Menu Zavrieť

Snowboardy

Snowboardy

Slovensko miluje lyžiarske a snowboardingové aktivity a niet divu! Snowboarding je jedným z najrýchlejšie sa rozširujúcim športom. Pred pár rokmi zažil tento typ jazdy po snehu obrovský rozmach a zo snowboardu sa stal trend. Nebolo teda nič neobvyklé, že počet snowboardistov prevažoval nad počtom lyžiarov. Hoci sa môže zdať snowboard novodobou záležitosťou, nie je to tak. História siaha až do roku približne 1914, kedy Rakúšan Toni Lenhardt jazdil na prototype po svojich obľúbených Alpách. Tomuto predchodcovi snowboardu hovoril Monogliter.

Dnešnému snowboardu sa ale príliš nepodobal. S „poriadnym“ snowboardom prišiel až Američan Burchett, ktorý si pripevnil kus širokej lyže na topánku pomocou šnúry na bielizeň. Až roku 1977 sa pretrhlo vrece a snowboard začal mať podobu dnešných dosiek. Dnes sa už vyrábajú dosky mnohých druhov i tvarov, ktoré sa prvým typom nemôžu rovnať. Majú špeciálny materiál a vrstvy, z ktorých sa skladá. Špeciálne uväzovanie aj špeciálna obuv. Navyše sa vyrábajú dosky v rôznych tvaroch, šírkach aj dĺžkach tak, aby si zajazdil každý podľa svojho gusta.

V dnešnom článku si teda dosky predstavíme od A až do Z. Najprv si v prvej kapitole „Ako vybrať“ ukážeme, podľa čoho si vybrať dosku a vašu postavu a predstavíme si aj druhy jázd, od ktorých sa vyvíja ďalší výber. V druhej kapitole sa zoznámime so základnými druhmi, kde si popíšeme, ako sa od seba jednotlivé dosky líšia a podľa čoho ich spoznať. Ďalej si ako vždy ukážeme parametre, ktoré je potrebné poznať pre výber tej pravej dosky, ale aj pre všeobecný prehľad, ktorý sa vám na svahu aj medzi skúsenejšími jazdcami bude dozaista hodiť. Dotkneme sa aj témy príslušenstva a údržby, ktoré k tomuto športu neodmysliteľne patria. V poslednej kapitole si ako vždy predstavíme ceny, ktoré si rozdelíme do niekoľkých cenových kategórií a ukážeme si, čo od akej možno aj nemožno očakávať.

Snowboardy: Porovnanie 10 najlepších snowboardov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších snowboardov. Ako sme snowboardy vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto snowboardy sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Pokiaľ vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší snowboard.

NázovVzhľadTyp snouborduOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Beany Hell 22/23Snowboard Beany Hell 22/23allround / all mountain159,84Zobraziť v obchodoch
Gravity ADVENTURE 22/23Snowboard Gravity ADVENTURE 22/23allround / all mountain 179,72Zobraziť v obchodoch
Gravity SILENT 22/23Snowboard Gravity SILENT 22/23allround / all mountain 238,5Zobraziť v obchodoch
Nidecker Score 22/23Snowboard Nidecker Score 22/23allround / all mountain 296,1Zobraziť v obchodoch
Burton Instigator 20/21Snowboard Burton Instigator 20/21allround / all mountain 249,99Zobraziť v obchodoch
Gravity CONTRA 22/23Snowboard Gravity CONTRA 22/23allround / all mountain 314,1Zobraziť v obchodoch
Gravity EMPATIC 22/23Snowboard Gravity EMPATIC 22/23allround / all mountain 143,72Zobraziť v obchodoch
Gravity VOAYER 22/23 dámskeSnowboard Gravity VOAYER 22/23 dámskeallround / all mountain 238,5Zobraziť v obchodoch
set Gravity Fairy Mini + Gravity G1 Jr 20/21 detskéSnowboard set Gravity Fairy Mini + Gravity G1 Jr 20/21 detskéallround / all mountain 253Zobraziť v obchodoch
Nidecker Play 22/23 pánskeSnowboard Nidecker Play 22/23 pánskeallround / all mountain 269,1Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia snowboardov od ich užívateľov.

Najlepšie snowboardy podľa Heureky

Ako vybrať snowboard?

Ako vybrať dosku podľa vašich proporcií

Či už si idete kúpiť, alebo požičať snowboard, či lyže, vždy sa vás budú pýtať na vašu výšku, váhu. Nie je to z dôvodu merania tukových zásob, ale z dôvodu bezpečnosti a pohodlnosti jazdy. Niekedy sa vás tiež môžu opýtať a vaše skúsenosti, či na účel jazdy. Aj keď ste úplný začiatočník, nemusíte sa báť, dnešnom článku snáď všetko precízne objasníme.

Výška postavy

Pre výber správnej dĺžky, je potrebné poznať vašu výšku. Existuje množstvo trikov, ako odhadnúť správnu dĺžku bez potreby prepočtov, ale je lepšie sa riadiť poriadnymi číslami. Údaje typu „musia končiť bradou“ nebývajú často presné a mohlo by dôjsť k omylu.

Úroveň jazdca a štýl jazdy

 • Začiatočníci – začiatočníkom sa odporúča voliť skôr kratšie dosky. Doska by mala dosahovať do úrovne kľúčnej kosti a ohryzku na krku.
 • Pokročilí – pokročilejší jazdci sa už pohybujú rýchlejšie a potrebujú sa teda do snowboardu poriadne oprieť. Títo jazdci môžu vyberať medzi doskami, ktoré im dosahujú od ohryzku po bradu. Pokročilý môžu dĺžku prispôsobiť samotnému štýlu jazdy:
 • Snowpark – dosky do parku je kratšie, dosahovať by malo medzi kľúčnu kosť a ohryzok
 • Skoky – pre vykonávanie skokov sú vhodné snowboardy, ktoré vám budú dosahovať po ohryzkách.
 • Zjazdovka – pre pokročilejšiu jazdu na zjazdovke voľte tvrdší snowboard s dĺžkou po bradu.
 • Prašania – tí, ktorí preferujú jazdu v prašane, môžu zakúpiť snowboard, ktorý im siaha po nos, avšak možná je dlhá doska, ktorá presahuje vašu výšku.

Snowboard a šírka

Šírku snowboardu ovplyvňuje ako účel snowboadu, tak predovšetkým veľkosť vašej nohy. Napríklad ak máte nohu väčšiu ako 45, budete musieť siahnuť po rozšírenej doske. Nadštandardná šírka je značená písmenom W – wide dosky. Po umiestnení viazania s topánkou, by mala topánka v prednej aj zadnej časti presahovať cca 1 – 3 cm. Pri väčšom presahu, budete pravdepodobne drhnúť pri oblúku o sneh. Pri menšom presahu budete dosku horšie držať na hrane.

Hmotnosť jazdca

Hmotnosť jazdca ovplyvňuje predovšetkým hustotu – teda tvrdosť dosky. Tvrdosť býva najčastejšie zabúdaným parametrom a nie je dobré brať tento parameter na ľahkú váhu. Správna a zlá tvrdosť totiž udáva celkovú kvalitu a vlastnosti jazdy. Väčšina výrobcov udáva váhové rozmedzie svojich snowboardov v rozpätí aj 20 kg, teda napríklad od 60 – 80 kg. Ak by jazdec vážil napríklad 85 až 90 kilogramov, nedôjde síce k ničeniu dosky, ale doska sa bude správať inak – akoby bola mäkká a bude tak mať iné vlastnosti jazdy. Keby doska používala osoba, ktorá má 50 kilogramov, bude sa doska správať opačným spôsobom. Bude tvrdšia a bude sa jazdci oveľa horšie ovládať.

Štýl jazdy

O štýle jazdy už padla reč v úvode aj v predchádzajúcej kapitole. Je to veľmi dôležitý parameter, pretože sa od neho ďalej odvíjajú ďalšie a ďalšie kritériá, ktoré si na dosku musíte klásť. Nenechajte sa zmýliť, že štýl jazdy hrá v ruke v ruke s vašimi skúsenosťami. Ide iba o spôsob státia a o spôsob užívania. Budete teda napríklad potrebovať inú dosku na skákanie po prekážkach a inú na splavovanie rovného terénu na upratané zjazdovke. Medzi najbežnejšie patria Freestyle, All Mountain a Freeride dosky, okrem nich môžete naraziť na Alpine snowboard, Boardcross snowboardy, Pig collection snowboardy a ďalšie.

Freestyle

Freestyle dosky nie sú neutrálnym prostredníkom, ako by to mohlo z názvu znieť. Tieto dosky sú kratšie a širšie a bývajú často aj mäkšie. Sú určené predovšetkým do rôznych snowparkov, kde si na nich môžete skákať cez prekážky a robiť s nimi rôzne triky. Vďaka ich vlastnostiam máte väčší švih na rotácie a sú tak na takéto podmienky ideálne.

All Mountain

All Mountain, čiže všetky/každé hory, sú tým univerzálnym prostredníkom a výborným spoločníkom na zjazdovky aj na skákanie po prekážkach. Také dosky sú vhodné na všetko. Väčšinou bývajú tvrdšie a oveľa menej vykrojené. Túto dosku spoznáte aj podľa dlhšej špičky a kratšej pätky. Typická je pre nich rockerová alebo hybridná konštrukcia a sú teda ideálne pre začiatočníkov.

Freeride

Jedná sa tvrdšie a menej vykrojené dosky. U týchto dosiek je často použitá hybridná konštrukcia. Tieto dosky sa líšia tvarom špičky, tá môže byť viac guľatá alebo naopak špicatá. Špička je dlhšia a širšia ako pätka a doska je teda ideálna na jazdu vo voľnom teréne.

Druhy snowboardov

Ako už bolo povedané, snowboardov je celý rad každý druh sa líši svojou veľkosťou, tvarom i tvrdosťou a množstvom iných parametrov. Než sa vrhneme na samotné parametre, ktoré si v dnešnom článku podrobne rozoberieme, zameriame sa aj na samotné druhy, ktoré úzko súvisia so štýlom jazdy, ktoré sme si už v dnešnom článku objasnili o kapitolu vyššie. Aj keď je problematika výberu správneho snowboardov veľmi zložité, mali by ste mať na pamäti jedno pravidlo o samotnej tvrdosti – čím je doska tvrdšia, tým ostrejšiu a agresívnejšiu jazdu budete podnikať. Mäkšie dosky zas prinášajú oveľa jednoduchšiu ovládateľnosť a možnosti rôznych trikov a veľmi ohromujúcich kúskov na prekážkach. Aj keď môžu dosky vyzerať rovnako, nie je tomu vôbec tak, Snowboardy rozdeľujeme do piatich základných kategórií. Každý z nich je inak vykonané a má aj iný účel použitia. Tu je prehľad, o ktorých doskách sa dnes v tejto kapitole budeme baviť:

 • All mountain snowboard
 • Freeride snowboard
 • Freestyle snowboard
 • Alpine snowboard
 • Splitboard

All mountain snowboard

All mountain snowboard, rovnako ako pri type jazdy s rovnakým menom, sa jedná o všestranný typ, ktorý je primárne určený pre začiatočníkov a rekreačných jazdcov. Táto doska umožňuje jazdu po zjazdovkách a dovolí vám s ním vykonávať aj nejaké tie triky, ale len v obmedzenej miere, ktorá však drvivej väčšine jazdcov bohato stačí. Unikátna konštrukcia umožňuje všestranné použitie. Naraziť na ňu môžete ešte pod názvami all terrain alebo all round. Pokiaľ začínate, je toto dobrá voľba na nájdenie obľúbeného štýlu jazdy. Až potom si môžete zaobstarať dosku s konkrétnym zameraním.

Freeride snowboard

Freeride snowboardy sú často označované značkou FR a je to zvláštny, no veľmi obľúbený variant dosiek. Tieto dosky sa využívajú predovšetkým na zjazdovkách, ale aj v teréne a aj táto doska je veľmi odolná na skoky. Triky na rampách ale nie sú nič pre neho. Doska býva veľmi tvrdá, čo nám napovedá, že jazda je veľmi agresívna, čo sa môže pre začiatočníka stať veľkou komplikáciou. Nie je teda príliš vodné pre začínajúcich jazdcov a je lepšie, keď budete mať pri používaní tohto typu dostatok skúseností. Avšak odmenou dostanete úplne nezabudnuteľný zážitok z jazdy, ktorú si môžete prežívať aj vo veľmi sťažených podmienkach pre jazdu. Pre úplný zážitok odporúčame s touto doskou vyraziť aj do zahraničia, kde si budete veľmi naplno prežiť pravý adrenalín.

Freestyle snowboard

Freestyle snowboard sa nedá pliesť s freeridom snowboardom, jedná sa totiž o úplný opak vo všetkých smeroch. Tejto typ (Freestyle) je totiž určený predovšetkým do špeciálne upravených parkov, kde si budete môcť s touto doskou poriadne zaradiť a vykonať pár trikov a skokov, ktoré by ste s inými typmi snowboardov nedokázali. Dosky sú kratšie a širšie a navyše sa jedná o najmäkšiu kategóriu dosiek, čo nám napovedá o jeho bezchybnej ovládateľnosti. Pokiaľ by ste však tento typ dosky vzali na bežnú zjazdovku, či do terénu, veľmi dobre by sa vám nešlo a ovládateľnosť by razom prudko klesla.

Alpine snowboard

Alpine snowboard, ako nám názov napovedá, sa bude týkať iba zjazdoviek. Tieto dosky sú dlhé a veľmi tvrdé a tak sú rýchle a pri trochu skúsenostiach aj dobre ovládateľné. Sú veľmi vhodné napríklad na slalomy, vďaka ostrým zákrutam, v ktorých nestratíte balans vďaka dĺžke dosky. Veľmi často je možné tento typ dosky spájať aj s race snowboardmi či carving snowboardingom.

Splitboard

Splitboard je veľmi nezvyčajná doska, ktorá je na trhu celkom čerstvo. Na prvý pohľad vyzerá ako úplne obyčajná doska, ale zvláštna je v tom, že sa dajú lyžiny rozdeliť na dve a tak pri stúpaní do kopca majú funkciu opier ako pri lyžiach.

Parametre snowboardu pri výbere

Tvar snowboardu

Tvar snowboardy je jedným z najdôležitejších parametrov. Ten totiž veľmi ovplyvňuje jazdu. Je veľmi ťažké cez našu príručku tvrdiť, že tento a tento tvar je pre vás ten najlepší, pretože sa jedná o veľmi individuálnu vec. Môžeme však tvary dosiek aspoň rozdeliť do štyroch kategórií a popísať si, k čomu je ktorý skôr vhodný.

Directional

Dirctional je doska, ktorá má o maličko dlhšiu špičku, než pätu. Je navrhnutý tak, aby sa hodil do všetkých podmienok a poradil si s terénom ako e voľné prípade v znížených podmienkach, tak na zjazdovke, či na rampách.

Directional twin

Directional twim majú na rozdiel od predchádzajúceho typu rovnakú špičku, aj pätu. Rozdielom tiež je, že inzerty sú posadené o niečo nižšie a tak to to doska veľmi napomáha stabilite. Directional Twin je určený na jazdu jedným smerom, a to zhruba v pomere 70:30.

Twin tip

Tieto dosky sú úplne symetrické. Majú rovnaké dĺžky ako a špičku, tak na pätu, sú všade rovnako široké a tak sa hodia v podstate na všetko.

Tapered directional

Tento typ je najvhodnejší na splavovanie zákrut. Dosky s týmto tvarom sú určené čisto pre jednosmernú jazdu na upravenej zjazdovke alebo prašanom, nehodia sa ale na klasické triky.

Dĺžka dosky

Ďalší z prvých parametrov, o ktoré by ste sa mali zaujímať je dĺžka dosky. Dĺžka dosky, ktorá sa odvíja od vašej výšky má tak najväčší vplyv a pohodlnosť jazdy. Žiadna jednotná dĺžka, ktorá by bola ideálna pre všetkých neexistuje. Musíte ju zmerať podľa vašej výšky, šírky a poťažmo aj váhy a to všetko vzhľadom vašich skúsenostiach. Keď dosku postavíte pred seba, mala by vám najlepšie siahať k puse a brade. Všeobecne teda platí, že by mal byť snowboard zhruba o 15 až 20 centimetrov kratší ako človek, ktorý na ňom bude jazdiť. Táto informácia ale nie je vždy dobrá. Ako sme už dnes povedali, máme nejaké štýly jazdy aj druhy dosiek. Tie však majú byť o niečo kratšie, než iné – ako to teda je? Je to tak, že skrátka každý druh dosky, každý štýl jazdy a každý jazdec potrebuje úplne inú dosku – preto je trh tak zahltený. Bohužiaľ, pokiaľ nie ste profesionál, ktorý si vyskúšal všetky odvetvia, všetky štýly jazdy i všetky tvary, tvrdosti a iné parametre, len ťažko môžete súdiť, čo je pre koho to ideálne, preto aj tak odporúčame prvú sezónu zamieriť do požičovne a s pomocou profesionála skúsiť čo najviac druhov dosiek. Potom, čo už bude mať vyskúšané vo, čo prichádza v úvahu, môžete kupovať svoju vlastnú dosku, ktorá bude to najlepšie pre vás.

Váha jazdca

Váha jazdca je vždy dôležitá v každej požičovni sa vás na nej budú pýtať. Ide o to, že sa musí určiť správna dĺžka vzhľadom na stabilizáciu jazdca a tiež správna tvrdosť dosky. Ak by si totiž ťažký jazdec stúpol a doska pre ľahké, mohla by ju nenávratne poškodiť. Ak by začal ľahký jazdec používať dosku pre ťažkého jazdca, najskôr by si na prvom svahu rozbil.. no vy viete čo. Skrátka by pre ňu doska nebola vôbec ovládateľná.

Šírka dosky

S dĺžkou súvisí jasne aj šírka. A rovnako ako pri dĺžke dosky, je šírka veľmi individuálna. Väčšinou sa šírka dosky odvíja od samotnej veľkosti vašich topánok. Optimálny stav je taký, že špička a päta topánky presahujú maximálne o 1 centimeter za hranu dosky. Úmyselne uvádzame slovíčko „maximálne“. Ak by to bolo viac, bude sa vám pri oblúkoch stávať, že jednoducho škrtnete vlastnou topánkou a čo nevidieť si ľahnete na zem. Je však možné, že máte nohu väčšiu ako 44 a 45. To už začína byť oriešok, pretože najskôr budete musieť siahnuť po viac rozšírenej doske. Takéto nadštandardne rozšírené dosky sa značia značkou W – WIDE board. Pri voľbe šírka dosky vám môže byť nápomocné toto delenie.

 • šírka dosky 225 – 235 mm – pre dámsku nohu do veľkosti 37
 • šírka dosky 236 – 245 mm – pre pánsku nohu 36 – 39 a pre dámsku nohu 37 – 40
 • šírka dosky 246 – 250 mm – pre pánsku nohu 38 – 42 a pre dámsku nohu 39 – 42
 • šírka dosky 251 – 254 mm – pre pánsku nohu 41 – 43 a pre dámsku nohu 42 a viac
 • šírka dosky 255 – 259 mm – pre pánsku nohu 42 – 44
 • šírka dosky 260 mm a viac – pre pánsku nohu 45 a viac

Tuhosť dosky

Údaj tvrdosti, alebo tuhosti dosky je tiež možné nájsť pod názvom flex. Tvrdosť teda riešime až po tom, čo vieme našu dĺžku dosky a tiež jej šírku. Tvrdosť/tuhosť sa samozrejme odvíja od výrobného materiálu, ktorý môže byť rôzny. Tuhosti môžeme veľmi ľahko rozdeliť do troch základných kategórií:

 • Soft – označenie pre mäkké dosky.
 • Mid-stiff – označenie pre stredne tvrdé dosky.
 • Stiff – označenie pre tvrdé dosky.

Pri samostatnom výbere bez odborníka môžeme predniesť jedno pravidlá, ktoré však nie vždy platí – nie je teda jediné a zaručujúce. Skrátka – pre začiatočníka je určite vhodné vybrať mäkšiu dosku, ktorá je oveľa lepšie ovládateľná a je prispôsobivá aj pre zákruty. Tiež vám mäkšia doska umožní robiť viac chýb bez toho, aby ste si hneď na prvom svahu rozbili.. vy viete čo. Tvrdé dosky sú agresívnejšie. Nie, že by vás pohrýzlo, ale jazda na ňom je rýchla, rázna a pre začiatočníka horšie spracovateľná. Tiež sú tieto dosky vhodné pre ťažších jedincov.

Jadro snowboardu

Jadro snowboardu, by sme tiež mohli označiť za materiál. Každý materiál má prirodzene iné vlastnosti a tak je logické, že každému bude vyhovovať niečo iné, každý materiál bude mať inú hustotu (tvrdosť) a každý bude vodný na niečo iné. V hlavnej úlohe tu teda máme funkčnosť av druhej design, na ktorý si väčšina z nás tiež potrpí. Na trhu máme teda štyri základné materiály:

 • Penové jadro
 • Drevené jadro
 • Pojenie dreva a peny
 • Laminátové jadro

Každý z týchto materiálov má odlišné vlastnosti a my sa vám v nasledujúcich riadkoch pokúsime vysvetliť aké.

Penové jadro

Penové jadro môžete veľmi často nájsť pod názvom Foamcore. Tento materiál sa skladá zo špeciálnej peny a je veľmi lacné, ľahké a vzhľadom na predchádzajúce dva parametre aj minimálne odolné. Tento materiál dosky je teda vhodný pre úplných začiatočníkov, u ktorých sa môže zdať zbytočné investovať veľké čiastky. Odborník by vám tento materiál rozhodne neodporúčal, pretože také dosky rovnako väčšinou po ukončení sezóny končia v smetiaku.

Drevené jadro

Drevené jadrá veľmi často uvidíme pod názvom Woodcare. S čistým svedomím si dovolíme u nás na Testine tvrdiť, že sa jedná o najvhodnejší materiál snowboardov vôbec. V súčasnosti sa vyrába za pomoci vertikálne položených drevených kolíkov. Pokiaľ si chcete dopriať naozajstný luxus, zamerajte sa na javorové drevo. Výnimkou nie sú ani kombinácia viacerých drevín naraz. Sú tak vhodné preto, že sú veľmi pružné, tvarovateľné, ale aj napriek tomu veľmi pevné a vydržia s vámi aj niekoľko veľmi kvalitne prejazdených sezón.

Spojenie dreva a peny

Na trhu môžeme naraziť aj na spojenie oboch predchádzajúcich materiálov. Tieto snowboardy sa označujú skratkou RYM a je to teda zlúčenina dreva a plastu. Majú veľmi nízku hmotnosť, ale aj napriek použitiu dreva nie je nijako zvláštna odolnosť – teda životnosť. Ak ste začiatočník, ale s jazdením to myslíte vážne, odporučili by sme na prvej sezóny siahnuť presne po takej doske Ak máte doma malého športovca, tiež by sme odporučili tento typ na prvé sezóny.

Laminátové jadro

Vrstvený laminát je veľmi často označovaný pod pojmom Fibreglass. Tu by ste sa tiež mohli stretnúť s pojmom charakter dosky. To by u snowboardistov znamenalo, koľko vrstiev daná doska má.

 • Dve vrstvy – mäkké dosky s dobrou ovládateľnosťou
 • Štyri vrstvy – tvrdšie dosky pre agresívnejšie jázd

Výnimkou bezpochyby nie sú ani isté nadstavby týchto materiálov v podobe kevlaru či karbónu. S pomocou takýchto prísad je možné dobre regulovať pevnosť a pružnosť snowboardu.

Prehnutie snowboardu

Pokiaľ už poznáme všetky predchádzajúce parametre, poďme sa zamerať na tvar. Určite ste si všimli, že dosky nie sú nikdy rovné – to by bola blbosť. Každá doska je teda nejako zahnutá. A práve t slovo nejako sa pokúsime objasniť na nasledujúcich riadkoch. Stretnúť sa môžete so štyrmi základnými modelmi.

Rocker

Rocket, čiže klasický banán má podobu väčšiny dosiek, s ktorými sa stretnete. Má zdvihnutú špičku aj pätu a uprostred je rovnejšia. Tento typ je najvhodnejší pre začiatočníka aj rekreačných jazdcov.

Camber

Camber je úplným opakom Rocketu. Prostriedok je negatívne prehnutý, ale doska pripomína oblúčik. Vďaka tomu, že vám na ňom bude lepšie kĺzať hrana, mali by ste mať dostatočné skúsenosti. Camber totiž neodpúšťa začiatočnícke chyby.

Hybrid

Hybrid, ako väčšina zloženín býva veľmi neutrálny a univerzálny. Dvojité prehnutie je prísľubom istej všestrannosti. Doska je vhodná pre väčšinu charakterovo odlišných jazdcov.

Flat

Flat je veľmi zvláštny druh prehnutia pri snowboardových doskách. Ide o rovnú dosku s minimálnym zdvihom špičky a pätky. To zapríčiňuje lepšiu dynamickosť a stabilitu v ľubovoľnom teréne, vrátane prašanu.

Hrany dosky

Ak sa rozhodnete ísť do úplných detailov, prídete aj na pojem hrana. Aj keď sa môže zdať, že sa jedná o nepodstatný parameter, nie je to úplne tak. Na trhu nájdeme dva základné typy hrán. Hrany dosky sa vo svete snowboardingu označujú pod pojmom „edge“. Je dobré tiež vedieť, že pokiaľ naozaj problematiku hrán nepoznáte podrobne, mali by ste radšej zostať pri klasiky. Niekedy je viac totiž menej.

 • Sidewall– Ideálne pre freeride nadšencov a všetkých, ktorí jazdia so snowbardom napríklad po zábradlí a na rôznych prekážkach.
 • Laminát pri tomto type hrán nie je ničím pretiahnutý az boku dosky možno vidieť jeho jednotlivé vrstvy. Jadro je však chránené polyetylénom alebo inou plastovou hmotou a hrana vďaka tomu znesie veľkú záťaž a je odolnejšia proti prerazeniu z boku.

Sklznica dosky

Sklznica dosky je veľmi často označovaná slovom „base“ a ide o spodnú časť, ktorá je v kontakte so snehom. Na trhu máte tri základné varianty týchto sklzníc. Každá je iná a každá sa aj inam hodí.

 • Extrudované skluznice(Extruded Base) – Cenově nejdostupnější skluznice zhotovená z polyetylenu. V její prospěch hovoří především snazší oprava a nutnost minimálního použití vosku. Na druhou stranu je pomalá.
 • Sintrovaná skluznice(Sintered Base) – Nejpoužívanější model spadající do zlaté střední třídy. Propracovanější a obsahově složitější polyetylenová vrstva. Ta je podstatně rychlejší. Počítat však musíte s náročnějším voskováním.
 • Grafitová skluznice– Nejrychlejší typ skluznice a pravděpodobně také nejdražší. Na první pohled ji poznáte podle černé grafitové barvy. Její pořizovací náklady jsou nejvyšší a nejinak je tomu i z pohledu nutnosti voskování.
 • Extrudované sklznice (Extruded Base) – Cenovo najdostupnejšia sklznica zhotovená z polyetylénu. V jej prospech hovorí predovšetkým jednoduchšia oprava a nutnosť minimálneho použitia vosku. Na druhú stranu je pomalá.
 • Sintrovaná sklznica (Sintered Base) – Najpoužívanejší model spadajúci do zlatej strednej triedy. Prepracovanejšia a obsahovo zložitejšia polyetylénová vrstva. Tá je podstatne rýchlejšia. Počítať však musíte s náročnejším voskovaním.
 • Grafitová sklznica – najrýchlejší typ sklznice a pravdepodobne aj najdrahšia. Na prvý pohľad ju spoznáte podľa čiernej grafitovej farby. Jej obstarávacie náklady sú najvyššie a nie inak je tomu aj z pohľadu nutnosti voskovania.

Existujú aj zvláštne sklznice, ktoré na svojom spodnom povrci majú aj dobre viditeľné vrypy. Tie sú veľmi praktické, pretože svojimi kanálikmi odrážajú vodu preč z podprkna.

Inserty

Insert je dierka, ktorá je vyvŕtaná na ploche snowboardu. Slúži na upevnenie viazania, ktoré následne drží topánku s vašimi chodidlami. Inserty nájdeme v štyroch rôznych predení.

 • Inserty 4×4 – Klasická matica obsahujúca 8 otvorov.
 • Inserty 4×2 – Hrubšie matice obsahujúce 12-14 otvorov. Tie umožňujú podstatne jemnejšie nastavenie a rozostup viazania.
 • Inserty 3D – Špeciálny rozostup 7 otvorov v tvare kosoštvorcov. Vhodné pre konkrétny typ viazania.
 • Inserty Channel – Špecifický typ inzertu v podobe jednej dlhej lajny. Užiť musíte špeciálneho typu viazania.

Bota

Topánky na snowboard síce patria teoreticky do príslušenstva, ale pre dnešok sa rozhodneme obud vnímať ako súčasť celého snowboardu a venujeme im aj samostatnú kapitolu. Topánky rovnako ako snowboardy nie sú univerzálne a na trhu sa stretávame s troma základnými druhmi. Tie sa potom dajú ďalej deliť na typy materiálov, viazanie a na vrstvy, ale takéto podrobné popisy dnes vynecháme. Poďme si teda predstaviť základné tri druhy topánok na snowboard.

Mäkká topánka

Mäkkú notu poznáme veľmi ľahko. Pokiaľ ju stlačíme, a zdeformujeme na prvý pohľad jej tvar, znamená to, že je topánka mäkká. Mäkké topánky sú určené začiatočníkom, alebo tým, ktorí preferujú skôr pomalšiu jazdu a nepotrebujú rýchlo prenášať váhu z nohy na nohu.

Stredne tvrdá topánky

Stredne tvrdá topánka je na prvý pohľad veľmi ťažko rozpoznateľná. Na prvý pohľad si však môžeme všimnúť prepracovanejšie viazanie v podobe kovových praciek, alebo otáčacieho kolieska, ktoré sťahujú lanká. Druhé uťahovacie koliesko by ste mali nájsť po strane topánky. Toto uťahovanie je určené spevnenie členku. Stredne tvrdá topánka je určená pokročilejším snowboardistom.

Tvrdá topánka

Tieto topánky sú vodné na jazdu po svahoch. Rozhodne sa vám v nich nebudú dobre vykonávať skoky a triky. Typický by pre nich mal byť plastový jazyk. Vďaka nemu topánka vplyvom tepla nemäkne, čo sa bežne stáva u mäkkých aj stredne tvrdých modelov. Opäť by ste mali nájsť predné a bočné uťahovanie.

Viazanie

Viazanie sa predáva samostatne. Väčšinou nájdeme viazanie pastové a kovové. Typ viazania a materiál sa odvíja predovšetkým od vašich požadovaných vlastností.

Mäkké viazanie

Toto vázání velmi často nalezneme pod názvem Strap binding nebo Soft binding. Jedno z nejpopulárnějších vyhotovení vázání pro libovolný typ ježdění. Jezdec má díky němu prkno stále pod kontrolou a může si dopřávat jisté volnosti při jeho ovládání.

Pevné viazanie

Veľmi často označované ako Plate binding a Hard binding. Jeho súčasťou musia byť pevné topánky obdobné klasickým lyžiakom. Je využívané na jazdu na hrane, takže sa hodí hlavne na carving snowboardy a alpine snowboardy.

Viazanie s pätným obúvaním

Špeciálna modifikácia mäkkého viazania. To disponuje tzv. sklopnou pätkou. Tá umožňuje rýchlejší nástup.

Snowboard: Údržba snowboardu

Urob si sám

Každý deň po lyžovaní očistite a osušte sklznicu a hrany, ako ochranu sklznice používajte pravidelne zažehľovanie teplým voskom, akékoľvek poškodenie hrán alebo sklznice okamžite opravte, uchovávajte lyže a snowboardy na suchom a chladnom mieste, na konci sezóny naneste na lyže a snowboardy silnú vrstvu.

Overte si sami

Snažili ste sa postaviť lyže na hranu na zľadovatenej zjazdovke, lyže pošmykovali a strácali ste nad nimi kontrolu? Máte problémy s postavením lyží na hranu vo veľkom carvingovom oblúku? To preto, že máte tupé a zaoblené hrany. Drhne Vám sklznica? Je vysušená a zničená. Lyže alebo snowboard Vás nepočúvajú? Sklznica nie je hladká, lyže alebo snowboard je nutné nabrúsiť na brúske s kameňom.

Rady

Poškodenú sklznicu je nutné opraviť. Poškodené, tupé alebo ojazdené hrany je nutné nabrúsiť. Ak sa objaví na sklznici chĺpky, je hrubá a vysušená a treba ju navoskovať. Keď sú lyže alebo snowboard ťažko ovládateľné na nerovnom teréne, vyžadujú si celkový servis.

Viazanie je potrebné nastaviť minimálne raz za rok. Čo Vám kvalitný ski servis môže ponúknuť? Viazanie je potrebné nastaviť minimálne raz za rok. Čo vám kvalitný ski servis môže ponúknuť?

Kvalitný servis umožňuje úpravu lyží prispôsobiť Vašim schopnostiam a potrebám. Informujte technika, aký štýl jazdy máte najradšej, akému terénu dávate prednosť a aké máte priania alebo problémy. Jedine tak môže technik prispôsobiť úpravu lyží úplne Vášmu štýlu! (Zdroj: wintersteiger.cz)

Ostatné vybavenie na snowboard

Snowboardy majú aj svoje vybavenie. Medzi tie najzákladnejšie patria topánky, o ktorých sme sa už bavili podrobnejšie, helma, ktorá je odporúčaná všetkým – aj tým najskúsenejším jazdcom, okuliare, ktoré ochránia váš zrak, chrániče, ktoré tiež odporúčame všetkým, aj keď chápeme, že nie každému je to pohodlné a vnímanie chráničov je skôr negatívne. Ďalším príslušenstvom sú napríklad ochranné pomôcky snowboardu, ktorý môže mať svoj obal, alebo súprava na údržbu snowboardov.

Cena snowboardu

Ako vždy sa dostávame do poslednej kapitoly, kde si ceny rozdelíme do troch základných cenových kategórií. Každú kategóriu si popíšeme a povieme si, čo vôňu za produkty možno aj nemožno nájsť.

Snowboardy do 170 eur

Tieto najľavejšie snowboardy sú väčšinou určené iba deťom a úplných začiatočníkom. Sú vyrobené z plastu – teda špeciálne plastové peny. Pokiaľ by ste takýto produkt používali celú sezónu, najskôr tento snowboard budete musieť po ukončení sezóny vyhodiť do smetiaka.

Snowboardy do 420 eur

Vždy tejto prostrednej kategórii hovoríme zlatá stredná cesta a tu tomu nie je inak. Jedná sa o zlatý stred, kde nájdete všetky druhy všetkého a bohato postačia začiatočníkov, pokročilým aj rekreačným jazdcom. Pokiaľ by ste však snowboarding prevádzkovali na profesionálnej úrovni, môžete zablúdiť ešte o kategóriu vyššie.

Snowboardy nad 420 eur

Táto cenová kategória je venovaná tým najluxusnejším snowboardom čo sa dá kúpiť. Nájdeme tu klasické druhy, ktoré sú však opatrené najkvalitnejším jadrom aj inými vlastnosťami. Možno tu nájsť aj veľmi špeciálne snowboardy s veľmi špecifickými parametrami. Pokiaľ teda patríte medzi fajnšmekrov, je táto cenová kategória práve pre vás.

Snowboardy: Snowboard a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový snowboard. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového snowboardu pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového snowboardu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať snowboardy a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom snowboardu. Dozviete sa tam tiež, ktorý snowboard je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

Hlasovanie

Mohlo by vás zaujímať