Menu Zavrieť

Štiepačky na drevo

Štiepačky na drevo

Kúrenie dreva je so zvyšujúcim sa záujmom o ekológiu a vyššiu kvalitu života čoraz populárnejšie. Pri kúrenie drevom za rok môžete na kúrenie ušetriť tisíce až desiatky tisíc korún. Ak máte v pláne kúriť po celý rok alebo vykurovať veľké priestory, bude štiepanie sekerou takého množstva dreva fyzicky aj časovo náročné. Veľa práce a času vám môžu výrazne ušetriť štiepačky dreva.

Štiepače dreva sú zariadenia, do ktorého vsuniete poleno. Klin na piesta hydraulického valca ho potom rozdelí na dve alebo viac častí. Na trhne nájdete rôzne modifikácie štiepačiek dreva s rôznym konštrukčným usporiadaním a rôznymi parametrami, ako napríklad štiepací tlak, typ pohonu, výkon stroja, maximálne rozmery polien, ergonómia, príslušenstvo, rýchlosť štiepanie, hmotnosť atď.

Pretože nie je príliš jednoduché sa vyznať vo všetkých parametroch, ktoré sú u štiepačov dreva uvedené, pomôžeme vám zorientovať sa v tejto problematike pomocou nasledujúceho článku a vysvetlíme vám, ako sa štiepači dreva pracovať a ako ich udržiavať, aby sa pre vás stali užitočnými pomocníkmi a dobre slúžili čo najdlhšie. Zistíte, ako výkonný štiepač potrebujete a na aké parametre sa zamerať – ktoré sú pre vás kľúčové a ktoré menej, aby ste zbytočne nepreplatili.

Štiepačky na drevo: Porovnanie 10 najlepších štiepačiek na drevo podľa hodnotenia a recenzií zákazníkov

V tomto porovnaní sme pre vás vybrali 10 najlepších štiepačiek dreva. Ako sme ich vyberali? Vybrali sme ich podľa hodnotenia a dostupných recenzií používateľov a zákazníkov. Tieto modely sme následne zoradili do prehľadnej tabuľky. Tieto štiepačky na drevo si môžete následne zoradiť podľa vašich preferencií. Ak vás napríklad zaujíma nízka cena, môžete si zoradiť produkty podľa orientačné ceny s DPH a vybrať si tak najlacnejšie a zároveň najlepšie štiepačku na drevo.

NázovVzhľadPríkon (W)Štiepací tlak (t)Max. dĺžka polena (cm)Priemer (cm)Orientačná cena (s DPH)Dostupnosť
Scheppach HL 650Štiepačka na drevo Scheppach HL 65017006,55225249Zobraziť v obchodoch
Scheppach HL 1200sŠtiepačka na drevo Scheppach HL 1200s25001213740698Zobraziť v obchodoch
Scheppach HL 660Štiepačka na drevo Scheppach HL 66022006,55225269Zobraziť v obchodoch
Scheppach HL 460Štiepačka na drevo Scheppach HL 460150043725186Zobraziť v obchodoch
GÜDE W 520 5,5 T UGŠtiepačka na drevo GÜDE W 520 5,5 T UG15005,55225230Zobraziť v obchodoch
Scheppach HL 1010 (230V)Štiepačka na drevo Scheppach HL 1010 (230V)240010137,540729Zobraziť v obchodoch
VeGA LS7 VARIOŠtiepačka na drevo VeGA LS7 VARIO400075225364,1Zobraziť v obchodoch
VARI 14 TON SUPER FORCEŠtiepačka na drevo VARI 14 TON SUPER FORCE35001410430852,15Zobraziť v obchodoch
Hecht 670Štiepačka na drevo Hecht 670200075225279,9Zobraziť v obchodoch
Hecht 6060Štiepačka na drevo Hecht 60602200610432439,9Zobraziť v obchodoch
Po kliknutí na odkaz „Zobraziť v obchodoch“ budete presmerovaný na porovnávaciu portál Heureka. Na ňom si môžete porovnať ceny jednotlivých obchodov a prečítať si recenzie a hodnotenia štiepačov dreva od ich užívateľov.

Štiepačka dreva: Ako vybrať štiepačku na drevo

Pokiaľ si štiepač dreva vyberte správne, oproti fyzicky i časovo náročnej práci so sekerou, výrazne uľaví vašim chrbtu a drevo s jeho pomocou naštiepať za kratší čas. Než si štiepač dreva začnete vyberať, ujasnite si, ako ho budete používať, aké druhy dreva a tvary klátov budete štípať atď. Podľa týchto základných kritérií potom môžete pristúpiť k ďalšiemu kroku výberu, týkajúce sa už bližších parametrov štiepačov, ich mobility, bezpečnosti a ergonómie . V závere vám načrtneme ceny, za ktoré si môžete štiepačky zaobstarať.

Podľa čoho teda štiepačku na drevo vybrať?

  1. Cena

Podľa množstva dreva, ktoré budete štípať, si určite, koľko ste do štiepačky na drevo ochotní investovať peňazí. Ak budete štiepač dreva využívať pre väčšie objekty a komerčné účely, odporúča vám priplatiť si a investovať do kvalitnejších vertikálnych modelov.

  1. Štiepací tlak

Pretože niektoré drevo je tvrdšie (dub, buk) a iné mäkšie (smrek, breza), je dôležité vybrať si štiepačku s dostatočne vysokým štiepacím tlakom – pre prácu s mäkkými drevami stačí štiepačky s nižším štiepacím tlakom. Pre prácu s tvrdým drevom by štiepačky mali dosahovať tlaku minimálne 8 ton. Podľa toho, aké drevo budete štípať najčastejšie, potom vyberte aj výkon štiepačky.

  1. Presnosť štiepanie

Ak je pre vás dôležité, mať naštiepané klátiky o konkrétnych rozmeroch, zamerajte sa aj na tento parameter.

  1. Umiestnenie

Ak budete na štiepači pracovať na miestach, kde nie je prístup k zásuvke, zamerajte sa na modely so spaľovacím pohonom.

  1. Prídavné funkcie

Drahšie modely štiepačiek dreva môžu disponovať aj mnohými užitočnými prídavnými funkciami, ktoré vám uľahčia prácu. Ujasnite si teda, ktoré z nich budete využívať.

  1. Máte pomocníka?

Ak si kúpite výkonnejší štiepač, ktorý budete chcieť častejšie prenášať z miesta na miesto, musíte počítať s tým, že jeho hmotnosť môže byť vyššia ako 200 kg a sami s ním budete manipulovať len veľmi ťažko. Ak nelipnete na štiepači o vyššom výkone, pri plánovaní jeho častého presunu by ste mali dať prednosť skôr menej výkonným, ale ľahším modelom.

Typy štiepačov (štiepačiek na drevo)

Šípače možno rozdeliť podľa svojho priestorového usporiadania na dve základné varianty, pričom každá z týchto variantov má svoje klady a zápory. Existujú aj štiepačky, ktoré kombinujú oba prístupy. Môžete si zaobstarať horizontálne štiepačka na drevo, vertikálne štiepačka na drevo, kombinovaná štiepačka na drevo alebo kužeľové štiepačka dreva. Všetky tieto druhy štiepačiek na drevo fungujú na podobnom princípe, aby sa dopracovali k rovnakému výsledku – naštípanému drevo. Štiepačky majú vždy priestor, kam sa uloží poleno, pohyblivý mechanizmus s klinom, pohonnoou jednotku s hydraulickým piestom a nosnú konštrukciu, ktorá zvyčajne býva opatrená kolieskami pre ľahšiu mobilitu. Štiepanie zaisťuje hydraulický piest, ktorý tlačí drevo proti klinu alebo klin proti drevu.

Horizontálne štiepačky na drevo

U horizontálnych štiepačov dreva ku štiepanie dreva dochádza vo vodorovnej polohe. V samotnej konštrukcii štiepačky je najdlhšia dĺžkový rozmer, než ostatné rozmery. Pohonná jednotka je z dôvodu lepšej manipulácie pri premiestňovaní štiepačky, umiestnená na rovnakej strane, akou sú pojazdné kolieska. Horizontálne štiepačka sa ovláda veľmi jednoducho – s pomocou jednej páky a jedného tlačidla. Horizontálne štiepačky sú lacnejšie, nie sú príliš ťažké a ľahko sa obsluhujú. Aby ste sa pri práci nemuseli ohýbať a namáhať si zbytočne chrbát, môžete si zaobstarať štiepač, ktorého pracovná plocha je umiestnená asi vo výške pracovného stola. Ak si chcete kúpiť štiepač nižšej výšky, môžete si pre uľahčenie práce zaobstarať stojan.

Medzi nevýhody horizontálnych štiepačov patrí, že na nich nenaštípete väčšie množstvo dreva. Sú vhodné predovšetkým pre prípravu vykurovacieho dreva pre chaty, chalupy a rodinné domy. Horizontálne štiepačky, na ktorých zvládnete pripraviť aj väčšie množstvo dreva, teda vhodní už aj pre profesionálne využitie, s tlakom vyšším ako 22 ton, tiež nájdete, sú však výrazne drahšie. Ďalšou nevýhodou horizontálnych štiepačov je, že vyžadujú väčší priestor k svojmu skladovanie.

Vertikálne štiepačky na drevo

Pri vertikálnych štiepačov na rozdiel od štiepačov horizontálnych, ako už z ich názvu vyplýva, dochádza ku štiepanie dreva vo vertikálnej, teda zvislej polohe – podobne, ako keď drevo štiepate sekerou. Štiepačky sú tvorené pohonnou jednotkou, pracovnou plochou, klinom a pojazdovými kolieskami pre jednoduchšie premiestňovanie štiepačky. Horizontálne štiepačky majú kvôli bezpečnosti práce typ ovládania stanovený zákonom – štiepačky sa ovládajú oboma rukami.

Vďaka vertikálnemu usporiadaniu tieto štiepačky dokážu dosiahnuť vyššieho tlaku za nižšiu cenu a možno na nich štiepať aj tvrdšie druhy dreva väčších dĺžok a priemerov polien, než na štiepačky horizontálnych. A tiež sú oproti nim skladnejšie, pretože ich najdlhšia rozmerom je výška.

Pretože majú vertikálne štiepačky menšiu základňu, na ktorú je vyvíjaný vyšší tlak, má z dôvodu vyššej stability prístroja vyššia hmotnosť, ktorá sa zvyčajne pohybuje od 100 kg. Oproti modelom horizontálnom sú teda aj viac ako dvakrát ťažšie.

Kombinované (hybridný) štiepačky na drevo

Kombinované štiepačky sú kombináciou štiepačov horizontálnych a vertikálnych – umožňujú teda štiepanie dreva v oboch týchto polohách. Na trhu ich nie je príliš veľký výber, pretože sú určené predovšetkým pre profesionálne využitie, s čím súvisí aj ich vyššia cena.

Kužeľové štiepačky dreva

Kužeľové štiepačky sú iba opracovaný kužeľ so závitom. Nejedná sa teda o kompletné zariadenie. Výhodou je, že týmto kužeľom je možné štiepať polená, ktoré majú v priemere aj meter a viac, a tiež sú rýchlejšie. Nevýhodou je pohon kužeľových štiepačov – nemajú svoj vlastný pohon a musia poháňané hnacím hriadeľom traktora alebo elektromotorom.

Prehľad typov štiepačov dreva, ich klady, zápory, použitie a parametre:

Horizontálne štiepačky dreva

Klady – dostačujúci výkon, nízka cena, nízka hmotnosť, kompaktné rozmery

Zápory – nízky výkon, horšie ergonómia, sú vhodné iba pre mäkké nesukovité drevo, je nutný menší priemer a dĺžka klátikov, nie sú vhodné pre pravidelné užívanie

Použitie – chaty, chalupy a rodinné domy do 10 m³ dreva za rok

Hmotnosť – 40 kg a viac

Štiepací tlak – 4 – 6,5 ton

Dĺžka polien – maximálne 50 cm

Priemer polien – maximálne 25 cm

Typ dreva – mäkké

Príkon – 1 000 až 2 000 W

Typ motora – elektrický

Ročná spotreba dreva – maximálne 10 kubíkov

Vertikálne štiepačky dreva

Klady – vysoký výkon, veľký objem práce, prídavné funkcie, sú vhodné pre častejšie používanie a aj pre kláty väčšie dĺžky a priemeru, dobrá skladnosť

Zápory – mohutná konštrukcia, vysoká hmotnosť – teda horšie manipulácia s nimi, vyššia cena

Použitie – rodinné domy s väčšou spotrebou dreva, farmy, penzióny, hotely a ďalšie komerčné objekty

Hmotnosť – 100 kg a viac

Štiepací tlak – 7 – 18 t

Dĺžka polien – maximálne 135 cm

Priemer polien – 25 cm a viac

Typ dreva – tvrdej

Príkon – 2 000 – 4 500 W

Typ motora – elektrický

Ročná spotreba dreva – neobmedzené

Štiepačky na drevo: Štiepací tlak

Najdôležitejším parametrom u štiepačiek dreva je štiepací tlak. Štiepací tlak udáva silu v tonách, ktorou pôsobí klin na poleno. Čím väčší štiepací tlak teda vyvíja, tým tvrdší a väčšie poleno je možné rozštiepiť.

Na mäkké drevo, ako je lipa, topoľ alebo smrek, bude stačiť štiepačka horizontálne. Jeho tlak sa pohybuje medzi 4 až 7 tonami.

Pre tvrdé drevo, ako je dub, buk, agát alebo ovocné dreviny, je už potrebné použiť vertikálny štiepačka na drevo. Tlak vertikálneho štiepačky je 6 až 30 ton.

Štiepací tlak nevoľte iba podľa druhu štiepaného dreva, ale tiež podľa jeho stavu vo chvíli, keď ho budete spracovávať – ​​mokré drevo je totiž výrazne tvrdšie, než drevo suché. Preto je dobré, ak je to možné, nechať drevo pred štiepaním vyschnúť, prípadne použiť vyšší štiepací tlak.

Pre domáce využitie obvykle stačí tlak od 12 do 15 ton.

Štiepací tlak je ovplyvnený aj dobou prevádzky, pretože pri dlhšom pracovnom nasadení sa ohrieva olej, následkom čoho klesá tlak. Zníženie tlaku je v prvých niekoľkých desiatkach minút práce minimálne. Po hodinách nepretržitej práce sa však môže znížiť až na polovicu. Na takto časovo náročnejšiu prácu sú vhodné štiepačky so zásobníkmi hydraulického oleja väčšie ako 15 litrov.

Čím vyšším štiepací tlak štiepačky majú, tým je tiež vyššia ich cena. Štiepačky s vyšším tlakom bývajú robustnejšie a tým pádom tiež ťažšie.

Dĺžka a priemer polien

So štiepacím tlakom súvisí tiež priemer a dĺžka štiepaných polien. Čím väčší a dlhší poleno budete štípať, tým vyšší tlak bude potrebné. Ako veľká a dlhá polená sa vo štiepači môžu spracovávať, je ovplyvnené aj konštrukčným usporiadaním rezače.

Maximálna dĺžka štiepaného polena

Veľkosť a dĺžka naštiepané dreva by mala zodpovedať typu kachlí, krbu alebo kotla, v ktorom budú spaľované. Podľa toho, aká veľká a dlhá polená potrebujete, zvoľte vhodný štiepač a štiepací tlak.

Horizontálne štiepačky dokážu poleno rozštiepiť na dĺžku maximálne 25 až 55 centimetrov.

Vertikálne štiepačky umožňujú rozštiepiť poleno až do dĺžky okolo 140 centimetrov.

Maximálny priemer štiepaného polena

Horizontálne štiepačky obvykle umožňujú štiepať polená do priemeru 35 centimetrov.

Vertikálne štiepačky dokážu rozštípat aj polená s priemerom 50 centimetrov.

Pohon štiepačky

Prevažnej množstvo štiepačov je poháňané elektromotorom. Na trhu však môžete nájsť aj štiepačky, ktoré sú poháňané spaľovacím motorom, alebo štiepačky, ktoré možno napojiť na hnací hriadeľ traktora. Pri prepojení s traktorom sa veľakrát jedná o kombináciu s niektorým z predchádzajúcich typov pohonov.

Elektrický pohon

Štiepačky, ktoré majú kábel, sa pripájajú do elektrickej zásuvky. Tento typ pohonu je najbežnejší. Nezaťažuje ekológiu, pretože neprodukuje žiadne splodiny. Štiepačky s elektrickým pohonom majú zo všetkých druhov štiepačov najnižšiu hladinu prevádzkového hluku. Údržba elektromotorov si vyžaduje minimálnu starostlivosť a sú tiež menej poruchové.

Väčšina horizontálnych štiepačov je vyrobená pre napätie 230 V, vďaka čomu je možné zapojiť do bežnej domovej zásuvky. Štiepačky s vysokými štípacími tlakmi možno pripojiť iba do priemyselné zásuvky pre 400 V / 16A.

Spaľovací pohon

Štiepačky so spaľovacím pohonom sú ťažšie a drahšie. Výhodou spaľovacieho pohonu je, že umožňuje vyvinúť tlak okolo 40 ton. Štiepací cyklus je často kratší. Štiepačky so spaľovacím pohonom nie sú závislé na tom, či je v ich dosahu zásuvka. Môžete si vybrať buď model s motorom dieselovým, alebo spaľovacím. Tieto štiepačky niekedy bývajú osadené ťažným zariadením.

Hnací hriadeľ traktora

Niektoré typy štiepačov s elektrickým pohonom môžu disponovať možnosťou pripojenia k hnacom hriadeli traktora, čo umožňuje docieliť vysokých štiepacích tlakov za pomerne nízku cenu.

Príkon a otáčky štiepačky dreva

V skorších dobách sa výkony štiepačov uvádzali v konských silách, značených HP. Teraz výrobcovia môžu uvádzať výkon v konských silách iba, ak je na štiepači uvedený aj vo wattoch.

Príkon určuje rýchlosť štiepačky a jeho štiepací tlak.

Otáčky sú iba parametrom agregáty a priamo nesúvisí s rýchlosťou ani s tlakom.

Príkon štiepačov býva od 1 5000 do 5 000 W. Pri profesionálnych štiepačov potom môže byť aj vyššia ako 5 000 W.

Štiepačky so spaľovacími pohonmi majú príkon vyšší, čo ale nemusí nutne byť známkou, že sa jedná o lepšie zariadenie.

Uvedený príkon pomôže predovšetkým k výpočtu spotreby štiepačky.

Štiepačka teda vyberajte predovšetkým podľa požadovaného štiepacieho tlaku a rýchlosťou.

U štiepačky, ktorý má príkon maximálne 2 500, bude jeho maximálna spotreba elektrickej energie 2 500 Wh, čo je 2,5 kWh. Pokiaľ je cena elektrickej energie 0,18 € za jednu kWh, potom hodina prevádzky tohto štiepačky bude stáť 0,46 €.

Rýchlosti štiepačov

Dôležitými kritériami pri výbere štiepačov, sú tiež rýchlosť štiepanie a rýchlosť vrátenie klinu, vďaka ktorým máte prehľad o rýchlosti práce sa štiepačom. Tieto hodnoty však výrobcovia nebývajú vždy uvedené, ale môžete ich nájsť v návodoch ku konkrétnym zariadením.

Pri hľadaní ideálneho štiepačky iba pre domáce použitie, sa nemusíte na túto rýchlosť obzerať, tá je dôležitá predovšetkým u štiepačov profesionálnych. Domáce štiepačky dobre zastanú svoju prácu aj pri nižšej rýchlosti.

Rýchlosť dole

Rýchlosť dole je rýchlosť, s ktorou sa klin pohybuje voči polene. Rýchlosť dole je väčšinou uvádzaná v centimetroch za sekundu. Pri bežne dostupných štiepačov na domáce použitie, sa rýchlosť štiepanie pohybuje od 3 cm / s do 6 cm / s. Pre príklad – pri štiepanie polená o dĺžke 60 cm, bude jeho rozštiepeniu trvať 10 až 20 sekúnd.

Rýchlosť vrátenia klinu

Rýchlosť vrátenie klinu udáva vzdialenosť, o ktorú sa klin zdvihne za jednu sekundu. Rozpätie rýchlostí vrátenie klinu sa zvyčajne pohybuje od 10 cm / s do 30 cm / s. Môžete však aj u štiepačov pre domáce použitie naraziť na štiepačky s rýchlosťou odlišnou.

Ergonómia a obsluha štiepačky

Aby sa vám so štiepačom dreva dobre pracovalo, mal by byť dobre ovládateľný, skladný a ľahko premiestniteľný. Štiepačka by mal mať predovšetkým stabilnú základňu a nemal by byť zbytočne príliš ťažký. Mal by mať pracovnú plochu vysokú tak, aby ste sa kvôli každému polene nemuseli ohýbať.

Hmotnosť štiepačov dreva

S rastúcimi tlaky je nevyhnutné, aby aj konštrukcia bola robustnejšia a teda aj ťažšie. Ak budete chcieť sa štiepačom častejšie manipulovať, napríklad ho vyťahovať z garáže alebo kôlne na miesto, kde budete drevo štiepať, pohyb s ním vám uľahčí, ak bude mať štiepač kolieska. Ak budete drevo štiepať na mäkkom, nespevnenom povrchu, a zaobstarali by ste si ťažšie štiepač s kolieskami, je pravdepodobné, že sa do nespevneného povrchu bude boriť.

Najľahší štiepačky sú štiepačky horizontálna, ktoré váži okolo 40 kg. Vertikálne štiepačky sú už ťaží – váži 100 kg a viac. Najvýkonnejšie zariadenia potom môžu dosahovať aj váhy okolo 300 kg. Pre manipuláciu s týmito ťažšími modelmi štiepačov je už potrebné minimálne dvoch ľudí.

Príslušenstvo štiepačky na drevo

Komfortnejšie a ľahšiu prácu sa štiepačom docielite vďaka možnosti, že k väčšine typov štiepačov si môžete dokúpiť rôzne príslušenstvo. Väčšina štiepačov, predovšetkým vertikálne štiepačky, umožňujú používanie variabilných štiepacích klinov. Základné štiepací klin delí poleno na dve časti, čo však nemusí byť pri pri väčších priemeroch polien ideálne.

Príslušenstvo ku štípačům dreva:

Štvorramenný klin

Štvorramenný klin je násada, vďaka ktorej štiepač z polien počas štiepanie neurobí dva, ale štyri kusy. Štvorramenný klin nie je príliš vhodný pre štiepače s najnižším výkonom, pretože dochádza k zväčšeniu kontaktnej plochy medzi polenom a klinom, čím dochádza k znižovaniu efektívneho tlaku. Pri štiepanie polien väčších priemerov vám však táto násada výrazne urýchli vašu prácu.

šestiramenný klin

K niektorým typom štiepačov môžete kúpiť aj šestiramenný klin, ktorý z poleno pri jednom štiepacím cykle vytvorí šesť dielov.

Predĺžený klin

Predĺžený klin sa takmer vždy predáva ako príslušenstvo k vertikálnym štípačům. Predĺžený klin je ideálne predovšetkým pre štiepanie dlhších polien.

Rozširujúce klin

Pri štiepanie sukovitých alebo mokrých polien klasickým klinom, sa môže stať, že polená pôjdu zle rozštiepiť. K ľahšiemu spracovaniu týchto driev, vám výrazne pomôže široký rozširujúce klin, ktorý je oproti klinu základnému, výrazne širšie.

Stojan

Predovšetkým k menším horizontálnym štípačům si môžete prikúpiť Skrutkovateľná stojan s kolieskami.

Údržba štiepačiek na drevo

Pokiaľ si zaobstaráte hydraulický štiepač dreva, je nevyhnutná výmena hydraulického oleja podľa pravidiel uvedených v manuáli výrobcu. Pôvodné olej sa zvyčajne mení po niekoľkých mesiacoch od kúpy štiepačky a potom minimálne raz za dva roky.

Štiepací stroje tiež vyžadujú pravidelné čistenie od odštiepkov a pilín a mazanie. Pravidelnú údržbu zvládne väčšina majiteľov štiepačov dreva. Ak sa vám však štiepač dreva pokazí, mali by ste pre jeho servis zvoliť zavedeného výrobcu. Autorizovaní výrobcovia majú najlepšie dostupnosť servisu a všetkých náhradných dielov.

Štiepačka na drevo a cena

Pretože sú štiepačky dreva vyrábané tak, aby svojim majiteľom pomohli s náročnou prácou s drevom, pri ich výbere by ste sa mali zamerať na modely od svetovo preverených predajcov, ktoré majú s výrobou štiepačov dreva dlhoročné skúsenosti. Kvalitné štiepač dreva vám uľahčí prácu a bude dobre slúžiť po mnoho rokov.

Cena štiepačky dreva do 400 € s DPH

V najnižšej cenovej kategórii zakúpite predovšetkým horizontálne štiepačky dreva s výkonom medzi 1 100 W až 2 600 W a tlaky do 7 ton. Napájanie takmer vždy prebieha s napätím 230 V. Môžete ich teda teda pripojiť do bežnej domácej zásuvky. Môžete v nich štípať polená, ktoré majú maximálny priemer do 40 cm, s dĺžkou do 55 cm. Hmotnosť týchto štiepačov je asi 100 kg.

Cena štiepačky dreva od 400 € do 800 € s DPH

Medzi štiepači dreva od 400 € do 800 € nájdete ako štiepačky horizontálna, tak štiepačky vertikálne s výkonom od 4 000 W a štípacími tlaky do 12 ton. Výkonnejšie štiepačky je možné kúpiť s napätím 400 V. Tieto štiepačky je už nutné pripojiť do priemyselné zásuvky. Štiepačky v tejto cenovej relácii sú schopné rozštípat polená dlhá 135 cm s priemerom 45 cm. Súbežne s vyššími tlakmi a robustnejšími konštrukciami narastá aj hmotnosť, ktorá sa pohybuje od 100 do 200 kilogramov.

Cena štiepačky dreva od 800 € do 1 900 € s DPH

Zákazníci, ktorí potrebujú pravidelne naštiepať veľký objem dreva, iste nájdu svojho štiepacieho favorita práve v tejto kategórii. Štiepačky za túto cenu sú už veľmi kvalitné prístroje s vysokými štípacími tlakmi až do hodnoty 25 ton. Spadajú sem už tiež vertikálne-horizontálne štiepačky so spaľovacím pohonom a ťažným zariadením. Tieto štiepačky váži od 200 do 300 kilogramov. Môžete však naraziť aj na státia s hmotnosťou k 700 kg. Tieto štiepačky sú schopné spracovať polená s priemerom do až 50 cm.

Cena štiepačky dreva nad 1 900 € s DPH

Štiepačky v cenovej kategórii nad 1 900 € sú konštruované takmer výhradne pre profesionálne účely. Zvládnu aj vysoké nasadenie a veľkú pracovnú záťaž. Dokážu naštiepať aj polená o veľkosti, ktorá kvôli ich veľkým rozmerom nie sú použiteľné do bežných kotlov, kachlí čí krbov. Ich cena sa môže vyšplhať až nad 11 000 €. Najdrahšie modely sa využívajú pre prácu na špecializovaných linkách drevospracujúceho priemyslu.

Ako pracovať so štiepačkou na drevo?

  • Pre zvýšenie bezpečnosti práce súčasnej modernej štiepačky dreva disponujú mnohými bezpečnostnými prvkami.
  • Vzhľadom k rizikovosti práce sa štiepačka na drevo, je nevyhnutné dodržiavať niekoľko zásad, ktoré pri práci zaistí vašu bezpečnosť a celú prácu vám tiež uľahčí.
  • Pri vertikálnych spínačov sa jedná o spínanie oboma rukami.
  • Nezabudnite si preštudovať manuál, v ktorom je od výrobcu uvedené, ako s daným strojom bezpečne pracovať a ako ho udržiavať.
  • Pretože počas štiepanie dreva dochádza k odlietaní jeho drobných odštiepkov, je potreba, aby osoby v blízkosti štiepačky boli chránené ochrannými okuliarmi.
  • Pred zadretím triesky vám pomôžu ochranné rukavice.
  • Nezanedbateľnou súčasťou ochranných pomôcok je tiež ochranná obuv (najlepšie s oceľovou špičkou), ktorá nohy pomôže ochrániť pred zranením následkom pádu ťažkého polená.
  • Štiepačka umiestnite na rovný podklad, aby sa nenakláňalo, fungoval, ako má a nezvyšoval riziko úrazu počas práce na ňom.
  • Nikdy, ak je štiepač v prevádzke, nevkladajte ruky do štiepacieho priestoru!
  • Štiepačka by vždy mala ovládať iba jedna osoba, ktorá si sama reguluje, kedy stroj spustí alebo vypne.
  • Do štiepačky vkladajte najlepšie suchá polená – mokré drevo dokáže odolať až dvojnásobným tlakom, než suché drevo. Drevo pred štiepaním nechajte teda vyschnúť.
  • Guľatinu vždy štiepajte pozdĺžne, v smere vlákien, nikdy naprieč. Ako drevo na štiepač pokladať, je znázornené v návode.
  • Pretože hluk spôsobený štiepači dreva dosahuje hodnoty až okolo 88 decibelov, je potrebné, aby ste si chránili tiež svoj sluch.

Pre porovnanie hlučnosti prikladáme hlučnosť iných známych známych zvukov:

10 dB – šum lístia pri slabom vetre

20 dB – tikot náramkových hodiniek

30 dB – tichý šepot

40 dB – šum v tichom byte

50 dB – bežný pouličný hluk

60 dB – bežná reč

70 dB – hlučná ulica, písanie na písacom stroji

80 dB – krik, rušný prevádzku

90 dB – vlak, hlasná hudba

100 dB – zbíjačka, motorka na maximum

110 dB – diskotéka

120 dB – štart lietadla, pyrotechnický výstrel

130 dB – výbuch granátu

Štiepačky na drevo: Často kladené otázky ku štípačům dreva

Ako fungujú štiepačky na drevo?

Štiepačky na drevo sú vybavené pohonom (elektrickým, spaľovacím alebo hnacím hriadeľom traktora). Tento pohon prostredníctvom hydraulického valca vyvodzuje tlak. Následne sa z hydraulického valca vysúva piest ukončený štiepacím klinom. Môže sa pohybovať buď klin, alebo základňa. Klin poleno rozrazia na dve alebo viac častí a potom sa opäť zasunie a môžete do štiepačky vložiť nové poleno.

Aké výhody má štiepanie dreva na štiepači?

Vďaka vhodne zvolenému štiepači dreva sa na rozdiel od štiepanie dreva sekerkou, nemusíte namáhať. Navyše vám ušetrí veľa času, pretože práca sa štiepačom je rýchla – za hodinu môžete rozštípat aj viac ako 80 polien. A v neposlednom rade ušetríte aj peniaze, pretože budete kupovať nenaštípané, teda lacnejšie, palivové drevo.

Vertikálna alebo horizontálna štiepačka?

Horizontálne štiepačky dreva sú lacnejšie a vyvodzujú menšie štiepací tlak. Preto sú vhodné pre chaty, chalupy a domy, ktoré si vystačia s menšími objemami dreva – cca do 10 m3 za rok.

Vertikálne štiepačky majú vyššiu štiepací tlak a vďaka svojej mohutnejšie konštrukcii sú stabilnejšie. Sú vhodné pre väčší objem práce, a tiež pre profesionálne využitie.

Medzi oboma typmi štiepačov však možno nájsť aj výnimky. Napríklad horizontálne štiepačky so spaľovacím pohonom, ktoré už možno zaradiť medzi profesionálne prístroje.

Čo je štiepací tlak?

Štiepačky dreva vyvodzujú tlak, ktorým poleno rozdelí na dve alebo viac časti. Štiepačky, ktoré sú na trhu bežne dostupné, mávajú tlak od 4 do 35 ton. Pre štiepanie mäkkého dreva (smrek, breza, lipa atď.) Je dostačujúce tlak 4 až 7 ton. Pre tvrdá dreva (dub, buk, atď.) Je potreba tlak 8 až 14 ton. Ak drevo nie je vysušené, bude potrebné tlak až dvojnásobne vyšší.

Ako štiepačky dreva udržiavať?

Štiepačky dreva sú z hľadiska svojej konštrukcie pomerne jednoduché stroje a nie je teda potrebné nejaká špeciálna údržba. Stačí štiepač udržiavať v suchu a v čistote, a vymieňať pravidelne hydraulický olej podľa pokynov v manuáli výrobcu.

Štiepačky na drevo a pár slov na záver

V tomto článku ste sa dozvedeli o tom, ako si vybrať novú štiepačku na drevo. Povedali sme si o dôležitých parametroch, ktoré je dobré poznať pre výber tohto druhu tovaru.

Dúfame, že sme vám s touto úlohou výberu novej štiepačky na drevo pomohli a vy si teraz vyberiete kvalitné štiepačku na drevo. Nový štiepač dreva vám pomôže naštiepať drevo na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu.

Teraz už vám k nákupu stačí len pár krokov. Stačí si iba váš vysnívaný produkt v podobe nového štiepačky dreva zakúpiť v niektorom z online obchodov a naplniť v ňom virtuálny košík.

Z tabuľky s porovnaním vyššie sa prekliknite na porovnávaciu server Heureka, kde si môžete porovnať jednotlivé obchody a ich ceny vrátane recenzií a užívateľských skúseností s konkrétnym modelom štiepačky dreva. Dozviete sa tam tiež, ktoré štiepačky dreva sú kde skladom a za akú sa predávajú cenu v rôznych obchodoch.

5/5 - (5 votes)

Mohlo by vás zaujímať