Menu Zavrieť

Dojčenské mlieka

kojenecke-mleko


Dojčenské mlieka sú výborným pomocníkom mnohých mamičiek. Či už ich budete používať ako doplnok stravy, alebo ako úplnú náhradu stravy, určite si budete priať dať svojmu bábätku to najlepšie. Preto sme si pre vás v Testovo.sk pripravili nový článok, kde si prezradíme všetko o dojčenských mliekach a navyše si aj zopár z nich odporučíme!

Dojčenské mlieka: Porovnanie 10 najlepších dojčenských mliek podľa hodnotenia, testov a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších dojčenských mliek. Ako sme tieto mlieka pre dojčatá vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií užívateľov a zákazníkov. Tieto dojčenské mlieka sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť dojčenské mlieka podľa orientačnej ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie dojčenské mlieko.

NázovVzhľadTyp mliekaOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Nutrilon 1 Nenatal 400 gDojčenské mlieko Nutrilon 1 Nenatal 400 gPre predčasne narodené deti (0)18,49Zobraziť v obchodoch
Kendamil 1 DHA+ 900 gDojčenské mlieko Kendamil 1 DHA+ 900 gDojčenská výživa (1)17,19Zobraziť v obchodoch
BEBA 1 Comfort HM-ODojčenské mlieko BEBA 1 Comfort HM-ODojčenská výživa (1)16,99Zobraziť v obchodoch
Kendamil 2 DHA+ XXL balenie 1 kgDojčenské mlieko Kendamil 2 DHA+ XXL balenie 1 kgPokračovacie dojčenské mlieka (2/3)20,89Zobraziť v obchodoch
BEBA Comfort 2 HM-O 800 gDojčenské mlieko BEBA Comfort 2 HM-O 800 gPokračovacie dojčenské mlieka (2/3)22,28Zobraziť v obchodoch
Kendamil 3 DHA+ 800 gDojčenské mlieko Kendamil 3 DHA+ 800 gMaterské mlieko pre batoľatá (3/4/5)18,25Zobraziť v obchodoch
Sunar Complex 3 6 x 600 gDojčenské mlieko Sunar Complex 3 6 x 600 gMaterské mlieko pre batoľatá (3/4/5)58,59Zobraziť v obchodoch
Sunar Expert AR & COMFORT 1 700 gDojčenské mlieko Sunar Expert AR & COMFORT 1 700 gAnti-Reflux (AR)15,86Zobraziť v obchodoch
HiPP 1 BIO Combiotik 500 gDojčenské mlieko HiPP 1 BIO Combiotik 500 gBez lepku15,47Zobraziť v obchodoch
Kendamil Medi Plus A. C. 400 gDojčenské mlieko Kendamil Medi Plus A. C. 400 gAntikolický (AC) - proti zápche10,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaní na porovnávací portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia dojčenských mliek od ich užívateľov.

Najlepšie dojčenské mlieka podľa Heureky

V čom sa líšia dojčenské mlieka?

Každé dojčenské mlieko musí pred uvedením na trh spĺňať množstvo podmienok. Dalo by sa teda povedať, že by mali byť všetky dostupné dojčenské mlieka rovnaké. Nie je tomu však tak. Každé mlieko má trochu iné zloženie a každému bábätku tak vyhovuje niečo iné. Ďalej sa dojčenské mlieka rozraďujú do rôznych skupín a druhov, čo býva občas chaotické a neprehľadné. Dnes si teda toto hľadisko predstavíme a ukážeme vám, ako sa v tom vyznať.

Existujú však aj špeciálne dojčenské mlieka, ktoré spravidla slúžia na riešenie nejakého problému. Takým problémom môže byť napríklad plynatosť, časté zvracanie, alebo aj alergia na nejakú látku, ktorá je bežne obsiahnutá v normálnych mliekach.

Kedy začať s dojčenským mliekom?

Pokiaľ vám to situácia dovoľuje a ste schopná dojčiť, nemalo by sa dojčenské mlieko z prášku zavádzať skôr ako v 4. mesiaci. Pokiaľ však nemôžete z akéhokoľvek dôvodu dojčiť, je nutné siahnuť po umelom mlieku, ktoré by malo výživu nahradiť. Výživu však môže také mlieko nahradiť len keď bude naozaj kvalitné a jeho zloženie bude zodpovedať stanoveným normám, s ktorými sa v dnešnom článku tiež zoznámime.

Dokedy dávať umelé mlieko svojmu dieťaťu?

A otázku do kedy používať k príkrmu dojčenské mlieko nie je istá odpoveď. Každé dieťa je iné a každé sa aj inak vyvíja – takže je to veľmi individuálna záležitosť. Všeobecná hranica je 3 roky života dieťaťa, avšak ako už bolo uvedené, je to veľmi rozdielne u každého jedinca.

Ako prejsť z dojčenia na umelé mlieko?

Už vieme, od kedy by ste mali uvažovať na prestupe na umelú stravu. V tomto odseku si však povieme, AKO vôbec na umelú stravu prejsť. Všeobecne považujeme za nutnosť ešte raz vyzdvihnúť to, že je lepšie zostať pri dojčení svojho dieťaťa, čo najdlhšie je vám to umožnené, avšak keď nastane chvíľa, kedy z akéhokoľvek dôvodu budete nútená prestúpiť, mali by ste tento proces uskutočňovať pomaly a nenásilne.

Hoci sa umelé mlieka snažia svojim zložením čo najlepšie prispôsobiť materskému, je to stále niečo iné a tak to pre malé bábätko môže byť šok. Je teda nutné postupovať naozaj pomaličky a nič neuponáhľať. Pomaly dieťa privykajte a obe stravy kombinujte. Starostlivo sledujte zmeny v stolici aj v správaní – dieťa môže mať na mlieko zlú reakciu (alergia, nadúvanie, časté zvracanie). V tom prípade je nutné skúsiť iné, či siahnuť po niektorom zo špeciálnych mliek, o ktorých si dnes tiež zopár vecí povieme.

Ako pripraviť dojčenské mlieko?

  1. V prvom rade je potrebné vodu prevariť a najlepšie používať balenú dojčenskú vodu s dobrým zložením.
  2. Potom treba vodu prevariť a nechať vychladnutý asi na 40 stupňov a menej.
  3. Vodu vlejte do sterilnej fľaše.
  4. Zvoľte vhodnú fľaštičku – každá fľaštička má iný tvar, objem, ale predovšetkým cumlík, ktorý môže mať aj iné tvary a iné tvrdosti aj veľkosti dierok.
  5. Dieťatko by sa malo pri pití trochu namáhať, aby bol podporený jeho prirodzený sací reflex.
  6. Do nádoby pridajte správne množstvo sušeného mlieka.
  7. Fľaštičku uzavrite a pretrepte, ale nie tak veľa, aby sa vo fľaši vytvorila pena!
  8. Mlieko servírujte do 2 hodín.

Ako ohriať dojčenské mlieko?

Pokiaľ potrebujete mlieko prihriať, ohrejte ho v špeciálnom prihrievači, alebo vo vodnom kúpeli. NIKDY NÉ V MIKROVLNCE! Mikrovlnná rúra totiž môže na niektorých miestach vytvoriť skutočne horúce miesta, ktoré môžu dieťa veľmi škaredo popáliť. Tiež nikdy neohrievajte mlieka viac ako 2 hodiny dopredu, pretože sa v nich môže objaviť bakteriálne zárodky.

Ako dávkovať dojčenské mlieko?

Pokiaľ dojčíte, tak je jasné, že nemôžete presne sledovať, koľko toho vaše bábätko usporiada. Pri kŕmení z fľaše tmu nie je inak, hoci už sa v množstve v prípade potreby dá sledovať. Výpočet na dennú dávku je iba ukážkový – u každého jedinca môže byť trochu iný. Všeobecne sa udáva, že 1 odmerka (30 ml vody) na 1 kg váhy dieťaťa. Teda dieťa s hmotnosťou 3 kg vypije 90 ml v jednej dávke dojčenského mlieka. Denná dávka by však nikdy nemala presahovať 1 litra mlieka.

Ako skladovať dojčenské mlieko?

ZÁSADA 1: Vždy skladujte len mlieko, ktoré je nevyhnutné na spotrebu!

ZÁSADA 2: Pokiaľ vám to situácia inak nedovolí, je možné si do termosky pripraviť vodu av prípade potreby si mlieko namiešavať aj na cestách.

TIP: Existuje mnoho prihrievačov a rôznych pomôcok na prípravu mliek aj na cestách – pokiaľ teda plánujete s bábätkom cestovať, môžete sa poobzerať aj po takých pomôckach.

Ako dlho vydrží dojčenské mlieko?

Jak už bylo v tomto článku mnohokrát řečeno, nikdy by se nemělo mléko nechávat ležet více jak 2 hodiny. Kdyby se nechalo, dáváte tím prostor pro zahnízdění baktérií, které m by miminku mohli způsobit průjem, či jiné trávící problémy.

Výhody dojčenia

Ak sa pozriete na odborné štúdie, všade sa dočítate, že pokiaľ je toho matka schopná, mala by dojčiť minimálne do 6 mesiacov. Je však možné, že vám to situácia nedovolí a vy nebudete mať na výber. Aj napriek tomu, že je prechod mnohokrát ťažký, nie je nemožný, ale poďme sa ešte na chvíľku zamerať na výhody dojčenia. Prečo je vôbec o toľko zdravšie prirodzené kŕmenie bábätiek?

  • Je jasné a všetkým známe, že mlieko od matky je jednoducho ako strava vytvorená na mieru. Nikdy sa nestane, že vaše mlieko bude pre dieťa zlé. Je plné mliečneho tuku, nenasýtených mastných kyselín, stráviteľných bielkovín, vitamínov a minerálov. Posilňuje obranyschopnosť dieťaťa od jeho prvých okamihov na tomto svete. A aj keď dnešné umelé mlieka dobre reflektujú jeho zloženie, nemôžu ho nahradiť na 100%.
  • Každá mamička vie z vlastnej skúsenosti, ako dojčenie utužuje vzťah medzi ňou a dieťaťom. Je to magický okamih, kedy sa opäť vaše telá spoja. Dieťa sa pri dojčení cíti bezpečne, cíti teplo a vôňu matky, ktoré si potom pamätá ďalšie obdobie.
  • Po narodení je tráviaci trakt bábätka prakticky sterilný. Dojčenie a kontakt s vonkajším okolím zaistia, že bude jeho trakt postupne osídlený prospešnými probiotickými baktériami.
  • Je to veľmi zvláštny proces a to najmä aj preto, že prispieva a prospieva aj mamičkám. V ženskom tele spustí proces dojčenia tvorbu oxytocínu, ktorý sa prezýva „hormón lásky“.

Druhy

Už v úvode sme spomenuli, že je na trhu množstvo druhov a variantov mliek a že pre niekoho môže byť výber dosť chaotický.

V tejto kapitole sa vám teda pokúsime objasniť, ako sa dojčenské mlieka rozdeľujú a ako sa v ich značení vyznať.

  • Podľa konzistencie

Dojčenské mlieka, hoci ich poznáme najmä v sušenej verzii, sa dajú zakúpiť aj v iných variantoch. Poďme sa teda pozrieť, aké to môžu byť.

Instantné

Instantné mlieka sú veľmi rýchle na prípravu a veľmi ľahko sa rozpúšťajú, čím sa dá predísť vytváraniu hrudiek.

Sušená

Sušené mlieka sa predávajú vo forme prášku. Také mlieka rozpúšťame v horúcej vode. Jediná nevýhoda je, že sa musia naozaj starostlivo rozmiešať tak, aby sa v nich nevytvorili hrudky. Väčšina mamičiek takéto mlieka rozmiešava veľmi ráznym pretrepaním vo fľaštičke, ale je veľmi dôležité, aby sa pri takomto miešaní nevytvorila pena. Dieťa totiž potom penu hltá a prehĺta vzduch, čo môže vyvolať zažívacie problémy.

Tekutá

Predpripravené tekuté mlieko sa nachádza vo fľaštičke, ktoré môžete rovno podávať.

Podľa veku dieťaťa

Iste ste si všimli, že dojčenské mlieka sa rozraďujú do skupit a že na sebe vždy majú nejaké čísla. Rozhodne tie čísla majú svoje špecifiká a my si v tejto kapitole povieme, čo znamenajú a pre aké dieťatka sú ktoré vhodné.

  • Pre nedonosené deti (0) – sú určené predčasne narodeným deťom s nízkou pôrodnou váhou (pod 2,5 kilogramu).
  • Počiatočné (1) – pre novorodenca od prvého dňa do 6 mesiacov veku.
  • Pokračovacia (2/3) – určená deťom od 6 do 12 mesiacov.
  • Batoľacie (3/4/5) – pre staršie dojčatá a batoľatá vo veku 12 až 36 mesiacov.

Na obale si môžete však všimnúť ešte označenie, ktoré znie „Od ukončeného 3. mesiaca“ – to samozrejme tiež napovedá, ale nezabudnite, že stále platí pravidlo, že sa každé mlieko používa iným spôsobom.

Dojčenské mlieka pre nedonosené deti (0)

Stáva sa, že sa bábätko skrátka narodí skôr, ako sa predpokladalo a že je nutné ho od narodenia kŕmiť iným mliekom ako materským. Či už je to kvôli mamičkinej laktácii, alebo kvôli špecifickým požiadavkám nedonosenca, je potrebné mu poskytnúť to najlepšie. V takých chúlostivých záležitostiach je nutné vopred prekonzultovať spôsob kŕmenia s doktorom, ale aj tak si ukážeme TOP VÝROBKY NA TRHU.

Také špeciálne mlieka budú mať najskôr veľmi vysokú energetickú hodnotu a zvýšený podiel bielkovín, aby bábätko rýchlo pribúdalo na váhe a vyrovnalo rastový deficit. Akonáhle dosiahne zdravú váhu, odporúča sa prejsť na klasické počiatočné mlieko.

NUTRILON 0 Nenatal (Premature) ProExpert

Mleko - pro 0 (1)

Toto mlieko je jedno z tých, ktoré pomáha narádzať úplnú alebo len čiastočnú výživu dojčaťa. Nutrilon 0 Nenatal obsahuje zvýšené množstvo energie a bielkovín na podporu rastu nedonosených detí a detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Počiatočné dojčenské mlieka (1)

Počiatočné mlieka sa využívajú v prvom mesiaci čerstvo narodených bábätiek, alebo ako nástupca po mlieku s označením 0 – pre predčasne narodené deti. Hodí sa pre všetky zdravé deti a je možné ho užívať až do veku 6. mesiacov. Disponuje veľmi vysokým podielom proteínov. Počiatočné mlieka obsahujú tzv. adaptovanú bielkovinu kravského mlieka (je lepšie stráviteľná), laktózu, tuky a oleje, minerály, vitamíny a stopové prvky. Ďalšou časťou zloženia sú probiotiká a prebiotiká, ktoré prispievajú správnemu tráveniu.

Kendamil 1 DHA

Mleko 2 (1)

Toto mlieko je vyrábané veľmi známou a kvalitnou značkou, ktorá sa pýši prémiovým zložením. V takom mlieku nenájdete palmový olej a nenájdete v ňom ani pridaný rybí tuk, sóju či geneticky modifikované suroviny. Za to je plné vitamínov a minerálov.

BEBA 1 Comfort HM-O

Mleko 2 (2)

Mlieko BEBA 1 sa snaží čo najdôveryhodnejšie priblížiť so svojim zložením skutočnému materskému mlieku. Tiež sa jedná o veľmi známu a kvalitnú značku, ktorá na trhu existuje už niekoľko rokov a je overená mnohými rokmi.

 

Pokračovacie dojčenské mlieka (2/3)

Pokračovacie mlieka, ktoré už svojim názvom napovedajú, že budú nastupovať po mlieku prvom sa značia číslom 2 a 3. Tieto mlieka sú vhodné v okamihu, že dieťa už nie je kŕmené materským mliekom, ale naopak začína dostávať príkrmy. Pokiaľ teda dieťa vie prijímať už pestrejšiu stravu, také mlieko a tiež čaje dieťaťu slúžia ako zdroj tekutín. Pokračovacie mlieka už neobsahujú adaptovanú bielkovinu a celkový obsah proteínov je u nich nižší. Sú obohatené o železo, jód, zinok a vitamíny.

Kendamil 2 DHA+ zimní

Toto mlieko sa odporúča užívať od ukončeného 6. mesiaca až do ukončenia 12. mesiaca. Slúži ako nepostrádateľný zdroj vitamínov a minerálov, ktoré dieťa na svoj správny vývoj potrebuje.

BEBA 2 ComfortHM-O

Toto mlieko je klasické pokračovacie a dodá vášmu dieťaťu všetko potrebné, ale pozor! Čím je tak zvláštne, že si zaslúži byť tu? Jedná sa o jedinú dojčenskú výživu s oligosacharidy 2´FL a probiotikami L. reuteri.

Batoľacie dojčenské mlieka (3/4/5)

Mlieka označované číslom 3,4 a 5 sú druhým stupňom pokračovacích mliek, ktoré sa môžu užívať až do 3 rokov dieťaťa. Už sa nejedná o mlieka s vysokým obsahom bielkovín. Tu sa kladie hlavný dôraz na obsah vitamínov, minerálov a predovšetkým tráviacich enzýmov. Už sa nejedná o plnohodnotnú náhradu stravy. Také mlieka sa používajú len ako doplnok.

Kendamil 3 DHA+ zimní

Táto značka sa radí medzi tie najlepšie a ponúka mlieka pre novorodencov, ale aj pre veľké deti do 3 rokov. Veľmi často sú považované za „kráľovské mlieka“, ktoré sa vyrábajú vo Veľkej Británii.

Sunar Complex 3

Sunar je jednou z najznámejších značiek na trhu s detskou výživou. Je teda samozrejmé, že bude mať tiež veľmi veľký arzenál dojčenských mliek. Táto mlieka (Sunar Complex 3) sa považuje za jedno z najlepších z tohto arzenálu. Má v sebe mnoho vitamínov, ktoré ani iné mlieka nemajú a navyše je tiež obohatený o tráviace enzýmy.

Špeciálne mlieka

V minulých odsekoch už sme sa zmienili o tom, že existujú aj špeciálne mlieka, ktoré sa prispôsobujú rôznym špecifickým problémom dieťaťa. Ak sa domnievate, že vaše dieťa má nejaký problém s normálnymi mliekami, nemali by ste túto záležitosť riešiť sami, ale mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, ktorý urobí testy a odporučí vám druh, alebo aj presnú značku a typ mlieka.

Anti-Reflux (AR)

Tieto mlieka sú vhodné pre bábätká s tzv. pažerákovým refluxom. Takýto problém sa prejavuje najmä veľmi silným blikaním po nakŕmení. Obsahuje zahusťovadlá, ako sú zemiakový škrob, ryžový škrob alebo karubín, pretože sťažujú zvracanie. Takéto mlieka je však vhodné používať naozaj iba vtedy, keď je to nutné. Normálnemu dieťaťu by mohlo také mlieko pekne zapchať bruško.

Sunar Expert AR & Comfort 1

Toto mlieko je vhodné pre narodené deti, ktoré mávajú problém s blikaním, alebo trpia zápchami. Sú obohatené o zahusťovadlá, ktoré napomáhajú ponechať mlieko v žalúdku dieťaťa a napomáha k správnemu codu trávenia.

Anticolic (AC)

Anticolic mlieka, sú tiež označované skratkou (AC). Tento názov pochádza zo slova Kolika, čo je upchatie čriev. Pokiaľ teda vaše bábätko trpí vážnymi tráviacimi problémami, je dobré siahnuť po takom mlieku. Také mlieka sú totiž obohatené o väčšie množstvo probiotík a tráviacich enzýmov, ktoré napomáhajú vstrebávať mlieko a správne ho tráviť.

Kendamil Medi Plus A. C.

Toto mlieko je vhodné užívať už od narodenia dieťaťa a je obohatené o tráviace enzýmy, zahusťovadlá a tiež proteíny. Dohromady tvoria úplne dokonalú spleť všetkých užitočných zložiek, ktoré napomáhajú správnemu tráveniu bábätka od 0 mesiacov.

Bezlepková

Celiakia je bohužiaľ veľmi nepríjemná alergia na lepok. Aj u novorodencov sa bohužiaľ táto alergia môže prejaviť, čo poznáme podľa naozaj prudkých reakcií na všetko čo má v sebe múku. Ale na trhu existujú aj bezlepkové mlieka. Ktoré je to najlepšie?

HiPP 1 BIO Combiotik

Pokiaľ sa podrobne zameriame na začiatočné kvalitné mlieka, zistíme, že je 80% výrobkov bez lepku. Ale aby sme si ukázali aj iné značky, za zmienku stojí aj značka HIPP, ktorá je na trhu už aj celé dlhé roky a je overená rokmi.

V bio kvalite (BIO)

Označenie výrobkov BIO sa stalo v posledných rokoch veľkou módou, čo je dobre. Aj u dojčenských mliek existujú výrobky s označením certifikácie BIO kvality.

Kendamil 2 BIO Nature DHA+

Tu vidíme náhľad superprémiového pokračovacieho mlieka od značky Kendamil, ktoré pochádza z Veľkej Británie. Je pravda, že kvalitou, sa tejto značke len tak niečo nevyrovná!

Forte nebo Extra

Mlieka s označením FORTE alebo EXTRA sú špeciálne mlieka pre veľkých jedákov. Niektoré bábätká majú skrátka stále hlad a tak sa vyvinuli tieto mlieka, ktoré dieťa nasýtia tak, že bude môcť prijímať potravu v normálnych intervaloch ako ostatné bábätká.

Nutrilon 1 Profutura

Toto mlieko síce nie je priamo označované ako sýtiace, ale sú naň veľmi priaznivé recenzie a názory tohto typu.

Složení

Materské mlieko je úplne nenahraditeľné – to je samozrejmosť. Každé telo mamičky totiž vie, čo je práve pre jej dieťa to najlepšie, čo nevykúma žiadny lekár ani vedec. Cieľom dojčenských mliek je teda čo najviac sa priblížiť k zloženiu materského mlieka tak, aby malo bábätko dostatok úplne všetkých nevyhnutne dôležitých látok pre ich správny vývoj aj peristaltiku (priechodnosť čriev). Také mlieka teda musia obsahovať bielkoviny, probiotiká, prebiotiká, minerály a tuky. Navyše toto zloženie musí navyše bábätku chutiť. Je to teda veľmi zložitá zmes všetkých potrebných a draví prospešných látok. V tejto kapitole si teda podrobne popíšeme funkcie nevyhnutných látok, ktoré musia v mlieku byť.

Bielkoviny

Bielkoviny stavajú. To budete počuť vždy a všade. Ide teda o základný kameň, na ktorom sa stavia. Nie je to však zas také jednoduché. V prvých mesiacoch života sa bielkoviny do tela bábätka dostávajú cez mlieko av neskoršom veku musia v mlieku bielkovín ubúdať a naopak sa musia nahrádzať inými príkrmami. D8le je potrebné vedieť, že sa to s nimi nesmie preháňať, pretože môžu mať na dieťa negatívny vplyv. Pokiaľ by ste to s nimi preháňali, bude mať dieťa sklony k obezite a to nielen v detstve, ale aj v dospelosti.

Probiotiká

O probiotikách už dnes tiež bola reč. Ide o špeciálny druh baktérií, ktoré prispievajú správnemu tráveniu. V potrave ich bežne nachádzame aj pri pokrmoch pre dospelých – napríklad jogurt Activia. Ich zvýšený príjem je dôležitý na vytvorenie harmonickej črevnej flóry, ktorá je základom silného imunitného systému bábätka. Ak sa vyskytnú problémy s nerovnováhou, znamená to veľa nepríjemných problémov. Veľmi často to znamená hnačku, alebo naopak zápchu, nadmerné nadúvanie, zvracanie a tak ďalej. Medzi jednotlivými probiotickými baktériami sú ale určité rozdiely. Aby probiotiká pôsobili skutočne efektívne, musia mať preukázaný klinický účinok.

Prebiotiká

Prebiotiká je vo svojej podstate vláknina. Tiež je to jedna z nenahraditeľných zložiek potravín. Vláknina je nepostrádateľná aj pre dospelých. Akonáhle je jej málo, väčšinou to znamená, že máme redšiu stolicu, a že trpíme plynatosťou a bolesťami brucha. Pokiaľ je jej naopak veľa, väčšinou sa nám črevá zapchávajú, z čoho vznikajú bolestivé zápchy čriev a ich následná nepriechodnosť. Štruktúru týchto sacharidov však nie je ľahké úplne „skopírovať“, preto boli vytvorené špeciálne patentované zmesi s označením FOS a GOS.

Oleje a tuky

Oleje a tuky sú tiež jednou z nenahraditeľných zložiek, ktorá je nenahraditeľná. Väčšina výrobcov vďaka svojej lenivosti zaraďuje do výrobkov klasické rastlinné oleje, ktoré síce bábätku neuškodia, ale energia sa z nich dostáva oveľa zložitejším procesom. Pokiaľ však použijeme plnotučné kravské mlieko pri výrobe umelej výživy, zaistí sa, že bude výrobok obsahovať tzv. mliečny tuk. Mliečny tuk dodá dojčenskému mlieku skvelú chuť a bábätko sa potom na kŕmenie vyložene teší.

Veľmi často sa tiež stretávame s tým, že dominantnou samolepkou na obale mlieka je znak, ktorý nám hovorí, že pri výrobe nebol použitý palmový tuk. Palmový tuk dieťaťu väčšinou neuškodí, ale o jeho vplyve sa stále vedú spory. Niektoré mamičky tvrdia, že ich dieťaťu spôsobuje hnačky, zápchy, alebo rovno koliky. Kvôli zisku palmového oleja navyše dochádza ku výrubu a ničeniu tropických dažďových lesov. Aj tento fakt môže byť pre niektorých ľudí motiváciou siahnuť po mlieku, v ktorom sú obsiahnuté iné druhy olejov.

Vitamíny

Vitaminy

Vitamíny sú tiež nepostrádateľnou zložkou a to už v blízkom veku, avšak treba brať do úvahy, že nie každý vitamín je pre danú vekovú kategóriu vhodný a že ich musí byť primerané množstvo, inak by dieťa mohlo trpieť choroby spojených s prebytkom, či nedostatkom vitamínov . To má bohužiaľ obrovský vplyv na budúci vývoj dieťaťa. Avšak správne použité vitamíny zaisťujú chod metabolizmu, posilňujú imunitný systém a sú nevyhnutné pre komplexnú regeneráciu organizmu. Pre správny vývoj bábätka sa zamerajte na obsah vitamínov A, D, E a skupiny B.

Minerály a stopové prvky

Minerály sú určite tiež dôležité. Medzi tie najdôležitejšie patrí predovšetkým železo, zinok, jód a vápnik. Železo je súčasťou hemoglobínu, čo je proteín zodpovedný za transport kyslíka v tele. Nedostatok železa vo výžive dojčaťa tak môže spôsobiť celkové oneskorenie psychomotorického vývoja.

Cena

Dojčenské mlieka nie sú vôbec lacná záležitosť a pre mnoho mamičiek môžu znamenať obrovskú finančnú záťaž. Bohužiaľ, hoci sme sa u nás v Testine tejto téme venovali naozaj dlho, nenašli sme žiadne alternatívy a iné spôsoby ako toto obísť. Jediné, čo musíme uznať je, že sa naozaj neoplatí na dojčenských výživách šetriť. Bohužiaľ môžu mať obrovský vplyv na celoživotný vývoj dieťaťa. Pokiaľ by ste volili nejaké zlé príkrmy, bude dieťa malé, nebude mať svaly, bude veľmi často choré, nebude mať správny obsah bielkovín, vitamínov a minerálov v tele čo zapríčiní vážne zdravotné problémy a môže to mať vplyv na zdravotný stav jedinca po celý život. V poslednej kapitole dnešného článku si teda prezradíme, aké cenové relácie existujú a čo v nich môžeme nájsť.

Cena do 13 eur

V tejto cenovej kategórii sa nachádza po menších baleniach už kvalitné mlieka bez špeciálnych prídavných funkcií, alebo nekvalitné dojčenské mlieka po veľkom balení. Tu sa väčšinou vôbec nevyskytujú nejaké špeciálne mlieka. Je tiež dobré vedieť, že počiatočné mlieka sa väčšinou predávajú po menších baleniach a pokročilé väčšinou kupujeme o väčších. To sa deje prirodzene kvôli miere ich spotreby.

Cena od 13 do 34 eur

Ak nájdete dojčenské mlieko s dobrým zložením od 300 až 800 Sk (za cca 400g prášku), narazili ste na strednú zlatú cestu. Je to také prašť a neuhoď. Čím bližšie sa približujete hranici 800 korún, tým viac produktov sa chváli označením BIO. Prevažujú mlieka vyrobené z plnotučného kravského mlieka, ale narazíte aj výrobky s kozím mliekom, ktoré môže byť pre citlivé zažívanie lepšie stráviteľné. Tiež tu môžeme naraziť na špeciálne mlieka, ako sú napríklad sýtiace, ktoré sa dávajú predovšetkým na noc, aby dieťatko dlhšie spalo a od hladu sa v noci nemuselo budiť a kŕmiť.

Cena od 34 do 62 eur

Tu už máte skoro stopercentnú istotu, že narazíte na naozaj kvalitné mlieka. Väčšinou však už tu majú nejaký ten bonus, či efekt na viac – skrátka pridanú hodnotu. Môžu tu byť špeciálne upravené mlieka, ako sú hypoalergénne, alebo AC a AR mlieka. Ďalej tu môžeme nájsť pridanú hodnotu v podobe rôznych dochutení, takže väčšie dieťa si na mlieku môže poriadne pošušňať.

Cena nad 62 eur

Tu už asi ťažko nájdeme balenie po 400 gramoch. Tu už máme iba výhodné balenia po 2,4, alebo 6 kusoch. Aj tak by ste však mali hľadať najvyššiu kvalitu a pridanú hodnotu.

4.8/5 - (12 votes)

Mohlo by vás zaujímať