Menu Zavrieť

Stany

 

Každý z nás niekedy spal, alebo aspoň zatúžil stráviť noc v stane. Pre malé deti romantika, na ktorú môžu spomínať celý život. Obzvlášť keď je to niekde pri rybníku, ďaleko od civilizácie, so všetkým, čo k tomu patrí, ako je večerný plápolajúci oheň, opekanie burtov, umývanie v studenej vode, a polievka z kotlíka. Aby toto všetko prebehlo v pokoji, aj keď v noci príde lijavec, je dobré mať vhodný a kvalitný stan, v ktorom si to môžeme naozaj užiť.

Poďme si v nasledujúcich riadkoch priblížiť, ako stan vybrať, a namiesto siahodlhého hľadania na weboch, vám toto všetko uľahčiť, a hlavne pomôcť nájsť ten pravý stan pre vaše potreby.

Stany: Porovnanie 10 najlepších stanov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších stanov. Ako sme tieto stany vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto stany sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Pokiaľ vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť stany podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší stan.

NázovVzhľadUrčeniePočet osôbKonštrukcia stanuOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
High Peak Monodome XLStan High Peak Monodome XLTuristické4Kopulova46,99Zobraziť v obchodoch
Waterfall Double ULStan Waterfall Double ULExpedíčné2Samonosné191,87Zobraziť v obchodoch
Grand Canyon INDIANA 10Stan Grand Canyon INDIANA 10Turistické10Teepee331,29Zobraziť v obchodoch
Cattara ZatonStan Cattara ZatonPlážový stan2Iglu25,24Zobraziť v obchodoch
Highlander Blackthorn 1Stan Highlander Blackthorn 1Turistické1Tunel79,9Zobraziť v obchodoch
Ferrino Lightent 3Stan Ferrino Lightent 3Turistické3Kopulova231,19Zobraziť v obchodoch
MSR Hubba Hubba NXStan MSR Hubba Hubba NXTuristické2Kopulova543Zobraziť v obchodoch
Jurek Midi 4 duoStan Jurek Midi 4 duoTuristické4Kopulova334Zobraziť v obchodoch
Ferrino Sintesi 1Stan Ferrino Sintesi 1Turistické1Tunel152,9Zobraziť v obchodoch
Yate TrampStan Yate TrampTuristické3Kopulova62,5Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia stanov od ich užívateľov.

Najlepšie stany podľa Heureky

Ako vybrať stan?

Kým sa pre nejaký stan rozhodneme, mali by sme si povedať, čo vlastne hľadáme. Začneme tým, koľko osôb bude stan užívať. Ak máte deti, počítajte že porastú, a pretože ho nebudete kupovať na rok či dva, tak vyberajte taký, aby ste sa do neho zmestili aj po pár rokoch.

Ďalej by ste mali vedieť, ako často ho budete používať, v akom ročnom období, v akých poveternostných podmienkach, či v ňom budete nocovať pri dlhodobejšom výlete na bicykloch, alebo si ho postavíte vedľa chaty či karavanu niekde v kempe, alebo v základnom tábore vo výške 3 500 nad morom. Pokiaľ ste si stanovili aspoň základné kritériá pre výber, ďalším nemenej podstatným parametrom výberu je cena. Aj tu platí, že tie obyčajné kúpite za pár stoviek, ale tie naozaj kvalitné aj za 10 000 Sk s DPH. Ďalej sa budeme venovať aké druhy stanov sú na trhu na kúpu, aké majú parametre, funkcie, rozdelíme si ich podľa cenových kategórií, pridáme pár slov o údržbe, popr. ďalších veciach, ktoré by vás mohli zaujímať.

Druhy stanov

Rozdelenie stanov súvisí s účelom používania. Tj. kde, a ako často ho budete používať. V zásade môžeme stany rozdeliť do piatich typov:

  • Rekreačné a rodinné stany
  • Plážové a párty stany
  • Turistické a trekové stany
  • Ultraľahké stany
  • Expedičné stany

Je vám asi jasné, že jednotlivé typy sa líšia rozmermi, konštrukciou, hmotnosťou a taktiež obstarávacou cenou. Teraz k jednotlivým druhom bližšie.

Rekreačné a rodinné stany

Ich využitie bude len niekoľkokrát do roka, a to najmä v letnom období. Najčastejšie ich postavíme doma na záhrade, v kempe, niekde na lúke pri rybníku, a pod. tu pre nás bude dôležitý komfort, rozmery, druh konštrukcie a obstarávacia cena. Na miesto určenia ich dovezieme autom, alebo donesieme z domu. Ďalej by sme mali vedieť, koľko osôb v nich bude nocovať. Takto ich delíme na malé od 1 do 3 osôb a veľké od 4 osôb a viac. Pokiaľ uvážime, že stan postavíme v kempe vedľa chatky či auta, a po celý čas ho nebudeme baliť a stavať inde, tak nám nebude vadiť ich vyššia hmotnosť, ale rozhodujúcim parametrom bude komfort, maximálne pohodlie, súkromie a úložné priestory.

Tieto stany budú dosť veľké a ťažké aby sme ich prenášali na chrbte, či vozili na bicykloch. Aj ich stavba zaberie dosť času. Najviac sa vyrábajú v tvare tunela alebo kupoly z konštrukcie z ocelových alebo laminátových tyčiek. Podlážka býva z PVC, alebo polyetylénu (PE). Vzhľadom k použitým materiálom bývajú ťažšie, (viac ako 2kg na 1 osobu). Pre tento druh stanov sú obvyklé veľké predsiene, veľký úložný priestor, popr. viac spální. Celkom bežne sa v nich postaví aj dospelý človek.

Plážové a párty stany

Táto kategória je dosť špecifická. Nie je primárne určená na nocovanie, ale skôr ako ochrana pred slnkom alebo nepriazňou počasia pri organizovaní osláv, grilovaní alebo len posedení s priateľmi.

Turistické a trekové stany

Turistické a trekové stany je možné používať od jari do jesene. Hodí sa preto na kempovanie, na vodu, cyklovýlety, turistiku a to aj horskú, a trekové akcie. Pre naozaj náročné prechody hôr a dlhé treky však radšej zvoľte expedičné stany. Tieto stany sa vyznačujú mimoriadnou ľahkosťou, ktorá činí aj menej ako 1kg na osobu. Ďalej majú malý objem v zbalenom stave a sú veľmi odolné.

Cena a komfort sú potom menej podstatné. Pretože na také náročnejšie výlety veľmi nechodia malé deti, sú tieto stany vyrábané skôr v menších veľkostiach, a to pre jednu až štyri osoby. Tvar môže byť v podstate akýkoľvek, od Áček, cez kupolu, tunel aj geodetický. Podporná konštrukcia je takmer výhradne z duralových prútov, ktoré sú ľahké, ale veľmi pevné. Tropiko býva ľahké, nepremokavá záter a silikonizácia je samozrejmosťou. Podlážka je vyrobená obvykle z polyamidu, s PU záterom.

Pokiaľ si kupujete stan pre 3 a viac osôb, tak pri nákupe zohľadnite počet vchodov, ďalej veľkosť úložného priestoru. Pre 3 možno, ale pre 4 osoby je jeden vchod určite málo. Predstavte si tmavú noc bez hviezd a mesiaca, a ten čo spí najďalej od vchodu musí ostatných prekročiť. Pri stane s dvoma vchodmi je tu ďalšia výhoda v podobe ochrany pred vetrom a dažďom, ktorou bude aspoň jeden z vchodov disponovať. A tak možno do stanu vliezť bez toho, aby vám tam napršalo, alebo vám tam nafúkal sneh. Úložný priestor vyrieši dostatočne veľká predsieň, prípadne apsida. (polkruhový alebo mnohouholníkový výklenok v hlavnom priestore).

Cyklistické a ultraľahké stany

Tento druh stanov vyhľadávajú ľudia, ktorí radi cestujú naľahko len s malým batohom. Tieto stany sú mimoriadne ľahké, s hmotnosťou do 1kg na osobu, av zbalenom stave aj veľmi malé. To je však vyvážené horšou odolnosťou proti poveternostným vplyvom, nízkym komfortom a z toho plynúcou menšou životnosťou. Často ide o malé stany pre 1 až 2 osoby.

Expedičné stany

Ako samotný názov napovedá, ide o stany do extrémnych podmienok, často na dlhé treky, do hôr, džungle, kde panujú skutočne drsné podmienky. Tieto stany sa však vyznačujú mimoriadnou odolnosťou, robustnosťou, z čoho plynie aj dlhá životnosť. Tiež od nich nečakajte veľký komfort. Obvykle sa vyrábajú pre 2 a viac osôb, tie veľké aj pre 6 osôb.

Tieto stany sa dajú veľmi rýchlo postaviť, a to sa naozaj môže hodiť, obzvlášť v situácii, keď fúka silný vietor, máte premrznuté ruky, alebo staviate stan za tmy. Sú tiež výrazne drahšie, ale z toho vyplýva, že vám vydržia oveľa dlhšiu dobu. Ich najobvyklejší tvar je kopula a tunel. Konštrukcia tiež využíva viacero krížení prútov, vďaka čomu je dosiahnutá ďaleko vyššia odolnosť, a mnohokrát aj samonosnosť konštrukcie.

To sa hodí pri silnom vetre, ktorý v nárazoch menej odolný stan môže aj zbúrať, ďalej proti dažďu aj snehovej nádielke. Prúty týchto stanov sú výlučne zo zliatiny duralu. Sú také ľahké, ale mimoriadne odolné. Každému je asi jasné, že materiál tropika aj podlahy sú kvalitné a extrémne odolné proti vode a mechanickému poškodeniu. Aby sa ušetrilo nejaké to kilo navyše, znamená to pre užívateľov nižší komfort.

Tieto stany majú ako úložný priestor veľkú predsieň alebo apsidu. Bez problémov si tam tak užívatelia môžu uložiť batohy, ale je možné v nich aj variť. Pri použití stanu v extrémnych podmienkach sa môže roztrhnúť alebo prepichnúť, a tak nie je od veci si so sebou voziť sadu na opravu. Keď totiž nevykonáte opravu na mieste, časom sa môže poškodenie zväčšiť natoľko, že už opraviť nepôjde.

Parametre jednotlivých druhov stanov

Určitá nápoveda pre výber môže byť aj to, či chceme vyšší alebo nižší komfort. Potom môžeme voliť medzi jednoplášťovým a dvojplášťovým stanom. Nižšie trochu podrobnejšie.

Jednoplášťový stan

U týchto typov platí, že stan je vyrobený z jednej nepremokavej vrstvy, ktorá je spojená s podlahou. Pretože táto vrstva musí byť nepriepustná pre vodu, tak ju neprepúšťa zvonku ani zvnútra. Takže pokiaľ v stane spíte, tak tam bude kondenzovať vlhkosť. A všetko, čo máte vo vnútri, budete mať navlhnuté. U tých najlacnejších vám bude skondenzovaná voda kvapkať na spacák. Čo je dosť nepríjemné. Takže sa tento typ hodí doma na záhradu pre deti ako letná romantika. Pravdou ale je, že aj jednoplášťové stany môžu byť paro priepustné, a časť vlhka teda zo stanu odchádza. To má za následok, že vám do stanu bude prúdiť studený vzduch a komfort bude výrazne nižší. Teda pokiaľ si nekúpite stan, ktorý také konštrukčné vady nemá, ale tu to bude v úplne inej cenovej hladine. Toto dokážu využiť ľudia na dlhodobých trekoch, pri vysokohorskej turistike, pretože potrebujú nízku hmotnosť, as nepriaznivými vplyvmi si dokážu poradiť. Na druhú stranu sú ľahké, veľmi ľahko sa stavajú, av zbalenom stave sú veľmi malé.

Dvojplášťové stany

Tie sú tvorené dvoma vrstvami, kde vrchná nepremokavá vrstva – tropiko zabraňuje prieniku zrážok, a tá spodná vrstva je priepustná, takže dokáže odviesť vlhkosť zvnútra tak, aby ste boli v suchu. Uniklá vlhkosť sa zrazí na tej vrchnej, a stečie na zem. Tieto stany sú obľúbenejšie, pretože sú praktické. Na druhú stranu sú ťažšie, majú väčšie rozmery v zbalenom stave, a trvá o niečo dlhšie, než ich postavíte.

Stan a jeho parametre

Pokiaľ ste si stanovili pre aký účel, do akých podmienok a pre koľko osôb si budete stan kupovať, dostávate s parametrom, ktoré bol mal stan spĺňať. A podľa nich si potom dokážete ľahšie vybrať konkrétny model. Sú to:

  • Tvar
  • Materiál
  • Odolnosť
  • Hmotnosť
  • Veľkosť v zbalenom stave
  • Obtiažnosť a rýchlosť postavenia
  • Priedušnosť a počet ventilačných otvorov
  • Počet vchodov

Tvar stanu

Stany sa, čo sa týka tvaru vyrábajú najčastejšie v štyroch prevedeniach. Sú to kupoly, tunel, geodetický tvar a Áčko. Ich tvar do značnej miery napovedá o komforte, veľkosti úložného priestoru, odolnosti proti poveternostným vplyvom a tiež ako rýchlo ho možno postaviť.

  • Kopulovitý tvar – asi najviac vyrábaný tvar stanu. Spravidla ho tvoria 2 prúty, ktoré sa vo vrchole krížia, av protiľahlých rohoch sa kotvia do zeme. Pokiaľ je stan väčší, môžu tu byť aj ďalšie pomocné prúty, ktoré spevňujú konštrukciu, alebo pomáhajú držať tvar predsiene. Ich výhodou je samonosnosť a rýchla stavba. Ich konštrukcia je veľmi stabilná, a vo vnútri sú dosť priestranné. Tento tvar je odolný voči poveternostným vplyvom. Medzi nevýhody patrí vyššia hmotnosť, väčšia veľkosť v zbalenom stave.
  • Tunelový tvar – tento tvar vyžaduje podporu aspoň jedného prútu, spravidla sa však stretneme s dvoma až troma prútmi. Tieto stany sa musia vždy ukotviť, pretože nie sú samonosné, a to vrátane napínacích laniek. Tieto stany ponúkajú najlepší pomer vnútorného priestoru k hmotnosti stanu. Sú teda zároveň ľahké a priestranné. Bývajú však náchylné k nestabilnosti, čo sa týka veterného počasia. Vhodné sú tam, kde vietor veje jedným smerom, av tom smere je dobré ho stavať. Ak veje vietor zboku, môže sa stať že vám odletí. Pomôže dobré ukotvenie. Má najlepší pomer medzi veľkosťou, hmotnosťou a využitím vnútorného priestoru, nie je ale samonosný, a tým pádom menej odolný. Nutnosť použiť viac prútov.
  • Geodetický tvar – tento tvar je úplne špecifický. Podobá sa kopulovitému, ale býva väčšia. Na stavbu potrebujeme väčšie množstvo prútov, ktoré sa krížia v dvoch alebo viacerých bodoch. Preto je stavba zložitejšia. Naproti tomu sú tieto stany samonosné, veľmi stabilné a odolné proti poveternostným vplyvom. Toto všetko je vykúpené vyššou hmotnosťou, a väčším tvarom v zbalenom stave.
  • Áčkový tvar – stan v tvare strechy sa už skoro nepoužíva. Je to z dôvodu malého využitia vnútorného priestoru, celkom nízkej odolnosti, a na jeho stavbu potrebujete dosť času. To preto, že je nutné ho ukotviť pomocou kolíkov a napínacích laniek. V tvare Áčka sa dnes vyrábajú tzv. trapy, čo je extrémne ľahký prístrešok, ku ktorého stavbe vám stačia trekové palice. Je veľmi malý a ľahký. Z čoho vyplýva, že sa veľmi nehodí do extrémnych podmienok. Na prežitie je však dobrý.

Materiál

Je dôležitý z niekoľkých dôvodov. Sú to odolnosť, životnosť a celková hmotnosť. To sa týka tropika, vnútorného stanu, prútov a podlahy.

Tropiko – na vonkajšiu vrstvu – tropiko, sa používajú syntetické tkaniny ako je polyester alebo polyamid. Tieto látky sú vodeodolné a tiež ich neprefúkne vietor. Pre väčšiu odolnosť bývajú opatrené polyuretánovým záterom, alebo úpravou na báze silikónu. Niekedy obojem. Pokiaľ by pri použití mohlo hroziť riziko pretrhnutia, skúste špeciálnu štruktúru látky, nazývanú ripstop. Táto štruktúra zabráni rozšíreniu trhliny, pokiaľ k nej náhodou dôjde. Poznáte ju podľa štvorcovej štruktúry. S vývojom nových technológií, sa vracia použitie bavlnených tropík, či už samotných alebo s prímesou polyesteru. Bavlna vplyvom vlhkosti zväčší objem, čím zabráni prepúšťaniu vody. Ale zásadná je priedušnosť. Je však o dosť ťažšie ako umelé materiály, a tak sa skôr hodí pre rodinné stany, ktoré sú pomerne veľké.

Vnútorný stan – niekedy tiež spálňa, je vyrobený zo sieťoviny, čo je nylon, alebo iná dobre priedušná látka. Má dobré izolačné vlastnosti proti vetru. Čo sa týka farieb, tak sa používajú veľmi svetlé farby, ktoré zväčšujú priestor.

Podlážka – obvykle sú vyrobené z rovnakého materiálu ako tropiko, ale majú vyššiu odolnosť proti vode. Lacné modely majú podlahu z PVC, ktoré je pomerne ťažké a náchylné na popraskanie. Tie najlacnejšie modely majú podlahu z polyetylénu, ktorý nie je skoro odolný proti vode, ani pretrhnutiu.

Moskytiéra – v dnešnej dobe bežná súčasť stanov. Primárne slúži ako ochrana proti hmyzu, ale vďaka nej sa stanu dobre cirkuluje vzduch. Mala by byť dosť priedušná, a pre jednoduché použitie opatrená zipsom.

Prúty – pri väčšine stanov podopierajú konštrukciu. Čím ich je viac, tým je stan stabilnejší. Tým ale aj ťažšie. Preto aj tu nájdeme viac druhov materiálu, z ktorých sa vyrábajú. Tie zásadné si tu ukážeme.

  • Laminát/sklolaminát – tento materiál je najlacnejší, ale má najkratšiu životnosť. Ľahko sa zlomí, alebo sa štiepia. Môže tak pretrhnúť tropiku alebo podlahu.
  • Wraplex/durawrap – je laminát, ktorý prešiel špeciálnou úpravou. Má tak výrazne dlhšiu životnosť, menej sa láme. Nie je však ľahšia ako obyčajný laminát, a je drahšia.
  • Oceľ – používa sa iba na konštrukcie rodinných stanov, je predohýbaný z výroby. Má najdlhšiu životnosť, ale aj najvyššiu hmotnosť a tiež nosnosť.
  • Dural – je zliatina hliníka, ktorá je veľmi ľahká, ale veľmi pevná. Má dlhú životnosť, a tak je drahšia. Používa sa pri stanovách vyššej cenovej relácie, ktoré sú kvalitné pre bežné používanie.
  • Karbón/kevlar – absolútne najlepší a najodolnejší materiál na výrobu prútov. Je tiež najľahšia, aj keď si pri tom zachováva vysokú pevnosť. To je však vykúpené vysokou cenou, kedy iba prúty môžu mať cenu ako stan samotný.
  • Skadium – jedná sa o zliatinu duralu a skadia. Je ľahšia ako dural, ale pevnejšia a odolnejšia. Jeho cena je však taká vysoká, že sa používa pri tých najdrahších expedičných stanovách.

Okrem prútov sa používajú aj tyče, ktoré nemožno ohýbať, a slúžia ako podporná konštrukcia predsiení a prístreškov. Pokiaľ sú pri stane potrebné, sú z rovnakého materiálu ako prúty.

Odolnosť – obvykle posudzujeme stan na odolnosť proti poveternostným vplyvom, ako je dážď, vietor, oheň, voda. Tiež proti pretrhnutiu a poškodeniu. Čím vyššia odolnosť, tým vyššia cena. Časom sa odolnosť znižuje a to vplyvom UV žiarenia, pretože aj materiály z ktorých je stan vyrobený degradujú. Vyberajte typ podľa prostredia, kde ho budete používať. Extrémne počasie, ako sú oblasti s vysokým úhrnom zrážok, hory, tu sa určite oplatí si priplatiť. Čo je ale úplne zásadné, je odolnosť proti vodnému stĺpcu.

Vodný stĺpec – je to číslo, ktoré udáva počet jednotiek výšky vody (obvykle v mm), ktoré dopadajú pod tlakom s rýchlosťou 80-90km/h bez toho, aby tkaninou prenikli. (napr. číslo 3000mm znamená, že tropikom s týmto číslom by nemala preniknúť voda pri udanom tlaku až do výšky troch metrov). Podlážky majú obvykle vyššiu odolnosť ako samotné tropiko.

Vodný stĺpec tropika – pre úplne bežné kempovanie v lete platí, že by vodný stĺpec tropika mal byť v hodnotách 1500 – 2000mm. Pre bežnú turistiku voľte stan s hodnotou od 2000 do 3000mm. Tie najlepšie stany majú hodnotu vodného stĺpca okolo 10.000mm.

Vodný stĺpec podlahy – tu okrem výšky vodného stĺpca nepodceňte kvalitu podlahy. Oba parametre sú dôležité. Materiály ako PVC sú používané dosť často, ale sú najmenej odolné. Používajú sa pri lacných stanovách určených na kempovanie, a výška stĺpca je okolo 3000mm. Naproti tomu polyamid a polyester sú oveľa viac odolné proti poškodeniu, tým pádom sa hodí do náročnejších podmienok, a výška vodného stĺpca na bežné použitie by mala byť okolo 5000mm, pre extrémne potom 8000-10.000mm. Nezabudnite však na to, že so stúpajúcou výškou vodného stĺpca stúpa aj hmotnosť. Na úpravu je použitých viac vrstiev. Súčasne s tým stúpa aj cena.

Kvalita švov – každý spoj je náchylný na pretečenie, a keď si voda raz nájde cestu, je zle. To platí aj pre stany, kde sú švy slabým miestom. Naozaj kvalitné švy sú podlepené nepriepustnou páskou, ktorá tomu bráni. Ďalšia úprava sa týka nehorľavosti.

Hmotnosť – tu je nutné rozlíšiť, aký druh stanu volíme. Pri rodinných veľkých stanovách je to parameter zanedbateľný, naopak pri turistických, alebo ultraľahkých tá najdôležitejšia. Takže pre niekoho to môže byť zásadné kritérium na výber stanu. Všeobecne platí, že čím väčší stan, tým ťažšie. Tie ultraľahké majú hmotnosť do 1kg na osobu, kvalitné pre 2 osoby okolo 2,5kg. Tie menej kvalitné okolo 3,5 kg. Veľké rodinné stany vážia viac ako 7kg, ale tu to nie je podstatné.

Veľkosť v zbalenom stave

Mnohí si môžu myslieť, že veľkosť stanu ovplyvňuje do istej miery aj to, aký veľký bude v zbalenom stave. Nie vždy je to pravidlo. Dosť to závisí od použitých materiálov a ďalších doplnkov. Toto kritérium pre výber je dôležitý pre turistov a cyklistov, ktorí pozerajú na každé deko a centimeter. Skladnosť by však nemala byť na úkor kvality a odolnosti.

Obtiažnosť a rýchlosť postavenia

Rýchlosť a ľahké postavenie ocenia hlavne turisti, a ľudia na expedíciách. Zmeny počasia dnes prichádzajú oveľa rýchlejšie, a tak je dôležité, aby ste v daždi, snehovej fujavici nemárnili veľa času stavbou stanu. Naopak, pri veľkých rodinných stanovách to je celkom nepodstatné. Je dobré sa opýtať, či dopytovaný model postaví jeden človek, alebo je na stavbu potrebných dvoch ľudí. A pred prvým použitím si jeho stavbu vyskúšajte doma, aby ste získali cvik.

Priedušnosť a počet ventilačných otvorov

Ani dnes, pri použití najmodernejších technológií, neexistuje stan, ktorý by sa nepotil. Zatiaľ nikto nenašiel také dokonalé vetranie. Obvykle býva pri stane 1 – 4 vetracie otvory, ktoré môžu byť aj rôzne umiestnené. Od podlahy po strop. Tie, ktoré sú umiestnené pri podlahe, lepšie odvádzajú vydychovaný vzduch a vlhkosť, pretože sa nachádzajú v úrovni hlavy ležiaceho človeka. Teplý vzduch však stúpa nahor, a tak sa vlhkosť zráža pri strope. Tento typ vetrania sa častejšie používa u bivakov, kde stan tvorí iba jeden plášť. Viac efektívne sú modely v hornej časti stanu, ktoré lepšie zaručujú cirkuláciu vzduchu. Nevýhodou je väčší únik tepla. Lepšie prúdenie vzduchu sa nechá vyriešiť stanom, ktorý má dva vchody. Ak ich otvoríme oba, vytvorí sa prievan. Pomôcť tiež môže stan s predsienkou či apsidou. Na použitie v zime si kúpte stan s tzv. snehovým golierom. Ten bráni prefukovaniu vetra a vniknutiu snehu dovnútra.

Počet vchodov

Čím väčší stan, tým viac vchodov. Pokiaľ je stan určený pre 1 až 2 osoby, tak stačí jeden vchod. To zaručuje nižšiu hmotnosť. Dva vchody sú však oveľa praktickejšie, a na celkovú hmotnosť to nemá prílišný vplyv. Stany pre 3 a viac osôb sú 2 vchody nutnosťou.

Ešte sa zmienime o veľkosti stanu. Tá bude zodpovedať počtu osôb, ktoré budú stan používať súčasne, a tiež je dobré prihliadnuť na počet a objem batožiny. U stanov sa obvykle udáva vonkajší rozmer, a tak si ho pred nákupom zmerajte aj vo vnútri. Pre 1 osobu sa počíta s 55 až 60 cm šírky, čo je približne šírka matraca. Pre 3 osoby by šírka mala byť aspoň 165cm, lepšie však 180cm. Dĺžka stanu sa berie podľa najvyššej osoby. Pokiaľ meria 180cm, tak pripočítajte 25cm, a výsledok je 205cm. To je požadovaná dĺžka. Pre rodinné a rekreačné stany to nemusí platiť. Tu nájdete stany s viac spálňami, a tak budete mať požadovaný komfort. To, či zvolíte stan s predsieňou, či apsidou, je už na vás. Oboje môžu poslúžiť ako priestor na varenie, uloženie batohov, či priestor na sušenie vecí. Pri absencii ušetríte na hmotnosti, ale potom vám môže tento priestor chýbať. Stanu by naopak nemali chýbať vnútorné úložné priestory ako sú rôzne vrecká. Slúži na uloženie bateriek, mobilov, okuliarov, apod.

Hoci sa väčšina stanov predáva v kompletnej výbave, niektoré veci treba dokúpiť. Je to rôzne príslušenstvo. Kvalitnejšie stanové kolíky, náhradné prúty a tyčky, upínacie lanká, ďalej dodatočné predsiene, opravné sady a ďalšie. To, či túto možnosť využijeme je potom len na vás. Napríklad nákup pevnejších a kvalitnejších kolíkov stojí za zváženie, to ostatné podľa podmienok, v ktorých budeme stan používať. Asi by sme mohli vážne uvažovať o impregnačnom spreji, a tiež o opravnej sade.

Údržba a starostlivosť o stan

Pokiaľ chcete stan užívať dlhodobo as patričným komfortom, mali by ste tiež venovať potrebný čas starostlivosti a údržbe. V zásade platí pár pravidiel, ktoré vám pomôžu predĺžiť životnosť.

  1. Po každom použití nechajte stan dôkladne vyschnúť, a to aj v prípade, že nepršalo. Stan navlhne vždy, a to aj vplyvom vlhkosti z vydychovaného vzduchu.
  2. Stan dôkladne očistite od hrubej špiny a nečistôt.
  3. Pokiaľ je to možné, stavajte stan na vhodnom mieste, bez kameňov, koreňov, apod.
  4. Pokiaľ dôjde k roztrhnutiu, snažte sa to opraviť hneď. Predídete tým väčším škodám.
  5. Stan neperte, a nesušte v sušičke. Stačí umyť teplou vodou a mydlom a nechať vyschnúť. Niektoré stany je možné chemicky čistiť.
  6. Občas je dobré premazať zipsy. Silikónový olej, alebo olej technický.
  7. Stan skladujeme na suchom, tmavom a chladnom mieste.

Cena stanu

Ako aj u iných výrobkov, tak tiež stany je možné zakúpiť za pár sto korún, alebo za tisíce. Veľa bude záležať na účele, veľkosti, a kvalite. Takže sme stany rozdelili do niekoľkých cenových kategórií.

Stan do 42 eur s DPH

V tejto cenovej kategórii zaobstaráte obvykle plážové a stanové prístrešky, alebo naozaj lacné detské stany do izby. Ďalej jednoplášťové turistické stany na jedno použitie, a to max. pre 2 osoby. Majú nízku odolnosť, prúty z laminátu, a sú určené na stanovanie na záhrade v lete.

Stan od 42 do 130 eur s DPH

V tejto cenovej relácii už môžete kúpiť slušný model pre kratšie výlety aj do hôr, ale sú viac-menej jednosezónne. Nájdete tu stany turistické, rodinné, a najlacnejšiu triedu expedičných stanov pre 2-3 osoby. Pre 1 osobu tu nájdete už dosť kvalitné výrobky, ale tie väčšie sú vzhľadom na použité materiály ťažšie, av zbalenom stave veľké.

Cena stanu od 3 000 do 5 000 Kč s DPH

V této ceně si přijdou na své i nároční zájemci. Tato kategorie je asi nejvíce zastoupená, a to všemi typy od ultralehkých po rodinné. Jsou zde i 3 sezónní stany, určené pro 2 až 3 osoby, ale i rodinné pro 5 osob. Jejich odolnost je od 3000mm tropika výš, mají řadu doplňků jako předsíň, více vchodů, více větracích otvorů, kvalitní pruty a výborné podlážky. Jedinou věcí, která je může znevýhodnit je vyšší hmotnost.

Cena stanu od 130 eur do 210 eur s DPH

V tejto cene si prídu na svoje aj nároční záujemcovia. Táto kategória je asi najviac zastúpená, a to všetkými typmi od ultraľahkých po rodinné. Sú tu aj 3 sezónne stany, určené pre 2 až 3 osoby, ale aj rodinné pre 5 osôb. Ich odolnosť je od 3000mm tropika vyššie, majú množstvo doplnkov ako predsieň, viac vchodov, viac vetracích otvorov, kvalitné prúty a výborné podlahy. Jedinou vecou, ktorá ich môže znevýhodniť je vyššia hmotnosť.

Stan od 380 eur a vyššie

Tu nakupujú väčšinou fajnšmekri. Použité materiály sú tie najkvalitnejšie, stany majú vysoký vodný stĺpec, pevnú a odolnú konštrukciu a pritom veľmi nízku hmotnosť. Súčasne tu nájdete aj rodinné stany pre 6 aj viac osôb, a tie skôr pripomínajú malé domy. Takže je možné ich využívať aj dlhodobo.

Ako vidíte, možností výberu je viac ako dosť, a tak záleží len na vašich požiadavkách a finančných možnostiach, aby ste si vybrali stan, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Stany: Stan a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový stan. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového stanu pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového stanu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať stany a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom stanu. Dozviete sa tam tiež, ktoré stany sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

4.9/5 - (16 votes)

Mohlo by vás zaujímať