Menu Zavrieť

Tlakomery

tlakomer

Tlakomer je typ zdravotníckeho zariadenia primárne určeného na meranie krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Existuje niekoľko typov tlakomerov, počnúc základným rozdelením, tlakomery sa delí na elektronické a mechanické. Tlakomery môžu byť označované tiež pod názvom tlakomery.

Elektronické tlakomery môže byť kategorizovať podľa meraní vykonaných na tlakomeroch zápästie – zápästie, tlakomeru na paži – hornej časti paže. Na začiatku nového roka sa snažíme vytvoriť kvalitné nákupný tých najlepších tlakomerov. V tomto prípade sa tu zameriame na elektronické tlakomery, ktoré sa nasadzujú na paži. Pri vytváraní tohto zoznamu sme vzali do úvahy najlepšie tlakomery z hľadiska technologického pokroku a funkčnosti, čo značne uľahčuje používanie zariadení. Technologickým pokrokom v novej generácii tlakomerov je predovšetkým schopnosť vykonávať EKG doma, indikácia srdcová arytmia, fibrilácia a tiež kompatibilita zariadení s chytrými telefónmi, tablety alebo počítaču, vďaka ktorým tlakomer umožňuje zhromažďujeme údaje určujúce naše. Tieto dáta potom jednoducho môžete zaslať vášmu ošetrujúcemu lekárovi. Čo teda vziať do úvahy pri výberu najlepšieho tlakomeru?

Pri rozhodovaní o kúpe kvalitného tlakomeru by ste mali najprv zvážiť, komu by zariadenie malo byť určené. Je to tlakomer pre mňa, pre moje dieťa, rodičia, dedka alebo babičku? Je to veľmi dôležité z hľadiska prevádzky, ktorý by pre nikoho nemal byť príliš veľkým problémom.

Mali by ste tiež vziať do úvahy typ choroby, ktorú človek trpí. Potom zistíme, či potrebujeme vybavenie, pretože sa chceme profylakticky starať o svoje zdravie, alebo máme arteriálnej hypertenzie alebo iné srdcové ochorenia, ako sú arytmia, koronárne ochorenia atď., Ktorá vyžadujú každodennú sledovanie krvného tlaku a srdcovej frekvencie. Toto je veľmi dôležitá informácia pri výbere zariadenia, pretože dnes sú na trhu monitory krvného tlaku, ktoré uľahčia naše každodenné fungovanie a čo je dôležité, umožní nám lepšie sledovať naše zdravie, napríklad monitor krvného tlaku s možnosťou merania EKG v pohodlí domova.

Najprv pri výbere tlakomeru by sme mali venovať pozornosť presnosti merania a jeho rýchlosti, pretože najčastejšie požadujeme spoľahlivé a rýchle meranie. Jednou z najdôležitejších výhod je bezpochyby tiež nekomplikovaný prevádzku, ktorý umožňuje bezproblémové používanie zariadenia i staršími osobami.

Pre ľudí, ktorí hľadajú moderné zariadenia, budú dôležité ďalšie funkcie, napríklad kompatibilita so smartphonmi alebo tablety. Pri výbere tlakomeru by ste mali venovať pozornosť tiež veľkosti manžety. Zvyčajne majú tlakomery štandardné manžety, ale pre ľudí s väčšou štruktúrou paží nemusí byť dostačujúce, potom si najčastejšie musíte kúpiť väčšie rukáv alebo zvoliť tlakomer, ktorý ponúka veľkú možnosť úpravy, niekedy výrobcovia zahŕňajú 2 typy manžiet.

Pri výbere tlakomeru je potrebné vziať do úvahy schopnosť šetriť pamäť niekoľkým ľuďom. Pre niektorých bude dôležitou informáciou schopnosť napájať batériami a sieťovým adaptérom v závislosti na tom, kde a za akých podmienok zariadení používame. Takisto stojí za to venovať pozornosť typu a dĺžke záruky poskytované výrobcom.

V tomto článku sa ďalej pozrieme na to, ako vybrať tlakomer (o niečo podrobnejšie ako v tomto úvode) a tiež na porovnanie 10 najlepších modelov tlakomerov, ktoré sme vybrali na základe používateľského hodnotenia a odborných recenzií.

Tlakomery: Porovnanie 10 najlepších tlakomerov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších tlakomerov. Ako sme tieto tlakomery vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto tlakomery sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť tlakomery podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie tlakomer.

NázovVzhľadUmiestnenieObvod manžety (cm)Pamäť meraníRozsah merania - krvný tlakRozsah merania - pulzPresnosť merania tlaku (mmHg) +-Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Omron M3Tlakomer Omron M3Paže22 - 42 cm1200 - 299 mmHg40 - 180 tep/min357,24Zobraziť v obchodoch
Sencor SBP 690Tlakomer Sencor SBP 690Paže22 - 42 cm600 - 300 mmHg40 - 199 tep/min3 až 620,82Zobraziť v obchodoch
Omron M6 Comfort s AFibTlakomer Omron M6 Comfort s AFibPaže22 - 42 cm10060 - 260 mmHg40 - 180 tep/min372,99Zobraziť v obchodoch
Hartmann Veroval CompactTlakomer Hartmann Veroval CompactPaže22 - 42 cm1000 - 300 mmHg40 - 199 tep/min343,44Zobraziť v obchodoch
Omron M7 Intelli IT s AFibTlakomer Omron M7 Intelli IT s AFibPaže22 - 42 cm10060 - 260 mmHg40 - 180 tep/min399,90Zobraziť v obchodoch
Sencor SBD 1470Tlakomer Sencor SBD 1470Zápästie13,5 - 19,5 cm600 - 300 mmHg40 - 199 tep/min3 až 512,49Zobraziť v obchodoch
Hartmann Veroval duo controlTlakomer Hartmann Veroval duo controlPaže22 - 42 cm1000 - 300 mmHg30 - 199 tep/min315,10Zobraziť v obchodoch
Omron M3 ComfortTlakomer Omron M3 ComfortPaže22 - 42 cm600 - 299 mmHg40 - 180 tep/min355,99Zobraziť v obchodoch
Beurer BM 57Tlakomer Beurer BM 57Paže23 - 43 cm600 - 300 mmHg40 - 180 tep/min357,00Zobraziť v obchodoch
TrueLife PulseTlakomer TrueLife PulsePaže0 - 42 cm6030 - 280 mmHg40 - 180 tep/min329,99Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka.sk. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia tlakomerov od ich užívateľov.

Ako vybrať tlakomer?

Tlakomer pre monitorovanie krvného tlaku je zariadenie, ktoré sa oplatí mať doma. Tlak by mal byť kontrolovaný, napríklad v prípade malátnosti. Výber monitorov krvného tlaku na trhu je však prekvapivo veľký. Toľko ľudí má problém s nákupom. Čomu v tomto prípade stojí za to venovať pred samotným nákupom zvláštnu pozornosť? Tu sa pozrieme podrobnejšie na jednotlivé parametre, ktoré je dôležité poznať k výberu toho správneho tlakomeru. Je dôležité, aby ste si vybrali kvalitné a zároveň presný tlakomer.

Pozrieme sa tu na rozdiel medzi tlakomerom určeným na paži a tým, ktorý meria na vašom zápästí. Ako vždy sa tu pozrieme na dôležité príslušenstvo, funkcie a nezabudneme ani cenovej kategórie tlakomerov.

Tlakomer podľa miesta merania

Prvým dôležitým parametrom pre výber je to, na akom mieste si budete merať krvný tlak pomocou tonometra. Podľa miesta merania môžeme tlakomery rozdeliť na tie, ktoré merajú na paži a na tlakomery meracie krvný tlak na zápästí.

Tlakomery meracie krvný tlak na paži

Pokiaľ chcete spoľahlivé výsledky meraní, investujte do kvalitného tlakomeru na hornú časť ramena. Pri výbere tohto vybavenia je potrebné venovať osobitnú pozornosť veľkosti manžety. Nemôže byť príliš široká a ani príliš úzka, pretože nesprávna veľkosť môže spôsobiť nesprávne výsledky merania krvného tlaku.

Tento typ ponúka vysokú presnosť. Nevýhodou je o niečo vyššia cena pažového tlakomeru.

Štandardné manžety sú určené pre dospelé osoby s obvodom paže medzi 20 a 32 cm. Ľudia s obezitou alebo silnými bicepsy si môžu kúpiť špeciálnu manžetu s obvodom väčším ako 32 cm.

Tlakomery meracie krvný tlak na zápästie

Malé zariadenia na zápästí sa odporúčajú ľuďom, ktorí potrebujú systematicky vykonávať meranie bez ohľadu na to, kde sa nachádzajú. Monitor krvného tlaku na zápästie môžete ľahko zabaliť do kabelky alebo tašky. Je však potrebné mať na pamäti, že tento typ zariadenia je zameraný hlavne na mladých ľudí, ktorí nebojujú s kardiovaskulárnymi chorobami. K meračom krvného tlaku na zápästí je potrebné pristupovať veľmi opatrne, pretože ich meranie niekedy nie sú príliš presná.

Tlakomery na zápästie sa tiež hodí pre ľudí, ktorí majú problém s nasadením tlakomeru na paži. Ak trpíte obezitou a zle znášate meranie tlaku na paži alebo vám vôbec nejde taký tlakomer nasadiť, potom je pre vás tento typ tlakomeru vhodnou alternatívou.

Typy tlakomerov

Ďalším delením tlakomerov je podľa toho ako fungujú. Každý typ má odlišnú konštrukciu. S akými typmi tlakomerov sa môžete na trhu najčastejšie stretnúť?

Typy tlakomerov:

  • Mechanické tlakomery
  • Ortuťové tlakomery
  • Digitálne tlakomery
  • Tlakomery poloautomatické

Mechanické tlakomery

Mechanické tlakomery, známej tiež ako pružinové tlakomery, sú mechanické zariadenia, ktoré neobsahujú elektronické súčiastky. Hodinová zariadení vykonávajú merania počúvaním sa stetoskopom. Počas testu sa manžeta tlakomeru nafúkne pomocou gumovej banky. Po správnom nafúknutí pomaly vyfúknite a súčasne skontrolujte pulz. Prvý zvuk, ktorý počujete, je váš systolický krvný tlak, zatiaľ čo posledná zvuk je váš diastolický tlak. Mechanické tlakomery sú jedným z najstarších zariadení pre meranie krvného tlaku. Aj keď sú nahradzované modernými elektronickými zariadeniami, stále je možné nájsť v niektorých nemocniciach a lekárskych ordináciách. Ich výhodou je nižšia obstarávacia cena. Nevýhodou je, že musíte vedieť s takým prístrojom merať a ľahko môže dôjsť k chybe.

Ortuťový tlakomer

Ortuťové tlakomery sú najstaršie zariadenie na meranie krvného tlaku. Objavili sa v devätnástom storočí a získali si obrovskú popularitu. Medzi ich najväčšie výhody patrí spoľahlivosť a presnosť merania. Ortuťové tlakomery však majú tiež svoje nevýhody. Najprv sa vyznačujú veľkými rozmermi a hmotnosťou. Okrem toho obsahujú toxickú ortuť, ktorá sa odparí aj pri správnom používaní tlakomeru. Treba dodať, že ortuťové tlakomery nie sú odolné voči mechanickému poškodeniu. V súčasnej dobe je výroba tohto typu zariadenia zakázaná z dôvodu toxicity ortuti.

Digitálne tlakomery

Jedná sa o najmodernejšie zariadenia na meranie krvného tlaku. Tento typ si väčšina zákazník kupuje do domácnosti kvôli jednoduchej obsluhe a presnému merania. Stretnete sa s nimi ako v domácnosti tak iv mnohých lekárskych zariadení.

Tieto zariadenia fungujú na princípe oscilácie. Túto osciláciu potom spracováva počítačový čip, ktorý sa nachádza vo vnútri digitálneho tlakomeru. Výsledok merania sa následne zobrazí na displeji digitálneho tlakomeru.

Najpresnejšie zariadenia obsahujú aj 2 mikročipy. Takéto zariadenie je veľmi presné vďaka lepšiemu výpočtovému výkonu digitálneho tlakomeru.

Digitálne tlakomery sú rozmanité. Ponúka rôzne funkcie a príslušenstvo. Môžu vám tiež zobrazovať mnoho užitočných údajov navyše. Ďalej si potom pri niektorých modeloch môžete ukladať jednotlivé namerané hodnoty a potom ich medzi sebou porovnať. Vďaka tomu budete mať dokonalý prehľad o tom, ako sa výška vášho krvného tlaku pohybuje v rôznych dňoch či hodinách.

Digitálne tlakomery môžu byť ramennej a zápästné. Keďže sa predávajú hlavne digitálne tlakomery, budeme sa v tomto článku venovať už len digitálnym prístrojom.

Veľkosť manžety u tlakomera

Každý elektronický tlakomer, bez ohľadu na to, či sa jedná o tlakomer na zápästie alebo na ramene, by mal mať vhodne zvolenú manžetu. To je obzvlášť dôležité, pretože príliš malá manžeta môže sfalšovať merania až na 15 mm Hg, zatiaľ čo príliš veľká môže znížiť výsledok na 30 mm Hg.

Štandardné manžeta pre dospelých by sa mala hodiť po obvode paže, tj. Medzi 20 a 32 cm. U každého modelu je manžeta nastaviteľná, takže môžeme manžetu ľahko prispôsobiť našej ruke.

U svalnatých alebo obéznych ľudí by mali byť zvolené tlakomery s manžetou nad 32 cm. Ak nás zaujíma detská manžeta, trh ponúka široký výber tlakomerov určených najmä pre najmladších.

Napájanie tlakomeru

Ďalším dôležitým parametrom u digitálneho tlakomeru je jeho napájanie. Aby digitálny tlakomer fungoval, potrebuje prívod elektrickej energie.

Elektronické digitálne tlakomery môžu byť napájané z elektrickej siete alebo z batérie (akumulátorové tlakomery).

  • Akumulátorový tlakomer – Jedná sa o zariadenie, ktoré môžete ľahšie prenášať. Nepotrebujete mať v dosahu elektrickú zásuvku. Najčastejšie sú napájané AA batériami. Môžete s týmto typom merať kdekoľvek si zaumienite. Nevýhodou je nutnosť dokupovať nové batérie. Tiež vás môže prekvapiť vybitý prístroj, čo sa vám u sieťového tlakomeru nestane. Avšak moderné tlakomery na batérie typu AA sú schopné vydržať až niekoľko stoviek meraní. Čo vám vydrží na pomerne dlhú dobu. U tohto typu prístroja si dávajte pozor na to, nech vám do neho nevytečie batérie. To by mohlo prístroj nenávratne poškodiť.
  • Sieťový tlakomer (tlakomer napájanie z elektrickej siete) – Ako už je z názvu zrejmé, tento typ digitálneho tlakomeru potrebuje k svojmu fungovaniu elektrickú zásuvku.
  • Kombinované napájanie – Tieto modely tlakomerov ponúkajú napájanie oboch predchádzajúcich typov. Ak nemáte k dispozícii batérie alebo sa vám vybili, môžete ho jednoducho zapichnúť do zásuvky a prístroj bude fungovať.

Certifikácia tlakomeru

Pri rozhodovaní o kúpe konkrétneho modelu tlakomeru stojí za to zabezpečiť, aby zariadenie spĺňalo minimálne štandardy, čo sa často potvrdzuje vydaním zvláštnych certifikátov. Kvalitný monitor krvného tlaku by mal mať aspoň jedno z týchto označení:

  • Certifikát ES – zabezpečenie kvality výroby zdravotníckych pomôcok.
  • Certifikát ESH (IP protokol) – udelený Európskou spoločnosťou pre hypertenziu.
  • Certifikáty CE, ISO 9001, EN ISO 13485 – dokazujú, že sú splnené všetky normy pre zdravotnícke pomôcky a že výrobok môže byť uvedený na trh v Európskej únii.
  • BHS certifikácia – British Hypertension Society – certifikácia od britskej spoločnosti pre hypertenziu.
  • AAMI certifikácia – Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation – normy americkej asociácie pre vývoj lekárskych prístrojov.

Ďalšie funkcie digitálneho tlakomeru

Výrobcovia často vybavujú elektronické tlakomery ďalšími funkciami, vďaka ktorým je meranie oveľa jednoduchšie. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s nasledujúcimi vymoženosťami:

  • Ručné nastavenie tlaku v manžete – manžeta príliš tesná? To možno napraviť výberom modelov so schopnosťou ručne upraviť tento parameter. Táto možnosť nielen zvyšuje pohodlie pri používaní, ale tiež môže skrátiť čas potrebný na vykonanie merania,
  • Možnosť viacnásobného merania (Intelilsence) – ak chceme získať spoľahlivejšie merania, môžeme vykonať niekoľko z nich a potom z nich vybrať priemer. Namiesto toho, aby sme zariadenie spúšťali zakaždým, môžeme použiť funkciu viacnásobného merania, ktorá sa bude vykonávať v intervaloch niekoľkých desiatok sekúnd, zatiaľ čo priemer sa vypočíta automaticky a potom sa zobrazí na displeji.
  • Detekcia pohybu tela – aby sme získali spoľahlivý výsledok, nesmieme sa počas merania hýbať ani hovoriť. Keď na to však niekedy zabudneme, môžeme si byť istí, že máme model vybavený touto funkciou. Je navrhnutý tak, aby detekoval prevádzku a eliminoval akékoľvek nezrovnalosti, ktoré by v súvislosti s tým mohli vzniknúť.
  • Pamäť vykonaných meraní – táto možnosť je veľmi užitočná, ak chceme sledovať zmeny tlaku. Záznam obsahuje nielen výsledok merania, ale aj dátum jeho vykonania.
  • Detekcia chýb merania – nesprávne nasadená manžeta už nebude problémom, pretože monitor krvného tlaku môže mať možnosť detekovať chyby merania. Ak nastanú takéto situácie, zariadenie eliminuje faktory, ktoré môžu spôsobiť nesprávne meranie.
  • Funkcie Bluetooth – pri nákupe tlakomeru s funkciou Bluetooth si musíme dodatočne nainštalovať špecializovanú aplikáciu. Jeho prítomnosť nám umožní bezdrôtovo prenášať a ukladať výsledky do pamäte telefónu alebo tabletu. Aplikácia často často vykonávajú analýzy na základe doterajších výsledkov. Okrem toho môžeme e-mailom zaslať meranie lekári kedykoľvek, kedykoľvek nás niečo znepokojuje.
  • Detekcia arytmie – niektoré modely sú vybavené detekciou nepravidelného pulzu, čo môže byť vodítko pre okamžité kontaktovanie nášho lekára.
  • Fuzzy logic – táto funkcia automaticky upravuje úroveň nafúknutie manžety, aby dosiahla najlepší výsledok.
  • Hlasové upozornenia – tlakomer nás môže hlasom informovať o výsledku merania. Toto riešenie bude fungovať najmä pre seniorov alebo zrakovo postihnutých,
  • Klasifikácia merania – veľká časť užívateľov, najmä tých, ktorí si kupujú tlakomer prvýkrát, nevie, ktorý rozsah je správny a kedy už nie je normálne. Potom bude užitočná klasifikácie merania, ktorá nám signalizuje akékoľvek nezrovnalosti.
  • Budík – alarm – ak vždy potrebujeme merať v konkrétny čas, zariadenie nám to môže pripomenúť pomocou zvukového alarmu.
  • Indikátor spotreby batérie – jedná sa o veľmi dôležitú funkciu, pretože nízka úroveň nabitia batérie zariadenia môže ovplyvniť spoľahlivosť merania.
  • Automatické vypnutie tlakomeru – po niekoľkých minútach nečinnosti sa tlakomer automaticky vypne, čo nám pomôže šetriť výdrž batérií.

Príslušenstvo tlakomeru

Aké príslušenstvo je vhodné k tlakomeru? Určite sa vám bude hodiť cestovné púzdro na tlakomer ak veľa cestujete a chcete mať prehľad o svojom krvnom tlaku. Puzdro tlakomer ochráni pred poškodením a ľahšie sa vďaka nemu prenáša. Navyše je vďaka puzdre tlakomer viac diskrétne a menej púta pozornosť okolia.

Cena tlakomeru

Ako vždy sa v porovnávacom článku pozrieme aj na cenovej kategórie tlakomerov. Vďaka tomu budete mať prehľad o tom, čo jednotlivé modely stojí a ako sú kvalitné. Drahšie modely ponúkajú dodatočné funkcie. Od akých značiek si môžete tlakomery najčastejšie vyberať? Najčastejšie si zakúpite modely od značiek ako je Omron, Medisana, Sencor, Hartmann, Beurer, TrueLife, Diagnosis a ďalšie značky tlakomerov.

Cena tlakomeru do 40 € vrátane DPH

Čo vám ponúkne najlacnejšie cenová kategória ktorej cenovka sa nepřehoupne vyše 1 000 € s DPH? Vyberiete si tu lacné tlakomery na paži, ktoré nemajú moc funkcií a veľkosť manžety je zvyčajne od 22 do 42 cm. Táto cenová kategória vám ponúkne aj lacné modely, ktoré sú určené na meranie krvného tlaku na zápästí. Výber modelov v tejto kategórii nie je moc široký.

Cena tlakomeru od 40 € s DPH do 120 € s DPH

Ak to myslíte s meraním tlaku vážne, potom si vyberte o niečo drahšie modely. V cenovom rozpätí od 40 € do 120 € si môžete vybrať tonometre, ktoré majú funkcie ako je ukladanie merania do pamäte. Niektoré modely ponúknu ukladanie až pre 100 meraní. Ak sa prehupneme cez 120 €, vyberiete si tu modely, ktoré majú lepší vzhľad a navyše môžu slúžiť aj dvom osobám. Ďalej tieto modely majú presnejšie meranie a viac funkcií.

Cena tlakomeru nad 120 € s DPH

Ak sa pozriete po modeloch, ktoré stoja už viac ako 120 € vrátane DPH, uvidíte modely, ktoré majú dobrú konektivitu. Možno ich prepojiť s PC či smartphonom. Ponúkajú funkcie ako je budík, dvojité meranie a mnoho ďalšieho. Vyberiete si tu certifikované prístroje, ktoré sú používané v zdravotníckych zariadeniach. Modely vám ponúknu uloženie až 300 záznamov meraní. Tlakomery v tejto cenovej kategórii tiež ponúkajú aj kombinovaný spôsob napájania.

Tlakomery: Tlakomer a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový tlakomer na meranie krvného tlaku. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového tlakomeru pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný tlakomer, ktorý vám vždy zmeria hladinu krvi presne a vydrží vám dlho fungovať bez jedinej závady.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového tlakomeru zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka.sk, kde si môžete porovnať jednotlivé tlakomery a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom tlakomeru. Dozviete sa tam tiež ktorý tlakomer je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

4.3/5 - (17 votes)

Mohlo by vás zaujímať