnými typy elektrobicyklov, ktoré síce tieto parametre do istej miery ovplyvňujú, avšak nehrajú tú hlavnú rolu.

Nie je tu nutné mať prehnané požiadavky – skôr je dôležité vedieť, aké v skutočnosti požiadavky naozaj potrebujete. To sa odráža na tom, akú máte postavu, výdrž a tiež za akým účelom si bicykel kupujete.

Je napr. Zbytočné sa nútiť do vysokých rámov, ak viete, že sa Vám na také bicykel horšie nastupuje. Na trhu máme dnes okrem rýdzo pánskych a dámskych rámu už aj varianty univerzálne (tzv. Unisex), preto si aj muž dokáže vybrať dôstojný bicekyl so zníženým nástupom.

Tu teda rozhoduje:

 • Dojazd elektrobicykle
 • Veľkosť kolies
 • Veľkosť rámu
 • Kvalita rámu a komponentov
 • Ovládacie prvky a funkcie
 • Príslušenstvo a doplnky

Všetky parametre si predstavíme a upresníme nižšie v tomto článku.

Na čo sa bude bicykel používať? – Typ elektrobicykle

Keď sa odpútame od konkrétnych parametrov, je potrebné sa zamerať na samotný typ. Na trhu existuje iba pár kategórií, ktoré pre prehľadnosť rozdelíme na:

Typ elektrobicykle podľa použitia

 • Mestská elektrobicykle
 • Horská elektrobicykle
 • Skladacie elektrobicykle
 • Treking / cross elektrobicykle

Elektrobicykle sa delí na mestská, horská, skladacie a treková, čiže crossová. Všetky z nich sú uspôsobené inému prostredie a inému využívaniu. Rovnako ako dámska elektrobicykle od pánskych, sa napríklad horská elektrobicykle od mestských líšia jednotlivými parametrami ako trebárs umiestnením motora a batérie, ale aj rámom alebo brzdami.

Typ elektrobicykle podľa pohlavia

 • Pánske elektrobicykle
 • Dámske elektrobicykle
 • Unisex elektrobicykle
 • Detské elektrobicykle

Rozlišujeme tak elektrobicykle do skupín detských elektrobicyklov, pánskych elektrobicyklov, dámskych elektrobicyklov a unisex elektrobicyklov .Jednotlivé typy bicyklov sú prispôsobené tak, aby vyhovovali práve danej cieľovej skupine. Najviac zo všetkého potom rámom.

Rozradenie je tak prehľadné a zaistí vám ešte väčšiu istotu správnej voľby. V nasledujúcej kapitole sa na ne tiež zameriame viac.

Akú čiastku ste ochotní investovať? – Cena

Základná sada pre elektrifikáciu bicykle stojí okolo 600 €, k tomu je nutné pripočítať hodnotu bicykla (resp. Jeho mechanické časti). Z toho celkom jasne vypliva, že ak chcete kúpiť rozumné elektro bicykel pod 800 €, ide o požiadavku nereálny. V hodnote 200 € nekúpite dnes ani najlacnejší bicykel v supermarkete. Keďže máme bohaté skúsenosti, ako také lacné produkty po roku prevádzky vyzerajú, snažíme sa vždy zákazníkov od nákupu „odradiť“ – nižšia počiatočná investícia je vykúpená vyššími investíciami do servisu a údržby bicykla a nakoniec zákazník minú viac peňazí, než v prípade zakúpenia „kvalitnejšieho“ produktu. Rozumný elektro bicykel môžete dnes kúpiť v cene už nad 1 000 €, potom už záleží na Vašich nárokoch a požiadavkách na výbavu a techniku ​​bicykla.

Konkrétne cenovej kategórie si tiež (ako vždy) rozoberieme v poslednej kapitole tohto článku.

Typy elektrobicyklov

Ako už bolo sľúbené, v tejto kapitole sa zmeriame na rozdelenie elektrobicyklov tak, ako ich nájdete na trhu. Existuje teda dvojaký rozdelenie a to podľa použitia a podľa pohlavia, ktoré skôr súvisí s predpokladmi na postavuj používateľa.

Podľa použitia

Žiadny elektro bicykel nie je univerzálny a preto je potrebné, aby ste si pred návštevou predajne rozmysleli, kde a ako budete chcieť bicykel prevažne používať. Má byť do terénu, zvládnuť dlhé výlety alebo stačí len kratšie prejazdy po meste? Elektrobicykle môžeme v skratke rozdeliť na turistická – krosové, horská, mestská a skladacie. Mestská sú stavaná na nenáročné prechádzky, skladacie majú hlavné prednosti vo skladnosti a jednoduchom transportu, krosové bicykle vynikajú predovšetkým na dlhšie trasy a výlety po cestách a v ľahkom teréne a horské elektro bicykle zvládnu vysokú záťaž aj v tom najnáročnejšom teréne.

Mestské elektrobicykle

Cestovné (Touringové) bicykle sú určené hlavne pre cesty a skôr spevnené cesty. Je menej vhodné tento typ bicykla využívať v teréne, jazda po upravených nespevnených cestách ale zvyčajne problémy neprináša. Touringové bicykel je vhodné vďaka svojmu vybaveniu (blatníky, osvetlenie, nosič, atď.) Ako príjemný dopravný prostriedok.

Geometria rámu býva prispôsobená dlhšiemu cestovanie (vzpriamený posed) a takisto výbava elektrobicykle je prispôsobená skôr cestnému cestovanie (kratšie zdvih pruženia, pohodlnejšie sedlo, tvar riadidiel atď). Tieto bicykle volia najmä cyklisti, ktorí používajú bicykel k cestám po cestách a upravených cestách, v pohodlnom štýle. Bicykle v tejto kategórii mávajú svoju pánsku a dámsku variantu. U pánske verzia je horná rámová trubka vedená vrchom, u dámskej verzie opäť ubiehajúce od riadidiel šikmo dole. Typovo sú tieto bicykle veľmi blízka variantám mestských bicyklov.

Mestské bicykle a cruisery sú prispôsobená mestským podmienkam. Rám býva prispôsobený pre ľahké nastupovanie napríklad aj v mestskom oblečení.

Cestovanie sa predpokladá skôr na kratšie vzdialenosti v mestskej premávke. Bývajú vybavená menším počtom prevodov. Rám má geometriu na úplne vzpriamený posed. U dámskych verzií nájdeme plné zakrytovanie reťazí, košíky apod. Časté sú aj varianty maximálne uľahčujúce nastupovanie, vhodné pre seniorov. U cruiserov sa objavujú aj prevedenie v retro-dizajnoch, predstavujúceho výraz štýlu. Svoju obľubu získavajú aj jednorýchlostný (single speed) typy.

 • Výhody mestských elektrobicyklov
  • Ľahko manévrovateľné
  • Nižšia hmotnosť
  • Jednoduché nasadanie / zosadanie
  • Prípadný kryt reťaze
 • Nevýhody mestských elektobicyklov

Motor na prednom kolese, čo vedie k:

  • nebezpečenstvo pokĺznutia na vode / blate
  • náročnejšiemu prekonávaní prekážok

Horské elektrobicykle

Horská elektrobicykle sú vhodné pre jazdu v náročnom teréne, ale bez problému s nimi môžete jazdiť aj po meste alebo cyklotrasách.

Sú určené pre užívateľov, ktorí hľadajú bicykel pre športové využitie. U týchto bicyklov je hlavným parametrom kvalita bicykla ako takého, pre veľké zaťaženie športovým charakterom jazdy a jeho osadenie vyspelou elektronikou s veľmi presným a citlivým dávkovaním energie dopomôcť. Dôležité je prirodzené a plynulé spúšťanie dopomôcť motora, ktorá musí byť pri športovom prevádzkovaní bicykla čo najcitlivejšie a najplynulejší.

Horská elektro bicykle väčšinou disponujú „trojprevodníkom“ a prehadzovačkou o 7-10 prevodoch, odpruženou vidlicou a u väčšiny bicyklov kotúčovými hydraulickými brzdami.

 • Výhody horských elektrobicyklov
  • Lepšie vybavenie
  • Vyššia odolnosť
  • čitateľnejší dopomoc
 • Nevýhody horských elektrobicyklov
  • Horšie manévrovateľnosť
  • Vyššia cena

Skladacie elektrobicykle

Zaujímavou kategóriou medzi elektrobicyklami sú nepochybne elektrobicykle skladacie. Jedná sa o modely, ktorých hlavným určením je doprava do práce, na nákup a jednoducho kamkoľvek, kde môžete bicykel využiť ako efektívny dopravný prostriedok.

Tento typ elektrobicykle všetko vsádza na kompaktné rozmery, čo je zrejmé na celkovej veľkosti, kedy je menšia ako samotný bicykel, tak napríklad priemer kolies.

Skladacie nie sú tieto bicykle označovaná len tak, pretože je skutočne môžete ľahko zložiť a treba vyniesť na poschodie, vezmete si ho so sebou pokojne až do kancelárie, kde ani nebude nikomu prekážať.

Pohodlne si ho vezmete do auta alebo do vlaku. Vybavené je toto elektrobicykel podobne ako jeho väčší mestský súrodenec, a teda tu nájdete tiež odrazky, svetla, blatníky, nosič atď.

 • Výhody skladacích elektrobicyklov
  • Skladné
  • Bicykel možné rozložiť
  • Cenovo dostupné
 • Nevýhody skladacích elektrobicyklov
  • Nevhodné na dlhé trasy
  • Nevhodné do náročnejšieho terénu

Treking / cross elektrobicykle

Bicykle určené ako do ľahkého terénu, tak aj pre cesty a cyklotrasy. Tento bicykel vyberá cyklista, ktorý sa chce pohybovať po rôznych typoch ciest aj po ceste.

Do terénu sa dostane skôr omylom, ale po prašnej ceste musí občas pri svojich turistických potulkách prejsť. Upravené poľné, lesné cesty, cyklotrasy aj prejazdy po ceste. Geometria rámu poskytuje pohodlnejšie – na příměnější posed ako je u horských bicyklov. Tento typ bicyklov je v poslednej dobe značne populárny a je priamo predurčený pre cykloturistiku.

Označenie „krosové“ (crossové) bicykle je mierne zavádzajúce, pretože niekomu evokuje ťažký terén ála motocross, inému bicykle určené pre tradičné cyklokros. Predtým zavedený pojem „trekingoová“ (trekové) bicykle označuje obdobnú kategórii bicyklov, ktorá sa však obvykle odlišuje vybavením viac prispôsobeným dlhšiemu cestovanie aj po cestách (nosiče, blatníky, svetla).

Obe kategórie bicyklov máva užšie a menej terénne plášťa ako horské bicykle, tiež kolesá bývajú väčšieho priemeru, väčšinou 28 „. Tieto bicykle mávajú zvyčajne svoju pánsku a dámsku variantu. U pánske verzie je horná rámová trubka vedená vrchom, u dámskej verzie znížená – ubiehajúce šikmo nadol od hlavy riadenia.

 • Výhody trekingových elektrobicyklov
  • Výdrž
  • Dobrá manévrovateľnosť
 • Nevýhody trekingových elektrobicyklov
  • Vyššia obstarávacia cena

Podľa pohlavia

Druhé rozdelenie už je o niečo primitívnejší, pretože tu rozdiely spočívajú predovšetkým vo veľkosti a tvare bicykla. Pre každé pohlavie sa hodí niečo iné a ešte trochu inak to majú aj detská elektrobicykle. Poďme si ich teda v skratke predstaviť.

Pánske elektrobicykle

Pánske bicykle spoznáte jednoznačne podľa tvaru rámu, ktorý je na rozdiel od dámskych bicyklov a elektrobicyklov vodorovný. Tento typ elektrobicykle je označovaný ako pánsky najmä preto, že ženám nemusí taký rám vyhovovať treba pri jazde v nie celkom cyklistickom odevu, ako je potrebné sukne alebo šaty.

Dámske elektrobicykle

Dámska elektrobicykle sú charakteristické rovnobežným uložením horného rámu spolu s rámom spodným. Vďaka tomu vzniká väčší voľný priestor, ktorý sa hodí napríklad pri zosadanie z bicykla. Tým skôr, ak má žena pri jazde napríklad sukňu alebo šaty.

Unisex elektrobicykle

Unisex elektrobicykle nemajú špecifická uspôsobenia tak, ako je popisované u pánskych a dámskych bicyklov. Ide o, povedzme, kompromis medzi nimi. Prispôsobenie ich rámu, riadidiel, atď., Vrátane dizajnu a farebných variácií má vyhovovať ako mužom, tak ženám. Všetky parametre sa tak odvíjajú až od druhu bicykla horské, mestské, skladacie, cross – a ďalej potom samozrejme od cenovky, ktorý bicykel nesie.

Detské elektrobicykle

Tak ako poznáte od klasických bicyklov. Veľkým mínusom detských elektrobicyklov ale je ich váha. Tá bohužiaľ nemôže byť nižšia, pretože motor a batérie by potom bycikel prevažovala. Čím menší bicykel, tým horšie by prevažovanie bolo. Zároveň by sa bicykle rýchlo opotrebovávali, pretože rám samotný by pri nízkej hmotnosti nemal dostatočnú odolnosť a nosnosť.

Parametre pre výber elektrobicykla

Po tom, čo sme si predstavili aké druhy možno na trhu nájsť a už vieme podľa čoho vyberať, sa môžeme spoločne pustiť do rozobratie jednotlivých parametrov. Predstavíme si tie najdôležitejšie časti, ako je batéria, veľkosť, výkon, ale aj tie „menej dôležité“ ako je materiál, hmotnosť celého elektrobicykle, alebo napríklad aj rýchlosť.

Dojazd elektrobicykla

Dojazd uvádza približnú vzdialenosť, ktorú na bicykli prejdete so zapnutou dopomocou predtým, než sa vybije batéria .Dojazd je, ako sme spomenuli vyššie, ovplyvnený kapacitou batérie, silou dopomôcť, ale aj terénom, štýlom jazdy, alebo trebárs aj poveternostnými podmienkami.

Z počiatku, než si na elektrobicykel zvyknete, iste nebudete využívať kapacitu dojazdu naplno. Jazda na elektrobicykli chce trochu cviku, než sa naučíte správne využívať dopomoc elektrobicykle. Čím lepšie to budete vedieť, tým ďalej potom s dopomocou dôjdete. Pre predstavu, s kapacitou 9 Ah najazdíte niečo okolo 60 km. S kapacitou batérie 15 Ah potom asi 130 km.

Batérie bicykla

Veľmi dôležitým atribútom výberu je kvalita batérie. U elektrobicyklov sa používajú takmer výhradne lítiové batérie, čím vyššie majú kapacitu a napätie, tým viac dávajú energie a tým dlhšie vydrží bicykel na batériu ísť. Pre mestská a trekingové elektrobicykle je väčšinou dostačujúca kapacita 300 – 400 Wh. U horských bicyklov je dobré mať batériu s kapacitou 500 Wh a viac. Najmä potom, ak radi jazdíte v náročnom teréne alebo často vyrážate na dlhšiu vychádzky.

Výdrž batérie (dojazdu elektrobicykla) je však závislá od mnohých faktorov, napríklad od hmotnosti jazdca, náročnosti terénu, celkovom prevýšenie trate alebo použitom režime pohonu. Preto sa dá dojazd elektrobicykle len približne odhadnúť.

Nabíjanie batérie potom trvá v závislosti na jej kapacite. Plné nabitie zaberie väčšinou 3 – 5 hodín. Ale väčšinou už za 1,5h zvládnete dobiť batériu cca na 70% jej kapacity.

Umiestnenie batérie

Klasické batérie mávajú najčastejšie tvar kvádra a bývajú umiestnené buď vzadu pozdĺž sedlovej trubky alebo naplocho na nosiči elektrobicykle. Alternatívne je batéria umiestňovaná na prednej rámovú trubku, potom má oblejšie alebo priamo valcový tvar (ako fľaša). Pri nových typoch elektrobicyklov sa čí ďalej častejšie presadzuje splývania batéria s rámom, resp. umiestnenia v rámovej trubke, aby bol vzhľad bicykla čo najmenej narušovaný. Hlavným kritériom pre voľbu batérie sú v tomto prípade skôr estetické preferencie zákazníka, pretože každé z usporiadaní má svoje klady a zápory.

 • RÁMOVÁ BATERIE
  • je umiestnená na ráme elektro bicykla (namiesto fľaše na pitie – preto niekedy označenie ako fľaškové alebo valcová batérie) je dnes asi najoptimálnejším miestom pre umiestnenie batérie. Elektro bicykel s rámovou batériou vykazuje ideálny pomer vyváženie hmotnosti, batérie vďaka svojmu umiestneniu nenarušuje ťažiska bicykla (ako napr. Batérie umiestnená na nosiči).

Ďalšou výhodou je kompaktný dizajn elektro bicykla, kedy rámová batérie tvorí s okolo jeden celok a nijako neruší dizajn bicykla. Veľké plus je tiež zachovanie klasické geometria rámu a použitie štandardných komponentov.

 • NOSIČOVÁ BATERIE
  • sa zvyčajne používa predovšetkým u mestských a cestovných elektro bicyklov, kde sa predpokladá využitie nosiča. Nosič, v ktorom je batéria umiestnená, je dvojposchodový, vďaka čomu môžete na nosič umiestniť napr. Košík či tašku a batérii je aj napriek tomu možné ľahko vybrať. Samotná batéria váži okolo 2,5 kg, preto je manipulácia s ňou veľmi jednoduchá a nenáročná, čo oceníte predovšetkým pri nabíjaní batérie mimo bicykel.
 • batérie umiestnené ZA sedlovou TYČOU
  • má niekoľko predností. Plusom je určite integrácia batérie do dizajnu bicykla, optimálne umiestnenia váhy batérie (bicykel nemá narušenej ťažisko). Batéria je v tejto polohe umiestnená uprostred bicykla, navyše relatívne nízko. Na druhú stranu je nutné povedať, že batéria za sedlovou tyčou o niečo predlžuje bicykel, tým dôjde k predĺženiu aj šliapací zostavy -řetězu. Charakteristická je tiež absencia „trojtalíře“, teda máte k dispozícii iba jeden prevodných (7 až 10 prevodov) Najčastejšie použitie je u skladacích a mestských typov.

Kvalita batérie

Elektro bicykle dnes už používajú predovšetkým moderné typy lítiových batérií. Jedná sa o modifikácie – Li-Pol, LiFePO4 či Li-Ion, čo sú komerčne najpoužívanejšie typy batérií. Vyznačujú sa dobrým pomerom medzi váhou, výdržou, životnosťou a cenou. Bežné napätie týchto akumulátorov je 36V (výnimočne i 48V).

 • životnosť batérie v km sa pohybuje okolo 15.000 – 25.000 km alebo 4 – 8 rokov
 • doba nabíjania na 80% kapacity je cca. 1,5-2 hodiny (plné nabitie do 3-4 hodín)
 • kvalitné batérie by mala mať BMS (Battery Management System)=elektronická ochrana, ktorá zaisťuje dlhú životnosť batérie
 • batérie nemajú pamäťový efekt=batériu môžete nabíjať aj po krátkej jazde alebo počas jazdy
 • životnosť batérie je zvyčajne 600 – 1000 nabíjacích cyklov

Elektromotor

Mimo batérie existuje aj motor, ktorý je podobný batériu. Motor môže byť umiestnený v zadnom kolese, v stredu šliapanie alebo v prednom kolese.

 • Doteraz najrozšírenejšia je umiestnenie v zadnom kolese, kde je na hnané koleso optimálny prítlak a valivé zotrvačné sily sú dobre absorbované (s hnaným okolo sa nezatáča).
 • Motorizácia v prednom kolese poskytuje o niečo lepšie rozloženie hmotnosti (ak je batéria situovaná vzadu). Pri jazde do kopca a „ťahanie“ za riadidlá, pohybu na nespevnených cestách alebo klzkom povrchu môže hnané koleso podkluzovat. Väčšia váha predného kolesa tiež mierne negatívne ovplyvňuje ovládateľnosť. Celkovo je koncept hnaného predného kolesa vhodnejší na pokojnejšie jazdu po kvalitnom podklade – mesto a nenáročná, prevažne cestná turistika.
 • Stredový pohon je menej rozšíreným konceptom. Jeho drobným nedostatkom je zvýšené namáhanie reťaze, prevodov aj prehadzovačky (sila motora sa prenáša reťazou a prevody). Taktiež počet prevodov býva obmedzený a obstarávacia cena je vyššia. Na druhú stranu motor pracuje v menšom (priaznivejšom) rozsahu otáčok a hmotnosť je sústredená viac do stredu šlapania.

Kvalita rámu a komponentov

O rámu už sme sa v tomto článku raz bavili. Bolo to konkrétne o tvare rámu, ale treba tiež vybrať správnu veľkosť. Obidva tieto parametre teda teraz rozvinieme.

Tvar rámu

Vodorovný rám najčastejšie vidíme na pánskych, alebo na unisex bicyklov. Je to praktický a tiež najčastejší typ, ktorý je k videniu, avšak existuje aj rám skosený, ktorý používajú najmä ženy. Skosený rám totiž umožňuje bezpečné ovládanie bicykla aj v sukni, alebo šatách.

Veľkosť rámu

Výška rámu sa spravidla odvodzuje od výšky postavy a býva udávaná v palcoch alebo veľkostiach XS-XL, ako ich poznáme u oblečenie. Veľkosti sa ale môžu u rôznych predajcov líšiť. Vplyv má samozrejme napríklad aj dĺžka končatín, takže táto pomôcka nie je úplne stopercentný, vo väčšine prípadov sa ale dosť dobre trafíte. U krosových bicyklov sa odporúča voliť rám skôr vyššie.

Výška postavy – veľkosť rámu

 • 150 – 155 cm 15 – 16 palce
 • 155 – 160 cm 16 palca
 • 160 – 165 cm 16 – 17 palce
 • 165 – 170 cm 17 – 18 palce
 • 170 – 175 cm 18 – 19 palce
 • 175 – 180 cm 19 – 20 palce
 • 180 – 185 cm 20 – 21 palce
 • 185 – 190 cm 21 – 22 palce
 • 190 – 195 cm 22 – 23 palce
 • 195 a viac cm 23 a viac palca

Čo sa nosnosti týka, všeobecne sa pohybuje medzi 120 – 160 kilogramami. Pre úplnú väčšinu z nás teda rozhodne viac než postačujúce aj s ťažkým batohom na chrbte. Nájdu sa ale aj výrobcovia, ktorí ponúkajú elektrobicykle s nosnosťou nad 170 kg.

Rýchlosť

Zo zákona musí byť obmedzená maximálna rýchlosť elektrobicykle na 25 km / h. Smernica má však 10% toleranciu a preto rad výrobcov nastavila maximálnu rýchlosť na hranici 27,5 km / h. Niektoré horské elektrobicykle disponujú špeciálnym off-road režimom, ktorý umožní vyšší výkon motora, ako povoľuje smernica. Tento režim však nesmie byť použitý na verejných komunikáciách. Väčšina bicyklov má obmedzenú maximálnu rýchlosť na 25 km / h.

Elektrobicykel a jeho hmotnosť

V zjednodušenej podobe môžeme napísať, že elektrobicykel je zhruba dvakrát tak ťažké, ako bicykel klasický. Čo bude predstavovať rozdiel okolo 10 kg. Čo s ohľadom na váhu jazdca predstavuje úplne zanedbateľný rozdiel a z kopca teda elektrobicykel i klasický bicykel pôjde prakticky rovnako. Tých max. Desať percent váhy navyše vám žiadne extra výhody v rýchlosti neprinesie.

Elektrobicykle aj klasické bicykle majú základné váhu danú prevedením rámu – ak budete chcieť ľahký bicykel, pripravte sa na veľa vysoké náklady, pretože jednoducho s klasickým hliníkom váhu neznížite. Záležať bude aj na vybavenie – blatníky, nosiče, stojančeky znamenajú ďalšie zvýšenie váhy. Hrať úlohu budú aj ďalšie komponenty a aj tam bude vyššia cena prinášať nižšiu váhu.

Klasické bicykle sa váhou budú pohybovať niekde zhruba od 10 do 15 kilogramov.

Elektrobicykle sa váhou pohybujú väčšinou niekde okolo 22 kilogramov (plus mínus dve kilá).

U elektrobicykle je váha rámu rovnakým faktorom a navyše pristupujú dva komponenty, ktoré všetko navýši.

Materiál elektrobicykla

Čo sa týka rámu, je väčšinou tvorený z hliníka a u lepších modelov z karbónu. Tieto materiály dominujú naprieč celým okolo. Sú z nich vyrobené ako vidlica, tak riadidlá a sedlovka. Brzdy potom bývajú spravidla hydraulické kotúčové .

Pri modeloch do mesta vám budú stačiť aj klasické V-brzdy. Zrovna na brzdách by sme ale nešetrili, predsa len vás ženie motor. Nejde len o vaše bezpečie, ale aj o bezpečie všetkých okolo vás. Odpruženie a vidlice sú u lacnejších modeloch pružinové, u drahších vzduchové. Všeobecne je materiál elektrobicykle aj jednotlivých komponentov zhodný s materiálmi, ktoré nájdete na bežnom bicykli. Batérie sú potom prevažne lítiové.

Ovládacie prvky a funkcie

Ovládací panel elektrobicykle nájdete na riadidlách . Poskytuje vám informácie o čase jazdy, počte najazdených kilometrov a ďalšie fakty, ktoré s vašou jazdou súvisí.Pomocou panela si môžete regulovať úroveň dopomôcť. Spravidla máte na výber z 3 až 5 úrovní. Samotný pohon ide aj pomocou panela úplne vypnúť.

Na výber máte od úplne jednoduchých panelov, až po multimediálne varianty s LCD displejom. Záleží potom na vás, za ako technicky zdatných užívateľov sa považujete. Podľa toho si panel vyberte.

LED displej

Predstavuje najjednoduchší systém ovládania bicykla. Týmto typom displeja dokážete bicykel zapnúť / vypnúť, ovládať stupeň výpomoci šliapania a asistenta pri chôdzi, poprípade zapnúť / vypnúť svetlá. Zobrazuje tiež stupeň nabitia batérie.

LCD displej

Je druhým najčastejším typom a nájdete ho zvyčajne na vidlici riadidiel. Často funguje aj ako jednoduchý cyklopočítač (aktuálna rýchlosť, denné a celková prejdená vzdialenosť, priemerná rýchlosť, čas, zobrazenie výkonu motora atď.). Podľa možností výrobcu možno určovať ďalšie parametre, ako je presný priemer / obvod bicykla, počet stupňov výpomoci a možnosť ich individuálneho nastavenia a pod.

Smart systémy

Smart systémy sú samy o sebe skôr než ovládaním bonusovú funkcií navyše, sú vybavené napr. Funkciou GPS s možnosťou navigácie a záznamu trasy, určenie polohy bicykle či tréningovými módy. Okrem toho ponúka aj možnosť prepojenia s chytrým telefónom a pod.

Údržba elektrobicyklov

Je potrebné udržiavať funkčné a nastavené brzdy, priebežne je potrebné kontrolovať stav a hustotu pneumatík, správne nastavená riadidlá a všetky ostatné veci všetkým dobre známe z normálneho bicykla. Raz za rok by ste mali dať bicykel do autorizovaného servisu, kde ho skontrolujú a nastavia po technickej stránke. Po každých 150 až 200 km je potrebné vykonať kompletnú údržbu bicykla.

Máme na mysli mazanie reťaze, ložísk, meniče rýchlosti, brzdiaceho a riadiaceho lanka a všetkých ostatných pohyblivých komponentov, skontrolovať všetky spoje a skrutky. Zároveň je dobré vyčistiť horšie dostupné časti bicykla, to však už nemá nijako veľký vplyv na funkčnosť bicykla ako takého.

Starostlivosť o batérii

Nezabúdajte ani na batériu, kde je potreba pamätať najmä na niekoľko zásad, ktoré pomôžu predĺžiť ich životnosť. Väčšina používaných batérií má lítiové články, a tu je vhodné:

 • Nenechať batériu dlho vybitú.
 • Pravidelne nabíjať a vybíjať (tj. Používať elektrobicykel).
 • Nevystavovať batériu extrémne vysokým teplotám.

Tu zabudnite na nezmysel v podobe „formátovanie batérií“ a rôzne úplné vybíjanie a nabíjanie, pretože toto pravidlo sa lítiových batérií vôbec netýka. Týka sa to napríklad batérií typu Ni-MH, ktoré sa už dnes ale v elektronike používajú len zriedka. Bohužiaľ mnohé odporúčania neustále chybne formátovanie zmieňujú aj u moderných batérií lítiových.

Cena elektrických bicyklov

Teraz už viete o elektrobicykloch úplne všetko, čo sa dá a tak je načase sa pozrieť na poslednú kapitolu. Ako vždy si teda elektrobicykle rozdelíme do troch cenových kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena elektrobicykle od 800 € do 1 100 € s DPH

V tejto kategórii nájdete menšie elektobicykle, ktorý nebudú mať výnimočný výkon ani výdrž batérie, ale na cestu do práce na primeranom teréne vám určite stačiť bude.

Mestské bicykle v tejto cenovej hladine už patrí k veľmi dobre vybaveným modelom, a ak hľadáte výkonnejší bicykel do mesta, pravdepodobne ho nájdete tu.

Cena elektrobicykla od 1 100 € do 1 500 € s DPH

V tejto kategórii si okrem mestských elekrobicyklov budete môcť vyberať aj medzi treckovými a skladacími, ktoré už poskytujú slušné výkony aj s výdržou.

Tieto bicykle už sa radí medzi veľmi spoľahlivé a postačí vám aj na dlhé výlety v prírode. Existuje však ešte jedna kategória, ktorá už vám zaistí aj výdrž v náročnom teréne – tá je však bohužiaľ ešte o riadok nižšie.

Cena elektrobicykle nad 1 500 € s DPH

Tu je možné nájsť tie najlepšie a najspoľahlivejšie spoločníkmi, ktoré mnohokrát svojím výkonom prekonajú horšie terény, než napríklad automobil.

Tu máte istotu, že s vami elektrobicykel bude ešte dlhé roky, s čím sa spája aj fakt, že nebudete musieť často meniť batériu a iné diely, ktoré by sa u iných kategórií rýchlejšie opotrebovali.

Väčšina týchto bicyklov disponuje tými najkvalitnejšími materiálmi, ako je treba karbón.

Elektrobicykle: Elektrický bicykel a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový elektrický bicykel. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktore je dobré spoznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového elektrobicykle pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné elektrobicykel, ktoré bude presne podľa vašich predstáv a vydrží vám dlho a odvezie vás všade tam, kam budete potrebovať.

Teraz už vám k nákupu stačí ľan pár krokový. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového elektrobicykle zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé elektrické bicykle a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom elektrobicykle. Dozviete sa tam tiež ktoré elektrobicykel je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať