Menu Zavrieť

Odsávače pár

Odsávače pár

Odsávač pár je v dnešnej dobe už skoro neodmysliteľnou súčasťou každej kuchyne, avšak jej výber nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Je potrebné poznať aspoň základné parametre, aby ste sa pri samostatnom výbere výrazne nepomýlili. Keďže sa odsávača pár nestavia medzi najlacnejšie domácich pomocníkov, je lepšie venovať desať minút prečítaní jedného článku, než vyhodiť niekoľko tisíc za prístroj, ktorý sa nehodí vašej kuchyni a ani bytu, alebo dobu, do ktorého jej kupujete.

Či už teda máte menšiu oddelenú kuchyňu, kde sa zápachy držia, alebo máte priestor na varenie spojený s obývacou izbou, je lepšie v oboch prípadoch mať kvalitné odsávač pár, ktorá všetky pachy, a to najmä z aromatických jedál, ako napríklad rezne, alebo zemiakové placky , vyženie von.

O tomto „vyhnanie pachov“ sa teda v tomto článku budeme venovať najviac, keďže podľa práve tohto spôsobu sa odsávača pár rozdeľujú do rôznych kategórií, ktorým budeme pre prehľadnosť hovoriť typy. Ďalej sa ako vždy pozrieme na konkrétne parametre, správnu údržbu, funkcie a nakoniec ako vždy na cenové relácie, do ktorých možno tieto spotrebiče radiť.

Odsávače pár: Porovnanie 10 najlepších odsávačov pár podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších odsávačov pár. Ako sme tieto odsávače pár vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto odsávače sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť odsávača pár podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie odsávač pár.

NázovVzhľadVýkon odsávania (m3 / hod)OsvetleniePočet rýchlostíOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Electrolux LFP216SOdsávač pár Electrolux LFP216S280Áno389Zobraziť v obchodoch
Mora OP 630 XOdsávač pár Mora OP 630 X183Áno359,9Zobraziť v obchodoch
Mora OP 630 WOdsávač pár Mora OP 630 W183Áno359,9Zobraziť v obchodoch
Mora OT 651 XOdsávač pár Mora OT 651 X304Áno374Zobraziť v obchodoch
Beko CTB 6407 XOdsávač pár Beko CTB 6407 X280Áno3109Zobraziť v obchodoch
Mora OP 632 WOdsávač pár Mora OP 632 W175Áno345,9Zobraziť v obchodoch
Concept OPP 1260bcOdsávač pár Concept OPP 1260bc136Áno357,9Zobraziť v obchodoch
Concept OPP 2260Odsávač pár Concept OPP 2260232Áno379Zobraziť v obchodoch
Faber 741 BASE W A60Odsávač pár Faber 741 BASE W A60170Áno344,9Zobraziť v obchodoch
Gorenje TH60E3BOdsávač pár Gorenje TH60E3B350Áno379Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia odsávačov pár od ich užívateľov.

Ako vybrať odsávač pár?

Ak plánujete odsávači pár zveriť starostlivosť o kuchynské ovzdušia, nezabudnite si dopredu ujasniť , kam ju umiestnite a v akom režime ju budete používať .Ruka v ruke s tým ju totiž bude treba patričným spôsobom inštalovať a vyberať konkrétny typ prístroja.

Pri takzvanom vonkajšom odťahu čiže odsávanie mieria pary pripojeným potrubím do komína, ventilačné šachty alebo úplne mimo stavbu. Ak dispozícia vašej kuchyne odsávanie neumožňuje, ponúka sa recirkulácia. Pri tomto spôsobe inštalácie nasatý vzduch prúdi späť do miestnosti cez filtre zachytávajúce mastnotu a zápach. Vlhkosť teda z kuchyne nedostanete a po varení treba vyvetrať. Podrobne si o tejto téme porozprávame nižšie v konkrétnych typoch odsávačov pár.

Nad čím sa pred výberom zamerať?

  • Typ odsávača pár voľte podľa priestoru, ktorý ste jej vopred určili. Ak máte napríklad nad varnou doskou závesnú skrinku, bude sa vám hodiť vstavaná podvesná odsávač pár, pre umiestnenie nad ostrovčekom to bude zase ostrovčekový a podobne.
  • Mali by ste poznať objem miestnosti, ktoré sa bude odsávač pár nachádzať. Podľa výpočtu zistíte, aký veľký výkon od odsávača pár požadujete. Ideálne by mala výsledný objem vzduchu v miestnosti vymeniť aspoň desaťkrát za hodinu.
  • Dizajn hrá tiež úlohu. Okrem výkonu a ďalších dôležitých parametrov by ste mali voliť tiež podľa toho, aká odsávač pár sa bude do vašej kuchyne hodiť. Ak túžite po originálnom dizajnovom kúsku tak počítajte s tým, že si za neho spravidla priplatíte aj niekoľko tisíc korún.
  • Máte vonkajšie odvádzanie? Ak vám v kuchyni chýba vopred pripravené potrubia a z nejakého dôvodu ho tam nemožno dorobiť, nemôžete využívať odsávač pár s vonkajším odťahom a musíte sa uspokojiť iba s recirkulačné funkciou.
  • Vzdialenosť od varnej dosky. Výrobca vždy uvádza, koľko centimetrov musí minimálne byť medzi varnou doskou a odsávačov pár. Prekontrolujte si, či uvedená minimálna vzdialenosť nie je vyššia, než tá vami nameraná.

Na čo si dať pri výbere odsávača pár pozor?

Veľkosť

  • Veľkosť varnej plochy je väčšinou 60 centimetrov a tomu zodpovedá aj veľkosť, respektíve šírka odsávača pár. Niekedy však môžete naraziť na odporúčanie, že pre lepšie odsávanie je dobré zaobstarať si širšie odsávač pár, napríklad 90 centimetrov. Ani táto skutočnosť sa však v našich testoch nepotvrdzuje.

Odporúčanie výrobcu

  • Pozornosť by ste mali venovať odporúčania výrobcu postupu montáže odsávača pár a dodržiavanie vzdialenosti od ostatného kuchynského nábytku či vybavenie – predídete tým znižovanie výkonu. Podľa dostupných informácií tiež odporúčame dopredu si miesto budúcej inštalácie zamerať a zvážiť, ako dobre bude po pripevnení odsávača pár prístupná varná doska.

Hlučnosť

  • Hlučnosť odsávača pár je obzvlášť dôležitá v prípade, keď je kuchyňa spojená s obytnou časťou. Pri týchto dispozíciách odporúčame, aby hlučnosť na najvyšší prevodový stupeň nebola vyššia ako 60 decibelov. To je hladina hluku bežného rozhovoru, ktorý je napríklad pri sledovaní televízie už pomerne rušivým elementom. Lepšie sú však hodnoty okolo 55 decibelov. Všeobecne bývajú odsávača pár o niečo málo hlučnejšie v režime recirkulácie.

Osvetlenie

  • Pri výbere odsávača pár neopomeňte ďalší dôležitý prvok, ktorým je osvetlenie. Uistite sa, že žiarovky sú nasmerované kolmo na pracovnú plochu a nie sú utopené vo vnútri odsávača pár. Na kvalite osvetlenia sa odráža aj materiál, z ktorého je zhotovený kryt osvetlenia. Pokiaľ nie je číry, ale z matného plastu, znižuje to intenzitu i jas. Najlepšie urobíte, ak si kvalitu osvetlenia vyskúšate pred kúpou.

Typy odsávačov pár

Rozdelenie odsávačov pár je v celku zložitá vec. Každá stránka vám popisuje trochu iné rozdelenie, ktoré je mnohokrát veľmi chaotické a neprehľadné. Tomuto sa v tomto článku pokúsime predísť.

Povedzme, že odsávače pár sa dajú rozdeliť podľa dvoch kritérií. Prvé kritérium je rozdelenie podľa odsávanie a druhé podľa konštrukcie. Na obe rozdelenie sa bližšie pozrieme a všetko prehľadne popíšeme.

Podľa odťahu / recirkulácie

Na trhu je možné sa bežne stretnúť s dvoma spôsobmi odsávania, z ktorých každý má svoje výhody a zároveň aj svoje nevýhody.

Ak sa nedostanete k odsávač pari, ktorá oba spôsoby odsávanie pár kombinuje, budete nútení medzi nimi vyberať.

  • Recirkulácia – vťahujú vzduch dovnútra, prefiltrujú ho a púšťa ho späť. Výhodou je, že tieto modely nevyžadujú taký výkon, bývajú priestorovo menej náročne a hodí sa prakticky do každej kuchyne. Avšak je potrebné ich udržiavať, čistiť alebo meniť filtre.
  • Odťah vzduchu – odsávače pár s väčším výkonom, odvádzajú paru a pachy von potrubím / komínom, takže nie je potreba je výrazne filtrovať. Ide o efektívnejší spôsob, závislý predovšetkým na priemere potrubia. V zime však tadiaľ môže unikať teplo.

Recirkulačné odsávače pár

Niekedy tiež nazývané ako odsávača pár s vnútorným odťahom. Prístroje s týmto typom odťahu sú vhodné tam, kde nie je možné odvádzať vzduch priamo von z miestnosti, a nie sú teda závislé na odťahovom potrubia.

Princíp

Odsatý vzduch je vedený cez tukový a uhlíkový filter späť do miestnosti.

Kým tukový filter býva väčšinou súčasťou balenia, uhlíkový filter do odsávača pár, ktorý absorbuje pachové zložky, je často potreba dokúpiť a naďalej ho meniť (približne 2-3x ročne podľa frekvencie varenia). Niektoré novšie modely však umožňujú (podobne ako tukový filter) vkladať uhlíkový filter do umývačky riadu. Odpadá teda nutnosť filtre neustále dokupovať.

Negatívom odsávačov pár s uhlíkovým filtrom je skutočnosť, že tento filter znižuje výkonnosť prístroja až o 20%. Pri procese recirkulácie navyše nedochádza k odvádzanie prebytočnej vlhkosti, ktorá tak zostáva v miestnosti.

Prístroje s týmto typom odťahu preto odporúčame pre menej časté varenie .

Klady recirkulačných odsávačov pár

  • Jednoduchá inštalácia.
  • Vhodná do menších bytov.
  • Nezávislosť na odvodu vzduchu potrubím.

Zápory odsávačov pár s vonkajším odťahom

  • Nižší výkon.
  • hlučnejšie prevádzku.
  • Nutnosť pravidelnej výmeny uhlíkového filtra.
  • neodvádza vlhkosť z miestnosti.
  • Uhlíkový filter nebýva súčasťou balenia (je potrebné ho dokúpiť).
  • Výdavky za údržbu.
  • Nevhodné pre časté varenie.

Odťahové odsávače pár

Tiež nazývaná ako odsávač pár s vonkajším odťahom sa využívajú tam, kde je možné vyviesť odsatý vzduch cez tukový filter pomocou vopred pripraveného potrubia von z bytu.

To možno vykonať dvoma spôsobmi:

  1. Odsávač pár s odťahom na vonkajšiu stenu vyžaduje vyvŕtanie otvoru do vonkajšej steny domu, kde sa následne nainštaluje nástenný modul, do ktorého ústia odvetrávacej hadice.
  2. Druhým variantom je odsávač pár s vetracou šachtou, ktorá k odťahu využíva odťahové potrubie či komín (pozor – nejde o komín určený na vykurovanie, ten je pre odsávanie absolútne nevhodný!).

Najefektívnejšia je priame odťahové potrubie, ktoré je vyvedené cez stenu či strechu domu. Ak však budete viesť potrubia hore, je potrebné myslieť na vhodné úpravy, aby dovnútra nezatekalo. Problém tiež môže vzniknúť v chladných mesiacoch, kedy sa voda v potrubí zráža a môže odkvapkávať dole. Zamedziť takým nežiaducim javom možno pomocou rôznych kolien a špeciálnych prvkov umiestnených v potrubí. Myslite však na to, že čím dlhšia odvodová cesta je a čím viac záhybov na nej nájdete, tým hlučnejší a menej výkonný prístroj bude.

V každom prípade však odporúčame použitie kvalitné spätné klapky, ktorá sa otvára len smerom z bytu von.

Ďalším dôležitým kritériom je priemer odťahového potrubia, ktorý musí byť vždy minimálne rovnaký alebo väčší ako priemer vývodu odsávača pár. Ak túto podmienku nedodržíte, odťah nebude dostatočne účinný.

Klady odťahových odsávačov pár

  • Najefektívnejší spôsob odsávania.
  • Vysoký výkon.
  • Nízka hlučnosť.
  • Cenovo výhodné (okrem zakúpenia spätné klapky nevyžaduje vedľajšie náklady).
  • Jednoduchá údržba (neobsahuje uhlíkový filter).
  • Vzduch je odvádzaný mimo obytný priestor.
  • Ideálne pre časté varenie

Zápory odťahových odsávačov pár

  • Nutné pripojenie na kvalitné odťahové potrubie, ventilačnú šachtu či komín.
  • Prípadné stavebné úpravy obvodového muriva či iných častí domu.
  • Výkon a efektivita odsávania klesá pri používaní s otvorenými oknami.
  • V zime odsávacím potrubím uniká teplo.

Kombinované odsávača pár

Ako už bolo povedané v úvode tejto kapitoly, možno sa stretnúť aj s kombinovaným typom, ktorý sa zatiaľ na trhu nevyskytuje vo veľkom meradle.

Ide o to, že moderné odsávače pár v sebe kombinujú funkcie oboch spomínaných typov. Môžete si teda podľa aktuálnej potreby sami zvoliť, či využijete odťah pomocou potrubia či (napríklad kvôli úniku tepla v zimných mesiacoch) zvolíte radšej recirkuláciu.

Podľa konštrukcie

Keď už viete, že sa dajú odsávača pár rozdeliť podľa odsávania, bolo by dobré poznať aj rozdelenie podľa konštrukčných hľadísk, ktoré sú už o niečo zrozumiteľnejšie.

Tieto typy e teda rozdeľujú na základe ich tvaru, nie funkcií. Poďme sa na to teda spoločne pozrieť.

Odsávače pár sa dajú podľa konštrukčného hľadiska rozdeliť na:

  • Rohové odsávača pár
  • Výsuvné odsávače pár
  • Komínové odsávače pár
  • Vstavané odsávače pár
  • Podstavné odsávača pár
  • Podvesné odsávača pár
  • Ostrovčekové odsávače pár
  • Zvislé odsávača pár
  • Lustrové odsávača pár

Nižšie sa o každom type dozvieme viac a povieme si aj ich klady a zápory.

Komínové odsávače pár

Komínové odsávače pár sú vhodné do kuchýň, kde možno zaistiť odťah vzduchu von z miestnosti (napríklad do komína alebo stúpačiek), a zároveň nie je nad varnou doskou umiestnená skrinka. Odťahové potrubie je schované pod spravidla nerezovým krytom, kvôli ktorému si tento typ odsávačov pár vyslúžil označenie komínová.

Výhody

  • vysoký výkon
  • vhodné do veľkých kuchýň
  • široký výber modelov

Nevýhody

  • väčšie rozmery
  • odťahové potrubie je nutné viesť stropom
  • zložitejšia inštalácia
  • vyššia spotreba energie
  • vysoká obstarávacia cena

Rohové odsávače pár

Vo svojej podstate ide o komínový odsávač pár len s tým rozdielom, že je umiestnený v rohu, kde sa samozrejme nachádza aj varná doska. Tieto odsávače môžu pôsobiť robustnejším dojmom. Ich najčastejšou miesto je hlavne v kuchyniach v tvare písmena „L“.

Výhody

  • úspora miesta
  • dve varianty odťahu

Nevýhody

  • pôsobí robustnejším dojmom

Výsuvné odsávače pár

Výsuvné odsávače pár sú zapustené v pracovnej doske a umiestnené za sporákom či varnou doskou. Keď práve NEODSÁVATE páru, sú takmer neviditeľné, na doske je vidieť len ich horná časť v podobe lišty. V prípade, že chcete odsávač pár spustiť, vyjde celý panel. Výhodou je takmer neviditeľné umiestnenie a efektné používanie. Proti bežným odsávač Pari sú ale výrazne drahšie.

Výhody

  • vhodné do menších kuchýň
  • kompaktné rozmery
  • vzhľadovo nenápadné

Nevýhody

  • nižší výkon

Vstavané odsávače pár

Vstavaná odsávač pár sa zabuduje sa do hornej skrinky a nie je vôbec vidieť. Musíte pochopiteľne počítať s menšou odsávacie plochou, pre sviatočné kuchára to ale môže byť elegantné a funkčné riešenie.

Rovnako dobre môže poslúžiť v menších kuchyniach.

Výhody

  • vhodné do stredne veľkých kuchýň
  • vzhľadovo nenápadné

Nevýhody

  • zložitá inštalácia
  • dôraz na presné rozmery

Podstavné odsávače pár

Veľmi jednoducho sa umiestňuje pod kuchynskú skrinku alebo voľne nad varnú dosku a je vhodná do menších kuchýň a vzduch čistí často pomocou recirkulácie (môže byť ale i kombinovaná). Hlavnou výhodou tohto typu odsávača je pomer ceny a výkonu.

Výhody

  • nízka cena
  • vhodná do menších kuchýň
  • kompaktné rozmery
  • jednoduchá inštalácia

Nevýhody

  • nižší výkon
  • iba pre menej časté používanie
  • horšie prepracovaný dizajn

Podvesný odsávač pár

Ak máte nad varnou doskou skrinku, môže pre vás byť najjednoduchšie alternatívou podvesná konštrukcie odsávača pár. Stačí ju namontovať pod skrinku a využívať buď len v recirkulačnom režime, alebo zužitkovať vnútorný priestor skrinky pre umiestnenie odťahové rúry a odviesť vzduch von z miestnosti.

Výhody

  • nižšia obstarávacia cena
  • kompaktnosť
  • vhodná do menších kuchýň

Nevýhody

  • nižší výkon
  • hlučnosť

Ostrovčekové odsávače pár

Budujete Ak veľkú kuchyňu, ktorej neoddeliteľnou súčasťou bude praktický a moderné ostrovček s varnou doskou, bude vhodné doplniť ho výrazným dizajnovým prvkom vo forme ostrovkové odsávača pár.

Odsávač pár je uchytená k stropu a môže sa stať dominantou celej kuchyne. V tomto prípade sa hľadajte odsávači pár, ktorá dizajnom i materiálom ladí s ostatnými prvkami vašej kuchyne.

Výkonom patria tieto modely k tým silnejším, pretože majú za úlohu odsať pary z väčšej miestnosti.

Výhody

  • vysoký výkon
  • vhodné do veľkých kuchýň
  • výrazná dominanta kuchyne
  • moderný vzhľad

Nevýhody

  • väčšie rozmery
  • odťahové potrubie je nutné viesť stropom
  • zložitejšia inštalácia
  • vyššia spotreba energie
  • vysoká obstarávacia cena

Zvislé odsávače pár

Nevšedný typ odsávača, ktorý nie je umiestnený nad varnou doskou, ale za ňou. Zvislú odsávač pár je potrebné zabudovať do pracovnej dosky.

Keď potom začnete variť, aktivujete ju a odsávač pár sa z dosky vysunie na povrch.

Výhody

  • dizajnový kúsok
  • vysoký výkon

Nevýhody

  • vyššia nákupná cena
  • vyššia spotreba energie

Lustrové odsávače pár

Lustrové odsávača pár tiež ako zvislé patrí medzi tie menej obvyklé odsávača pár, ktoré len tak niekde nevidíte. Lustrové odsávač pár je zavesená v strope a vyzerá skutočne ako robustný luster. Ukrýva v sebe však motor s filtrami a v recirkulačnom režime pomáha čistiť vzduch.

Výhody

  • moderný dizajnový skvost

Nevýhody

  • vyššia nákupná cena
  • zložitejšia inštalácia
  • vysoká spotreba energie

Parametre pre výber odsávača pár

Výkon odsávača pár

U výkonu všeobecne sa často robí jedna zásadná chyba. VÝKON BY MAL optimálne zodpovedá VAŠIM POTREBÁM. V prípade odsávačov pár túto poučku trochu poupravíme na: „Výkon odsávania by mal byť optimálny pre vašu kuchyňu!“

Keď úplne zbytočne zaobstaráte odsávač pár s vyšším výkonom, než v skutočnosti potrebujete, vyhodíte nielen zbytočné peniaze u robení, ale budete stratovi aj na celkovej spotrebe v priebehu používania.

Výpočet výkonu odsávača pár

Výkon sa udáva sa v metroch kubických vzduchu, ktorý odsávač pár za hodinu odsaje. Aby nedochádzalo k ochladzovaniu miestnosti, ale aby bolo zároveň odsávanie dostatočne efektívny, mal by byť výkon asi päťkrát až desaťkrát väčšie ako je objem miestnosti.

  • Dĺžka x šírka x výška=objem v m3

Spočítate tak objem miestnosti, v ktorej budete variť, a tým i koľko vzduchu sa v nej nachádza. Výkon vašej novej odsávača pár by mal tento objem vymeniť aspoň desaťkrát za hodinu, najlepšie však šestnásťkrát. Vypočítaný objem dosaďte do nasledujúceho vzorca:

  • Objem v m3 x 16=výkon v m3 / hod

A práve takýto výkon, v lepšom prípade aj trochu väčšie, potrebujete pre svoje priestory. Ak však máte kuchyňu spojenú aj s obývacou časťou, pri výmene vzduchu na tomto priestore by dochádzalo zároveň k úniku tepla. Vtedy radšej voľte výkon odsávača pár, ktorý zvládne 600 m3 / hod.

Výkon priamo ovplyvňuje energetickú náročnosť. Čím väčší výkon požadujete, tým vyššiu spotrebu očakávajte. Preto si strážte, aby presah výkonu nebol veľký, zbytočne by ste tak plytvali elektrickou energiou.

Spotreba energie

S výkonom odsávača je samozrejme úzko spätá tiež energetická náročnosť. Platí tu jednoduchá rovnica, že čím väčší výkon bude, tým vyššiu spotrebu bude výrobok mať. Pri výbere je preto dobré strážiť nielen hranicu minimálneho potrebného výkonu, ale aj hranicu, do ktorej je výkon dostačujúci, aby nedošlo k zbytočným energetickým stratám.

Na trhu nájdete aj modely, ktoré sú energeticky úspornejšie, negatívom je však vyššia nákupná cena.

Energetický štítok

O očakávané spotrebe vás moou informovať energetickej triedy, ktoré dávajú do pomeru príkon a výkon spotrebiča a ktoré vyčítate z energetického štítku.

Zjednodušene možno povedať, že uvažujeme , koľko energie potrebuje odsávač pár k tomu, aby dosiahla a udržala optimálny výkon. Najúspornejšíje v tomto prípade trieda A + (dosahuje jej len málo odsávačov pár), najmenej úsporná je naopak trieda G. Najčastejšie sa potom stretávame s priemernými hodnotami energetických tried D a E, čo nie sú práve dobré čísla.

Znamená to celkom nízke hodnoty úspor energie, preto radíme obozretnosť. Veľa o odsávači pár vypovedá aj ročná spotreba elektrickej energie. Tá vám hovorí, koľko energie sa spotrebuje.

Materiál odsávača

Odsávače pár sú najčastejšie vyrábané v prevedení matovaného nerezu, ktorý sa ľahko čistí. Alebo si môžete vybrať odsávač pár, ktorá kombinuje hliník, oceľ a číre mliečne sklo. U skla však počítajte s tým, že pre dokonalý vzhľad bude potrebné ho dôkladne leštiť. Z módy zatiaľ stále nevyšli ani klasické biele odsávača pár spravidla vyrábané v kombinácii plechu a smaltu.

Šírka a výška odsávača pár

Aj nad tou najmenšou varnou doskou odporúčame voliť šírke odsávača pár 50 cm minimálne, radšej však 60 cm a viac.

Vo všeobecnosti by mala byť šírka spotrebiča rovnaká alebo väčšia ako je šírka varnej dosky.

Čo sa výšky týka, záleží umiestnenie odsávača na tom, či varíte na plyne či elektrine. Ak vlastníte plynovú varnú dosku, odporúčame vám zachovať vzdialenosť 75 cm medzi oboma spotrebičmi. Ak ste vlastníkmi elektrickej varnej dosky, potom vám postačí vzdialenosť 65 cm.

Hlučnosť odsávača

Ak už ste si vybrali typ odsávanie vzduchu, aj samotný konštrukčný typ a ste ponaučenie z energetických údajov, je dobré sa pozrieť aj na tie „menej dôležité“ parametre. V úvodzovkách sú z dôvodu, že hoci sa u výbere môžu zdať ako zbytočné, následné užívanie vám ešte len ukáže, ako ste sa zmýlili.

Keďže pre odsávanie vzduchu je potreba dostatočný výkon, počítajte s tým, že odsávač pár bude hlučná .Ostatne, väčšina z vás si to iste vie predstaviť. Prirodzene, že hlučnosť rastie s výkonom, takže čím výkonnejší odsávač pár, tým hlučnejší. Všeobecne sa hlučnosť odsávačov pár pohybuje v rozmedzí 55 až 70 dB, ale zoženiete tichší aj hlučnejšie modely. Samozrejme odporúčame hlučnosť tlačiť čo najviac dole – hodnota 58 decibelov je ideálny, pri väčšom hluku bude práca pri sporáku nekomfortné a je tu určité riziko zdravotných ťažkostí.

Hmotnosť odsávača

Aj hmotnosť by vás mala zaujímať, pretože je potrebné brať ohľady na nosnosť napríklad skrinky u komínového typu odsávača pár, alebo stropu pri type závesného.

Osvetlenie

Pri výbere sa zaujímajte aj o osvetlenie, ktoré odsávač pár umožňuje. Je dobré sa uistiť, či žiarovky smerujú kolmo na varnú dosku .Môžete tiež zvoliť ekonomickejšie LED osvetlenie, ktoré znížia celkové náklady na prevádzku.

Design odsávača

Hoci to tak v minulosti nie vždy bolo, odsávače pár sa v dnešnej dobe stali aj dizajnovo dostupnejšie tak, aby sa hodili do každej kuchyne.

V prípade vstavaných alebo podvesných modelov je to síce menej viditeľné, ale tiež je úplne neschováte. Preto sa snažte brať pri nákupe určitý ohľad aj na design spotrebiče, ak chcete mať štýlovú a vyladenú kuchyni.

Funkcie odsávača

Odsávače pár majú, aj veľa možností čo sa týka samotných funkcií, ktoré vám môžu významne uľahčiť priebeh varenia.

Medzi ne môže napríklad patriť:

  • Regulácia odťahu pár
  • Dotykové ovládanie
  • Diaľkové ovládanie
  • Indikátor znečistenia filtra
  • Automatické odsávanie
  • dobehovou systém

Umiestnenie

Odsávač pár, ktorý budete vyberať, musí vždy vychádzať z konceptu kuchyne, do ktorej ju plánujete umiestniť. Jej situovanie je spojené s varnou doskou. Práve nad ňu musí byť umiestnená, aby čo najlepšie plnili svoju primárnu funkciu, a to odvádzanie prebytočnej pary a zápachov von z interiéru.

Odsávač pár je potrebné umiestniť do určitej výšky nad varnú dosku od 80 do 100 centimetrov. Ďalším dôležitým hľadiskom je šírka odsávača pár, ktoré sa musí aspoň rovnať šírke varnej dosky, v lepšom prípade ju môže presahovať. Šírka odsávača pár sa pohybuje od 40 do 100 centimetrov, môže byť aj viac.

Ovládanie a čistenie odsávača

Údržba

O odsávača pár by ste sa mali starať komplexne, len vymieňať filtre nestačí. Ak chcete, aby tento prvok kuchyne vyzeral stále pekne a plne zastával svoju funkciu v domácnosti, dbajte o jeho údržbu.

Pravidelne odsávač pár utierajte vlhčenou handričkou. Veľkú starostlivosť potom venujte filtrom u recirkulačných odsávačov pár, ktoré potrebujú nielen čistiť, ale aj po čase vymeniť.

Tukové filtre možno umývať ručne aj ich vkladať do umývačky. Sú totiž vyrobené z ocele. Uhlíkové filtre majú obmedzenú životnosť, ktorú predĺžite opatrným umytím. Na čistenie tohto filtra môžete taktiež použiť umývačku, avšak len do teploty 65 ° C. Filtre vracajte do odsávača pár vždy dokonale vysušené.

Ovládanie

Odsávač pár je jednoduchý prístroj, takže ovládanie by nemalo celé fungovanie zbytočne zesložiťovat. Čím ľahšie sa k požadovanej akcii dobier, tým lepšie. Už len preto, že pri varení máte často špinavé alebo mastné ruky a zdĺhavé ovládanie odsávača pár by malo jediný následok, že by ste ju zbytočne zašpinili.

Tým najbežnejším, s čím sa môžete na trhu stretnúť, je posuvná regulácia výkonu (čím viac stupňov rýchlosti, tým lepšie) a zapínanie osvetlenia tlačidlom (taktiež sa niekedy môžete stretnúť s reguláciou intenzity osvetlenia).

Modernejšie prístroja potom používajú na ovládanie displej. Ten by mal byť ideálne dotykový, čo najjednoduchšie (keďže je na zašpinenie náchylnejší a horšie sa čistí) a pokiaľ možno dostatočne veľký, aby sa na ňom zorientovali aj technicky menej zdatní jedinci.

Najlepšie je, ak si môžete odsávač pár pozrieť naživo v obchode – potom všetko uvidíte a môžete si ovládanie napríklad aj vyskúšať.

Odsávač pár a cena

Ako vždy sa nakoniec pozrieme na ceny. Tie si rozdelíme do troch základných kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena odsávače pár do 400 € s DPH

Táto cenová kategória vám ponúkne vstavané odsávače pár do kuchynských skriniek, prípadne odsávače pár podvesné či teleskopické. Táto cenová kategória je veľmi obľúbená hlavne u ľudí žijúcich v panelových a bytových domoch a všeobecne menších bytoch. Nájdete tu prevažne výkon 350 m3 / hod.

Cena odsávača pár od 400 € do 1 500 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už sa možno stretnúť s akýmkoľvek typom odsávača pár s rôznymi výkonmi a energetickými triedami. Do hry tiež vstupujú väčšie značky, ktoré vám zaistia overené výrobky.

Čo sa týka parametrov, je na tom táto cenová kategória veľmi dobre, avšak aj tu sa možno stretnúť s červivým jablkom – preto odporúčame prečítať si dnešný článok, nech sa tomuto prípadu vyhnete.

V tejto kategórii už si tiež budete môcť vyberať medzi dizajnovými kúskami, ktoré budú padnúť do vašej kuchyne, ako uliate.

Cena odsávača pár nad 1 500 € s DPH

Keďže už sa tu o dokonalých parametroch nemožno pochybovať, ide len a len o vzhľad. Kúpite si odsávač pár s veľmi zaujímavými parametrami z pohľadu výkonu a funkcionalít, ktoré ale zodpovedajú aj nižším cenovým triedam. V tejto kategórii platíte za originalitu a určitú nadčasovosť.

Odsávače pár tohto typu môžu mať podobu bežného osvetlenia, ktoré nijako nenarušuje oblasť kuchyne. Za najdrahšie modely zaplatíte aj 2 700 €.

Odsávače pár: Odsávač pár a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú odsávač pár. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej odsávača pár pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné odsávač pár, ktorá bude presne podľa vašich predstáv a vydrží vám odsávať nepríjemné zápachy pri varení po veľa dlhú dobu.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového odsávače pár zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé odsávača pár a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom odsávača pár. Dozviete sa tam tiež, ktorá odsávač pár je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať