Menu Zavrieť

Strešné boxy

stresne-boxy

Strešné boxy pre autá sú veľmi obľúbeným pomocníkom pre všetky autá, pretože násobí priestor kufra aj niekoľkokrát. V prípade, že chcete prevážať koč, alebo lyže a vaše auto má kufor veľkosti cestovné tašky, budete zrejme riešiť otázku toho, či by nebolo lepšie si zaobstarať radšej nákladiak, ale ako sa dnes dozvieme, nie je to vôbec nutné.

Strešné boxy sa predávajú v rôznych veľkostiach a účelovo sa ďalej nerozlišujú, takže výber je v podstate jednoduchý. S investíciou nemusíte váhať, pretože tohto pomocníka využijete celoročne. S dlhoročnou tradíciou sa postupom času strešné boxy zdokonalili a dnes sú ľahké, ľahko ovládateľné a majú veľa nových „vymožeností“ o ktorých ste možno ani nevedeli.

Ak ste sa teda rozhodli si nejaký ten strešný box na auto zaobstarať, odporúčame si prečítať tento článok, v ktorom si predstavíme podľa čoho vyberať, typy podľa veľkostí, parametre aj príslušenstvo, ktoré možno v niektorých prípadoch k boxu kúpiť. Ku koncu článku si ukážeme aj spôsoby Príprava, pravidlá bezpečnosti, zamykanie, správne rozloženie nákladu aj vplyv na spotrebu paliva. Na samotný koniec článku si ako vždy necháme rozdelenie do cenových kategórií, v ktorých sa strešné boxy nachádza a predstavíme si, čo od akej kategórie možno očakávať.

Strešné boxy pre autá: Porovnanie 10 najlepších strešných boxov podľa hodnotenia, testy a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších strešných boxov. Ako sme tieto strešné boxy vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto strešné boxy sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto produkty si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť boxy podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie strešný box na auto.

NázovVzhľadObjem v litrochOrientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Hakr Magic Line 400Strešný box Hakr Magic Line 400400205,2Zobraziť v obchodoch
Hakr Magic 350Strešný box Hakr Magic 350350197Zobraziť v obchodoch
Hakr Magic 320Strešný box Hakr Magic 320320150Zobraziť v obchodoch
Thule Motion XT XLStrešný box Thule Motion XT XL500659Zobraziť v obchodoch
Thule Pacific 500Strešný box Thule Pacific 500290289Zobraziť v obchodoch
Thule Pacific 600Strešný box Thule Pacific 600310289Zobraziť v obchodoch
Thule Pacific 780Strešný box Thule Pacific 780420299Zobraziť v obchodoch
Thule Motion XT XXLStrešný box Thule Motion XT XXL610845Zobraziť v obchodoch
Northline TirolStrešný box Northline Tirol420445Zobraziť v obchodoch
Thule Motion XT SportStrešný box Thule Motion XT Sport300499Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia strešných boxov od ich užívateľov.

Strešné boxy: Ako vybrať strešný box?

Strešný box nie je sám o sebe zložitý produkt. Druhy sa rozdeľujú v podstate podľa veľkosti a tvaru, ktorý vám väčšinou určí vaše vozidlo, ale aj cez túto jednoduchosť je potrebné si vopred zodpovedať pár základných otázok, ktoré vám povedia aké parametre aj cenu zvoliť.

Strešné boxy síce bývajú vyrobené zo špeciálneho odolného plastu a nezaťaží vaše rozhodovanie desiatkami vlastností, aby ste s týmto doplnkom však boli spokojní, musíte si vybrať strešný box doslova na mieru. Preto sme pre vás pripravili tento článok, ktorý vás prevedie výberom strešného boxu krok po kroku.

Odrazovým mostíkom sa môže stať celková veľkosť boxu.

Údaje v podobe dĺžky, šírky a výšky by mal doplniť aj objem a výsledná nosnosť. Pri čítaní jednotlivých kapitol sa navyše dozviete, ako je to s otváraním, zabezpečením a uchytením strešného boxu a predstavíme vám aj zvláštne látkové boxy.

V prvom rade si teda zodpovieme základné otázky:

Čo budete prevážať?

Pred samotnou kúpou je logické sa zamyslieť na tým, čo vlastne budete ctiť v boxe prevážať a tomu potom následne prispôsobíte veľkosť daného bohu. V prípade, že budete ctiť box využívať na prevoz lyží, je dobré myslieť na celkovú dĺžku ako lyží, tak následne boxu.

Všeobecne platí, že v boxe budete prevážať veci, ktoré sa nezmestia do kufra kvôli atypickým rozmerom. Preto sa vyrába nosiča s dĺžkou až 230 cm a objemom až 640 litrov. Ak u boxe nájdete rozmery len v cm, majte na pamäti, že ide o vonkajšej strany. Vnútorné rozmery budú o 8-10 cm menší.

Nosnosť strešného boxu sa pohybuje od 45 kg vyššie a niektoré modely môžu prevážať aj viac ako 80 kg. Tu už ale skôr narazíte na hranice zaťaženie priečnikov alebo celej strechy auta. Zároveň sa často môžete stretnúť s pojmami „priečniky“ a „hagusy“.

Ako často budete box využívať?

Tu nejde o otázku „mrhanie peniazmi, ale skôr aký materiál zvoliť, ak budete chcieť využívať strešný box na letné táborenie, len na zimné radovánky, či celoročne. Tomu totiž následne upravíte materiál a celkovú odolnosť tohto boxu.

Aké sú vaše nároky na kvalitu?

Samozrejme platí, že ak chcete, aby s vami box dlho vydržal, je lepšie zainvestovať do drahšieho modelu.

Vždy pôjde o tvrdený plast, ktorý by nemal podliehať teplotným výkyvom a nemal by byť príliš ťažký. Top materiálom je preto ABS plast, ktorý je navyše vysoko odolný proti mechanickému poškodeniu.

Jednotlivé časti by mali byť pevne spojené a manipulácia s nimi by mala byť jednoduchá. A to vrátane uchytenia alebo zamykanie.

Typy (podľa veľkosti)

Ako už bolo vyššie povedané, rozdeliť sa dajú strešné boxy len podľa veľkosti, alebo materiálu, ale obaja dva parametre úzko súvisí s účelom využitia, ktorý si každý musí určiť sám.

Preberú si teda, na aké typy veľkostí je možné na trhu naraziť a na čo aký typ slúži. Veľkosti sa všeobecne vyjadrujú v centimetroch.

Zásadným parametrom je dĺžka lyží, ktoré potrebujeme prepraviť. Je vhodné zahrnúť aj rozmery automobilu, pretože strešný box by nemal výrazne brániť výhľadu z čelného okna.

Dlhé a úzke boxy pre bežkové lyže

  • Dĺžka nad 130 cm
  • Účel: Zimné dovolenky – lyže, bežky.

Tento typ patrí medzi najväčšie strešné boxy, ktoré možno na trhu nájsť. Bohato vám budú stačiť pre prevoz štandardných lyží aj bežiek a nemusíte sa báť, že sa vedľa nich ešte nevlezie pár cestovných tašiek. V lete sa zároveň vedľa nich pohodlne zmestia pokojne aj dva nosiče bicyklov.

Boxy stredne veľkého objemu

  • Dĺžka do 130 cm
  • Účel: Univerzálny variant ponúkajúce stále dostatok priestoru na batožinu.

Túto veľkosť nedá špecifikovať, pretože ponúka absolútne univerzálny rozmer. Tieto boxy sú dostačujúce pre prevoz zjazdových lyží a snowboardov a zaručí vám dostatok priestoru pre koč, cestovné tašky, alebo napríklad prenosný gril na letné táborenie.

Extra veľké a široké boxy

  • Dĺžka až 250 cm; šírka nad 70 cm
  • Účel: Pre početnej rodiny vyžadujúce veľa úložného priestoru, na kočík a batožinu.

Zvýšená šírka týchto boxov vám síce väčšinou zabráni prevážať dlhé lyže, avšak umožní vám znásobiť svoj úložný priestor o neuveriteľné rozmery. Pre prevoz početnej rodiny napríklad aj s batoľaťom je tento typ absolútne padnúce.

Krátke boxy

  • Nižšie, len pár litrov
  • Účel: Univerzálny, kompaktný variant, pre drobnejšie batožinu.

Majitelia malých áut naopak ocenia krátke a široké boxy. Sú prispôsobené malým vozidlám tak, aby vám neprekážali v rozhľade pri jazde s nimi.

Sú veľmi praktické a pre autá sa skoro žiadnym kufrom úplne ideálne.

Látkové autoboxy

Špecifickou kategóriou sú látkovej autoboxy, ktoré sú primárne určené na prepravu surfových dosiek, plachiet, ráhna a ďalšieho podobného vybavenia. Môžete ich však využiť podobne ako plastové strešné boxy. Väčšinou sú zhotovené z nepremokavého materiálu, ktorý chráni obsah proti dažďu a prachu. Veľkou výhodou je jednoduchšia manipulácia a uskladnenie boxu (napríklad doma v skrini), ľahko ich tiež zložíte do transportného obalu.

Dôležité parametre pre výber strešného boxu

Mimo veľkosť je tiež dobré poznať možnosti objemu a materiálu, pretože tu sa ponuky tiež rozchádzajú. Čo sa týka objemu, je to čisto individuálna záležitosť, ale ak si budete vyberať v materiáloch, už treba myslieť na účel, na ktorý strešný box budete používať (ako už bolo povedané v úvode).

Objem strešného boxu

S parametrami určujúcimi veľkosť strešného boxu súvisí samozrejme aj jeho objem. Ten je udávaný v litroch, rovnako ako je tomu napríklad u kufra vozidla.

Objem autoboxu sa pohybuje zhruba od 270 litrov do viac ako 650 litrov. Pri výbere sa môžete riadiť tým, čo budete prevážať, ale aj počtom členov v domácnosti.

  • Pre dvojčlennú domácnosť bude dostačujúci objem ľahko nad 300 litrov.
  • Štvorčlenná rodina by mala voliť box aspoň o kapacite 500 l.

Jediné, na čo by ste si v tomto smere mali dať pozor, je reálny objem autoboxu. Ten je zvyčajne o 10% menšia, než udávajú výrobcovia. Je preto lepšie zaobstarať box sa skôr väčšou kapacitou, ak to vnútorné i vonkajšie rozmery dovolia.

Strešný box a jeho materiál

Veľmi dôležité je pri výbere vhodného autoboxu venovať pozornosť tiež materiálu, z ktorého je zhotovený, a kvalite celkového spracovania. Správna voľba v tomto smere nielen predĺži životnosť samotného boxu ,ale účinne tiež ochráni uschované veci pred vonkajšími vplyvmi (dážď, vlhko, prach a pod.) . Navyše budete mať väčšiu istotu, že nedôjde k prerazeniu či prasknutiu boxu za jazdy, a nebude teda ohrozená bezpečnosť vaše a ostatných.

Často je pri výrobe strešných boxov používaný:

  • Polystyrén a polyetylén
  • ABS plast
  • Kombinované materiály

Boxy z polystyrénu a polyetylénu

Polystyrén (PS) a polyetylén (PE) slúži na výrobu lacných autoboxov .Medzi výhody týchto materiálov patrí veľmi nízka hmotnosť</strong >, čo zaručuje ľahšiu manipuláciu i montáž strešného boxu, výhodou je tiež menšie zaťaženie strechy. Zásadnou nevýhodou je ich nižšiu životnosť a odolnosť.

Pri zlom uloženie vecí do boxu navyše môže dôjsť k ich pomerne ľahkému prerazeniu (napríklad vplyvom prudkého brzdenia či nárazu).

Boxy z ABS plastu

ABS plast nájdeme pri drahších a kvalitnejších autoboxov .Vyrába sa väčšinou v striebornom prevedení alebo karbónové imitáciu a je výrazne trvácnejšie a odolnejšie voči nepriaznivým podmienkam (najmä UV žiareniu a mrazu) ako polystyrén a polyetylén.

A hoci je trochu ťažšie, vaše veci ochráni oveľa lepšie než lacnejšie materiály. Dno drahších autoboxov tiež býva často vystužené kovovými prútmi ,vďaka čomu taký box unesie väčšiu záťaž a je na streche stabilnejšie .Pochopiteľne ale aj váži o niečo viac než lacnejšie modely.

Boxy z kombinovaných materiálov

Najmä u strednej cenovej kategórie strešných boxov sa môžeme pomerne často stretnúť tiež s kombináciou viacerých materiálov napríklad veko je zhotovené z polystyrénu a spodná časť boxu z ABS plastu. Jedná sa o určitý kompromis, ktorý sa snaží ťažiť z pozitívnych vlastností oboch materiálov.

Príslušenstvo strešného boxu

Mimo strešný box dostanete za svoje peniaze aj nejaké to príslušenstvo. Niektoré je potrebné a iné naozaj doplnkové, avšak je dobré vedieť ako sú možnosti a čo vám výrobca za vaše peniaze môže ponúknuť – poprípade čo si budete chcieť dokúpiť.

Zdvihák

Praktický je zdvihák autoboxu, ktorý využijú najmä majitelia menších garáží s vyššími stropmi .

Zdvihák pripevníte na strop a pomocou špeciálneho mechanizmu ním následne strešný box vytiahnete hore .Vďaka tomu nezaberá žiadne miesto.

Držiak lyží

Ak vedľa úzkeho boxe nemáte na streche špeciálny držiak na lyže, môžete si zaobstarať ten, čo sa umiestňuje priamo do autoboxu. Vďaka nemu si zaistíte bezpečnú prepravu lyží, ktoré nebudú na voľno, ale stiahnuté k držiaku.

Popruhy

Popruhy sa používajú na vnútorné i vonkajšie upevnenie nákladu v strešnom bohu. Je to v podstate istota, že sa vám náklad nebude samovoľne premiestňovať.

Držiak na stenu

Uskladnenie zrovna nepoužívaného strešného boxu uľahčí držiak na stenu .Vďaka nemu môžete box pripevniť na stenu treba v garáži, kde vám tak zaberie iba minimum miesta.

Ochranný obal

Ochranný obal využijete najmä pri uskladnenie boxu .Bezpečne ho ochráni pred prachom, poškriabaním a iným mechanickým poškodením.

Zaťaženie boxu

Zaťaženie je v celku dôležitý údaj, ktorý by mal poznať každý, kto si kupuje strešný box. Je to síce prekvapivé, ale sú dva typy nosnosti a to nosnosť strechy a nosnosť samotného boxu.

Nosnosť strechy možno bez problému vyhľadať v technickom preukaze vášho vozidla a maximálna nosnosť boxu sa pohybuje okolo 50 až 70 kg. Presná nosnosť býva uvedená u každého výrobku a mala by vždy korešpondovať s tým, čo budete v boxe prevážať. Vždy myslite tiež na to, že samotný box, priečniky aj hagusy tiež niečo váži a je potrebné počítať okrem hmotnosti nákladov aj ich. Vždy ale radšej majte rezervu a box v žiadnom prípade nepreťažujte.

Zvýšená spotreba paliva a rýchlosť jazdy?

Je nutné počítať s tým, že autobox na streche vášho vozidla zásadne mení jeho jazdné vlastnosti .Zmenou ťažisko automobilu dochádza ku zhoršeniu jeho ovládateľnosti (všeobecne platí , že čím vyššie ťažisko je, tým horšie sa vozidlo ovláda). Podobne tiež vplyvom rýchlo prúdiaceho vzduchu okolo karosérie môže dochádzať k nadľahčovanie prednej nápravy, kvôli čomu je vozidlo menej stabilné a horšie ovládateľné. Odporúčaná rýchlosť, ktorú by ste mali pri jazde so strešným boxom dodržiavať, je 90 km / h (maximálne 130 km / h).

Jazda so strešným boxom prirodzene zvyšuje spotrebu pohonných hmôt priemerne o 20%, podľa štýlu jazdy to však môže byť v rozmedzí od 10% až do 30%</strong > .Čím rýchlejšie pôjdete, tým vyššia spotreba bude, pretože dochádza k zvýšeniu odporu vzduchu.

Otváranie boxu

Zadné otvárania

Ak zvolíte tento typ, budete otvárať strešný box vzadu, tj. Na rovnakej strane ako piate dvere vášho automobilu (tj. Na kratšie hrane). Výhodou je, že sa do boxu dostanete zo všetkých troch strán.

Jednostranné bočné otváranie

Tento typ je častejší. Pri voľbe tejto konštrukcie, možno autobox otvoriť buď z pravej, alebo ľavej strany (na dlhšie hrane).

Obojstranné bočné otváranie

Niektoré autoboxy sú konštruované tak, aby bolo otváranie možné z oboch bočných strán .Máte tak zaručené, že sa k nákladu vždy veľmi ľahko dostanete. Všetky typy boxov môžu byť opatrené vzperami, ktoré uľahčujú otváranie veka. Jedná sa o vzpery plynové či mechanické. Odporúčame však voliť radšej mechanické vzpery, keďže bezporuchovo a spoľahlivo fungujú aj pri nízkych teplotách. Počítajte tiež s tým, že u väčšiny modelov nemožno veko otvoriť o celých deväťdesiat stupňov, ale spravidla menej.

Zámok boxu

Takmer všetky boxy dnes vyrábané už používajú centrálne zamykanie s istením na spravidla 3 bodoch. Zamykanie býva vybavené poistkou, ktorá vám neumožní otočiť kľúčom, ak box nie je správne uzavretý.

Tým je zaistená bezpečnosť nákladu, ale aj správne otvorenie obojstranne otvárateľného boxu = protiľahlé zamknuté zámky tvoria pánty veka.

Uchytenie boxu

Najčastejším riešením je uchytenie pomocou U-profile skrz dno autoboxu. Skrze neho sa box strmeňom pripevní k strešným nosičom. Tieto strmene sú najčastejšie z maximálne odolného plastu alebo kovu, takže kvalita uchytenie je zaručená. Ďalšou možnosťou je rýchloupínanie, ktoré sa jednoducho zacvakne k strešným nosičom, alebo uchytenie pomocou T-drážky.

Rozloženie nákladu

Úplne zásadné je vhodná fixácia nákladu vnútri boxu pomocou špeciálnych popruhov či upínačov. Tie sú v zásade dvojakého typu: ráčňové popruhy a gumové upínače (tzv. Gumicuk). Račňové popruhy sú vhodné pre prevoz ťažších predmetov, gumové upínače zase využijete pri fixáciu ľahšieho nákladu. Niekedy sú popruhy súčasťou balenia, inokedy je nutné ich dokúpiť zvlášť.

Okrem zaistenie proti pohybu však musí byť náklad v autoboxu tiež vhodne uložený .Najťažšie veci by mali byť umiestnené doprostred boxu ,</strong >kde by sa malo ideálne nachádzať až 3/5 z celkovej záťaže. Predmety s nižšou hmotnosťou je dobré uložiť po stranách boxu .Samozrejme je dobré myslieť aj na výšku nákladu, aby nič nebránilo bezpečnému uzavretie a uzamknutie boxu.

Bezpečnosť

Jazda so strešným boxom

V prvom rade majte na pamäti, že s boxom je vaše auto vyššia. Pozor si preto dávajte napríklad v garážach. Pokiaľ bude box plne naložený, zvyšuje sa aj ťažisko vášho vozidla, čo pocítite predovšetkým v zákrutách – aj tými by ste mali prechádzať opatrnejšie. Vozidlo bude tiež citlivejšie na bočný vietor.

Počítajte tiež so zvýšenou spotrebou, pri jazde na diaľnici trebárs aj o 20%. Dôvodom je jednak ďalšie zaťaženie vozidla, a predovšetkým potom tiež zhoršená aerodynamika vášho auta.

Cena strešného boxu

Ako vždy patrí posledná kapitola cenám. V tejto kapitole si teda klasicky rozčleníme ceny do troch kategórií a ukážeme si, čo od aké možno očakávať.

Pri strešných boxov neradno na svojom vybranom type šetriť, pretože nielen, že asi dostanete kvalitnejšie výrobok, ale tiež vám k balenie môžu pridať aj nevyhnutné príslušenstvo, ktoré by ste si inak museli dokupovať zvlášť a to sa neoplatí, ak kupujete celú výbavu novú.

Cena strešného boxu do 200 € s DPH

V tejto cenovej kategórii možno nájsť produkty začínajúce u čiastky 120 €. Ide o produkty menších rozmerov z obyčajných materiálov a bez dodatočného príslušenstva. Nejedná sa však o nejaké nespoľahlivé hračky. Dajú sa považovať za plnohodnotné boxy pre menej náročnejších zákazníkov.

Cena strešného boxu od 200 € do 400 € s DPH

V tejto cenovej kategórii už možno nájsť kvalitné produkty, ktoré možno zakúpiť aj so základnou výbavou. V tejto cene sa vám dostane výberu z väčšieho množstva strešných boxov. A to nielen z pohľadu veľkosti, ale aj farebného spracovania a tvaru.

Niektoré strešné boxy môžu dosahovať dĺžku až 210 centimetrov a šírky 90 centimetrov. Objem sa dvíha k hranici 450 litrov a rovnako tak aj celková nosnosť do cca 60 kilogramov.

Cena strešného boxu nad 400 € s DPH

V najvyšších cenových reláciách si vyberú skutočne nároční zákazníci, ktorí okrem najmodernejšieho technického spracovania, špičkových materiálov a maximálnej bezpečnosti, dbajú tiež na originálny dizajn .Nájdete tu veľmi širokú ponuku aj extrémne veľkých boxov s objemom nad 520 litrov a nosnosťou až do 90 kilogramov .

Dokonalá aerodynamika a jedinečné vlastnosti umožňujú celoročné využitie aj pri extrémnych podmienkach .Navyše budete mať istotu, že obsah autoboxu zostane za každej situácie v bezpečí. Môžete tiež vyberať z pomerne širokej palety farebného prevedenia strešných boxov (od bežnej šedej a čiernej, až po striebornú, bielu, antracitovú či imitáciu karbónu). Za najdrahšie autobox však zaplatíte aj vyše 1 200 € s DPH.

Strešné boxy na auto: Strešné boxy a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať nový strešný box na auto. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru. Dúfame, že sme vám s touto úlohou výbere nového strešného boxu pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitný box na strechu, ktorý bude presne podľa vašich predstáv.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového strešného boxu zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny nákupný košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na web Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé strešné boxy na auto a ich ceny vrátane recenzie a používateľských skúseností s konkrétnym modelom strešného boxu. Dozviete sa tam tiež, ktorý strešný box je kde skladom a za akú sa predáva cenu v rôznych obchodoch.

4.8/5 - (6 votes)

Mohlo by vás zaujímať