Menu Zavrieť

Teplovzdušné pištole

teplovzdusna-pistole

S teplovzdušnou pištoľou sa iste stretol každý z vás a nemala by chýbať v žiadnej domácej dielni, či už patríte medzi vášnivých domácich majstrov, alebo medzi amatérov. Tento na obsluhu nenáročný elektrický spotrebič je relatívne jednoduché zariadenie, kde horúca špirála ohrieva prúdiaci vzduch, ktorý ženie ventilátor. Vymeniteľnými koncovkami si prácu môžete uľahčiť, alebo skrátka robiť sofistikovanejšie úkony, pri ktorých sú vymeniteľné koncové hlavice potreba.

Pôvodný poslanie teplovzdušných pištolí je teda jasné: malý ventilátor nasáva vzduch a preháňa ho dutinou výhrevného telieska. Vyfúkavaný horúci vzduch má takú teplotu, že ak sa nasmeruje na akýkoľvek náter, jeho spojivo stratí súdržnosť. Náterový materiál zmäkne a dá sa ľahko odstrániť napríklad špachtľou alebo oceľovou kefou.

Teplovzdušné pištole majú podobnú koncepciu ako fén (motoriek, výhrevné teliesko). Oproti fénu majú 2x až 5x väčší príkon. Najlacnejšie pištole zoženiete už zhruba od 23 € a najdrahšie stoja okolo 150 €.

V tomto článku si povieme, podľa čoho je najlepší teplovzdušnú pištoľ vyberať tak, aby vám slúžila čo najdlhšie a najlepšie. Ďalej si podrobne vysvetlíme všetky parametre, s ktorými sa u výbere stretnete. V neposlednom rade si predstavíme druhy, ktoré sa na trhu dajú nájsť a ukážeme si aj najčastejšie využitie týchto pištoľou. Nakoniec tohto článku si ako vždy určíme tri základné cenovej kategórie a predstavíme si, čo od aké možno očakávať. Tak poďme na to.

Teplovzdušné pištole: Porovnanie 10 najlepších teplovzdušných pištolí podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších teplovzdušných pištolí. Ako sme tieto teplovzdušné pištole vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto teplovzdušnej pištole sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie teplovzdušnú pištoľ.

NázovVzhľadMax. teplota (°C)Max. prúd vzduchu (l/min)Príkon (W)Hmotnosť (kg)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
EXTOL INDUSTRIAL 8794800Teplovzdušná pištoľ EXTOL INDUSTRIAL 879480065050020000,751,37Zobraziť v obchodoch
Asist AE6H200DN-2Teplovzdušná pištoľ Asist AE6H200DN-260050020000,714,4Zobraziť v obchodoch
BLACK & DECKER KX2200KTeplovzdušná pištoľ BLACK & DECKER KX2200K64572020000,953,77Zobraziť v obchodoch
Hecht 2022Teplovzdušná pištoľ Hecht 202255050020000,613,99Zobraziť v obchodoch
DeWALT D26414Teplovzdušná pištoľ DeWALT D2641460065020000,8579,95Zobraziť v obchodoch
Makita HG5030KTeplovzdušná pištoľ Makita HG5030K50050018000,5657,2Zobraziť v obchodoch
Makita HG6531CKTeplovzdušná pištoľ Makita HG6531CK65055020000,71100,79Zobraziť v obchodoch
EINHELL TH-HA 2000 1Teplovzdušná pištoľ EINHELL TH-HA 2000 155050020000,725Zobraziť v obchodoch
DeWALT DCE530N AkuTeplovzdušná pištoľ DeWALT DCE530N Aku53019018003,2133,8Zobraziť v obchodoch
Bosch GHG 23-66Teplovzdušná pištoľ Bosch GHG 23-6665050023000,6725Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia teplovzdušných pištolí od ich užívateľov.

Ako vybrať teplovzdušnú pištoľ?

Ak sa nechcete orientovať len podľa najnižšej cenovky, ale ste ochotní investovať do výberu trochu času a úsilia, môžete byť s nákupom oveľa spokojnejší. Stačí pritom sledovať aspoň niekoľko zásadných vlastností, a hlavne mať predstavu o tom, na čo budete teplovzdušnú pištoľ používať a čo od nej očakávate.

V prvom rade je dobré poznať základné parametre, s ktorými sa u výbere určite stretnete. Medzi ne patria predovšetkým všetky údaje o teplote, prietok vzduchu, výkon, ale tiež určite spôsob napájania, alebo hmotnosť a príjemnosť držanie, takže ergonómie.

Ak si chcete vybrať ten najlepší model, mal by sa váš výber riadiť základnými radami: Pri výbere teplovzdušnej pištole sa riaďte predovšetkým účelom, pre ktorý ju chcete použiť a tomu podriaďte výkon nástroja aj počet jeho teplotných stupňov. Väčšina teplovzdušných pištolí strednej triedy ponúka reguláciu v 2 teplotných stupňoch, u tých lepších možné teplotu regulovať plynulo. Určený účel využitia pištole prispôsobte aj jej výkon, ktorý ovplyvňuje silu prúdu vzduchu. U väčšiny bežných prístrojov sa pohybuje od 1 do 2,5 kW.

Pokiaľ máte preštudované parametre a viete, na čo budete pištoli užívať, máte všetky potrebné informácie na to, aby ste určili konkrétny druh teplovzdušnej pištole. Na trhu sa možno stretnúť s tromi základnými typmi, a to elektrickou teplovzdušnou pištoľou, teplovzdušnou pištoľou na batérie a plynovú teplovzdušnou pištoľou. Tieto všetky druhy si hneď po tomto odseku rozoberieme dopodrobna.

Pokiaľ si potrpíte na čo najväčšiu spríjemňovanie práce, je dobré sa u výbere poobzerať aj za parametre, ktoré možno u teplovzdušných pištolí nájsť. Tou najdôležitejšou je určite poistka, ktorá môže predísť rôznym katastrofám a chráni ako vás, tak i ostatné v okolí.

Typy teplovzdušných pištolí

Keď už sme si v minulej kapitole povedali, na čo je dobré si pri výbere dať pozor a na čo by ste sa mali zamerať, aby ste vybrali tú najvhodnejšiu pištoľ pre vás, iste viete, že existujú rôzne druhy teplovzdušných pištolí, z ktorých je potrebné si vybrať . Tieto druhy sa líšia nielen vzhľadom, ale predovšetkým aj samostatnými parametre. Poďme si ich teda spoločne predstaviť a vysvetlíme si, čím sa tieto tri druhy od seba najviac líšia.

Elektrická teplovzdušná pištoľ

Tento druh teplovzdušných pištolí je najbežnejší variantom a nájdeme ich na trhu najčastejšie. Elektrické (niekedy nazývané sieťové) pištole kombinujú výhodné vlastnosti: výkon, bezpečnosť, jednoduchú manipuláciu aj dostupnú cenu. Môžu dosiahnuť teplôt až okolo 650 ° C a pracovať bez obmedzení kapacitou batérie. Samotné zariadenie môže byť navyše pomerne veľmi ľahké a ergonomicky tvarované. Elektrická verzia je rozhodne univerzálny a zvyčajne ideálna voľba ako pre zdatných kutilov, tak i amatérov.

Teplovzdušná pištoľ na batérie

Teplovzdušné pištole s vlastnou batériou (s akumulátorom) stojí väčšinou viac peňazí ako tie elektrické, keďže je s nimi lepšia manipulácia vďaka absencia káblu. Ich výkon závisí od typu batérie, vlastnosťami sa však, viac-menej, podobajú tým elektrickým. Hlavnou nevýhodou je nutnosť ich pravidelného nabíjania.

Batéria má logicky tiež svoju životnosť a je potrebné počítať s tým, že čím častejšie ju budete namáhať, tým nižšia životnosť bude mať – ale dá sa prípadne dokúpiť. Pri kvalitných výrobkov je tento proces zvyčajne veľmi pomalý, pri tých lacných môže byť naopak vskutku bleskurýchly. Najväčšou výhodou, ktorú treba spomenúť je ale ľahká manipulácia, ktorá zvyšuje celkové pohodlie pri práci. Ak teda patríte medzi zdatnejší kutilov a budete teplovzdušnú pištoľ využívať často, bolo by dobré siahnuť hlbšie do vrecka a zaobstarať si tento typ.

Plynová teplovzdušná pištoľ

Plynové teplovzdušnej pištole sú často nazývané plynovými horákmi sú pohodlné k práci, pretože je s nimi ľahšia manipulácia a sú oveľa výkonnejšie ako predošlí kolegovia. Plameň môže dosahovať teplotu nad 1 800 ° C, preto ide o alternatívu vhodnú napr. Na lepenie asfaltovej strešnej krytiny alebo hydroizolácie z lepenky.

Existujú dva typy plynových teplovzdušných pištolí. Jedny sú prepojené na spodnej časti priamo s plynovou bombičkou. Druhým typom je dlhšia tyč. Na jednom konci je samotný horák a na druhom hadice, ktorú pripojíte na väčšie, propánbutánovú fľašu. Tento typ teplovzdušných pištolí sa najčastejšie vyhotovuje do profesionálnych situácií, ako je potrebné stavba, pretože vydržia dlhú dobu pri veľmi vysokých teplotách.

Teplovzdušná pištoľ a dôležité parametre pre výber

Po prečítaní druhej kapitoly tohto článku „Ako vybrať teplovzdušnú pištoľ“ je určite jasné, že najdôležitejším aspektom vášho výberu (okrem samotného druhu) by mali byť parametre, a to predovšetkým teploty a ich regulácia, výkon a samotné napájanie. Poďme si teda podrobne predstaviť všetky potrebné parametre, ktoré by ste u výbere tej pravej pištole mali zohľadniť.

Teplota teplovzdušné pištole

Rozsah teplôt

Tento parameter možno považovať za ten najdôležitejší. V praxi je ale možné, že plný rozsah nezužitkujú a vysoko výkonný model pre vás bude zbytočne „predimenzovaný“.

 • Minimálna teplota – Prvý stupeň regulácie teploty sa môže veľmi líšiť, niektoré pištole umožňujú fúkať vzduch o teplote menej ako 100 ° C, niektoré začínajú až na 300 a viac stupňoch.
 • Maximálna teplota – Väčšina súčasných pištolí dosahuje maximálnej teploty 500 až 650 ° C.

Teploty podľa využitia

 • Nízke teploty do 150 ° C – Najmä šetrnejšie vysúšanie rôznych plôch (nové nátery, drevené plochy a pod.).
 • Teploty okolo 200 ° C – Odstraňovanie námrazy, vysúšanie zateklých múrov, …
 • Teploty okolo 300 ° C – Odstraňovanie starých lakov a náterov najmä zo drevených plôch.
 • Teploty okolo 400 ° C – Odstraňovanie a povoľovanie veľmi odolných lakov, lepených spojov atď.
 • Teploty nad 600 ° C – Takto vysoké teploty už umožňujú aj zapálenie dreveného uhlia napr. V krbe alebo grile.

Regulácia teploty

Najjednoduchšie teplovzdušnej pištole majú iba jeden teplotný stupeň a sú primárne určené na odstraňovanie starých náterov. Stačí zamieriť horúci vzduch na povrch opaľovaného materiálu, farba onedlho vplyvom teploty zmäkne a možno ľahko odstrániť.

Teplotu vzduchu môžete upravovať oddialením pištole od opalované plochy, avšak regulácia teploty, ktorú nájdete u profesionálnejších strojov, poskytuje oveľa viac užívateľského komfortu.

Profi teplovzdušnej pištole s reguláciou teploty sú zvyčajne vybavené 2-3 stupni, prípadne možno teplota regulovať v plnom rozsahu. Okrem nastaviteľné teploty disponujú pištole funkcií regulácia otáčok pre nastavenie optimálnej rýchlosti prúdenia vzduchu.

Kým najvyššie teploty sa používajú na opaľovanie pri odstraňovaní náterov, uvoľňovanie zhrdzavených matíc alebo pre zmršťovanie bužírok, pre vysúšanie sú naopak vhodnejšie teploty nižšie.

Prietok vzduchu

Tiež dôležitý údaj, ktorý má úzky súvis s reguláciou teploty. Najlacnejšie pištole majú prietok vzduchu pevne stanovený, alebo nastaviteľný maximálne v dvoch rýchlostiach. Vybavenejší modely majú možnosť regulovania teploty vo viacerých stupňoch a najlepšie až plynulú reguláciu pomocou tlačidiel a digitálneho displeja. Prietok vzduchu sa najčastejšie pohybuje v rozmedzí od 250 do 500 litrov vzduchu za minútu. Najvýkonnejšie modely teplovzdušných pištolí zvládajú aj 750 l / min.

Príkon teplovzdušnej pištole

Príkon je taktiež veľmi dôležitý údaj, a preto ho radíme na druhé miesto. Avšak ak si kupujete výrobok od preverené značky, nemusíte mu venovať prílišnú pozornosť, pretože sa len ťažko stane, že kúpite málo výkonný výrobok od známych a overených firiem. Príkon je najčastejšie okolo 2000 W, nikdy však nezaobstarávajte opaľovacie pištole s príkonom 1500 W a nižším. Tie najvýkonnejšie prevedenie môžu dosahovať aj 2300 W a viac. Nezabúdajte, že ruka v ruke s príkonom ide aj vyššia spotreba, a preto snímajte len tak moc výkonné modely, ktoré naozaj využijete.

Spôsob napájania

Na trhu možno nájsť iba dva typy napájanie teplovzdušných pištolí.

Napájanie zo siete je klasika, k pištoli dostanete kábel a ten zapojíte do zásuvky s 230 V a môžete nepretržite pracovať. Problém nastáva, ak v blízkosti nie je zásuvka. Potom je potrebné hľadať predlžovací kábel. Napájanie z akumulátora je výhodnejšie v tom, že ste s pištoľou viac mobilný. Na druhej strane akumulátor musíte dobíjať, ak sa Vám vybije, tak je nutné mať náhradný alebo si holt dáte nútenú pauzu.

Ergonómia a rukoväť

Výrobcovia sa stále snažia svoje výrobky posunúť čo najbližšie k dokonalosti a tak, keď už výkonnostne nemôžu vyššie, snaží sa čo najviac svojim zákazníkom prácu s pištoľou uľahčiť a spríjemniť. Jedným zo spôsobu spríjemnenie práce je aj tvar rukoväte, ktorá bude pri dlhšej manipulácii veľmi dôležitá. Dôležité je, aby rukoväť bola vystužená (soft grip) a „padla“ do ruky, všímajte si tiež umiestnenie ovládacích prvkov. Tie by mali byť dostupné tak, že v prípade potreby je viete obhospodarovať jednou rukou.

Hmotnosť teplovzdušné pištole

Hmotnosť je veľmi dôležitá, najmä ak budete s pištoľou pracovať intenzívne a dlhodobo. Najľahší modely sa drží tesne nad hranicou pol kilogramu (0,6-0,7 kg). Za solídny štandard možno považovať hmotnosť okolo 0,8-0,9 kg. Napriek tomu možno naraziť aj na pištole, ktoré vážia aj 2 kg a viac.

Teplovzdušná pištoľ a jej príslušenstvo

Keď už vieme všetko o jednotlivých typoch pištolí a poznáme aj ich všetky parametre, podľa ktorých je potrebné sa u výbere riadiť, poďme sa spoločne pozrieť na to, čo si kúpi teplovzdušnej pištole môžete odniesť sebou. Každý výrobca poskytuje svojim užívateľom iné príslušenstvo, takže je dobré poznať svoje možnosti. Poďme sa na ne teda pozrieť podrobnejšie.

Poistka

Pri práci s týmto náradím je potrebné byť opatrný a pamätať na to, že máte v rukách malý „plameňomet“. Už bolo spomenuté, že je potrebné chrániť seba a pracovať s termorukavice, ktoré si môžete kúpiť, ale niekedy môžu byť vítanou súčasťou balenia.

Čo sa týka samotného zariadenia, tak je dobré si kúpiť taký typ, ktorý má zabudovanú poistku proti prehriatiu a pri riziku prehriatia sa Vám samo vypne. Tým ste chránenie proti skratu alebo niečomu horšiemu.

Kufrík / box

S príslušenstvom sa spája aj praktický kufrík, ktorý je dobrý pre pohodlné prenášanie, alebo jednoduché skladovanie. U kufrov sú veľké rozdiely v spracovaní a vo kvalite použitých plastov, preto, ak je to pre vás dôležité, si dopredu overte, či je dodávaný kufrík pevný a zhotovený z kvalitného materiálu.

Ďalšie možné príslušenstvo

 • Nadstavec na ochranu skiel
 • Reflektorový nadstavec na triesky
 • Kužeľový nástavec
 • Plochý nadstavec
 • Škrabka na odstraňovanie náterov

Na čo sa teplovzdušná pištoľ najčastejšie používa?

Teplovzdušné pištole by sa dali opísať svoju funkcií aj ako fény, ktoré však neslúžia k vysúšaniu vlasov. Medzi ich najhlavnejšie účely patria:

 • Odstraňovanie starých náterov a farieb pred maľovaním a rýchle vysúšanie nového náteru
 • Tavenie, ohýbanie, zváranie plastov a mäkkých kovov
 • Vysušovanie vlhkosti (napr. Pri zatečeniu stropu apod.)
 • Uvoľňovanie spojov, matíc a pod.
 • Odstraňovanie polepov
 • Zmršťovanie bužírok, koncoviek a pod.
 • Odstraňovanie námrazy (napr. Zamrznuté vodovodné rúrky)

Vyššie uvedený výpočet je zaiste štedrý, a pritom zďaleka nie je kompletný. Teplovzdušnú pištoľ je možné využiť v nespočetných ďalších situácií, pištoľ s veľmi vysokými teplotami vám môžu pomôcť napríklad aj zapáliť drevené uhlie v grile. Je isté, že každý domáci majster bude investíciu do tohto nástroja čoskoro považovať za veľmi dobre vynaložené peniaze.

Cena teplovzdušné pištole

Teraz, keď sú z vás odborníci na teplovzdušné pištole, bolo by dobré sa zamerať na posledný údaj, ktorý zakončí vašu rad kritériami, podľa ktorých si výsledný produkt zvolíte a kúpite. Je tu teda reč o cene.

Ako vždy si rozdelíme ceny do troch kategórií a predstavíme si, čo od aké možno očakávať.

Cena teplovzdušné pištole do 40 € s DPH

Táto cenová kategória má najrozšírenejší sortiment a nájdete tu výrobky začínajúce už na 12 €. Aj cez svoju nízku cenu však väčšina poskytuje solídny výkon, takže bude stačiť každému majstrovi, čo teplovzdušnú pištoľ nebude chcieť používať každý deň. Je však potrebné sa zmieriť s tým, že tieto pištole nebudú mať reguláciu teploty a čo sa týka príslušenstva, tiež budú vysoko obmedzené.

Cena teplovzdušné pištole od 40 € do 120 € s DPH

Tieto modely už iste budú disponovať reguláciou teplôt a budú mať pravdepodobne aj rozšírené príslušenstva a funkcie. Budú určite stačiť aj náročnejším používateľom.

Cena teplovzdušné pištole od 120 € vrátane DPH a vyššie

Tu je výber trochu obmedzenejší, zahŕňa profesionálne pištole a taky akumulátorové modely. V tejto relácii si teda vyberú skôr veľmi nároční užívatelia, ktorí používajú toto náradie intenzívne ako pracovný nástroj.

Teplovzdušné pištole: Teplovzdušné pištole a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú teplovzdušnú pištoľ. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej teplovzdušné pištole pomohli.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe novej teplovzdušné pištole zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé teplovzdušnej pištole a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom teplovzdušné pištole. Dozviete sa tam tiež, ktorá teplovzdušná pištoľ je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (11 votes)

Mohlo by vás zaujímať