Menu Zavrieť

Šampóny na jemné vlasy

Šampon na jemné vlasy

Každý zje po krásnych a zdravých vlasoch, ktoré nielenže budú vyzerať dobre na pohľad, ale ani s ich úpravou nestrávite hodiny v kúpeľni pred zrkadlom. Nie každému sa však pošťastí, aby mu príroda nadelila také vlasy, aké by si prial mať. Bežne sa tak stretnete hneď z niekoľkých typov vlasov, ktoré na rozdiel od tých normálnych trápia nejaký problém. Jedným z nich sú aj jemné vlasy, s ktorými sa stretáva nemalá časť populácie.

Aj keď sa práve neradíte medzi milovníkov skrášľovacích procedúr a rôznych rituálov, nemali by ste starostlivosť o vlasy zanedbávať, a to hlavne v prípade, že máte jemné vlasy. Tie sú oveľa náchylnejšie, kvôli čomu dochádza k ich poškodeniu, ktoré môže byť bohužiaľ aj nevratné. Určite sa zhodneme na tom, že polámané či inak poškodené vlasy nepôsobia práve príťažlivo. Preto je lepšie takýmto koncom predchádzať a venovať svojim vlasom aspoň základnú starostlivosť.

Tá však musí byť naozaj kvalitná a disponovať zložkami a vlastnosťami, ktoré dodajú vlasovým vláknam živiny a pomôžu ich aj posilniť. Na trhu sa aktuálne môžeme stretnúť so stovkami produktov, ktoré sľubujú rýchle posilnenie jemných vlasov. To síce môžu v niektorých prípadoch dosiahnuť, ale aj za cenu preťaženia vlasov, čo môže opäť viesť k ich poškodeniu. Výber šampónu pre jemné vlasy by ste teda nemali v žiadnom prípade podceňovať. V nasledujúcich odsekoch sa teda podrobne pozrieme na to, čo by mal taký šampón obsahovať a aké všetky kritériá by mal spĺňať. Pusťme sa do toho!

Šampóny na jemné vlasy: Porovnanie 10 najlepších šampónov podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších šampónov na jemné vlasy. Ako sme tieto šampóny vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto šampóny pre jemné vlasy sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Pokiaľ vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť šampóny podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejší a zároveň najlepší šampón na jemné vlasy.

NázovVzhľadObjem (v ml)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Olaplex No.4 Bond Maintenance šampón 250 mlŠampón na jemné vlasy Olaplex No.4 Bond Maintenance šampón 250 ml25021,3Zobraziť v obchodoch
Wella Invigo Volume Bodifying Shampoo 250mlŠampón na jemné vlasy Wella Invigo Volume Bodifying Shampoo 250ml2505,9Zobraziť v obchodoch
Schwarzkopf Bonacure Volume Boost ShampooŠampón na jemné vlasy Schwarzkopf Bonacure Volume Boost Shampoo100017,13Zobraziť v obchodoch
Alpecin Hyposensitiv šampón suchá pokožka 250 mlŠampón na jemné vlasy Alpecin Hyposensitiv šampón suchá pokožka 250 ml2506,79Zobraziť v obchodoch
Eucerin DermoCapillaire pH5 šampón na vlasy 250 mlŠampón na jemné vlasy Eucerin DermoCapillaire pH5 šampón na vlasy 250 ml25012,2Zobraziť v obchodoch
Plantur 39 kofeinový šampón pre jemné vlasy 250 mlŠampón na jemné vlasy Plantur 39 kofeinový šampón pre jemné vlasy 250 ml25010,3Zobraziť v obchodoch
Davines Volu Shampoo 250 mlŠampón na jemné vlasy Davines Volu Shampoo 250 ml25016,9Zobraziť v obchodoch
Syoss KeratinŠampón na jemné vlasy Syoss Keratin4403,7Zobraziť v obchodoch
Urtekram šampón rozmarýnový Bio 500 mlŠampón na jemné vlasy Urtekram šampón rozmarýnový Bio 500 ml50010,77Zobraziť v obchodoch
Linola šampón 200 mlŠampón na jemné vlasy Linola šampón 200 ml2009,08Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia šampónov na jemné vlasy od ich užívateľov.

Najlepšie šampóny na jemné vlasy podľa Heureky

Ako vybrať šampón na jemné vlasy?

Ako už bolo povedané v úvode, šampón pre jemné vlasy, by ste mali vyberať s maximálnou starostlivosťou, vďaka ktorej si budete môcť byť istí, že svojim vlasom dáte presne to, čo potrebujú. Ešte predtým by ste sa mali uistiť, či sa váš typ vlasov naozaj radí medzi jemné. V opačnom prípade by ste mohli výberom nesprávnej starostlivosti napáchať viac škody ako úžitku.

Ako spoznáte jemné vlasy?

Rozoznať akým typom vlasov disponujete, môže na prvý pohľad pôsobiť zložito. V skutočnosti to tak ale nie je a na ich určenie vám postačí iba chvíľka. V tomto prípade by ste sa mali zamerať najmä na textúru vlasov alebo ich hrúbku, podľa ktorej rýchlo spoznáte, o aký typ vlasov ide. Tým najslabším typom sú jemné vlasy, ktoré sú už na prvý pohľad spliehle a bez objemu. Z odborného hľadiska sú vlasy považované za jemné, keď ich hrúbka dosahuje maximálne 0,06 mm (normálny vlas disponuje hrúbkou 0,07 mm).

Ich ďalšou typickou vlastnosťou je zlá prispôsobivosť a zložitý styling, kedy zaberie naozaj veľa úsilia vlasy vytvarovať do požadovaného tvaru. V súvislosti s tým je nutné pri ich úprave využívať aj viac stylingových prípravkov, ktoré ich môžu aj poškodiť. Okrem toho sú aj veľmi citlivé a náchylné na akékoľvek zmeny a vonkajšie vplyvy. Najväčšie nebezpečenstvo pre nich predstavuje slnečné žiarenie a vysoké teploty. Práve preto nie je odporúčané na ich úpravu využívať žehličky vlasov, fény či kulmy.

Pokiaľ si aj napriek tomu nie ste istí, aký typ vlasov je práve ten váš, môžete skúsiť hneď dva jednoduché testy. Počas prvého vezmite jeden zo svojich vlasov a poriadne si ho prezrite. Pokiaľ po premnutí necítite jeho štruktúru, jedná sa s vysokou pravdepodobnosťou o jemné vlasy. To isté platí, aj keď vlas po jeho položení na stôl nevidíte. Pri druhom teste budete potrebovať kúsok nite, ktorá by mala ideálne korešpondovať s farbou vašich vlasov. Následne niť a jeden z vašich vlasov porovnajte. Ak je niť hrubšia ako váš vlas, je jasné, že vaše vlasy sú naozaj jemné.

Čo by mal šampón pre jemné vlasy obsahovať?

Pri výbere šampónu pre jemné vlasy by ste si mali dať pozor predovšetkým na jeho zloženie, ktoré rozhodne o tom, ako budú vaše vlasy vo výsledku vyzerať. Zamerať by ste sa mali najmä na prírodné zložky, ktoré dokážu vašim vlasom dodať väčšinu potrebných živín a taktiež ich aj posilniť. Všeobecne platí, že čím menej chemických látok v šampóne nájdete, tým lepšie výsledky od neho môžete očakávať, a to hlavne z dlhodobého hľadiska. Chemické zložky totiž vlasy poriadne zaťažujú, čo vedie k ich lámaniu či štiepeniu končekov.

Proteíny

Špecificky pre jemné vlasy je vhodné, aby šampón obsahoval kvalitné proteíny, a to najlepšie zo sóje, pšenice či ovsa. Tie pomáhajú vlasom v regenerácii, predchádza ich lámaniu a zaceľujú už poškodené miesta.

Arganový olej

Ako prevenciu proti poškodeniu vlasov je vhodné využiť arganový olej, ktorý posilňuje vlasové vlákna a dodáva im aj niektoré dôležité vitamíny, vrátane vitamínu E a B5.

Skvalen

K posilneniu a hydratácii jemných vlasov značne prispieva skvalén, ktorý je vyrábaný iba z prírodných zdrojov. Konkrétne je najčastejšie získavaný z pšeničných klíčkov, cukrovej trstiny či olivového oleja.

Panthenol

Jemné vlasy sú veľmi citlivé, a teda aj náchylné na akékoľvek zmeny. Preto je nutné ich chrániť pred vonkajšími vplyvmi, vrátane slnečných lúčov, ktoré so sebou nesú škodlivé UV žiarenie. S nimi si poradí panthenol, ktorý funguje nielen ako skvelá ochrana, ale aj zdroj hydratácie.

Keratín

Najdôležitejšou zložkou pre vlasy je nepochybne keratín, ktorý ich z väčšiny tvorí. V podstate sa teda môžete riadiť jednoduchým pravidlom, že čím viac keratínu vaše vlasy prijmú, tým silnejšie budú.

Kolagén

Kolagén je aminokyselina, ktorá je jednou zo zložiek tvoriacich pre vlasy tak dôležitý keratín. Jeho hlavnou úlohou je napájať bunky, a to nielen vo vlasoch. Tie týmto spôsobom získavajú svoju pevnosť a odolnosť.

Pokiaľ sa bojíte, že si s dlhým zoznamom obsiahnutých látok neporadíte, skúste šampón a ďalšie produkty pre jemné vlasy vyberať v sekcii prírodnej kozmetiky. S ňou si totiž môžete byť takmer vždy istí, že neobsahuje žiadne nežiaduce látky. Dajte si ale pozor na to, či vami vybraný produkt je skutočne prírodného pôvodu. Nemalá časť značiek sa totiž snaží zviesť na vlne rastúcej popularity prírodnej kozmetiky a označujú svoje výrobky za prírodné, aj keď to tak v skutočnosti nie je.

Čo by šampón na jemné vlasy nemal obsahovať?

Na trhu môžeme nájsť desiatky šampónov a ďalších prípravkov, ktorých zloženie obsahuje aj látky, ktoré môžu nielen naše vlasy poškodzovať, ale mať aj negatívny vplyv na naše zdravie. Práve preto je dôležité sa pri výbere šampónu zamerať aj na to, čo obsahuje. Keďže je väčšina škodlivých látok využívaná kvôli nízkym obstarávacím nákladom, stretnete sa s nimi obzvlášť u lacných šampónov. Tie často obsahujú aj zložky, ktoré škodia životnému prostrediu.

Voľné a neviazané silikóny

Pri podrobnom čítaní etikiet sa stretnete vo väčšine prípadov s názvami ako sú voľné alebo neviazané silikóny. Tie sú aj v súčasnosti propagované ako bezpečný spôsob, ako vlasy posilniť a dodať im potrebnú odolnosť. Takto ale pôsobí iba z krátkodobého hľadiska a pri dlhom používaní môžu vlasy poškodiť natrvalo. Silikóny sa totiž permanentne usadzujú na vlasových vláknach, ktoré zaťažujú a tým aj ničia.

Sulfáty

Každý šampón musí okrem iných vlastností disponovať aj dostatočnou penivosťou, vďaka ktorej bude vlasy možné jednoducho a rýchlo umyť. Za týmto účelom sú často využívané sulfáty, ktoré majú negatívny vplyv na vlasové vlákna aj vlasovú pokožku, ktorú vysušujú.

Parabeny

Ak máte zníženú imunitu, alebo ste len náchylnejší na alergické reakcie, určite sa vyhnite šampónom s parabénmi. Tie sa radia medzi najčastejšie alergény, ktoré môžu spôsobiť celú plejádu symptómov, vrátane ekzémov.

Ftaláty

Medzi jedny z najnebezpečnejších látok patria takzvané ftaláty, ktoré môžu mať vplyv na funkciu obličiek či dokonca plodnosť. Na etikete ich môžete nájsť pod označením DBP či DEP. O ich škodlivosti vypovedá aj fakt, že nie sú využívané iba pri výrobe kozmetiky, ale aj PVC a ďalších podobných produktov.

BHA a BHT

Pokiaľ by ste hľadali v šampóne naozaj nebezpečnú látku, budú jej nepochybne zložky s označením BHA a BHT, ktoré sú využívané na hydratáciu. K tej síce napomáhajú, ale bohužiaľ sú aj vysoko karcinogénne.

V zložení šampónov sa vyhýbajte aj:

  • triclosanom
  • UV filtrom
  • formaldehydom
  • metylizotiazolinónom
  • benzisotiazolinoneom

Druhy šampónov na jemné vlasy

Dámske a pánske šampóny pre jemné vlasy

Pri šampónoch pre jemné vlasy sa stretnete s delením na dámske a pánske. V skutočnosti však medzi nimi nie je takmer žiadny rozdiel. Najčastejšie sa líšia svojou vôňou, ktorá je šampónom dodávaná s ohľadom na cieľovú skupinu (ženy, muži). Nie je, ale vylúčené, že drahšie šampóny pre jemné vlasy môžu byť navrhnuté na mieru danému pohlaviu a obsahovať napríklad látky na podporu rastu vlasov či zabraňovať ich vypadávaniu.

Unisex šampóny pre jemné vlasy

Jedným z ďalších druhov sú unisex šampóny pre jemné vlasy, ktoré môžu mať rovno dve podoby. Tou prvou je lacný jednoduchý šampón, ktorý môže užívať každý. Bohužiaľ vám taký šampón nedodá takmer žiadne živiny a môže obsahovať aj škodliviny. Druhou možnosťou je unisex šampón, za ktorý si síce trochu priplatíte, ale ponúkne vám dostatočnú kvalitu. Najčastejšie sa jedná o rôzne prírodné alternatívy, ktoré nie je nutné striktne deliť na dámske alebo pánske.

Detské šampóny pre jemné vlasy

Na trhu sa bežne môžete stretnúť aj s detskými šampónmi pre jemné vlasy, ktoré majú za úlohu úplne to isté ako predošlé druhy. Jediný rozdiel môžete nájsť v zložení, kedy sú používané iba kvalitné ingrediencie a zložky, ktoré dodajú detským vlasom správnu výživu a zároveň zabránia podráždeniu citlivej pokožky hlavy. Väčšina detí má v útlom veku iba jemné vlasy, ktoré sú veľmi náchylné, a preto je nutné ich umývať iba šampónom pre jemné vlasy.

Parametre šampónu na jemné vlasy

Pri šampóne by ste nemali venovať pozornosť iba jeho zloženiu, ale aj konzistencii, ktorá môže mať podstatný vplyv na výsledný vzhľad vlasov a ich stav. Niektoré typy šampónov môžu vlasy vysušovať alebo poškodzovať pokožku hlavy, ktorá z veľkej časti rozhoduje o tom, ako budú vlasy vyzerať.

Klasické tekuté šampóny

Najrozšírenejším typom šampónov sú tie tekuté, ktoré sa vyznačujú svojou jednoduchou aplikáciou, kedy stačí šampón iba vmasírovať do mokrých vlasov a následne zmyť vodou. V tejto kategórii môžete nájsť aj najširší výber produktov s rôznymi vlastnosťami a vôňami. Tento typ šampónov je vhodný pre jemné vlasy, ktoré potrebujú dostatok živín, a to vďaka svojej konzistencii, ktorá napomáha k ich lepšiemu vstrebávaniu.

Tuhé šampóny

Tuhé šampóny pre jemné vlasy sa nejako zvlášť nelíšia od tekutej varianty. Jediný rozdiel je práve v konzistencii, ktorá je pevná. Väčšinou sú tuhé šampóny lisované do tvaru kocky či oválu. Najčastejšie sa s týmto typom šampónu stretnete pri prírodných alternatívach, ktoré potešia hlavne ekológov, ale aj cestovateľov, ktorí nemusia so sebou ťahať ťažké neskladné fľaše so šampónom.

Suché šampóny

Suché šampóny pre jemné vlasy sú skvelými pomocníkmi najmä v situáciách, keď nemáte dostatok času na starostlivosť o svoje vlasy. Kúpiť ich môžete buď vo forme spreja, alebo púdru, pričom ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Stačí keď šampón zoberiete do vlasov, necháte chvíľu pôsobiť a vyčešete. Okrem umytých vlasov jeho použitím dosiahnete aj väčší objem, ktorý jemným vlasom často chýba. V žiadnom prípade to ale s jeho používaním nepreháňajte. Časté nanášanie suchého šampónu by mohlo viesť k vysušeniu vlasov aj pokožky hlavy.

Príslušenstvo pre šampóny na jemné vlasy

Jemné vlasy potrebujú vašu pozornosť a starostlivosť, ktorá by nemala zahŕňať iba umývanie špeciálnym šampónom. Zabudnúť by ste nemali ani ďalšie produkty, ktoré pomôžu vašim vlasom zosilniť a dosiahnuť vyššiu odolnosť. kIch prostredníctvom môžete dosiahnuť aj požadovaný vzhľad a styling. V súvislosti s tým by sme radi vyvrátili jeden mýtus, a to ten, že vlasovú kozmetiku by ste mali kupovať vždy od jednej značky. Naopak by ste mali produkty vyberať podľa toho, ako vám vyhovujú, a to bez ohľadu na značku alebo výrobcu.

Kondicionéry pre jemné vlasy

Jemné vlasy potrebujú viac živín, než tie normálne, a preto by ste im mali dopriať starostlivosť v podobe kondicionéra pre jemné vlasy. Ten je nabitý vitamínmi a minerálmi, ktoré ich posilnia a dodajú im aj potrebnú odolnosť. S ich pomocou navyše môžete predchádzať aj prípadnému poškodeniu vlasov. Bežne sa stretnete s bezoplachovými kondicionérmi a kondicionérmi, ktoré je nutné vždy opláchnuť vodou.

Masky pre jemné vlasy

Pokiaľ chcete vlasy naozaj vyživiť, mali by ste im raz za čas dopriať aj masku. Tá im pomôže zregenerovať a opraviť poškodené vlasové vlákna. Pri maskách pre jemné vlasy by ste mali dbať na to, aby ich zloženie bolo skutočne ľahké a zbytočne vlasy nezaťažovalo. Masku môžete nanášať raz až dvakrát mesačne, a to s ohľadom na stav vašich vlasov.

Oleje pre jemné vlasy

Živiny môžete vlasom dodať aj cez špeciálne oleje, ktoré by mali byť tvorené z väčšiny prírodnými látkami. Oleje sú dôležité aj pre pokožku hlavy, ktorá podobne ako naša pleť potrebuje dostatočnú starostlivosť. Jej pravidelnou masážou môžete dosiahnuť vyššiu stimuláciu vlasových folikulov, ktoré sú dôležité pre rast vlasov.

Vitamíny pre jemné vlasy

Vlasy potrebujú pre svoju prosperitu kvalitnú výživu, ktorá by mala zahŕňať ako vitamíny, tak aj potrebné minerály. Pre vlasy sú najdôležitejšie biotín, selén a zinok, ktoré prispievajú aj k udržaniu normálneho stavu pokožky či nechtov. Pre zdravie vlasov sú potrebné aj ďalšie vitamíny, s ktorými posilníte aj svoju imunitu a obranyschopnosť. Vhodné je užívať komplexné vitamínové doplnky, ktoré obsahujú všetky potrebné látky v jednej tobolke.

Pre zdravé vlasy sú potrebné najmä tieto vitamíny a minerály:

  • vitamín A
  • betakarotén
  • vitamín B6
  • vitamín B12
  • vitamín C
  • vitamín E
  • jód
  • železo
  • horčík

Pomády a pasty pre jemné vlasy

Na úpravu jemných vlasov môžete využiť aj pomády či pasty, ktoré môžu vašim vlasom dodať potrebný objem. Ich dlhodobé užívanie môže viesť aj k trvalému poškodeniu vlasových vlákien, ktoré sa pod ich ťarchou môžu začať lámať. Pomády či pasty by ste teda mali využívať iba výnimočne. Ak sa ich aj napriek tomu nechcete vzdať, snažte sa hľadať produkty s kvalitným a šetrným zložením.

Púdre pre jemné vlasy

Jedným z najlepších produktov pre jemné vlasy sú vlasové púdre, s ktorými môžete jednoducho dosiahnuť požadovaný objem. Púdre vo svojej podstate fungujú na rovnakom princípe ako suché šampóny. Stačí ich teda naniesť na vlasy, prepadnúť a rozčesať. Z rázu budú vlasy vyzerať oveľa hustejšie a budú aj poddajnejšie.

Tužidlá a laky pre jemné vlasy

Veľkým pomocníkom pri úprave vlasov sú penové tužidlá a laky. Tie by nemali obsahovať žiadne agresívne látky, ktorým sa vyhnete predovšetkým pri drahších produktoch. Na dosiahnutie vytúženého výsledku, pri kúpe tužidla vyberajte z radov s nápisom „objem“ či „volume“. Väčšinu takýchto tužidiel môžete používať denne. Pozor si dajte u lakov, ktoré môžu jemné vlasy preťažovať a tým ich aj poškodzovať.

Cena šampónu na jemné vlasy

O kvalite šampónu samozrejme rozhoduje aj jeho cena, ktorá často zodpovedá hodnote použitých ingrediencií. U lacnejších šampónov teda nemôžete očakávať, že v nich nájdete iba kvalitné a prospešné zložky a živiny. Nižšie sa teda pozrieme hneď na tri cenové kategórie šampónov na jemné vlasy, s ktorými sa môžete na trhu stretnúť.

Cena šampónu pre jemné vlasy do 2 eur

Ako už bolo spomenuté, lacné šampóny pre jemné vlasy nie sú pre vlasy takmer vôbec prospešné, a to hlavne v cenovej relácii do 2 eur. U takých šampónov sa väčšinou jedná o produkty, ktoré sú väčšinou plné škodlivých látok. Využívaním lacných šampónov môžete teda napáchať viac škody ako úžitku.

Cena šampónu pre jemné vlasy od 2 eur do 25 eur

Naozaj kvalitné šampóny pre jemné vlasy môžete nájsť v cenovej kategórii do 600 Sk, ktoré by vám mali zabezpečiť, že v nich nájdete prevažne zdraviu prospešné látky a živiny. Aj keď sa to môže zdať ako klišé, všeobecne platí, že čím je drahší šampón, tým je kvalitnejší. To však nemusí platiť a zakaždým, a preto ani u týchto šampónov nezabúdajte kontrolovať a čítať etikety.

Cena šampónu pre jemné vlasy nad 25 eur

V kamenných predajniach aj e-shopoch sa bežne môžete stretnúť so šampónmi pre jemné vlasy v cenovej relácii od 20 €. Tie sú väčšinou určené pre zákazníkov, ktorí si radi doprajú luxus a skutočnú kvalitu. To ale nevylučuje, že niektoré značky môžu mať svoje produkty zbytočne predražené. Preto si vždy overte, že zloženie produktu zodpovedá aj jeho cene.

4.7/5 - (15 votes)

Mohlo by vás zaujímať