Menu Zavrieť

Záhradné domčeky

zahradni-domceky

Obsah článku

Pokiaľ máte chatu, či dom so záhradkou, najskôr už ste niekedy pomýšľali na to, kam dať všetko náradie, kde sa v lete schovať pred slniečkom, alebo kde ubytovať hostí navyše. To všetko vám však vyrieši investície do záhradného domčeka. Nech už je teda váš dôvod akýkoľvek, v tomto článku vám zodpovieme všetky otázky spojené s týmto produktom.

Aby sme vám celý článok uľahčili, prezradíme vám už v tomto odseku, aké témy nás vlastne čakajú. V prvom rade sa treba rozhodnúť, na aký účel budeme domček potrebovať. Od tejto otázky nám totiž vyplývajú všetky ostatné parametre. Vo veľkej kapitole „Ako si vybrať záhradný domček“ si zodpovieme všetky otázky rozmerov, materiálov, strechy, podlahy, plášťa a ďalších veľmi dôležitých prvkov na záhradnom domčeku. Ak sa preskúšate teóriou, ktorá je však absolútne nevyhnutná pre ďalší krok, dostaneme k otázke údržby a ceny. Ceny si rozdelíme do niekoľkých cenových kategórií a prezradíme si, aké domčeky do ktorej spadajú.

Záhradné domčeky: Porovnanie 10 najlepších záhradných domčekov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších záhradných domčekov. Ako sme tieto záhradné domčeky vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto záhradné domčeky sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť záhradné domčeky podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší záhradný domček.

NázovVzhľadOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnedýZáhradný domček G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnedý800,5Zobraziť v obchodoch
Rojaplast LUKE A domek 195×278×127 cm, siváZáhradný domček Rojaplast LUKE A domek 195×278×127 cm, sivá306Zobraziť v obchodoch
Globel 63 antracitZáhradný domček Globel 63 antracit304Zobraziť v obchodoch
G21 GAH 706 277 x 255 cm hnedýZáhradný domček G21 GAH 706 277 x 255 cm hnedý510Zobraziť v obchodoch
Tinman TIN405Záhradný domček Tinman TIN405580Zobraziť v obchodoch
Keter ARTISAN 11x7 17208122Záhradný domček Keter ARTISAN 11x7 172081221669Zobraziť v obchodoch
MAXTORE 1012 ANTRACITZáhradný domček MAXTORE 1012 ANTRACIT615Zobraziť v obchodoch
Duramax Titan Eco 4,7 m? antracitZáhradný domček Duramax Titan Eco 4,7 m? antracit399Zobraziť v obchodoch
G21 PAH 882 241 x 366 cm béžovýZáhradný domček G21 PAH 882 241 x 366 cm béžový1337,06Zobraziť v obchodoch
G21 GAH 529 277 x 191 cm hnedýZáhradný domček G21 GAH 529 277 x 191 cm hnedý453,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia záhradných domčekov od ich užívateľov.

Záhradné domčeky: Najlepšie záhradné domčeky podľa Heureky

DOMOK ako úschovňa náčinia

Pokiaľ sa rozhodnete, že si chcete zaobstarať záhradný domček za účelom úschovne záhradného náčinia, budete mať prácu uľahčenú. Bude vám stačiť domček s rozmermi cca 3m2. Taký základný domček môže byť pokojne z obyčajného plastu a najskôr nebudete mať ani prácu s pevnými základmi a ďalšími činnosťami, ktoré sú v inom prípade úplne nevyhnutné.

DOMČEK ako dielňa s náradím

Ak sa rozhodnete domček nevyužívať iba ako odkladací priestor, ale chceli by ste sa v domčeku aj pohybovať napríklad za účelom nastavenia bicykla, alebo inej činnosti, najskôr budete potrebovať aj väčší priestor. Takýmto priestorom môže byť domček o rozmere 5 až 10m2. Treba však veľmi dobre zvažovať, či by predsa len nebol vhodnejší väčší priestor, pretože voľný priestor sa vždy rýchlo zaplní.

DOMČEK ako letný úkryt, či ubytovanie pre hostí

Domček, v ktorom sa dá aj nejaký čas reálne prebývať bude logicky väčšou investíciou a to ako finančnú, tak aj časovú. Tieto domčeky majú do 25m2 a potrebujú kvalitné základy, konštrukciu, materiál plášťa aj strechu. Keďže do nich veľmi často budeme chcieť zaviesť aj siete, je výstavba takého domčeka pomerne náročnejšia.

Čo ak si chcem domček postaviť sám?

V tejto súvislosti by sa o tejto téme dala písať skoro kniha. Máte hneď niekoľko možností. Je jasné, že si môžete kúpiť domček a nechať si ho zmontovať firmou, či výrobcom, ale čo ak si ho chcete postaviť sám? Je tu možnosť kúpiť si, podobne ako v IKEI, skladačku. To znamená, že vám domov privezú domček na niekoľko kusov, hromadu skrutiek a líšt. Vy si potom svoje pomocou postavíte domček podľa plániku. Ďalej je možné si domček vyrobiť úplne sám zo surových dosiek, to však chce mnoho skúseností a zručnosti.

Treba však poriadne popremýšľať aj nad faktom, že kým si domček zaobstaráte a priveziete, možno pre neho budete musieť pripraviť základy, čo znamená vybetónovanie kusu záhrady. To si buď môžete urobiť úplne sám, alebo sa tiež, aj so zmontovaním celého domčeka, dá zavolať firma, ktorá túto prácu urobí úplne za vás.

Ak sa rozhodnete pre obyčajnú skladačku bez základov, môžete počítať s 2 – 3 dni práce, pokiaľ však plánujete domček s betónovým základom, treba brať do úvahy, že vás táto práca vyjde až na 5 týždňov.

Ako si vybrať záhradný domček?

Ako už bolo povedané v úvode, v hlavnej kapitole tohto článku sa zameriame na základné otázky, ktoré si treba pri výstavbe záhradného domčeka klásť. Či už sa chystáte stavať akýkoľvek záhradný domček, tieto informácie sú absolútne kľúčové pre celé budovanie, preto odporúčame tejto kapitole venovať osobitnú pozornosť.

Stavebné povolenie

Na výstavbu záhradného domčeka do 25m2 nie je potrebné mať stavebné povolenie. Avšak nie je všetko tak jednoduché, ako sa zdá. Pravidlom je, že záhradný domček musí stáť 2 metre od susedného plotu a pred výstavbou je viac než vhodné sa spýtať susedov, či im váš záhradný domček nebude vadiť. Bolo by tiež dobré sa zastaviť na stavebnom úrade a skonzultovať takú zmenu.

Snehová záťaž

Snehová záťaž je tiež otázka, nad ktorou by ste sa mali zamýšľať. Je to váha, ktorú váš záhradný domček bude musieť udržať počas zimy. Takúto informáciu tiež získate na príslušnom stavebnom úrade. Snehová záťaž uvedená pri jednotlivých výrobkoch je založená na statickom výpočte. Umiestnenie a topografická výška bydliska sú rozhodujúcimi faktormi ovplyvňujúcimi výpočet snehovej záťaže.

Rozmery záhradného domčeka

Pokiaľ sa rozhodnete zaobstarať si domček, je jasné, že sa stretnete s mnohými a mnohými označeniami rozmerov. Aby ste sa v nich lepšie vyznali, pripravili sme si pre vás krátky prehľad a vysvetlenie každého z rozmerov, s ktorým by ste sa pri výbere mohli stretnúť.

Montážne rozmery šírka x hĺbka

Tento pojem nám udáva vonkajší rozmer steny (bez prečnelkov). Vďaka tomuto rozmeru tak môžeme zistiť, alebo sa aspoň orientovať v tom, aký veľký máme pre náš domček vytvoriť základ a akú plochu presne bude pokrývať.

Montážna plocha v m2

Tento údaj je pre vás dôležitý predovšetkým preto, keď s domčekom presiahnete maximálnu mieru pre voľnú stavbu (stavba bez stavebného povolenia). Tento rozmer sa počíta vynásobením montážnych rozmerov šírky x hĺbky.

Vonkajšia šírka a vonkajšia hĺbka vr. strešného presahu

Vďaka tomuto parametru, môžete zistiť, či na všetkej záhrade je dostatok miesta pre daný produkt. Je to celková šírka a hĺbka aj s presahmi. Taký parameter budete potrebovať aj pri výpočte dĺžky strešného žľabu.

Vonkajšia stenová plocha

Tak tento parameter budete dozaista potrebovať a to predovšetkým pri výpočte napríklad náterov.

Vnútorné rozmery

Vnútorné rozmery, sú rozmery, ktoré vypočítavajú reálny priestor vo vnútri domčeka. Od tejto položky je odpočítaná aj hrúbka stien.

Obestavěný prostor

Tento rozměr též budete potřebovat a to hlavně pokud si půjdete zažádat o stavební povolení.

Stenová hrúbka

Stenová hrúbka nám značí, aká široká je hrúbka steny okolo domčeka. Tento parameter nám veľmi napovie a to predovšetkým čo sa týka odolnosti a stability celého domu. Tento parameter sa udáva v milimetroch.

Strešný presah

Strešný presah, ako už nám vyplýva z názvu, je údaj, alebo skôr rozmer, ktorý nám hovorí, ako veľmi nám strecha presahuje rám (múr) domčeka. Takýto priestor nie je vôbec na škodu. Môžete ho využiť napríklad na odkladanie dreva do krbu, či kachlí, alebo pokiaľ je dostatočne veľká, môžete ho využiť aj na posedenie pod strieškou.

Strešná plocha

Strešná plocha je údaj, od ktorého si môžeme vypočítať, koľko strešnej krytiny budeme potrebovať.

Strešný sklon

Nejde použiť akúkoľvek strešnú krytinu. Druh strešnú krytinu musíme odvodiť od strešného sklonu, čo je uhol prepaženia strižky. Ak by sme zvolili zlú strešnú krytinu s ohľadom na strešný sklon, mohlo by dôjsť aj k zasekávaniu vody v povrchu, čo by znamenalo pleseň a rast machov.

Priechodná výška a šírka

Nie len rozmery samotnej stavby sú dôležité, je potrebné sa zamerať aj na dvere a ďalšie výkusy. Priechodová výška a šírka je dôležitá napríklad aj preto, keby ste v priestore chceli uchovávať koliesko.

Výška hrebeňa

Väčšinou vodorovný, horný okraj strechy sa nazýva hrebeň. Pri klenutých, okrúhlych a valených typoch striech prebieha hrebeň na vrchole oblúka. V stavebnom zákone je výška hrebeňa, rovnako ako výška odkvapu, dôležitým údajom o budovách, na základe ktorého je posudzované schválenie stavebného zámeru z hľadiska územného plánu. Až keď budete poznať výšku hrebeňa a odkvapu, bude možné vypočítať odstupy pre štítové priečelie budovy.

Strešná hrúbka

Strešná hrúbka, rovnako ako pri stenovej hrúbke, sa udáva v milimetroch. Tak, ako pri stenách aj tu hrúbka vypovedá o odolnosti a výdrži.

Základy

O téme základ stavby už v tomto článku tiež padlo pár slov, ale aj tak si u nás v Testine myslíme, že by sme tomuto parametru mali venovať pár riadkov na viac. Pokiaľ sa rozhodnete pre obyčajnú konštrukciu, ktorá žiadny základ nepotrebujem, určite túto kapitolu môžete preskočiť, avšak pokiaľ sa obzeráte pod nejakým robustnejším domčekom, je potrebné tomuto hľadisku venovať naozaj veľkú pozornosť.

Betónová doska

Betón je jednou z najčastejšie používaných základov. Hrúbka takejto vrstvy by mala byť minimálne 10-15 cm hlboká a mala by byť vystužená oceľovou konštrukciou. Podklad pod betón môže byť napríklad (odporúčame) štrk. Vrstva štrku by mala byť hlboká nie moc, ale ani nie málo, aby kamene nepresvitali. Pokiaľ tento postup správne dodržíte, máte istotu, že vám domček bude stáť pokojne aj na vždy.

Zámková dlažba

Zámková dlažba je na rozdiel od betónu menej náročná a to ako na peniaze, tak aj na čas. Hodí sa ale iba pri menších stavbách. Bohužiaľ zámková dlažba vám domček neupevní na 100%.

Samonosný rošt

Najmenej náročný, najpraktickejší a najviac šetrný je samonosný rošt, ktorý vám umožní stavbu presúvať a najmenej poškodzuje profil celej vašej záhrady.

Materiál záhradného domčeka

Plech

Plech síce nie je jeden z najdekoratívnejších materiálov pre vašu záhradku, ale aj napriek tomu sa jedná o jeden z najčastejšie volených typov záhradných domov. Jedná sa o nie veľmi pevnú stavbu s mizernou výdržou, ktorá veľmi často podlieha korózii, ale pokiaľ hľadáte lacný spôsob, kam si ukladať svoje prebytočné predmety, alebo záhradné náčinie, je toto ideálna voľba pre vás.

Taký domček si však môžete obohatiť o množstvo prvkov, ktoré jeho pevnosti a životnosti pridajú pár plusových bodov. Jedným z takýchto nadštandardov môže byť napríklad podlahová základňa, ku ktorej je možné priskrutkovať klasickú podlahu. Inštalácia je pomerne jednoduchá a náklady na takú podlahu nie sú také vysoké.

Výhodou plechových domčekov je teda ich veľmi jednoduchá inštalácia a najlepšie ceny. Ďalším z plusov je, že k takému domčeku určite nebudete potrebovať stavebné povolenie.

Nevýhodou takého domčeka je samozrejme vzhľad, ktorý v tomto prípade bude rozhodne horší ako pri ostatných variantoch. Ďalšou nevýhodou je menšia stabilita a odolnosť.

Domček je možné postaviť na rovnú a pevnú plochu av prípade, že domček postavíte na podlahovú základňu (voliteľné príslušenstvo k domčeku), nie je nutné budovať betónovú základovú dosku. V prípade umiestnenia domčeka na betónové podložie je možné využiť tzv. kotviacu sadu na spevnenie celej konštrukcie a väčšiu stabilitu domčeka.

Plast

Druhým materiálom pre záhradné domčeky môže byť plast. Plast je veľmi lacný, ľahký na inštaláciu a takmer bezúdržbový, avšak musí sa brať do úvahy je, že extrémne ľahučký a tak vám domček môže dokonca aj ľahko uletieť. Ďalšou nevýhodou je, že platné vždy úplne zapadá do vzhľadu záhrady. V dnešnej dobe sa však tvoria plasty, ktoré sú veľmi pekné a môžu dokonca aj dôverne napodobňovať drevo a tak pri správnom výbere nemusíte mať obavu. Tieto domčeky tiež slúžia iba ako odkladací materiál pre náradie, či iné predmety.

Drevo

Drevené domčeky sú obrovskou kapitolou sami pre seba. Jedná sa o kategóriu s najširším výberom, pretože tu nájdeme maličké úžitkové domčeky slúžiace na odkladanie náradia, až po väčšie chaty, zruby a príbytky. Vďaka smreku, z ktorého sú chatky stavané sa hodí úplne kamkoľvek, takže si nebudete musieť zdĺhavo robiť starosti s dizajnom celej záhrady.

Drevené záhradné domčeky disponujú mnohými výhodami. Prvá je jasný vzhľad, ktorý je multi. Je dostupný v mnohých variantoch a máte na výber z mnohých druhov dverí, okien, striech, tvarov striech, uhlov striech a mnoho ďalšieho. Nevýhodou pri týchto domčekoch môže byť potreba údržby, ktorá sa na rozdiel od minulých typov domčekov musí opakovať aspoň raz do roka.

Ide predovšetkým o nátery dreva, aby dlho vydržalo, nepustili sa doň červíky a aby vyzeralo dobre. Drevené domčeky je možné všeobecne rozdeliť na 2 základné typy.

Domčeky s panelovou konštrukciou

Klasická skladačka, ktorá sa montuje dohromady vďaka palubovkám hrúbky 15 až 19 mm. Tieto domčeky slúžia ako uskladnenie záhradného vybavenia, maximálne ako sezónna dielňa. Strecha má úplne klasický sedlový tvar s čo sa týka strešnej krytiny, najskôr sa stretneme s pieskovou lepenkou, ale možno sa stretnúť aj s iným druhom strechy.

Tieto domčeky sú veľmi malé, nedisponujú žiadnymi oknami a základ si k nim buď musíte prikúpiť, alebo si ho budete musieť vytvoriť sám.

Domčeky so zrubovou konštrukciou

Domčeky so zrubovou konštrukciou sú typy domčekov, ktoré sa už využívajú ako krásne dielne, chaty, alebo sezónne príbytky. Zrubové sa im hovorí, pretože sú stavané štýlom, akým sa stavajú pravé kanadské zruby. Steny domčekov môžu občas presahovať až 40 mm. To vám však príliš prekážať nebude, keď využijete maximálnu povolenú mieru pre voľné stavby (25m2). Podlaha tu by mala dosahovať minimálne 16 až 19 mm a základ by mal byť betónový aj s oceľovou konštrukciou.

Pri tomto type záhradných domčekov je nesmiernou výhodou, že máte na výber z tisícov a tisícov typov, takže si môžete kúpiť domček svojich snov. Je možné vyberať z mnohých tvarov, veľkostí, materiálov, tvarov a počtu okien, dverí a aj napríklad zo striech. Je to skrátka tak široký výber, až je to koľkokrát skôr nepríjemné, než príjemné.

Výhodou teda je dizajn, výber z mnohých druhov, priestory, účel použitia, materiál a nesmrteľnosť. Veľkou nevýhodou môže byť napríklad veľmi vysoká cena, alebo veľmi zložitá inštalácia, ktorá sa však podľa nás oplatí.

POZOR pri stavbách nad 25m2 už je potrebné žiadať stavebné povolenie!

Podlaha

Je potrebné si rozmyslieť aký typ podlahy a základu použiť. Domček nemôže stáť iba na štrku bez podlahy a tak je možnosť si podlahu vytvoriť sám, alebo ju rovno zakúpiť aj s domčekom. O samotných typoch podlahy sme si však už hovorili.

Postup skladania domčeka

Postup pre skladanie domčeka nie je jednotný a to z dôvodu toho, že každý domček sa skladá trochu inak. Na trhu však môžeme naraziť na 3 najčastejšie používané postupy skladania, ktoré si v tejto kapitole podrobne rozpíšeme.

Nástrčné a skrutkovacie systémy

Nástrčný a skrutkovací systém je len z najklasickejších a podľa neho sa tiež tvoria ostatné dva systémy. Jedná sa o nasadzovanie a skrutkovanie profilových dosiek domčeka.

Systémy prvkovej výstavby

Tento systém sa skladá z vodorovných a zvislých prefabrikovaných prvkov, ktoré je možné veľmi rýchlo spojiť a zoskrutkovať pomocou nástrčného a skrutkovacieho systému.

Fošnové systémy

Fošnový systém disponuje rohovými spojmi, ktoré dávajú dohromady fošne pomocou skrutiek. Tento systém je jeden z najkvalitnejších a najpevnejších a používa sa predovšetkým pri výstavbe pevných a veľkých domčekov slúžiacich k občasnému prebývaniu.

Okná záhradného domčeka

Čo sa týka okien, stretnete sa s nimi skôr pri drevených a väčších domčekoch. Budete mať na výber hneď z niekoľkých typov okien. Stretnete sa s otočnými oknami s vyklápacou funkciou alebo s pevne namontovanými oknami, ktoré nie je možné ani otvoriť, ani vyklopiť.

Otočná a otočná vyklápacia funkcia

Pokiaľ si zvolíte otočné okná, bude to pre vás znamenať, že budete môcť okná plne otvoriť až vyklopiť a to aj v prípade, že budete mať len jedno aj dvojité okno.

Jednoduché zasklenie

Jednoduché zasklenia sú typické pre klasické okná s tabuľami z pravého skla, ktoré síce nie sú také praktické a izolačné, ale sú za to najviac sympatické a vzhľadovo najviac vyhovujúce väčšine.

Izolačné zasklenie

Izolačné zasklenie, ako už vyplýva z názvu sú okná, ktoré majú za úlohu čo najlepšie izolovať vnútro domčeka.

Strešná krytina

Strecha a jej krytina zohráva zásadnú úlohu v celej životnosti domčeka. Jej sklon je dôležitý predovšetkým kvôli správnemu stekaniu vody. Keby voda nemohla plnohodnotne stekať, tvorili by sa na strešnej krytine plesne a machy, čo by malo za následok kompletný rozpad domčeka.

Ďalšie čo treba zvážiť je izolácia strechy. Nie je možné považovať za strop fóliu, alebo strešné tašky a tak je potrebné strop podbiť av prípade využívania domčeka ako príbytok, je dokonca nutné strechu správne izolovať penami, alebo inými prostriedkami. Samozrejme, že môžete na streche mať len túto vrstvu, lepenku však treba zakryť, aby dlhšie vydržala. Na strechu záhradných domčekov sa ale najviac hodí šindeľ.

Ďalšou veľmi dôležitou vecou je samotná krytina. Máte na výber z mnohých a mnohých druhov strešných krytín. Do tohto výberu sú zaradené rôzne druhy šindľov, tašiek, fólií a iných materiálov.

Plochá strecha

Plochá strecha nie je dokonale vodorovná. Aj tu sa stretneme s rôznymi náklonmi. Pre tieto náklony však platia predpísané miery, pod ktoré nemožno ísť.

Polokrížová strecha

Polokrížová strecha je klasická strecha pripomínajúca písmeno A. Také strechy sme už v škôlke používali a to bez toho, aby sme vedeli, aké praktické toto riešenie je.

Pagodová strecha

Pagodová strecha na polovicu plochá a na pol polokrížová jedna časť je skrátka viac skosená, než tá druhá. Hoci sa to na prvý pohľad môže zdať ako nesymetrické a nevzhľadné riešenie, jedná sa o najkrajšie doplnky záhrady (za správneho zasadenia).

Pultová strecha

Pultová strecha je skrátka s náklonom len na jednu stranu.

Sedlová strecha

Sedlovej streche sa môže hovoriť aj štítová strecha a tento typ je tiež veľmi obľúbený, hoci treba zvážiť, či práve vy ste vhodný adept na tento typ strechy.

Stupňovitá strecha

Pri tomto type strechy sa bočné časti nachádzajú navzájom vo vertikálnom presadení a vytvárajú tak výraznú strešnú konštrukciu.

Oblúková strecha

Oblúková strecha je veľmi zvláštnym a atypickým druhom. Pokiaľ je však správne zasadená do záhrady tvorí vyloženú ozdobu.

Opláštenie strechy

EPDM fólia

 • E-etylén
 • P-propylén
 • D-dien
 • M-monomer

Tento materiál je odolný voči vplyvom počasia a vlhkosti, ozónu a teplu. Preto sa táto fólia používa pri zastrešení.

Pozinkovanie /s práškovým nástrekom

Pozinkovanie je v podstate nanášanie tenkej vrstvy kovu na určitú plochu. Ide o malú vrstvu zinku, ktorá má za úlohu chrániť budovy a iné materiály pred koróziou, čo sa hodí pri každej železnej konštrukcii.

Strešná lepenka

Strešná lepenka je v 90% prípadoch absolútne nevyhnutnou súčasťou každej strechy. Jedna vrstva tejto lepenky je vždy obsiahnutá v balení aj s domčekom, ale je rozhodne lepšie mať v zásobe aj ďalšiu vrstvu v prípade, že sa táto potrhla už pri montáži, čo sa občas stane aj profíkovi.

Asfaltové šindle

Asfaltová šindeľ je poslednou vrstvou na vašom domčeku, je samozrejme možné zvoliť aj iný druh konečnej krytiny, ale asfaltová šidiel patrí medzi tie najčastejšie volené.

Strešné tašky

Niektoré záhradné domčeky je možné pokryť strešnými škridlami. Pre tento typ strešnej krytiny je nutné zohľadniť pokyny výrobcu týkajúce sa odstupu jednotlivých strešných lát.

Príslušenstvo záhradného domčeka

Pokiaľ sa rozhodnete pre kúpu domčeka, mali by ste sa tiež zamyslieť nad príslušenstvom, ktoré môže byť dobrovoľné, ale v niektorých prípadoch aj úplne nevyhnutné. Takým príslušenstvom môže byť úplne čokoľvek vrátane vnútorného vybavenia, avšak my si v tejto kapitole myslíme len tie základné a len tie, ktoré úzko súvisia so samotnou výstavbou domčeka.

Farba a lak

Domčeky a to najmä drevené potrebujú pravidelnú údržbu. Súčasťou tohto udržovania sú aj nátery. Farbu ani lak k domčeku s balením nedostanete a tak sa jedná o položku, ktorú si budete musieť k domčeku prikúpiť sami. Je nutné sa o plášť domčeka starať a najmä drevo pravidelne udržiavať.

Ochrana dreva

Ako už bolo spomenuté, drevo je nádherná ozdoba záhrad i domácností, ale nesie so sebou daň v podobe zložitejšej údržby. Plášť domčeka, ako už vieme, na tom nie je inak. Také drevo musíme pravidelne impregnovať a lakovať špeciálnymi prípravkami na drevo. Tlaková impregnácia, tzv. metóda striedavého tlaku, patrí k technikám ochrany dreva. Je založená na striedavom pôsobení fáz vákua a tlaku, v ktorých sa do dreva dopravuje impregnačná tekutina.

Zadlabací zámok

Zámok je tiež ďalším z možných doplnkov domčekov a to najmä v prípade, že ho nepostavíte na uzavretú záhradu. Zadlabací zámok je klasický dverný zámok, ktorý teda najčastejšie používame v interiéroch.

Profilový cylindrický zámok

Pokiaľ sa rozhodnete interiér svojho záhradného domčeka ochrániť pred kýmkoľvek, budete najskôr voliť zámok pomocou dvernej vložky, ktorú používame pri všetkých ostatných vonkajších dverách ako na barákoch, tak na bytoch.

Odkvapy a sud na dažďovú vodu

Každá kvapka vody sa hodí a tak môžete aj svoj domček použiť ako zdroj vody napríklad pre vaše rastliny v časoch, keď neprší a treba zalievať. Môžete to riešiť pomocou klasických odkvapov, z ktorých voda steká do sudov.

ÚDRŽBA záhradného domčeka

Ochranný náter

O ochrannom nátere, farbách a lakoch už bola v tomto článku tiež zmienka, ale pokiaľ sa máme baviť o údržbe ako o samostatnej kapitole, nesmú tu ochranné nátery chýbať.

Ochranný náter môže slúžiť ako ochrana dreva, ktorá predĺži životnosť vášho záhradného domčeka o veľmi dlhé roky. Môže však slúžiť aj ako estetická záležitosť, ktorá je dosť individuálna.

Pokiaľ patríte medzi tie, ktorým nie je jedno životné prostredie, môžete voliť medzi množstvom nezávadných lazúr, ktoré sú oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu, vám, vášmu okoliu i vašej záhradke. Je to rozhodne lepšia voľba ako klasické chemicky syntetické prípravky, ktoré sú toxické a navyše pekelne zapáchajú.

Impregnácia

Impregnácia, rovnako ako pri topánkach, tak pri záhradných domčekoch slúži ako odpudzovač vody. Je jasné, že drevo veľmi dobre znáša vlhkosť. Ak by ste domček neimpregnovali, hrozí vám veľmi skoré splesnivenie, čo by malo za následok úplný rozpad domčeka. Ak opravujete starší domček, zbavte ho dôkladne predchádzajúcich náterov. Povrch očistite od prachu, hrubých nečistôt, zarovnajte a odmastite. Impregnáciu nemusíte opakovať každý rok, stačí podľa potreby, ale nepodceňujte ju. Práve ona váš záhradný domček na náradie chráni pred škodcami, hubami aj plesňou.

Vosk

Posledným krokom vašej starostlivosti o záhradí domček bude voskovanie. Pokiaľ drevo napustíte prírodným voskom, je možné váš domček považovať za takmer nesmrteľný, pretože dokáže dlhé roky odolávať prachu a vlhkosti, ktoré sú pre drevené stavby skazonosné. Napustené drevo nevysychá, a tým pádom nepraská. Vosk je skutočnou čerešničkou na celom procese. Je možné ho vynechať, pretože napríklad lazúry sa pýšia perfektnými funkčnými aj estetickými vlastnosťami. Zatiaľ čo lazúra z obyčajnej svetlej dosky dokáže vytvoriť tmavé orientálne drevo, vosk so základným náterom zvýrazní prirodzenú krásu.

Záhradný domček: CENA

Ako už bolo sľúbené v úvodnej reči, v tejto kapitole sa zameriame na ceny. Ceny sme si tentoraz nerozdeľovali iba do troch cenových kategórií, ale zahrnuli sme rovno päť týchto kategórií. Porozprávame sa, čo od každej z nich možno I nemožno očakávať a na čo sa v akej z týchto kategórií pripraviť.

Záhradný domček za menej ako 630 eur

V tejto kategórii narazíme na plechové a plastové domčeky, ktoré budú merať maximálne 10 m2. Jedná sa o veľmi malé a nie veľmi odolné stavby, ktoré sa dajú využiť iba na odkladanie napríklad záhradného náčinia.

Záhradné domčeky od 630 eur do 1 600 eur

Tu už sa dá stretnúť s väčšími baráčikmi o výmere maximálne 12 m2. Tiež sa z 90% jedná o záhradné domčeky na ukladanie náčinia, avšak možno tu nájsť aj domčeky s oknami, ktoré sa dajú použiť aj ako malá dielnička, alebo zastrešenie malej kuchynky na vonkajšie posedávanie. Mnoho z nich už bude mať vo svojej cene zahrnutú aj podlahu a stretneme sa tu aj s málom drevených domčekov.

Záhradné domčeky od 1600 eur do 2400 eur

POZOR dostávame sa do cenovej kategórie, v ktorých sa dá stretnúť už s väčšími záhradnými domčekmi, ktoré môžu slúžiť ako vysoko luxusný sklad záhradného náčinia, luxusná dielnička pre domácich majstrov, alebo skromný, ale napriek tomu veľmi sympatický malý obytný priestor pre návštevu prichádzajúcu v sezóne . Stretneme sa tu s kompletnými konstrikciami, ktoré môžu dokonca disponovať aj zastrešenou terasou.

Záhradné domčeky od 2 400 eur do 3 400 eur

Tu narazíme na najmä drevené luxusné domčeky a garáže, ktoré sa už dajú využiť aj ako chatu na letnú dovolenku. Jedná sa o plnohodnotné konštrukcie s oknami a niekedy aj s izoláciou.

Cena záhradného domčeka nad 3 400 eur

Tu už sa dá stretnúť aj s tak luxusnými príbytkami, že by sa niektoré moderné novostavby za milióny mohli ísť vypchať. V chatovej osade s týmto domčekom budete určite králi, pretože sú úplne nádherné, luxusné a za správne udržiavanie úplne nesmrteľné. Tie najdrahšie záhradné domčeky sa môžu svojou cenou pohybovať až okolo 700 000 Sk.

Záhradné domčeky – TOP 10 ZÁHRADNÝCH DOMKOV

Záhradný domček Goleto so základňou M 213 x 130 x 173 cm antracit

Zahradní domek Goleto se základnou M 213 x 130 x 173 cm antracit
Záhradný domček Goleto so základňou M 213 x 130 x 173 cm antracit

Tento záhradný domček je ideálnou voľbou pre celoročné uskladnenie všetkého záhradného náčinia, kočíkov aj iných vecí, ktoré sa skrátka na záhradu, či do baráka nezmestia. Jedná sa obzvlášť priestranný priestor, ktorý svojim neutrálnym vzhľadom zapadne do každej záhradky. Disponuje priestrannými posuvnými dverami, do ktorých sa zmestí úplne čokoľvek.

Montáž samotného domčeka je veľmi jednoduchá a každý kutil, či kutilka na spôsob veľmi rýchlo príde vďaka podrobnému a prehľadnému plániku, ktorý k domčeku obdržíte. Pozinkovaná oceľová konštrukcia spolu s pozinkovanou povrchovou úpravou robí kôlňu odolnú voči korózii a extrémnemu počasiu. Jej súčasťou sú aj oceľové podlahové rámy, ktoré zaisťujú stabilitu a sú ideálnym podkladom pod drevené podlahy (drevo nie je súčasťou dodávky).

 • Kvalitný a profilovaný oceľový plech 
 • Žiarovo pozinkovaný plech s práškovým nástrekom
 • Oceľová pozinkovaná konštrukcia
 • Veľmi jednoduchá montáž, ktorú zvládne každý
 • Vďaka optimálnym rozmerom ušetríte miesto
 • Dvojdielne posuvné dvere, aby sa do domčeka dostalo všetko
 • Možnosť opatriť dvere visiacim zámkom
 • 2 vetracie otvory
 • Oceľový podlahový rám
 • Nadčasový a moderný dizajn

Technické parametre

 • Vonkajšie rozmery (d x š x v): 213 x 130 x 173 cm
 • Vnútorné rozmery (d x š x v): 203 x 117 x 170 cm
 • Rozmer dverí: 96 x 152 cm
 • Výška v najvyššom bode: 173 cm
 • Výška okraja strechy: 151 cm
 • Hrúbka plech: 0,25 mm
 • Objem (úložný priestor): cca 4,1 m³
 • Farba: šedá antracit

Záhradný domček G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnedý

Zahradní domek G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnědý
Záhradný domček G21 GAH 1300 340 x 382 cm hnedý

Tento G21 GAH domček je ideálnou voľbou pre každého, kto si potrebuje odložiť svoje náčinie, bicykle, či ďalšie veci, ktoré sa skrátka do baračku nezmestia. Ide o veľmi priestranný úkryt, ktorý svojim minimalistickým vzhľadom neurazí žiadnu záhradku. Domček je vyrobený z plechu a disponuje pevnou základňou, ktorá vydrží každé počasie a bude vám slúžiť dlhé roky bez žiadnej potrebnej údržby. Záhradný domček na náradie sa odporúča inštalovať na dláždenú alebo betónovú terasu, poprípade na vopred predpripravený povrch, akým je napríklad drevená podlaha, doska a ďalšie. Ďalším benefitom tohto domčeka je napríklad prítomnosť praktických pojazdných dverí, ktoré vám umožnia dostať do domčeka všetko potrebné.

Záhradný domček Duramax Colossus Top 7,8 m2 antracit

Zahradní domek Duramax Colossus Top 7,8 m2 antracit
Záhradný domček Duramax Colossus Top 7,8 m2 antracit

Malý domček pre vaše náradie, či iné predmety sa bude hodiť úplne všade. Je vyrobený z oceľového, žiarovo pozinkovaného plechu s práškovým nástrekom. Jeho farba je veľmi tmavo modrá. Tento domček vám dozaista bude slúžiť dlhé desaťročia, pričom nebude vyžadovať úplne žiadnu údržbu. Záhradný domček na náradie sa odporúča inštalovať na dláždenú alebo betónovú terasu, poprípade na vopred predpripravený povrch, akým je napríklad drevená podlaha, doska a ďalšie.

Domček je veľmi ľahké postaviť, a ak si zoženiete pomoc, máte do 3 hodiniek postarané. V balení nájdete podrobný návod, ktorý vám každý krok veľmi presne popíše a tak nebude mať so stavbou problém ani antitalent.

Technické parametre

 • Vonkajšie rozmery (d x š x v): 321×242 cm
 • Vnútorné rozmery (d x š x v): 305×228 cm R
 • ozmer dverí: 130×160 cm
 • Objem (úložný priestor): 13,8 m3
 • Farba: tmavo modrá
 • Výrobca: Duramax

Záhradný domček G21 GAH 706 277 x 255 cm hnedý

Zahradní domek G21 GAH 706 277 x 255 cm hnědý
Záhradný domček G21 GAH 706 277 x 255 cm hnedý

Pokiaľ hľadáte uskladnenie náradia v kvalite, zvoľte tento jedinečný domček, ktorý svojím vzhľadom nikoho neurazí a naopak môže robiť ozdobu vašej záhradke. Vďaka dvojitým dverám sa jedná o veľký dverný priestor, do ktorého vojdete aj s kosačkou, či kolieskom. Záhradný domček G21 GAH 706 vyrobený z kvalitného profilovaného oceľového plechu hrúbky 0,25 – 0,30 mm. Povrch je pozinkovaný a má práškový nástrek. Jeho oceľová konštrukcia je pozinkovaná a je opatrená ventilačnými mriežkami. Montáž domčeka je veľmi jednoduchá. Odporúčame ho inštalovať na dláždenú alebo betónovú terasu, poprípade na predpripravený povrch, ako je drevená podlaha alebo doska.

Technické parametre

 • Farebné prevedenie: Hnedá
 • Hmotnosť: 105 kg
 • Materiál: Plech
 • Rozmery dverí (cm): 135×157
 • Rozmery vonkajšie š x v x h (cm): 277 x 198 x 255
 • Rozmery vnútorné š x v x h (cm): 267 x 193 x 245
 • Úžitková plocha (m2): 7,1
 • Vetracie mriežky: Áno
 • Zámok dverí: Áno
 • Zaťaženie strechy max. (kg/m2): 90
 • Váha: 105 kg
 • Rozmery balenia: 172 x 14 x 71 cm

Záhradný domček Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit

Zahradní domek Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit
Záhradný domček Goleto XXL 277 x 319 x 192 cm antracit

Veľký záhradný domček je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí si želajú uskladniť a zachovať záhradné náčinie, športové vybavenie a veľa ďalšieho, čo sa nezmestí do domu. Domček je z ocele a váži okolo 115kg. S jeho veľkou strešnou záťažou sa hodí do akýchkoľvek podmienok a vydrží s vámi (za správneho základu) veľa rokov a to bez akejkoľvek údržby.

Technické parametre

 • Farebné prevedenie: béžovo šedé
 • Materiál: oceľový plech
 • Zaťaženie strechy: do 90 kg / m2
 • Rozmery vonkajšie (Š x V x H): 277 x 198 x 319 cm
 • Rozmery vnútorné (Š x V x H): 267 x 193 x 309 cm
 • Rozmer dverí: 117 x 160 cm
 • Rozmery balenia – 2 krabice (Š x V x H): 176 x 72 x 12 cm, 188 x 25,5 x 18 cm
 • Hmotnosť: 115 kg

Záhradný domček InternetovaZáhrada Záhradný domček A1 181x162x86 cm antracit

Zahradní domek InternetovaZahrada Zahradní domek A1 181x162x86 cm antracit
Záhradný domček InternetovaZáhrada Záhradný domček A1 181x162x86 cm antracit

Funkčná designovka do každej záhrady, ktorá svojim vzhľadom očarí na prvý pohľad. Tento oceľový malý domček sa bude hodiť každému záhradníkovi aj hobby športovcovi, či väčšej rodine, ktorá už nemá kam skladovať prebytočné veci. Nesmiernou výhodou tohto produktu je fakt, že na takú malú plochu sa dá vtlačiť veľa vecí. Ďalšou výhodou je materiál, ktorý je vhodný do akýchkoľvek podmienok. Ďalej sú tu praktické posuvné dvere aj základné lišty.

Technické parametre

 • Rozmery (VxŠxH): 181 x 162 x 86 cm
 • Materiál: pozinkovaná oceľ
 • Farba: antracit / biela
 • 2 zariadenia s 2 háčikmi, každé do 15 kg

Záhradný domček Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit

Zahradní domek Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit
Zahradní domek Goleto XL 277 x 191 x 192 cm antracit

Ďalší výrobok od značky Goleto je tu a tentoraz so svojou ďalšou nadstavbou. Domček s označením XL postačí skoro každému majstrovi, záhradníkovi, či rodine, ktorá si iba chce uskladniť pár vecí mimo baraku. Napriek tomu, že je označený XL a má vedľa seba ešte väčších bratov, je na klasické pomery dosť veľký a so správnymi základmi vďaka oceli, z ktorej je vyrobený, môže slúžiť dlhé desaťročia bez žiadnych potrebných úprav.

Technické parametre

 • Vonkajšie rozmery (d x š x v): 277 x 191 x 192 cm
 • Vnútorné rozmery (d x š x v): 267 x 181 x 187 cm
 • Rozmer dverí: 96 x 152 cm
 • Hrúbka plechu: 0,25 mm
 • Výška okraja strechy: 152 cm
 • Výška v najvyššom bode: 192 cm
 • Objem (úložný priestor): cca 9,1 m³
 • Farba: šedá antracit

Záhradný domček Keter ARTISAN 9×7 236877

Zahradní domek Keter ARTISAN 9x7 236877
Záhradný domček Keter ARTISAN 9×7 236877

Značka Keter nám na trh hodila skutočnú bombu v podobe tohto záhradného domčeka. Ide o domček, ktorý disponuje dvojitými stenami proti poveternostným vplyvom. Má úplne bezúdržbové prevedenie a vďaka oceľovej konštrukcii je domček v podstate nesmrteľný. Disponuje širokými dverami, ktoré umožnia dostať dovnútra aj veľmi široké predmety.

Technické parametre

 • Materiál: Plast
 • Výška: 226 cm
 • Šírka: 277 cm
 • Hĺbka: 218 cm
 • Farba: Sivá

Záhradný domček Duramax Pent Roof Eco 3,3 m² zelený

Zahradní domek Duramax Pent Roof Eco 3,3 m² zelený
Záhradný domček Duramax Pent Roof Eco 3,3 m² zelený

Úplne roztomilý domček Duramax očarí na prvý pohľad. Je praktický, odolný a extrémne ľahučký. Dá sa k nemu zaobstarať na mieru robená podlaha aj s konštrukciou.

Technické parametre

 • Zastavaná plocha 3,3 m²
 • Čistá vnútorná podlahová plocha 3,1 m²
 • Rozmery základov: šírka 250 cm, hĺbka 113 cm
 • Rozmery vonkajšie: šírka 263 cm, hĺbka 124 cm, výška 181 cm
 • Rozmery vnútorné: šírka 248, hĺbka 108 x výška 166 cm
 • Dverný otvor: 106 x 160 cm
 • Hmotnosť 49 kg
 • Celková hmotnosť balenia 55 kg
 • Vnútorný objem 4,5 m3
 • Dodávané v kartónovom obale s rozmermi cca 70 x 170 x 14 cm.

Záhradný domček G21 GAH 529 277 x 191 cm hnedý

Zahradní domek G21 GAH 529 277 x 191 cm hnědý
Záhradný domček G21 GAH 529 277 x 191 cm hnedý

Plechový pozinkovaný a vysoko praktický záhradný domček bude ideálnou voľbou pre každého, kto zháňa úkryt pre svoje veci. Ďalšia perla od značky GAH opäť nesklame a dodáva nám klasicky nesmrteľný produkt dodávaný bez základnej podlahy. Praktické dvere nám umožňujú voľný presun aj nadštandardne širokých prvkov.

Technické parametre

 • Materiál: oceľový plech
 • Vonkajšie rozmery: 277 x 198 x 191 cm (Š x V x H)
 • Dvere: dvojkrídlové posuvné
 • Hmotnosť: 80 kg

Záhradné domčeky: Záhradný domček a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový záhradný domček. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať na výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu nového záhradného domčeka pomohli.

Teraz už vám na nákup stačí iba pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového záhradného domčeka zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávací portál Heureka, kde si môžete porovnať záhradné domčeky a ich ceny vrátane recenzie a užívateľských skúseností s konkrétnym záhradným domčekom. Dozviete sa tam tiež, ktoré záhradné domčeky sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (10 votes)

Mohlo by vás zaujímať