Menu Zavrieť

Telefóny Apple

Telefony Apple iPhone


Smartfóny urobili v posledných zhruba 15 rokoch revolúciu v telefonovaní. To už totiž dávno nie je jediným (a možno ani hlavným) účelom telefónu. Placky, ktoré nosíme po vreckách, dokážu prehrávať hudbu a videá, môžeme na nich hrať hry a pristupovať z nich na internet. Zásadným prielomom v oblasti smartfónov bol prvý Apple iPhone, predstavený v roku 2007, ktorý mal vlastný operačný systém – iOS – mal na rozdiel od vtedy všeobecne prijímanej predstavy dotykový displej a vlastne fungoval úplne inak, než sme boli do tej doby zvyknutí. Odvtedy bolo na trh dodaných cca 32 rôznych modelov iPhonov, a to samozrejme nepočítame rôzne pamäťové varianty, ktoré boli u väčšiny modelov k dispozícii. Práve veľkosť užívateľskej pamäte je u iPhonov oveľa dôležitejšia ako u väčšiny smartfónov s Androidom, pretože iPhony skrátka nepodporujú microSD karty ani ďalšie úložiská.

Preto vám už veľkosť pamäte zostane taká, akú ste si ju zaobstarali na začiatku. Do tej doby, než si kúpite nový iPhone a tzv. upgradujete. Okrem chýbajúceho slotu microSD karty niekoho môže odradiť aj špeciálny dátový konektor Lightning, ktorý nie je kompatibilný so žiadnym iným zariadením mimo zariadenia od Applu. Apple iPhone je legendárne zariadenie, aj preto si ho mnohí kupujú. Iní fanúšikovia značky oceňujú jeho dizajn alebo prehľadnosť a rýchlosť operačného systému iOS. Ten je však na rozdiel od Androidu uzavretý, takže okrem toho, že neponúka také možnosti modifikácie ako konkurenčný Android, je trochu problém aj v komunikácii zariadení s iOS a iných, napríklad počítačov s Windows (alebo práve s Androidmi).

Pokiaľ teda máte iPhone, je vhodné vlastniť aj MacBook alebo jednoducho akýkoľvek počítač Mac. Preťahovanie hudby alebo fotografií tak bude oveľa jednoduchšie. Ak teda na tieto účely nevyužijete nejakú webovú platformu. Uzavretosť systému je možné riešiť neoficiálne cez tzv. jailbreak (v priamom preklade „útek z väzenia“), čo však neodporúčame aj vzhľadom na to, že ako zákazník v takom prípade okamžite prídete o záruku. iPhony od Applu sú oproti konkurencii síce drahšie, ale za peniaze navyše ponúkajú zákazníkom skvelú kvalitu spracovania aj výborne zladený hardvér so softvérom, respektíve operačným systémom. Telefóny značky Apple sú skrátka kategóriou samou o sebe, a preto ich neporovnávame s inými telefónmi, ale naopak navzájom medzi sebou. Vzhľadom na špecifickosť zákazníkov Applu aj celkovej ponuky totiž iPhone dokáže konkurovať iba a len ďalšiemu iPhonu.

Apple iPhone je aj v tej najlacnejšej variante relatívne vysoká investícia – pokiaľ sa teda nerozhodnete kúpiť si repasované staršie zariadenie. Najdrahšie iPhony zoženiete za takmer 50 tisíc korún, naopak tie najlacnejšie (nové) vyjdú okolo 20 tisíc (ak nepočítame lacnejší variant SE). Zatiaľ posledné modely, iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max boli uvedené koncom septembra roku 2021. Tento rok sa už môžeme tešiť na ďalšie novinky vrátane iPhonu SE 3, ktorý býva uvádzaný v priebehu jari. Práve verzia SE je vhodná ako pre začiatočníkov, ktorí sa so systémom iOS a celým ekosystémom iPhonov ešte len zoznamujú, tak pre zákazníkov, ktorí preferujú menší displej a nevadí im ani „osekaný“ výkon v porovnaní s top modelmi.

Telefóny Apple: Porovnanie 10 najlepších Apple mobilov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších Apple iPhonov. Ako sme tieto iPhony vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto mobily značky Apple sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší Apple iPhone.

NázovVzhľadOperačný systémVeľkosť úložiska (GB)Veľkosť displejaFotoaparát (Mpix)Kapacita batérie (mAh)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Apple iPhone 11 64GBTelefón Apple Apple iPhone 11 64GBiOS646.1 "123110519Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 13 128GBTelefón Apple Apple iPhone 13 128GBiOS1286.1 "123240790Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 12 64GBTelefón Apple Apple iPhone 12 64GBiOS646.1 "122775640Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 12 mini 64GBTelefón Apple Apple iPhone 12 mini 64GBiOS645.4 "122227640Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 13 mini 128GBTelefón Apple Apple iPhone 13 mini 128GBiOS1285.4 "122438709,8Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 13 Pro 128GBTelefón Apple Apple iPhone 13 Pro 128GBiOS1286.1 "1230951107,21Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone SE (2020) 64GBTelefón Apple Apple iPhone SE (2020) 64GBiOS644.7 "121821374Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 13 Pro 256GBTelefón Apple Apple iPhone 13 Pro 256GBiOS2566.1 "1230951195Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone 14 128GBTelefón Apple Apple iPhone 14 128GBiOS1286.1 "123279930Zobraziť v obchodoch
Apple iPhone SE (2020) 128GBTelefón Apple Apple iPhone SE (2020) 128GBiOS1284.7 "121821375Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia telefónov značky Apple od ich užívateľov.

Najlepšie mobily iPhone podľa Heureky

Ako vybrať telefón od Apple?

V tejto kapitole sa zameriame na to, podľa akého kľúča si vybrať svoj nový iPhone. Je prirodzené, že sa budete orientovať aj podľa ceny (o tom viď posledná sekcia článku), pretože rozdiely medzi jednotlivými iPhonemi činia aj desiatky tisíc korún. Každopádne výber budete mať značne uľahčený tým, že v súčasnej dobe je v oficiálnom predaji len zlomok z doteraz uvedených modelov iPhonov.

Podľa veľkosti displeja

Niekto má rád dievčatá, iný vdolky, a rovnaké rozdiely v preferenciách existujú aj u zákazníkov Applu. Okrem výkonu sa pri jednotlivých telefónoch porovnáva aj veľkosť displeja, čo je napokon jeden z dôvodov, prečo Apple v roku 2017 uviedol pôvodný „osekaný“ iPhone SE. Druhá iterácia tohto zariadenia bola predstavená v roku 2020 a dodnes sa predáva. No a ak máte záujem o najnovší malý iPhone, potom si môžete počkať do jari 2022, čo je termín, kedy by sa mal na trhu objaviť iPhone SE 3.

Zatiaľ je ale aktuálny iPhone SE 2 (2020), ktorý je vybavený 4,7 palcovým Retina HD displejom s celkom netypickým rozlíšením 1 334 x 750 pixelov (326 ppi). Pre ľudí, ktorí chcú, aby im telefón padol do ruky (a zároveň sa nechceli zaoberať vlastným nastavovaním systému), je iPhone SE 2 ako stvorený. Strednou možnosťou je kúpa iPhonu 13 mini, ktorý ponúka rozumnú veľkosť displeja – uhlopriečku 5,4“ – a súčasne je vybavený tými najmodernejšími technológiami, ktoré by sme od vrcholového iPhonu očakávali. Integrovaným čipom A15 Bionic sa vyrovná tým najdrahším iPhonom a pritom je stále cenovo relatívne dostupný.

Pokiaľ teda zháňate výkon, ale zároveň telefón, ktorý by sa vám vošiel do vrecka, voľte túto možnosť. Najvyššie a zároveň najväčšie iPhony sú určené pre nadšencov do videa, hier alebo multitaskingu, a to vďaka vysokému výkonu a práve veľkému displeju. Generácia z roku 2019, iPhone 11, disponovala vo verzii Pro Max maximálne 6,5-palcovou uhlopriečkou, ale posledné dve generácie (iPhone 12 Pro Max a iPhone 13 Pro Max), už zase o 0,2“ narástli. Tieto telefóny však nie sú určené pre zákazníkov, ktorí už dopredu predpokladajú, že by si svoj iPhone mohli rozbiť. Po prvé sú dosť drahé a po druhé by dosť draho vyšla aj prípadná oprava.

Podľa priestoru na úložisku

Svoj nový iPhone by ste mali vyberať aj podľa veľkosti priestoru na úložisku. Je to oveľa dôležitejší parameter ako pri androidových telefónoch, z ktorých väčšina je vybavená rozširujúcim slotom na microSD karty. To však u iPhonov neplatí. Síce si svoje dáta, ktoré sa vám nezmestia na vnútorné úložisko telefónu, môžete uložiť aj na niektorú z rozšírených cloudových služieb, ale načítať jednotlivé súbory zo vzdialeného servera, najmä keď práve využívate dátové pripojenie, nie je úplne praktické.

Našťastie už neplatí situácia z čias prvého iPhonu 2G, ktorého úložisko začínalo na 4 GB a cez 8 GB išlo „až“ na 16 GB. To bol síce nadpriemer na danú dobu, ale dnes to už rozhodne nestačí. Veľkú časť pamäte už totiž zaberá samotný systém iOS, a kvalitné, moderné fotoaparáty dnes znamenajú oveľa väčšiu „záťaž“ na úložisko, len čo sa týka fotografií a videa. A to nehovoríme o ďalších súboroch. Úložisko iPhonov dnes začína na 128 GB, čo už samo o sebe stačí väčšine používateľov. Priplatiť si však môžete aj za varianty s 256 GB, 512 GB a dokonca v prípade iPhonu 13 Pro a 13 Pro Max za 1 TB. To je v dnešnej dobe považované za slušnú kapacitu pri počítačoch, nieto ešte pri telefónoch.

Podľa kapacity batérie

Rovnako ako u všetkých mobilných zariadení aj u iPhonov platí, že čím väčšia kapacita batérie, tým lepšie. Rovnako ako úložisko a systém je aj batéria iPhonu uzavretá, a to doslova. Sami bez pomoci servisu ju skrátka nevymeníte.

Najvýkonnejšie batérie majú prirodzene tie najväčšie iPhony, ktoré ale zároveň majú aj najväčšiu spotrebu. Z najnovších iPhonov je na tom najlepšie iPhone 13 Pro Max s batériou o veľkosti 4 352 mAh, a so zmenšujúcou sa veľkosťou klesá aj táto kapacita. Predchodca najnovšieho veľkého iPhonu, iPhone 12 Pro Max, však disponuje batériou o veľkosti len 3 687 mAh, takže aj v tomto ohľade je vidieť pokrok k lepšiemu.

Podľa fotoaparátu

Ak ste nadšený fotograf, potom vás nadchne aj iPhone. Práve telefóny značky Apple sú totiž všeobecne považované za vrchol toho, čo môžu smartfóny v oblasti fotografovania a videa ponúknuť. Pri prednom fotoaparáte je výber jednoduchý – vo všetkých prípadoch totiž získate snímač typu TrueDepth s rozlíšením 12 Mpx a svetelnosťou f/2.2. Všetky zadné fotoaparáty najnovších iPhonov bez rozdielu disponujú taktiež rozlíšením 12 megapixelov, ale rozdiely spočívajú v niečom inom.

Ak zostaneme pri minuloročných modeloch, potom iPhone 13 a 13 mini disponujú len dvoma objektívmi, ale 13 Pro a 13 Pro Max rovno tromi. Navyše totiž majú teleobjektív na snímanie vzdialenejších objektov. Spoločný majú širokouhlý a ultra-širokouhlý (120 °) objektív, len s inou svetelnosťou. Samozrejme, že drahšie kúsky (13 Pro a 13 Pro Max) majú úroveň svetelnosti nižšiu, a teda lepšiu.

Podľa spôsobu využitia

Inou optikou sa na výber iPhonu môžeme pozerať, pokiaľ si ujasníme, na čo vlastne chceme telefón využívať. Ak chcete spoľahlivý a cenovo dostupný smartfón, ktorý vám bude aj napriek nižšej cene dlho dobre slúžiť, siahnite po iPhone SE 2. Tým môžete bez problémov nahradiť aj staršie „plnohodnotné“ iPhone. Ak chcete výkon v malom tele, skúste iPhone 13 mini. Pokiaľ chcete výkon bez kompromisov, priplaťte si za iPhone 13 Pro Max. A ak chcete výkon bez kompromisov, ale v kompaktnejšom prevedení, chcite klasický iPhone 13.

Druhy telefónov Apple – iPhonov

Aké druhy iPhonov je možné v súčasnej dobe kúpiť? Na to sa pozrieme práve v tejto sekcii. Niečo sme naznačili už vyššie, no dôležité je spomenúť, že iPhone bude vždy iPhone – od ostatných smartfónov ho spoľahlivo rozoznáte nielen logom nahryznutého jablka na zadnom paneli, ale aj podľa tvaru, usporiadania fotoaparátov a podobne. Lenže zároveň nie je iPhone ako iPhone. Preto si v krátkosti zhrňme jednotlivé druhy, s ktorými sa pod pojmom „iPhone“ môžeme stretnúť.

Apple iPhone SE 2

Malý iPhone klasického strihu sa vo svojej druhej generácii objavil na trhu na jar 2020. V portfóliu Applu nahradil iPhone SE z roku 2017, ktorý svojim dizajnom taktiež nadväzoval na najstaršie iPhony. Určený je teda pre konzervatívnejších užívateľov, čo však nemusí byť nutne na škodu. Zariadenie je vybavené klasickým okrúhlym domovským tlačidlom (home button), čítačkou odtlačkov prstov Touch ID a širokými rámčekmi okolo displeja. Teda aspoň v porovnaní s dnešnými „bezrámčekovými“ kúskami, ktoré svojim dizajnom trochu viac zodpovedajú dnešnej dobe.

Nie každý chce ale dnešnej dobe úplne zodpovedať a je to tak v poriadku. iPhone SE 2 má sklenený zadný panel, a tak je možné ho nabíjať aj bezdrôtovou nabíjačkou. Beží na čipe A13 Bionic, ktorý už síce na dnešnú dobu nie je úplne najnovší, ale malý iPhone vďaka nemu stále dokáže výkonovo poraziť veľkú časť androidových telefónov, a to aj tých, ktoré boli uvedené oveľa neskôr. Čo sa týka fotoaparátu, je na zadnom paneli k dispozícii jeden širokouhlý snímač, ktorý podporuje fotenie portrétov. Ide o preverený a spoľahlivý telefón, ktorý je určený pre začiatočníkov, respektíve ľudí, ktorí by si chceli vyskúšať prechod z Androidu na iOS. Verzia SE je pomerne lacným spôsobom, ako to vyskúšať. A cena je práve dôvodom, prečo model SE občas kupujú svojim deťom ako prvý smartfón aj rodičia, ktorí sú sami zvklí na platformu iOS a doma majú „všetko Apple.“

Apple iPhone 11

Najstarší telefón, ktorý Apple doteraz predáva, od svojho uvedenia prirodzene zlacnil. Výhoda je to pre tých, ktorým stačia viac ako dva roky staré špecifikácie a zároveň túžia po „plnokrvnom“ iPhone. IPhone 11 nadväzuje svojim dizajnom a celkovým poňatím na starší iPhone XR, prináša však novinky v oblasti fotoaparátu. Na rozdiel od XR totiž nemá iba jeden snímač, ale hneď dva. Okrem širokouhlého je k dispozícii aj ultra-širokouhlý objektív, ktorý vie fotiť snímky s efektom rybieho oka a telefón zvláda aj nočný režim, takže aj v horších svetelných podmienkach sa dočkáte lepších výsledkov. Nižšia cena so sebou však nesie isté kompromisy. Tým zásadným je LCD panel pod displejom namiesto novšieho OLED, ktorý už má prirodzene vylepšené zobrazovacie schopnosti.

Apple iPhone 12 a 12 mini

Dva menšie kúsky zo stajne plnokrvných iPhonov na jeseň 2020 stále majú čo ponúknuť. Výhodou je vysoký výkon, moderný design aj slušné fotoaparáty. Tieto stroje už sú vybavené OLED displejmi a tak sa môžu chváliť o niečo presnejšími farbami a majú lepší kontrast. Zadný, primárny fotoaparát má podobné parametre ako pri iPhone 11 a pozostáva teda zo širokouhlého a ultra-širokouhlého objektívu. Po stránke designu sa vám možno budú páčiť hliníkové hrany a sklenený zadný panel. Navyše tieto telefóny nie sú ani tak veľké. Klasický iPhone 12 ponúka 6,1“ a iPhone 12 mini dokonca len 5,4“ displej. Zariadenie je tak moderné a napriek tomu sa zmestí do bežného vrecka. Jediný ďalší rozdiel medzi oboma modelmi spočíva v tom, že ten menší má o niečo slabšiu batériu. Výkonnejšia sa doň skrátka nezmestila. Inak oba tieto mobily poháňa slušný a výkonný čipset A14 Bionic, ktorý má do potenciálnej morálnej zastaranosti ešte veľa, veľmi ďaleko. A tiež tu už máme podporu technológie 5G.

Apple iPhone 12 Pro a 12 Pro Max

Alebo prehliadka toho najlepšieho, čo Apple v oblasti smartfónov v roku 2020 dokázal ponúknuť. iPhone 12 Pro má rovnakú uhlopriečku displeja ako iPhone 12 (teda 6,1 palca) a iPhone 12 Pro Max prirodzene väčší, 6,7“. Určite poteší kvalitný fotoaparát, ktorý o rok neskôr prevzali aj modely iPhone 13 a iPhone 13 mini. Len s tým rozdielom, že vylepšené verzie „dvanástok“ majú k dispozícii navyše ešte teleobjektív (s lepšou svetelnosťou ako minuloročné 13 Pro a 13 Pro Max, konkrétne f/2,0 a f/2,2 verzus f/2,8). Celé to opäť beží na špičkovom čipe Apple A14 Bionic, máme tú podporu 5G aj extra triedu medzi displejmi, Super Retina XDR. Oproti lacnejším „dvanástkam“ dostanú užívatelia Pre verzií aj batériu s väčšou výdržou. Pokiaľ ide o rozdiely medzi oboma týmito modelmi, tie uvidíme jedine vo veľkosti displeja. Preto je len na každom, aká veľkosť smartfónu mu vyhovuje a ktorý mu lepšie padne do ruky. Teda väčšinou lepšie padne do ruky ten menší, ale ten väčší je zase praktickejší z iných hľadísk.

Apple iPhone 13 a 13 mini

Na první pohled se jedná „jen“ o kopie modelů iPhone 12 a 12 mini, jenže zdání klame. Po designové stránce je třeba zmínit jen pár detailů, jako jsou nové uspořádání fotoaparátu, užší výřez displeje a nové barvy. Po hardwarové stránce však novinky dostaly úplně nový, (znovu) továrně vyvinutý čipset A15 Bionic, který je podle výrobce o desítky procent výkonnější než běžně používané čipsety konkurence. K dispozici je taktéž výkonnější baterie, která oproti předchůdcům vydrží déle (například na baterii u iPhonu 12 mini si sem tam nějací zákazníci stěžovali). Velkou změnou jsou fotoaparáty, srovnatelné spíše s Pro variantami předchozí generace než s klasickými menšími verzemi iPhonů pro rok 2020.

Apple iPhone 13 Pro a 13 Pro Max

Ak ste naozaj vernými a nadšenými fanúšikmi Applu, potom rozhodne musíte siahnuť po najvyššej – ale aj najdrahšej – ponuke výrobcu, ktorá je aktuálne na trhu. Zatiaľ čo úplne najlacnejší iPhone 13 Pro kúpite za 28 990 Sk, za 1TB variant iPhonu 13 Pro Max si výrazne priplatíte (jeho oficiálna cenovka je 47 390 Sk). Za svoje peniaze však získate veľa výkonu a taktiež veľa priestoru, veď už v základe dostanete 128 GB. A samozrejme opäť čip Apple A15 Bionic. Určite poteší variabilná obnovovacia frekvencia (VRR) displeja, ktorá v tomto prípade nesie marketingový názov ProMotion a obsah (napríklad vo videu alebo v hrách) je vďaka nej plynulejší. Súčasne vďaka VRR (v rozsahu od 10 do 120 Hz) dochádza k úspore batérie a jej vyššej výdrži, pretože pri menej náročných úlohách, ako je napríklad písanie do kalendára alebo čítanie obsahu na webe, by ste náročných 120 Hz rovnako nevyužili. Nielen verných zákazníkov Applu rozhodne nadchne fotoaparát, ktorý je recenzentmi označovaný za jeden z najlepších fotoaparátov pre smartfóny na svete. Pri širokouhlom aj ultra-širokouhlom objektíve sa dočkáte lepšej svetelnosti ako predvlani, a to f/1,5, respektíve f/1,8. A dočkáte sa aj tzv. filmárskeho režimu, ktorý automaticky pridáva efekt malej hĺbky ostrosti s možnosťou dodatočného preostrenia.

Apple telefón: Parametre

Zhrňme si spoločne parametre, ktoré telefóny od Applu môžu mať. Zameriame sa na veci, ktoré sa pri jednotlivých modeloch líšia.

Procesor mobilu iPhone

Procesory si Apple vyvíja vlastné, a jedná sa o hardvér minimálne porovnateľný s top modelmi androidových telefónov v danom roku. Najstaršie iPhone SE 2 a iPhone 11 disponujú čipsetom A13 Bionic, tie najnovšie iPhone 13 (všetky varianty) potom A15 Bionic. Ešte donedávna sa predával aj iPhone XR s čipom 12 Bionic, ale ten už v oficiálnej ponuke Apple nenájdete. Výraznou zmenou u najnovších a A14 a A15 Bionic je fakt, že podporujú sieť 5G (dovtedy to bolo len 4G LTE). A zatiaľ čo procesory pri iPhone SE 2 a iPhone 11 sú vyrábané staršie 7nm technológií, u tých novších sa už jedná o 5nm technológiu.

Operačná pamäť

Pamäť RAM je dôležitá pre krátkodobé spracovanie aktuálnych úloh. Všeobecne sa dá povedať, že čím vyššia pamäť, tým rýchlejší bude telefón pri vyššom zaťažení. Je zaujímavé, že operačná pamäť je v oficiálnych materiáloch Applu uvádzaná skôr tak na okraji, aj keď výrobcovia androidových telefónov sa s ňou chvália hneď za procesorom. Najslabší iPhone SE 2 má 3 GB RAM, iPhone 11, 12, 12 mini, 13 a 13 mini majú 4 GB RAM a varianty Pro a Pro Max u „dvanástok“ aj „trinástok“ disponujú 6 GB RAM.

Veľkosť úložiska

Ako sme si už povedali, je veľkosť úložiska u iPhonov zásadným parametrom, pretože tu neexistuje možnosť rozšírenia o microSD karty ani iné externé úložiská. Výhodou je, že ani pri najmenšom úložisku dnes nemôžete urobiť chybu. Pri niektorých modeloch do roku 2020 sa ešte môžete stretnúť so 64GB úložiskom, ale minimum od roku 2021 už je 128 GB. No a spomínané maximum u top modelov 1 TB. Aj keď za toľko priestoru si už celkom výrazne priplatíte.

Displej a jeho uhlopriečka

Zásadným faktorom je aj displej. Kvalita sa samozrejme neustále zvyšuje (pozri pojednanie o LCD versus OLED technológii), ale pri výbere konkrétneho iPhonu hrá najzásadnejšiu úlohu uhlopriečka. Tu má najmenší iPhone SE 2 4,7 palca, varianty 12 mini a 13 mini 5,4 palca, 11, 12, 12 Pro, 13 a 13 Pro potom 6,1 palca a nakoniec 12 Pro Max a 13 Pro Max až 6, 7 palca. Ako sme si povedali, je menšia veľkosť praktickejšia na prenášanie (či už v ruke alebo vo vrecku), stredné varianty sa najlepšie ovládajú a tie najväčšie kúsky ocenia nadšenci do hier a videa.

Fotoaparát

Aj fotoaparát je u každého iPhonu pýchou Applu. Ostatne iPhone býva v tomto ohľade výkladnou skriňou najmodernejších technológií, použiteľných v danej chvíli v spotrebiteľskom segmente. Predný fotoaparát s rozlíšením 12 Mpx je univerzálny, rozdiely sú len na zadnom paneli. Tu samozrejme hrajú prím modely iPhone 13 Pro a Pro Max, ktoré so svojou sústavou troch fotoaparátov ponúkajú to najlepšie, čo je na iPhonech v súčasnej dobe k dispozícii. Ale je jasné, že tohtoročná verzia iPhonov sa v septembri nenechajú zahanbiť.

Odolnosť voči prachu a vode

Zatiaľ čo iPhone SE 2 je ešte odolný voči prachu a vode na úrovni krytia IP 67, pri ostatných modeloch sa jedná už o IP 68. Rozdiel je v tom, že zatiaľ čo telo všetkých spomínaných smartfónov je úplne chránené proti vniknutiu prachu, pri vode je trochu rozdiel v tom, že pri IP 67 je zariadenie chránené proti ponoreniu do vody na 30 minút do hĺbky 1 meter, pri IP 68 už je „zariadenie schopné nepretržitého potopenia do vody za podmienok, ktoré určí výrobca zariadenia.“

Batérie

O batérii sme už hovorili a pri Apple ani tu nemáte inú možnosť, ako „brať čo je“. Batéria je nevynímateľná, nedá sa v domácich podmienkach nahradiť novú a má stanovenú kapacitu. Všeobecne sa dá povedať, že čím väčší a čím novší daný iPhone je, tým vyššia má kapacitu batérie. Takže zatiaľ čo najmenší dodnes predávaný iPhone SE 2 ponúka nominálnu kapacitu batérie len 1 821 mAh, pri iPhone 13 Pro Max je to 4 352 mAh, teda viac ako dvojnásobok. Je však potrebné počítať s tým, že veľkosť batérie je prispôsobená odhadovanému využitiu daného telefónu alebo jeho výkonu a veľkosti displeja. U batérií je potrebné spomenúť ešte možnosť rýchlonabíjania cez kábel, ktoré má u všetkých dnes predávaných modelov hodnotu do 20 W. Bezdrôtové nabíjanie potom u všetkých iPhonov prebieha cez štandard Qi (do 7,5 W), a u všetkých mimo iPhone 11 a iPhone SE 2 potom aj napriek štandardu MagSafe (do 15 W).

Funkcia Apple iPhone

Rovnako ako pri androidových telefónoch aj pre iPhony platí, že sa jedná o značne univerzálne zariadenie. Zhrňme si teda niektoré funkcie, kvôli ktorým si zákazníci iPhone (napokon ako akýkoľvek iný smartfón) kupujú.

Komunikácia

Ide prirodzene o primárnu funkciu telefónu. Volať a písať SMS potrebuje (takmer) každý a okrem toho je možné smartfón využívať aj na chatovanie, videohovory či sociálne siete. Lenže kvôli komunikácii si na druhú stranu telefón za desiatky tisíc skutočne kupovať nemusíte.

Aplikácie a hry

iOS je síce uzavretý systém, ale dosť obľúbený, takže väčšinou to býva tak, že čo nejaký autor vymyslí pre Android, potom automaticky „preklopí“ aj do iOS. A niekedy bývajú iOS aplikácie špecifické a jedinečné, napríklad priamo od Applu. Aplikácie a hry pre iPhone bývajú dosť vyladené, Apple do svojho AppStoru skutočne nepustí len tak niečo a len tak niekoho.

Fotografovanie

Áno, kvôli tejto funkcii mnohí siahnu práve po iPhone. Kvalitný fotoaparát je u iPhonov už od počiatkov skrátka neoddeliteľnou súčasťou a vďaka neustálemu vylepšovaniu majú majitelia zánovných zariadení o dôvod viac siahať po tých nových. A filmársky režim a trojica kvalitných snímačov s vylepšenou svetelnosťou znamenajú ďalšie dôvody, prečo siahnuť práve po tých najlepších.

Platenie

Rovnako ako pri Androidoch môžete aj s iPhonom platiť. A to vďaka špeciálnej (a opäť uzavretej) funkcii Apple Pay, ktorá je pre slovenských zákazníkov dostupná od začiatku marca 2019. Funkcia dokáže plnohodnotne nahradiť klasickú platobnú kartu.

Telefóny Apple a príslušenstvo

Pre iPhony existuje celý rad príslušenstva a na výrobný program Applu dokonca nadviazalo celé odvetvie pozostávajúce z firiem, ktoré sa špecializujú prakticky výhradne na príslušenstvo pre iPhony. Kúpiť tak môžete napríklad rôzne „gadgety“, z ktorých niektoré reálne nič nevedia, ale aspoň dobre vyzerajú, ale aj rôzne káble a redukcie, obaly, puzdrá a kryty, nabíjačky a dokovacie stanice, handsfree sady a slúchadlá a ďalšie vychytávky. Všeobecne sa dá povedať, že pokiaľ zháňate smartfón a súčasne túžite po širokej ponuke príslušenstva, je pre vás iPhone ako stvorený.

Údržba mobilu iPhone

Údržba u iPhonov je v zásade analogická na údržbu androidových telefónov. Čo teda znamená hlavne fyzické čistenie od nečistôt a ďalej čistenie úložiska, na ktorom sa v priebehu času môžu hromadiť zbytočné súbory a dáta. Na čistenie úložiska prirodzene existujú špeciálne aplikácie. Na fyzické čistenie potom bude stačiť špeciálny čistiaci prostriedok alebo sprej alebo skrátka navlhčený obrúsok. Určite pomôže aj obstaranie fólie na displej, ktorá je k dispozícii ako príslušenstvo pre konkrétny typ iPhonu. Čistením je dôležité zbaviť sa predovšetkým mastných odtlačkov prstov.

Cena Apple iPhone

Pokúsme sa teraz rozdeliť iPhony podľa ceny, a to na tri cenové kategórie. Samozrejme stále hovoríme o nových iPhonoch, aj keď existujú predajcovia, ktorí sa špecializujú (niekedy výhradne) na repasované zariadenia.

Apple iPhone do 840 euro

Do 800 euro zoženiete iPhone už bez problémov, a to vrátane tých nových. Tesne pod touto cenovou hranicou sa v oficiálnom e-shope Applu nachádza iPhone 12 a dokonca aj iPhone 13 mini v základnom variante, teda s kapacitou 64 GB, či ešte o niečo lacnejší iPhone 12 mini. Ale kúpite tu aj iPhone 11 (vo variantoch so 64GB aj 128GB úložiskom) a tiež iPhone SE 2. generácie. Najnižšia stanovená cenová hranica je vhodná pre všetkých, ktorí s iPhonom ešte len začínajú alebo nie sú úplne náročnými užívateľmi. V tejto cene získate základnú (aj keď stále kvalitnú) fotografickú výbavu, pár rokov staré čipy a menšie (aj keď stále jasné) displeje. Nepočítajte však s trojitým snímačom či variabilnou obnovovacou frekvenciou. Tiež sa radšej nepúšťajte do výraznejšieho multitaskingu.

Apple iPhone medzi 800 a 1300 euro

Stále rozumná stredná cenová hladina, v ktorej si už môžete dovoliť mať spustených podstatne viac aplikácií súčasne. A dostanete sa tu na profesionálne fotenie. Klasický iPhone 12 tu už kúpite s väčším úložiskom, takže už môžete fotiť, natáčať videá a počúvať hudbu, ako sa páči. V tejto cenovej hladine môžete zohnať prakticky všetky varianty iPhonu 13 a iPhonu 13 mini, len za 512GB verziu 6,1“ modelu si ešte niečo málo priplatíte. A okrem toho všetkého získate aj o niečo kvalitnejší foťák ako v najnižšej cenovej hladine.

Apple iPhone nad 1300 euro

Kráľovská kategória nie je určená pre všetkých. Ostatne viac ako 30 tisíc korún na smartfón nemá len tak každý. Lenže vďaka tomu, že si priplatíte, získate exkluzívny tovar, ktorý je nabitý tými najnovšími technológiami. A čím viac si priplatíte, tým väčší priestor na svoje dáta získate. Prirodzene, že pri kúpe telefónu skoro za 50 tisíc už musíte viac myslieť aj na to, aby ste ho chránili kvalitným krytom či obalom. Rozbitý displej Apple iPhone 13 Pro Max by určite zamrzol každého. Samozrejmosťou v tejto kategórii sú rozšírené možnosti multitaskingu aj veľmi kvalitná zostava fotoaparátov, ktorú sme si popísali už vyššie.

Telefóny Apple: Mobily od Apple a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový mobil od značky Apple. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového Apple telefónu pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné Apple iPhone, ktorý bude fungovať presne podľa vašich predstáv a bude vám fungovať dlho bez jedinej závady. Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového Apple iPhonu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík. Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé iPhony a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom Apple iPhone. Dozviete sa tam tiež, ktoré telefóny Apple sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať