Menu Zavrieť

Stolné telefóny

Stolní telefon

Sú stolné telefóny vecí minulosti? Niekto by povedal, že áno, ale aj dnes, v mobilnom a digitálnom svete, majú pevné linky svoje opodstatnenie. Ako je známe, prvý funkčný telefón si nechal patentovať už roku 1876 Alexander Graham Bell, aj keď niektoré zdroje hovoria o tom, že vynálezcom telefónu bol Talian menom Antonio Santi Giuseppe Meucci. História jeho vynálezu údajne siaha až do roku 1849. Či tak alebo onak, k rozvoju stolných telefónov došlo až v prvej polovici 20. storočia.

A prakticky po celý zvyšok storočia sa tiež zdalo, že pozícia tohto typu telefónov je neotrasiteľná. Veď k zásadnejšiemu rozšíreniu mobilných telefónov došlo až celkom nedávno, v úplne posledných rokoch 20. storočia. Hoci v iných krajinách bolo vlastnenie stolného telefónu už pár desiatok rokov celkom bežné, v našich podmienkach bol najmä na vidieku vlastný telefón považovaný za luxus. Telefonovať sa ešte v 80. (a mnohode aj 90.) rokoch chodilo na ústredňu, ktorú mal doma niektorý zo susedov. Alebo do tzv. telefónnej búdky, kabíny alebo boxu, inak aj správnejšie verejného telefónneho automatu. Prvý telefónny automat bol v Prahe inštalovaný už roku 1911, k ich najväčšiemu rozmachu došlo v 90. rokoch a najväčší počet VTA v ČR, okolo 30 tisíc, bol na prelome milénia. Odvtedy trvalo klesá. Pevná linka však má stále svoje opodstatnenie.

Minimálne vo firmách, ale napríklad aj v domácnostiach seniorov, ktorí si na používanie mobilných telefónov stále nezvykli. Aj niektorí mladší používatelia volia pre svoje rodiny ako alternatívu k mobilom stolný telefón. Ako taký telefón vybrať a aké môžu byť jeho parametre, to sa dozviete v nasledujúcom článku.

Textov o výbere mobilných telefónov – najmä tých šikovných – je na internete množstvo. Ale len málo on-line materiálu sa venuje stolným telefónom. Pozrime sa na tento segment teda zblízka.

Stolné telefóny: Porovnanie 10 najlepších stolných telefónov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších stolných telefónov. Ako sme tieto telefóny vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto stolné telefóny sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Pokiaľ vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť stolné telefóny podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší stolný telefón.

NázovVzhľadFunkcia správy SMSDisplejHlasité hovoryOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Maxcom MM28DKlasický stolný telefón Maxcom MM28DÁnoÁnoÁno56,39Zobraziť v obchodoch
Aligator T100Klasický stolný telefón Aligator T100ÁnoÁnoÁno71,3Zobraziť v obchodoch
Panasonic KX-TS500Klasický stolný telefón Panasonic KX-TS500NieNie?16,77Zobraziť v obchodoch
Siemens Gigaset DA310Klasický stolný telefón Siemens Gigaset DA310NieNieNie27,2Zobraziť v obchodoch
Siemens Gigaset DA210Klasický stolný telefón Siemens Gigaset DA210NieNieNie13Zobraziť v obchodoch
Siemens Gigaset DL580Klasický stolný telefón Siemens Gigaset DL580ÁnoÁnoÁno47,36Zobraziť v obchodoch
Panasonic KX-TS520Klasický stolný telefón Panasonic KX-TS520NieÁnoÁno15,99Zobraziť v obchodoch
Doro PhoneEasy 331phKlasický stolný telefón Doro PhoneEasy 331phNieNieNie72,3Zobraziť v obchodoch
Panasonic KX-TS620Klasický stolný telefón Panasonic KX-TS620ÁnoÁnoÁno73,5Zobraziť v obchodoch
Maxcom KXT480Klasický stolný telefón Maxcom KXT480NieÁnoÁno20,44Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkazZobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia stolných telefónov od ich užívateľov.

Najlepšie stolné telefóny podľa Heureky

Ako vybrať stolný telefón?

Na čo sú vlastne stolné telefóny v dnešnej dobe dobré? Oproti mobilom predsa nič navyše neprinášajú, nie? Tak prečo do nich vlastne investovať? Ako sme už spomenuli v úvode, môže byť stolný telefón vhodnou voľbou pre starších užívateľov, ktorí si nerozumejú ani s tlačidlovými mobilnými telefónmi, nieto ešte so smartfónmi.

Je fakt, že ak ste jedinec v aktívnom a produktívnom veku, najskôr pevnú linku skutočne nevyužijete. Avšak existujú isté výhody, ktoré zo stolných telefónov plynú hlavne pre úrady a pre firmy. Neoddiskutovateľná je akási atmosféra exkluzivity a reprezentatívnosť. Keď klient vašej firmy vidí, že máte pevnú linku, môže to naňho pôsobiť pozitívnejšie, než keby mal volať konkrétnemu predstaviteľovi spoločnosti. Prirodzene, že ak ste remeselník, bude pre vás mobil jasnou voľbou, už kvôli tomu, že sa nenachádzate neustále na jednom mieste. Ale u firiem s fyzickým sídlom a kanceláriami je pevná linka stále praktická.

Pri pevnej linke patria k výhodám pomerne nízke náklady na hovory či možnosti „klapky“, kedy vybraný pracovník klienta presmeruje priamo na konkrétneho zamestnanca, s ktorým chce hovoriť. Vďaka možnosti podržať volajúcich v rade zároveň môžete ľahko vybaviť viac hovorov naraz.

Druhy stolných telefónov

Podľa toho, na aké účely chcete stolné telefóny používať, si môžete zvoliť z niekoľkých druhov. Vytúžený spôsob využitia vás privedie k niekoľkým konkrétnym modelom, z ktorých následne môžete vyberať.

Klasický pevný telefón

Zlatý štandard, ktorý disponuje základnými funkciami. K tým patrí napríklad možnosť prijatia dvoch hovorov naraz či telefónny zoznam s možnosťou zobrazenia mena človeka, ktorý vám volá.

Telefón pre asistentov

Tento typ telefónu už spravidla býva vybavený pokročilejším LCD displejom, ktorý zobrazuje meno volajúceho vrátane ďalších kontaktov. Asistenti na tomto displeji majú tiež možnosť sledovať prichádzajúce hovory a tiež rýchlo prepájať na iných zamestnancov. K dispozícii je tiež väčšia pamäť na čísla a ďalšie údaje.

Bezdrôtový telefón

Bezdrôtový telefón sa skladá z dokovacej stanice a prenosného slúchadla. To sa pri „pobyte“ v stanici nabíja, ale inak sa s ním pri telefonovaní jednoducho môžete presúvať z miesta na miesto, napríklad v rámci celej kancelárskej budovy. Nie je totiž výnimkou, že dosah slúchadla má u nich pokojne aj 150 metrov.

Telekonferenčný telefón

Špeciálny typ telefónu, u ktorého bol kladený dôraz predovšetkým na kvalitu prenášaného zvuku v smere ako k užívateľovi telefónu, tak aj od neho. Tomu sú prispôsobené kvalitné, citlivé mikrofóny, ktorých je hneď niekoľko (prípadne jeden všesmerový), súčasťou je aj kvalitný reproduktor pre príjem hlasu volajúceho a taktiež je tu funkcia potlačenia šumu. Navyše môžu obe strany hovoru hovoriť naraz, pokiaľ chcú.

Videokonferenčný telefón

Funguje v zásade na podobnom princípe ako telekonferenčný prístroj, len s tým rozdielom, že okrem hlasu prenáša aj video. Samozrejmosťou je kvalitná kamera, ktorá sníma tvár používateľa, ako aj displej, na ktorom sa pre zmenu zobrazuje tvár volajúceho.

Telefóny pre seniorov

Veľmi špecifickou kategóriou sú pevné linky pre seniorov, ktoré spravidla ani nebývajú vybavené displejom, ale na druhú stranu sú osadené tlačidlami s veľkými číslicami, aby na ne videl aj senior so zhoršeným zrakom. Také telefóny majú veľmi obmedzené možnosti ovládania a zásadná je u nich predovšetkým možnosť jednoduchého ovládania.

Telefóny s operačným systémom

Sem tam sa na trhu objaví aj zaujímavosť v podobe stolného telefónu s operačným systémom, najčastejšie Androidom. Ten sa opäť najčastejšie skladá z dokovacej stanice a slúchadla, ktoré je v tomto prípade ovládané cez dotykový displej. Takýmto telefónom sa niekedy hovorí hybridný, pretože sú na pomedzí medzi smartphonom a stolným telefónom.

VoIP telefóny

Kategórií samou o sebe sú VoIP telefóny (čo pochádza z anglického Voice over Internet Protocol, teda protokol na prenos hlasu cez internet). VoIP telefóny sa vzhľadovo od bežných telefónov príliš nelíšia, ale sú vybavené na prvý pohľad predovšetkým zdierkou pre ethernetový kábel RJ45. A okrem toho aj ďalším konektorom pre napájací kábel, pretože technológie pre napájanie cez ethernet (PoE) zatiaľ úplne rozšírené nie sú. U týchto telefónov sa namiesto telefónneho čísla „vytáča“ IP adresa, a takýmto spôsobom je možné jednoducho spojiť akékoľvek dva telefóny nachádzajúce sa kdekoľvek na svete.

Stolný telefón: Parametre

Pozrime sa teraz na parametre stolných telefónov, podľa ktorých môžete vyberať konkrétne modely.

Displej stolného telefónu

Niektoré stolné telefóny (hlavne tie pre seniorov) displejom vybavené nie sú, ale väčšina dnešných pevných liniek minimálne nejakým základným typom displeja oplýva. Na displeji sa zobrazujú všetky potrebné informácie k hovoru, predovšetkým číslo a meno volajúceho – ak ho máte teda dopredu uloženého v telefónnom zozname. Na displeji si zároveň môžete zobraziť aj zmeškané hovory, prípadne SMS správy.

Čo sa týka displeja samotného, môže ísť o bežný monochromatický displej, ktorý svojím vzhľadom pripomína displeje starších tlačidlových telefónov. Drahšie modely sú potom vybavené dotykovými displejmi, a to najmä tie hybridné, ktoré sú osadené operačným systémom.

Napájanie stolného telefónu

Pevná linka je pevná od toho, že je spojená s jedným miestom. Ide teda o priamy opak mobilného telefónu v pravom slova zmysle. Väčšina stolných telefónov je tak klasicky napájaná z elektrickej zásuvky. Výnimku tvoria zariadenia, ktoré sú tvorené dokovacou stanicou a slúchadlom. To môžete po obmedzenú dobu nosiť po domácnosti alebo kanceláriách, pretože funguje na batérii. Po jeho opätovnom vložení do dokovacej stanice sa slúchadlo začne nabíjať.

Pamäť zariadenia

Aj stolné telefóny disponujú určitým množstvom užívateľskej pamäte. Množstvo tejto pamäte je dobré si pred kúpou konkrétneho zariadenia zistiť. Na najlacnejšie telefóny s pamäťou sa zmestia rádovo stovky SMS či kontaktov, ale ak máte už k dispozícii treba gigabajt pamäte, potom je množstvo ukladaného textu prakticky neobmedzené. Čo sa hodí najmä vtedy, keď máte vo firme množstvo kontaktov alebo prijímate veľké množstvo SMS.

Funkcia stolného telefónu

Základnou funkciou každého stolného telefónu je prirodzene komunikácia, predovšetkým telefonovanie. A to či už hlasové alebo aj video hovory. Niektoré telefóny však disponujú špeciálnymi funkciami navyše, ktoré bežne poznáme aj z mobilných telefónov. Ktoré funkcie to sú?

Handsfree

Vďaka funkcii handsfree môžete do telefónu hovoriť bez toho, aby ste museli držať v ruke slúchadlo. Funkcia tu nie je tak nutná ako napríklad pri šoférovaní, autá, ale poteší. Môžete si napríklad zapisovať, čo vám volajúci hovorí, alebo treba popíjať kávu. Ako sa páči.

Wi-Fi a Bluetooth

Modernejšie stolné telefóny je možné jednoducho zapojiť do domácej siete, prípadne prepojiť s inými koncovými zariadeniami prostredníctvom bezdrôtových technológií Wi-Fi a Bluetooth.

Využitie pre slúchadlá

Niektoré telefóny môžete prepojiť aj so slúchadlami, či už bezdrôtovými alebo káblovými. Respektíve tzv. headsety alebo náhlavnými súpravami, ktoré sú okrem slúchadiel osadené aj mikrofónom pre snímanie vášho hlasu.

Kalkulačka a budík

Aj do stolných telefónov boli prevzaté funkcie, ktoré poznáme už aj z tých (takmer) najstarších tlačidlových mobilných telefónov. K tým praktickejším sa radí napríklad kalkulačka a budík, ktoré ďalej rozširujú možnosti a univerzálnosť telefónu.

Ukladanie kontaktov

Túto funkciu dnes ponúka veľká časť stolných telefónov. A jedná sa opäť o analógiu k možnostiam, ktoré ponúkajú mobilné telefóny. Takže si jednoducho uložíte číslo volaného a nabudúce už viete, kto vám volá alebo koho vytočiť.

Dĺžka hovoru

Väčšina telefónov dnes zobrazuje aj celkovú dĺžku hovoru, respektíve súhrnnú dĺžku všetkých hovorov. Užitočná funkcia pre tých, ktorí si radi robia štatistiky.

Ovládání hlasitosti

Táto funkcia ponúka presne to, čo sľubuje. Keď volajúceho zle počujete, nie je nič jednoduchšie, než si ho zosilniť. Naopak keď na vás kričí, pokojne si ho zoslabte.

SOS tlačidlo

Aj z mobilných telefónov, konkrétne hlavne z tých pre seniorov, poznáme SOS tlačidlo, vďaka ktorému si jediným stlačením privoláte pomoc. Väčšinou je pod ním predvolené číslo integrovaného záchranného systému, teda 112.

Príslušenstvo pre stolný telefón

Z príslušenstva pre telefóny treba spomenúť napríklad headsety, teda náhlavné súpravy, ktoré obsahujú slúchadlá a mikrofón a fungujú teda ako handsfree sady. Pokojne ich môžete mať nasadené a pri tom robiť čokoľvek iné, treba písať na počítači.

Údržba

Údržba stolných telefónov spočíva snáď len v ich pravidelnom fyzickom čistení, na čo stačí klasická vlhčená servítka. Ak je však telefón vybavený operačným systémom Android, neuškodí ani z času na čas prečistiť internú pamäť a vyrovnávaciu pamäť zariadenia pomocou špeciálnej aplikácie.

Cena stolného telefónu

Ako rozdeliť stolné telefóny do cenových kategórií? Na základe rôznych funkcií a vybavenia si môžeme vybrať v troch rôznych hladinách. Zatiaľ čo pre domáce použitie bude bez problémov stačiť úplný základ, firmám sa niekedy oplatí si priplatiť.

Stolové telefóny do 42 eur

Aj za niekoľko eur bez problémov zoženiete slušný stolný telefón, ktorý môže slúžiť ako dobrý základ napríklad pre seniora. A keď hovoríme základ, máme na mysli skutočne základ. U najlacnejších modelov tak napríklad nájdete veľké tlačidlá, vďaka ktorým sa zariadenie bude ľahko ovládať aj osobám so slabším zrakom. K dispozícii je určitá základná pamäť na správy (väčšinou rádovo stovky správ) alebo možnosť rýchleho vytáčania vybraných čísel. Telefóny v najlacnejšej kategórii už na svojich displejoch dokážu zobrazovať základné funkcie ako dátum a čas a k dispozícii môžu byť aj už spomínané funkcie budíka a kalkulačky.

Stolové telefóny od 42 eur do 64 eur

Také telefóny sú už vybavené pokročilejšími funkciami, ako je napríklad možnosť zobrazenia mena volajúceho a jeho telefónneho čísla, drahšie modely potom dokonca disponujú aj klasickou diskovou internou pamäťou na ukladanie väčšieho množstva správ a kontaktov. Kúpite tu modely s prenosným slúchadlom (respektíve volacou jednotkou) na batériu, a určite poteší aj kvalitný a čistý zvuk týchto telefónov.

Stolové telefóny od 64 eur a vyššie

Kráľovská kategória nie je zase taká drahá, aby ste si ju nemohli dovoliť. Za sumu od 1 500 Kč kúpite slušný telefón použiteľný v podnikovom prostredí, ktorý čo do funkcií dokáže nahradiť aj mobilný telefón. Súčasťou je kvalitný dotykový displej, niekedy aj operačný systém a taktiež veľká kapacitu úložiska na správy a kontakty. Samozrejmosťou je aj možnosť hlasného odpočúvania a pri niektorých modeloch poteší aj podpora bezdrôtových technológií Wi-Fi a/alebo Bluetooth. Videokonferenčné a telekonferenčné stolné telefóny zoženiete v cenovej hladine približne nad 5 tisíc korún.

Klasické telefóny: Stolný telefón a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový stolný telefón. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového stolného telefónu pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového stolného telefónu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať stolné telefóny a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom telefónu. Dozviete sa tam tiež, ktoré stolné telefóny sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať