Menu Zavrieť

Turistické topánky

Turistické boty

Dnes sa pozrieme na turistické topánky a ako ich vybrať. Chôdza je tým najprirodzenejším pohybom vôbec. A je jedno, či chodíte na prechádzky do lesa, po turistických trasách, alebo sa odvažujete do hôr, či dokonca milujete treky. Základným predpokladom pre pohodlnú chôdzu je výber správneho typu obuvi. Predtým sme chodili v teniskách, a málokto mal prístup si zaobstarať kvalitné topánky, a to ešte pre rôzne druhy turistiky, účelové topánky. Dnes je situácia iná. V dobrých obchodoch vám poradia, akú obuv zvoliť, a to preto, aby ste sa domov nevracali s nohami odretými do krvi, alebo čo horšie, s nejakým nepríjemným zranením.

Turistické topánky: Porovnanie 10 najlepších turistických topánok podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších turistických topánok. Ako sme tieto turistické topánky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto turistické topánky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť turistické topánky podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie turistické topánky.

NázovVzhľadTypOrientačná cena (s DPHDostupnosť
adidas Terrex Swift R2 GTX čiernaTuristické topánky adidas Terrex Swift R2 GTX čiernaPánske131Zobraziť v obchodoch
La Sportiva Boulder XTuristické topánky La Sportiva Boulder XPánske120Zobraziť v obchodoch
La Sportiva TX4 MenTuristické topánky La Sportiva TX4 MenPánske189,9Zobraziť v obchodoch
Keen TARGHEE III MID WP MENTuristické topánky Keen TARGHEE III MID WP MENPánske121,96Zobraziť v obchodoch
Salewa Alp Trainer 2 Gore Tex HnedáTuristické topánky Salewa Alp Trainer 2 Gore Tex HnedáPánske143,96Zobraziť v obchodoch
Asolo Greenwood EVO GV MM graphiteTuristické topánky Asolo Greenwood EVO GV MM graphiteDámske173,39Zobraziť v obchodoch
Salewa WS MTN TRAINER LITE Virtual Pink/Fluo CoralTuristické topánky Salewa WS MTN TRAINER LITE Virtual Pink/Fluo CoralDámske109Zobraziť v obchodoch
Keen Targhee III Mid WP WTuristické topánky Keen Targhee III Mid WP WDámske121,96Zobraziť v obchodoch
Lowa RENEGADE GTX MID WSTuristické topánky Lowa RENEGADE GTX MID WSDámske208Zobraziť v obchodoch
Asolo Finder GV MMTuristické topánky Asolo Finder GV MMDámske149Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Môžete na ňom porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia turistických topánok od ich používateľov.

Ako vybrať správnu turistickú obuv?

Aj keď je investícia do takýchto topánok vyššia, vaše nohy sa vám odvďačia, a navyše si počas túry užijete pohodlie. Nákup topánok vopred dobre rozviažte, nekupujete ich na rok, ale na niekoľko rokov. Určite si premyslite, aký druh turistiky najčastejšie budete prevádzkovať, v akom ročnom období, a aké nároky by obuv mala spĺňať, čo sa týka, podrážky, materiálu, odolnosti, a ďalšie.

Druhy turustickej obuvi

Rovnako ako inde dnes platí, že na výber je množstvo druhov obuvi, čo sa týka kvality, a teda aj ceny, ale aj účelu použitia. Poďme sa pozrieť na tie základné. Asi najviac zodpovedajúce rozdelenie je podľa účelu použitia.

  • Hiking – toto značenie zodpovedá ľahkej turistike. Tieto topánky spĺňajú požiadavky na pohyb po lesných a poľných cestách, upravených chodníkoch, popr. po chodníkoch. Hodí sa aj bežné nosenie, a dá sa povedať celoročne.
  • Treking – tieto topánky už majú tvrdšiu podrážku ako obuv na hiking, a preto s nimi môžete vyraziť aj do náročnejšieho terénu. Sú vhodné na vysokohorské túry, zvládnu kamenisté chodníky, a sú oveľa viac odolné. Sú vyrobené z odolnejších materiálov, ale sú ťažšie. Na bežné nosenie sa veľmi nehodí.
  • Approach – obuv z tejto kategórie je určená na menej náročné lezenie, ferraty, a náročný kamenistý terén. Majú veľmi pevnú podrážku a tiež špičku, ktorá sa označuje názvom Climbing zone.

Toto bolo iba základné delenie, a teraz sa pozrieme na podrobnejšie delenie, pretože ako uvidíte, aj pod pojem hiking je možné zaradiť niekoľko kategórií, ale to platí aj pre ostatných. Obvykle je to 5 kategórií a patria medzi ne turistické sandále, outdoorové topánky, ďalej trekingové poltopánky, vyššia trekingová obuv a vysoká zimná trekingová obuv. Potom sú tu ešte špeciálne druhy, ale tá je určená na konkrétne účely. Teraz si jednotlivé druhy turistickej obuvi viac špecifikujeme.

Turustické topánky: Parametre jednotlivých druhov

Turistické sandále – tento druh obuvi je skôr doplnok k ďalším druhom. Poslúži hlavne v suchých letných dňoch. Veľa sa využíva na chôdzu po meste, kde je rovina, a spevnený povrch. Ďalším využitím je možnosť pre vodičov, ktorí si po túre chcú odľahčiť nohám, a v pohodlí odriadiť cestu domov.

Outdoorové topánky – ide o ľahký variant športovej obuvi. Využijete ich hlavne pri výletoch do lesa, ľahšie túry, beh, alebo pri horskej turistike. Ľahké lezenie alebo jazda na bicykli je tiež možná. Nemenej podstatnou funkciou je bežné nosenie, napríklad pri daždivom počasí, keď nám nejaké to blato nebude vadiť. Noha je v týchto topánkach oveľa viac chránená ako v sandáloch. Spravidla nemajú vrchnú ochrannú membránu, a nemôžu sa pochváliť ani vibramovou podrážkou. Nie sú preto vhodné na náročné alebo dlhé túry.

Trekingové poltopánky – tu je využitie mnohostranné. Slúžiť vám budú na jednodenné výlety, rovnako ako pri týchto niekoľkodenných. Avšak počítajte s tým, že by ste mali mať v batohu iba menšiu záťaž. U týchto modelov nájdeme vodeodolnú membránu, a tie drahšie majú aj vibramovú podrážku. Určite vám dore poslúži ako pohodlná turistická obuv. Pretože sú nízke, neposkytujú oporu členkom. Z toho vyplýva, že ich najviac využijete na upravených lesných a poľných chodníkoch. Naopak kamenistý a náročný terén môže znamenať riziko úrazu. Pretože im nevadí ani voda, do zlého počasia s nimi môžete vyraziť bez problémov. Hojne sa využívajú na bežné nosenie, pretože sa vyznačujú veľkou pohodlnosťou. Tieto topánky ocenia turisti, ktorí vyrážajú do prírody len občas, pretože ich cena je prijateľná, a súčasne im poskytuje dostatočnú ochranu, napríklad pred vodou, a to vďaka membráne. Najčastejšie sa používa Gore-tex. Náhradkou za túto obuv môžu byť celokožené topánky, ktoré sú oveľa viac priedušné, a súčasne nepremokavé. Ich nevýhodou je, že sú oveľa viac ťažké. To môže niekomu vadiť, zvlášť pri dlhších trasách.

Vyššia trekingová obuv – je vhodná do náročnejších horských a kamenistých terénov, a môžu to byť jednodenné a viacdenné treky. Využijete ich od jari do jesene, aj keď v lete sa vám v nich budú viac potiť nohy. Tieto topánky majú dosť pevný skelet, ktorý je najčastejšie vyrobený z kože, a má špeciálnu úpravu. Topánky majú membrány ako Gore-tex, Event, Dermizax, alebo aj iné, a nohe vrátane členkov poskytujú veľmi dobrú oporu. Z tohto dôvodu je táto obuv vhodná aj pre náročné túry, a nielen jednodňové. Špička topánky je spevnená, alebo prekrytá gumou, z dôvodu ochrany prstov pred nárazom. Podrážky majú prepracované vzory, ktoré chránia majiteľa pred pošmyknutím na skale, či za vlhka. Veľa modelov v tejto kategórii má podrážku Vibram. Niektoré modely sú prispôsobené tak, že na ne môžete pripevniť aj mačky, čo ešte viac zvyšuje pocit istoty a stability predovšetkým na klzkých povrchoch.

Zimné topánky – jedná sa o vysoké zimné turistické topánky, určené pre zimnú turistiku na horách, pretože majú všetko možné vybavenie. Štandardom sú Vibramové podrážky, možnosť pripevnenia mačiek, membrány, spevnená špička a ďalšie. Tieto topánky ocenia turisti, ktorí vo svojom batohu novia vyššiu záťaž. Určite v nich nebudete mať problémy v snehu, na ľadovci, alebo pri chôdzi po kameňoch.

Pokiaľ ste si rozvážili, ako často, v akom ročnom období, av akých terénoch budete turistické topánky používať, môžete začať premýšľať, aké vlastnosti a parametre by táto obuv mala spĺňať. Ako sme uviedli vyššie, pre rôzne počasie, terény a dĺžky trás, vrátane záťaže sa hodí iný typ. Teraz si k jednotlivým druhom povieme viac.

Parametre turistických topánok

Než sa rozhodnete ku kúpe, začnite tým, že sa spýtate, z akého materiálu sú topánky vyrobené. Od toho sa odvíja ich odolnosť a tiež hmotnosť. Nie je na škodu prezrieť si aj upínací systém.

Podrážka – za štandard je medzi turistami považovaný Vibram. Je to celosvetovo známa značka, ktorá sa zameriava na výrobu podrážok obuvi pre športové a voľnočasové aktivity. Pokiaľ siahnete po topánkach s touto podrážkou, budete mať istotu, že podrážka je kvalitná, a zaistí vám oporu aj v náročnom teréne. Je dosť odolná proti oderu, a dobre tlmí nárazy pri došľape. Topánky pre náročnejšiu turistiku majú aj dobré vzorkovanie podrážky, čo tiež prospieva stabilite pohybu. Pre menej náročné terény môžete zvoliť obuv s mäkšou či gumovou podrážkou, chôdza v nich je pohodlnejšia. a všeobecne platí, že čím náročnejší terén, tým hrubšia vzorka podrážky.

Materiál topánky – častá je kombinácia syntetiky a nepremokavej membrány, ako je Gore-tex. Topánky vyrobené z týchto materiálov sú ľahšie, a vďaka membráne chránia nohu pred vlhkom, a ďalšími nepriaznivými poveternostnými vplyvmi. Celokožené topánky s membránou sú síce odolnejšie, na druhú stranu je to vyvážené vyššou hmotnosťou, čo napríklad pre ženy môže byť viac unavujúce, obzvlášť pri dlhších trasách pochodu. Kožené topánky tiež potrebujú pravidelné ošetrovanie, aby plnili svoju funkciu. Bežným štandardom turistickej obuvi by mal byť ochranný lem, najčastejšie gumový. Topánky, ktoré majú membránu majú tiež určitý stupeň vodeodolnosti a nepremokavosti. Aj keď na prvý pohľad sa môže zdať, že je to rovnaké, nie je to tak. Vodeodolnosť zaisťuje, že vaša noha bude v suchu, pretože sa do nej voda nedostane odspodu, teda švy medzi podrážkou a telom topánky, alebo okolo šnurovania. Naproti tomu nepremokavosť zabraňuje premočeniu topánky a poťažmo vašich nôh pri daždi, vstupe do snehu.

Upínací systém – pri drvivej väčšine topánok sa využívajú klasické šnúrky. Čo je však rozdielne, sú oká, cez ktoré šnúrky prechádzajú. U lacnejších druhov obuvi sú plastové, alebo textilné, a sú náchylné na trhanie, resp. rýchlejšiemu poškodeniu. Kvalitnejšia obuv má oká vystužená kovovými krúžkami, ktorá vydrží oveľa väčšie zaťaženie a počet povolení a utiahnutie šnúrok. Pre ešte lepšie utiahnutie šnúrok majú niektoré modely doplnkové kovové úchyty v hornej časti topánky.

Prešívanie – rovnako ako pri ostatných parametroch obuvi aj tu je možné sa stretnúť s viacerými druhmi prešitia. Obvykle je to retiazkové a dvojité prešitie. Retiazkové sa používa na spojenie stielky a zvršku a zaisťuje ohybnosť topánok. Obvykle sa používa pri výrobe tenisiek, či iných druhov športových topánok. Nie je však zárukou dostatočnej stability a pevnosti, a pre trekingové a alpinistické topánky nie je vhodný. Preto si radšej zvoľte topánky s dvojitým prešívaním. Táto technológia sa používa dlhé roky, a jej výsledkom je pevné spojenie zvršku so spodnou časťou topánky. A to dvoma radmi stehov. Stehy sú viditeľné aj zvonku, a preto ich ľahko odlíšite od retiazkového prešívania. Avšak aj tu sa nájdu výrobcovia, ktorí dvojité prešívanie iba imitujú, prípadne ho výrobca doplnil iba z estetického dôvodu.

Cementovanie – je novšia technika, pri ktorej sa natiahne komín topánky na kopyto a spojí sa s podstielkou tak, aby vznikol jednotný celok. Spojenie k medzipodrážke a podrážke sa deje pomocou lepidla pod vysokým tlakom. Táto obuv na rozdiel od šitej veľmi dobre drží tvar, na druhú stranu je však o dosť drahšia.

Výber vhodnej veľkosti turistických topánok

Okrem toho, čo sme si uviedli vyššie, je nemenej dôležité, aby ste si vybrali správnu veľkosť turistickej topánky. Preto je potrebné topánky pred zakúpením dôkladne vyskúšať. Nie je nič horšieho, keď v polovici plánovanej cesty zistíte, že vám je topánka veľká, alebo malá, alebo inak nesedí. To je potom veľký problém. Vždy volíme topánky o niečo väčšie, pretože vplyvom dlhodobej chôdze vám noha trochu opuchne. A tiež pamätajte, že máte každú nohu inak veľkú. Topánky vždy skúšame na ponožku, a ideálne na tie, ktoré do topánok budeme nosiť. Postup pri výbere správnej veľkosti nie je žiadna veda, stačí dodržať niekoľko zásad.

  • Turistické topánky skúšame na ponožky, ktoré budete najviac nosiť počas turistiky
  • Skúšame obe topánky, pretože máme každú nohu inak veľkú
  • Aby sme zistili, že nám topánky naozaj sedia, riadne ich zašnurujte
  • Topánky skúšajte v kľude, a na nohách si ich nechajte niekoľko minút, a po predajni sa v nich prechádzajte
  • Pri pohybe vás topánky nesmú tlačiť, a tiež sa vám nesmú vyzúvať
  • Kvalitný obchod by mal mať aj šikmú plochu, kde si vyskúšate chôdzu do kopca, z kopca, aj v bočnom náklone, len tak spoznáte, že vám topánky sedia
  • Pri chôdzi do kopca sa vám topánky nesmú vyzúvať
  • Pri chôdzi z kopca vám prsty nesmú narážať do prednej časti topánky
  • Lepšie je kupovať topánky popoludní, nohy sú tak viac v prirodzenom stave, ako ráno
  • Pokiaľ v iných topánkach používate špeciálne alebo ortopedické vložky, určite si ich vezmite so sebou
  • V topánkach si vyskúšajte chôdzu do a zo schodov
  • Než si topánky zaviažete, vyskúšajte si, že vám päta dobre sedí aj v nezašnurovanej topánke

A ešte jedna dôležitá rada. V dnešnej dobe veľa ľudí kupuje veci cez internet. Nič proti tomu, ale v prípade nákupu topánok by som to neodporúčal. Môžete ušetriť čas, cestu do susedného mesta, ale následné problémy, ktoré si tým môžete na spôsobiť na plánovanej ceste cez hory za to určite nestojí. Aj keď dobré obchody vezmú nenosené topánky do 14 dní späť, väčšinou si také topánky kupujeme nedlho pred plánovaným trekom, a rovnako potom do obchodu musíme, pretože tie, čo sme si objednali nám vôbec nesedia.

Údržba turistickej obuvi

Aby sme zakúpené topánky mohli dlho a bez problémov nosiť, je tiež potrebné sa o ne riadne starať. Na trhu spolu s topánkami môžete zakúpiť široký rad prípravkov, ktoré slúžia na ich údržbu. Dobrý predajca vám pri nákupe môže priamo odporučiť prostriedky na výrobok, ktorý ste si práve zakúpili. Medzi ne patria:

  • Impregnácia – tých rozoznávame niekoľko druhov, a to na vodnej báze, ďalej v spreji a potom aj vosky. Vosky slúžia na impregnáciu koženej obuvi. Impregnácia na vodnej báze je určená pre semiš alebo nubuk. Je potrebné ju aplikovať častejšie. Impregnácia v spreji sa veľmi ľahko nanáša a je vhodná predovšetkým na syntetické materiály. Pri použití na koži má menší výživový účinok. Impregnáciu je dobré použiť už pred prvým použitím obuvi. Uvidíte, že si topánky zachovajú svoje úžitkové vlastnosti oveľa dlhšie. Ďalej je skoro nutné používať ochranu po každom použití topánok, a to najlepšie čo najskôr po ich použití. Najskôr topánky zbavíme všetkých nečistôt, vysušíme a hneď naimpregnujeme. Pri vosku platí, že po jeho nanesení ho necháme do kože nasiaknuť, a to lepšie prebieha v teple. Topánky tiež dôkladne vyleštíme.

Pár rád na záver

  • Pokiaľ idete na dlhšiu túru, mali by ste so sebou mať aj náhradné ponožky. Nielenže zabránite tvorbe plesní, ale chránite aj topánky samé.
  • Pokiaľ to len trochu možno, doprajte odpočinok topánkam aj nohám tým, že si topánky vyjete.Zabránite tým otlakom a opúchaniu nôh.
  •  Určite sa vám oplatí pribaliť do batohu náplasti na otlaky a tiež tejpovaciu pásku.

Cena turistických topánok

Turistických topánok je na našom trhu viac ako dosť. Ako sme spomínali v úvode, ich cena sa bude odvíjať od účelu použitia, kvality materiálu a prevedenia, a požadovaných vlastností. Rozdiely budú aj v tom, či je obuv pánska, dámska alebo určená pre deti. Pre informáciu spomeňme obľúbených výrobcov. Sú to značky Alpine Pro, Nordblanc, Salomon, Lowa, Asolo, Bennon, Meindl a mnohé ďalšie.

Cena turistickej obuvi do 42 eur

V cenovej relácii do 42 eur s DPH zoženiete základné modely turistickej obuvi. Budú to prevažne turistické sandále, alebo nízka ľahká obuv na mierne zaťaženie. Aj použité materiály budú skôr menej trvanlivé, a tak počítajte aj s kratšou životnosťou. U tejto cenovej kategórie by ste mali počítať skôr s nízkou frekvenciou používania.

Cena turistických topánok od 42 eur do 84 eur

V cenách nad 42 eur si prídu na svoje turisti amatéri. Tu nájdeme pší a kvalitnejšiu podrážku, rovnako to platí aj tele obuvi. Kvalitná syntetika, pri niektorých modeloch aj koža. Dá sa predpokladať vzhľadom na cenu, že tieto topánky budú mať oveľa väčšiu trvanlivosť a odolnosť. Tu si určite vyberú ako muži, tak ženy, ale aj tí najmenší turisti.

Turistické topánky: Cena od 84 eur do 170 eur

Kto už nie je rýdzi amatér, ale turistiku berie viac vážne, zaobstará si turistické topánky nad 2 000 Sk s DPH. Tu nájdeme nielen členkové, ale aj vyššie pohorky prispôsobené do náročnejšieho terénu. Tu je dôraz kladený predovšetkým na odolnosť, pevnosť, ochranu používateľa ale aj primeranú ľahkosť.

Cena turistických topánok nad 170 eur

Pre tých najnáročnejších sú určené turistické topánky s cenovkou nad 170 eur. Vysoko kvalitné podrážky, pevné a odolné telo, kvalitná membrána, ochrana pred úrazom, to všetko zaručuje pohodlie pre náročných horalov a milovníkov extrémnych turistických výziev. Avšak nájdu sa aj takí, ktorí neváhajú za super kvalitu zaplatiť aj 420 eur. Ako vidíte, každý, kto sa chce pustiť, alebo už začal s turistikou, si nájde to, čo mu bude pre jeho potreby najviac vyhovovať. Tak len s chuťou do toho.

Turistické topánky: Turistické topánky a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nové turistické topánky. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nových turistických topánok pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nových turistických topánok zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať turistické topánky a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnymi turistickými topánky. Dozviete sa tam tiež, ktoré turistické topánky sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať