Menu Zavrieť

Sušiče rúk

susice-ruk

Sušiče rúk sa s rozvojom priemyslu stali súčasťou väčšiny verejných toaliet a v posledných rokoch sa začali objavovať aj v bežných domácnostiach, pretože sa pýšia tým, že sú šetrné k životnému prostrediu. Zjednodušene povedané, investíciou do takéhoto sušiča rúk ušetríte papierové obrúsky alebo uteráky na utieranie rúk, ktoré nebudete musieť prať, čím ušetríte až dve várky bielizne – a to sa oplatí.

Ak to zhrnieme: aj v 21. storočí majitelia firiem stále používajú papierové a v horšom prípade látkové utierky, čo je veľmi neekologické, nehygienické a predstavuje to veľa problémov. Investíciou do praktického a kvalitného sušiča rúk ušetríte prácu nielen sebe, ale aj prírode, ktorá to potrebuje. Medzi ďalšie neodmysliteľné výhody zaobstarania sušiča rúk patrí postupná návratnosť investície, ktorá sa rozhodne oplatí, pretože ak si kúpite kvalitnejší stroj, sušič rúk vám môže slúžiť roky.

V tomto článku sa podrobne pozrieme na celkové fungovanie sušičiek, predstavíme si oba typy zo všetkých hľadísk a rozoberieme najdôležitejšie parametre, na ktoré si treba dať pozor pri výbere. V závere článku vám odpovieme na najčastejšie kladené otázky a, samozrejme, rozdelíme ceny do troch základných kategórií, v ktorých si ukážeme, čo môžete očakávať.

Sušičky rúk: Porovnanie 10 najlepších sušičiek rúk podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších sušičov rúk. Ako sme vybrali tieto sušiče rúk? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Potom sme tieto sušiče rúk zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty potom môžete zoradiť podľa svojich preferencií. Ak vás zaujíma napríklad nízka cena, môžete si tlakomery zoradiť podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a najlepší sušič rúk.

NázovVzhľadVýkon (kW)Rozmery (cm)Bezdotykové?Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
NOVASERVIS 690911Sušič rúk NOVASERVIS 6909111,524 x 22,9 x 23,9 cmÁno47,16Zobraziť v obchodoch
Hakl SR 2100Sušič rúk Hakl SR 21002,126 x 23,8 x 19,5 cmÁno141,30Zobraziť v obchodoch
G21 Razor GraySušič rúk G21 Razor Gray1,369,5 x 29,5 x 22 cmÁno652Zobraziť v obchodoch
Econo HD2H14Sušič rúk Econo HD2H141,6528 x 22 x 15 cmÁno93,22Zobraziť v obchodoch
MERIDA TOPSušič rúk MERIDA TOP1,113,8 x 25,8 x 14,5 cmÁno169,08Zobraziť v obchodoch
CUBE HD1PWBSušič rúk CUBE HD1PWB1,3527,8 x 24,5 x 16,3 cmÁno191,62Zobraziť v obchodoch
Stiebel Eltron MK31201Sušič rúk Stiebel Eltron MK312010,9128,9 x 25,7 x 23,4 cmÁno269,90Zobraziť v obchodoch
Hakl SR 1800Sušič rúk Hakl SR 18001,823,8 x 23 x 26 cmÁno55,55Zobraziť v obchodoch
Jet Dryer EDGESušič rúk Jet Dryer EDGE1,8565,5 x 30,5 x 20 cmÁno571,31Zobraziť v obchodoch
Jet Dryer MiniSušič rúk Jet Dryer Mini1,6524 x 16.5 x 15 cmÁno151,02Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Tam si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia sušičov rúk od ich používateľov.

Ako fungujú sušiče rúk?

Som si istý, že to všetci vieme. Keď vložíte ruky do sušiča rúk, automaticky sa spustí proces sušenia, a to buď horúcim vzduchom, ktorý trvá dlhšie, alebo pomocou vzduchových trysiek.

Proces sušenia sa aktivuje automaticky alebo v starších zariadeniach manuálne, po zapnutí vložíme ruky do zariadenia alebo podň. Potom to závisí od výkonu sušičky. Vzduch prúdi z automatickej prúdovej sušičky rýchlosťou až 95 m/s.

Pri závesnom teplovzdušnom sušiči pohybujete rukami všetkými smermi a proces je podstatne dlhší ako pri automatickom sušiči s tryskami, pretože tam ide len o pohyb rúk hore a dole a v kombinácii s tlakom vzduchu z trysiek sa voda z rúk doslova zotrie.

Ako si vybrať tryskový sušič rúk?

Tryskové sušičky sú väčšie ako ich teplovzdušné ekvivalenty. Výrobcovia však mysleli aj na toalety s obmedzeným priestorom. Napríklad sušička Jet Dryer SLIM je taká kompaktná, že sa zmestí takmer kamkoľvek.

Tryskové sušiče nielenže odparujú vodu z rúk, ale ju aj utierajú. Voda, ktorá sa neodparí, sa hromadí v sušičke.

Všetky tryskové sušiče rúk na trhu sú bezkontaktné. O zapnutie sušiča sa stará fotodióda. Zabránením kontaktu rúk so sušičkou sa úplne zabráni vzájomnej kontaminácii baktériami.

Jediná vec, ktorú treba pri tomto type sušičky zvážiť, je vysoká cena, ktorá môže byť prekvapujúca, ale ako už bolo niekoľkokrát povedané, investícia sa oplatí.

Pokiaľ ide o konkrétne rozmery, rozoberieme ich neskôr v tomto článku.

Ako si vybrať teplovzdušný sušič rúk?

V prevádzkach, kde sa očakáva nešetrné zaobchádzanie so sušičkou, ako sú diskotéky alebo pivnice, určite odporúčame sušičku proti vandalizmu. Telo takýchto sušičiek je vyrobené z pevného plechu. Ich povrch je zvyčajne potiahnutý odolným lakom, ktorý sa nepoškodí, ani keď na ňom zostane zapálená cigareta.

Väčšina moderných teplovzdušných sušičiek je spínaná fotodiódou. Tento typ sušičky je vybavený dýzou v tvare kruhového otvoru. Ruky sa potom vysušia koncentrovaným prúdom vzduchu.

Tu si treba premyslieť, či budete sušičku skutočne používať, pretože pomalé sušenie sa môže zdať nepríjemné.

Rovnako ako pri prúdových vysávačoch, aj tu sa budeme venovať konkrétnym parametrom.

Ostatné sušiče rúk

Teraz, keď sme si okrajovo predstavili typy, sa na ne pozrime bližšie. Keďže sušiče rúk sa delia len na dva typy, výber sa môže zdať jednoduchý, ale každý z nich je úplne iný a ponúka diametrálne odlišné služby.

Sušiče rúk s rozprašovačom

Veľmi nízke prevádzkové náklady

Jediným nákladom na prevádzku prúdového sušiča rúk je elektrická energia, takže jeho používanie je lacnejšie ako napríklad používanie papierových uterákov. Okrem toho vďaka nízkej spotrebe a rýchlemu sušeniu rúk ušetríte peniaze aj v porovnaní s bežnými teplovzdušnými sušičmi rúk.

Hygienická prevádzka

Vo všeobecnosti sú tryskové sušičky hygienické, pretože bezkontaktný systém zabraňuje prenosu baktérií. Sušička má zabudované tri senzory, ktoré monitorujú prítomnosť rúk v sušičke.

Je šetrný k životnému prostrediu

S prúdovými sušičmi rúk šetríte nielen energiu, ale aj životné prostredie. Ak používate papierové uteráky, mali by ste si uvedomiť, že ich výroba niekoľkonásobne viac zaťažuje životné prostredie. Ak sa rozhodnete nainštalovať prúdový sušič rúk, ktorý neprodukuje žiadny odpad, spotrebujete minimum prírodných zdrojov.

Kúpou sušiča rúk tak môžete skoncovať s papierovými uterákmi rozhádzanými po preplnených košoch. Už žiadny žiadny odpad pri umývadle, žiadne mokré podlahy. Voda odfúknutá z rúk sa sústreďuje v zbernej nádobe, takže podlaha zostáva suchá, čo zabraňuje nehodám spôsobeným pošmyknutím na mokrej podlahe.

Suchá podlaha

Boky sušičky sú vyššie ako dno žľabu. To znamená, že voda nikdy nemôže pretekať po stranách na podlahu. Pri sušení sa voda z rúk doslova zotrie a odvedie do spodného žľabu zariadenia, ktorý odteká do odtoku vody. Týmto otvorom voda prúdi do výklenku na dne prístroja, kde sa potom zachytáva.

Jednoduchá údržba

Údržba je jednoduchá, rýchla, úsporná. Vypúšťanie zásobníka na vodu sa vykonáva podľa počtu osôb, ktoré navštívia toaletu. Zvyčajne je to 1-2 krát týždenne. Odporúča sa tiež utrieť vzduchový filter v spodnej časti vlhkou handričkou, aby sa zabránilo vniknutiu nežiaducich väčších častíc do vstupu jednotky.

Jednoduchá inštalácia

Do steny sa priskrutkuje kovový panel, na ktorý sa sušička zavesí a zaistí skrutkami proti krádeži. Je potrebné elektrické napájanie 220-240 V, buď zo zásuvky, alebo priamo zo steny.

Dlhá životnosť

Životnosť sušiča rúk závisí od prevádzky motora. Pri priemernom používaní 400-krát denne sa jeho minimálna životnosť odhaduje na 10 rokov.

Horkovzdušné sušiče rúk

Malá veľkosť

Vďaka kompaktným rozmerom môžete teplovzdušný sušič rúk umiestniť aj do stiesnených priestorov.

Vysoký výkon

Z jednotky vychádza prúd teplého vzduchu rýchlosťou približne 105 m/s.

Nízke nákupné a prevádzkové náklady

Vďaka nízkej cene zariadenia a úspore na utierkach sa vám náklady na teplovzdušnú sušičku vrátia za niekoľko mesiacov.

Sušiaci systém

Existuje niekoľko typov spustenia teplovzdušných sušičiek. Vyrábajú sa buď tlačidlové, alebo automatické spúšťacie systémy, do ktorých sa vkladajú iba ruky. Systém automatického spustenia je však oveľa lepší, pretože je to najhygienickejší spôsob.

Ľahká údržba

Horúcovzdušný sušič stačí raz utrieť vlhkou handričkou (rovnako ako prúdový sušič).

Kryt dna proti vandalizmu

Väčšina teplovzdušných sušičiek sa dodáva s kovovým alebo plastovým krytom, ktorý je oveľa odolnejší voči vandalizmu. Kovový kryt odvlhčovača je oveľa odolnejší ako plastový, ktorý sa môže ľahko poškodiť.

Špecifikácie sušičky rúk

Teraz, keď sme sa zoznámili s oboma typmi sušičov rúk, môžeme zhrnúť všeobecné parametre, ktoré treba zohľadniť pri výbere jedného z nich. Patrí medzi ne predovšetkým výkon, ktorý budeme definovať v jednotkách sekúnd. Je tiež dobré poznať možnosti, pokiaľ ide o materiál, spôsob spínania a tvar dýzy pre tryskové sušiče rúk.

Výkon/rýchlosť sušenia

Pravdepodobne najdôležitejším parametrom je rýchlosť sušenia rúk. Bohužiaľ, bez testovania je ťažké tento údaj určiť. Rýchlosť a prúdenie vzduchu vám veľa napovie. Hodnoty uvádzané predajcami sú často prehnané. S kvalitnými a dostatočne výkonnými sušičkami sú ruky suché do 20 sekúnd. Pri starších modeloch, kde sa ohrievacia špirála dlho zahrieva, môže sušenie rúk trvať nepríjemne dlho.

Materiál sušičky rúk

Materiál je dobré vyberať s ohľadom na miesto, kam chcete sušič rúk umiestniť. Na miestach, kde sa dá očakávať hrubé zaobchádzanie so sušičom rúk, ako sú diskotéky alebo pivnice, určite odporúčame sušič rúk s ochranou proti vandalizmu. Telo takýchto sušičiek je vyrobené z pevného plechu. Ich povrch je zvyčajne potiahnutý odolným lakom, ktorý sa nepoškodí, ani keď na ňom zostane zapálená cigareta.

Metóda prepínania sušičiek rúk

Väčšina moderných teplovzdušných sušičov rúk je spínaná fotodiódou. Sušičky rúk s automatickým spínaním boli svojho času chybné. Dnes je však prakticky nemožné, aby sa vyskytla porucha snímača.

Uvažujete o tlačidlovej sušičke? Potom sa zamyslite ešte raz.

Tlačidlo býva pokryté baktériami, ktoré sa šíria dotykom.

Tvar dýzy

Prevažná väčšina sušičiek je vybavená dýzou v tvare kruhového otvoru. Ruky sa potom vysušia koncentrovaným prúdom vzduchu.

Existujú však modely (ako napríklad Jet Dryer Storm) s dýzou v tvare lopatky. Veľmi úzka, podlhovastá tryska vodu z rúk nielen vysuší, ale aj zotrie.

Sušičky rúk: Často kladené otázky

Aký je rozdiel medzi teplovzdušnou a prúdovou sušičkou?

Hlavným rozdielom je rýchlosť, akou vám sušička dokáže vysušiť ruky. Pri moderných tryskových sušičkách je to do 10 sekúnd. Pri výkonných teplovzdušných sušičkách očakávajte približne 20 sekúnd.

Hygienická otázka: sú nehygienické?

Často sa stretnete s článkami, ktoré odsudzujú otázku hygieny. Moderné sušiče rúk sú zvyčajne úplne bezkontaktné. Nemusíte stláčať žiadne tlačidlá, stačí položiť ruky do sušiacej zóny a sušička sa sama spustí. Ak je sušička vybavená aj HEPA filtrom a UV sterilizačnými diódami, urobili ste maximum pre zabezpečenie maximálnej hygieny.

Aké sú podmienky inštalácie?

Do steny sa priskrutkuje kovový panel, na ktorý sa sušička zavesí a zaistí skrutkami proti krádeži. Je potrebné elektrické napájanie 220-240 V, buď zo zásuvky, alebo priamo zo steny.

Ďalšie technické špecifikácie a postupy inštalácie sú uvedené v príručke, ktorá je vždy priložená ku každému sušiču rúk.

Ako nákladná je prevádzka sušiča rúk?

Vďaka sušičke rúk ušetríte na režijných nákladoch. Na toalete, ktorá sa používa 400-krát denne, ušetrí tryskový sušič viac ako 1 200 € ročne (v porovnaní s používaním papierových uterákov).

Životnosť takéhoto stroja?

Pri priemernom používaní 400-krát denne sa minimálna životnosť prúdového sušiča odhaduje na 10 rokov.

Sušička rúk a jej cena

Ako vždy sa na konci našich článkov pozrieme na ceny, rozdelíme ich do troch hlavných cenových kategórií a naznačíme vám, čo môžete očakávať.

Na tomto type zariadenia sa vo všeobecnosti neodporúča šetriť, najmä ak plánujete zakúpiť sušič rúk do podniku s vyššou koncentráciou, a teda aj pohybom osôb. Lacnejšie jednotky môžu mať poruchy alebo nedostatočný výkon, čo sa prejaví na toku hostí a zákazníkov. Drahšie stroje sú tiež oveľa odolnejšie, a tak vydržia aj hrubšie zaobchádzanie, ktoré sa vyskytuje najmä v reštauračných zariadeniach.

Cena sušiča rúk od 40 € do 120 € s DPH

V tejto cenovej kategórii môžeme hovoriť len o teplovzdušných sušičoch rúk a nemôžete sa stretnúť s prúdovými sušičmi rúk. Napriek nízkej cene sa tieto teplovzdušné sušičky takmer vždy pýšia bezdotykovým senzorom, ktorý zabraňuje šíreniu baktérií a vírusov z človeka na človeka.

Väčšina týchto zariadení bude vyrobená z plastového materiálu a nebude veľmi dobre fungovať, ale aj tu sa nájdu výnimky. Tento typ sušiča rúk možno preto odporučiť pre domáce priestory alebo pre podniky s menším počtom používateľov.

Cena sušičky rúk od 120 € do 400 € s DPH

S prúdovými sušičkami sa ešte stále nestretávate príliš často, ale nájdete vysoko výkonné teplovzdušné jednotky, ktoré sú vždy automatické. Bývajú vyrobené z kvalitnejších kovových materiálov, a preto sú vhodné do drsných podmienok, kde sa môžu stretnúť s vandalmi.

Cena sušičky rúk nad 400 € s DPH

V tejto cenovej kategórii sa už môžete stretnúť s prúdovými sušičkami, ktorých cena začína približne na 540 € vrátane DPH. Tu sa stretnete s plne automatickými zariadeniami s odtokovými kanálikmi, takže údržba je veľmi jednoduchá. Prúdové sušičky (ako už vieme) sú vysoko účinné.

Pokiaľ ide o dizajn, nájdete tu obrovský výber farieb, tvarov a materiálov.

Sušičky rúk: Sušička rúk a niekoľko slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako si vybrať nový sušič rúk. Hovorili sme o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pri výbere tohto druhu výrobku. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového sušiča rúk pomohli a že si teraz vyberiete kvalitný sušič rúk, ktorý vám vydrží dlho bez jedinej poruchy.

Teraz už stačí urobiť len niekoľko krokov k nákupu. Stačí, ak si v niektorom z internetových obchodov zakúpite svoj vysnívaný produkt v podobe novej sušičky rúk a naplníte si tam virtuálny nákupný košík.

Z vyššie uvedenej porovnávacej tabuľky kliknite na webovú stránku Heureka, kde môžete porovnať jednotlivé sušiče rúk a ich ceny vrátane recenzií a skúseností používateľov s konkrétnym modelom sušiča rúk. Môžete tiež zistiť, ktorá sušička rúk je kde skladom a za akú cenu sa predáva v rôznych obchodoch.

5/5 - (7 votes)

Mohlo by vás zaujímať