Menu Zavrieť

Trezory

trezor

Bezpečnostné trezory už od nepamäti chráni to, čo patrí len nám, alebo osobám, ktoré majú k zámku, alebo heslu prístup. Hoci sme sa s bezpečnostnými trezory stretávali v minulosti skôr vo filmoch a ostatní občania i svoju hotovosť, cenné papiere a šperky schovávali skôr pod vankúš, alebo do hrnčeka, dnes už to tak nie je.

V dnešnej dobe je úplne normálne vlastniť trezor, pretože sú cenovo dostupné a oveľa lepšie sa s otvorením trhu zháňajú. Ak teda uvažujete o kúpe trezoru, napísali sme pre vás tento článok, v ktorom si povieme podľa čoho trezor vyberať, aký druh zvoliť, povieme si niečo o parametroch, ktorým treba venovať nadmernú pozornosť, aj o samotnej inštalácii a umiestnení. Ako vždy si na konci článku povieme, za koľko sa dá taký trezor zohnať pomocou klasického rozdelenie do troch cenových kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Trezory: Porovnanie 10 najlepších trezorov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších trezorov. Ako sme tieto trezory vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto trezory sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť trezory podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie trezor na vaše cennosti.

NázovVzhľadUrčenieOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
G21 S-23ET IITrezor G21 S-23ET IISchránka na peniaze34,90Zobraziť v obchodoch
Opticum AX SamsonTrezor Opticum AX SamsonStenový, do podlahy25,00Zobraziť v obchodoch
G21 GA-25ETrezor G21 GA-25EStenový, do podlahy60,50Zobraziť v obchodoch
Richter Czech RS.17.EDNTrezor Richter Czech RS.17.EDNStenový, do podlahy29,50Zobraziť v obchodoch
G21 GA-20EUTrezor G21 GA-20EUStenový, do podlahy50,50Zobraziť v obchodoch
G21 T-250BKTrezor G21 T-250BKStenový, do podlahy43,90Zobraziť v obchodoch
Richter Czech TS0209 ParisTrezor Richter Czech TS0209 ParisSchránka na peniaze10,13Zobraziť v obchodoch
Richter Czech RS17.KTrezor Richter Czech RS17.KStenový, do podlahy25,80Zobraziť v obchodoch
Richter Czech RS50.KTrezor Richter Czech RS50.KStenový, do podlahy135,90Zobraziť v obchodoch
Geti E17STTrezor Geti E17STStenový, do podlahy36,20Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia trezorov od ich užívateľov.

Ako vybrať trezor

V prvom rade je nutné si uvedomiť, aké ceniny budete do trezoru uschovávať. Pokiaľ chcete uschovať napr. Len nejaké dokumenty, cestovné pasy a malú hotovosť môžete si vystačiť aj s menším necertifikovanými trezorom.

Ak ale potrebujete uschovať väčšiu hotovosť alebo ceniny alebo ak chcete si obsah trezoru poistiť sa v poisťovacej spoločnosti, vyberte určite certifikovaný trezor. Čím vyššia certifikovaná bezpečnostná trieda trezoru, tým vyššia je odolnosť a bezpečnosť trezoru a tiež odporúčaná hodnota uložených cenín.

Ďalej je tiež dobré obzerať sa na konkrétny druh a veľkosť trezoru, pretože aj podľa druhu sa ďalej trezory zostavujú do už spomínaných bezpečnostných tried. S bezpečnosťou tiež úzko súvisí aj druh uzamykania. Tomu všetkému sa v článku budeme podrobnejšie venovať.

Druhy trezorov

Výber správneho druhu je veľmi dôležité, pretože každý druh má iné parametre. Medzi tie patria najmä veľkosť a tiež miera ochrany, ktorú vám trezor môže ponúknuť. Každý druh sa radí aj do inej cenovej kategórie a tak nie je rozumné sa nechať zlákať nízkou cenou, ak do trezoru chcete ukladať naozaj cenné veci, ako sú napríklad šperky, hotovosť, alebo cenné papiere.

Domáce trezor

Domáci trezor vídame asi najčastejšie. Jedná sa o obdĺžnikovú bezpečnostnej krabici, ktorá nedosahuje príliš veľkých rozmerov. Tieto sejfy sa najčastejšie používanie pre ukrytie rodinných pokladov, dokladov, alebo hotovosti, ktoré sa však do trezoru nevojde moc. Tieto trezory nebývajú obzvlášť drahé a uschovávajú sa napríklad do šatníkových skríň. U tohto druhu si však dávajte pozor a nepodceňujte jeho kúpnu cenu, pretože ak si zaobstaráte jeden z najlacnejších modelov na trhu, je potrebné si uvedomiť, že skúseného lupiča nezastaví a hravo sa do neho dostane.

Zbraňový trezor

Zbraňové trezory sa, ako už názov napovedá, používajú pre bezpečnú úschovu zbraní. Ak máte doma zvedavé deti, alebo len nechcete riskovať, že vašej legálne držanú zbraň, niekto nelegálne zneužije, je dobré si tento trezor zaobstarať. Sú špeciálne vďaka svojmu primeraný tvaru a veľkosti, pretože sa do klasického rozmeru vojde až päť dlhých zbraní. Tieto trezory sú navyše prispôsobené na bezpečnej úschove týchto citlivých zariadení. Väčšina z týchto sejfov má vysoké bezpečnosťou triedy, čím vám zaručí, že ani skúsený lupič so zbraňou ani nedotkne.

Bezpečnostná schránka

Bezpečnostným schránkam sa tak úplne nedá hovoriť sejf, pretože s nimi stačí hodiť o zem a s najväčšou pravdepodobnosťou sa jej obsah rozsype po zemi. Tieto schránky sú tak určené na uchovávanie menších obnosov cenností, ktoré si v prípade nutnosti je možné pohodlne uzmout a ísť. Sú väčšinou riešené maskovaním, ako napríklad v knihe. Tieto schránky mávajú väčšinou dosť nízku cenu a tak sú ľahko dostupné pre každého, čo má čo malého ukryť.

Pokladnička

S pokladničkami už ste sa možno stretli, jedná sa o celkom malý úložný priestor, kam sa vojde dostatok hotovosti. Najčastejšie je vidíme v sklepe, kam sa prebytočné peniaze z pokladne ukladajú práve tam. Ich zámok je väčšinou riešený iba kľúčikom a tak ich miera bezpečnosti nedosahuje príliš vysokých merítok.

Schránka na kľúče

Najviac špecifickým druhom trezoru sú schránky na kľúče. Uplatnenie nájdu najmä vo firmách, pretože ponúkajú dostatočné miesto pre uloženie väčšieho množstva kľúčov. Ani v tomto prípade nejde ani tak o bezpečnosť, ako o sprehľadnenie a organizáciu. Niektoré trezory pojmú aj 150 unikátnych kľúčov.

Parametre pre výber trezoru

Ako už bolo povedané vyššie, parametre sú pri výbere trezoru to najdôležitejšie. V tejto kapitole sa teda zoznámime so všetkými dôležitými parametrami, ktoré treba pri výbere a následnej kúpe sledovať, aby výsledok zodpovedal vašim predstavám.

Účel použitia trezoru

Nákup trezoru nebýva každodennou záležitosťou a pred samotným nákupom si budúci majiteľ musí uvedomiť, za akým účelom si trezor vyhotovuje a čo má taký trezor alebo sejf chrániť. Na našom trhu sa bežne trezory už predávajú so svojou špecializáciou, čo znamená, že je možné si vybrať trezor presne podľa ukladaných vecí, cenností, hotovosti, zbraní a pod.

V ponuke sú trezory určené na uloženie finančnej hotovosti, trezory na dokumenty, ohňovzdorné trezory, trezory na zbrane a ďalšie. V tejto širokej ponuke je možné nájsť zodpovedajúce trezor alebo sejf a každý špecializovaný obchodník Vám rád poradí v prípade správneho výberu.

Veľkosť trezoru

Pri nákupe trezoru je potrebné dbať na zvýšenú pozornosť výberu správnej veľkosti. Trezory sa vyrábajú ako oceľové bezpečnostné schránky s obmedzenou kapacitou a je potrebné si uvedomiť, že časom sa váš trezor naplní ukladanými vecami a už sa jeho veľkosť nedá zväčšiť.

Preto je nutné si povedať, či bude trezor určený len na ukladanie menších drobností a po celú dobu sa obsah nebude meniť alebo v budúcnosti bude trezor postupne plniť. Po skúsenostiach z praxe je vždy výhodné kupovať tzv . o jedno číslo väčší model, než máte v úmysle,lebo vždy sa väčšia kapacita svojmu majiteľovi oplatí. Samotná veľkosť je samozrejme aj ovplyvnená miestom inštalácie a konštrukcií vybraného modelu.

Zámkové vybavenie trezoru

Trezory sú v dnešnej dobe štandardne vyrábané a osadené niekoľkými typmi trezorových zámkov. Medzi základné osadenie trezoru a najpoužívanejšie sa radí vybavenie trezoru trezorovým zámkom na kľúč. Trezorové certifikované zámky na kľúč sa štandardne používajú u veľkej väčšiny trezorov. Rovnako sú trezory vybavované elektronickými kombinačnými zámkami alebo mechanickými kombinačnými zámkami. Medzi najnovšie trezorové zámky, ktoré sa začínajú používať na trhu, môžeme zaradiť tiež biometrické trezorové zámky využívajúce odtlačok prsta. Výber trezorového zámku je dôležitá súčasť výbere správneho trezoru a môže do budúcna ovplyvniť správne využitie trezoru a jeho bezpečnosť.

Bezpečnostná trieda trezoru

Najdôležitejším kritériom, na ktorý v priebehu článku neustále narážame, je bezpečnostná trieda. Ich katalóg je stanovený európskymi normami a udáva, akú intenzitu a charakter poškodenia schránka absorbuje. Dokladom je certifikácia, ktorú výrobca získa na základe testu. Ten spočíva v nameranom čase, po ktorý dokázal trezor odolávať ručnému otvorení a násilnému vylomenie dverí. Výsledkom certifikačného merania sú tzv. Odporové jednotky RU. Vyššie číslo znamená vyššiu mieru zabezpečenia.

  • Triedy S1 a S2 pre sejfy
  • Triedy Z1, Z2 a Z3 pre sejfy
  • Trieda 0 pre trezory
  • Trieda I pre trezory
  • Trieda II pre trezory
  • Trieda III pre trezory
  • Triedy IV a V pre trezory
  • Triedy VI a VII pre trezory

Bezpečnostná trieda S1 a S2

Táto ochrana je to najmenej, čo možno od trezoru očakávať. Dlhšie tlak táto trieda rozhodne nevydrží. Máte aspoň istotu, že trezor bude fyzickej sile človeka nejakú chvíľku odolávať.

Bezpečnostná trieda Z1, Z2 a Z3

Písmeno Z zastupuje pojem základná bezpečnosť. Odporové jednotky triedy Z1 sú RU (10/10), pričom sejf musí byť vybavený aspoň jedným zámkom najvyššej triedy A. Triedy Z2 a Z3 poskytujú vyššiu mieru zabezpečenia. Sú vhodné pre uloženie menších zbraní a cenností. Poisťovne sú ochotné obsah trezoru poistiť v hodnote do 1 200 €. Trieda Z2 sa môže pýšiť 15 odporovými jednotkami.

Bezpečnostná trieda 0

Orientačná úložná suma v trezore je približne do 2 000 €. Trezory sú tak ideálne napr. Pre uloženie denné tržby v menších prevádzkach, či na uloženie zbraní a dokumentov označených podľa NBÚ ako „Dôverné“. Jednou z podmienok pre udelenie certifikátu je osadenie aspoň jedným trezorovým zámkom triedy A.

Bezpečnostná trieda I

Do tejto kategórie spadajú prevažne trezory pre domácnosti a menšie podniky. Trezory certifikované v bezpečnosťou triede I sú aj pod názvom veľmi ľahké trezory, orientačná úložná suma u nich činí 4 000 € až 11 400 € (používajú sa napríklad na uloženie rodinných cenností, peňazí, denné tržby, zbraní a tiež tajných dokumentov (SS1 = 3 body). Jednou z podmienok je osadenie aspoň jedným certifikovaným trezorovým zámkom triedy A.

Bezpečnostná trieda II

Sem patrí predovšetkým ľahké trezory do väčšieho podniku, do menšieho zlatníctvo, na cenné šperky doma. Orientačná úložná suma je 11 400 € až 20 000 €. Do trezorov patrí všetko, čo je treba dobre uschovať, napr. Dokumenty v stupni utajenia „Prísne tajné“ podľa NBÚ (SS1 = 4 body). Jednou z podmienok pre udelenie certifikátu zostáva osadenie aspoň jedným trezorovým zámkom triedy A.

Bezpečnostná trieda III

Trezory v strednej kategórii – hodí sa pre zákazníkov, ktorí potrebujú bezpečne uložiť cennosti v hodnote 30 000 € až 50 000 € (orientačná úložná suma), či tržbu v poriadku až niekoľko miliónov Sk. Jednou z podmienok je už osadenie aspoň jedným certifikovaným trezorovým zámkom triedy B.

Bezpečnostná trieda IV

Ťažké trezory – bývajú určené prevažne pre finančné a bankové inštitúcie. Orientačná úložná suma je tu 30 000 € až 50 000 € a je tu vyžadované osadenie minimálne dvoma trezorovým zámkom triedy B.

Bezpečnostná trieda V

Kupujúcim trezorov s označením extra ťažké sú opäť spravidla finančné a bankové inštitúcie. Orientačná úložná suma je tu 50 000 € až 60 000 € a aj tu je nutnosť osadenie aspoň dvoma trezorovým zámkom triedy B.

Bezpečnostné triedy VII-XIII

V týchto bezpečnostných triedach sa už bežné trezory nevyskytujú, norma tu určuje požiadavky kladené na trezorové dvere a komorové trezory, ktoré však môžu byť certifikované aj pre nižšie bezpečnostnej triedy.

Odolnosť proti požiaru

Asi nikto neočakáva, že v prípade vypuknutia požiaru budete myslieť na to, vybrať trezor a spomínať si na heslá a zámky. Je preto lepšie, keď si zaobstaráte trezor s dobrou požiarnou ochranou. Ako je tomu u bezpečnostných tried, aj tu možno požiarnej vzdorovitosť ohodnotiť rozřazením do rôznych tried.

  • S30P – ohňovzdornosť 30 minút pre dokumenty, pri teplotnej záťaži 1 100 ° C nesmie teplota vnútri trezoru presiahnuť 175 ° C
  • S60P – ohňovzdornosť 60 minút pre dokumenty, pri teplotnej záťaži 1 100 ° C nesmie teplota vnútri trezoru presiahnuť 175 ° C
  • S120P – ohňovzdornosť 120 minút pre dokumenty, pri teplotnej záťaži 1 100 ° C nesmie teplota vnútri trezoru presiahnuť 175 ° C
  • S60DIS – ohňovzdornosť 60 minút pre dátové disky, pri teplotnej záťaži 1 100 ° C nesmie teplota vnútri trezoru presiahnuť 55 ° C
  • S120DIS – ohňovzdornosť 120 minút pre dokumenty, pri teplotnej záťaži 1 100 ° C nesmie teplota vnútri trezoru presiahnuť 55 ° C

Uzamykanie trezoru

Čo robí trezor trezorom? Je to zámok, ktorý zabraňuje prieniku nežiadané osoby do vnútorných priestorov. Na trhu sa voľne možno stretnúť s tromi typmi zámku:

  • Motýlkový bezpečnostný kľúč
  • Mechanický číslicový kombinačný zámok
  • Elektronický číslicový kombinačný zámok

Motýlkový bezpečnostný kľúč

Najlacnejším variantom je klasický kľúč, ktorým pohodlne odomknete sejf. S jednoduchosťou riešenie však tu súvisí aj najväčšie riziko, pretože je kľúč veľmi ľahko ukradnutelný.

Mechanický číslicový kombinačný zámok

Túto verziu najčastejšie vidáváte a to ako vo filmoch, tak aj v reálnom živote u drahších modelov. Je to zlatý stred, ktorý má nespornú výhodu v tom, že kto nevie heslo, nemá šancu sa do sejfu dostať. Dávajte si dobrý pozor, aby ste heslo nezabudli.

Počítajte, že si priplatíte, pretože v štandardných verziách sú ponúkané iba varianty na kľúč.

Elektronický číslicový kombinačný zámok

Tento typ zámku je previazaný s batériou, a okrem odomykanie zámku vie aj celý rad ďalších vecí. Pamätá si poslednú vstupy, umožňuje meniť kódy podľa potreby, prípadne sa úplne zamknúť.

Za obstaranie elektronického číselníku si samozrejme priplatíte, a nie práve málo. Pamätať musíte aj na pravidelnú výmenu batérií, ktorých životnosť sa štandardne pohybuje okolo 2 rokov. Podobne ako u mechanických zabezpečení si musíte kód zapamätať alebo zapísať a uložiť na dobre skryté miesto.

Inštalácia a miesto umiestnenia trezoru

Samotná voľba umiestnenia trezoru hrá dôležitú úlohu pri výbere trezoru. Je potrebné dobre zvážiť, kde bude trezor umiestnený. Podľa miesta umiestnenia je možné napr. Zvoliť klasický voľne stojace trezor alebo napríklad tiež trezor zabudovaný do steny alebo podlahy. Nie vždy je možné trezor skryto zamurovať do nosnej steny a prekryť napr. Obrazom, a alebo zabudovať do podlahy.

Pri výbere vhodného miesta majte na pamäti, že trezor by mal byť skrytý pred pohľadmi nechcených návštevníkov. Vždy dbajte, aby bol trezor na očiach len osobám používajúcim daný trezor a nie bežným návštevníkom, eliminujete tým riziko odcudzenia alebo napadnutia trezoru.

V prípade potreby všetko konzultujte so svojím predajcom, ktorý Vám z praxe rád odporučí vhodné miesto a typ trezoru. Vždy by si mal budúci majiteľ uvedomiť, že trezor bude využívaný po dlhú dobu a jedným z veľmi dôležitých faktorov pri výbere je jeho veľkosť.

Vždy kupujeme trezor alebo sejf o jednu tzv. Veľkosť väčšia než potrebujeme.
Časom sa nám zaplní veľkým množstvom chránených vecí a je nepríjemné zistiť, že časom už nemáme kde ukladať. Toto platí najmä pri nákupe trezoru do steny, z dôvodu zamurovanie a pracné demontáže alebo nákupu ďalšieho trezoru. Toto sa nám môže pekne predražiť. V súčasnej ponuke na našom trhu nájdeme trezory vyrábané podľa ich určenia a každý si vyberie ten správny typ podľa typu ukladaných vecí (trezory do steny, trezory na hotovosť, trezory na zbrane atď.).

Cena trezoru

Ako už bolo povedané v úvode. V poslednej kapitole si trezory rozdelíme na tri cenovej kategórie a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena do 600 €

V tejto cenovej kategórii nájdete jednoduché sejfy určené skôr do domácností, alebo menších podnikov. Čo sa týka bezpečnosti, sú na tom tieto výrobky zle, pretože nikdy neprekročí hranicu bezpečnostnej triedy č. 2. Dajte pozor aj na veľkosť, pretože aj v tejto cenovej kategórii je možné zakúpiť veľké trezory, ktoré dosahujú až 180 kg!

Cena od 600 € do 1 700 €

Tu sa stretávame so zlatým stredom. Tu možno nájdu vysoko bezpečné sejfy rôznych veľkostí a druhov – dokonca aj s mimoriadnou odolnosťou proti požiaru. Tieto trezory sa kupujú na veľmi dôležité ceniny, o ktorej nechce prísť ako súkromník, tak napríklad aj väčšie podnik.

Cena nad 1 700 €

Ak pôjdete s cenou nad 1 700 €, môžete očakávať najvyššiu bezpečnostnú triedu, najväčší a najdôkladnejšie ochranu proti požiaru a dokonca aj elektronický číslicový kombinačný zámok. Od rozmerov sa odvíja aj hmotnosť, ktorá môže pokojne presahovať aj hranicu 400 kilogramov. Preto si dobre preverte nosnosť podlahy a zabezpečte archu kotvami. Tento trezor sa dá tak považovať za absolútne nezničiteľný aj v prípade pádu asteroidu.

Trezory: Trezor a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový trezor na uchovanie cenností.

Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového trezoru pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný trezor, ktorý vydrží presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady a ochráni všetky vaše dôležité cennosti v bezpečí .

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového trezore zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé trezory a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom trezoru. Dozviete sa tam tiež, ktorý trezor je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať